Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Неділя, 18 квітня, 09:35:31

Чернігівщина у нумізматиці

21.01.2015   09:04Агенцiя

Історію Чернігівщини у нумізматиці презентував Чернігівський історичний музей імені В.В. Тарновського на виставці під час чергових зборів Чернігівського земляцтва у Києві 16 січня 2015 року.

Пам’ятні та ювілейні монети розробляються художниками і скульпторами сектора розробки дизайну монет Монетного двору Національного банку України і карбуються НБУ, починаючи з 1995 року. Через відсутність на той час власної бази перші замовлення виконувалися Італійським монетним двором та Луганським верстатобудівним заводом. З квітня 1998 року введено в дію Київський монетний двір НБУ, який і карбує національну валюту.

Перша ювілейна монета, номіналом 200000 карбованців, була присвячена 50-річчю Перемоги, перша срібна монета, номіналом 2000000 карбованців, карбована у 1996 році на честь 50-річчя ООН, а перша ювілейна монета, карбована в Україні 1998 року – “Володимир Сосюра”, номіналом 2 гривні.

Випуск монет здійснюється за серіями, яких на сьогодні 31. Щоправда одна з них поки не має жодної монети, а деякі серії носять, швидше, декоративний характер (“Дитячий Зодіак”, “Знаки Зодіаку”, “Східний календар”, “На межі тисячоліть” тощо). Є серії, що складаються із 2-х, 3-х або 4-х монет. Найбільша “серія” на офіційному сайті НБУ має назву “Інші монети” і віддзеркалює тисячолітній шлях розвитку вітчизняної науки, культури, техніки й архітектури, релігійні свята та народні традиції, офіційні ювілеї тощо.

Історії Чернігівщини та її видатним діячам присвячені 49 монет з майже 640 ювілейних і пам’ятних монет України, випущених в обіг. Ініціатором окремих з них є музей імені Василя Тарновського. Чернігівщина представлена у багатьох серіях, найбільше – “Видатні особистості України” (17 з 119). По 5 “чернігівських” монет серед “Духовних скарбів України” (з 30) і “Героїв козацької доби” (з 18), 4 – серед “Стародавніх міст України”, по 3 – репрезентують “Пам’ятки архітектури України”, “Славетні роди України”, 2 – “Гетьманські столиці”. Бачимо Чернігівщину й серед монет інших серій.

6Ось декілька чернігівських сюжетів. На монеті “Палеоліт”, яка у 2000 році започаткувала серію “Пам’ятки давніх культур України”, зображений орнаментований браслет із Мізинської стоянки. 2010 року в серії “Славетні роди України” з’явилася монета “Родина Тарновських”, на якій викарбувані портрети трьох представників цього роду і серед них Василь Васильович Тарновський, ім’я якого носить Чернігівський історичний музей. Дві монети присвячені видатному кінорежисеру, письменнику та публіцисту Олександру Довженку – в серії “Видатні особистості України” (2004) та в серії “Духовні скарби України” (2014).

Зображення монет Шевченківської тематики тісно пов’язані з нашим краєм. Так, на монетах “60 років Національному музею Тараса Шевченка” (2009) та “Останній шлях Кобзаря” (2011) бачимо предмети, що входили до знаменитої Шевченкіани Тарновського і свого часу у складі музейного зібрання перебували в нашому місті. Крім того, частина “останньої дороги Кобзаря” пролягала Чернігівщиною, що й зазначено на монеті.

3На п’яти монетах представлені храми нашого краю. Спасо-Преображенський собор, Успенський собор Єлецького монастиря і Катерининська церква зображені на монеті серії “Стародавні міста України”, присвяченій 1100-річчю літописного Чернігова (2007), перші два ще й карбовані окремо: у серії “Духовні скарби України” – перша “чернігівська” монета “Спаський собор” (1997) та у серії “Пам’ятки архітектури України” – “Єлецький Свято-Успенський монастир” (2012). В цій же серії Національний банк України 2002 року випустив у обіг монету “Собор Різдва Богородиці у Козельці”. Ще раз храм зображений у 2003 році на монеті “Кирило Розумовський” із серії “Герої козацької доби”.

Серед видатних особистостей – наших земляків у поле зору Національного банку України потрапляли Михайло Коцюбинський, Леонід Глібов, Остап Вересай, Марія Заньковецька, Георгій Вороний, Георгій Нарбут, Микола Василенко, Павло Полуботок, Павло Тичина та інші представники військової, наукової та культурної еліти, життя яких пов’язане з Чернігівщиною.

4Впродовж 2000–2004 років наша землячка – уродженка Остра Лариса Корень як художник стала автором 14 монет (17 номіналів), серед яких є й такі, що також тематично близькі до історії нашого краю. Наприклад: монета, присвячена “170-річчю Національного університету імені Тараса Шевченка” (2004), першим ректором якого у 1834 році став випускник Новгород-Сіверської гімназії Михайло Максимович. До-речі, є й монета на його честь (2004).

2007 року співробітниками Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського був підготовлений буклет “Чернігівщина в пам’ятних та ювілейних монетах України”, виданий Чернігівським відділенням Національного банку України.

2 (1)На виставці загалом було представлено понад 100 експонатів, серед яких монети, буклети НБУ про них, грамоти лауреатів Національної премії України імені Тараса Шевченка, зброя, фотографії, книги. Експозиція викликала неабияку цікавість у земляків, що підходили та запитували про монети, присвячені їхній малій Батьківщині. Виявилося, що багато з них обізнані з цими випусками, але знали не про всі та не про всіх, тож подекуди виникали цікаві розмови та обмін думок.

Останні новини Чернігівщини

Минай (Ужгород) – Десна (Чернігів) 3:1

Минай (Ужгород) – Десна (Чернігів) 3:1 16:05

Голи: Нурієв, 23 (з пенальті), 39, Пиняшко, 50 – Імереков, 56.

Виявлено 594 нових випадків COVID-19

Виявлено 594 нових випадків COVID-19 15:57

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА станом на 17 квітня в області зафіксовано 594 нових випадків COVID-19.

За минулу добу в Чернігівській області вакциновано 303 особи

За минулу добу в Чернігівській області вакциновано 303 особи 15:56

За інформацією Чернігівського обласного центру громадського здоров’я, станом на 17 квітня в області щеплено першою дозою 8144 осіб.

Біля Охіньок на Н-07 укріплюють укоси та роблять ровики поширення

Біля Охіньок на Н-07 укріплюють укоси та роблять ровики поширення 12:23

Проводиться підготовка до капітального ремонту ділянки дороги від Мільків до Охіньок. Згодом тут проводитимуть регенерацію основи та укладатимуть нове асфальтобетонне покриття. Протяжність ремонтованої ділянки - 6 км.

За тиждень виявлено 45 порушень правил рибальства зі збитками понад 21 тис. грн, - Чернігівський рибоохоронний патруль

За тиждень виявлено 45 порушень правил рибальства зі збитками понад 21 тис. грн, - Чернігівський рибоохоронний патруль 12:17

За тиждень з 8 по 15 квітня державними інспекторами Чернігівського рибоохоронного патруля зафіксовано 45 порушень Правил рибальства. Зокрема, викрито 18 грубих порушень за ч. 4 ст. 85 КУпАП (рибальство із застосуванням заборонених знарядь лову), в тому числі два з ознаками кримінального правопорушення. Також складено 16 протоколів за ч. 3 ст. 85 КУпАП (порушення Правил рибальства).