Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 25 лютого, 02:33:13

Основоположник наукових напрямів у теорії чисел, алгебрі і геометрії з Чернігівщини Георгій Вороний

28.04.2018   08:54Агенцiя

1868, 28 квітня – у с. Журавка на Чернігівщині народився Георгій Вороний – математик, основоположник наукових напрямів у теорії чисел, алгебрі і геометрії.

Середню освіту здобув у Бердянській (до 5-го класу) і Прилуцькій гімназіях. У цей період він захопився математикою. 1885-го Вороний вступив до Петербурзького університету. Основною галуззю досліджень, яку обрав для себе Г.Вороний, була теорія чисел. Саме у цьому напрямі у той час переважно досліджували такі авторитетні фахівці, як професори П.Чебишов, А.Марков, Є.Золотарьов. В результаті їхньої діяльності виник окремий науковий напрям, що згодом дістав назву «Петербурзька школа теорії чисел».

Поганий стан здоров'я змусив повернутися молодого вченого в рідну Журавку, де він далі працював над своїми дослідженнями. Восени 1889 р. Георгій Вороний склав випускні екзамени і захистив дипломну роботу про числа Бернуллі. Після цього його залишили при університеті для підготовки магістерських екзаменів на основі подання, підписаного провідними професорами математики — А.Марковим, М.Коркіним, Ю.Сохоцьким, К.Поссе.

Одночасно він був призначений позаштатним вчителем у Петергофській прогімназії. У той же період Георгій Вороний одружився з Ольгою Крицькою, яка стала не лише коханою дружиною, а й другом і помічником на все життя.

Наукові інтереси молодого вченого надалі зосередилися на теорії алгебричних чисел, точніше – на теорії ірраціональностей третього степеня. Два його дослідження, що лягли в основу магістерської і докторської дисертацій, принесли йому успіх. Обидві дисертаційні роботи 1896 р. були відзначені премією імені В.Буняковського. «Георгій Вороний – геніальний український математик. Він під час свого перебування в Петербурзькому університеті займався з гідним подиву успіхом кубічною областю і зробив у ній геніальне відкриття. Він узагальнив на кубічну область алгоритм неперервних дробів, що дає алгебричні одиниці в квадратичній області. Це узагальнення марно шукали з часів Ейлера протягом ХIХ століття усі найвидатніші математики. Вийшов таким чином алгоритм Вороного», – писав академік Д.Граве.

Після захисту магістерської дисертації Г.Вороний отримав призначення до Варшавського університету, де працював до кінця своїх днів. З осені 1898 р.  працював також професором Варшавського політехнічного інституту — був деканом механічного факультету.

У 1898 р. Г.Вороного обрали членом Московського математичного товариства. Він  брав участь у роботі Х з'їзду природознавців і лікарів у Києві та ХI з'їзді у Петербурзі. У 1903-1904 рр. вийшли друком два дослідження Г.Вороного з аналітичної теорії чисел. У 1907 р. Г.Вороного обрано членом-кореспондентом Петербурзької академії наук.

Протягом 1903-1904 рр. Г.Вороний у складі групи професорів займався створенням Донського політехнічного інституту у Новочеркаську. Тут він виконував обов'язки декана механічного факультету, а 1908 р. повернувся у Варшаву на попередні місця роботи. У 1909-1911 рр. Г.Вороний за редакцією професора І.Брайцева опублікував у Варшавських університетських відомостях підручник із математичного аналізу.

Під час перебування у Новочеркаську загострилася хвороба Г.Вороного і він на літо поїхав у відпустку до рідної Журавки на лікування.

20 листопада 1908 р. Георгій Вороний помер у Варшаві. Його забальзамоване тіло, згідно із заповітом, було перевезено на рідну землю і поховане у Журавці у спеціальному склепі. У 1930-х роках, під час розкуркулювання, склеп було знищено. Селяни перепоховали останки математика поруч з батьком.

Наукові розробки вченого використовуються у сучасній науці.  Діаграми Вороного стали широко вживати  у багатьох наукових центрах світу. В останні десятиліття їх дослідження  і узагальнення проводяться  практично в усіх країнах Європи, у США, Канаді, в країнах Південної Америки, Японії,  Китаї,  Австралії, Новій Зеландії. У Сеулі (Корея) існує Дослідницький центр з діаграм Вороного. З ініціативи цього Центру з 2004 року в різних країнах світу протягом 10 років проводилися щорічні міжнародні симпозіуми, присвячені узагальненням діаграм Вороного та їх використанню (ISVD).

Метод Вороного – розбиття певного об'єму на частини  дозволяє створювати максимально міцні структури з використанням мінімальної кількості матеріалу. Результати його дослідження використовуються також у кристалографії, інформації, фізиці, електроніці, астрономії, астрофізиці, хімії, хімічній інженерії, мікробіології, офтальмології, у розв'язанні проблем штучного інтелекту.

Діаграми Вороного використовують в інженерних конструкціях, у дизайнерських проектах. У Китаї за проектом дизайнера Hyun-Seok Kim'а побудована яхта  під назвою «Voronoi yacht»,  португальський архітектор Andre Koelho створив лампу – гриб «за Вороним»,  в Сеулі під час симпозіуму 2005 року в Художньому музей була відкрита виставка «Мистецтво по Вороному», подібна виставка була і в Калгарі (Канада) у 2006 році.

 
Леся Бондарук, Український інститут національної пам’яті

Останні новини Чернігівщини

Патріотизм та українська мова: як формують національну свідомість у Сновському районі

Патріотизм та українська мова: як формують національну свідомість у Сновському районі 17:42

Наприкінці минулого тижня у Сновську під керівництвом заступника голови Чернігівської ОДА Андрія Подорвана відбулося виїзне засідання Координаційної ради з питань національно-патріотичного виховання при облдержадміністрації.

Ювенальні прокурори через суди вимагають дотримання вимог законодавства у сфері виробництва і обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів

Ювенальні прокурори через суди вимагають дотримання вимог законодавства у сфері виробництва і обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів 17:35

За участі прокурорів Чернігівський окружний адміністративний суд зобов’язав виконавчий комітет однієї з міських рад області повідомити Головне управління ДПС у Чернігівській області про факти притягнення до адмінвідповідальності сімох суб’єктів господарювання з направленням відповідних копій матеріалів адміністративних справ.

В Куликівці поліція затримала водія, який насмерть збив велосипедиста і втік

В Куликівці поліція затримала водія, який насмерть збив велосипедиста і втік 17:29

Співробітники Куликівського відділення поліції вирахували автівку, водій якої збив велосипедиста та зник з місця події. Автомобіль зловмисника вилучено, водія затримано.

Піротехніки ДСНС знищили 36 одиниць боєприпасів часів минулих війн

Піротехніки ДСНС знищили 36 одиниць боєприпасів часів минулих війн 17:08

Упродовж вихідних 22-23 лютого групою піротехнічних робіт та підводного розмінування Аварійно-рятувального загону спецпризначення Управління ДСНС України у Чернігівській області знищено 36 одиниць вибухонебезпечних предметів часів Другої світової війни.

У Чернігівській ОДА створюється Департамент культури, молоді та спорту

У Чернігівській ОДА створюється Департамент культури, молоді та спорту 13:38

Відповідно до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та з метою оптимізації структури Чернігівської облдержадміністрації 21 лютого голова ОДА Андрій Прокопенко підписав розпорядження, згідно з яким створюється Департамент культури, молоді та спорту облдержадміністрації.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини