Відбулася Міжнародна наукова конференція "Грецька громада Ніжина: історія та сучасність"
Родзинкою Ніжина завжди був поліетнічний склад його населення. У Ніжині постійно проживали представники низки національностей, які вносили до життя міста свою культуру, звичаї, елементи світогляду, різновиди ремесел і промислів, тим самим збагачуючи й доповнюючи місцеве населення як матеріально, так і духовно.

З поміж етнічних груп населення Ніжина вагоме місце завжди займала грецька громада, що виникла у місті у ІІ пол. XVII століття.
2017 рік є унікальним в житті Ніжина та грецької спільноти міста. Волею долі на перехрестях історії перетнулися три визначних ювілеї: 360 р. тому (1657 р.) гетьман Б. Хмельницький видав перший універсал, яким задекларував привілеї грецьких купців; 330 років минає від часу затвердження гетьманом І. Мазепою (1687 р.) «Ніжинського грецького православного братства»; 200-літній ювілей відзначає Ніжинське грецьке Олександрійське училище.
З нагоди ювілеїв 27 квітня на базі Ніжинського державного університету відбулася Міжнародна наукова конференція «Грецька громада Ніжина: історія та сучасність».
До організації заходу долучилася низка організацій, зокрема Ніжинський краєзнавчий музей імені Івана Спаського. Учасниками конференції стали відомі ніжинські краєзнавці: Г. Самойленко, О.С Морозов, С. Зозуля, Є. Луняк, Л. Руденко, Л. Кулик та інші. Не оминули захід й історики з Києва, Одеси, Чернігова, Херсону, Харкова, Дніпра та Житомира. Поряд з науковцями, конференція була дуже важлива для нащадків ніжинських греків, які з радістю прийшли до Гоголівського корпусу НДУ, щоб дізнатися нові відомості з життя їхніх предків у сивочолому Ніжині.
Конференція розпочалася з концерту ніжинського хору «Світич», після якого з вітальним словом до учасників і гостей звернулися ректор НДУ О. Самойленко, Голова Ніжинського міського товариства греків імені братів Зосимів Л. Зайко, Президент Товариства грецько-сербсько-української дружби та співпраці Сотирис Коскоріс.
Доповіді учасників повертали з тенетів століть цікавинки з минулого грецької громади Ніжина, її взаємодії з ніжинською владою, продуктивності грецько-української співпраці в галузі торгівлі, зокрема відомих ніжинських ярмарків: Всеїдного, Троїцького та Покровського. Директор Ніжинського краєзнавчого музею ім. І. Спаського Г. Дудченко презентував присутнім проект Пам’ятного знаку до 330-річчя заснування Ніжинського грецького братства, що має увіковічнити пам'ять про роль грецької громади в історії Ніжина XVII – ХІХ століть. О. Морозов, життєвий і науковий шлях якого досить тісно пов'язаний з історією греків Ніжина, розповів аудиторії про цінну колекцію книг грецької громади, що нині зберігається у фондах музею «Рідкісної книги» НДУ ім. М. Гоголя. Історія формування, сучасний стан і перспективи розвитку грецького кварту м. Ніжина стали темою цікавої доповіді С. Зозулі.
Окремий акцент учасниками конференції було зроблено на ролі вихідців з грецької громади в історії України. Так, цікавими для аудиторії стали ґрунтовні доповіді наукових співробітників Ніжинського краєзнавчого музею Л. Руденко («Професор живопису Михайло Ерассі») та Л. Кулик («Михайло та Григорій Артинови – видатні архітектори ніжинського грецького роду»).
Органічним доповненням конференції стали екскурсії учасників та гостей до картинної галереї, музеїв НДУ ім. М. Гоголя та вулицями стародавнього Ніжина.
Р.Желєзко, науковий співробітник НКМ ім. І.Спаського
Останні новини Чернігівщини
На Чернігівщині поліцейські скерували до суду справу міжрегіональної організованої злочинної групи, яка створила нарколабораторію промислових масштабів 16:42
Слідчі поліції Чернігівщини завершили досудове розслідування та скерували до суду обвинувальний акт щодо членів організованої злочинної групи. Фігуранти створили потужну лабораторію з виготовлення психотропів з подальшим їх збутом оптовими партіями до різних областей України. Злочинний прибуток наркоділків щомісяця сягав понад 25 мільйонів гривень.
Дігтярівський професійний аграрний ліцей здійснює підготовку кадрів для сільського господарства 16:10
Наразі в закладі освіти триває вступна кампанія, а отже кожен випускник дев'ятого або одинадцятого класу може стати учнем цього профтеху.
У Чернігові демонтують ще понад 30 незаконних тимчасових споруд 15:47
На засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 9 липня 2025 року погодили рішення комісії з демонтажу тимчасових споруд. Йдеться про 32 об'єкти, які були встановлені без дозвільних документів у різних частинах міста.
У Прилуках поліцейські разом із рятувальниками продовжують проводити профілактичні рейди у місцях відпочинку поблизу водойм 15:07
Інспектори служби освітньої безпеки Прилуцького районного відділу поліції спільно з співробітниками ДСНС проводять профілактичну роботу серед населення, яка спрямована на запобігання нещасним випадкам під час літнього відпочинку біля води.
Поширював злочинний вплив та керував вчиненням злочинів – до 9 років за ґратами засуджено жителя Ніжинського району 14:47
За публічного обвинувачення прокурорів Чернігівської обласної прокуратури вироком Ніжинського міськрайонного суду затверджено угоду про визнання винуватості та визнано винним жителя Ніжинського району у встановленні та поширенні злочинного впливу, втягненні неповнолітнього у протиправну діяльність, незаконному придбанні та зберіганні з метою збуту особливо небезпечного наркотичного засобу, незаконному зберіганні наркотичних засобів без мети збуту, крадіжці та вимаганні (ч. 3 ст. 27 ч. 4 ст. 185, ч. 4 ст. 189, ч. 2 ст. 255-1, ч. 1 ст. 304, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 309 КК України).