Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: Відпочинок http://monitor.cn.ua/ Інформ-агенція «Чернігівський монітор» http://monitor.cn.ua/i/sm-logo.png Чернігівський монітор http://monitor.cn.ua/ 26 квітня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99798 ДЕНЬ 793 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 793 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 26 Apr 2024 08:13:52 +0300 26 квітня відзначають Всесвітній день інтелектуальної власності.

В Україні та світі - Міжнародний день пам'яті про чорнобильську катастрофу.

В Ізраїлі - День пам'яті воїнів, у Вірменії - День прикордонника, в Італії - День пам'яті Маріанської Богоматері 1467 року, у США - Національний день дітей і домашніх тварин, День кренделя, в Данії та Гренландії - Великий молитовний день.

Православна церква вшановує пам'ять Василя Амасійського.

Міжнародний день пам'яті про чорнобильську катастрофу

Аварія на ЧАЕС - найбільша в історії катастрофа в ядерній енергетиці, яка забрала життя сотень людей і завдала непоправної шкоди екології. Безліч радіоактивних речовин було викинуто в атмосферу, що призвело до евакуації понад 100 тисяч жителів із найближчих населених пунктів.

За даними Міжнародної програми Всесвітньої організації охорони здоров’я у ліквідації наслідків чорнобильської катастрофи брали участь 600 тис. людей і серед них – весь персонал Чорнобильської АЕС.

У грудні 2016 року Генасамблея ООН проголосила 26 квітня Міжнародним днем пам'яті про Чорнобильську катастрофу. З 2017 року документи, стосовно Чорнобильської аварії, занесено до міжнародного реєстру програми ЮНЕСКО "Пам'ять світу".

Міжнародний день пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф

Встановлено Генасамблеєю ООН у грудні 2003 року.

Цей день важливий для пам'яті всіх жертв радіаційних аварій, а також для підвищення обізнаності про ризики, пов'язані з використанням радіації. Він також слугує нагадуванням про необхідність підтримки постраждалих і продовження досліджень у сфері радіаційної безпеки.

Міжнародний день інтелектуальної власності

Цього дня, 50 років тому, почала діяти Конвенція, на основі якої було засновано Всесвітню організацію інтелектуальної власності (WIPO).

Ще цього дня:

1945 - Україна входить до складу ООН як засновник;

1962 - Запуск у космос англо-американського супутника "Ariel", перший в історії міжнародний об'єкт у космосі;

1965 - У Києві вперше виходить в ефір радіостанція "Промінь";

1979 - У Брюховицькому лісі під Львовом знайшли повішеним працівниками КДБ Володимира Івасюка;

1986 - Вибухнув четвертий реактор ЧАЕС, сумарна радіація викинутих у повітря ізотопів становила 50 мільйонів кюрі, що в 30-40 разів більше, ніж під час вибуху бомби в Хіросімі в 1945 році;

1989 - Під час мітингу пам'яті жертв Чорнобиля у Львові вперше замайоріли синьо-жовті прапори;

1999 - Комп'ютерний вірус "Чорнобиль" пошкодив, за різними оцінками, до пів мільйона комп'ютерів у всьому світі;

2000 - Президент України Леонід Кучма заявив, що Чорнобильську АЕС буде закрито до кінця 2000 року;

2001 - ВОІВ встановила Всесвітній день інтелектуальної власності.

Церковне свято

Святий Василій Амасійський був єпископом Амасії, столиці Понту і брав участь в Анкирському Соборі 314 року та Новокесарійському Соборі 320 року. За наказом імператора Ліцинія Василія ув'язнили.

На домагання принести жертву поганським божкам Василій виголосив сильну промову на захист християнства. За наказом імператора йому відрубали голову, а потім разом із тілом кинули у море. Знайшли святі мощі, які мали приємний запах, поблизу Синопії. Бог чудесним способом знову злучив голову з тілом, тільки залишився на шиї слід від меча. Мощі св. Василія перевезли до Амасії і поклали в збудованій ним церкві.

Іменини: Василь, Іван, Нестор, Микола, Петро, Степан, Ян.

]]>
25 квітня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99787 ДЕНЬ 792 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 792 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 25 Apr 2024 08:47:56 +0300 25 квітня відзначають Міжнародний день фінансової незалежності, День дочки, День ДНК, Міжнародний день делегата, Міжнародний день дівчат в інформаційно-комунікаційних технологіях, Всесвітній день боротьби з малярією, Всесвітній день пінгвінів.

Православна церква вшановує пам'ять святого Марка.

Міжнародний день фінансової незалежності

Подія присвячена інформуванню людей про важливість фінансової незалежності та кроки, необхідні для її досягнення. Цей день надихає всіх, хто прагне забезпечити своє фінансове майбутнє, пропагуючи освіту, планування та дії на шляху до фінансової свободи.

День ДНК

Щорічно 25 квітня в різних країнах світу відзначають Міжнародний День ДНК, на знак визнання важливості генетики і наукових досягнень, зроблених у цій сфері.

25 квітня 1953 року в журналі Nature вчені Джеймс Вотсон і Френсіс Крік спільно з Морісом Вілкінсом і Розалінд Франклін опублікували результати дослідження структури молекули ДНК.

Рівно 50 років по тому, 25 квітня 2003 року, було оголошено, що проєкт із розшифрування генома людини близький до завершення. Визначення структури людських генів - важливий крок для розвитку охорони здоров'я.

Всесвітній день боротьби з малярією

Заснований Всесвітньою організацією охорони здоров'я на 60-й сесії в травні 2007 року. Присвячений пропаганді глобальних зусиль щодо забезпечення ефективної боротьби проти малярії.

Малярія - група інфекційних захворювань, що передаються людині під час укусів одного з видів комарів Anopheles. Із понад 400 різних видів комарів Anopheles близько 30 видів є переносниками малярії.

Всесвітній день пінгвінів

Дата святкування припадає на період, коли відбувається міграція пінгвінів на материк з метою спарювання і висиджування яєць.

Пінгвіни - це сімейство птахів, що не літають, але добре вміють плавати. Найбільше розселення пінгвінів знаходиться в Антарктиці, харчуються птахи дрібними морепродуктами.

Метою Всесвітнього дня пінгвінів є привернення уваги людства до важливості збереження пінгвінів як тваринного виду, наголошування на загрозі зникнення пінгвінів, яка певною мірою пов'язана з людською діяльністю, залучення різних організацій до подолання проблеми.

Ще цього дня:

1901 - У штаті Нью-Йорк уперше у світі запроваджують автомобільні номери;

1926 - Відбувся дебют першої машини Алф'єро Мазераті - "Тіро 26", за кермом якої сидів сам конструктор, він виграв змагання в Тарга-Флоріо (Італія);

1940 - Жінки провінції Квебек отримують право голосу на виборах;

1941 - Гітлер наказує розпочати операцію "Меркурій" (захоплення Криту);

1953 - Створено Київське вище інженерне радіотехнічне училище ППО (КВІРТУ ППО);

1994 - Указом президента України створено Національну раду з питань телебачення і радіомовлення;

1997 - Через помилку програмістів у Флориді, світова мережа Інтернет зазнає найбільшого збою в історії;

2008 - У Нью-Йорку в штаб-квартирі ООН проходить міжнародна конференція з нагоди 22-х роковин Чорнобильської катастрофи.

Церковне свято

Марк був першим Олександрійським єпископом і вважається засновником Олександрійського патріархату і Коптської церкви. Народився в Юдеї, Римської імперії, і походив із левитського роду.

Його первісне єврейське ім'я було Йоган (Іоанн), до якого було додано римське ім'я Марк.

Він працював помічником у місіях апостолів Павла і Петра, і за наказом останнього склав власне Євангеліє. Згадується в Діях апостолів і посланнях апостола Павла. За традицією Марк був присутній під час арешту Ісуса в Гетсиманському саду як юнак, що втік голим після того, як воїни схопили його.

Після смерті апостолів Петра і Павла Марк проповідував у Єгипті і заснував Олександрійську Церкву. Його мощі були перевезені до Венеції після ісламського завоювання Єгипту. Шанується всіма християнськими церквами. В іконографії зображується поруч із левом, який є його символом.

Іменини: Василь, Давид, Іоанн, Марфа, Марія, Сергій.

]]>
24 квітня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99776 ДЕНЬ 791 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 791 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 24 Apr 2024 11:21:50 +0300 24 квітня відзначають Міжнародний день солідарності молоді, Міжнародний день багатосторонності та дипломатії заради миру, Міжнародний день секретаря, Всесвітній день захисту лабораторних тварин, Всесвітній тиждень імунізації, День водопровідника.

Православна церква вшановує пам'ять святого Сави та 70 воїнів.

Міжнародний день солідарності молоді

За рішенням Всесвітньої федерації демократичної молоді щороку 24 квітня відзначають Міжнародний день солідарності. Вперше свято відзначили в 1957 році, а дата для проведення Дня була приурочена до заключного засідання Бандунгської конференції країн Азії та Африки у 1955 році.

Міжнародний день багатосторонності та дипломатії в ім'я миру

Міжнародний день багатосторонності та дипломатії в ім'я миру започатковано резолюцією Генасамблеї ООН у грудні 2018 року.

Покликаний згуртувати суспільство, показати очевидні переваги дипломатичних способів вирішення конфліктів, а також зворотний бік процесу врегулювання, пов'язаний із кровопролиттям, безневинними жертвами, розрухою та позбавленнями – як наслідок відмови від можливості сісти за стіл переговорів та спроб вирішити спірні проблемні питання за допомогою сили.

Міжнародний день секретаря

Міжнародний день секретаря чи День професійних адміністративних працівників почали відзначати США 1952 року. За деякими оцінками, ця професія належить до п'ятірки найбільш популярних у світі.

Традиційно проходить у рамах Тижня професійних адміністративних працівників, який також став у США традиційним, і відзначається щорічно в середу останнього повного тижня квітня. Його мета — подякувати всім адміністративним працівникам за той позитивний внесок, який вони вносять у роботу офісів у всьому світі, та наголосити на ролі їхньої професії для будь-якого сектору сучасної економіки.

Нині це свято відзначають не лише секретарі, а й усі, від кого залежить робота офісу — це помічники директора, офісменеджери, асистенти, референти, спічрайтери, стенографісти, а також фахівці, які ведуть діловодство, що асистують президентам та керівникам фірм. підприємств.

Всесвітній день захисту лабораторних тварин

Заснований Міжнародною Асоціацією проти експериментів на тваринах у 1979 році та підтриманий ООН.

Спочатку прихильниками Дня були зоозахисні організації у низці країн, а сьогодні вже в усьому світі активно розвивається рух проти вівісекції (експериментів та дослідів над лабораторними тваринами), який підтримують активісти різних громадських та зоозахисних організацій.

Вибір дати присвячений дню народження лорда Г'ю Даудінга – відомого борця за права тварин та противника вівісекції.

Ще цього дня:

1900 - Вийшла друком книга Зигмунда Фрейда "Тлумачення снів";

1915 - Османська влада починає масові арешти і депортацію вірменської інтелігенції Константинополя. Згодом цей день стане днем вшанування пам'яті жертв геноциду вірмен;

1916 - Початок "Великоднього повстання" ірландців проти британського панування;

1919 - Створено галерею мистецтв у Торонто;

1920 - Уряди Польщі та УНР уклали угоду про військову допомогу;

1949 – У Києві урочисто відкрито літературно-мистецький музей Тараса Шевченка;

1949 - В Англії скасовано обмеження продажу цукерок, запровадженого під час війни;

1950 - Трансйорданія перейменована в Йорданське Хашимітське Королівство;

1952 - В Онтаріо вперше нафтопроводом надійшла нафта з провінції Альберта (Канада);

1953 - Англійська королева Єлизавета II надала лицарський титул Вінстону Черчиллю;

1957 – На Державній нараді КНР Мао Цзедун заявив: "Не треба читати багато книг";

1962 - У США здійснено першу телетрансляцію з тихоокеанського узбережжя на атлантичне - телесигнал з Каліфорнії було передано через перший експериментальний телесупутник "Eco-1" і прийнято в Массачусетсі;

1968 – Маврикій став членом ООН;

1970 – КНР запустила свій перший штучний супутник Землі "Dong Fang Hong 1";

1981 - Представлений перший персональний комп'ютер IBM;

1984 - У Сан-Франциско компанія Apple анонсувала портативний комп'ютер Apple II вагою 6 кілограмів та розміром із валізу. Однак гасло "Apple II - назавжди", під яким проводилася рекламна кампанія, виявилося далеким від дійсності - через 5 років Apple II було знято з виробництва;

1985 – Верховний Суд Канади визнав законною роботу магазинів у неділю;

1987 - У Перській затоці американський флот уперше у світі використав дельфінів задля військової мети;

1996 - Палестинська Національна Рада проголосувала за виключення із програмних документів Організації Визволення Палестини (ОВП) положень, які закликали до збройної боротьби з Ізраїлем аж до повного знищення його як держави;

1997 – Нижня палата японського парламенту проголосувала за дозвіл проводити в країні операції з пересадки серця;

1999 — На засіданні у Вашингтоні Рада НАТО прийняла нову стратегічну концепцію, яка дозволяє використовувати збройні сили блоку для запобігання порушенням прав людини в Європі;

2000 - Поблизу мису Тарханкут протикорабельна крилата ракета, запущена з російської берегової установки, влучила в український теплохід "Павло Верещагін", який опинився в зоні бойових стрільб Чорноморського флоту;

2004 – США скасували економічні санкції, накладені на Лівію 18 років тому. Це своєрідна винагорода за відмову лівійського керівництва від розробки зброї масового ураження;

2004 - Віталій Кличко у бою з Корі Сандерсом завоював вакантний титул чемпіона світу з боксу у надважкій вазі за версією WBC;

2005 – Інавгурація папи Бенедикта XVI;

2006 - Вчинено теракти в єгипетському курорті Дахаб.

Церковне свято

День пам'яті святого Сави та 70 воїнів

Сава Стратилат – ранній християнський священномученик 3-го століття. Походив із готського племені. Завдяки своїй хоробрості досяг високого чину воєводи-стратилата і служив у імператора Авреліана. З юних років Сава був християнином і ревно дотримувався заповідей Христа, допомагав бідним, відвідував християн у в'язницях. Отримав від Бога дар творити чудеса, іменем Христа зцілював хворих, виганяв бісів. Коли імператор дізнався, що його воєначальник – християнин, зажадав від нього зречення. Тоді мученик зняв з себе військовий пояс і сказав, що ніколи не зречеться своєї віри. Після різних тортур, які святий Сава мужньо переніс, його у 272 році втопили у річці Тібр. Бачачи його муки, у Христа повірили 70 воїнів, яких одразу ж стратили.

Іменини: Олексій, Валентин, Єлизавета, Леонтій, Станіслав, Хома, Людмила

]]>
23 квітня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99761 ДЕНЬ 790 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 790 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 23 Apr 2024 09:06:47 +0300 23 квітня відзначають Всесвітній день книжок та авторського права, Всесвітній тиждень безпеки дорожнього руху, День водія шкільного автобуса, День змін або День шансу, Міжнародний день іспанської мови, Міжнародний день англійської мови, Міжнародний день творця.

В Україні - День психолога, у Туреччині - День Національного суверенітету, в Ізраїлі - Йом Ха-Зікарон - День пам'яті воїнів, загиблих у війнах Ізраїлю, День кавалерії і День геодезиста в Аргентині, День книжки в Канаді, День медичного статистика в Перу, День німецького пива в Німеччині, День Сан-Хорхе або Святого Георгія в Каталонії, Іспанії та Андоррі (присвячений Дню книжок), День бібліотекаря в Колумбії, День військово-морського флоту Китаю, у США - День героїв Конфедерації, у Шрі-Ланці - День повного місяця, День святого Георгія у Великій Британії, Канаді, Ньюфаундленді.

Православна церква вшановує пам'ять святого Георгія.

Всеукраїнський день психолога

Психологія - це наука, що вивчає людську поведінку, психіку та психічні процеси. Саме психологи допомагають врятувати людину від самогубства, апатії, депресії, а ще роблять усе, щоб налагодити її взаємини з іншими. Як науку психологію засновано в XIX столітті. Офіційною датою її становлення вважається 1879 рік, коли Вільгельм Вундт відкрив першу психологічну лабораторію.

Всесвітній день книг та авторського права

Свято створене ЮНЕСКО 1995 року, на що надихнула іспанська традиція святкування дня покровителя Каталонії, святого Георгія. Є легенда, яка розповідає, що він зміг врятувати країну від страшного дракона, якому люди приносили в жертву своїх дітей. На тому місці, де святий Георгій убив дракона, вилилася його кров і виріс кущ червоних троянд. Святий зірвав із куща одну квіточку і подарував дівчині, яку мали принести в жертву дракону того дня. У 1920-х роках один підприємець запропонував обмінювати одну квітку на одну книгу. Таким чином, йому вдалося збільшити свій продаж.

День водія шкільного автобуса

Професійне свято, яке має на меті відзначити важливу і дуже відповідальну працю водіїв шкільних автобусів. Ця робота вимагає міцної нервової системи, швидкої реакції, акуратності, уважності, вміння спілкуватися з дітьми.

Міжнародний день іспанської мови

Дату обрали на честь великого іспанського літературного класика Мігеля де Сервантеса, який написав знаменитий твір "Дон Кіхот". Свято засноване ООН у лютому 2010 року. Головна мета цього дня полягає в тому, щоб закликати людство до багатомовності, підвищити інтерес до вивчення мови. Мігель Сервантес помер 22 квітня 1616 року.

Міжнародний день англійської мови

Дату обрали на честь дня народження і смерті Вільяма Шекспіра, який був відомим драматургом, поетом і актором, а пізніше став національним англійським символом. Подію було створено Організацією Об'єднаних Націй у лютому 2010 року.

Ще цього дня:

1907 - Джек Лондон вирушив у навколосвітню подорож на двощогловому судні;

1928 - Верховний Суд Канади ухвалив рішення, що жінки не є "персонами" (фізичними особами);

1932 - На батьківщині Вільяма Шекспіра місті Стретфорд-на-Ейвоні відкрився Королівський Шекспірівський театр, який регулярно проводить шекспірівські фестивалі;

1942 - У відповідь на руйнування британською авіацією німецького порту Любек, здійснене 28 березня з метою "підняття бойового духу британських льотчиків", німецьке командування розпочало так звані "рейди Бедекера" та завдало бомбового удару по "середньовічних центрах Британії", що призвело до загибелі понад тисячі мирних мешканців у Йорку, Норріджі та Ексетері й знищення низки пам'яток архітектури;

1948 - Ізраїльські війська під час арабсько-ізраїльської війни відбили у палестинців морський порт Хайфу;

1954 - У НБА запроваджено правило 24 секунд, протягом яких команда, що володіє м'ячем, повинна виконати кидок по кільцю;

1959 - Створено Спілку журналістів України;

1962 - У США запущено космічну станцію "Ranger-4", яка 26 квітня 1962 року досягла поверхні Місяця;

1975 - У Києві відкрився Музей книги і друкарства України (до липня 2000 р. - Державний музей книги і друкарства України; заснований 1972 року);

1991 - Парламент України ухвалив закон про свободу совісті;

1992 - У Пекіні відкрито найбільший ресторан світової мережі "Макдональдс" (на 700 місць);

1996 - На згадку померлих цього дня 1616 року письменників світового масштабу Мігеля Сервантеса, Вільяма Шекспіра та Інки Гарсіласо де ла Веги, які померли 1616 року, ЮНЕСКО оголосила 23 квітня Всесвітнім днем книги;

2005 - В YouTube було опубліковано перше відео з назвою "Я в зоопарку";

2007 - У багатьох країнах світу за ініціативою ООН розпочався глобальний тиждень безпеки дорожнього руху

2014 - Засновано 2-й батальйон спеціального призначення НГУ "Донбас"

Церковне свято

Юрій (Георгій) Побідоносець або святий Юрій (Георгій) - римський воїн із Каппадокії часів імператора Діоклетіана, християнський мученик і святий.

Син римського офіцера Гіротонія та його дружини християнки Поліхронії. Був гвардійцем і сподвижником римського імператора Діоклетіана. Під час гонінь на християн втратив усі посади. Мужньо прийняв смерть, відмовившись зректися своєї віри в Ісуса Христа.

У середньовічній "Золотій легенді" постає як еталон лицаря, переможець дракона. У європейському живописі зображувався у вигляді воїна-вершника, зазвичай хрестоносця, що вбиває змія списом. Знаком святого став Хрест святого Георгія. Шанувався в християнстві як патрон воїнів; вважався покровителем військових правлячих родів (імператорів, королів, князів), лицарства, зокрема хрестоносців. В українській традиції був патроном Руси, Київщини, Галичини, Володимира, Львова, Білої Церкви, козацтва, українського війська тощо. На честь святого названо Собор святого Юра у Львові.

Іменини: Юрій, Олександра, Анатолій.

]]>
Легендарний лікер Jägermeister: як виготовляється та як правильно пити? http://monitor.cn.ua/ua/rest/99757 Більше восьмидесяти натуральних компонентів, строго виважена рецептура та понад 80 років історії — все це характеризує один з найвідоміших лікерів у світі, Jägermeister. Відпочинок article Mon, 22 Apr 2024 12:28:15 +0300 Заснований у Німеччині у 1935 році, цей загадковий напій вражає уяву своєю унікальною комбінацією трав, коріння, фруктів і спецій. Розгадка секрету рецепту залишається неможливою, тож лишається тільки захоплюватися та смакувати його унікальні смакові нюанси. Jagermeister на MAUDAU входить в перелік найбільш популярних товарів.

Виробництво лікеру Jägermeister

Курт Маст, вважаний батьком-засновником цього лікеру, спочатку створював лікарську настоянку для своїх клієнтів, проте виявилося, що вийшов не тільки ефективний лікий, але і надзвичайно смачний напій. Процес виготовлення Jägermeister включає наступні етапи.

  1. Підготовка інгредієнтів. Усі компоненти ретельно збираються, подрібнюються і готуються до використання.
  2. Мацерація. Інгредієнти настоюються у різних алкогольних розчинах для виділення ароматів і смакових якостей. Цей процес триває кілька тижнів.
  3. Змішування. Після мацерації різні екстракти змішуються з водою, цукром і алкоголем, створюючи основу лікеру.
  4. Дозрівання. Jägermeister витримується в дубових бочках протягом року для згладжування смаку і набуття особливих ароматів.
  5. Фільтрування та розведення. На завершальному етапі лікер фільтрується і розбавляється до необхідної міцності і рівня цукру.

Способи вживання Jägermeister

Цей універсальний напій можна споживати по-різному. Давайте розглянемо деякі найпопулярніші варіанти.

1. Класичний спосіб. Jägermeister часто подають у чистому вигляді, охолодженим або при кімнатній температурі. В такому вигляді можна насолодитися всією глибиною його смаку.

2. В коктейлях. Лікер можна використовувати як основу для різних коктейлів. Наприклад, найпопулярнішим варіантом є "Jäger Bomb" — суміш Jägermeister з енергетичним напоєм.

3. З міксами. Любите експериментувати? Тоді спробуйте поєднувати Jägermeister з різними напоями: газованими водами, соками або тоніками.

4. У кулінарії. Деякі шеф-кухарі використовують лікер у кулінарії, наприклад, в десертах або соусах. до м'ясних страв.

5. Як додаток до кави. Як і багато інших лікерів, Jägermeister ідеально поєднується з кавою.

 

В інтернет-магазині maudau.com.ua доступний продукт, виготовлений за класичним рецептом. Доступні різні об'єми від 0,04 л до 1,75 л. Якщо ви плануєте споживати лікер Jägermeister у чистому вигляді, можна обрати стандартні об'єми 0,5 або 0,7 л. Менші пляшечки ідеально підійдуть для мінібару або стануть гармонійною частиною святкового боксу.

]]>
22 квітня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99751 ДЕНЬ 789 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 789 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 22 Apr 2024 09:16:47 +0300 22 квітня відзначають Міжнародний день Матері-Землі.

У Німеччині - фестиваль самби, у Нідерландах - конкурс квітів, в Іспанії - День королеви Ізабелли, у Сербії - День пам'яті жертв Голокосту, у США - День Оклахоми.

Православна церква вшановує пам'ять святого Луки, день пам'яті преподобного Теодора Сікеота, преподобного Віталія.

В юдейському календарі - Песах.

Міжнародний день Матері-Землі

Свято започатковано на 63-й сесії Генасамблеї ООН 2009 року, його відзначають із 2010 року.

Екосистеми підтримують життя на Землі. Чим здоровіші наші екосистеми, тим здоровіша планета та її люди. Відновлення пошкоджених екосистем допоможе покінчити зі злиднями, боротися зі зміною клімату і запобігти масовій загибелі людей. Міжнародний день Матері-Землі покликаний нагадати, що кожен із нас зобов'язаний своїм існуванням нашій планеті та її екосистемам.

Традиція відзначати 22 квітня День Землі зародилася в США 1970 року, 1990 року цей день став міжнародною акцією. Причому щороку цей День присвячений певній темі. У 2016 році святкування Дня землі збіглося з церемонією підписання Паризької угоди щодо клімату, яку було ухвалено всіма 196 сторонами Рамкової конвенції ООН про зміну клімату 12 грудня 2015 року в Парижі. У межах цієї угоди країни домовилися спільними зусиллями обмежити зростання глобальної середньої температури до показника менше ніж 2 градуси, а з урахуванням серйозних наслідків, прагнути до показника 1,5 градуса.

Міжнародний день Матері-Землі має і свою символіку. Використовується грецька літера "Тета" зеленого кольору на білому тлі. А логотип свята - світлина планети, яку зробили американські космонавти з космічного корабля Аполлон-17.

Ще цього дня:

1915 - Біля бельгійського міста Іпр німці вперше здійснили вдалу газову атаку (хлор);

1921 - Міська влада Чикаго ухвалила рішення штрафувати на суму від 10 до 100 доларів жінок, які з'являтимуться на вулицях у коротких спідницях і з оголеними руками;

1922 - У місті Подебради (Чехословаччина) відкрито Українську господарську академію (з 1932 - Технічно-господарський інститут);

1943 - Альберт Гофман робить перше повідомлення про галюциногенні властивості ЛСД;

1952 - 35 мільйонів американців стали свідками прямого репортажу з місця випробувань ядерної бомби в штаті Невада;

1965 - Ухвалено рішення про створення в Києві радіостанції "Промінь".

1967 - У Греції шляхом збройного перевороту до влади прийшла хунта "чорних полковників";

1969 - У Г'юстоні вперше проведено вдалу операцію з трансплантації людського ока;

2004 - У КНДР неподалік від кордону з Китаєм біля залізничного вокзалу зіткнулися два потяги. Один із них перевозив бензин, а інший - вибухонебезпечні речовини. Унаслідок зіткнення загинуло до 3000 осіб, повністю знищено і приміщення вокзалу;

2007 - Прем'єра в Україні серії "Love's Labours Lost in Space" мультсеріалу Футурама.

Церковне свято

Лука, пам'ять якого православні люди вшановують цього дня, був апостолом від сімдесяти, сподвижником святого Павла. Його шанують як автора одного з Євангелій і Діяння святих апостолів. Також Лука вважається першим іконописцем і покровителем лікарів і живописців.

День пам'яті преподобного Теодора Сікеота

Преподобний Теодор був візантійським аскетом-відлюдником, єпископом, священиком, ченцем-цілителем, чудотворцем і святим. Він народився близько 550 року в Малій Азії.

У шестирічному віці його мати подарувала йому золотий пояс, оскільки воліла бачити його воїном. Однак, уві сні їй явився Юрій Змієборець, який сказав, що її син призначений служити Богові.

У чотирнадцять років Теодор пішов з дому і жив при церкві великомученика Георгія, пізніше вирушив на поклоніння святим місцям до Єрусалима, де прийняв чернецтво.

Життєпис преподобного Феодора і чудеса, що сталися за його молитвами, описав його учень Елевсій, який отримав від преподобного в чернецтві ім'я Георгій.

Іменини: Віталій, Всеволод, Гаврило, Дмитро, Климент, Лука, Платон, Федір.

]]>
19 квітня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99743 ДЕНЬ 786 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 786 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 19 Apr 2024 09:30:45 +0300 19 квітня відзначають День проліска, День часнику, День поезії та творчого мислення.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Івана Печерника.

День проліска

Походить із Англії, де був заснований 1984 року.

Взагалі у світі, залежно від кліматичної зони, проліски зацвітають від січня до квітня. У Великій Британії їхнє цвітіння припадає на середину квітня, тому це свято приурочили до цього періоду - початку весни і теплих сонячних днів. Сьогодні воно стало улюбленим і в інших країнах.

Ця рослина відома ще з 1 тисячоліття, в середні віки її шанували як символ непорочності, а повсюдно стали вирощувати в 19 столітті. Сьогодні проліски ростуть на багатьох територіях Земної кулі, загалом їх налічується близько 20 видів, практично усі занесені до Червоної книги. Найбільш популярний - пролісок білосніжний, а ще є грецький і візантійський. Вони різняться за формою і забарвленням і навіть ароматом, але всі вони дуже улюблені.

У різних країнах цю квітку називають по-різному. Англійці називають її сніговою краплею або сніговою сережкою; чехи - сніжинкою; німці - сніговим дзвіночком, а в нас - проліском.

День поезії та творчого мислення

Люди з творчим мисленням здатні до нетипових рішень, до бачення явищ, проблем, предметів під особливим кутом. Вони сприймають світ за допомогою творчої уяви, що допомагає їм продукувати оригінальні ідеї. Творче мислення неможливе без високого інтелекту, широкого кругозору, власного досвіду, відкритості новим знанням.

Творчі люди - це люди мистецтва, нерідко поетичного. День поезії та творчого мислення об'єднує їх і нагадує суспільству про важливість існування духовного, поетичного, незвичного та уявного в нашому житті.

Ще цього дня:

1917 - Всеукраїнський національний конгрес визнав Центральну Раду вищим органом влади в Україні;

1920 - Вітання "Слава Україні!" було офіційно запроваджено в українській армії;

1937 - В Іспанії створено блок правих сил на чолі з генералом Франко;

1941 - Сенат США ухвалив резолюцію про підтримку ідеї створення держави в Ізраїлі;

1943 - Початок повстання у Варшавському гетто;

1943 - Указом Президії Верховної Ради СРСР запроваджено каторжні роботи для т. зв. "помічників окупантів";

1947 - Партія "Індійський національний конгрес" погодилася розділити країну на Індію та Пакистан;

1992 - Верховною Радою Вірменії ухвалено Герб Вірменії;

1999 - У Берліні відбулося офіційне відкриття Рейхстагу як нового місця засідань парламенту Німеччини;

2000 - У Румунії поблизу села Рошія-Монтане відкрито найбільше в Європі родовище золота (до 300 т золота і 1600 т срібла), розробки заблоковані парламентом після масових протестів з екологічних, історико-культурних і туристичних міркувань;

2005 - Бенедикт XVI став 265-м Папою Римським.

Церковне свято

День пам'яті святого Івана Печерника

У молодості Іван вирішив залишити мирське життя і відправився в Лавру преподобного Харитона. Ця лавра розташовувалася недалеко від Вифлеєма, біля Мертвого моря і називалася Старою (стародавньою) або Суккійською Лаврою. Іван оселився в ній і все життя присвятив служінню Богові. Його висвятили в сан пресвітера і прозвали Старопечерником. У монастирі Іван і помер.

Іменини: Антон, Віктор, Георгій, Димитрій, Іван і Семен.

]]>
18 квітня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99736 ДЕНЬ 785 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 785 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 18 Apr 2024 08:52:09 +0300 18 квітня відзначають Міжнародний день пам'яток і визначних місць, День газетного оглядача, Міжнародний день піци, Міжнародний день радіоаматора, День поширення інформації про аутизм серед дорослих, День незалежності власників домашніх тварин, Міжнародний день жонглерів.

В Україні - День пам'яток історії та культури, День заснування Товариства Червоного Хреста, День народження газової промисловості, в Японії - День винахідника, у Бразилії - День дружби, у США - День печива у формі тварин.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Івана Солунського, четвер Великого канону.

Міжнародний день пам'ятників та історичних місць

Цей День, також відомий як День всесвітньої спадщини, встановлений 1982 року Асамблеєю Міжнародної ради з питань охорони пам'яток і визначних місць, створеної при ЮНЕСКО.

Свято відзначається з 1984 року з метою привернути увагу громадськості до питань захисту та збереження всесвітньої культурної спадщини. Також воно дає можливість більше дізнатися про різноманіття світової спадщини та про сили, які докладаються для її захисту і збереження.

День пам'яток історії та культури України

Збігається з Міжнародним днем пам'яток та історичних місць. Щорічна подія, яка має важливе значення для збереження та вшанування багатої культурної та історичної спадщини країни. Цей день, встановлений Указом Президента України № 1062/99 від 23 серпня 1999 року, запрошує замислитися над численними пам'ятками, що розповідають про славне минуле та яскраву культуру України.1

Цю ініціативу підтримали науковці, архітектори, реставратори та державні органи, які опікуються збереженням пам'яток історії та культури. Вона перегукується з міжнародним рухом, ініційованим ICOMOS та ухваленим ЮНЕСКО у 1982 році, наголошуючи на невідкладності збереження нашої спільної культурної спадщини.

День заснування Товариства Червоного Хреста в Україні

18 квітня Україна відзначає важливу подію - День заснування Товариства Червоного Хреста. Цього дня 1918 року завдяки Маріїнській громаді сестер милосердя в Києві відбувся перший з'їзд товариства.

Український Червоний Хрест - найбільша гуманітарна організація в Україні, яка вже понад століття надає комплексну гуманітарну допомогу та підтримку найбільш уразливих верств населення. Український Червоний Хрест реалізує свою гуманітарну діяльність по всій країні: 24 обласних та майже 200 районних організацій, у яких понад 8000 волонтерів щодня надають допомогу та підтримку населенню.

День народження газової промисловості

18 квітня 1921 року, перша пошукова нафтова свердловина фірми "Gazolina" на Дашавському газовому родовищі дала газ із глибини 395 м. Цей день вважається днем народження газової промисловості України.

Всесвітній день радіоаматора

18 квітня 1925 року в Парижі було засновано Міжнародну спілку радіоаматорів, завдяки цій події у радіоаматорів і з'явився привід щорічно відзначати успіхи і досягнення. А членами цієї організації сьогодні є радіоаматори з понад 160 країн світу.

Міжнародний день торта-піци

Міжнародний день торта-піци - веселе кулінарне і творче свято, яке вшановує винахідливий кулінарний витвір. Цей день, що відзначається щорічно в третій четвер квітня, об'єднує любителів піци і шанувальників тортів.

День поширення інформації про аутизм серед дорослих

День поширення інформації про аутизм серед дорослих присвячений підвищенню обізнаності про виклики та унікальний життєвий досвід дорослих з аутистичним спектром. Подія відзначається 18 квітня щорічно з 2009 року.

Ще цього дня:

1902 - Данія стала першою країною, в якій відбитки пальців стали використовувати для встановлення особи злочинців;

1909 - Ватикан канонізував Жанну д'Арк;

1934 - Американець Кентрелл відкрив першу пральню-автомат у містечку Форт-Ворт штату Техас;

1936 - Відкрилася перша виставка архітектури Радянської України;

1942 - Американська авіація здійснила перше бомбардування території Японії;

1943 - СРСР заявив, що поляків у Катинському лісі розстріляли гестапівці;

1946 - У зв'язку зі створенням ООН у Женеві оголошено про розпуск Ліги Націй;

1949 - Ірландія вийшла з Британської Співдружності. Проголошено Республіку Ірландія;

1961 - У Києві відбулася демонстрація проти закриття Андріївської церкви;

1966 - Відбулася перша телетрансляція в кольорі церемонії вручення нагород Американської кіноакадемії;

1968 - Старий Лондонський міст продають американській компанії, яка переправить його, камінь за каменем, із Британії до Аризони, де його буде знову побудовано;

1995 - Київська міська рада ухвалила рішення про повернення стародавнього герба міста Києва із зображенням Архангела Михаїла;

2008 - Групі дослідників з університету Манчестера вдалося створити найменший у світі одноелектронний транзистор, сконструйований на основі графенових наноплівок.

Церковне свято

День пам'яті преподобного Івана Солунського

Іван народився наприкінці VIII століття. Юнаком став учнем преподобного Григорія Декаполіта і постригся в ченці Солунського монастиря. За часів гонінь на християн, разом із Григорієм Декаполітом та Йосипом Піснеписцем вирушили до Константинополя і там боролися з єрессю - проповідували православ'я і шанування ікон.

За деякий час помер Григорій Декаполіт, а потім і Іван. Преподобний Йосип Піснеписець переніс їхні мощі до церкви святителя Миколи Чудотворця, яку сам побудував.

Іменини: Тамара, Феодора, Феона, Зенон, Агафія, Марк, Платон, Семен, Антон, Георгій.

]]>
17 квітня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99730 ДЕНЬ 784 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 784 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 17 Apr 2024 08:22:00 +0300 17 квітня відзначають Всесвітній день боротьби з гемофілією та День кажана.

В Україні - День пожежної охорони, в Італії - День кави еспресо, в Японії - День захисту дітей, у США - День сирних кульок.

Православна церква вшановує пам'ять священномученика Симеона, єпископа Персидського.

Всесвітній день боротьби з гемофілією

Щорічно 17 квітня більшість країн приєднуються до акції Всесвітньої федерації гемофілії та Всесвітньої організації охорони здоров'я і відзначають Всесвітній день боротьби з гемофілією.

Загальна мета проведених заходів полягає в тому, щоб привернути увагу суспільства до проблем гемофілії та зробити все можливе для поліпшення якості медичної допомоги, яку надають хворим на це невиліковне генетичне захворювання.

Сама дата, 17 квітня, приурочена до дня народження засновника WFH Френка Шнайбеля і відзначається з 1989 року.

Гемофілія - незгортання крові - це одне з найтяжчих генетичних захворювань, спричинене вродженою відсутністю в крові факторів згортання. Нормальне згортання крові запобігає і зупиняє крововиливи в м'язи і суглоби (гемартрози і гематоми), а також кровотечі під час порізів і подряпин, що можуть виникнути під час активного повсякденного життя будь-якої людини.

День пожежної охорони

17 квітня в Україні святкують День пожежної охорони. Професійне свято було започатковано 1995 року, проте спочатку воно випадало на 29 січня. У 2013 році дату святкування змінили.

Праця пожежника - важка і дуже відповідальна, він виконує свою роботу вдень і вночі. Головна мета цього свята - подякувати пожежникам за їхній героїзм і самовідданість.

День кажана

Кажанами називають комахоїдних тварин, які ведуть нічний спосіб життя і мають великі крила. Живуть вони 10-15 років, люблять висіти догори дриґом і зимувати в печерах. Вони також добре бігають і використовують ультразвукові сигнали.

Інженер Сікорський продемонстрував перший вертоліт-амфібію

17 квітня 1941 року, 83 роки тому, український інженер Ігор Сікорський продемонстрував перший вертоліт-амфібію.

Ще 1931 року він запатентував проєкт машини, яка мало чим відрізнялася від сучасних моделей гелікоптера: два пропелери - головний (горизонтальний) на даху і допоміжний (вертикальний) на хвості. Його перший експериментальний вертоліт VS-300, керований самим конструктором, піднявся в повітря у вересні 1939 року. Також до 1939 року Сікорський створив близько 15 типів літаків.

Гелікоптер VS-300 являв собою сталеву трубу з відкритою кабіною для пілота, потужність апарату становила 65 кінських сил, він був оснащений двигуном Lycoming і пасовою передачею, які обертали трилопатевий головний ротор.

Ще цього дня:

1907 - Імміграційний центр на острові Елліс у Нью-Йорку за добу прийняв рекордну кількість іммігрантів - 11747 осіб. Загалом за 1907 рік до США в'їхало 1 004 756 осіб;

1938 - Радянська влада розстріляла видатних представників кримськотатарської інтелігенції;

1941 - Югославія капітулювала у Другій світовій війні;

1946 - Сирія отримала де-факто незалежність від Франції;

1964 - Розпочався випуск компанією "Ford Motor Company" автомобіля "Форд Мустанг";

1964 - Американка Джеррі Мок стала першою жінкою, яка облетіла самотужки навколо Земної кулі;

1970 - У Києві відкрито палац "Україна";

1980 - Південна Родезія стала Зімбабве;

1982 - Британська королева Єлизавета II проголосила Канаду повністю незалежною від Великої Британії;

1989 - Легалізовано діяльність незалежної польської профспілки "Солідарність";

1991 - Верховна Рада Української РСР ухвалила закон про реабілітацію жертв політичних репресій;

2014 - Європарламент своєю резолюцією у Страсбурзі поставив "хрест" на проєкті російського газопроводу до Європи в обхід України "Південний потік".

Церковне свято

День пам'яті священномученика Симеона, єпископа Перського

Симеон був єпископом Перським у IV столітті за часів правління царя Сапора. Він жив у період, коли християни зазнавали гонінь. Симеона затримав імператор, який звинуватив його в розпалюванні ворожнечі між греками і персами. Єпископу запропонували зректися своєї віри і поклонятися язичникам, але він відмовився. За свою непохитну віру Симеона запроторили до в’язниці, а потім стратили разом із іншими християнами.

Іменини: Адріан, Олександр, Зосима, Єфрем, Іван, Михайло, Семен, Федір.

]]>
16 квітня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99719 ДЕНЬ 783 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 783 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 16 Apr 2024 08:32:36 +0300
16 квітня відзначають Всесвітній день голосу, День обізнаності про стрес, Всесвітній день крапки з комою, День "Врятуйте слона".

У Вірменії - День поліції, у Болгарії - День юриста і День першої Конституції, у Данії - День народження королеви Маргрете II.

Цього дня, 1632 року, було засновано Києво-Могилянську академію.

Перша документальна згадка про вертеп в українських землях, записана в Заславській замковій книзі, датується 1574 роком. А 1705 року - англійська королева Анна посвятила Ісаака Ньютона в лицарі - це перше в англійській історії звання лицаря, надане за наукові заслуги.

Православна церква вшановує пам'ять трьох мучениць Солунських - сестер Агапії, Хіонії та Ірини.

Всесвітній день голосу

Ідея проведення Дня голосу з'явилася наприкінці 1990-х років, присвячена його феномену і ролі в житті людей.

Ініціатором заснування міжнародного свята виступила Американська Академія отоларингології 2002 року.

День обізнаності про стрес

Стресовий психологічний стан негативно впливає на здоров'я людини загалом, адже майже всі хвороби спричинені стресом. Необхідно зазначити, що психологічне напруження потрібне організму для якісної роботи мозку, але в малих дозах. Якщо ж людина відчуває стрес постійно, не розслабляється і виснажує себе, то з часом здоров'я сильно погіршиться. Життя в стані стресу спричиняє як психічні, так і фізичні захворювання.

Ще цього дня:

1912 - Англійка Гаррієт Квімбі стала першою жінкою, яка перелетіла Ла-Манш на літаку;

1936 - У Львові почалися масові політичні виступи робітників міста проти уряду Польщі;

1945 - Німецьке судно "Гойя", що перевозило біженців, торпедовано радянським підводним човном Л-3. Загинули близько 7000 осіб;

1947 - Бернард Барух уперше вжив термін "Холодна війна" для позначення відносин між СРСР і США;

1995 - Почав діяти телефонний міжнародний код "380", який Україна першою отримала серед країн колишнього СРСР;

2000 - На референдумі більшість жителів України підтримали ідею скорочення загальної кількості народних депутатів України з 450 до 300, позбавлення їх недоторканності та право президента на розпуск парламенту.

2000 - Георгій Гонгадзе та Олена Притула заснували "Українську правду", перше україномовне інтернет-видання;

2003 - Підписано Афінський договір, за яким 10 нових країн стали членами ЄС: Мальта, Кіпр, Словенія, Естонія, Латвія, Литва, Польща, Чехія, Словаччина та Угорщина (набув чинності 1 травня 2004 року).

Церковне свято

Цього дня вшановують трьох мучениць Солунських - сестер Агапію, Хіонію та Ірину. За переказами, благочестиві сестри разом із іншими християнками переховувалися в горах від переслідувань імператора Діоклетіана, проте, врешті-решт, їх схопили і привели на суд.

Жінкам запропонували зректися віри, але вони відмовились. Агапію та Хіонію першого ж дня спалили, а решту ув'язнили, щоб дати можливість одуматися. Після наступного допиту правитель наказав відвести Ірину в будинок розпусти, але там до праведниці ніхто не наважився доторкнутися. Тоді її стратили.

Іменини: Василина, Галина, Ірина, Леонід, Михайло, Ніка, Павло, Тимофій.

 

]]>
15 квітня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99707 ДЕНЬ 782 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 782 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 15 Apr 2024 08:20:52 +0300 15 квітня відзначають Всесвітній день мистецтва, Міжнародний день екологічних знань, День Макдональдса, Міжнародний день біомедичної лабораторії.

В Україні - День працівників карного розшуку.

Православна церква вшановує пам'ять апостолів від 70-ти Аристарха, Пуда і Трохима, мучениць Василини, Анастасії та інших.

День працівників карного розшуку України

Щороку 15 квітня Україна відзначає професійне свято - День працівників карного розшуку. Дата святкування обрана на честь дати створення в Україні секції судово-кримінального розшуку в 1919 році.

Кримінальний розшук відповідає за розслідування тяжких кримінальних злочинів. Фахівці карного розшуку виконують складні операції для того, щоб з'ясувати причини злочину та виявити самих зловмисників, а також з метою запобігання новим кримінальним діям.

Всесвітній день мистецтва

Дату святкування обрано на честь дня народження знаменитого Леонардо да Вінчі, який народився саме цього дня 1452 року. Подію заснувала Організація Об'єднаних Націй у 2012 році.

Міжнародний день екологічних знань

Міжнародний день екологічних знань відзначається світовою спільнотою щорічно 15 квітня. Організатори цього свята ставлять собі за мету - поширення екологічних знань планетою.

Міжнародний день біомедичної лабораторії

Міжнародний день біомедичної лабораторії - щорічна подія, яку відзначають 15 квітня, щоб відзначити важливий внесок учених-біомедичних лабораторій в охорону здоров'я.

Працівники біомедичних лабораторій проводять лабораторні дослідження, аналізують результати та надають точну і своєчасну інформацію постачальникам медичних послуг. Ці професіонали працюють за лаштунками, але їхня робота важлива для забезпечення точної діагностики та лікування захворювань.

День народження мережі Макдональдс

День McDonald's 15 квітня - відзначається в річницю першої франшизи McDonald's, яку 1955 року відкрив Рей Крок у Дес-Плейнс.

Ще цього дня:

1912 - В Атлантичному океані під час свого першого рейсу внаслідок зіткнення з айсбергом затонув лайнер "Титанік";

1920 - Під час I Зимового походу Дієвої армії УНР чорні запорожці захопили вузлову станцію Вознесенськ;

1943 - Союзники створили об'єднане командування морськими операціями в Середземному морі;

1948 - Відбулося перше військове зіткнення між ізраїльтянами та арабами;

1952 - Перший політ стратегічного бомбардувальника Boeing B-52 Stratofortress, одного з найбільших літаків свого часу;

2000 - На Північному полюсі приземлилися 22 українські парашутисти;

2001 - Свою першу перемогу в перегонах "Формула-1" здобув молодший брат триразового чемпіона світу Міхаеля Шумахера, Ральф Шумахер, який на машині "Вільямс" виграв Гран-прі на трасі в Сан-Марино;

2019 - Пожежа в Соборі Паризької Богоматері.

Церковне свято

Пам'ять апостолів від 70-ти Аристарха, Пуда і Трохима

Цього дня православна церква відзначає пам'ять апостолів від сімдесяти Аристарха, Пуда і Трохима. За переказами, вони були учнями і послідовниками святого Павла і разом із ним проповідували слово Боже.

День пам'яті мучениць Василіси та Анастасії

Святі мучениці Василіса й Анастасія жили в Римі, були навернені в християнство святими апостолами Петром і Павлом. Присвятили своє життя служінню Господу і допомагали переслідуваним християнам.

Іменини: Олександр, Анастасія, Андрій, Василина, Віктор, Леонід, Федір.
 

]]>
12 квітня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99698 ДЕНЬ 779 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 779 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 12 Apr 2024 08:56:23 +0300 12 квітня в Україні відзначають День працівників ракетно-космічної галузі та День скаута.

У світі - День дій у сфері військових витрат, День безпритульних дітей, День хом'яків, Всесвітній фестиваль вівсянки.

Православна церква вшановує пам'ять Василя, єпископа Парійського.

День скаута в Україні

Щорічно 12 квітня Україна відзначає День скаута. Подія заснована 28 березня 2008 року.

Скаутський рух з'явився 1907 року завдяки британцеві Роберту Бейдену-Павеллу, який створив табір скаутів і розробив теорію скаутингу.

В Україні скаутинг став популярним у 1911 році. Національна організація отримала назву "Пласт", а скаутів назвали пластунами - як колись козаків Запорізької Січі, які займалися розвідкою.

26 жовтня 2007 року було створено Національну організацію, яка представляє нашу країну у світовому скаутському просторі.

День працівників ракетно-космічної галузі

День працівників ракетно-космічної галузі - подія, заснована Леонідом Кучмою 13 березня 1997 року.

Метою свята є вдячність працівникам української космонавтики за старанну працю у створенні техніки, проведенні наукових досліджень. Адже саме українцям належить ідея міжпланетних перельотів і розвитку ракетної теорії.

Перший український космонавт - Леонід Каденюк, вирушив у космос 19 листопада 1997 року.

Всесвітній день дій у сфері військових витрат

12 квітня щорічно відзначається Всесвітній день дій у сфері військових витрат. Подію започаткував Інститут міжнародних досліджень спільно з Міжнародним бюро миру.

Це свято має на меті збільшення обізнаності суспільства про кількість грошових витрат на збройні сили.

Фестиваль вівсянки

Щороку в другу п'ятницю квітня в американському містечку Сент-Джордж (штат Південна Кароліна) розпочинається триденний Фестиваль вівсянки.

Ще цього дня:

1990 - Експонат Джима Гері "Динозаври 20 століття" відкрився в Національному Музеї Природничої Історії в Смітсонському інституті, Вашингтон, США;

1992 - У Марн-ла-Валлі під Парижем відкрився Євро Диснейленд;

1995 - Білоруські депутати, які голодували проти зміни національної символіки, жорстоко побиті міліцією і військовими;

1998 - Стався землетрус у Словенії потужністю 5,6 балів за Шкалою Ріхтера біля міста Бовець;

1999 - Президента Сполучених Штатів Америки Білла Клінтона звинувачено в неповажному ставленні до суду після "навмисних неправдивих свідчень" під час громадського розгляду справи про сексуальні домагання;

2002 - Педро Кармона оголосив себе тимчасовим президентом Венесуели під час невдалого військового перевороту у Венесуелі проти режиму Уго Чавеса;

2009 - Військово-морські сили США звільнили з полону корсарів капітана Річарда Філліпса, вони вбили трьох і захопили четвертого пірата.

Церковне свято

Преподобний Василій сповідник, єпископ Парійський, жив у VIII столітті і відрізнявся такою благочестивістю, що жителі міста Парія поставили його на кафедру єпископом.

Коли виникла іконоборча єресь, святитель рішуче виступив за шанування святих ікон і відмовився підписати постанову про їхнє знищення ("Несправедливий сувій" Собору 754 року, скликаного за часів Костянтина Копроніма (741-775)). Святитель уникав усякого спілкування з єретиками і не допускав їх у свою єпархію. За свою ревність він зазнав багато гонінь, голод і злидні.

До кінця свого життя святитель Василій був вірним православному сповіданню.

Іменини: Василь, Марія.

]]>
11 квітня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99687 ДЕНЬ 778 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 778 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 11 Apr 2024 09:35:48 +0300 11 квітня відзначають Міжнародний день спеціальних бібліотек (Всесвітній день інформаційної етики), День підводного човна, Всесвітній день боротьби з хворобою Паркінсона, Міжнародний день звільнення в'язнів нацистських концтаборів.
Православна церква вшановує пам'ять священномученика Антипи Пергамського.

Міжнародний день визволення в'язнів нацистських концтаборів

Пам’ятну дату обрано на честь повстання в'язнів концтабору проти нацистів, яке відбулося цього дня 1945 року.

В'язні табору Бухенвальд, розташованого у центральній Німеччині, організували та здійснили заколот, доки більша частина гітлерівців втекла з табору, побоюючись приходу американців.

Всесвітній день боротьби з хворобою Паркінсона

Щорічно 11 квітня відзначається Всесвітній день боротьби з хворобою Паркінсона. Дата події обрана на честь дня народження Джеймса Паркінсона - англійського лікаря, який першим описав це захворювання.

Іменем Паркінсона названо неврологічну хворобу, що виникає через втрату нервових клітин у чорній субстанції. Хвороба Паркінсона є хронічною і невиліковною, прогресує повільно. Найчастіше зустрічається у людей похилого віку. Захворювання також називають тремтячим паралічем через його основні симптоми (тремор, ригідність, уповільнення руху), які можуть ще доповнюватися погіршенням сну, пам'яті або емоційного стану.

Попередити або завчасно діагностувати захворювання неможливо, але медики рекомендують збалансовано харчуватися і вести активний спосіб життя.

День підводного човна

Дату обрали на честь першого занурення американського човна під воду 1900 року.

Перший підводний човен (або субмарину) побудував голландець Корнеліус Дреббель 1620 року, спираючись на розробки Вільяма Борна. Човен спустили в Темзу за бажанням короля Якова I. Конструкцію було виготовлено з дерева й обтягнуто шкірою.

Сама ж ідея занурення на глибину за допомогою спеціального корабля існує здавна: припускають, що Олександр Македонський використовував подібний підводний пристрій.

Міжнародний день спеціальних бібліотек (Всесвітній день інформаційної етики)

Міжнародний день спеціальних бібліотек був заснований 1991 року Радою директорів Асоціації спеціальних бібліотек. Із 2009 року назву події було замінено на Всесвітній день інформаційної етики.

Відзначається в четвер другого повного тижня квітня щорічно. Спеціальні бібліотекарі є експертами в певній предметній сфері та надають спеціалізовані інформаційні послуги своїм організаціям, клієнтам або користувачам. Такі фахівці працюють у різних середовищах, включно з корпораціями, державними установами, дослідницькими установами, некомерційними організаціями та бібліотеками.

Ще цього дня:

1909 - На викупленій у бедуїнів землі поблизу Яффи єврейськими переселенцями другої алії засновано місто Тель-Авів;

1921 - Утворено емірат Трансйорданія у складі Британського мандата в Палестині;

1945 - Радянською владою заарештовано митрополита УГКЦ Йосипа Сліпого, єпископів Микиту Будку, Миколу Чарнецького, Григорія Хомишина та Івана Латишевського, а також низку католицьких владик. Тривалий час після арешту доля митрополита була невідомою і лише в середині 1946 року оголосили, що митрополита обвинувачено у "ворожій діяльності проти УРСР, співпраці з німецькими окупантами", за що його було засуджено на 8 років ув'язнення. Під тиском репресій греко-католицького духовенства було здійснено "самоліквідацію" УГКЦ;

1945 - Різанина в Берізці, винищення українського населення села Берізка, здійснене польськими підрозділами Армії Крайової, Батальйонів хлопських і селянами-поляками з навколишніх сіл;

1945 - Третя армія США звільнила нацистський концтабір Бухенвальд, контроль над яким уже захопили повсталі на той час ув'язнені;

1992 - Президенти Росії та України призупинили дію указів про передачу Чорноморського флоту під юрисдикцію своїх країн. Почалися тривалі російсько-українські переговори щодо статусу флоту та його дислокації;

2008 - Вперше в історії незалежної України було визначено 100 великих українців. Сталося це з 21:35 у прямому ефірі телеканалу "Інтер";

2014 - Проросійськими бойовиками захоплено місто Слов'янськ Донецької області.

Церковне свято

Священномученик Антип Пергамський був учнем Івана Богослова і єпископом Пергамської церкви. Шанується християнськими церквами.

Згідно з Житієм, відмовився припинити проповідувати про Христа і принести жертви язичницьким богам. Тоді його схопили і вбили. Тіло таємно поховали місцеві християни. У V столітті над могилою побудували храм, і його гробниця з мощами, які вважалися мироточивими, стала шануватися як місце зцілень.

Іменини: Євстафій, Остап, Ісак, Марк, Потап, Пилип, Кирило, Іван.

]]>
10 квітня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99677 ДЕНЬ 777 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 777 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 10 Apr 2024 08:49:24 +0300 10 квітня відзначають Міжнародний день братів і сестер, Всесвітній день гомеопатії, Всесвітній день ягуара, День народження шпильки.

Православна церква вшановує пам'ять мучеників Терентія, Африкана, Максима, Помпія, Зинона, Олександра, Феодора і 33.

Мусульмани відзначають Ураза-байрам, одне з двох головних ісламських свят, яке завершує тривалий піст у священний місяць Рамадан.

Всесвітній день гомеопатії

Гомеопатичні принципи були розроблені німецьким лікарем Самюелем Ганеманом у 1796 році. Гомеопатію вважають альтернативною медициною, сутність якої полягає в лікуванні захворювань методами, що викликають ці захворювання у здорової людини, подібного подібним.

Міжнародна медична гомеопатична ліга розташована в Нідерландах: створили її 1925 року, зараз до неї входять близько 70 країн світу. Гомеопатію особливо люблять британці, вони активно досліджують цей вид медицини. Україна підтримує загальноєвропейську позицію: немає наукових підтверджень щодо користі гомеопатичного лікування. Традиційна медицина прирівнює гомеопатію до плацебо.

Міжнародний день братів і сестер

Брат чи сестра, нарівні з батьками, є найближчими людьми в житті.

Для засновниці Міжнародного дня братів і сестер американки Клаудії Еварт її брат Алан і сестра Лізетт були саме такими. Клаудія була наймолодшою донькою в сім'ї, тож старша сестра навчила її плавати, готувати печиво, робити зачіски та ще безлічі корисних і цікавих речей. Брат, старший за неї на п'ять років, був скаутом, тож заохочував молодшу сестру до походів і навчав виживанню в природних умовах, а одного разу врятував їй життя, швидко зорієнтувавшись під час дорожньої аварії.

На жаль, Алан і Лізетт обидва загинули в молодому віці в результаті нещасних випадків. Теплі спогади про них викликали у Клаудії ідею створити окрему традицію, присвячену вшануванню всіх братів і сестер. Датою було обрано 10 квітня - день народження Лізетт. Незабаром було засновано Фонд дня братів і сестер і подано відповідне звернення до Білого Дому. З боку президента і губернаторів 49 американських штатів свято отримало визнання, а з роками воно стало популярним у всьому світі.

Міжнародний день шпильки

Шпильку створив інженер Волтер Гант з Америки в 1849 році. Конструкція вважається безпечною, оскільки захищає людину від раптового уколу.

Всесвітній день ягуара

Важливе природоохоронне та екологічне свято. Головна його мета полягає в поширенні інформації про цих тварин і проблеми, з якими вони щодня стикаються через діяльність людини.

Ще цього дня:

1972 - Підписано Конвенцію про заборону біологічної зброї;

1990 - Том Вейтс виграє справу у виробника чипсів, компанії Doritos Chips, яка використовувала у своїй рекламі голос, схожий на специфічний голос співака;

1992 - У Запоріжжі відкривають перший фестиваль мистецтв "Козацькому роду немає переводу";

2019 - Уперше в історії вчені зробили фото надмасивної чорної діри в центрі галактики Messier 87 (M87).

Церковне свято

День пам'яті мучеників Терентія, Африкана, Максима, Помпія, Зинона, Олександра, Феодора і 33 інших. Вони жили в Африці в III столітті і постраждали за віру.

Імператор Фортунат влаштував гоніння на християн. Коли їх схопили, і вони побачили знаряддя тортур, багато хто з них відрікся від віри. Але ці люди твердо стояли на своєму, за що і були вбиті.

Іменини: Олександр, Максим, Терентій, Яків, Федір.

]]>
9 квітня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99666 ДЕНЬ 776 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 776 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 09 Apr 2024 07:45:31 +0300 9 квітня відзначають День антикваріату, Міжнародний день "Будьте добрими до юристів".

У Грузії - День національної єдності, у Тунісі - День пам'яті мучеників, у Данії - День пам'яті німецького вторгнення, у Фінляндії День фінської мови або День Мікаеля Агріколи, у США - Національний день колишніх військовополонених, День працівників бібліотеки.

Православна церква вшановує пам'ять мученика Євпсихія.

День антикваріату

Антикваріат - це, зазвичай, предмет, який колекціонують або бажають придбати через його вік, красу, рідкість, стан, корисність, особистий емоційний зв'язок та/або інші унікальні особливості. Це предмет, що представляє попередню епоху або часовий період в історії людства.

Найдорожчим антикваріатом, коли-небудь проданим, є ваза Піннера династії Цин за 85,9 мільйона доларів. Ваза Піннера династії Цин являє собою красивий, хитромудрий виріб з кераміки з яскравими квітами, прикрашений рибою і китайською імператорською печаткою.

Ще цього дня:

1930 - У Нью-Йорку вперше продемонстрували роботу відеотелефону. Зв'язок встановлено між офісами компаній Bell Laboratories і AT&T;

1940 - Німецькі війська вторглися в Данію і Норвегію;

1963 - Експрем'єр-міністр Британії Вінстон Черчилль став першим іноземцем, якому Конгрес США присвоїв звання почесного громадянина США;

1966 - Ватикан скасував Індекс заборонених книг, що проіснував понад чотири століття;

1989 - Війська СРСР розігнали мирну демонстрацію в Тбілісі, ці криваві події отримали назву Трагедія 9 квітня;

1990 - У Львівській опері відбулося перше засідання Львівської обласної ради першого демократичного скликання;

1991 - У Львові засновано творче об'єднання Фонд Мазоха (засновники Роман Віктюк, Ігор Подольчак та Ігор Дюрич;

2003 - Європарламент схвалив вступ до Європейського союзу 10 нових членів: Кіпру, Мальти, Естонії, Латвії, Литви, Угорщини, Польщі, Чехії, Словаччини та Словенії;

2005 - Спадкоємець британського престолу Чарльз, принц Уельський одружився з Каміллою Паркер-Боулз;

2015 - В Україні ухвалено декомунізаційні закони.

Церковне свято

День пам'яті мученика Євпсихія

Євпсихій народився в Кесарії Каппадокійській у заможній родині. За часів правління імператора Юліана Відступника, Євпсихій ревно ставився до християнської віри, руйнував ідолів і храми язичників.

Коли Юліан дізнався про це, Євпсихія заарештували і піддали мукам, але він зміг вистояти. Коли його стратили мечем, сталося диво, з рани замість крові витекло молоко з водою. Християни з великою пошаною поховали його тіло, над труною пізніше звели храм.

Іменини: Єфрем, Іван, Макар, Олександр, Павло.

]]>
8 квітня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99657 ДЕНЬ 775 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 775 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 08 Apr 2024 09:24:02 +0300 8 квітня відзначають Міжнародний день конкурсу краси, День карликового бегемота, Міжнародний день буддизму, Міжнародний день ромів, Міжнародний день фен-шуй.

В Україні - День працівників військових комісаріатів, День Горицвіту весняного (Адоніса).

Православна церква вшановує пам'ять апостолів від 70-ти Іродіона та інших, преподобного Руфа, затворника Києво-Печерського.

День працівників територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (військових комісаріатів)

Військовий комісаріат відповідає за організацію мобілізації, облік, підготовку до служби, призов до армії тощо.

День Горицвіту весняного (Адоніса)

Горицвіт весняний занесено до Червоної книги України у 2009 р. Також його занесено до Додатку конвенції CITES (Конвенція про міжнародну торгівлю видами дикої фауни і флори, що перебувають під загрозою зникнення).

Горицвіт весняний - лікарська та декоративна рослина. Його заготівля для сушіння та викопування рослини з метою посадки в садах поставило рослину на межу зникнення. Також горицвіту дуже шкодить спалювання трави навесні.

Оскільки потреби в сировині адонісу значно перевищують природні запаси, стало необхідним розведення його в культурі. Промислові плантації горицвіту є в Криму, а також на деяких дослідницьких станціях.

Міжнародний день конкурсу краси

Міжнародний день конкурсу краси, що відзначається щорічно 8 квітня з 2018 року, вшановує відданість, талант і прагнення жінок, які беруть участь у конкурсах по всьому світу.

День карликового бегемота

День карликового бегемота - щорічна подія, присвячена одному з найменших і найбільш невловимих видів - карликовому бегемоту.

Міжнародний день буддизму

Дата святкування обрана на честь дня народження Будди Шак'ямуні - основоположника вчення. В Японії подія також називається Фестивалем квітів.

Міжнародний день ромів

Заснований 1990 року на 4 Всесвітньому конгресі ромів у Польщі. Дата святкування обрана на честь дати першого конгресу та ромського дня коней (прикрашання коней вінками)

Міжнародний день фен-шуй

Фен-шуй можна визначити як стародавню філософію або науку, яка виникла в Китаї приблизно 3 тисячі років тому.

Це складна система позиціонування будівель і предметів усередині них таким чином, щоб узгодити їхнє положення з духовними силами для отримання здоров'я і щастя. "Фен" у перекладі з китайської означає вітер, а "шуй" - вода. Разом стихії відповідають за потоки життєдайної енергії "ци", яка присутня абсолютно скрізь. Багато людей облаштовують свої оселі з дотриманням правил фен-шуй, сподіваючись гармонізувати своє життя.

Ще цього дня:

1904 - Велика Британія і Франція підписали угоду, названу "Сердечною угодою" (Антантою), що закінчила майже тисячолітню історію конфліктів між двома націями;

1906 - У Франкфурті зафіксовано першу смерть від хвороби Альцгеймера;

1913 - У Пекіні починає роботу перший китайський парламент;

1930 - Вийшов на київські екрани кінофільм О. Довженка "Земля";

1939 - Італія анексує Албанію. Король Зог зрікається престолу;

1940 - Початок акції НКВС із ліквідації польських військовополонених у Катинському лісі під Смоленськом;

1941 - У Червоному морі італійським підводним човном затоплюється британський крейсер "Кейптаун";

1942 - Грецький пароплав "Ендеранія" розбивається на камінні біля берегів Туреччини, загинуло 211 осіб;

1943 - У США заморожується зростання цін і зарплати;

1945 - Американські війська виявляють склади викрадених нацистами картин і золота в соляних шахтах Мюльгаузена;

1947 - Фіксується найбільша пляма на Сонці (до 18 мільярдів квадратних кілометрів);

1962 - На референдумі французи схвалили Евіанські угоди, що надавали незалежність Алжиру;

1967 - Греки і турки відновлюють бойові дії поблизу Лімасола, Кіпр;

1971 - Відбувся перший Всесвітній конгрес ромів у Лондоні, який затвердив ромський гімн і прапор;

1990 - Над Івано-Франківською міською радою вперше за радянський період підняли український національний прапор;

1990 - Створено благодійний Міжнародний фонд "Відродження" (українське відділення "Фонду Сороса");

1990 - У протоці Скагеррак сталася катастрофа з морським поромом "Скандинавіан стар", що прямував з Осло до Фредеріксгавна. Гине 170 осіб;

1992 - Американський тенісист Артур Еш оголошує про те, що він заражений вірусом СНІДу;

1992 - Сербська громада в Боснії проголошує створення незалежної республіки;

1997 - Срібний долар 1804 року продається в Нью-Йорку за рекордну суму 1,815 млн доларів;

1999 - Ірак відкидає пропозиції ООН щодо продовження інспекцій іракських стратегічних об'єктів;

1999 - Уряд Югославії оголошує про припинення бойових дій у Косово;

1999 - У ніч із 7 на 8 квітня: незадовго до опівночі авіаносець "Теодор Рузвельт" і ракетоносні крейсери НАТО, що базуються в Адріатичному морі, випускають кілька десятків крилатих ракет "Томагавк" по Белграду та інших районах Югославії;

2005 - похорон Папи Римського Івана Павла II, що став наймасовішою церемоніальною подією в історії людства;

2014 - Початок активних боїв за Луганський аеропорт;

2014 - Припинення підтримки операційної системи Windows XP.

Церковне свято

Святий Руф жив у XIV ст., рятувався в Києво-Печерському монастирі. Де і коли він народився, з якої родини походив - немає відомостей. В обителі був прикладом для пісників, вирізнявся працьовитістю. Суворо дотримувався самітництва. Затвор - це подвижництво усамітнення в православному чернецтві.

Затворники - християнські подвижники (аскети), які добровільно відокремлювали себе від світу на ціле життя в печери і келії, щоб віддатися там постійній молитві.

Випадки виходу їх звідти бували вкрай рідкісними й зумовлювалися якимись вельми вагомими причинами, суспільними або приватними.

За чернечим звичаєм, Руф доручив себе Христу, намагався всією душею догодити Йому постом, молитвою, затвором у печері та іншими подвигами чернечого життя.

Святий Руф так і упокоївся в затворі. Його нетлінні мощі перебувають у Дальніх печерах. В акафісті всім печерським преподобним про нього сказано: "Радуйся, Руфе, бо ти взірцем стриманості й подвижництва був".

Іменини: Алла, Лариса, Гаврило, Василь

]]>
5 квітня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99648 ДЕНЬ 772 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 772 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 05 Apr 2024 08:50:38 +0300 5 квітня відзначають День створення першої Конституції України, Міжнародний день совісті, День неонатолога, День чистої карми, Міжнародний день дитячої йоги, Міжнародний день супу.

Православна церква вшановує пам'ять мучеників Феодула і Агафопода.

Перша конституція України

Щороку 5 квітня Україна відзначає укладення першої конституції України, бо саме цього дня 1710 року гетьман Пилип Орлик на козацьких зборах біля Тягині склав конституційний договір нашої держави.

Перша конституція була написана як староукраїнською, так і латинською мовами. Складається документ із 16 статей, у яких визначено права та обов'язки учасників Війська Запорозького.

День неонатолога

5 квітня відзначають своє професійне свято лікарі-неонатологи.

Неонатологія походить від грецького "neo", що означає "новий", і латинського "natus", що означає "народження". Це галузь медицини, яка опікується доглядом за новонародженими та немовлятами. Вона вивчає, як вони ростуть, розвиваються, їхні хвороби та будь-які проблеми зі здоров'ям, з якими вони можуть зіткнутися.

Її основна мета - піклуватися про життя і здоров'я новонароджених з часу їхнього народження і до досягнення ними 28-денного віку. Цей період вважається вирішальним для виживання дитини та її подальшого розвитку.

Міжнародний день дитячої йоги

Міжнародний день дитячої йоги - подія, присвячена ознайомленню дітей, родин і педагогів із трансформаційною практикою йоги в усьому світі. Цей захід, започаткований Терезою Павер, відомою викладачкою дитячої йоги та авторкою бестселерів, з часу свого заснування 2016 року відвідали понад 480 000 дітей із 45 країн, 6 континентів і всіх 50 штатів США. Щорічне святкування відбувається в першу п'ятницю квітня.

День супу

Коли і де зварили перший суп, невідомо, проте дослідники вважають, що ця страва з'явилася дуже давно - на самому початку кулінарної історії людства. Про це свідчить глиняний посуд віком 20 тисяч років, знайдений археологами в Китаї. Цей посуд має сліди перебування на вогнищі, і хоча неможливо точно стверджувати, що саме в ньому готували, проте водонепроникність і термостійкість артефакту дає підстави припускати, що це був бульйон із м'яса та інших продуктів.

День чистої карми

Заснований у 2005 році. Мета заходів полягає в просуванні переробки та повторного використання відходів.

Ще цього дня:

1913 - Нільс Бор завершив першу з трьох статей, що сформували успішну атомну модель, на якій побудована стара квантова теорія;

1933 - Указ, підписаний Ф. Д. Рузвельтом, забороняв американцям володіти золотом (обмеження діяло до 1974 р.);

1951 - Перше застосування апарату штучного кровообігу під час відкритої кардіотомії в Міннеаполісі, Міннесота;

1956 - Американські хіміки Маршалл Гейтс-молодший і Гільг Чуді здійснили повний синтез морфіну;

1992 - Під час Боснійської війни розпочалася облога Сараєво - найдовша облога в сучасній історії та одна з найбільш масштабних облог міста у світовій історії загалом;

2001 - Верховна Рада ухвалила Кримінальний кодекс України;

2005 - Аскар Акаєв складає із себе повноваження президента Киргизії;

2017 - У Німеччині у складі Бундесверу засновано новий рід військ - кібервійська, 13.500 службовців.

Церковне свято

5 квітня вшановують пам'ять мучеників Феодула і Агафопода, християнських святих, які жили за часів царювання Діоклетіана і Максиміана. Агафопод був дияконом, старим за віком, а Феодул - читцем, молодим і красивим. Вони вирізнялися своєю вірністю християнській вірі під час гонінь, розпочатих римськими царями.

Феодул був відомий тим, що за допомогою персня, із зображенням хреста, міг зцілювати хвороби.

Відвага і стійкість у вірі Феодула та Агафопода високо цінувалися серед християнської спільноти. Вони не уникли гонінь і були готові померти за віру. Так і сталося. Язичники схопили їх і кинули в море.

Іменини: Феліція, Пахом, Юрій, Лука, Василь, Іван.

]]>
4 квітня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99638 ДЕНЬ 771 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 771 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 04 Apr 2024 08:00:12 +0300 4 квітня відзначають День створення НАТО, Міжнародний день просвіти з питань мінної небезпеки та допомоги в діяльності, пов'язаній із розмінуванням, Міжнародний день рекрутера, Всесвітній день моркви, День вітаміну С, День вебмайстра.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Йосипа.

День створення НАТО

4 квітня 1949 року у США було створено НАТО (організація Північноатлантичного договору). У оборонний блок НАТО об'єдналися 12 країн світу. Нині в НАТО входять уже 30 держав.

Міжнародний день просвіти з питань мінної небезпеки та допомоги в діяльності, пов'язаній з розмінуванням

Подія започаткована за ініціативи ООН 8 грудня 2005 року. Головна її мета полягає в приверненні уваги до проблеми мінної загрози, поліпшенні обізнаності суспільства про мінну небезпеку.

Ще цього дня:

1900 - Біля грецького острова Антикітера водолази знайшли Антикітерський механізм - античний прилад для розрахунку руху небесних тіл;

1932 - Американський біохімік Чарлз Глен Кінг з університету Піттсбурга вперше виділяє вітамін C;

1949 - У Вашингтоні представники Бельгії, Великої Британії, Данії, Ісландії, Італії, Канади, Люксембургу, Нідерландів, Норвегії, Португалії, США та Франції підписали Північноатлантичний пакт (дата створення НАТО);

1969 - Лікарі Техаського інституту серця в Х'юстоні Домінго Ліотта і Дентон А. Кулі здійснюють першу клінічну імплантацію штучного серця;

1973 - У Нью-Йорку відкривають комплекс Всесвітнього торговельного центру, який спроєктував японський архітектор Мінора Ямасакі;

1975 - Білл Гейтс і Пол Аллен заснували компанію Microsoft;

1983 - Перший політ американського космічного шатла "Челленджер";

1998 - У Донецьку від вибуху на шахті імені Скочинського загинули 63 шахтарі;

2004 - Офіційно активізують українську мову інтерфейсу української Вікіпедії;

2007 - Відкриття київського хмарочоса "БЦ Парус";

2023 - Фінляндія входить до складу НАТО.

Церковне свято

Йосип народився в Палестині у родині благочестивих християн. У 17 років вирішив вступити в монастир. Там проводив свої дні в пості та молитві. Дуже скоро став пресвітером. У період гонінь за християнами Йосип ходив містами і селами, проповідуючи віру в Христа, підтримував вірян. За це його схопили і відправили на острів Крит, де він зустрів святителя Миколая. Повернувшись до Константинополя, Йосип заснував монастир.

Іменини: Веніамін, Георгій, Єгор, Іван, Микита, Микола, Федір, Ян, Марія.

]]>
3 квітня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99630 ДЕНЬ 770 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 770 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 03 Apr 2024 08:21:00 +0300 3 квітня відзначають Всесвітній день водних тварин, Всесвітній день вечірки, День народження мобільного телефону, День народження кавомолки, День народження штрих-коду, День дитячої йоги.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Микити Сповідника.

День народження штрих-коду

У 1973 році Бернард Сілвер і Норман Джозеф Вудленд представили технологію, за допомогою якої можна було ідентифікувати товар. Винахід став ключовим у розвитку автоматизації обліку та продажу товарів. Уперше таке маркування 1974 року нанесли на жувальну гумку, яку продали після сканування штрих-коду на касі в американському супермаркеті.

День народження першого мобільного телефону

Інженер компанії Motorola Мартін Купер 1973 року вперше набрав номер і зателефонував до офісу компанії з першого мобільного телефону - Motorola DynaTAC 8000X. Його вага була 2,5 кг.

Всесвітній день водних тварин

Щорічна подія, метою якої є поширення інформації про тварин, що мешкають у воді або поблизу водойм. Нерідко водні тварини виключаються із законодавчої та нормативної бази, яка забезпечує їхній захист. Подія була створена 2017 року за ініціативи Клініки прав тварин при юридичній школі Льюїса і Кларка. Свято поки що є маловідомим, але воно з кожним роком набуває все більшого розповсюдження.

Всесвітній день вечірки

Заснований 1996 року, а до цього творців підштовхнув роман "Політ" авторки Ванни Бонта, який розповідає фантастичну історію зі зворотним відліком часу. Події роману завершуються 3 квітня 2000 року, коли на всій планеті відбувається масштабна вечірка.

Ще цього дня:

1907 - Створено Університет Саскачевана (Канада);

1910 - Уперше здійснено сходження на найвищу вершину Північної Америки Мак-Кінлі (6193 м) на Алясці;

1933 - У Херсоні український хірург Юрій Вороний уперше у світі виконав клінічну пересадку нирки (26-річній жінці пересадили орган 60-річного померлого чоловіка);

1933 - Літак уперше перелетів через Еверест;

1940 - Почалися розстріли польських офіцерів із радянських таборів у Старобільську, Осташкові, Козельську ("Катинська трагедія");

1948 - Президент США Гаррі Трумен затвердив Акт про надання країнам грошової допомоги - відомий як "план Маршалла";

1973 - Засновано літературну премію імені Павла Тичини;

1973 - Перший дзвінок стільниковим телефоном: Мартін Купер із Motorola набрав конкурентів із Bell Labs;

1981 - Вийшов у світ перший номер польського незалежного профспілкового видання "Тижневик Солідарність";

1987 - У приміщенні штаб-квартири Всесвітньої організації охорони здоров'я заборонили курити;

1990 - Над Львівською ратушею вперше в обласному центрі України офіційно піднято синьо-жовтий прапор, перед тим освячений у греко-католицькому кафедральному соборі Святого Юра;

2007 - Французький швидкісний поїзд "TGV" встановив новий світовий рекорд швидкості для пасажирського поїзда: 574,8 км/год;

2017 - Стався теракт-вибух у Петербурзькому метро, унаслідок якого загинуло 14 осіб, поранено 45 і постраждало понад 50.

Церковне свято

Преподобний Микита Сповідник був ігуменом Мідікійського монастиря у Віфінії. Він народився в Кесарії Віфінській у благочестивій родині. Після смерті матері, яка померла через вісім днів після його народження, його батько Філарет прийняв чернецтво, а Микита залишився на вихованні у своєї бабусі.

З юних років Микита служив у місцевому храмі та перебував у послуху в пустельника Стефана. Згодом він вступив до Мідікійського монастиря, де прийняв чернечий постриг. Через сім років Микита був висвячений у сан пресвітера. Після смерті Никифора, Микита був обраний новим ігуменом монастиря.

Преподобний Микита відомий своїм праведним життям і даром чудотворення. Він здійснив багато чудес, зокрема, вилікував глухонімого юнака, повернув розум божевільному і зцілив двох біснуватих жінок.

Під час правління імператора Льва Вірменина, коли почалася нова хвиля іконоборства, Микиту викликали до Константинополя. Він твердо тримався православної віри перед імператором і був кинутий у в'язницю разом з іншими ігуменами, які шанували святі ікони. У в'язниці він стійко переносив тортури і підтримував духовно інших ув'язнених.

Після смерті Лева Вірменина Микита продовжував творити чудеса, зокрема, допоміг двом бранцям Фригійського царя втекти на волю, а також врятував трьох людей із затонулого корабля. Його життя і місія були важливими для поширення християнства.

Іменини: Микита, Йосип, Іван, Феодосія.

]]>
2 квітня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99618 ДЕНЬ 769 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 769 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 02 Apr 2024 08:05:52 +0300 2 квітня відзначають Міжнародний день дитячої книги, Всесвітній день поширення інформації про проблему аутизму, Міжнародний день перевірки фактів.

Православна церква вшановує пам'ять Тита Чудотворця.

Міжнародний день дитячої книги

Цього дня народився відомий дитячий письменник Ганс Крістіан Андерсен. А ініціатором створення окремого свята дитячої книги стала Еллі Лепман, громадська діячка та авторка дитячої літератури. Вона також заснувала Міжнародну раду з дитячої книги.

Всесвітній день поширення знань про аутизм

Подія була організована з ініціативи ООН у 2007 році. Аутизм є дефектом психологічного та психічного розвитку, причини якого поки що невідомі. Хвороба проявляє себе в перші роки життя і таким дітям складно контактувати з іншими людьми і взагалі із зовнішнім світом. Уперше це порушення описав лікар Каннер у 1943 році.

Міжнародний день перевірки фактів

Офіційно свято було створено 2016 року і уперше відзначено 2 квітня 2017 року. Ідея проведення Міжнародного дня перевірки фактів виникла внаслідок безлічі кампаній із дезінформації, що проводяться в Інтернеті, особливо в соціальних мережах.

Ще цього дня:

1905 - Офіційно відкрито Сімплонський тунель (20 км) під Альпами, що з’єднав Швейцарію та Італію;

1912 - Лайнер "Титанік" вийшов у море для перевірки ходових іспитів, які успішно пройшли;

1967 - У день народження казкаря Ганса Християна Андерсена заснували Міжнародний день дитячої книги;

1968 - У районі Зейтун, на околиці єгипетської столиці Каїр, над храмом коптів-християн люди спостерігали в небі явлення Діви Марії;

1978 - На американському телеканалі CBS розпочався показ серіалу "Даллас", який через неймовірну популярність із запланованого 5-серійного фільму переріс у кіноепопею, що тривала 13 років;

1982 - Аргентинський десант висадився на Фолклендських островах. Початок Фолклендської війни;

1989 - Центральний комітет Палестинської національної ради обрав Ясіра Арафата Президентом самопроголошеної Палестинської держави;

2007 - Президент України Віктор Ющенко підписав указ "Про розпуск Верховної Ради України" на підставі статті 90 Конституції України.

Церковне свято

День пам'яті святого ієромонаха Тита Чудотворця. Він був видатним представником християнської церкви, який заслужив повагу і любов вірян своїм доброчесним життям і чудотворними вчинками. Він народився в Студійському монастирі біля Константинополя в IX столітті та з юних років віддавав перевагу духовному розвитку і постійним постам.

Преподобний Тит відомий чудотворними вчинками, якими Бог наділив його за доброчесне життя. Він зціляв хворих, відновлював здоров'я і давав надію зневіреним. Під час іконоборства, що охопило Візантію у VIII та IX століттях, він мужньо обстоював православне шанування ікон і відмовився виконувати накази імператора, який намагався знищити християнські святині.

Іменини: Григорій, Микита.

]]>
1 квітня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99609 ДЕНЬ 768 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 768 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 01 Apr 2024 08:48:31 +0300 1 квітня відзначають День Сміху, Міжнародний фестиваль їстівної книги, Міжнародний день птахів (День орнітолога), День обізнаності про вовчак.

Православна церква вшановує пам'ять преподобної Марії Єгипетської.

Міжнародний день птахів

Міжнародний день птахів відзначають із 1906 року 1 квітня, після підписання і набуття чинності "Міжнародної конвенції з охорони птахів, корисних у сільському господарстві".

Конвенцію було підписано 19 березня 1902 року урядамии Німеччини, Австро-Угорщини, Бельгії, Іспанії, Франції, Греції, Люксембургу, Монако, Португалії, Швеції та Швейцарії. Вона набула чинності 12 грудня 1905 року і стала першою міжнародною конвенцією в сфері захисту довкілля.

День їстівної книги (Міжнародний фестиваль їстівних книг)

Міжнародний фестиваль їстівної книги - щорічний захід, який проводять 1 квітня або в найближчі до цієї дати дні в різних країнах світу. Подія об'єднує видавців, письменників, ілюстраторів, бібліотекарів і всіх охочих шанувальників книжок, які збираються, щоб оцінити їхню... "поживну цінність". Учасники створюють "їстівні книжки", які виставляють, фотографують, обговорюють, а потім - з'їдають того ж дня.

Перший подібний захід було організовано у 2000 році, щоб відзначити день народження французького гастронома Жана Антельма Брілья-Саварена, відомого завдяки книзі "Фізіологія смаку: дотепна медитація на їжу", хоча й сама дата 1 квітня, за твердженням ініціаторів свята, також має до нього стосунок, бо є ідеальним днем для того, щоб "з'їсти свої слова".

День їстівної книги відзначають у всьому світі. Шанувальники книжок із Великої Британії, США, Австралії, Бразилії, Мексики, Індії, Люксембургу, Марокко, Нідерландів, Італії, України, Канади, Японії, Гонконгу та інших країн об'єднуються, щоб насолодитися водночас мистецтвом книжкової справи та майстерністю кулінарів.

День Сміху

Існує версія, що спочатку 1 квітня святкували в Індії та Стародавньому Римі як день весняного рівнодення, з нагоди якого влаштовували гуляння з жартами і витівками.

На думку деяких дослідників, традиція жартувати 1 квітня походить ще від античного фестивалю Деметрія, що відбувався на початку квітня, і в основі якого лежала легенда про викрадення богом підземного світу Аїдом доньки богині Деметри - Прозерпіни. Пошуки доньки ні до чого не привели - адже її крики були лише оманливою луною.

Ще одна гіпотеза пов'язує святкування Дня сміху з весняним рівноденням за Григоріанським календарем.

Є також версія про походження традиції з подій, описаних у віршах з одинадцятої до п'ятнадцятої глави Євангелія від Матвія. За цією версією, у день, що відповідає сучасному 1 квітня, відбулося Воскресіння Христове, а римська варта могили, поширивши неправдиві відомості про те, що тіло нібито вкрадене учнями Христа, заснувала звичай розповсюдження неправдивої інформації (розіграшу) цього дня.

Ще цього дня:

1917 - У Києві відбулося Свято Свободи - одна з найбільших національних маніфестацій в історії України;

1918 - Сформовано Королівські повітряні сили Великої Британії;

1919 - Асканію-Нову оголошено народним заповідним парком;

1924 - Адольфа Гітлера засуджено на п'ять років за Пивний путч;

1933 - Нацисти організували бойкот єврейських підприємств у відплату за "змову євреїв усього світу проти Німеччини";

1976 - Стів Джобс і Стів Возняк заснували Apple;

1979 - За результатами всенародного референдуму аятола Хомейні проголосив Іран ісламською республікою;

2009 - Албанія та Хорватія приєдналися до НАТО;

2022 - Київська область була повністю звільнена від російський окупантів.

Церковне свято

1 квітня - день пам'яті Марії Єгипетської.

Марія жила в середині V століття, в Єгипті. Коли їй було 12, вона вирушила в Олександрію і стала там блудницею. Жила в гріху до 30 років, поки випадково з групою прочан не потрапила в Єрусалим, у храм Гробу Господнього. Але спершу Марія не змогла зайти до церкви - якась невідома сила не пускала її. Тоді дівчина стала молитися і плакати перед іконою Богородиці в притворі храму. Лише після цього зайшла всередину і там почула голос: "Якщо перейдеш за Йордан, то знайдеш блаженний спокій". Марія так і зробила - перейшовши річку, наступні 47 років вона провела на самоті в пустелі, в молитві та покаянні. Лише одного разу її зустрів ієромонах Зосима, якого Марія попросила прийти за рік причастити її. Чернець так і зробив - він побачив, як жінка переходила з іншого берега Йордану по воді, немов ішла сушею. Через рік Зосима знайшов тіло Марії в пустелі й поховав її - могилу для неї вирив лев.

Іменини: Юхим, Макар, Марія.

]]>
Проєкт «Книга-мандрівка. Міста» представили другу книгу серії та новий мультфільм. Вони присвячені легендарному Чернігову http://monitor.cn.ua/ua/rest/99608 У Чернігові відбулась презентація книги проєкту “Книга-мандрівка. Міста”. Книгу представила авторка проєкту Ірина Тараненко та чернігівський екскурсовод та історик Ервін Міден. Відпочинок article Sun, 31 Mar 2024 14:20:23 +0300

Тур проєкту «Книга-мандрівка. Міста» триває країною. Вчора, 27 березня, команда проєкту завітала до легендарного Чернігова, де презентували чергові книгу та мультфільм. Представили проєкт його авторка та засновниця креативної агенції Green Penguin Ірина Тараненко та відомий чернігівській екскурсовод та історик Ервін Міден.

«Чернігову понад 1300 років. Небагато міст не тільки в Україні, а й у світі мають таку величну та переможну історію і таку історичну спадщину. І наше завдання про це розповідати. Робити це необхідно для того, щоб наші молоді покоління мали можливість вивчати історію свого міста без нав’язаних іззовні стереотипів. Саме з цих причин ми й створили проєкт «Книга-мандрівка. Міста», щоб наші діти у школі та поза нею могли вивчати історію своїх міст, історію інших міст та пишатися тому, що вони народилися в такій країні, як Україна», – розповіла Ірина Тараненко.

За її словами, «Книжечка-мандрівочка. Чернігів», як і всі інші книги проєкту, побудована у форматі абетки, де на кожну літеру наведена інформація, пов’язана із містом, його історією або видатними діячами. Долучився до презентації також відомий чернігівський екскурсовод та історик Ервін Міден, який допомагав команді проєкту з написанням книги.

«Проєкт передбачає багато цікавинок, які однозначно здатні заставити читачів вразитися Черніговом, містом легенд та міфів. Книги – це лише складова частина. Її супроводжують і мультфільми, які створює власноруч команда проєкту. Наразі акцент зроблено на містах-героях, які стоять і будуть стояти надалі, захищаючи незламність України. Але сподіваюсь, що проєкт продовжиться, і ми побачимо книги й про інші українські міста», – зазначив Ервін Міден.

На презентації були присутні чернігівські вчителі та школярі, представники найбільших місцевих бібліотек, а також представники громадськості. Відвідувачі заходу також мали можливість подивитися мультфільми про легендарний Чернігів, та місто корабелів Миколаїв, прем’єра якого днями відбулась на youtube-каналі проєкту.

«Книга-мандрівка. Міста» — проєкт, який реалізується одночасно у двох форматах: мультфільми, що публікуються на офіційному YouTube-каналі спільноти «Книга-мандрівка. Україна», та  книги, які видає «Видавництво Старого Лева». Проєкт розповідає про 6 незламних міст України: Харків, Чернігів, Суми, Запоріжжя, Миколаїв та Київ. Прем’єри мультфільмів та офлайн-презентації книг відбуватимуться у цих містах протягом березня-квітня 2024 року.

Проєкт «Книга-мандрівка. Міста» створено за підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку USAID «Зміцнення громадської довіри» (UCBI). Серед друзів та партнерів проєкту — Укрзалізниця, 1+1 media, Київстар ТБ, ТМ Моршинська, журнал VIVA та відомі українці, які підтримують свої рідні міста.

Соціальні мережі проєкту:

Facebook: facebook.com/read.and.travel 

Instagram: instagram.com/read.and.travel.ukraine

TikTok: @booksandcartoonsua

]]>
Подорож у світ кубинських ромів: історія та секрети легендарного напою http://monitor.cn.ua/ua/rest/99607 Виробництво рому має давню історію, що сягає корінням у глибоке минуле. За цей час бренд встиг зазнати численних трансформацій, кожна з яких лише додавала йому слави та визнання серед цінителів. Відпочинок article Sun, 31 Mar 2024 13:29:04 +0300 Коли мова заходить про ром, одним із перших брендів, що спадає на думку, є Бакарді. Цей напій не просто здобув світову популярність, але й став синонімом вишуканості та якості у світі спиртних напоїв. Виробництво рому має давню історію, що сягає корінням у глибоке минуле. За цей час бренд встиг зазнати численних трансформацій, кожна з яких лише додавала йому слави та визнання серед цінителів.
 

Історія створення та розвитку

Заснований у 19 столітті на Кубі, цей бренд швидко вийшов на міжнародний ринок завдяки своїй унікальній рецептурі та технології виробництва. Відтоді популярність цього рому лише зростала, перетворюючи його на один з найвідоміших у світі. Історія рому тісно переплетена з історією Куби, а його виробництво стало великою частиною культури острова.

Особливості виробництва

Виробництво цього карибського напою відрізняється особливою технологією ферментації та дистиляції, що дозволяє досягти неперевершеного смаку. Особливу увагу приділяють вибору інгредієнтів: використовується лише високоякісна тростина, а вода проходить кілька ступенів очищення. Після дистиляції напій витримується в дубових бочках, що надає йому характерний аромат і колір.

Різноманіття смаків

Білий ром – ідеальний для коктейлів, має легкий та свіжий смак.
Золотий ром – витримується довше, має більш насичений смак та аромат.
Темний ром – найбільш витриманий, з глибокими тонами карамелі та ванілі.

Кожен з цих видів має своїх шанувальників та ідеально підходить для створення різноманітних коктейлів.

Культура споживання

Легендарний напій заслуговує на особливу увагу не лише через свою унікальну історію та традиції виробництва, але й через широке різноманіття смаків, що задовольнять навіть найвимогливіших гурманів. Відкриваючи для себе цей напій, ви не просто насолоджуєтесь його багатим смаком, але й занурюєтесь у цілу культуру, що склалася навколо нього.  

Споживання рому тісно пов'язане з культурою Карибського басейну. Цей напій є невіддільною частиною соціального життя, символізуючи гостинність та дружбу. Він вживається як у чистому вигляді, так і у складі різноманітних коктейлів, найпопулярнішим з яких є Мохіто. Це частина історії та культури, що передається з покоління в покоління. Варто відзначити, що maudau.com.ua пропонує широкий вибір цього напою, дозволяючи кожному знайти щось на свій смак.

 

]]>
31 березня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99606 767 день війни Відпочинок article Sun, 31 Mar 2024 13:11:21 +0300 31 березня відзначають Міжнародний день видимості трансгендерів, Всесвітній день резервного копіювання, День Ейфелевої вежі, Міжнародний день декольте, День застібки "блискавка".

В Україні - День флориста.

Перехід на літній час

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Іпатія, єпископа.

Католики святкують Великдень.

Перехід на літній час

Щороку навесні українці переводять свій годинник на годину вперед. В Україні дата встановлення літнього часу припадає на останні вихідні березня.

День флориста

В Україні 31 березня - День флориста. Свято відзначається на державному рівні з 2000 року. Саме тоді Міністерство праці та соцполітики офіційно затвердило в класифікаторі професій фахівця з підбору квітів.

День Ейфелевої вежі

День Ейфелевої вежі, відзначає річницю завершення будівництва Ейфелевої вежі 1889 року. Ця культова споруда, що височіє в самому центрі Парижа, є не лише архітектурним дивом, а й символом французької культури та винахідливості.

Міжнародний день видимості трансгендерів

Міжнародний день видимості трансгендерів, що відзначається щорічно 31 березня, - це день, присвячений вшануванню стійкості, досягнень та існування трансгендерних людей у всьому світі. Цей день створено, щоб акцентувати на внеску трансгендерних людей у розвиток суспільства, а також привернути увагу до дискримінації та викликів, з якими вони продовжують стикатися.

Всесвітній день резервного копіювання (День бекапу)

31 березня світ відзначає Всесвітній день резервного копіювання. Мета свята - привернути увагу всіх людей, які користуються цифровими даними, до важливості їхнього збереження.

День народження застібки "блискавка"

31 березня 1893 року, 131 рік тому було винайдено нову застібку, названу "блискавкою". Вважається, що перший прототип "блискавки" розробив американець Віткомб Лео Джадсон, який допоміг другу, що страждав від болю в спині, створити пристрій, який можна було б застібати однією рукою.

Незабаром Віткомб представив застібку з двох ланцюжків. На цих ланцюжках чергувалися гачки і петельки. А елементи цієї конструкції зчіплювалися за допомогою "ключика-язичка". Він запатентував її 7 листопада 1891 року як "застібку для взуття". А публіці цей винахід було представлено 31 березня 1893 року. Нова застібка отримала назву "блискавка".

Ще цього дня:

1900 - У Франції ухвалено закон, який обмежує робочий день жінок і дітей 11 годинами;

1901 - Випущено перший автомобіль "Мерседес", створений Вільгельмом Майбахом для Motoren Gesellschaft Готліба Даймлера. Це був новий стандарт автівок із двигуном внутрішнього згоряння. Автомобіль також поклав початок династії, яка згодом стала називатися "Мерседес" (на честь доньки Р. Даймлера);

1918 - США вперше переходять на літній час;

1929 - Українська академія наук схвалила Харківський правопис української мови, а 29 травня його схвалила НТШ у Львові;

1952 - Відкрито Львівську філію Академії наук України;

1967 - Після рішення Франції про вихід із військової організації НАТО штаб-квартира організації була переведена з Парижа до столиці Бельгії Брюсселя;

1991 - На референдумі в Грузії 90 % населення проголосувало за незалежність;

1994 - Угорщина офіційно подала заявку на вступ до Європейського Союзу;

2019 - Вибори президента в Україні. До другого туру виходять Володимир Зеленський і чинний на момент виборів президент Петро Порошенко;

2020 - Верховна Рада України ухвалила закон про ринок землі, який скасував 20-річний мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення, чим порушила Конституцію України та поставила під загрозу суверенітет і незалежність України. Конституційний суд України досі не розглянув питання конституційності цього Закону.

Церковне свято

День пам'яті преподобного Іпатія, єпископа

Святий Іпатій, пам'ять якого вшановується цього дня, був єпископом міста Гангри в Малій Азії. У 325 році він брав участь у Нікейському соборі, на якому було встановлено основні догмати християнства. Коли Іпатій повертався додому, на нього напали послідовники розкольників. Вони забили єпископа кілками та камінням і скинули в болото.

За переказами, серед нападників була жінка. Вона завдала мученикові смертельного удару каменем, але негайно після цього втратила розум і цим же каменем стала бити себе. Згодом вона отримала зцілення на могилі святого, тіло якого жителі міста витягли з болота і поховали з усіма почестями. Біля його гробниці було явлено багато чудес.

Католицький Великдень

Великдень - найважливіше свято християнської релігії, що знаменує день воскресіння розп'ятого Христа.

Католики готуються до свята постом, але він менш суворий, ніж православний. У передсвятковий вечір необхідно принести освячену пасхальну свічку додому і вмитися святою водою. Обов'язковим елементом католицького великоднього богослужіння є хресний хід. До Великодня віряни фарбують яйця, готують індичку, прикрашають стіл квітами і печуть солодкі кекси. Важливо відзначати Воскресіння Христове у родинному затишному колі.

Іменини: Веніамін, Іван, Інокентій, Йосип, Ганна.

]]>
30 березня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99605 ДЕНЬ 766 ВІЙНИ Відпочинок article Sat, 30 Mar 2024 10:51:00 +0200 30 березня відзначають Годину Землі, День прогулянки парком.

В Іспанії - День квітів, у Малайзії - День Султана Келантана, у Палестині - День захисту землі, у США - День лікаря, Тиждень музеїв у Нідерландах.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Івана Ліствичника.

Година Землі

Використання енергоресурсів, забруднення води та ґрунту, збільшення вмісту парникових газів в атмосфері. Це все призводить до глобальних змін, які можна зупинити лише за умови правильного ставлення до довкілля. Саме тому була створена Година Землі, що припадає щороку на останню суботу березня.

День прогулянки парком

Неофіційне свято, вельми актуальне для людей, що живуть у шаленому ритмі сучасного світу, відзначають щорічно 30 березня.

Головна мета цього Дня - привернення уваги городян до такого звичайного і, здавалося б, очевидного способу відпочинку, як прогулянка парком.

Прогулянка упродовж 30 хвилин на день, на думку лікарів, може мати величезну користь для здоров'я – до того ж не лише задля спалювання калорій і зниження ваги, а й підвищення імунітету, зниження ризику ожиріння, діабету 2 типу і деяких видів раку. Вона також допоможе збільшити серцеву діяльність, знизити кров'яний тиск і поліпшити настрій.

На думку британських медиків, перебування на природі (і, зокрема, в парку) чинить на організм людини відновлювальну дію, яку неможливо порівняти з шопінгом або походом у кіно.

Прогулянки в парку, можуть підвищити настрій і знизити стрес. Дослідження засвідчили, що люди, які ходять пішки або гуляють у зелених зонах, як правило, щасливіші, ніж ті, хто цього не робить.

Ще цього дня:

1922 - У Києві створено театр-студію "Березіль" (нині Харківський академічний український драматичний театр імені Тараса Шевченка);

1972 - Велика Британія запровадила пряме правління в Північній Ірландії;

1981 - Джон Гінклі вчинив замах на президента США Рональда Рейгана: останній був серйозно поранений. Схоплений на місці злочину Гінклі пояснив свій вчинок бажанням справити враження на актрису Джоді Фостер. Суд визнав Гінклі психічно хворим;

1987 - Картина Вінсента ван Гога "Соняшники" продана за рекордну суму - 39,85 мільйонів доларів. У 1987 році її було продано вже за 40,3 мільйона - а в 1997 з'явилася інформація, що ця картина, куплена японською страховою компанією, - підробка;

1990 - Естонія заявила про початок підготовки виходу зі складу СРСР;

1991 - Кардинал Мирослав Любачівський повернувся з Риму до Львова і зайняв престол Верховних архієпископів Львівських;

1992 - На 64 церемонії вручення нагород Американської кіноакадемії найкращою картиною визнано "Мовчання ягнят" із Джоді Фостер та Ентоні Гопкінсом у головних ролях (вони отримали "Оскари" як найкращі акторка й актор);

1992 - Суд міста Портленд (США) ухвалив рішення, яке зобов'язувало компанію "Philip Morris" виплатити 81 мільйон доларів США сім'ї померлого від раку легенів курця, який 40 років палив сигарети "Мальборо";

1995 - Папа Римський Іван Павло II випустив свою одинадцяту енцикліку, в якій він засудив аборти та евтаназію як злочини проти людства, що не повинні бути легалізовані;

1998 - Німецький автогігант BMW купив британську компанію Rolls-Royce за $570 млн;

2014 - У Харкові вперше прозвучала пісня про Путіна (Путін - х..ло!).

Церковне свято

Цього дня православна церква відзначає пам'ять Івана Ліствичника - християнського богослова і філософа, ігумена Синайського монастиря, який жив у 6-7 століттях.

Іван є автором "Ліствиці" (старослов. "сходи") - свого роду керівництва до морального самовдосконалення. У своєму творі Іван представив 30 чеснот у вигляді сходинок, якими християнин повинен сходити до ідеалу.

Іменини: Іван, Захар.

]]>
27 березня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99585 ДЕНЬ 763 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 763 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 27 Mar 2024 09:13:06 +0200 27 березня в Україні та світі відзначають День театру і День нефролога.

Ще сьогодні День свободи документів, День Віагри, День для цільного зерна, Міжнародний день каракулів, Міжнародний день віскі, День іспанської паельї.

Православна церква вшановує пам'ять мучениці Матрони.

Міжнародний день театру

Сьогодні світ відзначає творче свято - Міжнародний день театру. Подію започаткував Міжнародний інститут театру, а саме французький режисер, письменник, актор, художник, кінорежисер, діяч мистецтва, відома постать інтернаціонального авангарду першої половини XX століття - Жан Кокто.

День нефролога

День лікарів, які лікують нирки. Вони допомагають діагностувати проблему, а потім усувають її. Якщо ж це неможливо, дбають про максимально комфортне життя.

Міжнародний день каракулів

Міжнародний день каракулів, присвячений радості спонтанного малювання та письма. Щорічно відзначається 27 березня. День закликає людей будь-якого віку почути свою внутрішню дитину і дати волю уяві на папері.

День для цільного зерна

Цілий день для цільного зерна, який відзначають в останню середу березня, - це щорічна подія, присвячена підвищенню обізнаності про поживні властивості та чудові смакові якості цільного зерна.

День Віагри

День Віагри - річниця революції в сексуальному здоров'ї та медицині.

День свободи документів

День, присвячений підвищенню обізнаності та сприянню прийняттю відкритих стандартів. Зазначає важливість свободи доступу, обміну та управління документами на різних платформах без обмежень.

Ще цього дня:

1914 - Ігор Сікорський на своєму літаку С-6А встановлює світовий рекорд швидкості із чотирма пасажирами - 106 км/год;

1998 - FDA дозволила застосування перорального засобу "Віагра" компанії Pfizer при еректильній дисфункції;

1999 - Утворено альянс Renault-Nissan-Mitsubishi;

2011 - Інтронізація нового Глави УГКЦ єпископа Святослава Шевчука в Патріаршому соборі Воскресіння Христового в Києві;

2014 - Генасамблея ООН підтримує територіальну цілісність України, визнавши Крим і Севастополь її невід'ємними частинами;

2020 - Північна Македонія стає 30-м членом НАТО.

Церковне свято

У православному календарі день пам'яті святої Матрони. Вона народилася в 3-4 століттях у Фессалоніках і була вихована в релігійній родині. З дитинства її долучали до віри, дівчинка багато молилася і ходила до церкви.

Матрона була рабинею дружини відомого воєначальника Павтили, юдейки, яка намагалася змусити Матрону зректися християнства. Однак Матрона залишилася відданою своїй вірі, за що її жорстоко побили і замкнули в в’язниці. Незважаючи на тортури, вона не зрадила християнській релігії і була вбита Павтилою.

Мощі святої Матрони зберігаються в храмі, зведеному єпископом Олександром Солунським, і вважається, що вони донині зцілюють хворих і дарують благоговіння присутнім.

Іменини: Єфрем, Іван, Макар, Олександр, Павло.

]]>
26 березня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99576 ДЕНЬ 762 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 762 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 26 Mar 2024 09:24:13 +0200 26 березня відзначають День Національної гвардії України.

У світі - День хворих на епілепсію (Фіолетовий день), Всесвітній день вермуту.

У США - День сільського господарства, у В'єтнамі - День молоді.

Церковний календар - Собор архангела Гавриїла.

День Національної гвардії України

Свято встановлено згідно з Указом Президента від 18 березня 2015 року "враховуючи значення і роль Національної гвардії України у виконанні завдань із забезпечення державної безпеки і оборони держави, захисту та охорони життя, прав, свобод і законних інтересів громадян, суспільства і держави від злочинних та інших протиправних посягань, охорони громадського порядку".

Нині в умовах повномасштабної війни нацгвардійці захищають цілісність і незалежність України, завдають гідної відсічі ворогу.

День хворих на епілепсію

26 березня щороку світ відзначає Фіолетовий день або День хворих на епілепсію. Ініціатором створення відповідної події 2008 року виступила дев'ятирічна Кессіді Меган, яка хворіє на епілепсію. Кессіді хотіла показати людям, що стосовно її захворювання існує багато хибних міфів і прикріпила фіолетову стрічку до одягу. Ідею дівчинки підтримали організації з усього світу.

Епілепсія - група хронічних неврологічних розладів, характерною рисою яких є судомні напади. Точних причин виникнення захворювання поки що немає, але перенесення інших важких хвороб і погані звички можуть спровокувати епілепсію. Лікування полягає в підтримці нормального стану організму, повне одужання поки що неможливе.

День хворих на епілепсію покликаний підвищувати обізнаність людства про хворобу та надання підтримки епілептикам. Важливо зазначати, що епілептики - це не психічно хворі люди.

Ще цього дня:

1904 - Завершено будівництво та здано в експлуатацію нову будівлю Львівського залізничного вокзалу;

1917 - До Києва із заслання повернувся Михайло Грушевський. Його вітали піднятим жовто-блакитним прапором;

1920 - Латвія визнала незалежність Української Народної Республіки та її уряд;

1945 - Завершилася битва за Іодзіму - єдина наземна операція японських сил, у якій втрати армії США перевищили їхні власні;

1971 - Східний Пакистан проголосив незалежність від Пакистану, утворивши державу Бангладеш і розпочавши війну за незалежність;

1979 - Прем'єр-міністр Ізраїлю Менахем Бегін, президент Єгипту Анвар Садат і президент США Джиммі Картер підписали єгипетсько-ізраїльську мирну угоду;

1995 - У перших семи країнах ЄС вступили в дію Шенгенські угоди про скасування візового контролю на кордонах;

1999 - Маковірус Мелісса почав поширюватися по всьому світу через електронну пошту, завдавши збитків на приблизно 80 млн доларів;

2008 - Уперше в Новій Шотландії, Канаді відбулася акція на підтримку хворих на епілепсію, яка отримала назву - Фіолетовий день.

Церковне свято

Святкування Собору Архангела Гавриїла

Архангел Гавриїл - один з янголів, яких шанують не лише в християнстві, а й в іудаїзмі та ісламі. Його ім'я буквально означає "Всевишній - сила моя". Згідно з християнською традицією, Гавриїл відкриває смертним таємне знання Бога. Саме він приніс Діві Марії звістку про те, що у неї народиться син, якому судилося стати Спасителем. Звідси з'явилося прізвисько Гавриїла - Благовіст, або Благовісник.

Архангел Гавриїл входить до сонму вищих Янголів - безсмертних безтілесних духів, служителів Божих, створених Богом раніше за людину. Святе письмо не розглядає особливо життя ангелів, повідомляючи лише про їх появу людям; Янголи були створені Богом вільними істотами.

Служіння Архангела Гавриїла спрямоване Богом на порятунок роду людського, на повернення людей, які відпали від Бога, до Творця і Вседержителя. Як у старозавітні, так і в новозавітні часи Архангел Гавриїл повідомляє людям рятівне знання згори, сповіщає про головні події в духовній історії людства.

Архангел Гавриїл навчив у пустелі праотця Мойсея книжковому писанню, повідомив йому про початок світу і створення першої людини, а також навчив усякої премудрості. Пророку Даниїлу Архангел Гавриїл з'явився і відкрив таємниче значення пророцтва про сімдесяти седминах, повідомивши про час визволення іудеїв з вавилонського полону, а також про час Боговтілення.

За церковним переказом саме Архангел Гавриїл сповістив праведним Іоакиму та Анні про народження від них Пресвятої Діви Марії, а священикові Захарії - про народження святого пророка Івана Предтечі.

Був посланий Богом до Назарета, Архангел Гавриїл з'явився Пресвятій Діві, зарученій з праведним Йосипом, і сповістив Їй зачаття Сина Божого осяянням і дією в ній Духа Святого. Вважають, що саме Архангел Гавриїл з'явився уві сні праведному Йосипу, щоб запевнити його в безгрішності Діви Марії, а коли Господь Ісус Христос народився у Віфлеємі, Архангел Гавриїл з'явився пастухам і сповістив їм про народження Спасителя.

Вважають також, що саме Архангел Гавриїл укріплював Господа в Його молитві на Оливковій горі і повідомив жінкам-мироносицям про Воскресіння Христове. Архангел Гавриїл постав також і Матері Божій, коли Вона молилася на Оливковій горі. У знамення торжества Благодатної над тілесною смертю Архангел Гавриїл вручив Їй райську гілку від фінікового дерева.

У православній іконографії святий Архангел Гавриїл зазвичай зображений в образі Янгола-Благовісника з оливковою гілкою в руках - символом примирення Бога і творіння. Цей образ поміщають у храмі над Царськими вратами.

Іменини: Василь, Гавриїл, Парасковія, Степан, Алла, Анна, Лариса.

]]>
22 березня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99559 ДЕНЬ 758 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 758 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 22 Mar 2024 09:35:51 +0200 22 березня відзначають Всесвітній день водних ресурсів, День Балтійського моря, День таксиста, Міжнародний день тюленя, Міжнародний день байдикування, День гордості Ґрифіндору.

Православна церква вшановує пам'ять священномученика Василя Анкірського.

Всесвітній день водних ресурсів

22 березня в Україні та світі святкують Всесвітній день водних ресурсів (Всесвітній день води). Свято заснували за ініціативи ООН, щоб об’єднати міжнародні зусилля в боротьбі з водною кризою, спонукати населення різних країн світу використовувати воду більш ефективно.

День заснували під час Конференції ООН з довкілля та розвитку, яка відбувалася 1992 року в Ріо-де-Жанейро.

Міжнародний день тюленя

День створений для привернення уваги до важливості тюленів та їхньої ролі в підтримці балансу морської екосистеми. Уперше його відзначили 1982 року.

День таксиста

У 1907 році в Лондоні почали працювати кеби - екіпажі для перевезення пасажирів із лічильником.

Ще цього дня:

1904 - У лондонській газеті "Ілюстрейтед Міррор" уперше у світі опубліковано кольорову фотографію;

1941 - Чорнобиль (Київська область) отримав статус міста;

1945 - Єгипет, Ірак, Сирія, Трансйорданія і Ліван заснували в Каїрі Лігу арабських держав;

1957 - Американська асоціація лікарів заявила, що сигаретний дим викликає рак;

1989 - Під час випробувального польоту літака Ан-225 "Мрія" встановлено 109 світових рекордів;

1993 - "Intel" представив свій перший оригінальний процесор Pentium;

1999 - Перший демонстраційний запуск проєкту Sea Launch;

2006 - Папа Римський перестав використовувати титул "Патріарх Заходу", який вживався з 450 року.

Церковне свято

Святий Василь був священиком у галатійському місті Анкіра (сучасна столиця Туреччини Анкара). Борючись з аріанською єрессю, він закликав парафіян дотримуватися православної віри. Через це Василя місцевий аріанський собор позбавив священного сану, пізніше собор 230 єпископів у Палестині відновив його.

Коли на імператорський трон зійшов Юліан Відступник, який хотів відродити язичництво, святого Василя почали переслідувати. Його схопили, кинули до в'язниці, і підіслали до нього двох колишніх християн, щоб ті вмовили його навернутися в язичництво. Але затія не увінчалася успіхом.

362 року імператор Юліан прибув до Анкіри. На суді перед ним святий Василь сповідував православну віру, а також засудив правителя за відступництво і передбачив його швидку смерть. За це імператор наказав зі спини мученика вирізати шкіряні ремені. Під час тортур святий Василій молився Богу і просив Його допомоги, щоб перетерпіти до кінця всі муки.

У в'язниці мученика відвідав Сам Христос, який зцілив його від ран. Місцевий правитель хотів зломити Василя перед відбуттям імператора, і коли на ранок наказав привести його, то виявив, що той неушкоджений. Коли тортури продовжили, святий знову став молитися і з молитвою помер.

Іменини: Василь, Василиса, Дарина, Ісаакій, Таїсія.

]]>
21 березня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99549 ДЕНЬ 757 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 757 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 21 Mar 2024 10:11:51 +0200 21 березня відзначають День старовинної музики, Всесвітній день деревини, Міжнародний день кольору, Всесвітній день татуювання, Міжнародний день боротьби за ліквідацію расової дискримінації, Міжнародний день лялькаря, Всесвітній день людини із синдромом Дауна, Міжнародний день лісів, Всесвітній день домашнього господарства, Всесвітній день поезії.

У Грузії - День прикордонника, у Тунісі - День молоді, в Австралії - День гармонії.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Якова, єпископа Катанського.

День старовинної музики

День старовинної музики збігається з початком весни і днем народження Йоганна Себастьяна Баха.

Всесвітній день деревини

Всесвітній день деревини - щорічне свято, яке наголошує на значенні деревини як поновлюваного ресурсу, важливого для сталого розвитку, біорізноманіття та збереження лісів. Відзначається 21 березня і збігається з Міжнародним днем лісів.

Міжнародний день лісів

Заснований Організацією Об'єднаних Націй 28 листопада 2012 року у зв'язку з величезними втратами лісових насаджень (близько 13 мільйонів гектарів на рік). Метою Дня є поліпшення обізнаності людства про цінність дерев і лісів, заклик до створення заходів із відновлення та захисту лісу, залучення до розумного використання природних ресурсів.

Міжнародний день кольору

Міжнародний день кольору пропонує можливість оцінити нескінченні способи, завдяки яким колір впливає на людське сприйняття, комунікацію і творчість.

Міжнародний день боротьби за ліквідацію расової дискримінації

21 березня щороку світ відзначає Міжнародний день боротьби за ліквідацію расової дискримінації. Подія заснована ООН 26 жовтня 1966 року. Дату святкування обрано як данину вшанування пам'яті демонстрації (21 березня 1960 року) в Південно-Африканській Республіці, під час якої поліція вбила 69 мирних демонстрантів. Мирна демонстрація проходила проти ухвалення законів про апартеїд.

Всесвітній день людини із синдромом Дауна

Із 2006 року, 21 березня світ відзначає Всесвітній день людини із синдромом Дауна. Ініціатором створення Дня стала Європейська асоціація синдрому Дауна. Дата обрана як розшифровка причини синдрому (21.03 - три двадцять перших хромосоми). 20 грудня 2007 року День синдрому Дауна набув міжнародного статусу.

Всесвітній день поезії

З метою пропаганди мистецтва поезії серед населення, підтримки мовного розмаїття за допомогою віршів і сприяння невеликим видавництвам, ЮНЕСКО встановила Всесвітній день поезії, який відзначають щорічно 21 березня.

Ще цього дня:

1927 - У Києві виходить перший номер української "Літературної газети";

1935 - На вимогу Реза Шах Пахлаві іноземні держави почали називати Персію Іраном;

1945 - Під час помилкового нальоту союзницьких ВПС на школу в Копенгагені загинули 125 цивільних данців, зокрема 86 школярів;

1980 - Президент США Джиммі Картер закликав до бойкоту Олімпійських ігор у Москві;

1990 - Намібія стала незалежною від Південної Африки;

2006 - Джек Дорсі відправив перше повідомлення у створеній ним соціальній мережі "Твіттер".

2014 - Україна підписала політичну частину угоди про асоціацію з ЄС.

Церковне свято

Преподобний Яків, єпископ і сповідник, з юних років прагнув до подвижницького життя. Він залишив світ і пішов у Студійський монастир, де прийняв чернецтво, вів суворе життя, сповнене праць, посту і молитов. Благочестивий чернець і чудовий знавець Святого Письма, преподобний Яків був зведений на єпископську кафедру в Катанській Церкві (Сицилія).

Під час правління імператора-іконоборця Костянтина V Копроніма (741-775) святого Якова неодноразово примушували до відмови від шанування святих ікон. Його тримали у в’язниці, морили голодом, катували, але він мужньо переносив страждання.

Святий єпископ Яків помер у вигнанні.

Іменини: Володимир, Кирило, Серафим, Тома, Яків.

]]>
20 березня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99538 ДЕНЬ 756 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 756 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 20 Mar 2024 07:57:55 +0200 20 березня відзначають Міжнародний день щастя, День весняного рівнодення, Всесвітній день Землі, Міжнародний день астрології, Всесвітній день здоров'я ротової порожнини, День французької мови в ООН, Міжнародний день франкофонії.

У Тунісі - День незалежності, в Японії - О-ханамі - фестиваль цвітіння і милування сакурою.

У мусульман - Навруз, весняне новорічне свято рівнодення.

Православна церква вшановує пам'ять святих преподобних Отців, убитих у монастирі святого Сави; святої Фотини Самарянині.

День Землі

У календарі міжнародних свят існує два Дні Землі - сьогоднішній приурочений до Дня весняного рівнодення, а другий - 22 квітня. Перший має миротворчу та гуманістичну спрямованість, другий - екологічну.

Дату 20 березня було обрано й офіційно затверджено 1971 року ООН саме тому, що на цей час випадає день весняного рівнодення, коли змінюється біологічний ритм планети, і вона переходить на новий виток свого розвитку.

День весняного рівнодення

Весняне рівнодення - одне з найбільш унікальних явищ природи, суть якого, науковою мовою, зводиться до того, що під час рівнодення центр Сонця у своєму видимому русі по екліптиці перетинає небесний екватор. У 2024 році весняне рівнодення настає 20 березня.

Цього дня Земля, обертаючись навколо своєї уявної осі, що проходить через полюси, одночасно рухаючись навколо Сонця, перебуває в такому положенні щодо світила, що сонячні промені, які несуть теплову енергію, падають прямовисно на екватор. Сонце переходить із південної півкулі в північну, і в ці дні в усіх країнах день майже дорівнює ночі.

Ще цього дня:

1916 - Альберт Ейнштейн опублікував теорію відносності;

1917 - Українського історика Михайла Грушевського обрано головою Центральної Ради;

1933 - Поблизу Мюнхена побудовано перший у Німеччині концтабір - Дахау. Його першими в'язнями були німецькі комуністи та соціал-демократи;

1939 - Німецький ультиматум Литві з вимогою передати Клайпедський край, який задовольнили два дні по тому;

1956 - Проголошено незалежність Тунісу;

1991 - На базі Українського республіканського банку Держбанку СРСР створено Національний банк України; Українська РСР націоналізувала союзні банки на своїй території;

1995 - Заринова атака в Токійському метрополітені, влаштована деструктивним культом Аум Сінрікьо;

2003 - Американсько-британсько-австралійські війська вторглися в Ірак;

2007 - Вийшла комп'ютерна гра S.T.A.L.K.E.R. українського розробника GSC Game World;

2018 - Україна і Катар підписали угоду про безвізовий режим.

Церковне свято

Фотина Самаряниня, пам'ять якої відзначають цього дня, - героїня відомого біблійного переказу, та сама жінка, у якої Ісус Христос попросив води з колодязя Якова. Познайомившись із Сином Божим, вона сповістила про прихід Месії, а пізніше стала християнкою.

66 року Фотина прийняла мученицьку смерть - римляни кинули її в колодязь. Разом із нею постраждали два її сини та чотири сестри.

Іменини: Василь, Євген, Омелян, Лаврентій, Нестор, Микола, Ніл, Павло, Еміль, Ганна, Антоніна, Євдокія, Катерина, Катаріна, Ксенія, Марія, Матрона, Надія, Оксана.

]]>
19 березня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99532 ДЕНЬ 755 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 755 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 19 Mar 2024 10:16:04 +0200
19 березня відзначають Всесвітній день соціальної роботи, Міжнародний день клієнта.

У Фінляндії - День рівноправності.

Православна церква вшановує пам'ять священномучеників Хризанта і Дарії.

У католиків - День святого Йосипа.

19 березня 1930 року народилася Ліна Костенко, легендарна українська поетеса-шістдесятниця, письменниця, дисидентка, лауреатка Шевченківської премії, Премії Антоновичів, Ордену Почесного легіону.

Всесвітній день соціальної роботи

Щорічно в третій вівторок березня відзначається Всесвітній день соціальної роботи. Ініціаторами та організаторами професійного свята, яке об'єднує представників роботи соціального спрямування, 1983 року виступили: Міжнародна Федерація соціальних працівників і Міжнародна Асоціація шкіл соціальної роботи.

Основним завданням соціальної роботи є забезпечення певного рівня та якості життя громадян через систему заходів соціальної підтримки та захисту.

Поділ спрямованості соціальної роботи дає змогу вибудовувати програми, методи роботи, а також способи захисту і допомогу в реалізації прав для кожної конкретної категорії громадян, яка потребує допомоги і підтримки.

До таких напрямів відносять: роботу з дітьми, сім'ями, інвалідами, пенсіонерами, ветеранами, малозабезпеченими людьми, дітьми, які опинилися у скрутній життєвій ситуації, безхатьками.

Міжнародний день клієнта

Уперше відзначали 19 березня 2010 року.

Мета Дня для виробників товарів і послуг у найрізноманітніших сферах - залучення нових і заохочення постійних клієнтів. Адже клієнт - це основа бізнесу.

Цього дня власники бізнесу в усьому світі мають можливість висловити вдячність своїм споживачам, віддячивши їм за співпрацю. Як саме - кожен вирішує сам: це можуть бути сувеніри, маленькі подарунки, знижки або проведення акцій та святкових заходів.

Ще цього дня:

1917 - У Києві пройшла 100-тисячна демонстрація під гаслами: "Автономію Україні", "Вільна Україна у вільній Росії", "Хай живе вільна Україна з гетьманом на чолі". Під час першого українського свята Свободи демонстранти роззброювали поліцію;

1932 - Відкрито міст Гарбор-Брідж у Сіднеї;

1935 - Ігор Сікорський отримав у США патент на "літальний апарат прямого підйому";

1946 - Мартініка, Гваделупа, Реюньйон оголошуються департаментами Франції;

1953 - Уперше по телебаченню показали церемонію вручення "Оскара";

1955 - У Масаді (Ізраїль) археологи виявили останки палацу Ірода;

1958 - У Люксембургу відкрилося перше засідання Європарламенту;

2012 - Сталася стрілянина в єврейській школі в Тулузі. Загинули вчитель і троє дітей;

Церковне свято

19 березня, у православному календарі день двох християнських святих - Хрисанфа і Дарії Римських, які жили в 3 столітті.

Хрисанф походив із сім'ї язичників, але, прочитавши Новий Завіт, вирішив стати християнином. Батько, щоб відвернути юнака від віри, одружив його з Дарією, жрицею Афіни Паллади. Однак Хрисанф зміг навернути в християнство і її. Подружжя вирішило вести незаймане життя і закликало до цього інших. Городяни поскаржилися на Хрисанфа і Дарію владі; християнську пару піддали катуванням, а потім стратили.

День святого Йосипа

19 березня католицька церква вшановує пам'ять святого Йосипа, Обручника Пресвятої Діви Марії.

У деяких країнах День святого Йосипа є офіційним загальнонародним святом, у деяких цього дня вшановують батька, наприклад, в Іспанії та Італії. Також, святого Йосипа вважають покровителем Бельгії.

Іменини: Дарина, Дмитро, Іван, Інокентій, Софія.

]]>
18 березня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99524 ДЕНЬ 754 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 754 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 18 Mar 2024 10:03:32 +0200 У світі відзначають Глобальний день переробки відходів, День народження електричної бритви.

В Італії - День пам'яті жертв COVID-19, у Франції - День Паризької комуни, у США - День "Вибачте своїх батьків", День штату Південна Кароліна, День благополуччя, День біодизелю.

18 березня 2022 року розпочалися бої за Азовсталь, що тривали до 20 травня на території маріупольського металургійного комбінату "Азовсталь" і на прилеглій території та відбувалися в межах боїв за Маріуполь під час російського вторгнення в Україну.

Православна церква вшановує пам'ять святого Кирила, архієпископа Єрусалимського, мучеників Трохима і Євкарпія, початок Великого посту.

Ще цього дня:

1913 - У Львові створено військове товариство "Січові стрільці".

1924 - У США прем'єра німого фільму "Багдадський злодій", проєкт вартістю $2 млн був надзвичайно дорогим на той час;

1932 - У Сіднейській затоці відкрито міст, який до 2012 року був найширшим у світі (48,8 м).

1946 - У Вашингтоні свою роботу розпочав Світовий банк;

1962 - Укладено Евіанські угоди, за якими Алжир отримує незалежність від Франції і закінчується колоніальна війна;

1974 - Більшість членів ОПЕК припиняють ембарго на постачання нафти до країн Європи, США та Японії, що було причиною першої та важкої нафтової кризи;

1992 - Парламент Фінляндії погоджується на вступ країни в ЄС;

1994 - У Вашингтоні представники Боснії-Герцеговини та Хорватії підписують федеративний договір;

1999 - Югославія відмовилася прийняти план мирного врегулювання косовського конфлікту на переговорах у Рамбуйє (Франція);

2004 - Верховна Рада ухвалила Цивільний процесуальний кодекс України;

2014 - Анексія Криму Росією. В Україні через агресію РФ оголошено першу хвилю часткової мобілізації;

Церковне свято

18 березня - день пам'яті святого Кирила, архієпископа Єрусалимського.

Святитель Кирило, архієпископ Єрусалимський, жив у IV столітті. Коли він досяг повноліття, то прийняв чернецтво. У 350 році Кирило очолив Єрусалимську кафедру і за час свого правління дбав про місто, як батько. Коли в Єрусалимі почався голод, то архієпископ витратив усе своє майно на хліб і пшеницю для тих, хто голодує.

Святитель вів боротьбу з аріанською єрессю, яка заперечувала єдиносумісність Бога-Отця і Бога-Сина. За це Кирила зненавиділи єпископи, які підтримували Арія, і вони домоглися вигнання архієпископа з Єрусалима. За деякий час Кирило повернувся на свою кафедру, але й тоді став малопридатним для світської влади - його тричі відправляли в заслання. Коли до влади прийшов імператор Феодосій Великий, то Кирило повернувся до своєї архіпастирської діяльності назавжди.

Після себе святитель залишив повчання і бесіди на євангельські теми.

Початок Великого посту

У 2024 році час Великого посту - з 18 березня до 4 травня.

Іменини: Данило, Дмитро, Кирило, Трохим, Наталя.

]]>
17 березня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99519 ДЕНЬ 753 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 753 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sun, 17 Mar 2024 14:27:29 +0200 17 березня в Україні відзначають День мобілізаційного працівника, День працівників житлово-комунального господарства та побутового обслуговування населення.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Олексія; мученика Марина.

День мобілізаційного працівника

Щороку 17 березня Україна відзначає професійне національне свято - День мобілізаційного працівника (День військкоматів).

Подію започатковано 22 серпня 2000 року. Спочатку дата святкування була 14 вересня, на честь переформування мобілізаційного управління у 1993 році. У 2016 році день свята змінили у зв'язку з першою масштабною мобілізацією, яка відбулася саме 17 березня на початку російської агресії (2014 рік).

День працівників житлово-комунального господарства та побутового обслуговування населення

Щороку в третю неділю березня Україна відзначає День працівників житлово-комунального господарства та побутового обслуговування. Професійну подію заснував Леонід Кравчук 15 лютого 1994 року.

Житлово-комунальне господарство забезпечує якісні умови життя населення та здійснює постачання ресурсів.

Ще цього дня:

1917 - У Києві створили Українську Центральну Раду;

1930 - Американського мафіозі Аль Капоне випустили на свободу через те, що не змогли довести скоєні ним злочини;

1939 - у Карпатах на Верецькому перевалі поляки розстріляли від 500 до 600 полонених січовиків, переданих їм угорцями;

1940 - У СРСР випробували перший танк Т-34, розроблений конструкторським бюро танкового відділу Харківського заводу № 183;

1943 - Трагедія села Ремель - один із найбільших воєнних злочинів на території України;

1948 - Бельгія, Велика Британія, Люксембург, Нідерланди та Франція підписали Брюссельський пакт - попередник Західно-Європейського Союзу (WEU).

1950 - У США оголошено про відкриття 98-го хімічного елемента - каліфорнія;

1951 - Українська Повстанська Армія (УПА) закликала США допомогти їй у боротьбі з СРСР;

1959 - 14-й Далай-лама втік із Тибету до Індії (внаслідок придушення повстання тибетців китайськими завойовниками);

1960 - У Японії вперше у світі надійшли в продаж різнокольорові фломастери;

1966 - Американська субмарина Олвін знайшла в Середземному морі (неподалік берегів Іспанії) зниклу американську водневу бомбу;

1972 - У Києві створили Інститут книги і друкарства;

1995 - Верховна Рада України скасувала посаду президента Криму;

1999 - З Міжнародного Олімпійського Комітету виключено 6 його членів, обвинувачених у хабарництві під час визначення місць проведення Олімпіад;

1999 - Розпочалося виробництво автомобіля ЗАЗ-1103 Славута.

Церковне свято

Святий мученик Марин

За римського імператора Каріна, який правив із 283 до 285 року, знатного юнака із сенаторської родини на ім'я Марин схопили за доносом за його прихильність до Христа.

Марина примушували принести жертву римським богам, але той відмовився зректися Спасителя і стійко переніс усі муки, яких потім зазнав.

Спочатку його підвісили біля стовпа і жорстоко били, потім поклали на розпечену решітку, а після цього кинули в киплячу воду. Побачивши, що з благодаті Святого Духа палаючий вогонь стає для мученика прохолодною росою і не заподіює жодної шкоди, його віддали на поталу хижим звірам, однак святий знову дивним чином уникнув смерті.

Після цього, удаваною покірністю ввівши тирана в оману, святий Марин увійшов до язичницького храму і силою молитви повалив ідолів, які там стояли.

Після всіх випробувань святий мученик, у супроводі батьків, які охоче віддали власне дитя в жертву Господу, був відведений до місця страти і обезголовлений.

Іменини: Віктор, Гавриїл, Макар, Олександр, Олексій, Павло.

]]>
14 березня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99514 ДЕНЬ 750 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 750 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 14 Mar 2024 09:12:12 +0200 14 березня відзначають Міжнародний день запитань, Міжнародний день шкільного харчування, День генія, Міжнародний день математики, Міжнародний День боротьби проти гребель (Міжнародний день річок), Міжнародний день числа "Пі", Всесвітній день нирки.

В Україні - День добровольця, в Андоррі - День Конституції, в Японії - Білий день, в Албанії - День весни, в Естонії - День рідної мови, у Великій Британії - День юриста, у США - День картопляних чіпсів.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Венедикта Нурсійського.

День українського добровольця

Щорічно 14 березня в Україні відзначається День українського добровольця. Пам'ятну дату встановлено Верховною Радою України 2017 року, щоб вшанувати мужність і героїзм захисників незалежності, суверенітету і територіальної цілісності нашої держави.

Дата 14 березня була обрана не випадково. Саме цього дня 2014 року на тренувальну базу в Нових Петрівцях з Майдану Незалежності вирушили перші 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану для формування першого добровольчого батальйону. Люди самоорганізувалися і вирушили на схід України - на захист нашої держави та її суверенітету.

Сьогодні Україна переживає найбільше випробування у своїй новітній історії - повномасштабну війну з російським агресором за незалежність і територіальну цілісність. І завжди, у найважчі часи нашої історії, існують відважні, які добровільно беруть зброю до рук і стають на захист своєї Батьківщини.

Міжнародний день запитань

Міжнародний день запитань відзначається в день народження Альберта Ейнштейна (народився 1879 року). Свято є нагадуванням про важливість ставити запитання і шукати відповіді.

Міжнародний день шкільного харчування

Міжнародний день шкільного харчування відзначають щорічно у другий четвер березня. Цей день є важливою подією, яка говорить про важливість поживного харчування в освітніх установах у всьому світі. Ця подія має на меті підвищити обізнаність про роль здорового харчування в школах і його вплив на успішність, культурний обмін і благополуччя дітей.

Міжнародний день математики

Щороку 14 березня відзначається нове наукове свято - Міжнародний день математики. Подію створив Міжнародний математичний союз у листопаді 2019 року на конференції ЮНЕСКО.

Ще цього дня:

1900 - Закон США встановив золото єдиним стандартом викупу паперових грошей, зафіксувавши вартість долара на рівні 1,5046 грамів чистого золота;

1914 - Льотчик Петро Нестеров і механік Руденко здійснили перший авіапереліт із Києва до Одеси;

1917 - У Києві розпочався З'їзд кооператорів Київщини. Резолюцією з'їзду було проголошено курс на автономію України та організацію в селах сільських комітетів для забезпечення реалізації політики УЦР на місцях;

1923 - Рада Послів держав Антанти ухвалила остаточне рішення про приєднання Східної Галичини та Західної Волині до Польщі, визнавши їх анексію;

1939 - Проголошено Першу словацьку республіку; розпалася спільна держава чехів і словаків;

1939 - Угорщина почала війну проти Карпатської України;

1956 - Ampex представила в Чикаго перший практичний відеомагнітофон VRX-1000;

1958 - Сертифіковано перший золотий диск у музичній індустрії;

1990 - У Львівській області у Стрию, першому з українських міст, підняли національний символ - прапор України;

2014 - У Харкові на Римарській вулиці стався перший у російсько-українській війні бій із застосуванням вогнепальної зброї;

2014 - Перші 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану прибули на полігон Нові Петрівці з метою формування першого добровольчого батальйону для захисту України від російської збройної агресії.

Церковне свято

14 березня - день пам'яті преподобного Венедикта Нурсійського. Венедикт із Нурсії був видатним святим і реформатором західного чернецтва. Давньоримський монах, народжений між 480 і 490 роками в Нурсії (сучасна Італія), став засновником ордену бенедиктинців.

За своє життя Венедикт організував дванадцять монастирів, кожен з яких населявся дванадцятьма ченцями. Він був прикладом суворого дотримання чернечих правил і духовним учителем для багатьох.

Іменини: Григорій, Михайло, Микола, Олександр, Христина.

]]>
12 березня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99497 ДЕНЬ 748 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 748 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 12 Mar 2024 10:13:12 +0200 12 березня відзначають Всесвітній день проти кіберцензури, Всесвітній день боротьби з глаукомою.

День висадження дерев у Китаї та Тайвані.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Феофана, святого Григорія Двоєслова, преподобного Симеона Нового Богослова.

Всесвітній день проти кіберцензури

Всесвітній день боротьби з кіберцензурою - онлайн-захід, який проводять щорічно 12 березня з метою привернути увагу до перешкоджання свободі слова та цензурі в Інтернеті урядами різних країн світу Уперше цей день було відзначено 12 березня 2008 року на прохання організацій "Репортери без кордонів" та Amnesty International. Лист, написаний Жан-Франсуа Жюльяром, генеральним секретарем організації "Репортери без кордонів", і Ларрі Коксом, виконавчим директором Amnesty International, було надіслано головним виконавчим директорам корпорацій Google, Yahoo!, Inc. і Microsoft з проханням відзначати цей день. Цю щорічну подію символізує логотип, створений організацією "Репортери без кордонів", який представляє собою комп'ютерну мишу, що вирвалася з ланцюга.

Питання про кіберцензуру є досить гострим. Інтернет-контент піддається технічним методам цензури, зокрема: Блокування інтернет-протоколу (IP-адреси): Доступ до певної IP-адреси заборонено. Якщо цільовий вебсайт розміщено на сервері віртуального хостингу, всі вебсайти на тому ж сервері буде заблоковано.

Всесвітній день боротьби з глаукомою

Подія була створена 2008 року з ініціативи Всесвітньої асоціації пацієнтів і Всесвітньої організації товариств глаукоми. Глаукомою називають групу важких хронічних захворювань ока, що призводять до повної сліпоти через підвищення внутрішнього тиску ока й атрофії зорового нерва.

Ще цього дня:

1910 - Футбольна збірна Англії розгромила команду Франції з рахунком 20:0. Нападник Дей забив 11 голів;

1947 - Президент США Гаррі Трумен висунув зовнішньополітичну програму ("Доктрина Трумена"), згідно з якою Америка готова надавати допомогу всім "вільним народам" проти загрози комунізму;

1968 - Маврикій здобув незалежність;

1989 - Тім Бернерс-Лі запропонував глобальний гіпертекстовий проект, нині відомий як Всесвітня павутина;

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Кубою;

1994 - Перші 32 жінки ординовані у священики Церкви Англії в Брістольському соборі.

1999 - Чехія, Польща та Угорщина вступили до НАТО;

2000 - Папа Римський Іван Павло II публічно вибачився за гріхи Католицької Церкви перед людством;

2003 - ВООЗ випустила глобальне оповіщення про спалах коронавірусу SARS-CoV.

Церковне свято

Феофан Сповідник - візантійський чернець, літописець, шанований православною церквою в лику преподобного. Біографія Феофана відома з житія, написаного патріархом Мефодієм у 9 столітті, а також з його власного твору "Хронографія". Преподобному приписується дар чудотворення - зцілення хвороб і вигнання бісів.

Іменини: Олександр, Володимир, Григорій, Дмитро, Іван, Костянтин, Семен, Сергій, Феофан, Ян.

]]>
11 березня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99490 ДЕНЬ 747 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 747 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 11 Mar 2024 09:02:46 +0200 11 березня відзначають День Співдружності націй.

В Австралії - День Канберри, у Литві - День відновлення незалежності.

Православна церква вшановує пам'ять святителя Софронія, патріарха Єрусалимського; преподобного Софронія, затворника Києво-Печерського.

Рамадан - у ніч із 10 на 11 березня початок посту в мусульман.

День Співдружності націй

День Співдружності націй - щорічне свято 56 країн-учасниць міжнародного співтовариства Співдружність націй (до 1947 року - Британське Співтовариство націй), асоціації незалежних держав, які раніше входили до Британської імперії і які визнають британського монарха як символ вільного єднання.

День Співдружності націй відзначають у другий понеділок березня.

Початок Співдружності було покладено 1887 року на колоніальній конференції в Лондоні, на якій найбільш розвиненим колоніям Британської імперії надали статус домініонів - автономних утворень (пізніше - фактично незалежних держав), водночас усі вони ставали частиною Британської Співдружності націй - об'єднання, покликаного згуртувати величезну Британську імперію. Такими домініонами стали Канада, Австралійський Союз, Нова Зеландія, Південно-Африканський Союз, Ньюфаундленд та Ірландія.

Правовий статус Співдружності націй визначено Вестмінстерським статутом 1931 року (уточнений у 1947). Існує Секретаріат Співдружності, проводяться щорічні конференції країн Співдружності. У Великій Британії у складі уряду засновано посаду міністра у справах Співдружності.

День Канберри в Австралії

День Канберри - свято, яке з 2007 року щорічно відзначають у другий понеділок березня, що супроводжується культурним фестивалем. Таким чином австралійці відзначають день, коли столиця країни отримала своє ім'я. Для Австралійської столичної території, АСТ (англ. Australian Capital Territory, ACT) цей день є вихідним.

День відновлення незалежності Литви

День відновлення незалежності Литви - національне свято Литви, яке відзначають 11 березня на честь Акта про відновлення Литовської держави, підписаного Установчими зборами 1990 року. Це одне з трьох головних національних свят у Литві.

Ще цього дня:

1921 - Уряд УРСР ухвалив постанову про викуп у населення культурних цінностей для передачі державним музеям;

1931 - У СРСР заборонили продавати і ввозити Біблію;

1990 - На своєму першому засіданні новообрана Верховна Рада Литовської РСР, більшість у якій здобули прихильники "Саюдіса", ухвалила Акт про відновлення незалежності Литви;

1990 - До влади в Чилі прийшов демократичний уряд; Августо Піночет пішов з посади президента;

1997 - Україна і Молдова проголосили створення митного союзу;

2004 - Терористичний акт на залізничному вокзалі в Мадриді забрав життя 200 осіб;

2010 - В Австралії повністю скасовано смертну кару;

2011 - Великий тохокуський землетрус у Японії магнітудою 9,0..9,1 спричинив радіаційну аварію на АЕС Фукусіма-1;

2020 - ВООЗ оголосила про пандемію COVID-19.

Церковне свято

День пам'яті святителя Софронія, патріарха Єрусалимського

Святитель Софроній, Патріарх Єрусалимський, народився в Дамаску. З юних років він вирізнявся благочестям і любов'ю до наук. Особливо він досяг успіху у філософії, за що його стали називати Премудрим. Але майбутній святитель шукав вищої мудрості в монастирях, у бесідах із жителями пустелі. Він прибув до Єрусалима, в обитель святого Феодосія, і там зблизився з ієромонахом Іваном Мосхом. Він став його духовним сином і пішов до нього в послух. Праведники разом подорожували монастирями, записували житія і повчання їхніх мешканців. Із цих розповідей пізніше склалася їхня відома книга "Лимонар" або "Луг духовний", яку високо оцінив Сьомий Вселенський Собор.

Рятуючись від спустошливих набігів персів, святі Іван і Софроній покинули Палестину і пішли в Антіохію, а звідти в Єгипет. У Єгипті святий Софроній тяжко занедужав. У той час він і вирішив стати ченцем і прийняв постриг від преподобного Івана Мосха. Після одужання святого Софронія вони обидва вирішили залишитися в Олександрії. Там їх прийняв святий Патріарх Іван Милостивий, якому вони надали велику допомогу в боротьбі проти монофелітів.

Коли варвари стали загрожувати Олександрії, святий Патріарх Іван у супроводі святих Софронія та Івана попрямував до Константинополя, але дорогою помер. Святі Іван і Софроній з одинадцятьма іншими ченцями вирушили в Рим. У Римі преподобний Іван помер (+ 622). Тіло його було перевезено святим Софронієм в Єрусалим і поховано в обителі святого Феодосія.

У 628 році з перського полону повернувся Єрусалимський Патріарх Захарія. Після його смерті протягом двох років патріарший престол обіймав святий Модест, а після смерті святителя Модеста Патріархом був обраний Софроній. Святитель Софроній багато потрудився на благо Єрусалимської Церкви як її Предстоятель.

Наприкінці життя святитель Софроній зі своєю паствою пережив дворічну облогу Єрусалима магометанами. Виснажені голодом християни погодилися нарешті відкрити міську браму з умовою, що противник пощадить святині. Однак умова не була виконана, і святий Патріарх Софроній помер у глибокій скорботі через осквернення християнських святинь.

До нас дійшли твори патріарха Софронія з догматики, а також "Пояснення на Літургію", Житіє преподобної Марії Єгипетської, близько 950 тропарів, стихири від Великодня до Вознесіння. Ще будучи ієромонахом, святий Софроній переглянув і виправив "Статут" монастиря преподобного Сави Освяченого. "Трипеснці" святителя на Святу Чотиридесятницю входять і до складу сучасної Тріоді.

День пам'яті преподобного Софронія, затворника Києво-Печерського

Софроній був затворником Києво-Печерського, жив у ХІІІ столітті і мешкав у Печерському монастирі. Хоча про його походження немає точних відомостей, він прославився як один із найвидатніших затворників Києво-Печерської Лаври. Він присвятив своє життя молитві та покаянню, провівши більшу частину свого часу на самоті.

Щодня прочитував увесь Псалтир, що є вражаючим доказом його відданості та самодисципліни. Крім того, він носив на собі волосяницю та залізний пояс, які не знімав до своєї смерті. Відлюдники, до яких він належав, жили в суворих умовах - вони проводили більшу частину часу в келії, відкривали двері лише на час богослужінь. Незважаючи на це, вони знаходили час для молитви і покаяння, не їли майже нічого, і були віддані своїй вірі.

Його нетлінні мощі перебувають у Дальніх печерах, і його пам'ять зберігається вірянами до сьогодні.

Рамадан - початок посту в мусульман

Місяць обов'язкового для мусульман посту (ураза), є одним із п'яти стовпів ісламу. Протягом місяця Рамадан правовірні мусульмани в денний час відмовляються від вживання їжі, пиття, куріння та інтимної близькості. Тривалість місяця становить 29 або 30 днів і залежить від місячного календаря. Піст починається з початку світанку і закінчується після заходу сонця.

Іменини: Василь, Георгій, Юхим, Іван.

]]>
8 березня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99484 ДЕНЬ 744 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 744 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 08 Mar 2024 10:29:30 +0200 8 березня відзначають Міжнародний Жіночий День (День боротьби за права жінок), Міжнародний день жінок пивоварів, День "Будь поганим".

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Феофілакта, єпископа Нікомидійского.

Міжнародний Жіночий День (День боротьби за права жінок)

8 березня 1857 року в Нью-Йорку відбулася перша демонстрація працівниць фабрик, які вимагали гідної заробітної плати та зменшення робочого дня з 16 до 10 годин. На мітингу також порушувалося питання про можливість для жінок здобувати освіту та голосувати. Після цього з'явилася перша жіноча профспілка, а дівчат почали допускати до навчання у вищих навчальних закладах.

У лютому 1908-го на вулиці Нью-Йорка вийшло близько 20 000 жінок, невдоволених відсутністю рівних прав між чоловіками та жінками. Наступного року, в колах американських соціалістів виникла ідея святкування жіночого дня в усьому світі. Свято припадало на останню неділю зими.

Дата 8 березня з'явилася не одразу, лише 1914 року було реалізовано ідею перенести свято на цей день. Згодом, ООН проголосила його Днем боротьби за жіночі права.

1975 року, під час Міжнародного року жінок, Організація Об'єднаних Націй почала відзначати 8 березня як Міжнародний жіночий день. За два роки, у грудні 1977, Генасамблея ухвалила резолюцію, що проголосила День боротьби за права жінок і міжнародний мир, який відзначається державами-членами в будь-який день року відповідно до їхніх історичних і національних традицій. Організація Об'єднаних Націй відзначає Міжнародний жіночий день 8 березня з 1975 року.

Ще цього дня:

1910 - Французька авіаторка Раймонда де Ларош стала першою жінкою, яка отримала ліцензію пілота;

1919 - Розпочалися основні події Єгипетської революції проти британської окупації;

1920 - Проголошення Арабського Королівства Сирія, першої арабської держави новітнього часу;

1946 - Львівський собор, організований комуністами та Російською Православною Церквою, скасував Берестейську унію, таким чином розпочавши знищення Української Греко-Католицької Церкви;

1950 - СРСР офіційно заявив про наявність атомної бомби;

1971 - Боксерський "бій століття" Джо Фрейзер - Мухаммед Алі;

1979 - Philips продемонструвала прототип оптичного цифрового аудіодиска в Ейндговені, Нідерланди.

1983 - Рональд Рейган у своєму виступі назвав СРСР "Імперією зла".

2006 - США скасували обмежувальну зовнішньоторговельну поправку Джексона-Веніка щодо України.

Церковне свято

Ушанування пам'яті преподобного Феофілакта, єпископа Нікомидійского

Святий Феофілакт народився близько 765 року. Молодим покинув батьківщину і вирушив до Константинополя, де вступив на службу до святителя Тарасія. Після обрання Тарасія патріархом, Феофілакт став ченцем у заснованому святителем монастирі на лівому березі Босфору.

Пізніше святий Феофілакт очолив кафедру Нікомидії у Віфінії. Він заснував там справжнє місто милосердя. У зведених ним двоповерхових будинках містилася лікарня зі своїм штатом лікарів і лікарняних служителів, які доглядали за хворими. Оскільки тут зцілювали не лише тіла, а й душі, поблизу було збудовано церкву святих безсрібників Косьми і Даміана. Щотижня після всенічного бдіння преподобний пропонував усім пацієнтам гарячу лазню і, підперезавшись рушником, сам омивав їхні рани.

Святий Феофілакт керував Церквою, допоки новий імператор Лев V Вірменин (813-820) не розпочав нове гоніння на святі ікони. По всій імперії знищували священні зображення, ченців переслідували і піддавали тортурам. У 815 році святий патріарх Никифор зібрав у столиці безліч православних ченців, ігуменів і єпископів. Святий Феофілакт приєднався до них. Не боячись імператорського гніву, церковнослужителі одностайно повстали і представили Льву обґрунтування шанування святих ікон. Вислухавши їхні доводи, Лев страшенно розлютився і наказав позбавити патріарха сану і заслати всіх сповідників у різні кінці імперії.

У засланні Феофілакт пробув майже тридцять років. На нього не поширилася навіть амністія, надана імператором Михайлом ІІ (820). Феофілакт терпляче зносив усі тяготи, продовжував, хоча й здалеку, піклуватися про свою Церкву. Проводив ночі у святих молитвах про порятунок народу і зміцнення православної віри, листувався із багатьма людьми. Одних він закликав відкинути матеріальні блага запропоновані іконоборцями, і повернутися до істинної віри, несучи свій хрест, а інших заохочував аж до смерті мужньо сповідувати Православ'я.

Від тривалої хвороби, яку він переносив без жодних нарікань, святий Феофілакт помер близько 840 року. Коли імператриця Феодора взялася за відновлення Православ'я і покликала з вигнання святих сповідників (843), святий патріарх Мефодій велів перенести мощі святого Феофілакта до Нікомидії. Там їх поклали в храмі святих Косми і Даміана. Ім'я святого єпископа додали до інших сповідників у Синодик Православ'я.

Іменини: Афанасій, Володимир, Вольдемар, Дементій, Іван, Ян.

]]>
7 березня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99473 ДЕНЬ 743 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 743 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 07 Mar 2024 09:28:47 +0200 7 березня відзначають День прогулювання уроків, День теплої ковдри, Всесвітній день книжки, День тюльпанів, День народження телефонного апарату, День енергії рослин.

Православна церква вшановує пам'ять священномучеників Павла Препростого і Павла Сповідника.

День народження телефонного апарата

Щорічно 7 березня День народження відзначає телефонний апарат, адже саме цього дня 1876 року американський винахідник Александер Грем Белл запатентував цей пристрій.

Ще цього дня:

1900 - З борту лайнера SS Kaiser Wilhelm der Grosse надійшло перше в історії бездротове повідомлення на берег;

1933 - В американському місті Атлантік-Сіті Чарльз Дарроу придумав популярну гру "Монополія";

1936 - У порушення чинних мирних договорів Третій Рейх реокупував Рейнську область;

1957 - Перший політ середньомагістрального пасажирського літака Ан-10;

1987 - Перемігши за очками в 12-раундовому поєдинку Джеймса Сміта, Майк Тайсон став чемпіоном за версією WBA;

1992 - Зіграно перші матчі першого футбольного чемпіонату України;

1992 - Після повалення президента Звіада Гамсахурдіа в Тбілісі оголошено про створення нового органу влади, Державної ради, головою якої став колишній глава Компартії Грузії Едуард Шеварнадзе;

1994 - Верховний суд США ухвалив рішення, за яким пародії на оригінальні роботи не є порушенням авторських прав і не вимагають отримання ліцензій або дозволів від власників таких прав.

Церковне свято

Цього дня відзначають пам'ять одразу двох святих, які носили однакові імена, - преподобного Павла Препростого, що жив у 4 столітті, і святителя Павла Сповідника, єпископа Прусіадського, що жив у 9 столітті.

Павло Препростий - відлюдник IV століття, учень Антонія Великого, преподобний. Був хліборобом. До старості жив у мирі й терпляче зносив образи від своєї злої дружини. Викривши її на зраді, Павло пішов у пустелю, до преподобного Антонія Єгипетського, і тут покірливим послухом за короткий час досяг високої досконалості.

Помер Павло 340 року.

Святитель Павло Сповідник був єпископом у місті Прусіада (провінція Віфінія в Малій Азії) в той час, коли проти християнства шаленіли іконоборці. Ревно виступивши на захист християнських святинь, святий Павло зазнав переслідувань і гонінь разом зі святим Феофілактом. Святий сповідник помер близько 850 року.

Іменини: Василь, Євген, Омелян, Лаврентій, Нестор, Микола, Ніл, Павло, Еміль, Анна, Антоніна, Євдокія, Катерина, Ксенія, Марія, Матрона, Надія, Оксана.

]]>
6 березня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99465 ДЕНЬ 742 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 742 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 06 Mar 2024 09:17:53 +0200
6 березня відзначають Європейський день праведників, Всесвітній день боротьби з лімфедемою, Міжнародний день зубного лікаря.

У 2022 році, президент України Володимир Зеленський присвоїв почесне звання "Місто-герой України" шістьом містам: Харкову, Чернігову, Маріуполю, Херсону, Гостомелю і Волновасі.

У США - Національний день заморожених харчових продуктів.

Православна церква вшановує пам'ять 42 мучеників із міста Амморея, Костянтина та його матері Олени.

Європейський день пам'яті про Праведників народів світу

Подія заснована за ініціативи Європейського парламенту 2012 року для вшанування героїзму людей, які, ризикуючи життям, рятували інших в найтемніші часи людства, включно з Голокостом.

Міжнародний день зубного лікаря

Щорічно 6 березня в багатьох країнах відзначається професійне свято стоматологів - Міжнародний день зубного лікаря або День дантиста.

Вибору дати сьогоднішнього свята послужив один із видатних винаходів у зубній справі. У 1790 році Джоном Грінвудом, стоматологом із Вашингтона і особистим зубним лікарем Джорджа Вашингтона, був винайдений стоматологічний бор.

Міжнародний день зубного лікаря спочатку відзначали тільки в США, він мав статус національного професійного свята. Але з роками традиція вітати дантистів цього дня перекинулася далеко за межі Північної Америки. Однією з перших країн-послідовниць стала Індія.

Ще цього дня:

1902 - Засновано футбольний клуб "Реал Мадрид";

1913 - Уперше в пресі згадано слово "джаз";

1918 - Українська Центральна Рада проголосила адміністративну реформу УНР, розділивши її на 32 землі;

1939 - На честь 125-ї річниці від дня народження Кобзаря в Києві відкрито пам'ятник Тарасу Шевченку;

1964 - Боксер Кассіус Клей прийняв іслам і став Мохаммедом Алі;

1991 - Засновано Національний олімпійський комітет України;

1992 - Розпочався розіграш першого Чемпіонату з футболу незалежної України;

2003 - Верховна Рада України ухвалила Закон "Про Державний гімн України".

Церковне свято

Костянтин - один із 42 мучеників, пам'ять яких відзначають цього дня. За переказами, всі вони були знатними жителями міста Амморея. Сарацини забрали їх у полон, катуваннями намагалися примусити їх зрадити вірі, а потім, не домігшись свого, відтяли голови.

Іменини: Олександр, Георгій, Григорій, Данило, Єгор, Захар, Іван, Костянтин, Остап, Павло, Тимофій, Ян, Ольга.

]]>
5 березня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99459 ДЕНЬ 741 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 741 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 05 Mar 2024 09:49:39 +0200 5 березня у світі відзначають День вимкнених гаджетів, Європейський день геодезії та геоінформації, Всесвітній день енергоефективності, День багатогранної особистості, День унікальних імен, День народження степлера.

Православна церква вшановує пам'ять святого Конона Мандонського.

День вимкнених гаджетів

Розмови щодо проблем, породжуваних засиллям людського життя гаджетами, тривають давно. У США перші акції проти цього зводилися до ідей відмови від Інтернету, відмови від використання персональних комп'ютерів, ноутбуків і планшетів, а також і мобільних телефонів (смартфонів). Усвідомлення того, що це нереально, поступово, призвело до ідеї організації днів без використання гаджетів або Інтернету та соціальних мереж.

Так і з'явився День вимкнених гаджетів, який відзначають щорічно 5 березня. У США навіть було випущено спеціальний застосунок, покликаний нагадати власнику електроніки про необхідність вимкнути всі гаджети в конкретну дату на добу.

Організатори свята і його прихильники пропонують не просто вимкнути свої гаджети усім, хто готовий приєднатися до святкування. Вони нагадують, що необхідно знайти природну альтернативу електроніці: зустрітися за столом із друзями, рідними та близькими, обговорити спільні теми під час прогулянки, перегорнути сторінки простої, а не електронної книжки, опанувати новий вид активного спорту, знайти спосіб організувати своє дозвілля інакше, ніж дивлячись в екран, насолодитися живим спілкуванням, погратися з дітьми, сходити до басейну, побачити на обличчях співрозмовників живі посмішки, відчути радість від рукостискання під час зустрічі.

Всесвітній день енергоефективності

Із 1998 року, цього дня відзначають Всесвітній день енергоефективності. Ця ініціатива, що виникла в Австрії під час Першої міжнародної зустрічі з енергоефективності, спрямована на підвищення обізнаності щодо необхідності зниження енергоспоживання шляхом розумного та сталого використання енергії.

Європейський день геодезії та геоінформації

Європейський день геодезії та геоінформації відзначають щорічно 5 березня.

Геодезія - це наука, яка вивчає методи зображення Землі на картах, допомагає визначати розміри і форми нашої планети та робити точні вимірювання на місцевості.

Геоінформація - певна система збору, аналізу, візуалізації та зберігання просторових даних; ресурс геоінформаційних технологій.

День народження степлера

5 березня 1868 року англійський винахідник Джордж Макгілл запатентував відомий офісний пристрій.

Ще цього дня:

1904 - Нікола Тесла описав процес формування кульової блискавки;

1912 - Італійська армія вперше використала авіацію у військових цілях: здійснено повітряну розвідку позицій за Турецькою лінією;

1933 - Велика Депресія: Президент США Франклін Рузвельт оголошує "банківський вихідний", який закрив усі банки США, і заморозив усі фінансові операції;

1933 - У Німеччині націонал-соціалісти виграли парламентські вибори з 44 відсотками голосів;

1940 - Політбюро ЦК ВКП(б) офіційно ухвалило рішення про застосування вищої міри покарання щодо польських військовополонених, які сиділи в радянських концтаборах після окупації Польщі. Понад 20 тисяч осіб одномоментно засуджено до розстрілу (Катинська трагедія);

1946 - Вінстон Черчілль ужив словосполучення "Залізна Завіса" у своїй промові у Фултоні; почалася Холодна війна;

1970 - Набув чинності Договір про нерозповсюдження ядерної зброї;

1970 - Остаточно виявлено атоми 105-го елемента, названого пізніше дубнієм;

1979 - Космічний апарат "Вояджер-1" досяг тісного зближення з Юпітером;

1995 - Розпочав роботу веб-сервіс IRC, який діє й донині;

1998 - NASA заявляє, що супутник Clementine на орбіті Місяця виявив достатні поклади води для забезпечення людської колонії на Місяці;

2000 - Британські вчені вперше у світі провели успішну операцію з клонування свиней.

Церковне свято

Цього дня православна церква відзначає пам'ять мученика Конона Градаря. Він жив у памфілійському місті Мандоні та займався вирощуванням городини, відтак і отримав своє прізвисько.

Іменини: Адріан, Георгій, Давид, Єгор, Іван, Кирило, Костянтин, Лука, Марк, Микола, Теодор, Федір, Ян, Іраїда.

]]>
1 березня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99451 ДЕНЬ 737 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 737 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 01 Mar 2024 09:09:02 +0200 1 березня у світі - Всесвітній день молитви, Всесвітній день компліменту, Всесвітній день цивільної оборони, День "Нуль дискримінації", Свято приходу весни.

День незалежності Боснії і Герцеговини, День руху за незалежність Кореї, Національний день кольорових жінок у США, у Великій Британії - День святого Девіда, День пива в Ісландії.

В Україні - День жалоби в пам'ять про Корюківську трагедію - масове вбивство 6700 мешканців села Корюківка, здійснене 1943 року загонами СС та угорської військової жандармерії під час Другої світової війни.

1977 року в Києві було відкрито пам'ятник українському філософу Григорію Сковороді.

Православна церква вшановує пам'ять преподобної мучениці Євдокії.

Всесвітній день цивільної оборони

Щорічно 1 березня відзначається Всесвітній день цивільної оборони.

У 1931 році за ініціативою кількох держав у Парижі було засновано "Асоціацію Женевських зон" - "безпекових зон", для створення за допомогою двосторонніх і багатосторонніх угод локальних зон безпеки в усіх країнах.

Засновником виступив французький генерал медичної служби Жорж Сен-Поль.

Згодом Асоціацію було перетворено на Міжнародну організацію цивільної оборони. У 1972 році МОЦО отримала статус міжурядової організації. Наразі державами-членами МОЦО є 60 країн, 16 держав мають статус спостерігачів, понад двадцять є асоційованими членами. Робота МОЦО організовується Генасамблеєю, Виконавчою радою та Секретаріатом.

День "Нуль дискримінації"

День "Нуль дискримінації", або День боротьби з дискримінацією, відзначають щорічно 1 березня за рішенням ООН з 2014 року.

Ініціатором заснування Дня боротьби з дискримінацією виступили керівники ЮНЕЙДС - Об'єднаної програми Організації Об'єднаних Націй з ВІЛ/СНІД.

Засновники нової дати від самого початку намагалися привернути увагу до проблем людей із ВІЛ та СНІД. І йшлося тоді не лише про проблеми лікування або пошуку медикаментів для порятунку хворих, а й про те, що незнання оточуючими симптомів, особливостей цієї хвороби, породжували тваринний страх здорових перед хворими. І цей страх трансформувався в особливе, нездорове ставлення до хворих на ВІЛ та СНІД, що проявляється в гидливості, намаганні ізолювати інфікованих людей, роблячи їх ізгоями. Усе це обмежує доступ хворих до медичного обслуговування і негативно позначається на їхньому лікуванні.

В ООН зазначають, що наслідки нерівності відчувають на собі 70 відсотків населення світу: це значна перешкода для економічного та соціального розвитку.

Ще цього дня:

1912 - У Сент-Луїсі Альберт Беррі здійснив перший стрибок із парашутом із літака (висота 460 м);

1918 - Війська УНР і Німеччини звільнили Київ від більшовиків;

1928 - У США доктор Герберт Еванс відкрив шостий вітамін, відповідно і названий вітаміном F;

1941 - Вийшло в ефір перше комерційне FM-радіо - радіостанція W47NV у Нешвіллі;

1943 - У Нью-Йорку проведено масову демонстрацію на підтримку євреїв Європи;

1947 - Розпочав свою діяльність Міжнародний валютний фонд;

1961 - Президент США Джон Кеннеді оголосив про створення Корпусу Миру;

1976 - Парламент Великої Британії схвалив нові правила дорожнього руху, згідно з якими використання ременів безпеки ставало обов'язковим;

1991 - Шахтарі Донбасу почали страйк, уперше висунувши політичні вимоги (відставка Горбачова);

1995 - В ЄС вступають Австрія, Швеція та Фінляндія;

1998 - Набула чинності угода про партнерство та співробітництво між Європейським Союзом та Україною.

2000 - Компанії Confinity (Пітер Тіль, Максиміліан Левчин) і X.com (Ілон Маск) ухвалили план злиття в платіжну систему PayPal.

Церковне свято

Свята Євдокія Іліопольська, пам'ять якої вшановують цього дня, - ранньохристиянська мучениця. У молодості вона вирізнялася красою і, будучи блудницею, заробила величезні статки. У християнство Євдокію навернув чернець Герман. Після цього вона віддала все своє майно єпископу Геліопольському, а сама прийняла постриг у жіночому монастирі, де пізніше стала настоятелькою. Коли Євдокію побачив намісник Діоген, він був захоплений її красою і спробував оволодіти нею. Незважаючи на тортури, черниця зберегла вірність своїй обітниці.

Іменини: Олександр, Олександра, Ганна, Антон, Антоніна, Василь, Веніамін, Євдокія, Іван, Михайло, Надія, Ольга, Петро.

]]>
29 лютого - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99442 ДЕНЬ 736 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 736 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 29 Feb 2024 09:44:20 +0200 29 лютого - Міжнародний день рідкісних захворювань, День цифрового навчання, Міжнародний день поширення інформації про повторювані травми.

Православна церква вшановує пам'ять святого Касіяна.

Міжнародний день рідкісних захворювань

За ініціативи європейської організації з вивчення рідкісних хвороб EURORDIS 29 лютого офіційно отримало статус Міжнародного дня рідкісних захворювань. У невисокосні роки свято відзначають 28 лютого.

Традиційно проведений в останній день лютого цей День став щорічним інформаційно-просвітницьким заходом. Його мета - привернути увагу громадськості до проблем людей, хворих на рідкісні захворювання, а також підвищити обізнаність про рідкісні хвороби та їхній вплив на життя людей.

Незважаючи на різні симптоми і наслідки рідкісних захворювань, проблеми більшості хворих, у яких вони спостерігаються, схожі. Це недоступність правильної діагностики, запізнення з встановленням діагнозу, відсутність якісної інформації, а часто і наукових знань про захворювання, важкі умови соціалізації, відсутність якісної медичної допомоги та проблеми з отриманням лікування і догляду.

Рідкісні захворювання є в кожній галузі медицини. Приблизно 80% із них мають генетичну природу. Загалом же, за оцінками експертів, у світі налічується близько 5-7 тисяч небезпечних для життя рідкісних захворювань, ними уражені від 3,5 до 5,9% населення Землі.

Міжнародний день поширення інформації про повторювані травми

Міжнародний день поширення інформації про повторювані травми, що відзначається щорічно в останній день лютого, є нагадуванням про широкомасштабний вплив повторюваних травм на робочому місці.

Цей день присвячений підвищенню обізнаності про повторні травми, також відомі як розлади опорно-рухового апарату.

Ще цього дня:

1288 - Шотландія встановила 29 лютого днем, коли жінка може запропонувати одружитися чоловікові. У разі відмови він мав сплатити штраф;

1504 - Христофор Колумб використав місячне затемнення для залякування ямайських індіанців;

1712 - У Швеції після 29 лютого було 30 лютого;

1768 - У костелі міста Бар проголошено Барську конфедерацію;

2004 - Фільм "Володар перснів: Повернення короля" отримав 11 "Оскарів".

Церковне свято

В історії християнської церкви 29 лютого є днем пам'яті Святого Кассіана - засновника чернецтва в Галлії та одного з головних теоретиків аскетизму. Народився він у Скіфії близько 360 року н. е., а перші кроки в чернече життя зробив у Віфлеємському монастирі в Палестині.

Касіян довго подорожував Єгиптом, вивчав уклад і правила монастирського життя серед ченців і пустельників. Близько 400 р. його висвячено у сан диякона, а за кілька років він представляв у Римі константинопольську церкву з метою захисту церковного оратора Івана Златоуста.

Потім, влаштувавшись у Массілії, заснував дві монастирські обителі - одну для чоловіків і одну для жінок - змоделювавши їх за зразком єгипетського монастирського життя. Крім того, святий залишив християнському світові свою спадщину у вигляді 12 томів, що досліджують і описують статути ченців Палестини та Єгипту, і 24 "Співбесіди", присвячених моральним аспектам християнської доктрини та життя пустельників.

Іменини: Іван.

]]>
28 лютого - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99433 ДЕНЬ 735 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 735 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 28 Feb 2024 09:23:03 +0200 28 лютого - В Україні відзначають День працівників патрульно-постової служби, День штурманської служби авіації збройних сил.

У світі - Всесвітній день кравців, День рожевої сорочки, День зубної феї, День громадського сну.

У Фінляндії - День Калевали, на Тайвані - День пам'яті та миру.

Православна церква вшановує пам'ять святого преподобного Василя Постника.

День працівників патрульно-постової служби України

День працівників патрульно-постової служби України відзначається щорічно 28 лютого, починаючи з 2010 року. Підрозділ патрульно-постової служби в Україні створено 2006 року, він покликаний гарантувати правопорядок і безпеку в громадських місцях, дотримання правил громадського порядку, розкриття злочинів та їх попередження.

День штурманської служби авіації збройних сил України

Щороку 28 лютого Україна відзначає державне свято - День штурманської служби авіації Збройних Сил, затверджене 2008 року за ініціативи міністра оборони України.

Бути штурманом - відповідальна й непроста робота, яка вимагає окремих здібностей до обчислення. Штурманська служба має чіткі завдання: контроль технічного стану пристроїв, перевірка навігаційного обладнання, створення курсу за картами або технічними засобами, контроль повітря.

Ще цього дня:

1922 - Велика Британія в односторонньому порядку припинила свій протекторат над Єгиптом, надавши йому незалежність. Єгипетський султан прийняв титул короля під ім'ям Фуад I;

1933 - Після провокаційного підпалу Рейхстагу, що відбувся в Берліні 27 лютого, президент Німеччини Гінденбург підписав указ "Про захист республіки", яким скасовувалися всі основні громадянські свободи. На знак протесту проти нацизму країну покинув драматург Бертольд Брехт;

1935 - У дослідницькій установі DuPont (Вілмінгтон, Делавер, США) виготовлено перший зразок нейлону;

1971 - У Ліхтенштейні підтверджено законодавчу заборону жінкам брати участь у голосуванні на виборах;

1986 - У центрі Стокгольма двома пострілами вбито прем'єр-міністра Швеції Улофа Пальме, авторитетного в усьому світі політичного діяча, голову міжнародної неурядової організації "Незалежна комісія з питань роззброєння". Убивця з місця злочину зумів втекти, його так і не знайшли;

2000 - Ірак і Сирія відновили дипломатичні відносини, перервані 1980 року, коли Сирія стала на бік Ірану в ірансько-іракській війні;

2013 - Бенедикт XVI, 265-й Папа Римський, зрікся престолу;

2015 - Макарій (Малетич), обраний місцеблюстителем предстоятельської кафедри УАПЦ (до того - митрополит Львівський, керував Рівненською, Волинською і Таврійською єпархіями);

2022 - Україна офіційно подала заявку на вступ до Європейського Союзу.

Церковне свято

Цього дня православна церква вшановує преподобного Василя Декаполіта, сповідника.

Преподобний Василь був ченцем і постраждав за царювання іконоборця Лева Ісавра (717-741).

Коли почалися гоніння на християн, святий Василь разом зі своїм сподвижником преподобним Прокопієм зазнали катувань, їх запроторили у в'язницю, де обидва мученики перебували тривалий час, аж до самої смерті нечестивого імператора. Коли Василя і Прокопія звільнили разом із іншими шанувальниками святих ікон, вони продовжили свій чернечий подвиг, наставляли багатьох у православній вірі та доброчесному житті. У 750 році преподобний Василь спочив.

Іменини: Афанасій, Арсеній, Євсевій, Онисим, Єфросинія.

]]>
27 лютого - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99421 ДЕНЬ 734 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 734 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 27 Feb 2024 10:28:38 +0200 27 лютого - Міжнародний день оптиміста, Всесвітній день неурядових організацій, День обізнаності про аносмію, Всесвітній День стерилізації тварин, Міжнародний день полярного ведмедя, День без клопоту.

У Домініканській Республіці - День незалежності, у В'єтнамі - День медика.

Православна церква вшановує пам'ять святого Прокопія Декаполіта.

Міжнародний день оптиміста

Відзначають цей день у лютому двічі - у перший четвер і 27 лютого. Як так сталося, зараз уже ніхто достеменно сказати не може. Можливо комусь забракло позитивних емоцій, щоб дочекатися весни, а можливо просто результат помилки, яку розповсюдили у ЗМІ, що й призвело до появи другого дня оптиміста.

День обізнаності про аносмію

Аносмія - повна або часткова втрата нюху, що становить загрозу для здоров'я в цілому. Відсутність нюху призводить до розладів травлення, а також до утруднення виявлення отруйних речовин. Втрата нюху може бути вродженою або набутою (захворювання слизової, ураження головного мозку, вірусні захворювання, куріння, токсини, пухлини).

Мета Дня обізнаності про аносмію - привернути увагу суспільства до проблеми втрати нюху, залучення до профілактики (регулярні візити до лікарів, рентгени, аналізи) та вчасне лікування захворювань, які можуть призвести до аносмії.

Всесвітній день неурядових організацій

Ідея свята виникла 2009 року, проте Всесвітній день НУО офіційно затвердила Рада держав Балтійського моря 17 квітня 2010 року на Форумі неурядових організацій. Перше міжнародне святкування відбулося 2014 року.

Ще цього дня:

1918 - Початок походу січових стрільців проти більшовицьких військ, які напали на Україну;

1933 - Підпал німецького Рейхстагу, який був використаний Гітлером як привід для розпуску Рейхстагу і встановлення диктатури в Третьому Рейху;

1942 - Масові розстріли в Бабиному Яру німецькими військами членів українського націоналістичного підпілля;

1952 - ООН уперше провела засідання в новій штаб-квартирі в Нью-Йорку;

1991 - Президент США Джордж Герберт Вокер Буш оголосив про звільнення Кувейту під час операції "Буря в пустелі";

2014 - Російські спецпризначенці у військовій формі без розпізнавальних знаків захопили будівлі парламенту і Ради міністрів Криму і вивісили над ними російські прапори;

2015 - У Москві біля Кремля застрелено одного з головних лідерів політичної опозиції путінському режиму, колишнього віце-прем'єра уряду Росії Бориса Нємцова.

Церковне свято

Прокопій Декаполіт - візантійський чернець, християнський подвижник, преподобний, сповідник.

Прокопій Декаполіт був ченцем і жив у Константинополі в одному з монастирів. Мав учня і сподвижника Василя Сповідника. Під час іконоборчого гоніння за часів імператора Льва Ісавра разом із Василем був запроторений до в'язниці, де обидва ченці перебували до самої смерті імператора. Після смерті василевса Прокопій прожив близько 10 років і помер власною смертю.

Іменини: Авраамій, Кирило, Георгій, Ісаакій, Михайло, Мефодій, Филимон, Федір.

]]>
26 лютого - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99414 ДЕНЬ 733 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 733 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 26 Feb 2024 10:19:04 +0200 26 лютого в Україні - День спротиву окупації Автономної Республіки Крим та міста Севастополя.

У світі - Всесвітній день неквапливості.

Православна церква вшановує пам'ять святителя Порфирія, архієпископа Газького.

День спротиву окупації Криму

2014 року, цього дня, у Сімферополі відбувся мітинг українців і кримських татар на підтримку територіальної цілісності України і проти проведення позачергової сесії Верховної Ради Криму.

Всесвітній день неквапливості

Ідея заснування цього свята належить італійцям. Саме вони - вельми активний та емоційний народ - вперше відзначили День неквапливості 2007 року, з метою спокійної насолоди життям у кожну його неповторну мить.

Ще цього дня:

1921 - Засновано Кам'янець-Подільський державний педагогічний інститут;

1935 - Роберт Ватсон-Ватт продемонстрував британським ВПС технологію радара;

1987 - Англіканська церква дозволила жінкам бути священиками;

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Фінляндією;

2004 - Європейський парламент визнав сталінську депортацію чеченського народу актом геноциду.

Церковне свято

Цього дня православна і католицька церкви відзначають пам'ять святителя Порфирія, архієпископа Газського.

Святитель Порфирій народився у Фессалоніках 346 року. Сім'я його була заможною, завдяки чому він зміг здобути гідну освіту. Однак ніщо не могло подолати бажання юнака стати ченцем, і в 25 років Порфирій йде з Македонії до Єгипту.

У нього були найкращі наставники в чернечому житті - преподобний Макарій Великий, а потім і блаженний Ієронім, з яким він вирушив до Єрусалима. Вклонившись святиням Порфирій облаштувався в Йорданській пустелі. Несучи там молитовні та пістницькі подвиги, святитель занедужав. Єдиними ліками йому бачилися святі місця Єрусалима. Добравшись до Голгофи, Порфирій упав у знемозі до підніжжя гори. У пророчому сні йому привидівся Господь, який зійшов із Хреста і сказав: "Прийми це Древо і бережи його". Прокинувся Порфирій повністю зціленим. Трохи згодом Патріарх Єрусалимський поставив святого у пресвітери і призначив бути хранителем Чесного Древа Хреста Господнього. Порфирій роздав весь свій спадок жебракам і гідно ніс свій послух.

У 395 році, після смерті єпископа міста Гази в Палестині, він був призначений новим єпископом. У місті було багато язичників, їхніх капищ, а християнських церков лише три. У той час сталася сильна посуха. Язичницькі жреці всіляко намагалися викликати дощ, марно звертаючись до своїх ідолів. Тоді єпископ Порфирій благословив усіх християн дотримуватися посту, молитися, і, відслуживши всенічне бдіння, закликав піти хресним ходом містом. Тут же почалася гроза. Це диво надихнуло на хрещення кілька сотень людей.

Тривалий час єпископ Газський відстоював інтереси християн, захищаючи їх від утисків, поки 401 року імператор не наказав зруйнувати всі капища. Чверть століття святитель Порфирій утверджував християнство в Газі, охороняв і наставляв свою паству. У 420 році він помер. За його молитвами відбувалося багато чудес.

Іменини: Ганна, Іван, Миколай, Петро, Порфирій, Севастян, Сергій.
 

]]>
23 лютого: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99404 ДЕНЬ 730 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 730 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 23 Feb 2024 08:44:00 +0200 23 лютого відзначають Всесвітній день взаєморозуміння і миру, День дизельного двигуна, Міжнародний день протидії булінгу.

Православна церква вшановує пам'ять священномученика Полікарпа, єпископа Смирнського.

Ще цього дня:

1918 - Кайзерівська Німеччина зажадала від Росії визнати незалежність Латвії, Литви, Естонії, Фінляндії та України;

1927 - Президент США Калвін Кулідж підписує законопроєкт Конгресу про створення Федеральної комісії з питань радіо (пізніше замінена на Федеральну комісію зв'язку), який мав регулювати використання радіочастот у США;

1927 - Німецький фізик-теоретик Вернер Гейзенберг пише листа до колеги-фізика Вольфганга Паулі, у якому вперше описує свій принцип невизначеності;

1934 - Леопольд III стає королем Бельгії;

1941 - Плутоній уперше виготовлений і виділений доктором Гленном Теодором Сіборгом;

1945 - Над Іодзімою піднято американський прапор;

1993 - Україна заявила про невизнання Росії єдиною правонаступницею СРСР;

2014 - Президент України Віктор Янукович утік до Росії.

Церковне свято

Святитель Полікарп, єпископ Смирнський, народився близько 70 року, жив у Малій Азії, в м. Смирна. Рано залишився сиротою, був вихований, за вказівкою ангела, благочестивою вдовою Калістою.

Після смерті названої матері Полікарп роздав своє майно і став слугувати хворим і немічним. Його дуже полюбив і наблизив до себе святий Вукол, єпископ Смирнський. Він висвятив Полікарпа в диякона, доручивши йому проповідувати в храмі Слово Боже. Вже біля 110 року Полікарп був рукоположений на єпископа Смирнського апостолом Іваном Богословом.

Страждання і смерть святителя Полікарпа описані в "Посланні Смирнської Церкви до інших Церков" - одній із найдавніших пам'яток християнської писемності.

За часів, коли на Римський престол вступив імператор Марк Аврелій (161-180), християни зазнали одних із найжорстокіших гонінь. Язичники вимагали, щоб суддя шукав святого Полікарпа.

У цей час святитель за наполегливим проханням своєї пастви перебував у невеликому селищі недалеко від Смирни. Коли воїни прийшли за ним, святий Полікарп вийшов назустріч і велів їх нагодувати, а сам у цей час став молитися, готуючись до мученицького подвигу.

Будучи приведеним на суд, святитель Полікарп твердо сповідував свою віру в Христа, і був засуджений до спалення.

Кати хотіли прибити святителя до стовпа, але він спокійно їм сказав, що не зійде з багаття, і його тільки зв'язали мотузкою. Полум'я оточило святого, але не торкнулося його, зімкнувшись у повітрі над його головою. Коли побачили, що вогонь не шкодить йому, юрба язичників та іудеїв почала вимагати, щоб його вбили мечем.

Коли святому Полікарпу завдали ран, з них витікло так багато крові, що вона погасила полум'я. Тіло священномученика Полікарпа спалили.

Іменини: Аркадій, Антон, Гаврило, Василь, Герман, Геннадій, Іван, Григорій, Лука, Марк, Павло, Прохор, Семен, Ганна, Валентина, Галина.

]]>
22 лютого: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99393 ДЕНЬ 729 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 729 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 22 Feb 2024 08:10:02 +0200 22 лютого відзначають Міжнародний день підтримки жертв злочинів, Міжнародний день енцефаліту, Міжнародний день бойскаутів.

У США - День народження Джорджа Вашингтона, в Японії - День кішки, Фестиваль Сонця в Єгипті, в Індії - День матері.

Православна церква вшановує обрітення мощей святих мучеників, що в Євгенії.

Міжнародний день підтримки жертв злочинів

Щорічно 22 лютого в низці країн відзначають пам'ятну дату - День підтримки жертв злочинів, покликану звернути увагу на проблеми постраждалих від кримінальних дій людей.

Дата обрана у зв'язку з тим, що 22 лютого 1990 року уряд Англії опублікував "Хартію жертв злочинів".

Проблема соціальної реабілітації жертв злочинів почала турбувати спільноту наприкінці минулого століття. У вересні 1985 року сьомий конгрес ООН із запобігання злочинності та поводження з правопорушниками затвердив Декларацію основних принципів правосуддя для жертв злочину і зловживання владою.

29 листопада 1985 року Генасамблея ООН ухвалила цю Декларацію, вперше розробивши універсальні принципи підтримки та захисту жертв злочинів і зловживань владою.

Нині в низці країн ухвалені та діють закони, спрямовані на захист постраждалих від кримінальних дій, їхню соціальну реабілітацію, компенсацію матеріальної та моральної шкоди.

Найбільш розвинена система відновлення прав жертв злочинів і терористичних актів у Франції, також там функціонує Національний інститут допомоги жертвам злочинів. У Великій Британії, з метою гарантування безпеки потерпілих, створено спеціальну Службу безпеки жертв злочинів. У США система спеціалізованої практичної допомоги жертвам злочинів діє з 1960-х років і на сьогодні охоплює широке коло жертв злочинних діянь, охоплює надання необхідної медичної та психологічної допомоги, послуги правового характеру, зокрема опіку над потерпілими в період слідства і судового процесу.

Міжнародний день енцефаліту

Під енцефалітом розуміють групу захворювань, що характеризуються запаленням головного мозку, з переважним ураженням центральної нервової системи. Енцефаліт може спричинити укус зараженого (енцефалітного) кліща під час відвідування людиною лісів, парків тощо або при занесенні кліщів домашніми тваринами; під час вживання в їжу сирого молока кіз, овець, корів, буйволів; віруси, гриби, паразити або інші збудники.

Серед основних симптомів енцефаліту виокремлюють: сильний головний біль, блювоту, ломоту та біль у м'язах і суглобах, високу температуру, сплутаність свідомості, сонливість, дезорієнтацію. У деяких ситуаціях можуть навіть виникати судоми. Причому успішність лікування залежить від своєчасності звернення до лікаря, адже наслідки захворювання можуть призвести до інвалідності та навіть смерті.

День народження Джорджа Вашингтона

Традиційно 22 лютого в Америці святкують День народження Джорджа Вашингтона - першого Президента, якого вважають "батьком-засновником" країни.

Офіційно День народження Джорджа Вашингтона вперше було відсвятковано 1880 року. У 1885 році свято отримало статус загальнонаціонального.

Ще в цей день:

1924 - Калвін Кулідж став першим президентом США, який виступив зі зверненням до народу, трансльованим по радіо з Білого дому;

1930 - У британському містечку Менсфілд пройшов перший футбольний матч при електричному освітленні;

1935 - Літакам заборонили пролітати над резиденцією президента США - Білим домом;

1945 - Раднарком СРСР ухвалив рішення про будівництво метро в Києві;

1958 - Президенти Єгипту та Сирії підписали акт про об'єднання двох країн в Об'єднану Арабську Республіку;

1958 - Підписано договір, за яким Велика Британія дозволила розмістити на своїй території американську ядерну зброю;

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Республікою Бурунді;

1997 - Учені з Единбурга (Шотландія) вперше повідомили про успішне клонування вівці, яка народилася 5 липня 1996 року. Новонароджена отримала ім'я Доллі.

2014 - Цього дня, 10 років тому, Верховна Рада повалила владу Януковича, звільнила Тимошенко, переобрала спікера і призначила нового міністра внутрішніх справ. А ще, Самооборона Майдану взяла під охорону адміністративні будівлі в центрі Києва;

2015 - Близько 13:20 у Харкові біля станції метро "Маршала Жукова" під час Маршу єдності скоєно терористичний акт - унаслідок вибуху пристрою, який, за повідомленням СБУ, був захований у кучугурі снігу, загинули троє цивільних і один працівник міліції; поранено 9 осіб.

Церковне свято

Цього дня православна церква відзначає обрітення мощей святих мучеників у Константинополі, біля Євгенієвих воріт.

На цьому місці в 5 столітті стали відбуватися чудеса зцілення, а згодом відкрилося, що там таємно поховані мощі безлічі християнських мучеників.

Серед похованих були і мощі святого Андроніка, одного з 70 апостолів, єпископа Паннонійського, і його дружини та сподвижниці Іунії.

Мощі святих було з пошаною перенесено до церкви, а в 12 столітті Візантійський імператор Андронік I Комнін (1120-1185) побудував на цьому місці храм на честь свого святого.

Іменини: Андрій, Панас, Варвара, Віктор, Володимир, Єлизавета, Іван, Йосип, Ірина, Михайло, Микола, Павло, Параска, Сергій, Степан, Федір, Філарет, Пилип.

]]>
21 лютого: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99384 ДЕНЬ 728 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 728 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 21 Feb 2024 09:38:58 +0200 21 лютого відзначають Міжнародний день рідної мови, Всесвітній день екскурсовода.

У Норвегії - День народження короля Гаральда.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Тимофія.

Міжнародний день рідної мови

Міжнародний день рідної мови, або Міжнародний день материнської мови - день, який відзначають щорічно 21 лютого, з 2000 року.

Про підтримку мовного і культурного різноманіття та багатомовності було оголошено на XXX сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня - 17 листопада 1999 року в Парижі.

Всесвітній день екскурсовода

Щорічно 21 лютого багато міст світу - особливо ті з них, які є центрами туризму, - відзначають Всесвітній день екскурсовода або Всесвітній день туристичного гіда. Його заснувала Всесвітня федерація асоціацій екскурсоводів (гідів) - World Federation of Tourist Guide Associations (WFTGA) - з метою підвищення інформованості широкої громадськості про важливість і значущість роботи екскурсоводів.

Федерацію засновано 1985 року на першій Міжнародній конвенції екскурсоводів, і наразі її членами є понад 200 тисяч осіб із понад 70 країн світу. А саме свято відзначають із 1990 року.

Ще цього дня:

1901 - Американський пасажирський пароплав "Ріо-де-Жанейро" розбився на підводному камінні біля входу в протоку Золоті Ворота, загинуло 128 осіб, вижили – 81;

1914 – У Монреалі створено українське видавництво «Новий світ»;

1921 – Державний переворот у Персії, влаштований Перською козацькою дивізією, що згодом призведе до встановлення династії Пахлаві (Імперська Держава Іран);

1925 – Вийшов перший номер газети «The New Yorker»;

1935 – Оголошено про створення косметичної фірми «Ланком»;

1941 – Іспанський уряд визнав, що на територію Іспанії вступили німецькі війська (офіційно – для допомоги в ліквідації наслідків урагану);

1947 – У США з’явилася фотокамера «Полароїд»;

1948 – Президія Верховної Ради СРСР видала указ, згідно з яким кожного, хто не виробив установленого мінімуму трудоднів, можна було виселяти за межі України;

1992 – Рада Безпеки ООН ухвалила рішення про введення військ до Югославії;

1993 – У Донецьку Сергій Бубка встановив світовий рекорд у стрибках із жердиною в закритих приміщеннях – 6 м 15 см;

1995 – Американець Стів Фоссетт першим у світі самостійно на повітряній кулі перетнув Тихий океан;

2008 – США збили власний супутник-шпигун; востаннє космічне озброєння використовувалося цією країною 1985 року;

2014 – Володимир Парасюк на сцені Майдану Незалежності оголосив ультиматум про збройний штурм у разі, якщо Янукович не піде у відставку з поста президента до 10:00 ранку наступного дня, суботи 22 лютого.

Церковне свято

Цього дня вшановують пам'ять преподобного Тимофія, який жив у пустелі в Малій Азії у 8 столітті. Ще в юності він поставив собі за правило ніколи не дивитися на жіноче обличчя - і все життя був вірний обітниці. Тимофій мав дар зцілення і міг виганяти злих духів.

Іменини: Олександр, Георгій, Григорій, Данило, Захар, Іван, Костянтин, Ольга, Павло, Тимофій.

]]>
20 лютого: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99373 ДЕНЬ 727 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 727 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 20 Feb 2024 09:17:13 +0200 20 лютого в Україні - День соціальної справедливості, День Героїв Небесної Сотні, День початку російської агресії проти України.

Православна церква вшановує пам'ять єпископа Лева Катанського, преподобного Агафона Києво-Печерського.

День соціальної справедливості

Подія наголошує на необхідності боротьби за соціальну справедливість у всьому світі та нагадує про важливість забезпечення рівних прав для всіх громадян.

День Героїв Небесної Сотні

День Героїв Небесної Сотні - пам'ятний день, який відзначають в Україні 20 лютого на честь подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам'яті Героїв Небесної Сотні.

Встановлений указом Президента України 11 лютого 2015 року з метою увічнення великої людської, громадянської і національної відваги та самовідданості, сили духу і стійкості громадян, завдяки яким було змінено хід історії нашої держави, гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції гідності (листопад 2013 року - лютий 2014 року), захищаючи ідеали демократії, обстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України.

У цей день, у 2014 році, на вулиці Інститутській в Києві силові підрозділи режиму Януковича розстріляли протестувальників. Загалом за день було до ста жертв, яких назвали "Небесною Сотнею". О 22:17 Верховна Рада ухвалила постанову "Про засудження застосування насильства, що призвело до загибелі мирних громадян України", низка представників влади заявили про перехід на бік народу. День 20 лютого став переломним під час подій Революції гідності.

Ще цього дня:

1922 - Віленський сейм постановив приєднати Вільнюс і частину південно-східної Литви до Польщі;

1962 - Американський космонавт Джон Гленн тричі облетів Землю зі швидкістю 27 000 км/год на кораблі "Френдшип-7";

1992 - Верховна Рада України постановила святкувати День Незалежності України 24 серпня;

1992 - Засновано англійську Прем'єр-лігу, що прийшла на зміну Футбольній лізі;

1998 - 15-річна американка Тара Ліпінські виграла змагання серед жінок з фігурного катання на зимовій Олімпіаді в Нагано, ставши наймолодшою переможницею Білих Олімпіад;

1999 - В аеропорту Нью-Йорка затримано колишнього прем'єр-міністра України Павла Лазаренка;

2002 - Заснування українського видавництва "Видавничий дім "Школа"" (Харків).

2014 - Під час протистояння Євромайдану і злочинної влади президента Януковича на Інститутській вулиці вбивцями з "Беркуту" були розстріляні активісти. Загиблих згодом назвали "Небесною сотнею";

2014 - Вторгненням російського спецназу на територію АРК розпочалася російсько-українська війна.

Церковне свято

День пам'яті Лева Катанського, християнського єпископа і святителя, який жив на Сицилії у 8 столітті.

Преподобний Агафон Печерський жив у Києво-Печерському монастирі в ХIII-ХIV ст. Він був великим пісником, зціляв хворих покладанням на них руки, мав дар пророцтва і передбачив час своєї смерті. Мощі його спочивають у Дальніх печерах Києво-Печерського монастиря.

Іменини: Петро, Парфен, Лука.

]]>
19 лютого - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99359 ДЕНЬ 726 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 726 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 19 Feb 2024 09:12:00 +0200 19 лютого відзначають Міжнародний день захисту морських ссавців.

В Україні - День Державного Герба, у США - День президентів, День спадщини в Канаді, День дарування книг у Вірменії, День Васила Левського в Болгарії, у Швейцарії - Базельський карнавал.

Православна церква вшановує пам'ять апостолів Архипа і Филимона.

День Державного Герба

День Державного герба України - пам'ятна дата, що нагадує про встановлення державного символу. Відзначається 19 лютого. Цього дня 1992 року Верховна Рада України затвердила золотий Тризуб на синьому щиті як Малий герб України, визначивши його головним елементом Великого Державного герба.

Міжнародний день захисту морських ссавців

Міжнародний день захисту морських ссавців заснований 1986 року Міжнародною китобійною комісією. Його відзначають 23 липня, оскільки цього дня 1982 року IWC проголосувала за повну заборону китобійного промислу, від сезону 1985/1986 рр.

Заборона набула чинності 19 лютого 1986 року. На честь цього щорічно 19 лютого відзначають ще один день - Всесвітній день китів. Його також вважають днем захисту інших морських ссавців. Іноді екологічні організації різних країн спільно присвячують цей день захисту якогось виду ссавців, над яким нависла загроза знищення. За іншими даними, цей день відзначають кожної третьої суботи лютого.

Ще цього дня:

1900 - Микола Міхновський у Харкові виголосив свій реферат "Самостійна Україна";

1913 - Педро Ласкуран пробув президентом Мексики 45 хвилин: найкоротше в історії президентське правління;

1954 - Ухвалено Указ Президії Верховної Ради СРСР про передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу УРСР;

1992 - Верховна Рада України затвердила тризуб як малий герб України;

1993 - Англійські дослідники Файнерс і Страуд стали першими людьми, які подолали Антарктиду пішки.

1995 - "Roxette" виступили в Пекіні. Гурт став другими після Джорджа Майкла західними артистами, які виступили в Китаї;

1999 - У США затримано колишнього прем'єр-міністра України Павла Лазаренка;

2000 - На Великій китайській стіні 3 200 осіб спорудили найбільшого китайського танцюючого дракона завдовжки 3 048 метрів;

2003 - У Києві відбулася прем'єра фільму "Мамай", що став першою повнометражною роботою режисера Олеся Саніна;

2004 - Кубинська курка знесла найважче яйце у світі - вагою 148 грамів;

2014 - Протистояння на Грушевського. Бійня на Інститутській. У відповідь на ухвалення Верховною Радою України законів, спрямованих на звуження конституційних прав і свобод громадян, що відкривали шлях до масових репресій, із січня 2014 року в Києві на вулиці Грушевського розпочалося відкрите протистояння протестувальників із міліцією та внутрішніми військами. Апогею це протистояння досягло 19-20 лютого 2014 року.

Церковне свято

Святі Архип і Филимон, пам'ять яких відзначають цього дня, - апостоли від сімдесяти, що жили в місті Колоси. Филимон був настільки відданий вірі, що перетворив свій будинок на місце зібрання християн. Тому сам апостол Павло називав його житло домашньою церквою. У цій церкві служив і його син Архип, якому була уготована доля мученика, - його вбили за те, що він відмовився брати участь у язичницькому святі.

Іменини: Архип, Богдан, Дмитро, Євген, Макар, Максим, Микита, Федір, Федот.

]]>