Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 13 вересня, 18:38:06

"Спочатку було Слово…"

23.11.2019   10:50Агенцiя

У бібліотеці ім. М. Коцюбинського представили «Словник говіркових, розмовних, рідковживаних та застарілих слів української мови» Миколи Ткача.

Хочете дізнатися, що таке «каляндра» або «абабка»?  Зазирніть до «Словника говіркових, розмовних, рідковживаних та застарілих слів української мови» Миколи Ткача. Адже тут широко представлені діалектні слова нашого рідного Полісся, а також інших регіонів України. Це унікальне для України видання вміщує в собі говірки всіх етнічних груп українців.

Над цим словником Микола Ткач працював кілька останніх років свого життя. «Він зверстав і скинув на флешку його за три дні до того, як покинув цей світ», – згадує брат пана Миколи, відомий письменник Михась Ткач, який і представляв унікальне видання в бібліотеці ім. М. Коцюбинського.  «Там було понад тисячу сторінок тексту в форматі А4, це неймовірно, що одна людина здійснила таке, що під силу лише колективу. Мабуть, Бог дав йому сили, аби він зміг завершити цю свою працю», – говорить Михась Ткач.

«Будь який словник, а тим більше такий як цей – це скарб для України, – зазначила директор Чернігівської міської Централізованої бібліотечної системи Людмила Зіневич, – Адже всі словники, видані за радянських часів, підлягали жорсткій цензурі, вихолощувалися. Микола Ткач зростав на українському мовному ґрунті, увібрав в себе всі ці говірки. Це людина, яка творила гідність України».

Микола Ткач був дуже багатогранною особистістю: поет, культуролог, етнолог, історик, філолог, автор понад трьох десятків художніх, наукових та науково-популярних книг. Серед найвідоміших: «Слово о полку Ігоревім: реконструкція, переклад, словник-довідник», книги-розвідки про видатні пам’ятки української писемності «Остромирове Євангеліє», «Слово о законі і благодаті митрополита Іларіона», ґрунтовна етнологічна праця «Українська звичаєва культура» тощо.

Невиданим, на жаль, залишився машинопис ще одного підготованого паном Миколою «Словника-довідника імен». «Але там надто багато виправлень, приміток, боюся, що я сам не зможу видати цю працю», – говорить Михась Ткач.

На жаль, «Словник говіркових, розмовних, рідковживаних та застарілих слів української мови» вийшов дуже малим тиражем, тож одразу стає бібліографічною рідкістю. Але в бібліотеці ім. М. Коцюбинського з ним зможуть ознайомитися всі бажаючі.

Останні новини Чернігівщини

Мінрозвитку оголошує відбір проєктів, фінансування яких може здійснюватися за кошти, залучені в рамках спільних з ЄІБ проєктів 11:23

Розпочато відбір проєктів, реалізація яких буде здійснюватися за рахунок «Програми відновлення України ІІІ» (Транш В) та нерозподілених залишків коштів програм «Надзвичайна кредитна програма для відновлення України» та «Програма з відновлення України».

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 11:19

Протягом минулої доби зареєстровано 11 небезпечних подій, а саме: 1 дорожньо-транспортну пригоду та 10 пожеж. Внаслідок цих подій 1 особа постраждала.

Ультразвукова діапедевтика в практиці лікаря первинної ланки при урологічній патології 10:02

Урологічні хвороби залишаються однією з основних проблем в Україні.

Поліція Чернігівщини перекрила канал незаконного переправлення військовозобовʼязаних через державний кордон 09:37

Поліцейські припинили діяльність міжрегіональної злочинної групи, яка нелегально переправляла військовозобовʼязаних чоловіків за межі України. Вартість «послуги» сягала 6000 доларів з однієї особи. Фігурантів, причетних до організації незаконного перетину кордону, затримали та повідомили їм про підозру.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини