Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 9 серпня, 02:28:51

Кижково-ілюстративна виставка: Трагедія Голокосту – урок для всього людства

27.01.2015   16:24Агенцiя

26 січня в залі періодичних видань Чернігівської обласної бібліотеки ім. В. Г. Короленка відбулась презентація книжково-ілюстративної виставки «Трагедія Голокосту – урок для всього людства».

З початку Другої світової війни, однією з найстрашніших катастроф XX століття є Голокост, дослівно, – знищення людей способом повного спалення.

Це - загальний термін для позначення злодіянь, вчинених нацистами та їхніми прислужниками відносно осіб єврейської національності.

Зроблене фашистами з 1,5 мільйона євреїв в Україні та 4,5 мільйона в Німеччині, Австралії, Франції, Голландії, Польщі, Угорщині, Румунії, Югославії, Чехословаччині, Бельгії, Норвегії, Росії можна назвати катастрофою, рівною якій не було в історії людства.

Був знищений демографічний і культурний центр світового єврейства, що існував у Центральній та Східній Європі близько 1000 років, винищені безліч сімей, общин, осередків єврейської культури й ученості. Загинула ціла спільнота з особливим устроєм життя.

Щороку, 27 січня весь світ відзначає Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Саме в цей день були визволені в’язні найбільшого нацистського табору смерті – Освенцім.
Книжково-ілюстративна виставка «Трагедія Голокосту – урок для всього людства» розпочинається розділом «Історична наука про Голокост», де представлені книги Курта Зонтгаймера «Як нацизм прийшов до влади»; Алена Безансона «Лихо століття. Про комунізм, нацизм та унікальність Голокосту»; Ханни Арендт «Джерела тоталітаризму»; статті з наукового часопису «Голокост і сучасність» та журналу «Новая и новейшая история».

Проте, у дослідженнях західних учених Голокост на окупованих територіях України, Білорусії та ін. не виділений як окрема проблема. Так, німецький історик Поль Дітер у своїй статті «Фашистська окупація України в 1941 – 1944 рр. у працях західних учених», надрукованій в «Українському історичному журналі» відзначає що «Дотепер не написана історія Голокосту в Україні, а висвітлення подій тих років у різних регіонах досить фрагментарне».

Символом Голокосту та нацистських злочинів на українській землі є трагедія Бабиного Яру. Лише за два дні 29 та 30 вересня 1941 року в Києві було знищено більше 30 тисяч осіб мирного населення.

Тоді ж розстріляли і близько трьох тисяч військовополонених, 800 пацієнтів психоневрологічної лікарні. Розстріляли тих, хто намагався переховуватись, кого знайшли, кого виказали. Заохоченням за виказаного єврея становило 1 кг жирів та 1 кг борошна.
Бабин Яр, як місце масових страт, проіснував два роки. Він перетворився на величезну братську могилу. Там загинуло понад 100 тисяч осіб.

Привертає увагу і викликає зацікавленість краєзнавча література, яка представлена на виставці. Це – добірка документів і матеріалів «Черниговщина в период Великой Отечественной войны (1941-1945 гг.)»; видання Державного архіву Чернігівської області «Німецько-фашистський окупаційний режим на Чернігівщині», що містить в собі 92 документи; «Книга памяти евреев Черниговщины, погибших в годы Второй мировой войны», яку склав і упорядкував Я. Б. Сокольський; матеріали III-го, V-го, VII-го Міжнародних наукових семінарів «Евреи Левобережной Украины. История и культура» , які відбувались в Чернігові; документальні нариси Л. Студьонової та С. Бельмана.

Вражають сухі цифри статистики:
- в м. Прилуки було розстріляно близько 5 тис. євреїв;
- в м. Щорс загинуло 5 тис. осіб;
- в м. Остер - 400 чоловік;
- в м. Ніжин – 500 осіб

А всього в Чернігові та Чернігівській області було страчено 127 778 осіб єврейської національності.

Завідувачка відділу документів з суспільних та гіманітарних наук Зелинська В. В., презентуючи виставку, наголосила, що трагедія Голокосту і сьогодні болем відгукується в серцях і свідомості нащадків тих, хто загинув мученицькою смертю. Вона сказала, що ми повинні завжди пам'ятати слова англійського поета Джона Донна: «Ніколи не питай, по кому подзвін; він і по тобі».
 

Останні новини Чернігівщини

Відновлення інфраструктури та транспортної мережі області — актуальні дані

Відновлення інфраструктури та транспортної мережі області — актуальні дані 13:42

У Чернігівській області тривають першочергові роботи з відновлення пошкодженої інфраструктури. Днями підрядники працювали на таких об'єктах.

За тиждень на Чернігівщині виявлено 1317 вибухонебезпечних предметів — інформація від ГУ ДСНС в області станом на ранок 8 серпня

За тиждень на Чернігівщині виявлено 1317 вибухонебезпечних предметів — інформація від ГУ ДСНС в області станом на ранок 8 серпня 13:34

За минулий тиждень групи піротехнічних робіт та підводного розмінування ДСНС 99 разів залучалися до знешкодження вибухонебезпечних предметів та виявили і вилучили 1317 таких предметів.

«Разом до Перемоги!»: у Коропській громаді відбувся захід згуртування

«Разом до Перемоги!»: у Коропській громаді відбувся захід згуртування 10:12

За підтримки проєкту Голос громад Чернігівщини 5 серпня в Коропі пройшов творчий та інтелектуальний патріотичний захід на базі Центру дитячої та юнацької творчості.

«Ми 41 день були відрізані від України». Інтерв’ю з Корюківським міським головою

«Ми 41 день були відрізані від України». Інтерв’ю з Корюківським міським головою 10:10

Корюківська громада на Чернігівщині однією з перших постраждала від повномасштабного російського вторгнення. Окупанти зруйнували місцеві дороги та мости, фактично ізолювавши громаду від іншої частини України.

Волонтерський проєкт

Волонтерський проєкт "Країна вільних людей" завітав до Любецької громади 10:00

5 серпня в Тарасо-Шевченківському старостинському окрузі (Любецька громада) відбулася розважально-інформаційна програма "Я - громадянин України" за ініціативи організації Крим SOS.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини