Науково-дослідницька діяльність Національного заповідника "Чернігів стародавній" у 2014 році
Одним із головних напрямків діяльності Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній» є науково-дослідницька робота.

За кожним науковим співробітником закріплена наукова тема для дослідження пам’яток архітектури заповідника та його фондових колекцій.
У серпні 2013 р. в Українському інституті науково-технічної і економічної інформації зареєстровані науково-дослідні роботи: «Пам’ятки археології та архітектури Чернігівського Дитинця» (державний реєстраційний номер 0113U005559), «Комплекс сакральних і культових споруд Болдиногірської гряди» (державний реєстраційний номер 0113U005600). Метою виконання науково-дослідних робіт є комплексне вивчення пам’яток історії та архітектури, які знаходяться на балансі заповідника. У рамках цих робіт розроблено п’ятирічний план виконання досліджень.
У 2014 р. наукові співробітники здійснювали дослідження зазначених науково-дослідних робіт в архівних і бібліотечних установах Києва та Чернігова. Матеріали досліджень публікувались у регіональних, всеукраїнських та міжнародних наукових виданнях, використовувались для проведення екскурсій і лекцій, у популяризаторській роботі.
Проведено Міжнародну наукову конференцію «Печери та монастирі в історії України» (на пошану Володимира Руденка, травень).
Спільно з іншими музейними та науковими установами проведено Міжнародну наукову конференцію – ІІІ Спаські читання, присвячену 110-річчю від дня народження І. Г. Спаського (вересень);
Проведено наукову конференцію «Карнабідівські наукові читання» (грудень). Мета: привернути увагу до пам’яткоохоронної та краєзнавчої діяльності на Чернігівщині у ХІХ – на поч. ХХІ століть, а також питань збереження старожитностей Чернігова, відновлення пам’яток архітектури та історії Чернігово-Сіверського краю.
Наукові співробітники заповідника взяли участь у наукових конференціях:
- «Нові дослідження пам’яток козацької доби в Україні» (Центр пам’яткознавства НАН України, березень);
- Х Міжнародній науковій конференції «Церква – наука – суспільство: питання взаємодії», присвячена пам’яті митрополита Київського і Галицького Євгенія (Болховітінова) (Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, травень);
- ХІІІ Батуринських читаннях, присвячених 375-й річниці з дня народження І.С.Мазепи (червень);
- ІІІ Міжнародних Спаських читаннях (вересень);
- «Місто-пам’ятник, місто-легенда», присвячена 1025-річчю заснування Новгорода-Сіверського (вересень);
- «П’яті Конотопські читання» (вересень);
- Міжнародній науковій конференції «Русь і Афон: тисячоліття духовно-культурних зв’язків», присвячена 1000-річчю давньоруського чернецтва на Афоні і 220-річчю преставлення преп. Паїсія Величковського – видатного афонського подвижника, церковно-культурного діяча і письменника (листопад);
- ХІХ Міжнародних Могилянських читаннях «Давньоруські храми: дослідження та збереження» до 925-ліття від часу освячення Великої Печерської церкви (Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник, грудень).
Наукові співробітники заповідника організовували та брали участь у наукових археологічних дослідженнях на території Єлецького монастиря (липень). Крім того, проведено наукові археологічні дослідження на території Антонієвих печер (вересень-листопад). Взято участь у дослідженнях Спасо-Преображенського собору (листопад-грудень).
За матеріалами Міжнародної наукової конференції, приуроченої до 890-річчя першої писемної згадки про Борисоглібський собор у Чернігові, підготовлено до видання збірник наукових праць «Чернігівські старожитності» № 2 (5).
Продовжено співпрацю, відповідно до укладених угод, із Чернігівським національним педагогічним університетом ім. Т. Г. Шевченка, Центром пам’яткознавства Національної академії наук України і Українського товариства охорони пам’яток історії та культури, Українським інститутом національної пам’яті, Чернігівським державним інститутом економіки і управління, Старобілоуським історичним комплексом, Музеєм історії Десятинної церкви. Мета: взаємодія установ для проведення науково-дослідницької та просвітницької діяльності.
У Національному архітектурно-історичному заповіднику «Чернігів стародавній» працюють три кандидати історичних наук, а також три здобувачі наукового ступеня кандидата наук, народний архітектор України та два заслужених працівника культури України.
Останні новини Чернігівщини
У Прилуках поліцейські затримали причетного до збуту наркотиків 17:36
Співробітники відділу кримінальної поліції Прилуцького райвідділу задокументували низку фактів збуту наркотичних засобів, вчинених мешканцем Прилук. Торгівця наркотиками затримано.
Суб’єкти господарювання, які розмістили ВПО, можуть звертатись до сервісних центрів ПФУ для отримання компенсації за спожиті комунальні послуги 17:13
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 травня 2025 року № 616 “Деякі питання надання державної підтримки щодо розміщення внутрішньо переміщених осіб” передбачено можливість компенсації витрат за спожиті комунальні послуги, у тому числі суб’єктам господарювання, якщо житлові приміщення надаються ними безоплатно для проживання внутрішньо переміщених осіб (ВПО).
За матеріалами СБУ заочний вирок отримав рашист, який під час окупації Чернігівщини тримав у заручниках 369 цивільних людей 16:42
Завдяки доказовій базі Служби безпеки 12 років тюремного ув’язнення заочно отримав ще один рашист, який вчиняв воєнні злочини під час окупації частини Чернігівської області.
ГУ ДПС у Чернігівській області: Про результати контрольно - перевірочної роботи податкового аудиту за I півріччя 2025 року 16:01
Протягом січня-червня поточного року підрозділами управлінням податкового аудиту Головного управління ДПС у Чернігівській області проведено 857 перевірок, результати яких узгоджені, в тому числі: 19 документальних планових перевірок, 110 документальні позапланові перевірки, 728 фактичних перевірок.
Освіта без бар’єрів: у Тупичівській громаді створюють безпечний, комфортний і доступний простір для школярів 15:40
Роботи з реконструкції харчоблоку Тупичівського ліцею вже на завершальній стадії – до першого вересня планується відкриття.