Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 19 березня, 11:21:01

Чернігів: від князів до козаків

29.03.2012   11:53Агенцiя

Багато хто говорить, що повноцінне історичне дослідження вимагає від дослідника повного занурення в давню епоху, втрати відчуття різниці історичного часу, метафізичного переносу себе у давнину.

На жаль, нам не дано почути дзвін козацьких шабель під Берестечком, відчути здригання землі від тупоту татарської кінноти чи від залпів шведських гармат під Полтавою… Тим не менше, вітчизняна історія була щедрою на велику кількість пам’яток, що дозволяють нам стати мимовільними свідками давніх подій.

Студентським парламентом історичного факультету було ініційовано навчально-просвітницьку екскурсію з метою відвідати історичні пам’ятки м. Козельця та м. Чернігова. Участь в ній взяли 18 студентів з різних курсів історичного факультету, а організація екскурсії стала можливою завдяки викладачці кафедри етнології та краєзнавства Терес Наталії Володимирівни. В програму екскурсії увійшли такі пам’ятки, як Собор Різдва Богородиці та Вознесенська церква в Козельці, та Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів стародавній».

Пам’ятки містечка Козелець відносяться до XVIII ст. Збудовані на кошти графині Наталії Розумовської (матері останнього українського гетьмана), вони є прикладом того, як щире меценатство та турбота про рідний край залишають свої сліди на віки і зберігають пам’ять про самого мецената.

Собор Різдва Богородиці став символом Козельця, під його високими золотими банями досі збираються віруючі на щоденні молитви. Біля самого Собору нещодавно було поставлено Пам'ятний хрест жертвам Голодомору 1932-33 років – не в кожному навіть обласному центрі так глибоко шанують пам’ять про трагедію. Вознесенська церква нині не діє як храм, але в її стінах знайшов для себе притулок Музей ткацтва Чернігівщини, який містить справжні скарби ткацького ремесла регіону.

Заповідник «Чернігів стародавній» у місті Чернігові постав перед нами вражаючим переплетінням кількох визначних епох української історії. На князівському дитинці стоять тисячолітні пам’ятки княжої доби - Спасо-Преображенський собор, головна святиня Чернігово-Сіверської доби (ХІ),

Борисоглібський собором ХІІ ст., та Іллінська церква, що пережила татаро-монгольську навалу. Поруч із ними стоять набагато молодші, але не менш важливі для нас свідки зовсім іншої епохи – будівля Чернігівського колегіуму та Будинок полкової канцелярії, розбудовані щедрим коштом гетьмана Івана Мазепи. Зараз полкова канцелярія більше відома як Чернігівський історичний музей імені В. Тарновського, названий на честь його засновника і ще одного непересічного мецената, який передав у суспільне надбання свої приватні колекції. Відвідуючи Чернігів, не можна оминути і Антонієві печери Троїцького монастиря, де, за словами екскурсовода, можна зустріти привид монаха, що трактується як добре знамення…

Всі враження від поїздки не можна викласти на папері, бо не всі відчуття піддаються опису. Необхідно лише сказати, що день, витрачений на поїздку до Чернігова, був не даремним. Загалом приходить розуміння, що історія іще жива, а діяння минулих днів збереглися на віки. Хотілося б також побажати, щоб подібні заходи стали постійною традицією на історичному факультеті.

І на останок - не пошкодує той, хто захоче доторкнутися до історії, пережити її на власному досвіді – хто знає, може в Антонієвих печерах вам вдасться почути шепіт молитви давно померлого монаха?...

Андрій Коваль

http://www.univ.kiev.ua/ua/news/3478/

Останні новини Чернігівщини

У січні-лютому 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини отримали 1,4 мільярди гривень податків та зборів

У січні-лютому 2024 року місцеві бюджети Чернігівщини отримали 1,4 мільярди гривень податків та зборів 10:32

У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомили, що до місцевих бюджетів усіх рівнів Чернігівської області за січень-лютий 2024 року надійшло 1,4 млрд грн від сплати податків і зборів. Із загальної суми в обласний бюджет спрямовано 0,2 млрд грн, решту коштів отримали бюджети територіальних громад.

У Чернігівському районі поліцейські зупинили нетверезу водійку, вміст алкоголю в крові якої перевищував допустиму межу майже у 13 разів 10:27

Інспектори групи реагування патрульної поліції склали на правопорушницю адміністративний протокол за фактом керування транспортом у нетверезому стані. Загалом упродовж тижня поліція Чернігівського району задокументувала 30 фактів скоєння таких правопорушень.

 Менські поліцейські викрили чоловіків, які підозрюються у незаконному полюванні

Менські поліцейські викрили чоловіків, які підозрюються у незаконному полюванні 10:25

За фактом незаконного полювання правоохоронці відкрили кримінальне провадження. Тривають слідчі дії.

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 10:19

Протягом минулої доби зареєстровано 7 небезпечних подій, а саме: 1 аварійну ситуацію на мережах життєзабезпечення та 6 пожеж. Внаслідок цих подій 1 особа постраждала.

19 березня: цей день в Україні і світі

19 березня: цей день в Україні і світі 10:16

ДЕНЬ 755 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 755 RUSSIAN AGRESSION

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини