Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Неділя, 6 липня, 03:28:19

Козацька доба у назвах вулиць Чернігова

13.07.2015   07:58

У ХVІІ столітті наше місто було центром козацького полку. Чернігівський полк займав північну частину сучасної області. На його території проживало кілька тисяч козаків, які під час мобілізації формували один військовий полк.

Чернігівськими полковниками були, зокрема, Мартин Небаба, Степан Подобайло, Василь Дунін-Борковський, Іван Самойлович, Павло Полуботок.

Чернігів – місто козацької слави. Недаремно тут збереглися унікальні архітектурні пам’ятки козацького періоду, зокрема, Катерининська церква, будинок Полкової канцелярії, Троїцький собор.

Але, чи вшановано належно козацька доба у назвах вулиць нашого міста?
За незалежності України 2001 року вулицю Свердлова перейменували у вулицю Гетьмана Полуботка, визначного українського військового та політичного діяча, чернігівського полковника і наказного гетьмана Війська Запорозького Лівобережної України (1722-1724). Заарештований за супротив діяльності Малоросійської колегії. Помер в ув’язненні на території Петропавлівської фортеці.
Маємо ще вулицю Скоропадського (на околиці міста, біля вулиці Ворошилова). Але на честь якого Скоропадського вона названа – Івана чи Павла – невідомо.

У зв’язку із набуттям чинності Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їх символіки» та враховуючи думку громадськості, комісія міськради з упорядкування назву вулиць вирішила вшанувати і козацький період в топонімах Чернігова. Хоча, це лише пропозиції і вони потребують обговорення та затвердження на сесії міськради.
Пропонується перейменувати:
- вулицю Богунського – на вулицю Івана Богуна;
- вулицю Боженка – на вулицю Мартина Небаби;
- вулицю 50 років СРСР – на вулицю Козацьку;
- вулицю Калініна – на вулицю Василя Дуніна-Борковського;
- провулок Калініна – на провулок Василя Дуніна-Борковського;
- вулицю Щорса – на вулицю Івана Мазепи.

Цей перелік варто продовжити. Адже ще не вшановані визначні особи козацької доби, пов’язанні із Чернігівщиною, зокрема, Степан Подобайло, Яків Лизогуб, Дем’ян Многогрішний, Кирило Розумовський. Слід назвати і вулицю на честь гетьмана Івана Скоропадського. Адже його життєвий шлях та діяльність тісно пов’язана з нашим містом.

Сергій Черняков, вчений секретар Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній».
На фото Миколи Турчина козацька Катерининська церква.

Довідка (за матеріалами збірника «Чернігів європейський. Повертаємо історичну пам’ять та справедливість».

Богун Іван (?–1664) – герой визвольної війни українського народу, військовий і державний діяч, козацький полководець, полковник подільський, згодом – кальницький (вінницький) і паволоцький; один із соратників Богдана Хмельницького. Похований під Новгород-Сіверським.

Дунін-Борковський Василь Касперович (1640–1702) – чернігівський полковник (1672–1687), генеральний обозний, благодійник Єлецького Успенського собору в Чернігові. Жив і похований в Чернігові.

Мазепа Іван Степанович (1639–1709) – визначний діяч боротьби за незалежність України XVIІ — початку XVІІІ століття, прізвище якого стало символом українського патріотизму, видатний гетьман України від 1687 року. Щедрий дарувальник коштів на спорудження храмів, дзвіниці, шедевру ювелірного мистецтва – срібних царських врат Борисоглібського собору тощо. Зокрема, на його кошти побудовано Троїцький собор, що тепер, за іронією долі, є кафедральним храмом УПЦ Московського патріархату. За дослідженням історика Сергія Павленка, портрет гетьмана Мазепи є в цьому храмі в образі Іоанна Предтечі.

Небаба Мартин (?–1651) – військовий та політичний діяч України XVII століття, один з керівників боротьби українського народу проти польської шляхти на Чернігівщині, сподвижник Богдана Хмельницького. Про його небувалий героїзм ходили легенди, які потрапили і в поему Ліни Костенко «Берестечко». Загинув 1651 року поблизу Чернігова.

Останні новини Чернігівщини

4 липня цей день в Україні і світі

4 липня цей день в Україні і світі 07:48

ДЕНЬ 1227 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 1227 RUSSIAN AGRESSION

Судитимуть браконьєра, який незаконно  вполював лося на Прилуччині

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39

Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

 ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36

Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33

Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31

У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини