Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 13 серпня, 18:22:08

Давньоруські Ромео та Джульєтта, або звідки взялася Салтикова Дівиця

15.12.2011   13:36Агенцiя

Українські села та містечка часом мають такі назви, що хочеться дізнатися легенди їх створення. Так, у різних куточках країни можна зустріти Кохане, Доброгощу, Пушкарі, Потеряйки Горові, Чертіж, Філіопіль, Твердохліби, Куцуруб, Івано-Яризівку. За кожною з цих місцин - ціла історія! Одна з таких назв виявилася настільки незвичною, що стала причиною моєї мандрівки і цього матеріалу. Тож вирушаймо до села Салтикова Дівиця на Чернігівщину!

За документами першої половини ХVІІ століття, у Чернігові був чашник (це досить високий чин при дворі) Салтик. Йому польський король надав у володіння Стольне. Може, то він заснував і на Куликівщині поблизу озера Дівиця власний хутірець, з якого потім виросло село?

- А про це є цікава легенда, - розповів заступник голови райдержадміністрації з гуманітарних та політико-правових питань Володимир Повозник, з яким ми побували разом у селі. - Ніби був князь Салтик, а у нього - дочка-красуня. У ті часи були міжусобні протистояння між впливовими родинами дрібних князівств. Салтик ворогував з князем Синьоком. А їхні діти, попри батьківський конфлікт, покохали одне одного. Якось Салтик послав своїх воїнів, щоб вони вбили супротивника. Відбулася битва. Багато людей загинуло. І ось тоді до дочки Салтика звернувся син Синьока: "Я хочу просити у твого батька твоєї руки". З ним було ще два воїни. Дівчина згодилася провести коханого до батька. Але вона й не підозрювала, що батько Синьок за сином вислав услід сотню воїнів. Пробравшись підступно до Салтика, вони вбили князя. У відчаї дівчина побігла до озера і втопилася. Відтоді озеро називається Дівиця. А село - Салтикова Дівиця.

Отець Ростислав Савчук, який уже 25 років править у Свято-Миколаївській церкві, знає ще одну легенду: ніби у давні часи на місці озера Дівиці стояли церква і село. Але одного дня все пішло під воду. "Там, де стояла церква, тепер така глибочінь, що й до дна не можна дістати", - каже він.
Кажуть, село тричі було знищене. Спочатку за князів. Потім під час монголо-татарської навали. Є цьому й археологічні підтвердження. Останнього разу фортецю у Салтиковій Дівиці брали 1664 року вояки польського короля Яна Казимира.

"...И пришовши до Солтиковой Дівиці, над Десною рікою, которая не хотіла ся здати и поклонити, приступом доставали, где немало жолнірской піхоти легло, килка дній достаючи, - читаємо у літописі Самовидця. - А же напотом люде в осаді сидячіе видят, же трудно видержати, бо юже місто доставали, тилко в самом замочку, - просили о милосердя. А любо обецали показати над ними милость, еднак же не додержали: бо упавши в замок, многих постинали, а иних в полон татаре побрали і внівец обернули".

Але й після цього Салтикова Дівиця відродилася! Вона постала, щоправда, на новому місці.
Гордість села - мурована церква, збудована 1905 року. Її у 1938 році закрили, партійці поруйнували купол. А з 1941-го вона діє й дотепер. Завдяки спонсорам за останні роки поновлені куполи, привезено із Почаєва позолочений іконостас. Церковне приміщення красиво розписане сюжетами на релігійні теми. Отець Ростислав щодня молиться за краян, щоб їм Бог помагав у житті.
Сільський голова Микола Губський показав нам біля красивої Свято-Миколаївської церкви пам'ятник загиблим козакам-героям, мужнім оборонцям фортеці (на знімку).

- Наше село - сотенне, - розповів він. - Тож ми вирішили відродити у селі козацтво. Оце за кошти козаків і зробили цей пам'ятник. На Покрову тут відбувається молебен.
Ще не дуже багато людей записалося у сотню, але головне, що вони вже є і зробили корисну справу. М. Губський, до речі, є прямим нащадком козака Федора Губського, записаного у реєстрі Салтиково-Дівицької сотні 1649 року. Тож йому, як не крути, а без козакування по-новому у селі не обійтися!
Сподіваємося, що відродження духовних традицій тут допоможе громаді у вирішенні буденних і небуденних справ.

Павленко Сергій, "Голос України".
Фото автора.

Останні новини Чернігівщини

Стартує подання електронних заяв для вступу на бакалавра та наскрізного магістра

Стартує подання електронних заяв для вступу на бакалавра та наскрізного магістра 15:35

13 серпня розпочато прийом електронних заяв на вступ до вишів на бакалавра (наскрізного магістра) після 11 класів. Подання заяв здійснюється онлайн через електронні кабінети та триватиме до 22 серпня.

Зафіксовано 27 нових випадків захворювання COVID-19

Зафіксовано 27 нових випадків захворювання COVID-19 13:50

За даними Управління охорони здоров’я Чернігівської ОДА станом на 12.00 четверга 13 серпня в області підтверджено 27 нових діагнозів COVID-19.

OlympicLab на північному сході Чернігівської області

OlympicLab на північному сході Чернігівської області 13:42

Модуль «розвиток/добробут – пізнай себе» Всеукраїнського заходу Національного олімпійського комітету України та Coca-Cola Foundation був проведений Відділенням НОК України в Чернігівській області для учнів Новгород – Сіверської гімназії № 1 імені Б. Майстренка.

Проведено комплексну перевірку в ізоляторі тимчасового тримання №5 у Прилуках

Проведено комплексну перевірку в ізоляторі тимчасового тримання №5 у Прилуках 13:03

Прилуцькою місцевою прокуратурою проведено комплексну перевірку в ізоляторі тимчасового тримання №5 (м.Прилуки) ГУНП в Чернігівській області.

Віталій Загайний провів прийом громадян у Борзнянському районі

Віталій Загайний провів прийом громадян у Борзнянському районі 12:53

12 серпня перший заступник голови Чернігівської ОДА Віталій Загайний з робочим візитом відвідав Борзнянський район. Спільно з головою Борзнянської РДА Ларисою Осадчук та представниками правоохоронних органів він провів прийом громадян. А також ознайомився з роботою центру обслуговування клієнтів АТ «Чернігівгаз».