Капітальний ремонт «нижньої» частини Валу наблизить Чернігів до ЮНЕСКО
У проекті капітального ремонту «нижньої» частини Валу (парку ім. Коцюбинського) передбачається збереження всіх об’єктів на цій території в існуючих звичних рамках. Додаються лише кілька елементів, які теж будуть виконані в стилістиці «Чернігова стародавнього». Зокрема, передбачається заміна асфальтного покриття, який перебуває у незадовільному стані, на клінкерну бруківку. Планується також створення додаткового паркового світлодіодного освітлення, влаштування велодоріжок і дерев’яних сходів із кованими елементами, заміна лавок, реконструкція та ремонт фонтанів, встановлення макетів Валу та Лоєвих і Любецьких воріт.

Зазначені роботи проводитимуться на території, де відсутні пам’ятки архітектури національного значення.
Проект капітального ремонту «нижньої» частини Валу погоджений Національним архітектурно-історичним заповідником «Чернігів стародавній», Департаментом культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської обласної державної адміністрації та Міністерством культури України.
Обов’язкова умова: будь-які земляні роботи необхідно здійснювати під наглядом фахівців-археологів. До проведення археологічних досліджень будуть залучені наукові співробітники Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», які мають значний досвід у проведенні пошукових робіт.
До речі, більша частина робіт, включених у проект капітального ремонту, передбачена Генеральним планом розвитку Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній». Це, зокрема, облаштування сходів, встановлення додаткових ліхтарів освітлення, реконструкція існуючого дитячого майданчика та фонтанів, заміна асфальтно-бетонного мощення пішохідних доріжок на цегляно-клінкерні. Працювали над генеральним планом досвідчені науковці та архітектори Науково-дослідного інституту пам’яткоохоронних досліджень і Державної служби з питань національної культурної спадщини Міністерства культури та туризму України, Українського державного науково-дослідного інституту проектування міст «Діпромісто», а затверджений він на сесії міськради як регуляторний акт 23 червня 2009 року. Його головна мета: забезпечення збереження та доцільного використання пам’яток і об’єктів культурної спадщини архітектурно-історичного заповідника.
Одним із основних завдань в галузі культури міжнародної організації ЮНЕСКО є збереження та відродження матеріальної і нематеріальної культурної спадщини.
На сьогодні до Списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Україні включено низку культурних об’єктів, зокрема, Київський Софійський собор, Києво-Печерську лавру, Ансамбль історичного центру Львова.
Історичний центр Чернігова, IX–XIII ст., внесено до попереднього Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Процедура номінування до Списку Всесвітньої спадщини – нелегкий процес. Вона передбачає підготовку відповідної документації, залучення фахівців з України та з-за кордону, значного фінансового забезпечення, а головне – підтримки на державному рівні.
Включення об’єкту до Списку ЮНЕСКО сприятиме його популяризації, і головне – збереженню його унікальності, а також дасть змогу залучати кошти на ремонтно-реставраційні та науково-дослідницькі роботи об’єкту.
Відповідно Указу Президента України від 27 січня 2010 №73/2010 «Про відродження та розвиток історичних населених місць Чернігівської області», Кабінету Міністрів України разом з Чернігівською обласною державною адміністрацією було доручено забезпечити подання пропозицій про занесення пам’ятки культурної спадщини – історичного центру міста Чернігова – до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
На виконання зазначеного Указу Президента в області була створена робоча група. Зокрема, запропоновано внести зміни до чернігівської номінації і подати до попереднього Списку культурних об’єктів України, які можуть претендуватина включення до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО іншу номінацію: «Чернігівський Дитинець, комплекс історико-архітектурних пам’яток ХІ–ХІХ століть».
Були обраховані і внесені пропозиції щодо обсягів фінансування на розробку проектно-кошторисної документації та проведення проектних і ремонтно-реставраційних робіт; археологічних досліджень та музеєфікацію об’єктів; облаштування і впорядкування території Дитинця; підготовку номінаційного досьє на об’єкти Валу.
Таким чином, капітальний ремонт «нижньої» частини Валу є одним із етапів благоустрою Дитинця, і він допоможе впорядкувати цю територію, підготувати його до включенню чернігівської номінації до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Сергій Черняков, учений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду провадження щодо посадовця лісгоспу за фактом сприяння незаконній порубці дерев 16:06
Слідчі поліції за оперативного супроводу СБУ та під процесуальним керівництвом Чернігівської обласної прокуратури завершили досудове розслідування у кримінальному провадженні за фактом неналежного виконання мешканцем Ніжинського району своїх посадових обов’язків, що сприяло незаконній порубці лісу. Збитки, завдані державі, склали понад 1,6 мільйона гривень.
Чернігівський рибоохоронний патруль підводить підсумки нерестової кампанії 2025 року 15:39
З 1 квітня по 30 червня 2025 року на водоймах Чернігівської області тривала нерестова заборона на вилов водних біоресурсів.
єВідновлення: компенсацію за пошкоджене житло отримають ще 16 чернігівців 15:04
Чергові рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України, затверджені виконавчим комітетом Чернігівської міської ради 9 липня.
«Діалог влади та бізнесу»: на Чернігівщині обговорили шляхи подолання дефіциту робітничих професій та економічних бар’єрів 14:37
Чергова онлайн-зустріч регіональної платформи «Діалог влади та бізнесу» відбулася сьогодні. Серед основних питань – подолання кадрової кризи у виробничих галузях та підтримка регіонального підприємництва.

Нардеп Олена Шуляк: Завдяки реформі цифровізації доступ до високошвидкісного інтернету вперше отримали понад 3000 українських сіл 14:16
Загальний економічний та антикорупційний ефект від реформи цифровізації, яку почали впроваджувати в 2019 році, вже перевищив 66 млрд грн.