А ми тую козацькую славу збережемо!
Про книгу С. Горобця та І. Ситого “Ройська сотня: історія створення, населені пункти, сотенна старшина”
Заповітний рядок з народної пісні про збереження нашої славної історії та найбільш яскравий, хоч і драматичний відтинок її – козаччину, найкраще втілюється в життя появою нових друкованих видань, особливо історико-краєзнавчих.
Так, напередодні травневих свят у Чернігівській міській бібліотеці ім. М. Коцюбинського відбулась презентація наукового видання “Ройська сотня” ( сучасна територія села Роїще Чернігівського району та інших навколишніх сіл).
Автори : Сергій Горобець, кандидат історичних наук, науковий співробітник Українського інституту національної пам’яті, дослідник і краєзнавець Чернігівського району, та Ігор Ситий, кандидат історичних наук, завідувач фондами Чернігівського історичного музею ім. В. Тарновського, відомий вчений-геральдист.
Дослідники коротко представили свою роботу, і з перших же слів присутні науковці, письменники, літератори, бібліотекарі збагнули унікальність книжки, хоч і невеликої за розміром й кількістю сторінок. Але як та крапля води вміщує в собі океан, так і тут розповідь про одну козацьку сотню ніби осягає трьохсотлітню історію козацької України. Вагомість історичного нарису доповнює зовнішнє оформлення – обкладинка схожа на старовинний універсал з козацьким скорописом і пишним бароковим орнаментом та ще й зображенням єдиної на той час – ройської сотенної печатки.
Вражає енциклопедичність видання, численні посилання на джерела, переважно архівні, строга хронологія історичних подій на даній території, відомої ще з часів Київської Русі і до ліквідації Гетьманщини у кінці ХVІІІ ст. Все це надає викладу матеріалу літописної логіки. Проте, академічний перелік сприймається легко і з цікавістю, бо насичений хоч і стислими, та яскравими описами військових змагань чернігівців у московсько-литовських війнах, польських інтервенціях, національно-визвольної війни під проводом Б. Хмельницького.
Розповідь про населені пункти Ройської сотні абсолютно гармонійно рясніє іменами та прізвищами сотників і сотенної старшини. Крім того, досить детально і упорядковано називаються власники населених пунктів, найчисельніші родини і двори, козацькі й посполиті. А це вже нове бачення у вітчизняній науці – пізнання історії через людські долі, родоводи, сімейні хронічки, життєписи, артефакти. Радує і озвучення авторами задуму написати історію всіх сотень Чернігівського козацького полку, адже “Ройська сотня” – це лише початок грандіозного шляхетного проекту.
Під час обговорення нової книги з високою оцінкою її і вдячністю виступили : Андрій Курданов, голова Чернігівської районної Спілки краєзнавців, Сергій Дзюба, письменник-публіцист, бібліографи міста. Історик Олександр Ляшев наголосив ще на одному позитиві: доступній і зрозумілій мові для широкого кола читачів, а не лише для науковців. Тож незабаром книга надійде до публічних бібліотек, навчальних закладів області, як чудовий подарунок школярам, студентам, вчителям, всім хто любить і вивчає рідну історію.
Варто зазначити, що видання книги “Ройська сотня” накладом 500 примірників здійснено Управлінням у справах преси та інформації Чернігівської обласної державної адміністрації. І це свідчить про підтримку владою науково-освітніх, культурологічних проектів Чернігово-Сіверського краю.
Надія Галковська, поетеса, краєзнавець
P.S. Під враженням презентації книги “Ройська сотня” з’явився новий вірш:
Історія
Історія захована у книзі.
Ось вітер часу сторінки гортає –
Й минуле, мов жива, чудова візія
З тобою через серце розмовляє.
Історія у храмах височіє,
Сягає мудрості глибинної печер.
Які ще двері нам вона відчинить,
Куди направить золотий ковчег?
Історія дрімає у архівах.
Лежать листи, пергаменти, сувої…
Дослідник крізь солодкі сни і мрії
Торкнутися до них собі дозволить.
І трепетно, у білих рукавичках
Відчує слів пробуджений пульсар.
Й тоді на мить у вічі гляне Вічність,
Як істини неоціненнй дар.
Надія Галковська
квітень 2013 р.
Останні новини Чернігівщини
Патрульні розшукали водія, який залишив місце автопригоди, він був з ознаками спʼяніння 14:38
21 червня близько 17-ї години, на лінію 102 надійшло повідомлення про ДТП на парковці міського пляжу — водій авто Volkswagen Passat, рухаючись заднім ходом, здійснив наїзд на автомобіль заявниці Skoda Octavia та залишив місце події.
ебайдужість громадян допомогла патрульним виявити нетверезого мотоцикліста 14:16
21 червня ввечері на лінію 102 надійшло повідомлення: на парковці торгового центру на проспекті Левка Лукʼяненка їздить мотоцикліст, ймовірно, напідпитку. На місце направили екіпаж патрульних.
Чернігівщина – серед регіонів, які демонструють найкращі результати у впровадженні програми ментального здоров’я «Ти як?» 13:32
У межах ініціативи першої леді Олени Зеленської «Ти як?» днями відбулося п’ятнадцяте розширене засідання Міжвідомчої координаційної ради з питань охорони психічного здоров’я та надання психологічної допомоги особам, які постраждали внаслідок збройної агресії рф проти України.
У Чернігові відкрили мультиспортивну арену, встановлену за підтримки міста-побратима Аахена 12:45
Понад 500 юних спортсменів Чернігова отримали новий сучасний простір для тренувань. На території веслувальної бази ДЮСШ «Україна» на березі Десни офіційно розпочала роботу мультиспортивна ігрова арена з тренажерним обладнанням, встановлена завдяки підтримці міста-побратима Аахена в межах проєкту Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ).
Мобільність у кризових умовах: 12 позашляховиків Mitsubishi стали на захист життєдіяльності громад завдяки надійному плечу підтримки німецьких партнерів THW 12:17
Завдяки багаторічній співпраці з Німецьким федеральним агентством з надання технічної допомоги Technisches Hilfswerk (THW) прифронтові територіальні громади Чернігівщини, для яких в умовах постійних ворожих атак надійний транспорт є питанням виживання та ефективності, отримали транспортні засоби Mitsubishi L 200 Double cabine GL в кількості 12 одиниць.