Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Неділя, 28 листопада, 13:02:16

Всеукраїнський референдум і вибори Президента України 1 грудня 1991 року в документах Державного архіву Чернігівської області

01.12.2014   10:36Агенцiя

1 грудня 2014 року минає майже чверть століття з моменту прийняття народом України історичного рішення — на запитання в бюлетені для голосування: «Чи підтверджуєте Ви Акт проголошення незалежності України?» — 90,32 % українців відповіли: «Так, підтверджую». Народ України, за словами О. Гончара, «видобув із глибин душі заповітне, оте своє вирішальне, магічне «так!».

На вибір громадян, крім національного піднесення, вплинули також конкретні політичні обставини: фактичний розпад СРСР, відносна стабільність в Україні порівняно з іншими республіками.

Одночасно з референдумом відбулися вибори Президента України. Кандидатів на цю посаду висунули партії, рухи, трудові колективи. Центральна виборча комісія зареєструвала сім кандидатів, серед яких найвідомішими були: голова Верховної Ради України Л. Кравчук, голова Львівської обласної ради В. Чорновіл, голова Української республіканської партії Л. Лук’яненко. Незважаючи на відмінності програм, усі кандидати заявляли, що вони виступають за незалежність України.

У Державному архіві Чернігівської області перебувають на зберіганні документи, які сьогодні відтворюють процес підготовки й проведення Всеукраїнського референдуму та виборів Президента України. Так, урядові телеграми Коропської та Бобровицької районних виборчих комісій, датовані 21 та 22 жовтня 1991 року відповідно, повідомляють про кількість районних комісій та їх кількісний склад. Зберігся й лист голови Центральної виборчої комісії з виборів Президента України та з Всеукраїнського референдуму В. Бойка голові Чернігівської обласної комісії з Всеукраїнського референдуму щодо надання зразка бюлетеня для голосування, встановленого постановою Верховної Ради України 11 жовтня 1991 року. Наголошувалося на необхідності забезпечити виготовлення бюлетенів для голосування на кольоровому папері розміром 160x150 мм та відправити їх дільничним комісіям до 15 листопада 1991 року.

Для використання в практичній роботі на місцях було розповсюджено постанову від 1 листопада 1991 року № 46 ЦВК з виборів Президента України та з Всеукраїнського референдуму «Про роботу окружної виборчої комісії Харківського виборчого округу № 21 з виборів Президента України та з Всеукраїнського референдуму по підготовці до проведення голосування». Цей документ став, так би мовити, інструкцією для окружних виборчих комісій України — наголошувалося на необхідності забезпечення неухильного дотримання чинного законодавства на всіх етапах підготовки і проведення політичної кампанії, яка повинна згуртувати громадян України навколо ідеї національного відродження; надання рівних можливостей у веденні передвиборчої агітації; висвітлення ходу підготовки виборів Президента і Всеукраїнського референдуму в засобах масової інформації. Також пропонувалося звернутися до Рад народних депутатів із пропозицією про недоцільність проведення 1 грудня 1991 року різного роду місцевих референдумів, опитувань, які відволікатимуть увагу населення від Всеукраїнського референдуму та виборів Президента України і ускладнюватимуть голосування.

Перші шпальти газети Чернігівської обласної Ради народних депутатів «Деснянська правда» були присвячені підготовці до значущої для України історичної події. 27 листопада 1991 року газета надрукувала звернення Президії Верховної Ради України до співвітчизників щодо підтримки Акта проголошення незалежності України, наступного дня — фотографію, що засвідчила готовність виборчої дільниці № 5, розташованої у приміщенні Чернігівського кооперативного профтехучилища, до проведення референдуму та виборів Президента України.

Знаковість події засвідчила й урядова телеграма, підписана головою ЦВК В. Бойком, надіслана до голови окружної виборчої комісії чернігівського виборчого округу № 26: «У зв’язку з численними побажаннями представників засобів масової інформації, у тому числі іноземних журналістів, щодо більш широкого висвітлення ходу голосування першого грудня, просимо додатково передати о 16 годині 30 хвилин до Центрвиборчкому телефонне повідомлення про кількість громадян, які взяли участь у голосуванні, станом на 16 годину».

Рішення, прийняті українським народом, прискорили історичну «ланцюгову реакцію» — Україна стала незалежною державою, обрала Президента, Л. Кравчука, пішов у відставку Президент СРСР М. Горбачов, Радянський Союз офіційно припинив своє існування.

 

Державний архів Чернігівської області

Останні новини Чернігівщини

10 легких та веселих фільмів, як ліки від осінньої хандри

10 легких та веселих фільмів, як ліки від осінньої хандри 09:28

Осінню хандру кожен долає по-своєму: пробіжками на природі, фотосесіями в листі, читанням гарних книг.

Смачні рецепти вихідного дня: банош з бринзою по-гуцульськи

Смачні рецепти вихідного дня: банош з бринзою по-гуцульськи 09:21

Бринза — це м'який розсольний сир. Ті, хто хоча б раз пробував бринзу, не можуть не погодитися, що це дуже смачно. Банош — каша, приготовлена з кукурудзяного борошна з додаванням вершків або сметани. Подається з бринзою, грибами, шкварками.

Гороскоп на тиждень з 29 листопада до 5 грудня 2021 року

Гороскоп на тиждень з 29 листопада до 5 грудня 2021 року 09:11

Тиждень починається з гармонійних аспектів Марса та Нептуна, Сонце у поєднанні з Меркурієм у Стрільці. Водночас не варто забувати, що все ще коридор затемнень, тому намагайтеся реально дивитися на речі та пропоновані перспективи.

Ханука 2021: історія свята та традиції

Ханука 2021: історія свята та традиції 08:55

Ханука – це іудейське свято світла, яке 2021 року почнуть відзначати ввечері 28 листопада. Святкування триватиме вісім днів, аж до вечора 6 грудня.

Станом на 28 листопада в Україні зафіксовано 14200 нових випадків COVID-19

Станом на 28 листопада в Україні зафіксовано 14200 нових випадків COVID-19 08:38

7 483 нові випадки COVID-19 зафіксовано в Україні станом на 28 листопада 2021 року. Зокрема, захворіли 774 дитини та 105 медпрацівників.