Фольклор як пісенна традиція Сіверського краю
“Пливе кача по Тисині”.

З цієї лемківської народної пісні, що у часи Революції Гідності і російсько-української війни стала справді знаковою, розпочалася зустріч вчителів-філологів та вчителів музики загальноосвітніх шкіл Чернігова з вокальним гуртом і художнім керівником та головним диригентом Академічного ансамблю пісні і танцю “Сіверські клейноди” обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм, заслуженим діячем мистецтв України Сергієм Вовком, яка відбулась у Чернігівській школі № 19 2019 року - у День пам'яті захисників України, які загинули в боротьбі за її незалежність, суверенітет і територіальну цілісність.
Тільки-но зазвучали перші ноти цієї тужливої пісні, педагоги мовчки встали і схилили голови перед пам’яттю Героїв...
Зустріч була надзвичайно приємною та продуктивною. Сергій Вовк поділився власним досвідом відтворення фольклорної спадщини Чернігово-Сіверського краю. Він детально зупинився на основних критеріях, які використовують фольклористи під час експедицій селами, записуючи старовинні пісні наших предків, щоб потім зробити їх розшифровку та передати наступним поколінням. Саме таку кропітку роботу і виконує ансамбль вже протягом сімнадцяти років.
На думку Серія Вовка, кожен виконавець “Сіверських клейнодів” - науковець, адже дослідження і відтворення фольклору - справжня наука. Тому артисти можуть дорадити вчителям у питанні як зацікавити дітей фольклором. Сергій Вовк зазначив: “Для дітей, які обрали фольклор під час відвідування студії чи гуртка в школі, головне - тема, і хоча б має бути другий голос. Дітям головне – гра. Відвідуючи такі заняття, де вони є самі учасниками дійства, діти стають правильними українцями, патріотами своєї держави”.
Розповідь художнього керівника ансамблю супроводжувалася різножанровими фольклорними піснями у виконанні вокального гурту: тужливими, обрядовими, побутовими. Всі вони записані на Чернігівщині.
Особливу зацікавленість присутніх викликала практична вправа, коли артисти без попередньої підготовки, не знаючи, що буде за твір, прослухавши аудіозапис, мали відтворити стародавню пісню, записану у Чернігівському районі - “Котиласе ясно зорка з неба”.
У педагогів залишилося багато запитань - аби поділитися досвідом, який клейнодівці набували роками, потрібна не одна лекторська година. Тому варто сподіватися на продовження таких зустрічей у загальноосвітніх закладах протягом навчального року.
Останні новини Чернігівщини

Прокуратура повертає у власність громади гідроспоруди на Коропщині 08:19
З метою захисту інтересів територіальної громади, прокуратура звернулася до суду з заявами про передачу чотирьох гідротехнічних споруд, площею понад 20 тис. м2, у комунальну власність.
Чернігівська обласна дитяча лікарня отримала сучасний ультразвуковий сканер від благодійників 08:16
Завдяки Благодійній організації La Chaine de l'Espoir Чернігівська обласна дитяча лікарня поповнилась сучасним ультразвуковим сканером експертного класу з кардіонахилом.
Продовжила справу загиблого чоловіка: до лав поліції Чернігівщини доєдналася дружина Героя-захисника Чернігова Дарина Христенок 08:13
Начальник поліції Чернігівщини Іван Іщенко привітав у лавах поліції Чернігівщини Дарину Христенок, дружину полеглого Героя Олексія Христенка, який загинув у 2022 році під час оборони Чернігова від російських загарбників.
Бронза світового рівня: Данило Жасан — призер чемпіонату світу з боксу-2025 у Ліверпулі 08:10
З 4 по 14 вересня у місті Ліверпуль (Велика Британія) проходить чемпіонат світу з боксу World Boxing Championship 2025, який об’єднав 540 найсильніших спортсменів із 66 країн світу.