Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Неділя, 2 жовтня, 18:14:38

Колишній осередок культури

09.04.2013   08:33Агенцiя

На розі вулиць Горького та Преображенської стоїть старий одноповерховий будинок... Серед інших споруд цього куточку Чернігова він вирізняється хіба що своєю особливою занедбаністю та сірими більмами забитих вікон. А колись цей будинок знав кращі часи і, без перебільшення, був одним із культурних центрів губернського Чернігова...

На рубежі ХІХ-ХХ століть ця частина вулиці Преображенської носила назву Бульварна. Певний час, з 1865 року до переїзду в нове приміщення на Валу (нині художній музей), тут розміщувалося Чернігівське жіноче училище, яке згодом було реорганізоване в гімназію.

Два роки (з 1893 до 1895) у приміщенні колишньої школи діяло Чернігівське відділення Державного банку.

Згодом у цьому ж будинку на перехресті відкрилася громадська бібліотека. Заснована у 1877, у приміщення на розі Гончої і Бульварної книгозбірня переїхала лише у 1895 році. Фактично, від цього закладу і бере свій початок обласна бібліотека імені Короленка. До створення книгозбірні долучилися найвідоміші представники чернігівської інтелігенції, зокрема, подружжя Русових. А пізніше нею опікувалися також Ілля Шраг, Іван Рашевський, Борис Грінченко, Михайло Коцюбинський... Тут проходили мистецькі вечори, виступали такі корифеї української сцени як Микола Лисенко та Марія Заньковецька. Фонди громадської бібліотеки поповнювалися за рахунок благодійних пожертв від меценатів та самих засновників. Вже через рік після створення бібліотеки при ній навіть почав працювати дитячий відділ.

Чернігівський старожил В'ячеслав Пухтинський у своїх відомих спогадах згадує, як на початку ХХ ст. будучи тоді ще учнем, обирав у цій бібліотеці книги за порадою старенької бібліотекарки. Отримувала бібліотека і так звані "товсті" журнали - "Киевскую старину", "Вестник Европы", "Исторический журнал", якими користувалися дорослі читачі.

Створена 1896 року Чернігівська губернська вчена архівна комісія, теж розташувалася у цій будівлі на Гончій. Невдовзі вона стала своєрідним центром історико-краєзнавчого руху в регіоні. При комісії вирішили створити музей, Чернігівська міська управа передала безкоштовно для нього 4 кімнати в будинку "на углу Гончей и Бульварной улиц". Завдяки меценатам вже через місяць до новоствореного музею надійшло понад 100 пам'яток старовини…


Сучасний стан:

Нині будинок на розі Горького і Преображенської можна уявити закладом культури тільки за наявності бурхливої фантазії. Забиті вікна, обмальовані стіни... І сотні чернігівців, кожен день проходячи повз нього, навіть не здогадуються, як тісно ця нині непоказна споруда пов'язана з історією і культурою Чернігова. А між тим це просторе приміщення в історичному центрі міста могло б стати одним із туристичних об'єктів, якби його привести до ладу та розмістити в ньому, скажімо, якісь виставки чи музейні експозиції.


Терещенко Олена

http://saveoldchernihiv.org.ua/публікації/статті/17-колишній-осередок-культури
 

Останні новини Чернігівщини

Катерина Сахневич презентувала проєкт Регіонального плану управління відходами Чернігівської області на форумі в Івано-Франківську 17:32

Посилити екологічний захист постраждалих територій шляхом ефективної переробки відходів та рекультивації земель – головна мета регіонального форуму з питань управління відходами, організованого Програмою ООН із відновлення та розбудови миру, який проходить в м. Івано-Франківську з 28 вересня 2022 року.

Поліція Чернігівщини розслідує обставини загибелі чотирьох людей внаслідок вибуху 17:28

Ввечері 1 жовтня до поліції надійшло повідомлення про те, що четверо мешканців села Киїнка Чернігівського району поїхали автомобілем у невідомому напрямку і перестали виходити на зв’язок.

2 жовтня - цей день в Україні і світі

2 жовтня - цей день в Україні і світі 17:25

ДЕНЬ 221 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 221 RUSSIAN AGRESSION

Сприяв ворогу у здійсненні збройної агресії проти України 22:18

За процесуального керівництва прокурорів Чернігівської обласної прокуратури 30.09.2022 скеровано до суду обвинувальний акт стосовно мешканця с. Буянки Чернігівського району за фактом державної зради, вчиненої в умовах воєнного стану та незаконного зберігання вибухових речовин без передбаченого законом дозволу (ч. 2 ст. 111, ч. 1 ст. 263 КК України).

Трофейна російська техніка тепер захищатиме чернігівську землю 22:13

Вісімнадцять одиниць ворожої техніки стали трофеями військовослужбовців оперативного командування «Північ» під час активної фази оборони обласного центру.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини