Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

П`ятниця, 19 квітня, 07:33:00

Відбулася година пам'яті з нагоди 60-річчя від дня народження Григорія Кураса

22.12.2017   10:01Агенцiя

20 грудня в рамках засідання клубу "Краєзнавець" відбулася година пам'яті з нагоди 60-річчя від дня народження талановитого вченого, історика, архівознавця, краєзнавця-дослідника, активного читача та доброго друга нашої бібліотеки Григорія Кураса.

Григорій Михайлович Курас народився 22 грудня 1957 року у Харкові в родині лікаря та вчительки, проте його дитинство та юнацькі роки пройшли у Щорсі (нині – м. Сновськ), на батьківщині тата, який упродовж майже 30 років обіймав посаду головного лікаря місцевої залізничної лікарні.
 
У 1975 році Григорій Курас закінчив Щорську середню школу № 3, у 1980 році – Чернігівський державний педагогічний інститут ім. Т. Г. Шевченка з відзнакою, у вересні того ж року почав працювати вчителем історії у школі м. Щорса, але ні на мить не полишав науковий пошук. У 1992 р. Григорій Михайлович Курас у Дніпропетровському національному університеті успішно захистив дисертацію на тему "Чернігівська архівна комісія та її внесок у вивчення історії України" та здобув науковий ступінь кандидата історичних наук. З часом визначилося коло його наукових зацікавлень: дослідження біографій та наукового спадку призабутих діячів кінця ХІХ – першої половини ХХ ст., тісно пов'язаних з нашим краєм. Це Ілля Шраг, Петро Добровольський, Дмитро Дорошенко, Михайло Могилянський, Василь Дубровський, Олександр Оглоблин, Валентин Шугаєвський та багато ін. А ще він цікавився представниками репресованого краєзнавства, єврейсько-українськими діячами, церковною історією Чернігівщини тощо.
 
З 1998 року Григорій Курас жив у Нью-Йорку. Він встановив контакти зі співробітниками Української Вільної Академії Наук (УВАН) у США, Наукового Товариства ім. Шевченка (НТШ), досліджував архіви, бібліотечні зібрання, колекції періодики цих поважних установ. І не поривав зв'язок з рідною Чернігівщиною. Публікував свої розвідки в часописах "Сіверянський літопис", "Літературний Чернігів" та ін., очолював Нью-Йоркське відділення редакції журналу "Сіверянський літопис".
 
Саме про це говорили друзі, колеги, дослідники діяльності та поціновувачі творчості науковця, вчителя, краєзнавця Г. М. Кураса. Тепла невимушена обстановка затишної конференц-зали бібліотеки сприяла щирості спілкування.
 
Ініціатор зустрічі, доцент кафедри історії України Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства ім. О. М. Лазаревського Національного університету "Чернігівський колегіум" ім. Т. Г. Шевченка, кандидат історичних наук Тамара Демченко, характеризуючи науковий доробок Г. М. Кураса, підкреслила, що "це була людина фанатично віддана ідеї служіння історичній науці".
 
Спогадами про інтелігентну та порядну людину, науковця, вчителя, друга поділилися наші гості зі Сновська – історик Володимир Ребкало та науковий співробітник Сновського історичного музею Юрій Донченко.
 
Враженнями від особистого та опосередкованого знайомства з надзвичайно скромною, розумною та допитливою людиною – Григорієм Курасом – ділилися також директор Чернігівського центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій, кандидат історичних наук Володимир Бойко, науковий співробітник Чернігівського історичного музею ім. В. В. Тарновського Світлана Половнікова, голова правління Чернігівського обласного об'єднання єврейських громад та організацій, головний редактор газети "Тхия" Семен Бельман, викладач Навчально-наукового інституту права та соціальних технологій Чернігівського національного технологічного університету, кандидат історичних наук Олена Герасименко.
 
Коментуючи книжково-інформативну виставку "Привабливість його особистості – незгасна", модератор заходу, завідувач відділу краєзнавства Ірина Каганова наголосила, що Григорій Михайлович ніколи не забував про нашу бібліотеку, надсилаючи в подарунок цінні видання діаспори. Після його передчасної смерті, що сталася 16 березня 2008 року, його мама Марія Йосипівна та сестра Софія Михайлівна також надіслали посилки з цікавими виданнями, які зберігаються окремою колекцією у фонді відділу основного книгозбереження Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка, і, за сприяння друга нашої бібліотеки Тамари Демченко, відомий чернігівський художник-графік Василь Леоненко створив книжковий знак – екслібрис для колекції книг Григорія Кураса.

Останні новини Чернігівщини

 150 мільйонів гривень держсубвенції на ремонт та будівництво укриттів у школах Чернігівщини: подати заявку можна вже сьогодні

150 мільйонів гривень держсубвенції на ремонт та будівництво укриттів у школах Чернігівщини: подати заявку можна вже сьогодні 17:03

Наш регіон – один із 8 в Україні, який, відповідно до рішення Кабінету Міністрів України, отримає кошти від держави на облаштування безпечних умов у закладах освіти.

Фестиваль Взаємності як Простір для діалогу: Унікальна платформа для взаємного інспірування

Фестиваль Взаємності як Простір для діалогу: Унікальна платформа для взаємного інспірування 16:54

Театральний „Фестиваль взаємності“ об’єднає чеських та українських митців у п’яти містах України. ǿетою фестивалю є поєднання культурних наснаг Чеської Республіки та України через мистецьке вираження та підтримку діалогу й взаєморозуміння серед митців обох країн.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 10:04

Протягом минулої доби зареєстровано 5 небезпечних подій техногенного та природного характеру, а саме: 1 дорожньо-транспортна пригода та 4 пожежі. Внаслідок цих подій 1 особа постраждала. Внаслідок ракетного обстрілу травмовано 77 осіб, з них 4 дитини, підтверджено загибель 18 осіб.

У Чернігові завершено пошуково-рятувальну операцію на місці ворожої атаки 09:59

Станом на ранок 18 квітня відомо вже про 18 загиблих людей, постраждали 78 осіб, з них 4 дітей.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини