У Чернігові презентували нове видання про бій під Крутами
У грудні минулого року Український інститут національної пам’яті видав унікальне видання про легендарний бій під Крутами.

20 січня за участю в.о заступника голови облдержадміністрації Юрія Музики, представників Інституту національної пам’яті, науковців, істориків відбулась перша в Україні презентація книги про подвиг Героїв Крут.
Цей науковий збірник документів і матеріалів, що має назву «Бій під Крутами в національній пам’яті», підготовлено на виконання постанови Верховної Ради України «Про відзначення подвигу героїв бою під Крутами» від 16 травня 2013 року № 261.
Відкриваючи захід, Юрій Музика нагадав присутнім про глибоку і комплексну роботу зі збереження пам’яті про подвиг Героїв Крут, яка багато років здійснюється у Чернігівській області. Найбільш яскравим її результатом є Меморіальний комплекс «Пам’яті Героїв Крут» у с. Пам’ятне Борзнянського району в його сучасному вигляді. Багато в чому розбудова цього комплексу є особистою заслугою голови Чернігівської облдержадміністрації Володимира Хоменка.
«Найближчими днями в Україні відзначатиметься День Соборності та Свободи України. Як зазначив у своєму зверненні Президент України Віктор Янукович, саме соборність і свобода — наріжні камені нашої національної ідеї, важливі складові становлення сучасної України та цінності, які впроваджує в життя наш народ протягом усієї своєї історії. Саме заради прагнень до єднання українських земель та створення власної держави 16 (29) січня 1918 року невеликий український загін став під Крутами у нерівний бій», - наголосив Юрій Музика.
Про зміст, мету та наукову значущість нового видання розповіли директор Українського інституту національної пам’яті, член-кореспондент НАН України Валерій Солдатенко та керівник колективу упорядників видання, завідувач відділу Інституту, доктор історичних наук Олена Любовець.
Саме їхня ґрунтовна стаття «Бій під Крутами: історія, символ, пам’ять» відкриває збірник документів і матеріалів «Бій під Крутами в національній пам’яті». Він складається з розділів: «Військово-політична ситуація в Україні наприкінці 1917 – на початку 1918 рр.», «Створення Студентського куреня Січових Стрільців», «Бій під Крутами: хід військових дій, чисельність військ, втрати», «Перепоховання та вшанування полеглих бійців», «Формування культу Героїв Крут в українській діаспорі», «Міфи й стереотипи Крут та їх вплив на національну пам’ять», «Вшанування пам’яті героїв бою під Крутами в незалежній Україні».
Окрім цього, видання містить фотоматеріали, спогади сучасників, офіційні документи та матеріали преси 1918 року, які відтворюють тогочасну атмосферу, а також документи за 2003–2013 роки щодо відзначення роковин бою під Крутами та вшанування подвигу Героїв Крут на державному рівні. Частина з наведених документів вперше введена в науковий обіг.
Підібрані матеріали демонструють формування традиції вшанування пам’яті полеглих у бою під Крутами у післяреволюційний період та її відродження в умовах незалежності України.
Підсумком презентації стало обговорення нової книги представниками чернігівських наукових, навчальних, музейних закладів, які підкреслювали, що книга є дуже значимою і впливовою з точки зору становлення національної свідомості, єдності та пам’яті.
Останні новини Чернігівщини

Судитимуть браконьєра, який незаконно вполював лося на Прилуччині 16:39
Прокурорами Прилуцької окружної прокуратури скеровано до суду обвинувальний акт стосовно жителя міста Прилуки за фактом вчинення незаконного полювання на звірів, які занесені до Червоної книги України (ч. 1 ст. 248 КК України).

ТОП-10 найзатребуваніших вакансій від місцевих роботодавців 16:36
Робота є. Зокрема, й на Чернігівщині. Наразі у базі даних обласної служби зайнятості налічується 1924 вакансії.

Правоохоронці підвели підсумки роботи 1 півріччя 2025 року протидії злочинності у бюджетній сфері Чернігівщини 16:33
Сьогодні в Чернігівській обласній прокуратурі відбулась робоча нарада з керівниками правоохоронних органів регіону. На нараді були присутні керівник Чернігівської обласної прокуратури Станіслав Гущесов, начальник Головного управління Національної поліції в Чернігівській області Іван Іщенко та начальник Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області Олександр Кондрашов.

Олена Шуляк: Антикорупція, цифровізація, ринок землі – головні реформи протягом останніх років 16:31
У нещодавньому інтерв’ю "Вокс Україна" очільниця "Слуги Народу" та народна депутатка Олена Шуляк зазначила, що, на її переконання, найбільш відчутні результати команда влади, зокрема й партія "Слуга Народу", демонструє в трьох напрямах реформування держави: розвитку антикорупційної інфраструктури, цифровій трансформації та впровадженні земельної реформи.

єРобота на Чернігівщині: результати програми «Власна справа» 14:42
Грантова програма «Власна справа» урядового проєкту «єРобота», яку адмініструє Державна служба зайнятості, - не просто про гроші, а про довіру та можливості, про людей та бізнес, які працюють у найважчі часи і мотивують інших.