Владислав Атрошенко: Проблеми бібліотечної системи частково можуть бути вирішені за рахунок модернізації
Про те, як працюють міські бібліотеки у Чернігові, на ранковій нараді у муніципалітеті 4 вересня доповідала Людмила Зіневич, директорка Централізованої міської бібліотечної системи.

Наразі у місті є 13 бібліотек, у яких працюють 85 працівників, з них: 72 кваліфікованих бібліотекаря. За віком: лише 6,8% працівників – молодь від 18 до 35 років, 54% - середнього віку (від 35 до 60 років), 39% - пенсійного віку (після 60 років). Середня заробітна плата бібліотекарів – 5,8 тис. грн.
Усі бібліотеки мають комп’ютери, втім більшість з них придбані у 2008-2009 році. Також мають вільну зону wi-fi. У відкритому доступі для відвідувачів є, зокрема, електронний зведений каталог книг, електронний аналітичний опис статей періодичних друкованих видань тощо.
Хто приходить до бібліотек? Щороку в ЦБС обслуговується в середньому 34 тисячі чернігівців, у тому числі 13 тисяч дітей. За 2018 рік видано 640 тисяч книг, при тому що одна й та ж книга могла бути видана кілька разів.
Втім є загальна тенденція по всій країні до скорочення відвідування бібліотек. Причина і у зменшенні населення, і у тому, що все більше людей користуються електронною книгою. За дослідженнями Інституту соціальних досліджень, 60% українців торік не прочитали жодної книги, прокоментувала Людмила Зіневич.
На 2019 рік для функціонування бібліотек перебачено 8,37 млн грн. Витрати: 86% від загального фонду це зарплата, 10% - комунальні платежі.
За останні роки колективи бібліотек залучають чернігівців до участі у різноманітних соціокультурних заходах, які популярні у місті і висвітлюються у ЗМІ. Також міська бібліотека долучалась до всіх міських заходів. Загалом щорічно проходить більше 800 заходів: літературні читання, мистецькі акції, презентації, дискусії та виставки, буккросинг, флешмоби та майстер-класи.
Серед проблем Людмила Зіневич назвала, зокрема, те, що майже 40% бібліотекарів пенсійного віку, бібліотечні фонди застарілі на 70-80%, у мікрорайоні «Масани» відсутня бібліотека тощо. Перспективами ж можуть бути: придбання програми автоматизації, реорганізація структури ЦБС, поповнення бібліотечних фондів новою сучасною українською літературою.
- Європейські стандарти нових надходжень – 250 нових примірників на 1 тисячу населення. У Чернігові – на рівні 20 нових. У 2019 році 92 тис. грн направлено на придбання нових книг. Також немає бібліотеки на Масанах, - прокоментувала проблеми галузі Людмила Зіневич.
- Напрямок, коли приміщення бібліотек використовуються для різноманітних заходів – правильний. Звичайно, бажано бібліотеку відкрити на Масанах. І звичайно оновлювати фонди. Проблема, як завжди, у коштах. У рамках міста можна подумати над об’єднанням деяких послуг міських та обласних бібліотек, тоді частково вивільнені кошти можна направити на модернізацію бібліотечної системи, - зазначив Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко.
Останні новини Чернігівщини
На Ніжинщині поліцейські затримали жінку, яка підозрюється у вбивстві своєї матері 17:17
Оперативники кримінальної поліції відділення №3 (м. Борзна) Ніжинського райуправління поліції затримали 56-річну мешканку Борзни, яка завдала своїй матері смертельних тілесних ушкоджень. Жінку помістили до ізолятора тимчасового тримання.
У Чернігові дитина випала з вікна: поліція розслідує обставини травмування хлопчика 16:37
Співробітники Чернігівського районного управління поліції розслідують обставини, за яких хлопчик 2022 року народження випав з вікна другого поверху. Наразі дитину госпіталізовано до лікарні.
«Пліч-о-пліч: згуртовані громади»: Новгород-Сіверська громада отримала від партнерів зі Львівщини пожежний автомобіль 16:16
Днями в межах проєкту «Пліч-о-пліч: згуртовані громади» Новгород-Сіверську ТГ відвідала делегація Мурованської територіальної громади Львівської області на чолі із сільським головою Богданом Свистуном.
Поліція розслідує обставини ДТП в Корюківському районі, в якій травмувалися двоє неповнолітніх пасажирів 15:42
Поліцейські розслідують кримінальне провадження за фактом ДТП на автодорозі Холми-Жукля Корюківського району, внаслідок якої постраждали двоє неповнолітніх.
«Просвіт пам’яті»: медики Михайло-Коцюбинської громади вшанували загиблого колегу 15:11
Молодший сержант Олексій Шестаков народився 9 березня 1976 року у Донецьку. Там же у 1992 році закінчив школу. Після навчання у Донецькому державному медичному університеті молодий стоматолог у 1998 році приїхав до Чернігова проходити інтернатуру за розподілом в Чернігівській міській лікарні.