Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: Відпочинок http://monitor.cn.ua/ Інформ-агенція «Чернігівський монітор» http://monitor.cn.ua/i/sm-logo.png Чернігівський монітор http://monitor.cn.ua/ 23 вересня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/98061 ДЕНЬ 577 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 577 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sat, 23 Sep 2023 11:31:40 +0300 23 вересня - День осіннього рівнодення, Міжнародний день жестових мов, Міжнародний день проти сексуальної експлуатації та торгівлі жінками і дітьми, День боротьби з незавершеністю дітьми середньої школи, День шашок і День народження жувальної гумки.

Ще цього дня у1939 року на Всесвітньому ярмарку в Нью-Йорку було закладено Капсулу часу, що містила листи прийдешним поколінням і предмети, що характеризують той час, коли її було зроблено, - один із різновидів "послання нащадкам". Її мають розкрити 6939 року.

У 2008 році побачила світ перша версія платформи Android.

Православна церква - День зачаття чесного, славного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Івана.

У США - Національний день мисливства та рибальства.

День осіннього рівнодення

23 вересня в Україні та в світі святкують День осіннього рівнодення. Це астрономічне явище, коли сонце на небі піднімається нижче, ночі стають прохолоднішими та темнішими. День і ніч у цю дату ділять добу навпіл. У життєвому циклі природи зміни пори року є ключовими. А тому в давнину їх сприймали набагато глибше. На рік існує два дні: день весняного і день осіннього рівнодення.

У деяких країнах дні рівнодення є державними святами (Японія), а в низці інших країн День весняного рівнодення відзначають як початок нового року, крім загальноприйнятого святкування 1 січня.

Широко відзначали День осіннього рівнодення і східні слов'яни, язичницькі вірування яких пов'язували цю дату, зокрема, зі збором рослин для оберегів і прогнозами на майбутню зиму.

Міжнародний день жестових мов

23 вересня відзначається Міжнародний день жестових мов, покликаний звернути увагу на їхнє значення в житті багатьох мільйонів людей з вадами слуху. Пам'ятну дату було проголошено Генасамблеєю ООН у грудні 2017 року.

Ініціатором резолюції 72/161 виступила Всесвітня федерація глухих. За її даними, у світі проживає понад 70 мільйонів глухих людей, для яких жестова мова є основною формою спілкування із зовнішнім світом, і існує близько 300 жестових мов, а також міжнародна мова жестів. Світова спільнота визнає жестові мови повноправними природними мовами.

Міжнародний день проти сексуальної експлуатації та торгівлі жінками і дітьми

23 вересня 1913 року уряд Аргентини ухвалив закон проти дитячої проституції. Однак експлуатація жінок і дітей, як і раніше, вважається досить актуальною проблемою. Уже понад 1,8 млн жителів планети стали жертвами торгівлі людьми, а серед них 70% становлять жінки і близько третини дітей.

Ще цього дня:

1913 - Француз Ролан Гаррос першим перелетів через Середземне море;

1918 - Рада Міністрів Української Держави ухвалила рішення про виокремлення морського міністерства в окреме відомство (суміщення обов'язків військового і морського міністрів в одній особі було тимчасовим заходом);

1919 - На спільному засіданні Директорії та уряду УНР і ЗУНР ухвалено рішення негайно розпочати військові дії проти армії Денікіна;

1919 - Розпочався єврейський погром у Фастові, влаштований білогвардійцями;

1920 - Відкрито Вінницьку філію Всенародної бібліотеки України ВУАН (у 1930 р. об'єднано з окружною бібліотекою ім. К. О. Тімірязєва);

1921 - У Празі вийшов перший номер газети "Громадський вісник" - орган Українського громадського комітету;

1932 - Султанат Неджд і Королівство Хіджаз об'єднано в одну державу - Королівство Неджда і Хіджазу;

1939 - Дрогобич передано німецькою армією червоноармійським військам;

1944 - Згідно з Люблінською угодою розпочалося переселення етнічних українців із Польської республіки в Українську РСР, а поляків - у зворотному напрямку;

1945 - Британсько-французькі війська зайняли Сайгон - найбільше місто Південного В'єтнаму;

1991 - Вірменія проголосила незалежність;

1992 - На американському ядерному полігоні в штаті Невада здійснено останній ядерний вибух;

1993 - Кабінет Міністрів України ухвалив постанову "Про утворення Національної ради з географічних назв";

1998 - Рада Безпеки ООН ухвалила резолюцію 1199, яка зобов'язала уряд Союзної Республіки Югославія припинити бойові операції у Косові;

2002 - У Бельгії набув чинності закон про евтаназію.

Церковне свято

День зачаття чесного, славного Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Івана

Це свято відоме ще з V століття. З'явилося воно в Константинополі і було присвячене особливій біблійній події - зачаттю сина в родині Захарії та Єлизавети.

Священик Захарія та його дружина довгий час не мали дітей. Серед євреїв це вважалося ганьбою, тому вони молилися Богу з проханням подарувати їм дитину. Одного разу з'явився Захарії архангел Гавриїл, який повідомив, що народиться в нього син, який буде величним перед Господом.

Іменини: Андрій, Євген, Павло, Петро, Іван.

]]>
22 вересня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/98050 ДЕНЬ 576 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 576 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 22 Sep 2023 09:26:13 +0300 22 вересня - Всесвітній день захисту слонів, Всесвітній день носорога, Всесвітній день пацієнтів, які страждають на хронічний мієлоїдний лейкоз, День без автомобілів, День хоббіта.

В Україні - День партизанської слави, у Болгарії - День незалежності, в Естонії - День збройного опору, у Латвії - День єдності балтів.

Православна церква вшановує пам'ять пророка Іони і мученика Фоми.

Всесвітній день без автомобіля

Всесвітній день без автомобіля, який щорічно відзначають 22 вересня в багатьох країнах, проводять із метою пропаганди ідеї пішого і велосипедного способів пересування та використання громадського транспорту.

Девіз Дня: Місто як простір для людей, простір для життя

Всесвітній день захисту слонів

Головною метою Дня є поширення інформації про необхідність захисту та збереження популяції африканських та індійських (або азіатських) слонів і привернення уваги широкої громадськості до проблеми незаконного винищення слонів і неналежного утримання цих тварин у неволі.

Незважаючи на те, що Всесвітній день слона поки що не має офіційного статусу, в організації заходів, присвячених цій даті, традиційно беруть участь безліч екологічних і природоохоронних організацій у різних країнах світу. Цього дня проводять просвітницькі акції, флешмоби, виставки та конференції, людям розповідають про слонів, про їхнє життя в природі та в неволі, про проблеми збереження цих величних тварин.

День партизанської слави

День партизанської слави України відзначають у країні щорічно 22 вересня.

Це свято було встановлене 2001 року Указом Президента України, на честь 60-ї річниці від початку підпільно-партизанського руху в Україні в роки німецько-радянської війни, і відзначається як данина всенародної поваги до тих, хто боровся з фашистами в тилу ворога, не шкодував ані сил, ані життя.

Ще цього дня:

1908 - Князівство Болгарія де-юре визнано незалежною державою;

1917 - Симон Петлюра виступив на засіданні Генерального секретаріату УНР із законопроектом про Вільне козацтво;

1939 - Радянські війська окупували Львів і Стрий;

1939 - СРСР і Третій Рейх попередньо встановили демаркаційну лінію між своїми окупаційними зонами в Польській республіці;

1941 – В окупованому нацистами Києві відновлено діяльність Всеукраїнської православної церковної ради;

1955 - В Аргентині здійснено військовий переворот, який повалив уряд диктатора Хуана Перона;

1955 - Біля Бахчисарая відкрили найбільшу в СРСР астрофізичну обсерваторію;

1980 - Початок ірансько-іракської війни;

1993 - Прем'єр-міністр України Леонід Кучма відправлений у відставку;

2012 - В одному з ресторанів Преторії під час збройного пограбування смертельно поранено Коррі Сандерса, ексчемпіона світу з боксу, який наступного дня помер у лікарні;

2019 - Завершення українського фестивалю "Comic Con Ukraine 2019" у Києві.

Церковне свято

Цього дня особливо вшановують двох святих - мученика Фоку і пророка Іону. Фока, за переказами, народився в Синопі і з юності вів доброчесне життя. У поважному віці він став єпископом і, проповідував християнство, навернув до своєї віри багатьох язичників. Під час гонінь на християн за часів імператора Траяна правитель міста примушував Фоку зректися віри, але єпископ залишився твердим у своїх переконаннях, попри всі муки.

Щодо пророка Іони відома така легенда. Одного разу він отримав від Бога веління йти до Ніневії, щоб напророчити місту загибель за його нечестя і закликати жителів до покаяння. Однак Іона не послухався і замість Ніневії вирушив до Іспанії. Корабель, на якому він плив, потрапив у страшну бурю, і мореплавці кинули жереб, щоб дізнатися, чиї гріхи накликали на них гнів Божий. Жереб вказав на Іону, який зізнався у своєму непослуху і попросив кинути його в море, щоб спокутувати провину.

У морі пророка проковтнув кит, у утробі якого Іона пробув три дні. Після цього Іону викинуло на берег; там він знову отримав наказ іти в Ніневію, який і виконав. Його проповідь вразила жителів міста, і вони покаялися у своїх гріхах. Помилувана Ніневія існувала ще 200 років.

Іменини: Олександр, Андрій, Веніамін, Іона, Кузьма, Макар, Мартин, Микола, Петро, Федір, Фока.

]]>
21 вересня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/98042 ДЕНЬ 575 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 575 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 21 Sep 2023 09:11:05 +0300 21 вересня в Україні та на планеті відзначають Міжнародний день миру.

Православна церква вшановує пам'ять святого апостола Кодрата.

Міжнародний день миру

Міжнародний день миру встановлено резолюцією Генасамблеї ООН від 30 листопада 1982 року. Спочатку відзначали у 3-й вівторок вересня; пізніше, резолюцією 55/282 від 7 вересня 2001 року Генеральна Асамблея ухвалила, що починаючи з 2002 року Міжнародний день миру щорічно відзначатимуть 21 вересня.

Асамблея заявила, що День Миру відзначатиметься як день глобального припинення вогню і відмови від насильства, запропонувавши всім державам і народам дотримуватися припинення військових дій протягом цього дня.

Генеральна Асамблея закликала всі держави-члени ООН, регіональні та неурядові організації й окремих людей відповідним чином відзначати День, зокрема шляхом просвіти та інформування громадськості, і співпрацювати з Організацією Об'єднаних Націй.

У центральних установах Організації Об'єднаних Націй цей День щорічно розпочинається спеціальною церемонією біля Дзвона миру.

Дзвін Миру встановлений у західній частині саду, у дворі комплексу на газоні перед будівлею Секретаріату. Зазвичай о 10 год. 00 хв. за місцевим часом (14 год. 00 хв. за Гринвічем), Генеральний секретар Організації Об'єднаних Націй, перш ніж вдарити в дзвін, виступає зі спеціальним зверненням і закликає народи всього світу замислитися на мить над значенням миру для всіх людей. Після хвилини мовчання Голова Ради Безпеки також виступає із заявою від імені членів Ради.

Ще цього дня:

1922 - Американський президент Воррен Гардінг підтримав ідею створення єврейської держави в Палестині;

1933 - У Лейпцигу розпочався судовий процес над комуністами за обвинуваченням у підпалі Рейхстагу;

1940 - У Лондоні ухвалено рішення використовувати метро як бомбосховище;

1940 - Відкрито Львівський театр опери та балету;

1991 - На референдумі 99 % виборців проголосували за незалежність Вірменії;

1998 - На американському телебаченні транслювали запис допиту президента США Білла Клінтона у справі Моніки Левінські;

2000 - Американська співачка Барбара Стрейзанд оголосила про те, що вона залишає сцену;

2019 - Старт українського фестивалю "Comic Con Ukraine 2019" у Києві;

2022 - Президент Росії Володимир Путін після невдалої спроби захопити Україну оголосив мобілізацію.

Церковне свято

День апостола від 70-ти Кодрата

Святий апостол Кодрат був одним із сімдесяти учнів Господа Ісуса Христа, які проповідували Євангеліє по всьому світу. Він народився в Анатолії в першому столітті і став єпископом Афін після мученицької смерті святого Публія.

Був високоосвіченим і талановитим письменником, який написав "Апологію" - твір на захист християнства перед імператором Адріаном. Він також є автором послання до Діогнета, яке вважається одним із найкращих зразків ранньохристиянської літератури.

Він був свідком хресної смерті Христа і Його воскресіння, і довго жив після цих подій, давши своє свідчення багатьом людям. За віру його переслідували, били камінням і помістили до в'язниці, де Кодрат помер від голоду.

Він перший із грецьких апологетів і один із найпочесніших святих православної церкви.

Іменини: Олександр, Андрій, Валентин, Василь, Володимир, Вольдемар, Данило, Дмитро, Іван, Йосип, Костянтин, Лаврентій, Нестор, Петро, Ян.

]]>
19 вересня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/98018 ДЕНЬ 573 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 573 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 19 Sep 2023 08:55:34 +0300 19 вересня відзначають День народження Смайлика, Міжнародний день наслідування піратам.

У Нідерландах - відкриття парламентського року, у Молдові - день працівника цивільної авіації.

Православна церква - День благовірного великого князя Ігоря Чернігівського і Київського; мучеників Трохима, Саватія і Доримедонта.

День народження Смайлика

Щороку 19 вересня відзначається незвичайне свято - День народження доброзичливого електронного символу, Смайлика.

У 1982 році професор Університету Карнегі-Меллона Скотт Фалман уперше запропонував використовувати три символи, що йдуть поспіль - двокрапку, дефіс і дужку, яка закриває, для позначення усміхненого обличчя в тексті, який набирається на комп'ютері.

Історія зберегла той самий лист, який Фалман надіслав на місцеву електронну дошку оголошень, що була прототипом сьогоднішніх форумів і на той час була основним засобом спілкування між співробітниками університету.

За роки свого існування смайлик став незмінним атрибутом електронного спілкування, і багато хто вже не може уявити, як можна було б без нього обходитися. І, звісно ж, за цей час з'явилося безліч інших смайликів, що мають різне смислове та емоційне забарвлення.

Відкриття парламентського року в Нідерландах

Гаага є серцем політичної влади в Нідерландах. За багато років місто також стало відігравати важливу роль як міжнародний політичний центр. Щороку в третій вівторок вересня тут відбувається офіційне відкриття нового парламентського року, відоме також як День принца.

Гаага є не лише офіційним місцем розміщення парламенту, місто відоме як дім королівської сім'ї Голландії. Якщо над палацом Huis Ten Bosch піднято прапор, то це означає, що король країни (нині - це Віллем-Олександр Клаус Георг Фердинанд, який править із квітня 2013 року) перебуває у своїй резиденції.

За традицією, у третій вівторок вересня королівська родина, супроводжувана почесним ескортом, під'їжджає до будівлі парламенту - Бінненгофу. Монарх офіційно відкриває новий парламентський рік, виголошуючи щорічне привітання. У привітанні містяться плани уряду, а також оголошується стан і розмір бюджету країни на новий парламентський рік.

Ще цього дня:

1919 - У Києві денікінцями було розгромлено одну з найстаріших і найбільших україномовних крамниць (по вулиці Безаківській, нині вул. Симона Петлюри). В акті спалених книг - 40 543 примірники, усі україномовні;

1920 - У Дубно і Луцьк вступили частини 3-ї польської армії, до Тернополя - одночасно частини 6-ї польської армії та Дієвої Армії УНР;

1941 - Німецькі війська увійшли до Києва, залишеного червоноармійськими військами. У німецький полон у цій операції потрапили 665 тис. осіб (дані Курта фон Тіппельскірка, німецького військового історика, під час війни бойовий генерал Вермахту);

1944 - СРСР, Велика Британія і Фінляндія підписали мирну угоду, за якою до складу СРСР передано території Петсамо, Салла і Карельський перешийок;

1945 - У Північну Корею із сибірського табору повернувся майбутній вождь Кім Ір Сен;

1982 - Професор Університету Карнегі-Меллона Скотт Фалман запропонував використовувати смайлик (на основі двокрапки, дефіса і дужки) як прояв емоції в спілкуванні в мережі;

1983 - Сент-Кітс і Невіс отримав повну незалежність;

1991 - У Києві відновлено діяльність Києво-Могилянської академії;

2006 - У Таїланді стався військовий переворот;

2015 - Найбільший автовиробник світу концерн Volkswagen AG був спійманий на фальсифікації відомостей викидів шкідливих речовин його турбодизельними двигунами.

Церковне свято

День мучеників Трохима, Саватія і Доримедонта

Святі мученики Трохим, Саватій і Доримедонт постраждали за віру за царювання римського імператора Проба (276 - 282). Одного разу в місті Антіохії відбувалося язичницьке свято: приносили жертви, лилося вино, творилося безчинство. Християни Трохим і Саватій, які прийшли в місто, з гіркотою дивилися на це галасливе й непристойне свято, молили Господа наставити заблукалих на шлях порятунку. Їх схопили і привели до правителя. На допиті святі твердо сповідували свою віру і на примуси відректися від Христа відповідали рішучою відмовою.

Під час жорстоких тортур святий Саватій помер, а святого Трохима відправили на більш страшні муки в місто Синнад до правителя Фригії Діонісія, відомого ката та катівника. Взутий у залізні чоботи з гострими цвяхами, святий Трохим три дні йшов пішки, його підганяла кінна варта.

Усі способи тортур використовував мучитель, щоб зломити мужнього християнина - святий Трохим лише повторював слова Писання: "Багато скорбот у праведного, і від усіх їх позбавить його Господь". Страждальця кинули до в'язниці, де його став відвідувати таємний християнин - сенатор Доримедонт. Він доглядав за святим Трохимом, омивав і перев'язував його рани.

Коли про це стало відомо мучителям, святого Доримедонта стали змушувати відректися від християнства, а потім разом зі святим Трохимом кинули на поталу звірам. Мученики залишилися недоторканими. Тоді їх вбили мечем.

Іменини: Архип, Давид, Кирик, Кирило, Макар, Михайло.

]]>
18 вересня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/98009 ДЕНЬ 572 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 572 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 18 Sep 2023 09:01:00 +0300 18 вересня - Всесвітній день моніторингу води, Всесвітній день бамбука, Міжнародний день рівної оплати праці, Міжнародний день читання електронних книг.

В Азербайджані - День національної музики, у Вірменії - День астрономії, в Японії - День вшанування літніх людей.

День міста - Лубни, Прилуки, Миргород.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Євменія, єпископа.

У юдеїв - піст Гедалії, день жалоби і посту, що відзначається за єврейським календарем, наступного дня після Рош га-Шана.

Всесвітній день моніторингу води

Екологічне свято, започатковане з ініціативи американського Фонду чистої води, сьогодні стало інформаційно-освітньою програмою, спрямованою на підвищення обізнаності суспільства щодо проблем водних ресурсів планети та участь у захисті від забруднення. Програма надає можливість людям самим здійснювати базовий моніторинг стану місцевих водойм і проводиться за підтримки Федерації водного середовища та Міжнародної водної асоціації.

Спочатку Всесвітній день моніторингу води планувалося відзначати 18 жовтня, на честь дати ухвалення Конгресом США - 18 жовтня 1972 року - "Акта про чисту воду". Цей документ присвячений питанням відновлення і захисту водних національних ресурсів. Але з часом свято стало популярним і його почали проводити і в інших країнах. Тому з 2007 року цей день перенесли на місяць раніше, щоб його могли відзначати в тих країнах, на території яких вода у водоймах у цю пору року вже замерзає.

Ще цього дня:

1901 - Митрополитом Андрієм Шептицьким було освячено церкву Святої Трійці в Білому Камені;

1918 - У Королівстві Іспанія засновано футбольний клуб "Валенсія";

1929 - На Запорізькому заводі "Комунар" випущено перший український комбайн;

1934 - Радянський Союз вступив до Ліги Націй і став її 59-м членом. На прийнятті СРСР особливо наполягала Французька республіка. За це рішення проголосували 38 країн, проти - 3, утрималися - 4, не брали участі в голосуванні - 7. Через 5 років, після нападу на Фінляндію, СРСР виключили з Ліги Націй;

1941 - Радянські війська знищили київські мости через Дніпро під час свого відступу під час німецько-радянської війни;

1944 - Вийшла друком книга "Шлях до рабства" Фрідріха Гаєка, що стала однією з найбільш впливових книг століття;

1965 - Острів Хортиця в Запоріжжі оголошено державним заповідником;

1973 - До ООН прийнято Федеративну Республіку Німеччини та Німецьку Демократичну Республіку;

1997 - Зареєстровано домен Google.com

Церковне свято

День ушанування преподобного Євменія

Преподобний Євменій з юності вирізнявся доброчесним життям. Він прагнув служити Єдиному Богу і тому уникав мирських спокус. Піклуючись про спасіння душі, все своє майно він роздав жебракам.

Благословенням Божим преподобний Євменій був обраний і зведений у сан єпископа Гортинської Церкви на острові Криті. Святитель, як милостивий батько, втішав своїх парафіян у їхніх скорботах, зміцнював сиріт і незаможних. Молитви його були такими сильними, що одного разу під час посухи він викликав на землю рясний дощ.

Святий Євменій ревно і мудро захищав православну віру від єресі монофелітів, що виникла в той час. За протиборство єресі святитель був засланий до Фіваїди, де і помер у VII столітті. Тіло його було перенесено і поховано в Гортині.

Іменини: Афанасій, Гліб, Давид, Єлизавета, Захар, Іраїда, Максим, Раїса, Федір.

]]>
15 вересня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97974 ДЕНЬ 569 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 569 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 15 Sep 2023 09:45:10 +0300 15 вересня відзначають Міжнародний день демократії, Всесвітній день поширення інформації про лімфому, День вільних грошей.

Православна церква вшановує пам'ять великомученика Микити Готфського.

Іудеї з вечора 15 вересня і до вечора 17 вересня святкують Новий рік (Рош га-Шана).

Міжнародний день демократії

Міжнародний день демократії встановлений Генеральною асамблеєю ООН 2007 року і відзначається щорічно 15 вересня. Цю дату приурочено до 20-ї річниці першої міжнародної конференції нових і відновлених демократій, яка відзначалася 2008 року.

ООН запропонувала державам, а також регіональним, міжурядовим і неурядовим організаціям прийняти нове свято, як привід звернути увагу на стан демократії у світі. Оскільки лише за повної участі та підтримки міжнародної спільноти, державних органів влади, суспільства та окремих громадян ідеали демократії можна здійснити для кожної людини в кожному куточку світу.

День вільних грошей

15 вересня відзначається День вільних грошей. Але це не свято, як таке, а свого роду соціальний експеримент, який було запущено 2011 року для популяризації такого виду фінансової діяльності, як економіка спільного споживання. Головна мета Дня - виховати в людях правильне ставлення до грошей, які повинні весь час працювати, будучи життєвою силою будь-якої економіки, а не осідати десь мертвим вантажем.

Тому головна подія свята полягає в тому, щоб роздавати свої гроші незнайомим людям скрізь, де вийде. Але є правило - половину одержуваної суми людина має віддати комусь іншому. Деякі учасники акції вигадують свої форми передачі коштів. Наприклад, власники кав'ярень пропонують відвідувачам безплатну каву, а гроші за неї просять передати незнайомцю. До речі, якщо ви не впевнені, що хочете особисто комусь вручати гроші, то їх можна залишити на видному місці або переказати онлайн. Причому щодо розміру суми, яку передають, немає жодних правил, кожен сам обирає розмір і способи передачі коштів.

Ініціатором такого незвичайного свята виступив Донні Маклуркан - співзасновник і один із керівників Інституту пост-росту (The Post Growth Institute, PGI) - міжнародної некомерційної організації, що опікується розробкою ідей і програм з розвитку економіки. А дату 15 вересня він вибрав у зв'язку з тим, що цього дня 2008 року один із провідних у світі фінансових конгломератів - американський інвестиційний банк Lehman Brothers оголосив про своє банкрутство. Ця подія стала однією з найгучніших в економічній історії США і боляче вдарила по тисячах інвесторів середнього достатку. Тож започатковуючи свято, Маклуркан хотів показати, що гроші - це не лише засіб накопичення та конкуренції, а й інструмент обміну та співпраці.

Ще цього дня:

1916 - Уперше в історії під час бойових дій було застосовано танки;

1917 - Вийшов перший номер журналу Форбс;

1941 - У Берліні ув'язнені Степан Бандера та Ярослав Стецько;

1944 - У Києві відкрито оновлений Державний музей західного і східного мистецтв (нині Національний музей мистецтв імені Богдана і Варвари Ханенків);

1971 - У Ванкувері створено екологічну організацію "Грінпіс". Перша акція - протест проти американських ядерних випробувань біля Аляски;

1991 - у Києві на площі Богдана Хмельницького відбулося Всеукраїнське народне віче на підтримку Акта про державну незалежність України;

1991 - Верховна Рада України скасувала постанову Севастопольської міської ради про російський статус міста;

1994 - Україна приєдналася до Конвенції "Про "відмивання", пошук, арешт та конфіскацію доходів, одержаних злочинним шляхом".

2008 - Банк Lehman Brothers оголосив про банкрутство, що стало початком Світової економічної кризи 2008 року.

Церковне свято

День пам'яті великомученика Микити Готфського

Цього дня відзначається пам'ять святого Микити Готфського, якого православна церква вшановує в лику великомученика.

Микита жив у 4 столітті на берегах Дунаю. Прийнявши хрещення, почав проповідувати християнство серед своїх одноплемінників-готів. Микита завзято викривав у гріхах правителя-язичника Атанаріха, за що його заарештували і піддали тортурам. Язичники хотіли змусити християнина відректися від віри, але Микита був непохитним. Зрештою мученика засудили до смерті через спалення, проте вогонь не обпалив тіло святого.

Пізніше мощі Микити Готського було перенесено до Константинополя.

Іменини: Андрій, Григорій, Дмитро, Євдокія, Іван, Ігнатій, Йосип, Леонід, Людмила, Макар, Максим, Марія, Микита, Микола, Петро, Порфирій, Семен, Степан, Федот, Яків.

]]>
14 вересня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97966 ДЕНЬ 568 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 568 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 14 Sep 2023 08:02:00 +0300 14 вересня в Україні святкують День танкових військ, у США - День гімну, у Румунії - День інженера, у Болгарії починає роботу Пловдивський ярмарок.

Ще цього дня відбувається вручення Шнобелівської премії

Православна церква - Воздвиження Хреста Господнього; преставлення святителя Івана Златоуста.

День танкових військ

День танкових військ із 2023року відзначатиметься 14 вересня. Раніше його святкували щорічно у другу неділю вересня як День танкістів.

Президент України своїм Указом від 9 вересня 2023 року № 574/2023 "Про День танкових військ" встановив в Україні День танкових військ, який відзначають щорічно 14 вересня (попередній Указ "Про День танкістів" втратив чинність).

Шнобелівська премія

Шнобелівська премія - пародія на престижну міжнародну нагороду, яку присуджують видатним ученим.

Шнобелівська премія - її називають ще ігнобелівською (англ. ignoble "ганебний") та антинобелівською - заснована 1991 року. Її ідейним натхненником став гумористичний журнал "Аннали неймовірних досліджень".

Щороку володарями цієї премії стають десять осіб - за досягнення, які змушують спочатку засміятися, а потім замислитися. Тобто премією нагороджують за незвичні та дотепні дослідження, щоб привернути увагу і підстьобнути інтерес людей до науки, медицини і технологій. Щоправда, початкове формулювання звучало дещо інакше: "за досягнення, які неможливо відтворити - або немає сенсу це робити". За винятком трьох премій, присуджених у перший рік, Шнобелівська премія вручається за реальні праці. Кандидатів на здобуття премії може висувати будь-хто охочий, допускається і самовисування.

Ще цього дня:

1918 - У Болгарському царстві почалося Владайське солдатське повстання, придушене урядом за допомогою німецьких військ;

1939 - У США авіаконструктор Ігор Сікорський (колишній киянин) підняв у повітря свій перший вертоліт VS-300;

1991 - У Києві розпочав роботу Всеукраїнський форум інтелігенції;

1995 - У Брюсселі відбулася офіційна церемонія ухвалення Індивідуальної програми співробітництва між Україною та НАТО;

2000 - Корпорація Microsoft випустила операційну систему Windows Millennium Edition.

Церковне свято

Воздвиження Чесного Хреста Господнього - велике Дванадесяте свято, яке відзначають християни в пам'ять про знайдення хреста, на якому розіп'яли Ісуса Христа. Належить до 12 найбільших християнських свят.

Початок святу Воздвиження дала посвята храму Воскресіння Господнього, який побудував св. Костянтин Великий на Голгофі в Єрусалимі. Посвята храму відбулася за єрусалимського єпископа Макарія 13 вересня 335 року. Наступного дня - 14 вересня - відбулося урочисте спорудження знайденого Хреста Господнього.

Друга важлива подія, яка зробила спільним свято Воздвиження на Сході й на Заході - це повернення св. Господнього Хреста з перської неволі. Перський цар Хозрой 614 року взяв Єрусалим і забрав Господній Хрест у свою столицю в Ктесифоні. У 628 році імператор Іраклій (610-641 роки) після своєї перемоги над персами знайшов св. Хрест і приніс його до Єрусалима, де 14 вересня відбулося друге урочисте піднесення-поношення св. Хреста. Відтоді свято носить назву: "Всемірне (тобто всесвітнє) Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста".

Оскільки свято Воздвиження нагадувало Христове розп'яття і смерть і прирівнювалося до Великої П'ятниці, то від найдавніших часів стало традицією св. Церкви цього дня дотримуватися суворого посту.

Іменини: Віктор, Корній, Денис, Семен, Тетяна.

]]>
12 вересня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97948 ДЕНЬ 566 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 566 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 12 Sep 2023 08:12:57 +0300 12 вересня відзначають День співробітництва Південь-Південь Організації Об'єднаних Націй.

Також сьогодні Міжнародний день в'язання гачком і Міжнародний день боротьби з мігренню.

Православна церква вшановує пам'ять священномученика Автонома Італійського, єпископа.

День співробітництва Південь-Південь

День співробітництва Південь-Південь Організації Об'єднаних Націй - один із міжнародних днів ООН, який відзначають щорічно 12 вересня.

Цього дня 1978 року в столиці Аргентини, місті Буенос-Айресі, делегації 138 держав ухвалили План дій з розвитку та здійснення технічного співробітництва між країнами, що розвиваються.

Співпраця Південь-Південь є одним з важливих елементів міжнародного співробітництва задля розвитку і відкриває перед країнами, що розвиваються, і країнами з перехідною економікою реальні можливості щодо забезпечення на основі індивідуальних і колективних зусиль поступального економічного зростання і сталого розвитку.

Ще цього дня:

1934 - Створено політичний союз Латвії, Литви та Естонії (т. зв. Балтійська Антанта);

1940 - Біля селища Монтіньяк (Франція) чотири місцеві підлітки знайшли печеру-грот із настінними малюнками віком 15-17 тисяч років, які зараз є однією з найкращих колекцій доісторичного живопису періоду раннього палеоліту;

1944 - На територію Німеччини вступили перші американські війська;

1953 - Через півроку після смерті радянського диктатора Йосипа Сталіна першим секретарем Компартії СРСР обрано Микиту Хрущова;

1958 - У компанії Texas Instruments створили першу мікросхему;

1990 - Підписано договір про остаточне врегулювання щодо Німеччини;

1991 - У Києві демонтували монумент на честь Жовтневого перевороту на Майдані Незалежності;

2008 - У Харкові відбувся перший в Україні концерт гурту "Queen", який відвідало близько 350 тисяч глядачів.

Церковне свято

Священномученик Автоном був єпископом в Італії. Під час гоніння на християн імператора Діоклітіана (284-305) святитель Автоном залишив свою країну та оселився у Віфінії, у містечку Сорея у дивнолюбця Корнилія. Святий Автоном з ревністю звершував своє апостольське служіння і навернув до Христа так багато язичників, що утворилася велика Церква, для якої він освятив храм в ім'я Архістратига Михаїла. До цієї Церкви святитель висвятив Корнилія спершу в сан диякона, а потім у пресвітера. З проповіддю про Христа святитель Автоном відвідав також Лікаонію та Ісаврію.

Імператор Діоклітіан наказав схопити святителя Автонома, але він пішов у Клавдіополь на Чорному морі. Повернувшись у Сорею, святитель Автоном висвятив пресвітера Корнилія в єпископи. Сам він попрямував до Асії, а коли повернувся звідти, почав проповідувати в містечку Лімни, поблизу Сореї. Одного разу новонавернені зруйнували ідольське капище. Язичники вирішили помститися християнам. Вибравши момент, коли святитель Автоном служив Божественну літургію, язичники напали на храм Архистратига Михаїла і після катувань убили святого Автонома. Диякониса Марія витягла тіло святого мученика з-під купи каміння і віддала похованню.

За царювання святого Костянтина Великого на місці поховання святителя було споруджено церкву. Близько 430 р. застарілу церкву розібрав один священик і, не знаючи, що під храмом поховано тіло мученика, влаштував церкву на новому місці. Через 60 років мощі святого були знайдені нетлінними і створено храм в ім'я священномученика Автонома.

Іменини: Олександр, Олексій, Арсеній, Василь, Гаврило, Григорій, Данило, Євгенія, Єлизавета, Єфрем, Іван, Ігнатій, Леонід, Макар, Максим, Микола, Павло, Петро, Семен, Степан, Федір.

]]>
10 вересня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97924 ДЕНЬ 564 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 564 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sun, 10 Sep 2023 12:54:25 +0300 10 вересня відзначають День пам'яті жертв фашизму, Всесвітній день журавля і Всесвітній день запобігання самогубствам.

В Україні - День танкіста і День працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості, у Казахстані - День сім'ї, День дідусів і бабусь у Канаді, День учителя в Китаї.

День міста - Дніпро.

Православна церква - День мучениць Мінодори, Мітродори і Німфодори.

День пам'яті жертв фашизму

1962 року було ухвалено рішення вважати кожну другу неділю вересня Міжнародним днем пам'яті жертв фашизму, основною метою якого є боротьба з ідеологією відродження фашизму.

Дату проведення Дня було визначено саме на вересень, оскільки на цей місяць припадають дві пов'язані з Другою світовою війною дати - день її початку та її повного завершення. Це і стало однією з причин встановлення дня жалоби на вересневу неділю.

День працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості

День працівників нафтової, газової та нафтопереробної промисловості відзначають в Україні щороку в другу неділю вересня, згідно з Указом Президента №302/93 від 12 серпня 1993 року, на підтримку ініціативи працівників нафтової, газової, нафтопереробної промисловості та нафтопродуктозабезпечення.

День танкіста

В Україні День танкіста традиційно відзначають у другу неділю вересня. Святкування було встановлено указом президента Леоніда Кучми 1997 року.

Із сучасної історії нам відомо, що використання важкої броньованої техніки не раз визначало результат багатьох битв. Танк - універсальна і потужна бойова броньована машина, що має хорошу маневреність завдяки своїй гусеничній ходовій частині.

Втім, танкісти, незважаючи на велику броню і потужність своїх машин, були і залишаються мішенню для ворога.

Історія свята походить із часів СРСР, воно вшановувало заслуги танкістів під час Другої світової війни. З початком російсько-української війни сенс свята змінився: українці ментально відокремилися від пропаганди СРСР, оскільки тепер мужні воїни захищають рідну країну від окупантів РФ.

Танкові війська є основою Сухопутних військ України.

День мучениць Минодори, Митродори і Німфодори

Святі Міинодора, Митродора і Німфодора, рідні сестри, походили з Віфінії (Мала Азія). Вони вирізнялись особливим благочестям, побажали зберігати дівоче життя і не стикатися зі світом. Обрали собі відокремлене місце в пустелі і проводили своє життя в подвигах посту і молитви.

Слава про святе життя дівчат незабаром поширилася, оскільки за їхніми молитвами стали відбуватися зцілення хворих. Віфінською областю керував у той час правитель на ім'я Фронтон, який наказав схопити сестер і привести до нього. Спочатку він намагався переконати їх зректися Христа, обіцяв великі почесті та нагороди. Однак святі сестри твердо сповідували перед ним свою віру, відкинувши всі пропозиції правителя, пояснивши йому, що вони не цінують тимчасові земні блага і готові померти за свого Небесного Нареченого. Розлютившись, правитель обрушив свій гнів на старшу з них - святу Минодору. Свята мужньо терпіла муки і, нарешті, вигукнула: "Господи Ісусе Христе, веселість серця мого, надія моя, прийми з миром душу мою!" і з цими словами віддала дух свій Богові.

Через чотири дні привели на суд молодших сестер Митродору і Німфодору. Перед ними поклали для залякування зранене тіло старшої сестри. Дівиці плакали за нею, але були також непохитні. Тоді піддали катуванням святу Митродору. Вона померла, закликаючи до останнього подиху коханого нею Господа Ісуса Христа. Потім підвели третю сестру Німфодору. Перед нею лежали тіла закатованих старших сестер. Фронтон сподівався, що це видовище налякає юну дівицю. Роблячи вигляд, що він шкодує про її молодість і красу, він став лагідно переконувати її вклонитися язичницьким богам, обіцяючи високі нагороди і почесті. Свята Німфодора, відкинувши його промови, розділила долю своїх старших сестер. Вона була закатована до смерті ударами залізних прутів.

Тіла святих мучениць хотіли спалити на багатті, але сильний дощ загасив розведений вогонь, а блискавка обпалила Фронтона і його слуг. Християни взяли тіла сестер і поховали з пошаною біля Теплих вод у Піфіях.

Іменини: Олександр, Олексій, Анатолій, Ганна, Арсеній, Афанасій, Василь, Веніамін, Георгій, Григорій, Денис, Юхим, Захар, Іван, Ігнатій, Іларіон, Йосип, Лаврентій, Леонтій, Лук'ян, Макар, Мойсей, Микола, Павло, Сава, Сергій, Степан, Сусанна, Федір.

]]>
15 серпня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97614 ДЕНЬ 538 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 538 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 15 Aug 2023 10:21:15 +0300 15 серпня в Україні відзначають День археолога.

В Індії - День незалежності, у Південній Кореї - День визволення, у Польщі - День Війська Польського.

Православна церква вшановує пам'ять святого Стефана.

Католики святкують Успіння Пресвятої Богородиці.

День археолога

Професійне свято археологів відзначається в середині серпня. В Україні офіційно встановлено Указом Президента 2008 року.

Археологія - наука про старожитності, вивчення побуту і культури стародавніх народів за речовими пам'ятками, що дійшли до нас. Це абсолютно відокремлена наука. Усі історичні події встановлюються або за письмовими джерелами, або за даними археології. Письмових повідомлень зберігається вкрай небагато, а побутового матеріалу - часом більше, ніж це можна собі уявити.

Ще цього дня:

1914 - Офіційно відкрито Панамський канал;

1919 - Армія УНР зайняла Старокостянтинів;

1920 - Польська армія на чолі з маршалом Юзефом Пілсудським розгромила Червону Армію в битві під Варшавою. Ця битва вважається однією з 20 найважливіших битв світової історії;

1932 - Під час розкопок у Ватикані знайдено давньоримську "Тріумфальну дорогу";

1936 - Іспанськими лівими страчено 733 священики;

1943 - За наказом Мао Цзедуна в Компартії Китаю почалася чистка;

1947 - Відповідно до ухваленого в червні британським парламентом закону "Про незалежність Індії" країна розділялася на дві держави: мусульманську - Пакистан та індуїстську - Індійський Союз;

1960 - Республіка Кіпр проголосила свою незалежність;

1963 - У Шотландії відбулася остання смертна кара;

1997 - В Україні засновано орден княгині Ольги.

Церковне свято

Цього дня православна церква вшановує пам'ять святого Стефана - першого християнського мученика, який походив із єврейської діаспори. За переказами, його та шістьох інших одновірців апостоли обрали в диякони для підтримання порядку і справедливості під час "щоденного роздавання потреб".

Однак діяльність Стефана не обмежувалася покладеним на нього служінням: він, подібно до апостолів, проповідував у Єрусалимі слово Боже. Одного разу представники синагоги вступили з ним у суперечку з приводу однієї з промов (у ній проповідник заявив про те, що "Всевишній не в рукотворних храмах живе", і ці слова були розцінені як богохульство) і викликали його на суд. Достеменно невідомо, чим закінчилася суперечка: чи винесли Стефану смертний вирок, чи його побив камінням розлючений натовп. У будь-якому разі, зрозуміло, що святий загинув мученицькою смертю. Під час екзекуції Стефан просив Ісуса прийняти його дух, а також молився за своїх убивць.

Іменини: Василь, Іван, Кирило, Платон, Роман, Степан, Тарас, Федір, Кирило.

]]>
14 серпня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97603 ДЕНЬ 537 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 537 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 14 Aug 2023 09:06:09 +0300 14 серпня відзначають Міжнародний день ящірки.

 У Португалії - День народження кориди, у Пакистані - День незалежності.

Православна церква - початок Успенського посту, свято походження (винесення) чесних древ Животворящого Хреста Господнього.

Міжнародний день ящірки

Щорічно 14 серпня відзначається Всесвітній день ящірки.

На сьогодні існує близько 6263 видів ящірок. Багато з них перебувають під загрозою зникнення. Втрата середовища проживання, а також поява нових хижаків, таких як собаки і кішки, є основними загрозами для цих плазунів.

Ящірки - холоднокровні рептилії, які живуть у всьому світі в різних середовищах, від галасливих міст до тропічних лісів Амазонки. Різні види ящірок харчуються по-різному: є комахоїдні, всеїдні, а також м'ясоїдні види. Деякі з них рідкісні і їх важко вивчити. Тому вчені знають мало про їхню біологію та звички.

У фауні України налічується 11 видів ящірок.

День народження португальської кориди

Щороку 14 серпня в Абіулі (Португалія) відбувається свято народження португальської кориди, головна подія якого - сама корида в старовинних національних традиціях.

Корида - це дивовижне поєднання спорту і мистецтва, видовища і майстерності, шоу і священнодійства за участю відчайдушних сміливців.

Споконвіку в країні існують чіткі вікові межі для учасників кориди. Наймолодша категорія - "інфантіш", тобто "немовлята". До неї входять хлопчики від 10 до 14 років, які б'ються не з дорослими биками, а з юними бичками. Підліткова група "ювенайлз" включає підлітків 14-18 років. Основна вікова група - чоловіки від 18 до 35 років, хоча верхня межа умовна і часто перевищується тими, хто виходить на арену і в 40, і в свої 45.

У кориді беруть участь три-чотирирічні бики з вагою п'ятсот-шістсот кілограмів. Порівняно з усіма іншими коридами португальська - найменш кривава. Биків, всупереч розхожій думці, після закінчення кориди на бійню не відправляють, а повертають у загони. На їхні роги і перед тренуванням, і перед боєм одягають спеціальні шкіряні чохли для пом'якшення ударів. Вони врятують фуркадуша, якщо він припуститься хоча б однієї помилки. Від бійця вимагається не тільки сміливість, а й бездоганний зір, швидка координація рухів і холоднокровність.

Ще цього дня:

1936 - На Олімпійських іграх у Берліні вперше відбулися змагання з баскетболу. У фіналі збірна США перемогла команду Канади;

1947 - Пакистан та Індія опівночі отримали незалежність від Великої Британії. Пакистан святкує цю подію 14 серпня, Індія - 15 серпня;

1971 - Проголошено незалежність Бахрейну;

1980 - На Ленінській верфі в Гданську (Польща) під керівництвом Леха Валенси 17 000 робітників розпочали страйк, який став початком демократизації Польщі та повалення комуністичного уряду Ярузельського;

1992 - Розпочався грузино-абхазький конфлікт;

2016 - Південноафриканський бігун Вейд ван Нікерк у фіналі Олімпійських ігор у Ріо-де-Жанейро встановив світовий рекорд на дистанції 400 метрів (43,03 сек), колишній тримався з 1999 року.

Церковне свято

Медовий Спас

Медовим Спасом у народі називають православне свято в перший день Успенського посту, встановлене в 9 столітті на честь винесення Древ Хреста Господнього. У Константинополі з давніх років існував звичай проносити Чесне Древо Хреста вулицями міста. Вважалося, що це захистить жителів від усіляких хвороб. До дня Успіння Пресвятої Богородиці Древо Хреста було доступне всім християнам для поклоніння.

Успенський піст встановлений перед великими святами Преображення Господнього та Успіння Божої Матері і триває два тижні, від 14 серпня. Звичай дійшов до наших днів із давніх часів християнства.

Іменини: Олександр, Дмитро, Леонтій, Софія, Тимофій, Федір.

]]>
єВідновлення: виконком погодив виплати ще 53 чернігівцям та затвердив склад комісії, що працюватиме із заявами про знищене нерухоме майно http://monitor.cn.ua/ua/rest/97591 У рамках державної програми «єВідновлення» компенсацію за пошкоджені об’єкти нерухомого майна отримають ще 53 чернігівця на загальну суму понад 5,3 млн грн. Відпочинок article Sat, 12 Aug 2023 10:46:29 +0300 Вчора, 11 серпня, виконавчий комітет Чернігівської міської ради затвердив рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України.

На засіданні комісії, яке відбулося третього серпня, загалом прийняли 71 рішення, з них:

    53 рішення про надання компенсації на загальну суму 5 322 706,19 грн;
    15 рішень про відмову (дві заяви — у зв’язку із відмовою заявників від компенсації; дві — об’єкт повністю знищено; 11 — об’єкт повністю відновлено);
    три рішення про зупинення (дві заяви — у зв’язку з відсутністю функціоналу реєстру для надання відмови; одна — заявник не виходить на зв’язок).

Нагадаємо, в Україні з першого серпня стартував другий етап реалізації державної програми із забезпечення житлом українців, чия оселя була пошкоджена або знищена внаслідок збройної агресії рф.

Для його реалізації, іншим рішенням виконкому міської ради, затвердили персональний склад комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України та Положення про діяльність такої комісії.

— Це наступний етап і ми створюємо комісію, яка працюватиме згідно з Постановою Кабміну №600, і яка буде займатися обстеженням повністю знищеного житла. Склад цієї комісії майже аналогічний попередньому, є всі відповідні фахівці. Починаємо роботу з відповідними заявами. Функція цієї комісії технічна — фіксація зруйнованого будинку — і це робота саме для спеціалістів. Якщо представники громадськості виявлять бажання контролювати цю роботу, тоді ми включимо їх до складу. А контроль за цим, я вважаю, найкраще, коли здійснює сам власник цього зруйнованого житла, оскільки він перший зацікавлений в тому, щоб все було зроблено правильно і в межах законодавства, і щоб він отримав максимально швидко таку компенсацію у вигляді сертифікату, — зауважив в.о. міського голови Олександр Ломако.

Начальниця відділу організації роботи з питань компенсації за пошкоджене та знищене нерухоме майно Олена Бей-Лось повідомила, що заяви про знищене майно від чернігівців вже є, їх видно в загальній черзі в реєстрі, але відкрити і ознайомитися поки немає можливості, оскільки потрібен окремий доступ від міністерства. Тобто наразі очікуються роз’яснення про механізм доступу до реєстру.

Крім цього, вона звернула увагу на те, що на даному етапі мова йде про отримання компенсації для придбання нової квартири чи будинку за електронним житловим сертифікатом. Така заява також подається через застосунок Дія. І ще важливо, що отримати цю компенсацію зможуть тільки одноосібні власники житла. Тобто ті, у кого немає співвласників, і в документах про право власності розмір частки вказаний, як одиниця.

Компенсація на відбудову знищеного житла, тобто кошти зі спеціальним режимом використання — надаватимуться пізніше.

— Власник повинен вирішити для себе: чи підходить йому житловий сертифікат на нове житло, чи потрібно почекати наступного етапу, щоб отримати компенсацію на відбудову, — додала Олена Бей-Лось.

Більш детально про надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна, що затверджене Постановою КМУ від 30 травня 2023 р. №600, можна ознайомитись за посиланням.

Засідання комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією рф проти України, проходять у міській раді щотижня. Всі результати засідань та інша корисна інформація публікуються на офіційному веб-сайті Чернігівської міської ради у розділі «єВідновлення».

 
Пресслужба Чернігівської міської ради

]]>
На Прилуччині поліцейські викрили чоловіка у незаконному вирощуванні конопель та зберіганні вогнепальної зброї http://monitor.cn.ua/ua/rest/97590 Співробітники Прилуцького районного відділу поліції затримали 46-річного мешканця Ічнянської громади, який незаконно організував міні-плантацію з вирощування елітних сортів конопель на території свого будинку, зберігав удома вогнепальну зброю, боєприпаси, набої та наркотики. Відпочинок article Sat, 12 Aug 2023 10:43:27 +0300 У результаті невідкладного обшуку за місцем проживання фігуранта, правоохоронці виявили теплицю з посівом 82-х рослин конопель елітних сортів. Теплиця містила все необхідне обладнання для ефективного культивування конопель. Крім того, кожна рослина була маркована биркою із зазначенням сорту.

У помешканні фігуранта правоохоронці виявили та вилучили 65 стебел висушених конопель, а також розфасовану у зіп-пакети та великі пакети рослинну речовину, схожу на канабіс. Загальна вага вилученого наркозілля становить понад 1 кілограм.

Окрім цього, поліцейські вилучили у зловмисника обріз гладкоствольної мисливської рушниці, газовий пістолет, переобладнаний під травматичний, ручні гранати Ф-1 та РГД-5 з запалами до них та понад 160 набоїв до вищевказаної зброї.

Виявлені предмети та речовини поліцейські вилучили та направили для проведення експертних досліджень.

Підозрюваного затримали в порядку статті 208 Кримінального процесуального кодексу України, вирішується питання про обрання запобіжного заходу.

Слідчі під процесуальним керівництво Прилуцької окружної прокуратури проводять досудове розслідування за кількома статтями Кримінального кодексу України:
- ч. 2 ст. 307 (незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів);

- ч. 2 ст. 310 (незаконний посів або вирощування конопель у кількості більше п’ятдесяти рослин).;

- за ч. 1 ст. 263 Кримінального кодексу України (незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами).

Досудове розслідування триває.



Сектор комунікації поліції Чернігівської області

]]>
12 серпня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97587 ДЕНЬ 535 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 535 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sat, 12 Aug 2023 09:32:20 +0300 12 серпня в Україні та в світі відзначають День молоді.

У Таїланді - День матері та День слонів, у США - День вінілової платівки, у Грузії - Дідгороба.

Православна церква вшановує пам'ять Сили та Силуана.

Католицька церква - День Святої Жанни де Шанталь.

Міжнародний день молоді

Міжнародний день молоді відзначають щорічно 12 серпня з метою нагадати про роль молодих людей у розвитку та побудові світу, і повсякденні проблеми, які стоять на їхньому шляху.

Встановлений Генасамблеєю ООН 17 грудня 1999 року за пропозицією Всесвітньої конференції міністрів у справах молоді, що відбулася в Лісабоні 8-12 серпня 1998 року. Уперше Міжнародний день молоді святкували 12 серпня 2000 року.

В Україні День молоді встановлено 1994 року Указом президента України за ініціативи молодіжних об'єднань та організацій. Спочатку відзначався в останню неділю червня, зберігаючи традицію з часів існування СРСР, коли День радянської молоді відзначався в останню неділю червня. Після здобуття Україною незалежності, дата свята зберіглася. Але 2021 року дату було перенесено на 12 серпня і приурочено до Міжнародного дня молоді.

Церковне свято

Цього дня відзначають пам'ять Сили і Силуана - двох апостолів від сімдесяти, сподвижників святого Павла. За переказами, після Собору, який відбувся 51 року в Єрусалимі, апостолів Павла і Варнаву, відправили в Антіохію для роз'яснення соборного послання. З ними пішов і Сила, який ревно допомагав Павлу у всіх справах. Апостоли відвідали Сирію, Килікію, Македонію і Філіппи. У Коринті Силу висвятили на єпископа. За своє життя він здійснив безліч чудес і знамень.

Силуан також був учнем апостола Павла. Вважається, що після багатьох років мандрів він став єпископом Солунським. Утім, існує також версія, що Сила і Силуан - одна й та сама людина.

Іменини: Анатолій, Валентин, Герман, Іван, Лука, Максим, Павло.

]]>
11 серпня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97575 ДЕНЬ 534 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 534 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 11 Aug 2023 08:31:00 +0300
11 серпня відзначають День польоту на повітряній кульці, День "сміттєвої їжі", День кінетичного піску.

У Німеччині - День синів і дочок, у Японії - День гір, у Латвії - День пам'яті борців за свободу.

Православна церква вшановує пам'ять Калиника Кілікійського, Різдво святителя Миколая Чудотворця.

Католики святкують День Святої Клари.

Ще цього дня:

1906 - У Великій Британії Юджин Ласт запатентував звукове кіно;

1926 - Компанія "Kodak" оголосила про початок роботи зі створення кольорової кіноплівки;

1937 - Таємний наказ № 00485 НКВС СРСР - початок т. зв. Польської операції НКВС, під час якої було заарештовано 140 тисяч громадян польської національності, 111 тисяч з яких було вбито;

1989 - Пленум Верховного суду УРСР реабілітував усіх засуджених у справі Спілки визволення України;

2003 - Українські війська введені в Ірак для виконання миротворчої місії;

2008 - Російські окупаційні війська під час війни проти Грузії захопили міста Сенакі, Зугдіді та Поті;

2011 - Запроваджено інститут Уповноваженого Президента України з прав дитини, на посаду Уповноваженого призначено Юрія Павленка;

2016 - Рада Безпеки ООН провела закрите засідання щодо збройних провокацій російських спецслужб у Криму, на якому підтвердила позицію щодо територіальної цілісності України. Проти цього рішення РБ ООН голосувала лише РФ.

Церковне свято

Первісна назва свята, яке відзначається цього дня, пов'язана з ім'ям одного зі святих мучеників - Калиника Кілікійського, який жив у 3-4 століттях. Його проповідь про Христа в місті Анкірі викликала гнів язичників. Калиника схопили і представили на суд ігемону Сакердону. Той засудив святого до страшної кари: його взули в залізні чоботи з цвяхами, що стирчали всередину, і так відвели до місця страти, де спалили живцем. Однак тіло мученика залишилося неушкодженим, і згодом його поховали християни.

Іменини: Олександр, Олексій, Анатолій, Веніамін, Костянтин, Кузьма, Михайло, Микола, Роман, Серафима.

]]>
10 серпня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97562 ДЕНЬ 533 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 533 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 10 Aug 2023 09:48:42 +0300 10 серпня відзначають Міжнародний день біодизеля, Всесвітній день лева, Міжнародний день влогінга.

В Еквадорі - День незалежності, в Італії - День святого Лаврентія, День військово-повітряних сил Аргентини, День винороба в Чилі, День вогню в Латвії. У США - День гаражного розпродажу, День десерту S'mores, День штату Міссурі, Національний день "Полюбіть свого собаку", Урочистості на честь Сан Лоренцо в Іспанії, День шахтаря в Чилі, Національний день ветеранів в Індонезії.

Цього дня, 1675 року, було закладено перший камінь у фундамент Грінвічської обсерваторії, а в 1793 році Лувр уперше відкрився для публіки як національний художній музей.

Православна церква вшановує святих Прохора і Пармена.

Католицька церква вшановує пам'ять Святого Лаврентія.

Міжнародний день біодизеля

Мета свята - зосередити увагу на поновлюваних, а не викопних видах палива, а також на честь дня проведення дослідницьких експериментів сера Рудольфа Дизеля, який 1893 року запустив свій двигун.

Одного разу він припустив, що в майбутньому подібні двигуни могли б працювати на рослинних оліях. Багато хто вважає, що Дизель розробив свій двигун таким чином, щоб він міг працювати на арахісовій олії, але насправді, через технічні характеристики, він не міг на ній працювати.

День святого Лаврентія

Святий Лаврентій був одним із семи дияконів стародавнього Риму, яких було піддано болісним тортурам і релігійним переслідуванням за наказом римського імператора Валеріана 258 року. Під час його правління було заборонено влаштовувати збори і зустрічі християнських вірян, а також виявляти неповагу до обрядів і традицій язичників. Безліч священиків і єпископів було засуджено до смерті, а християни, які належали до дворянства або до парламенту, були позбавлені свого майна і вислані.

Святий Лаврентій співпрацював із Папою Сікстом II, який першим постраждав від гонінь імператора, допомагав йому під час підготовки до різних обрядів, був відповідальним за майно церкви, а також дбав про незаможних. Після смерті Папи префект Риму зажадав від Лаврентія передати йому всі багатства і скарби церкви через три дні. Без зволікання Лаврентій організував розподіл церковної власності серед бідних, щоб запобігти несправедливому захопленню.

Ще цього дня:

1913 - Друга Балканська війна закінчилася підписанням Бухарестського мирного договору між Болгарією, Румунією, Сербією, Чорногорією та Грецією;

1919 - Запорізька група Армії УНР звільнила від більшовиків Вінницю;

1966 - У США зупинили випуск банкноти 2 долари;

1995 - Українка Інеса Кравець встановила в Ґетеборзі світовий рекорд у потрійному стрибку - 15 м 50 см;

2012 - Набрав чинності антиукраїнський Закон про мови Колесніченка-Ківалова;

2016 - ФСБ Росії заявила про затримання "групи громадян України", які нібито готували теракти в окупованому Криму, об'єктами яких були критично важливі елементи інфраструктури та життєзабезпечення півострова, а також про загибель одного співробітника ФСБ під час перестрілки. Володимир Путін заявив, що Україна переходить до терору. Петро Порошенко відкинув усі звинувачення, заявивши, що "ці фантазії - лише привід для чергових військових погроз на адресу України". Наступного дня, 11 серпня, Рада Безпеки ООН (за винятком Росії) підтримала Україну. Президент США Обама не прийняв російської версії подій і запропонував Путіну сконцентруватися на виконанні Росією Мінських угод.

Церковне свято

Цього дня православні поминають апостолів від сімдесяти, обраних учнями Ісуса Христа серед семи дияконів. Історія така: дванадцять апостолів скликали своїх учнів і веліли обрати сімох осіб, які б опікувалися вирішенням побутових питань, дбали про щоденні потреби, роздавали милостиню стражденним - для того, щоб самі апостоли могли приділяти більше уваги поширенню слова Божого. Обрано було Стефана, Пилипа, Никанора, Тимона, Миколу, Прохора і Пармена. На честь останніх двох отримало назву народне свято.

За переказами, Прохор був супутником апостола Петра, а згодом став єпископом Нікомедії і постраждав за Христа в Антіохії. Щодо Пармена, то його життя свідчить: він з особливою ретельністю виконував доручення апостолів і служив під час трапез, але помер ще до того, як учні Христа покинули Єрусалим. Утім, існує й інша версія: начебто Пармен проповідував Євангеліє в Македонії і закінчив життя мученицькою смертю за часів імператора Траяна.

Іменини: Василь, Олена, Юхим, Іван, Ірина, Мойсей, Микола, Павло, Прохор, Сергій, Юліан.

]]>
9 серпня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97556 ДЕНЬ 532 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 532 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 09 Aug 2023 09:48:24 +0300 9 серпня відзначають Всесвітній день книголюбів, Міжнародний день корінних народів світу.

День захисту лісу від пожежі в США, в Японії - День пам'яті жертв атомного удару в Нагасакі, у Сінгапурі - Національний день незалежності.

Православна церква вшановує пам'ять Пантелеймона Цілителя.

Католицька церква - День Святої Терези Венедикта від Хреста, Покровительки Європи.

Міжнародний день корінних народів світу
Міжнародний день корінних народів відзначається 9 серпня. 23 грудня 1994 року Резолюція Генеральної Асамблеї ООН № 49/214 затвердила щорічне його святкування. Дата відзначається в усьому світі. 70 країн є місцем проживання 370 мільйонів людей, і в кожного своя мова і культура.
У 1991 році Генеральна Асамблея ООН проголосила 1992-й Міжнародним роком Колумба, що призвело до протестів і обурення жителів Америки, особливо корінного населення. Намагаючись погасити хвилювання, 1992 року Генасамблея оголосила про присвячення 1993 року Міжнародному дню корінних народів світу. Засідання робочої групи відбулося саме 9 серпня.

Ще цього дня:

1910 - Американець Алва Фішер запатентував електричну пральну машину;
1942 - Британська колоніальна адміністрація заарештувала лідера індійського національно-визвольного руху Махатму Ганді (випущено тільки 1944 року);
1944 - Вінстон Черчілль прибув до Неаполя для зустрічі з лідером югославських партизан Йосипом Броз Тіто;
1945 - СРСР односторонньо розірвав пакт про ненапад з Японською імперією і оголосив їй війну. Радянські війська почали наступ у Маньчжурії;
1974 - На межі імпічменту і усунення з посади на тлі скандалу Вотергейт, Річард Ніксон став першим (і нині єдиним) президентом Сполучених Штатів, який подав у відставку;
1990 - У Саудівську Аравію для військової операції вторгнення в Ірак почали прибувати американські війська;
1999 - Президент РФ Єльцин відправив у відставку уряд Сергія Степашина і назвав главу ФСБ Володимира Путіна своїм спадкоємцем на президентських виборах.

Церковне свято

Цього дня відзначають пам'ять святого Пантелеймона, шанованого в лику великомученика. Пантолеон (таке ім'я він носив до хрещення) народився в 3 столітті в Нікомедії, в родині знатного язичника. В юності батько відправив його на навчання до знаменитого лікаря Євфросина, і незабаром Пантолеон сам став відомим лікарем.
Одного разу юнак познайомився з християнином Єрмолаєм (його вшановують днем раніше), і той почав розповідати йому про віру, а згодом охрестив з ім'ям Пантелеімон. Згідно з житієм, лікар щиро увірував у Христа, коли звернувся до нього з молитвою про порятунок дитини, вкушеної змією, і отримав допомогу. Після цього випадку Пантелеймон вирішив присвятити своє життя порятунку людей від хвороб - причому лікував усіх безоплатно.
Допомагав він і християнам, які перебували у в'язницях. Про це дізнався імператор Максиміан, який запропонував Пантелеймону спростувати донос і зректися віри. У відповідь святий запропонував знайти важкого хворого і влаштувати випробування: хто вилікує його (лікар-християнин або лікар-язичник), того віра й істинна. Суперечку виграв Пантелеймон, і багато язичників, побачивши це, навернулися в християнство.

Іменини: Анфіса, Герман, Іван, Кирило, Климент, Костянтин, Наум, Микола, Пантелеймон, Платон, Сава.

]]>
8 серпня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97541 ДЕНЬ 531 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 531 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 08 Aug 2023 09:23:57 +0300 8 серпня відзначають Всесвітній день кішок, День альпініста.
В Україні - День військ зв'язку ЗСУ, у Німеччині - День миру в Аугсбургу.

Православна церква вшановує пам'ять святого Єрмолая.

Католицька церква - День пам'яті святого Домініка.

День військ зв'язку Збройних сил України
Це професійне свято з'явилося в 2000 році після підписання президентом відповідного указу. Дату обрали не випадково. Саме цього дня 1920 року в місті Києві, на базі колишнього Костянтинівського юнкерського військового училища почалася підготовка військових зв'язківців на других Київських військово-інженерних курсах.

Всесвітній день котів
Кішки споконвіку були і залишаються найбільш розповсюдженими домашніми тваринами в усьому світі: близько 80% усіх жителів Землі тримають домашню тварину, і більше половини з них віддали свою перевагу саме кішкам, на другому місці - собаки.
Всесвітній день кішок відзначають щорічно 8 серпня за ініціативою Міжнародного фонду із захисту тварин Animal Welfare, не лише з метою вшанування пухнастих домосідів, а й привернення уваги до проблеми безпритульних котів і кішок.

Міжнародний день альпінізму
Свято всіх, хто не боїться долати вершини. Заснували його на честь підкорення найвищого піку Альп, Монблану (висота 4810 метрів). Зробив це альпініст і лікар за фахом Мішель-Габріель Паккард разом із провідником Жаком Бальмою.

Ще цього дня:
1949 - У Страсбургу розпочалася перша сесія Ради Європи;
1965 - У Шешорах (Івано-Франківська область) відбувся мітинг з нагоди відкриття пам'ятника Тарасу Шевченку;
1966 - У Китайській Народній Республіці оголошено початок "культурної революції";
1967 - У Бангкоку (Таїланд) засновано Асоціацію держав Південно-Східної Азії (АСЕАН);
1969 - Уперше Кубок СРСР з футболу виграла команда I ліги "Карпати" (Львів);
1974 - Президент США Річард Ніксон оголосив, що йде у відставку у зв'язку з Вотергейтським скандалом;
1985 - Почалося виведення радянських військ з Афганістану після дев'яти років війни;
1998 - Американець Майкл Кірні став наймолодшим магістром наук (у біохімії) - диплом він отримав у віці 14 років 8 місяців;
2000 - Учені Великої Британії, США та Італії офіційно оголосили про початок дослідів із клонування людини;
2004 - Введено в дію другий енергоблок Хмельницької АЕС;
2012 - Президент України Віктор Янукович підписав антиукраїнський Закон про мови Колесніченка-Ківалова;
2017 - Компанія Coca-Cola встановила перший в історії тривимірний білборд.

Церковне свято
Цього дня православна церква вшановує пам'ять святого Єрмолая, одного з Нікомідійських мучеників поряд з Єрміппом і Єрмократом. На початку 4 століття за велінням імператора Максиміліана в Нікомідійській церкві було спалено 20 тисяч християн, але трьом чоловікам вдалося врятуватися. Після цього вони переховувалися у віддалених місцях імперії, але не переставали вчити ближніх християнської віри.

Одного разу повз будинок Єрмолая проходив юнак-язичник Пантолеон (майбутній святий мученик Пантелеймон). Вийшовши до нього назустріч, християнин почав роз'яснювати йому хибність і суєтність язичницьких вірувань. Відтоді Пантолеон став щодня приходити до Єрмолая - доти, доки юнака не викрили язичники. Після цього схопили також Єрмолая, Єрміппа та Єрмократа. Усім трьом запропонували зректися Христа і принести жертву ідолам, але вони відмовилися. Язичники стали погрожувати християнам муками і смертю, але раптово почався землетрус, і ідоли в капищі впали і розбилися. Коли про це стало відомо імператору Максиміліану, той виніс мученикам смертний вирок.

Іменини: Єрмолай, Ігнатій, Мойсей, Сергій, Федір.

]]>
7 серпня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97530 ДЕНЬ 530 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 530 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 07 Aug 2023 09:37:55 +0300 7 серпня відзначають День маяка і День професійного спікера.

Православна церква вшановує пам'ять праведниці Анни, матері Пресвятої Богородиці, у католиків День пам'яті Святого Каетана, покровителя породіль.

День маяка

Головне призначення маяка - служити навігаційним засобом і попереджати човни про небезпечні райони. Це як дорожній знак на морі. Першим відомим маяком був Олександрійський маяк в Єгипті. Найстарішим існуючим маяком у світі вважається маяк Ла-Корунья в Іспанії, датований бл. 20 р. до н. е. Римський маяк, розташований на скелях Дувра у Великій Британії, було збудовано в 40 році нашої ери.

У наші дні маяки управляються машинами і дистанційним спостереженням. Автоматичні датчики визначають, чи є в повітрі зайва волога, і якщо так, вмикаються протитуманні сигнали. Радіосигнали використовують для зв'язку з кораблями. Але коли технології були ще не настільки розвинені, маяками керували доглядачі.

Ще цього дня:

1918 - Українська Держава і Всевелике Військо Донське підписали договір про кордони;

1968 - У Лондоні українські емігранти закидали камінням посольство Радянського Союзу;

1970 - Проведено перший комп'ютерний шаховий турнір;

1993 - Частину Букінгемського палацу відкрили для туристів;

2000 - Японці винайшли водневий електромобіль;

2008 - Початок російсько-грузинської війни;

2016 - Початок "стрілянини на півночі Криму" - інсценована спецпровокація російських спецслужб з метою імітації "нападу диверсантів ГУР МО України", нібито закинутих з материкової України до Криму. Провокація завершилася 11 серпня терміновим розглядом справи в РБ ООН за заявою України.

Успіння праведної Анни, матері Богородиці

Цього дня вшановують святу Анну - матір Пресвятої Богородиці, бабусю Ісуса Христа. Через божественні родинні зв'язки її величають особливим чином - Богопраматір. Дочка священика Анна вийшла заміж за Якима і жила з ним у Назареті. Незважаючи на тривалий шлюб, дітей у пари не було доти, доки Яким не пішов у пустелю. Там йому з'явився янгол зі звісткою, що незабаром його немолода дружина народить дочку. Зраділий Яким повернувся додому, незабаром Анна завагітніла і у вересні народила дівчинку. За юдейським звичаєм, ім'я дочка Анни та Якима отримала на 15-й день. Її назвали Марією, як велів янгол.

Іменини: Анна, Олександр.

]]>
6 серпня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97523 ДЕНЬ 529 - РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 529 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sun, 06 Aug 2023 11:06:25 +0300 6 серпня відзначають Всесвітній день боротьби за заборону ядерної зброї, Міжнародний день "Лікарі світу за мир".

В Україні святкують День Повітряних Сил Збройних Сил України.

В Аргентині - День дитини, в Японії - Хіросімська меморіальна церемонія миру. Ямайка святкує День незалежності.

Цього дня 1806 року Священна Римська імперія припинила своє існування, 1889 року було проведено останній боксерський бій без рукавичок, а в 1991 році з'явився перший інтернет-сервер.

Католицька церква відзначає свято Преображення Господнього.

Православна церква вшановує пам'ять святих Бориса і Гліба.

День Повітряних Сил Збройних Сил України

Професійне свято щороку випадає на першу неділю серпня. Було започатковано 2007 року президентом України після скасування дня Військ Протиповітряної оборони. Ці війська на території сучасної України з'явилися ще 1917 року, а перші навчальні заклади в Києві, Харкові, Полтаві, Чугуєві,Чернігові та Луганську почали відкриватися вже з 1930 року.

Всесвітній день боротьби за заборону ядерної зброї

День Хіросіми, відомий ще й як Всесвітній день боротьби за заборону ядерної зброї, відзначається щорічно 6 серпня.

Міжнародний день "Лікарі миру за мир"

"Лікарі миру за мир" - міжнародний день, запропонований організацією "Лікарі світу за запобігання ядерній війні". Його відзначають у річницю страшної трагедії - дня бомбардування японського міста Хіросіма 6 серпня 1945 року.

Щороку 6 серпня о 8 годині 15 хвилин ранку японське місто Хіросіма завмирає у хвилині мовчання. Склавши руки біля грудей і нахиливши голови, літні та молоді японці думають про той день - 6 серпня 1945 року, коли на мирне місто було скинуто атомну бомбу. Також цього дня відбуваються пам'ятні заходи в хіросімському Парку Миру, де горить вічний вогонь перед пам'ятником жертвам бомбардування.

Церковне свято

Цього дня православна церква вшановує пам'ять святих Бориса і Гліба (у хрещенні Романа і Давида). Вони були князями, синами великого князя Володимира Святославовича. Бориса і Гліба вбив їхній єдинокровний брат Святополк Окаянний у боротьбі за владу після смерті батька. За церковним переказом, на такий вчинок Святополка штовхнув диявол.

Свято Преображення Господнього у західних християн

6 серпня Католицька церква святкує Преображення Господнє - таємниче преображення, описане в Євангеліях, явлення Божественної величі та слави Ісуса Христа перед трьома найближчими учнями під час молитви.

Преображенням на горі Фавор Господь Ісус Христос показав учням Славу Свого Божества для того, щоб вони під час Його прийдешніх страждань і Хресної смерті не похитнулися у вірі в Нього - Єдинородного Сина Божого.

Іменини: Анатолій, Афанасій, Борис, Гліб, Давид, Іван, Іларіон, Христина, Микола, Полікарп, Роман.

]]>
4 серпня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97498 ДЕНЬ 527 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 527 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 04 Aug 2023 08:27:28 +0300 4 серпня відзначають Міжнародний день пива, День самотніх працюючих жінок, День народження шампанського.

Цього дня в Лондоні 1777 року було відкрито перший у світі цирк.

У США - День берегової охорони, у Великій Британії - відкриття Единбурзького міжнародного фестивалю мистецтв.

Православна церква - День пам'яті мироносиці рівноапостольної Марії Магдалини.

Міжнародний день пива
Міжнародний день пива - щорічне неофіційне свято всіх любителів і виробників цього напою, яке відзначають у першу п'ятницю серпня. Засновником свята став американець Джес Авшаломов, власник бару, який хотів у такий спосіб привабити ще більше відвідувачів до свого закладу.

Уперше це свято відзначили в 2007 році в місті Санта-Круз (штат Каліфорнія, США) і кілька років воно мало фіксовану дату - 5 серпня, але через поширення географії свята змінилася і його дата - з 2012 року воно відзначається у першу п'ятницю серпня. Відтоді воно перетворилося на подію міжнародного масштабу - у 2012 році його відзначали вже в 207 містах 50 країн на 5 континентах. Крім США сьогодні День пива відзначають у багатьох країнах Європи, Південної та Північної Америки, країнах Азії та Африки.

День самотніх працюючих жінок
4 серпня відзначають День самотніх працюючих жінок, покликаний відзначити важливу роль, яку самотні працюючі жінки відіграють у суспільстві.
Ініціатором Дня виступила американка Барбара Пейн у 2006 році - засновниця партнерської мережі самотніх працюючих жінок. Відтоді його відзначають щорічно. Свято покликано звернути увагу оточуючих на право кожної жінки самостійно обирати свій шлях у житті.

Цього дня:
1914 - У Львові створено Союз визволення України на чолі з Дмитром Донцовим;
1922 - Під час похорону винахідника телефону Александера Белла в Північній Америці було вимкнено протягом хвилини 13 мільйонів апаратів;
1926 - На площі Пікаділлі встановлено перші в Лондоні світлофори;
1934 - На "Криворіжсталі" запущено першу доменну піч;
1962 - Ув'язнення лідера організації Африканський національний конгрес Нельсона Мандели, у в'язниці він провів 28 років;
2007 - Запущено космічний апарат НАСА "Фенікс", призначений для дослідження Марса.

Церковне свято
Цього дня вшановують пам'ять однієї з найбільш відомих жінок в історії релігії - Марії Магдалини, послідовниці Ісуса Христа.

Марія походила з галілейського міста Магдали. У Новому заповіті її ім'я згадується лише в кількох епізодах. Зокрема, відомо, що Ісус вилікував її від одержимості сімома бісами, після чого вона пішла за Спасителем і стала служити йому. Магдалина була на Голгофі під час страти Христа, а пізніше стала однією з жінок-мироносиць, які прийшли умаслити його тіло. Саме Марія Магдалина першою побачила воскреслого Ісуса і сповістила про це диво апостолам.

Вважається, що Магдалина проповідувала християнство в Римі, допомагаючи Івану Богослову. Смерть її була мирною: свята померла в Ефесі. У православ'ї Марію шанують як рівноапостольну святу.

Іменини: Олексій, Корнилій, Марія, Михайло.

]]>
3 серпня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97490 ДЕНЬ 526 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 526 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 03 Aug 2023 07:59:21 +0300 3 серпня відзначають День кавуна.

Православна церква вшановує пам'ять святого пророка Єзекіїля.

Католицизм – День святої Лідії.

День кавуна
3 серпня у різних країнах відзначають День кавуна.
Започаткували його в США, де відзначають як Національний День кавуна. Америка посідає перше місце за кількістю його поїдання, порівняно з іншими країнами. Тут цей солодкий і смачний плід є необхідним атрибутом літніх пікніків, як і знаменитий хот-дог.
Із кавуна можна приготувати велику кількість різних страв. Зазвичай, їх просто з'їдають свіжими, але вони також можуть бути використані в десертах (наприклад, фруктові салати) та напоях, приготовлені на грилі або зварені. У деяких регіонах з кавуна готують нардек (кавуновий мед), випаровуючи кавуновий сік до густини меду. Не викидають і скоринки від кавуна - з них варять варення або маринують. Так, рецепт маринованих кавунових кірок був опублікований у кухонній книзі, виданій в Америці у 1796 році.

У цей день:
1904 - Члени британської експедиції стали першими людьми Заходу, що увійшли до священного міста Лхаса в Тибеті;
1912 - Туреччина надала обмежену автономію Албанії та дозволила викладання у початкових школах албанською мовою;
1922 - Радіо Нью-Йорка застосувало перший у світі звуковий радіоефект: двома шматками дерева було зімітовано стукіт дверей;
1926 – На площі Пікаділлі встановлені перші в Лондоні світлофори;
1949 - Набув чинності Статут Ради Європи;
1949 – У США у результаті злиття Американської баскетбольної асоціації та Національної баскетбольної ліги засновано Національну баскетбольну асоціацію (НБА), до складу якої увійшло 17 команд;
1990 – Верховна Рада УРСР схвалила закон про економічну незалежність Української РСР;
1992 - Стрибун із жердиною Сергій Бубка в Падуї встановив світовий рекорд, стрибнувши на 6 м 12 см.
1993 - 4-річна американка Сідні Діттман стала наймолодшим власником патенту (її винахід називався "Допомога для хапання круглої дверної ручки");

Церковне свято
Сьогодні православна церква вшановує пам’ять святого пророка Єзикиїля, старозавітного біблійного пророка, сучасника пророка Єремії. Належить до великих пророків. Єзекиїл — син священика Бузія, був забраний у полон за першого нашестя халдеїв на Єрусалим у 598 р. до різдва христового., із царем Йоакимом та іншими вельможними юдеями. На п'ятому році Вавилонського полону, ще до остаточної руйнації царства юдейського, був покликаний Богом для продовження серед ізраїльського народу справи Єремії, що залишився в Єрусалимі. Єзикиїль, подібно до Мойсея, був чудотворцем.

Іменини: Ганна, Георгій, Євген, Іван, Петро, Семен, Федір

]]>
2 серпня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97479 ДЕНЬ 525 РОСІЙСЬКА Агресія - DAY 525 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 02 Aug 2023 10:25:52 +0300 2 серпня відзначають Міжнародний день Голокосту ромів.

Православна церква вшановує пам'ять пророка Іллі.

Сьогодні 70-річний ювілей святкує Дитяча залізниця, відкрита у Києві в 1953 році.

У цей день:

1909 - На озброєння армії США прийнято перший військовий літак, збудований братами Райт;

1918 – Гетьман України Павло Скоропадський затвердив закон про створення фонду Національної бібліотеки Української держави;

1939 - Альберт Ейнштейн направив президенту США Франкліну Рузвельту листа, в якому поінформував про роботу нацистських фізиків зі створення атомної зброї та закликав почати в США дослідну програму;

1940 – бригадний генерал Шарль де Голль, який після капітуляції Французької республіки покинув країну, з Лондона закликав усіх патріотів продовжувати збройну боротьбу з нацистською Німеччиною;

1945 - Завершилася Потсдамська конференція;

1949 – Академік В. Філатов у клініці Українського експериментального інституту очних хвороб в Одесі здійснив тисячну операцію з пересадки рогівки;

1970 – У Белфасті британська армія вперше застосувала гумові кулі проти північних ірландців;

1989 - Трагедія на Київському головпоштамті, внаслідок якої загинули 11 осіб;

1991 - Сполучені Штати Америки визнали незалежність Латвії, Литви та Естонії;

2006 – У Йоганнесбургу (ПАР) вперше за останні 25 років випав сніг;

2014 – Суд Тбілісі заочно заарештував експрезидента Міхеіла Саакашвілі у справі перевищення службових повноважень;

2020 - Із МКС повернулася капсула Crew Dragon із двома американськими астронавтами на борту, які брали участь у місії SpaceX DM-2 (перший політ людей на приватному космічному кораблі)

2022 - Ненсі Пелосі відвідала Тайвань.

Церковне свято

Цього дня вшановують пророка Іллю, який жив в Ізраїльському царстві за 900 років до Різдва Христового. За переказами, він був ревним поборником іудаїзму, викривав ідолопоклонство та всяке нечестя.

За часів Іллі в Ізраїлі царював слабохарактерний правитель Ахав, чия дружина Єзавіль вирішила встановити культ язичницького божества Ваала. Пророк Ілля заступився за зневажені святині юдеїв. Наділений особливим даром, він творив безліч чудес, щоб навчити царя та його дружину. Одним із покарань, які Ілля послав на країну безбожних правителів, став трирічний голод. Крім того, він власноруч стратив язичницьких жерців, які влаштували жертвопринесення на горі Кармель.

Діяння пророка розлютили Єзавіль, і вона заприсяглася винищити його. Однак Ілля втік у пустелю. Пізніше, повернувшись до Ізраїлевого царства, він все ж упокорив правителя Ахава. Вважається, що Ілля був узятий на Небо живим: «раптом з'явилися колісниця вогняна та коні вогняні», які й забрали пророка. Завдяки цьому образу святий отримав у народі прізвисько Ілля Громовержець: говорили, що саме він, проносячись по небу у вогняній колісниці та намагаючись вразити нечистого змія, пускає громи та блискавки.

Іменини: Олександр, Олексій, Опанас, Георгій, Юхим, Іван, Ілля, Костянтин, Кузьма, Леонтій, Микола, Петро, Сава, Сергій, Тихін, Федір.

]]>
31 липня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97454 ДЕНЬ 523 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 523 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 31 Jul 2023 09:38:16 +0300

31 липня відзначають День незвичайних музичних інструментів, Всесвітній день рейнджера, День народження Гаррі Поттера.

У США - День Гавайського прапора.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Івана Багатостраждального, Печерського і Святого мученика Еміліана.

У католиків - День святого Ігнатіуса Лойоли.

День незвичайних музичних інструментів

Свято присвячено рідкісним музичним інструментам, таким як клавікорд, варган, гітаррон, блокфлейта, глюкофон, ґанґ, диджериду, шарманка. А трапляються й зовсім дивовижні. Наприклад, котяче піаніно - у джерелах 19 століття є зображення домашніх улюбленців, яких посадили в ряд, а хвости зв'язали з клавіатурою піаніно, і під час натискання на клавіші кішки відчували біль і починали видавати гучні звуки, які чимось нагадують мелодію; або гідралофон (є результатом перетворення коливань рідини на звуки); або величезний орган у концертному залі Бордвок в Атлантік-Сіті, який містить понад 33 тисячі труб; або індонезійський бонанг із бронзових гонгів, які стоять на дерев'яній підставці (як резонатори над гонгами підвішують півсфери з глини).

Дивовижні звуки можна почути у виконанні зімбабвійської мбіри, індійського горна з морської мушлі та африканського танбура. А мелодії, що видаються бубном і варганом, вважаються частиною шаманських ритуалів і можуть "відкривати ворота у світ духів". Список незвичайних пристроїв для відтворення музики досить великий. До того ж, існує і безліч незвичайних інструментів у результаті модифікацій традиційних - сирні барабани, овочеві сопілки, велика кількість модифікованих арф, органів, гітар і духових інструментів.

Всесвітній день рейнджера

Всесвітній день рейнджера, або паркового рейнджера, державного інспектора з охорони тварин і довкілля, що відзначається щороку 31 липня, заснований 2007 року Міжнародною федерацією рейнджерів, щоб відзначити внесок паркових рейнджерів в охорону природи і вшанувати пам'ять загиблих під час несення своєї служби.

Парковий рейнджер - це фахівець, який займається захистом і збереженням природоохоронних зон, диких тварин і середовища їхнього проживання від браконьєрів і зовнішніх посягань, пов'язаних із цивілізацією.

Цього дня:

1919 - У Німеччині ухвалено Веймарську конституцію. Німеччина стала республікою;

1924 - Польський уряд заборонив вживати українську мову в державних і самоврядних установах Західної України;

1941 - Кость Паньківський у Львові обраний головою Генерального секретаріату Української Національної Ради;

1971 - Уперше людина проїхалася Місяцем на спеціальному модулі Lunar Rover Vehicle;

1975 - У Гельсінкі відкрилася Нарада з безпеки і співробітництва в Європі, на якій ухвалено Заключний акт, що містить розділ про права людини;

1991 - СРСР і США підписали Договір про обмеження стратегічних наступальних озброєнь СТАРТ;

1994 - Сергій Бубка встановив світовий рекорд у стрибках із жердиною - 6,14 м.

Церковне свято

День пам'яті мученика Еміліана

Святий мученик Еміліан, пам'ять якого вшановується цього дня, постраждав за віру за часів імператора Юліана Відступника (4 століття). Імператор розіслав по всіх областях указ, згідно з яким християн слід було піддавати смерті. У місті Доростолі на березі Дунаю, де жив Еміліан, указ виголосили на міській площі.

Обурений жорстоким рішенням імператора, Еміліан вирушив на язичницьке капище, розбив статуї ідолів і перекинув вівтарі. Коли городяни побачили, що капище розгромлено, вони в люті почали бити селянина, який випадково проходив повз. Еміліан крикнув, щоб не чіпали невинну людину, і зізнався у своєму вчинку. Чоловіка схопили і привели до судді Капітоліна.

За наказом сановника Еміліана довго били, а потім засудили на спалення. Однак мученик не загинув у вогнищі, зате полум'я обпалило багатьох язичників, які прийшли подивитися на страту. Коли вогонь згас, святий Еміліан ліг на вугілля і з молитвою відійшов в інший світ.

День святого Ігнатіуса Лойоли

У 1491 році в Іспанії, в родовитій, але небагатій дворянській сім'ї народилася тринадцята дитина - Ігнасіо Лопес де Лойола, згодом всесвітньо відомий як засновник ордену єзуїтів Ігнатіус Лойола, чия пам'ять щорічно вшановується католицькою церквою 31 липня.

У віці 30 років, він почав вивчати релігію. Приводом послужили військові події - облога французькими військами іспанського міста Памплони. Під час боїв Лойола отримує каліцтво - одним із снарядів йому роздробило ногу, а уламком зруйнованої стіни зламало іншу. Але Лойола не залишив поля бою, чим заслужив повагу французів.

Понад рік Лойола лікував роздроблені ноги, лікарі докладали всіх зусиль, щоб зростити кістки, але результат не задовольняв Лойолу. Ба більше, спочатку кістка, що стирчала з коліна, заважала при ходьбі - за наказом Лойоли її відпиляли. Потім виявилося, що одна нога його стала коротшою за іншу - Ігнатіус наказав зробити протези, щоб витягнути ногу. Протези завдавали неймовірних страждань, і, в результаті, Лойола все одно залишився кульгавим.

Якраз під час лікування він прочитав велику кількість книжок, які стали віддушиною в боротьбі з хворобою і стражданнями. Книги перевернули уявлення Лойоли про світ, буття і власне призначення, і навесні 1522 року він іде із замку в монастир.

У 1534 році Лойола засновує єзуїтський орден, названий "Товариством Ісуса". Метою ордена стало зміцнення влади папи, яке, своєю чергою, могло бути досягнуто шляхом проникнення вчення єзуїтів у середовище багатих і панівних кіл різних держав. Також єзуїти прагнули підтримувати тісний зв'язок із відомими політичними діячами, не залишали поза увагою хліборобську і фінансову аристократію, щоб через них впливати на політичне і суспільне життя, проводячи папські закони.

Інакше кажучи, орден єзуїтів служив зміцненню авторитету католицької церкви, що похитнувся. Статут нового релігійного чернечого ордена був схвалений папою, а першим кардиналом ордена був обраний сам Лойола. Пробувши як кардинал ордена до останнього дня свого життя, Лойола помер у Римі 31 липня 1556 року, так і не призначивши собі наступника.

Іменини: Афанасій, Омелян, Іван, Кузьма, Леонтій, Мирон, Степан

]]>
28 липня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97434 ДЕНЬ 520 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 520 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 28 Jul 2023 09:43:34 +0300
28 липня відзначають День системного адміністратора, Всесвітній день боротьби з гепатитом.

В Україні - День хрещення Київської Русі та День державності, у Перу - День незалежності, у США - Фестиваль повітряних куль у Нью-Джерсі.

Православна церква - День пам'яті рівноапостольного великого князя Володимира, пам'ять ранньохристиянських святих Кірика і Улити.

Мусульмани святкують День Ашура - день поминання пророків посланців Аллаха.

День Хрещення Київської Русі-України
Державна пам'ятна дата в Україні на честь хрещення Русі, що відзначається щорічно 28 липня - у день пам'яті святого рівноапостольного князя Володимира.
2023 року ПЦУ та УГКЦ перейшли на новоюліанський календар, за яким дата відповідає 15 липня.

День Української Державності
Свято встановлено Указом Президента України Володимира Зеленського від 24 серпня 2021 року, який було підписано під час урочистостей до тридцятої річниці незалежності України.
Урочисте відзначення Дня Української Державності має на меті привернути увагу суспільства до національних традицій, які лягли в основу формування державності, і відзначити всі важливі етапи цього процесу.
Ухвалений закон про святкування спрямований на сприяння утвердженню принципу спадкоємності українського державотворення, захисту національних інтересів України. Головне - це збереження історичної справедливості та протидія фальшивим інтерпретаціям, які сьогодні поширюються державою-агресором щодо історичних аспектів української державності.
Метою відзначення Дня Української Державності є закріплення зв'язку між сучасними українцями та їхніми предками, які протягом багатьох поколінь будували державу для українського народу. Це свято призначено для виховання у всіх громадян України розуміння того, що наш народ має багатовіковий досвід у державотворенні, власну культуру, самобутність та український характер.

День системного адміністратора
Щороку, в останню п'ятницю липня, адміністратори корпоративних і домашніх мереж, баз даних, поштових систем, програмних комплексів та інші "бійці невидимого фронту" відзначають своє професійне свято - День системного адміністратора, або День подяки системному адміністратору.

Всесвітній день боротьби з гепатитом
Щорічно 28 липня в багатьох країнах проводиться Всесвітній день боротьби з гепатитом. Датою для його заснування став день народження американського лікаря Баруха Самюеля Блумберга, лауреата Нобелівської премії, який відкрив вірус гепатиту B.
Перший такий День був проведений у 2008 році за ініціативи Міжнародного альянсу з боротьби з гепатитом. У 2011 році Всесвітня організація охорони здоров'я внесла цю дату до свого календаря, таким чином Всесвітній день боротьби з гепатитом отримав офіційний статус.

Ще цього дня:
1900 - У Коннектикуті приготували перший гамбургер;
1914 - Початок Першої світової війни;
1916 - Заборона імпорту опіуму та кокаїну до Великої Британії;
1917 - Мала Рада УНР затвердила особовий склад Генерального секретаріату на чолі з Володимиром Винниченком;
1942 - Наркомом оборони СРСР підписано наказ № 227, відомий під назвою "Ні кроку назад!", яким заборонялося будь-який відступ, було запроваджено персональну відповідальність командирів, політпрацівників і бійців перед військовими трибуналами за невиконання наказу;
1959 - Введення поштових індексів і встановлення сортувальних машин у Великій Британії;
1992 - В Афганістані жінкам заборонили з'являтися на телебаченні;
1994 - Ухвалення конституції Молдови;
2014 - Українські війська звільнили від російських окупантів Авдіївку.

Церковне свято

Цього дня відзначають пам'ять ранньохристиянських святих Кирика і Улити, які постраждали за віру за часів імператора Діоклетіана (кінець 3 - початок 4 століття). Згідно з Житієм, Улита була молодою вдовою знатного походження, а Кирик - її сином. Коли почалися гоніння на християн, жінка, не бажаючи відрікатися від віри, покинула свій дім і все майно і, пішовши разом із трирічним сином і двома рабинями в інше місто, почала жити як злиденна мандрівниця. Однак одного разу її впізнали і привели на суд до правителя. Там Улити підтвердила свою відданість християнській вірі.

У жінки забрали сина, а її почали бити батогами. Маленький Кирик, побачивши страждання матері, заплакав, а потім сказав, що і сам є християнином, і зажадав пустити його до матері. Правитель у гніві скинув дитину з кам'яного помосту. Саму ж Улиту спочатку піддали численним тортурам, а потім обезголовили.

Мощі Улити і Кирика були знайдені за імператора Костянтина Великого; на них вказала одна з рабинь, які поховали тіла мучеників.

Іменини: Василь, Володимир, Петро

]]>
27 липня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97425 ДЕНЬ 519 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 519 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 27 Jul 2023 09:27:03 +0300 27 липня відзначають День п'яти випадкових зустрічей і День прогулянки з домашніми рослинами.
В Україні – День медика, у Фінляндії - День соні, у США - Національний день шотландського віскі, День гострого хот-дога і День крем-брюле.
Православна церква - День пам'яті преподобного Стефана Махріщицького, пам'ять апостола від 70-ти Акіли.

День медичного працівника
В Україні професійне свято всіх працівників сфери охорони здоров'я - День медичного працівника (День медика), раніше відзначалося у третю неділю червня, але цього року, дата свята змінилася.
Дату святкування в Україні перенесли на 27 липня, щоб вона не збігалася зі святкуванням у Росії
Відзначати День медика розпочали у Радянському Союзі. У 1980 році датою цього свята було обрано третю неділю червня. В Україні в 1994 році Верховна Рада ухвалила рішення про відзначення Дня медика цього ж дня.
У 2023 році День медика мав відзначатись 18 червня, але, згідно з указом президента України від 13 червня 2023 року, День медичного працівника в Україні тепер відзначатимуть щороку 27 липня.

Ще цього дня:
1900 - Американський гастроном Луї Лессінг у своєму рідному місті Нью-Гейвен продав перший гамбургер;
1921 - Фредерік Грант Бантинг виступив із доповіддю про отримання інсуліну;
1936 - Створено Інститут історії України;
1953 - У Пханмунджомі підписано угоду про перемир'я на Корейському півострові, яка поклала край бойовим діям Корейської війни;
1974 - Президента США Річарда Ніксона обвинувачено в перешкоджанні правосуддю, після того як він відмовився надати плівки з інформацією, пов'язаною з Вотергейтським скандалом;
1991 - У Києві створено Спілку офіцерів України;
2002 - Трагедія на авіашоу у Львові, найбільша в історії світових авіашоу. Унаслідок падіння Су-27 загинуло 77 осіб;
2012 - Відкрилися XXX Літні Олімпійські ігри в Лондоні.

Церковне свято
День пам'яті преподобного Стефана Махріщицького
Преподобний Стефан Махріщицький народився в Києві. Прийняв чернецтво в Києво-Печерському монастирі, де прожив кілька років, проводив час у молитві та послуху.

Пам'ять апостола від 70-ти Акіли
Акіла, пам'ять якого вшановується цього дня, був апостолом від сімдесяти (так називають безпосередніх учнів Дванадцяти апостолів). Акіла, за походженням юдей, народився в місті Понте, але довго жив у Римі, поки не був вигнаний звідти за велінням імператора Клавдія. Оселившись у Коринті разом із дружиною Прискіллою, Акіла познайомився зі святим Павлом. Згодом апостол навернув подружжя до християнства. Акіла і Прискілла проводили у своєму домі богослужіння, поширювали християнську віру і багато в чому допомагали апостолу Павлу.

Іменини: Акіла, Іван, Іраклій, Костянтин, Микола, Петро, Степан, Федір.

]]>
26 липня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97413 ДЕНЬ 518 РОСІЙСЬКА Агресія - DAY 518 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 26 Jul 2023 09:43:33 +0300 26 липня відзначають Міжнародний день збереження мангрових екосистем, День дядька й тітки, День есперанто.

В Україні - День парашутиста.

Православна церква – Святкування Собору Архангела Гавриїла.

Католицька церква – День святої Анни.

День есперанто

Щороку 26 липня шанувальники першої у світі штучної мови відзначають День есперанто. Цю знакову систему створив окуліст Людвік Маркович Заменхоф.

Спілкування з людьми різних національностей підштовхнуло його до створення мови, яку могла б зрозуміти будь-яка людина на планеті. Першу працю Людвік Заменхоф опублікував під псевдонімом Есперанто. Це ім'я, яке перекладається як "Надія", незабаром стало назвою самої мови.

Саме 26 липня 1887 року Людвіг Заменгоф опублікував підручник з есперанто – так звану "Першу книгу". Роботу над виданням він розпочав ще гімназистом і вже у 1878 році познайомив своїх однокласників із намітками майбутньої мови. Остаточний проєкт підручника був готовий у 1885 році, але протягом двох років Заменхоф намагався знайти видавництво, яке випустило б підручник. 26 липня книгу надрукували в друкарні Кельтера у Варшаві.

Незважаючи на те, що сьогодні жодна держава офіційно не затвердила цю мову, в 1921 вона була рекомендована Французькою академією наук, в 1954 - ЮНЕСКО. У 1985 році ЮНЕСКО звернулася до держав, що входять до неї, та до міжнародних організацій, з пропозицією запровадити навчання есперанто у школах та використовувати цю мову у міжнародному співробітництві. І щороку сотні міжнародних конференцій та зустрічей проводяться на есперанто без перекладачів.

Наразі пропонується перейменувати це свято на День есперанто-літератури, День есперанто-книги або День есперанто-культури.

День парашутиста

26 липня в Україні відзначають неофіційне професійне свято – День парашутиста (скайдайвера), яке вперше відзначили у 1930 році.

Винахідником парашута називають Леонардо да Вінчі. Ескізи пристрою він намалював ще 1485 року. Британський парашутист Адріан Ніколас довів цей факт у 2000 році, побудувавши парашут за малюнками да Вінчі та здійснивши на ньому успішне приземлення.

Парашут у сучасному вигляді з'явився завдяки Луї-Себастьяну Ленорману наприкінці 18 століття.

У США створено Федеральне бюро розслідувань

Федеральне бюро розслідувань (ФБР) – наступник створеного 26 липня 1908 року у міністерстві юстиції США бюро розслідувань. Нинішню назву воно отримало у 1935 році. ФБР належить до системи міністерства юстиції та Розвідувальної спільноти США, підпорядковане генеральному прокурору та одночасно директору Національної розвідки.

Основними сферами діяльності ФБР є боротьба з тероризмом та організованою злочинністю, контррозвідувальна робота, боротьба з наркобізнесом та тяжкими злочинами проти людини, а також розслідування порушень цивільних прав.

ФБР бере активну участь у програмах міжнародного співробітництва у цих сферах. Пости зв'язку ФБР існують при посольствах США у 34 країнах.

Ще цього дня:

1929 - У СРСР на екрани виходить фільм Олександра Довженка "Арсенал";
1941 – У Канаді засновано Українське товариство допомоги Батьківщині (згодом – Товариство об'єднаних українських канадців);
1945 - На маріупольському заводі "Азовсталь" відбудовується перша домна;
1946 – В УРСР створено Товариство охорони довкілля;
1948 – Велика Британія і США підписують умови реалізації "плану Маршалла" (плану допомоги країнам Європи);
1957 – СРСР запускає першу міжконтинентальну багатоступеневу балістичну ракету;
1971 - Стартує американський космічний корабель "Аполлон-15", пілотований астронавтами Д. Скоттом, А. Ворденом та Дж. Ірвіном, 30 липня здійснить посадку на Місяць;
1995 – Представники 15 країн Євросоюзу підписали Конвенцію про створення Європолу – організації, яка покликана координувати дії поліції країн ЄС у боротьбі зі злочинністю;
1998 – Компанії Circuit City I Good Guys анонсували новий стандарт цифрового відео – Digital Video Express (DIVX), як альтернативу стандарту Digital Video Disks (DVD).

Церковне свято

Святкування Собору Архангела Гавриїла

Приводом для встановлення Собору Архангела Гавриїла стала дата освячення храму, спорудженого в Константинополі на честь Гавриїла.

Архангела Гавриїла шанують як одного із семи головних янголів, служителя Божественної Всемогутності. Він кілька разів згадується у Святому Письмі як вісник Божий. Саме він надихав пророка Мойсея під час написання Книги Буття. Саме він сповіщав пророку Данилові про майбутню долю єврейського народу. І саме Гавриїл повідомив Діві Марії про те, що у неї народиться Син Божий. Тому наступного дня після Благовіщення відзначається собор на честь архангела, який приніс звістку.

За переказами, архангел Гавриїл постійно охороняв Діву Марію під час її земного життя. Так, він з'явився до її чоловіка Йосипа, попередив про задум Ірода винищити немовлят і велів бігти до Єгипту разом із Немовлям та Богородицею. Приходив Гавриїл і до самого Ісуса, коли той молився в Гефсиманському саду, із проханням зміцнити його дух. Згодом дружини-мироносиці отримали від архангела радісну звістку про воскресіння Сина Божого.

День святої Анни

Свята Анна — у християнстві мати Богородиці, бабуся Ісуса Христа, дружина святого Йоакима, яка народила доньку чудовим чином після довгих років бездітного шлюбу.

До святої Анни звертаються як до захисниці вагітних жінок. Саме до неї звертають свої молитви для того, щоб пологи були легкими, дитина народилася здоровою, і щоб молока було достатньо. Свята Анна є також покровителькою прачок і вишивальниць, оскільки ці ремесла пов'язані з функціями матері.

У православній та католицькій церквах належить до лику святих.

Іменини: Антон, Гаврило, Степан, Юліан

]]>
25 липня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97399 ДЕНЬ 517 - ВІЙНА Відпочинок article Tue, 25 Jul 2023 09:56:49 +0300 25 липня відзначають День кулінарів, День зубного техніка, Всесвітній день запобігання утопленням, День вина і сиру в США, Міжнародний день червоних туфель.

Православна церква вшановує пам'ять мучеників Прокла та Іларія.

У католиків - День святого Якова.

Всесвітній день запобігання утопленням

Всесвітній день запобігання утопленням відзначають щорічно 25 липня. Він був заснований резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй про "Глобальне запобігання утопленням" у квітні 2021 року. Сприяє підвищенню обізнаності про катастрофічні наслідки утоплення як для сімей, так і для суспільства, а також інформації про життєво важливі способи запобігання цьому явищу.

Міжнародний день червоних туфель

25 липня світ відзначає Міжнародний день червоних туфель - це подія не про взуття, а про кліщів та їхню небезпеку. Присвячена пам'яті австралійки Теди Мінт, яка померла від хвороби Лайма 2013 року, а також поширенню інформації про захворювання Лайма та інші маловідомі захворювання у світі.

День зубного техніка

Щорічно, з 2000 року, 25 липня відзначається неофіційне професійне свято - День зубного техніка.

Зубний технік - це стоматологічний фахівець, який займається виготовленням і ремонтом зубних і лицьових протезів. Робота зубного техніка вимагає наявності знань математики, фізики, хімії, анатомії, а також володіння навичками гравіювання і слюсарської справи. Місце роботи такого фахівця - зуботехнічна лабораторія.

 

Церковне свято

25 липня в церковному календарі - день пам'яті мучеників Прокла та Іларія. Вони постраждали за віру в Христа за часів імператора Траяна. Прокла змушував вклонитися язичницьким богам правитель Максим, але той витримав усі тортури. Та ще й передбачив Максиму, що той скоро визнає силу Христа. Прокла змусили бігти за колісницею, але Бог зупинив її, а сановник, що сидів там, закам'янів.

Максим дуже розлютився і наказав вивезти Прокла за місто, прив'язати до стовпа, а потім розстріляти з лука. Дорогою зустрівся їм племінник мученика Іларій. Він обійняв дядька. Оскільки Іларій також сповідував християнство, його схопили і кинули до в'язниці. Прокла стратили, а Іларія довгий час тягнули містом, а потім обезголовили.

Іменини: Прокл, Арсеній, Гаврило, Вероніка, Марія, Андрій, Михайло, Іван, Федір, Іларіон.

]]>
24 липня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97388 ДЕНЬ 516 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 516 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 24 Jul 2023 09:42:08 +0300 24 липня - Міжнародний день турботи про себе, Всесвітній день БДСМ, День народження розчинної кави.

День фінансового працівника в Україні. У Польщі - День поліції.

Ще цього дня:
1911 - Американський археолог Хайрам Бінґем відкрив у Перу "втрачене місто" Імперії Інків Мачу-Пікчу;
1918 - Гетьман Павло Скоропадський затвердив закони про загальну військову повинність і кримінальну відповідальність за перевищення максимально встановлених цін і спекуляцію;
1923 - Під час мирної конференції в Лозанні (1922-1923 рр.) підписано мирний договір, згідно з яким встановлювалися кордони Туреччини в Європі та Малій Азії;
1945 - На Потсдамській конференції президент США Трумен Гаррі повідомив Сталіну про створення "надзвичайно потужної зброї" - ядерної бомби;
1950 - Перший запуск з мису Канаверал ракети - німецької Фау-2;
1981 - В Італії заборонено діяльність усіх масонських лож і таємних товариств;
1990 - Уперше перед будівлею Київської міської ради поруч із державним прапором УРСР піднято національний синьо-жовтий прапор;
1991 - Урочисте відкриття пам'ятної таблиці в Батурині на згадку про гетьмана Івана Мазепу;
2019 - Борис Джонсон став прем'єр-міністром Великої Британії.

Церковне свято

Цього дня православна церква вшановує святу рівноапостольну Ольгу, багато в чому завдяки якій Русь прийняла православну віру. За переказами, Ольга була дружиною київського князя Ігоря. Уже під час першої зустрічі Ольги та Ігоря виявилася благочестива вдача майбутньої святої: молодий князь, побачивши прекрасну дівчину, запалився до неї пристрастю і став схиляти до гріха, але вона присоромила його. Коли Ігорю настав час одружитися, він твердо вирішив узяти в дружини тільки Ольгу.
Незабаром після того, як у Ольги та Ігоря з'явився син Святослав, князя вбили древляни, з яких він збирав податі. Коли правитель древлян Мал запропонував Ользі одружитися з ним, княгиня зробила вигляд, що погоджується, хитрістю заманила до Києва два посольства древлян і всіх піддала болісній смерті. Після цього вона наказала спалити їхню столицю - місто Іскоростень, а його жителів або вбити, або продати в рабство.
Поряд із цією легендою, що оповідає одночасно про жорстокі звичаї того часу і про вірність Ольги пам'яті чоловіка, літописи дають свідоцтва того, що княгиня проводила свій час у клопотах із влаштування політичного та господарського життя країни. "І керувала княгиня Ольга підвладними їй областями не як жінка, але як сильний і розумний чоловік, твердо тримаючи у своїх руках владу і мужньо обороняючись від ворогів", - ідеться в житії.
На прикладі Візантійської імперії Ольга знала, що для благополуччя народу необхідно опікуватися також улаштуванням релігійного, духовного життя. Княгиня вирушила до Константинополя, щоб подивитися на церковну службу і переконатися в праведності християнської віри. Там вона прийняла рішення стати християнкою і хрестилася з ім'ям Олена. До Києва Ольга повернулася з іконами та богослужбовими книгами; багатьох родичів святителька навернула до Христової віри, поклала на Русі початок особливого шанування Пресвятої Трійці.
Однак син самої Ольги, Святослав, не бажав приймати хрещення, а жив за язичницькими законами. За його правління язичництво процвітало і в усій Русі, незважаючи на старання Ольги. Утім, це не заважало княгині навчати онуків, дітей Святослава, християнської віри, хоча хрестити їх вона остерігалася, побоюючись гніву сина. Після смерті Ольги її справу продовжив онук - князь Володимир, майбутній хреститель Русі. За його правління почалося шанування Ольги як святої.

Іменини: Аркадій, Олена, Лев, Ольга.

]]>
23 липня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97386 ДЕНЬ 515 - ВІЙНА Відпочинок article Sun, 23 Jul 2023 14:10:46 +0300 23 липня - Всесвітній день китів і дельфінів.

В Індонезії - День дітей. У США - Національний день ванільного морозива, у Сінгапурі - День інженера, в Японії - День листів.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Антонія Києво-Печерського, засновника Києво-Печерської лаври.

Всесвітній день китів і дельфінів

Щорічно 23 червня у світі відзначають Всесвітній день китів і дельфінів. Його було засновано 1986 року, коли Міжнародна китобійна комісія після 200 років нещадного винищення, ввела заборону на китовий промисел. Сьогодні у світі заборонено полювання на китів і торгівля їхнім м'ясом.

Церковне свято

Преподобний Антоній - засновник Києво-Печерського монастиря, а також один із засновників православного чернецтва.

Народився в Любечі, де в юності жив у власноруч викопаній печері, з якої почалася історія тамтешнього Антонієвого монастиря. Продовжив свій чернечий подвиг на святій горі Афон, де й сьогодні зберігається його печера.

Наприкінці 40-х років 11 століття усамітнився в невеликій печері на березі Дніпра. Невдовзі повернувся до Києво-Печерського монастиря, однак унаслідок конфлікту з князем Ізяславом Ярославичем перебрався навесні 1069 року до Чернігова і заснував там новий печерний монастир.

Пізніше повернувся до Києва і заклав кам'яний Успенський собор Києво-Печерського монастиря 1073 року.

Життєвий шлях закінчив в одному зі скитів Києво-Печерського монастиря. Канонізований православною церквою на межі 13-14 ст.

Іменини: Антон, Георгій, Данило, Степан, Роман.

]]>
21 липня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97365 ДЕНЬ 513 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 513 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 21 Jul 2023 10:44:59 +0300 21 липня у світі - Міжнародний день шкідливої їжі.

У Бельгії - Національний день, у Туреччині - Фестиваль Кадирга.

Католики святкують День пророка Єзекиїля.

Православна церква вшановує пам'ять святого великомученика Прокопія.

Ще цього дня:
1969 - Американські астронавти Ніл Армстронг і Базз Олдрін у рамках польоту "Apollo 11" виходять на поверхню Місяця;
1992 - Сторожовий корабель Чорноморського флоту СКР-112 підняв український прапор і вирушив до Одеси, щоб увійти до складу ВМС України;
2013 - Вступив на престол король Бельгії Філіп I.

Міжнародний день шкідливої їжі
Шкідливу їжу зазвичай називають "порожніми калоріями". Вона навантажує наш організм надмірною кількістю жиру, цукру і солі, при цьому містить дуже мало харчових волокон, вітамінів і мінералів. Саме такими заведено вважати цукерки, гамбургери, солодкі напої, кондитерські вироби, картоплю фрі та інші перекуси. Є багато інформації про шкоду нездорової їжі, тому останнім часом все більше людей виключають її зі свого раціону. Однак існує особливий день у році, який називається Міжнародним днем нездорової їжі. Він щорічно відзначається 21 липня і в цей день можна дозволити собі відійти від правил здорового харчування і побалувати смакові рецептори чимось некорисним, але смачним.

Церковне свято
Святого великомученика Прокопія
Святий великомученик Прокопій, пам'ять якого відзначається цього дня, жив у Єрусалимі за часів імператора Діоклетіана. Батько Неанія (таке ім'я отримав майбутній святий Прокопій при народженні) був християнином, але рано помер, тому хлопчика виховувала мати - язичниця Феодосія. Здобувши чудову світську освіту, він почав служити імператору і швидко просувався по службі.
У 303 році, коли почалися відкриті гоніння на християн, Неанія відправили в Олександрію із завданням нещадно винищувати прихильників молодої релігії. Однак у дорозі з молодою людиною сталося диво: він побачив розп'яття і почув голос Ісуса Христа. Відтоді Неаній із гонителя християнства перетворився на його ревного захисника. Його мати, дізнавшись про це, сама прийшла до імператора зі скаргою на сина, який відвернувся від язичницьких богів.
Неанія заарештували і кинули до в'язниці. Вночі до в'язниці прийшов сам Ісус Христос і здійснив таїнство хрещення, давши в'язню нове ім'я - Прокопій. Мученика піддавали багаторазовим тортурам, змушували зректися віри, але він був непохитним. Ба більше, багато язичників, які бачили страждання і стійкість Прокопія, наверталися до Христа. Зрештою, імператор, зневірившись домогтися від мученика зречення від віри, наказав стратити його.

День пророка Єзекиїля
Католицька церква відзначає День пам'яті старозавітного пророка Єзекиїля 21 липня. У 597 році до н.е. він потрапив разом із переселенцями зі свого народу до Вавилона. Там він, завдяки власним видінням, відкрив у собі дар пророцтва.
Католицька церква шанує пророка Єзекиїля. Вважається, що "Той, хто бажає єдності згідно із Заповітом, повинен залишити ідолів і бути очищеним Богом".
У документі, опублікованому Папською Радою зі сприяння єдності християн, ідеться: "Ми, християни, послані до всіх народів, сподіваємося і молимося про повне спілкування у Христі. Тому Книга Єзекиїля закликає нас поміркувати - у світлі Христа - над закликом пророка до єдності Народу Божого".

Іменини: Олександр, Дмитро, Миколай, Прокоп, Федір.

]]>
На Чернігівщині виявили місця гніздування червонокнижних чорних лелек http://monitor.cn.ua/ua/rest/97354 Чорний лелека – один із найзагадковіших, унікальних і найменш вивчених представників фауни України. Цей лісовий птах гніздиться у віддалених, глухих кутках старих заболочених лісів, що не зазнали втручання людини. Найбільше полюбляє листяні ліси, заплави. Веде потаємний спосіб життя й уникає шуму, дуже чутливий до візитів на гніздову територію. Відпочинок article Thu, 20 Jul 2023 08:51:21 +0300 На пошуки цього загадкового птаха філією Чернігівське лісове господарство ДП «Ліси України» була організована експедиція у складі представників цього підприємства, фахівців Департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської ОДА і науковців.

Експедиція обстежила території Остерського, Карпилівського, Моровського, Сорокошицького та Любецького лісництв. У трьох з них виявлені гнізда чорного лелеки, зокрема в Остерському, Любецькому та Сорокошицькому.

Так, на території Остерського лісгоспу в заповідному урочищі «Псьолів острів», який входить до регіонального ландшафтного парку «Міжрічинський», було помічене гніздування лелеки чорного. Гніздо розташоване на дереві дуба на бічній гілці на висоті приблизно 8 метрів. Птахи оселилися поблизу річки Десна, адже живляться вони переважно тваринною їжею. Здебільшого це риба довжиною навіть до 25 сантиметрів, жаби, тритони, різноманітні водяні комахи, рідше плазуни. Іноді споживає водяні рослини.

Жиле гніздо лелеки чорного також знайдено в Любецькому лісництві, неподалік болотного масиву на дереві сосни звичайної, на висоті близько 10 метрів. Біля дерева виявлені всі ознаки життєдіяльності птаха: пір’я, шкаралупи яєць та залишки їжі.

Крім того, гніздування лелеки помічене на дереві вільхи у Сорокошицькому лісництві, але, на жаль, без ознак присутності птахів.

Варто зауважити, що надалі виявлені гнізда працівниками лісництв будуть взяті під охорону.

До речі, відповідно до Санітарних правил в лісах України, навколо місця гніздування лелеки чорного в радіусі 1000 метрів заборонено здійснення будь-яких заходів з поліпшення санітарного стану лісу.

Маємо надію, що охоронні заходи дадуть свій результат, і вже наступного року чисельність цих особливих і унікальних птахів на Чернігівщині  збільшиться.

Довідково: чорний лелека занесений до Додатку ІІ Бонської Конвенції (міжнародної угоди) про збереження мігруючих видів диких тварин, Додатку ІІ Угоди про збереження афро-євразійських мігруючих водно-болотних птахів та до Червоної книги України зі статусом «вразливий».

Наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 11.03.2019 № 102 затверджено План дій щодо збереження чорного лелеки.
 

Департамент екології та природних ресурсів
Чернігівської обласної військової адміністрації
 

]]>
20 липня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97353 ДЕНЬ 512 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 512 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 20 Jul 2023 08:46:10 +0300 20 липня в Україні та в світі відзначають День шахів. Ще сьогодні - Міжнародний день Місяця і Міжнародний день торта.

У Болгарії – День святого Іллі, у Норвегії - День народження спадкоємного принца Хокона Магнуса. В Аргентині та Бразилії - День друга.

Цього дня, 1797 року було вперше виконано гімн "Єще Польска нє згінела,...", а в 1917-му зареєстровано торгову марку BMW.

20 липня 1924 року під час проведення в Парижі VIII літніх Олімпійських ігор було засновано Міжнародну шахову федерацію.

Православна церква вшановує пам'ять святих Фоми і Акакія.

Католицька церква вшановує пам'ять Святого Аполлінарія, єпископа і мученика.

Міжнародний день шахів

Із 1966 року за ініціативи Всесвітньої шахової федерації ФІДЕ, 20 липня святкують Міжнародний день шахів. Шахісти обрали цю дату, бо саме цього дня 1924 року в Парижі було засновано їхню федерацію.

Свято відзначають у 178 країнах, а з 2011 року воно є і Днем шахів в Україні.

 Назва гри походить із перської: шах мат - володар помер. Батьківщиною шахів є Індія. Там у V столітті з'явилася попередниця шахів - гра Чатуранга.

Вважається, що гра в шахи сприяє розвитку пам'яті, розумових здібностей, творчого та логічного мислення.

За даними ФІДЕ, сьогодні шахи як вид спорту визнано в 107 країнах світу, у який грають десятки мільйонів гравців на всіх континентах, і в середньому щодня проводиться понад 60 мільйонів ігор. Перший комп'ютер, який грав у шахи з міжнародним гросмейстером, називається DeepThought. Це сталося в листопаді 1988 року в США.

Міжнародний День Місяця

Щорічно 20 липня відзначається Міжнародний день Місяця, встановлений резолюцією Генасамблеї ООН у грудні 2021 року.

Дату для свята обрано на честь річниці першої висадки людини на Місяць 1969 року в межах місячної місії "Аполлон-11".

Ініціатива проведення Дня Місяця народилася у США, де вперше тематичні заходи відбулися 1971 року, коли президент Річард Ніксон оголосив 20 липня Національним днем висадження на Місяць на честь річниці історичної космічної місії.

Церковне свято

20 липня православні вшановують пам'ять святих Фоми і Акакія. Святий Фома народився в Малеї, жив у IX ст. У молодості був багатим і хоробрим воїном. З Божої милості полюбив Христа й одягнув чернечу рясу. Віддалившись від усіх світських справ, він відвідував благочестивих пустельників. Згодом Тома оселився на Малейській горі в Лаконії, де боровся з численними спокусами. Помер Тома в глибокій старості. Біля його гробниці відбувалися численні чудеса.

Святий Акакій Синайський жив у VI столітті. Був послушником у монастирі. Лагідний чернець був дуже терплячий і беззаперечно слухав свого наставника, у якого був жорсткий характер. Він змушував преподобного працювати понад міру, морив його голодом, нещадно бив. Незважаючи на таку поведінку, преподобний Акакій покірно переносив ці приниження і дякував Господу за все. Незабаром святий помер. Після його смерті колишній наставник провів залишок свого життя в усамітненні біля гробу Акакія, він говорив іншим ченцям "Я вчинив убивство". На думку Івана Ліствичника, великим старцем, який говорив із померлим, міг бути сам Іван Савваїт (Мовчальник), який розповів йому це.

Іменини: Маргарита, Анастасія, Сергій.

]]>
19 липня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97335 ДЕНЬ 511 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 511 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 19 Jul 2023 08:48:23 +0300 19 липня відзначають День тренера в Україні, Національний день хот-дога у США, День жінок-міністрів у Японії.

Православна церква вшановує пам'ять Сисоя Великого.

Мусульмани святкують Новий рік.

День тренера в Україні
2021 року Президент підписав Указ, яким запровадив в Україні професійне свято - День тренера. Датою нового свята було обрано 19 липня. Саме цього дня 1996 року на Олімпійських іграх Україна вперше взяла участь як незалежна держава.
До цього День тренера щорічно відзначали неофіційно 30 жовтня. Ідея спортивного свята виникла 1999 року у представників Федерації спортивної та художньої гімнастики України, які наголосили на необхідності запровадження спеціального дня для тренерів. Спортивний світ підтримав ідею свята, яке надає можливість сказати "дякую" людині за роботу та підтримку.

Національний день хот-дога у США
Кожної третьої середи липня у США відзначають Національний день хот-дога - свято, присвячене традиційній американській страві. Хоча в низці штатів день свята фіксований - 23 липня.
Сосиска, вкладена в розрізану з одного краю подовжену булочку, полита кетчупом або гірчицею, сьогодні вважається класикою американської кухні. Але ніхто достеменно не знає, звідки прийшов "хот-дог" у США, хоча відомо, що 1893 рік було оголошено великим роком "сосиски в булці".

Як національне свято День хот-дога був офіційно встановлений Торговельною Палатою США 1957 року. А в 1994 році було створено Національну раду хот-дога і сосисок, яка опікується вивченням якості продукту, дегустацією і рекламою хот-дога.

Статистика стверджує, що останнім часом споживання хот-догів зросло, і середній американець з'їдає приблизно 60 хот-догів на рік. У День незалежності США американці поглинають приблизно 150 мільйонів хот-догів. Якщо розтягнути цей хот-договий ланцюжок, то можна п'ять разів покрити відстань між Вашингтоном і Лос-Анджелесом.

Ще цього дня:
1900 - Відкрилося Паризьке метро;
1959 - Арешт членів Українського Національного Комітету - дисидентської підпільної організації, що діяла в період 1957-1962 років і ставила за мету підготовку свідомих патріотів для агітаційної націоналістичної роботи в Східній Україні;
1969 - Індіра Ганді віддала розпорядження про націоналізацію 14 найбільших індійських банків;
1980 - У Москві відкрилися XXII Олімпійські ігри, які бойкотували більшість держав світу через вторгнення Радянського Союзу в Афганістан;
2022 - Албанія і Північна Македонія почали переговори про вступ до ЄС.

Церковне свято
Преподобний Сисой Великий, пам'ять якого відзначається цього дня, був ченцем-відлюдником. Він жив у Єгипетській пустелі в печері, освяченій молитвами його попередника - преподобного Антонія Великого. За 60 років відлюдництва Сисой досяг високої духовної чистоти й отримав у нагороду дар чудотворення. Цей дар був такої сили, що одного разу навіть дозволив повернути до життя померлого отрока.
За переказами, Сисой був надзвичайно суворий до себе, але дуже милостивий до ближніх, і всіх, хто до нього приходив, приймав із любов'ю та співчуттям.
Коли Сисой лежав на смертному одрі, учні, які оточували його, помітили, що обличчя преподобного раптом просяяло. Він сказав, що бачить святих пророків і апостолів, а за його душею прийшли янголи. Перед смертю преподобний встиг повідомити учням, що бачить самого Господа; після цього його душа відійшла в Царство Небесне.

Новий рік у мусульман
У перший день священного місяця Мухаррам настає Новий рік за Хіджрою. 1 Мухаррама не включено до числа свят ісламу і, відповідно, у більшості мусульманських країн Новий рік не відзначають як свято у світському розумінні. Цього дня в мечетях читають проповідь, присвячену переїзду Пророка Мухаммеда з Мекки до Медіни 622 року - відправній точці мусульманського місячного календаря.

Місяць Мухаррам є першим місяцем мусульманського календаря. Вважається, що як людина проведе перший місяць року, так і пройдуть всі інші дванадцять місяців.

Іменини: Олександр, Анатолій, Андрій, Антон, Архип, Валентин, Василь, Віктор, Юхим, Інокентій, Лук'ян, Марфа, Уляна, Федір.

]]>
19 липня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97334 ДЕНЬ 511 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 511 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 19 Jul 2023 08:46:57 +0300 19 липня відзначають День тренера в Україні, Національний день хот-дога у США, День жінок-міністрів у Японії.

Православна церква вшановує пам'ять Сисоя Великого.

Мусульмани святкують Новий рік.

День тренера в Україні
2021 року Президент підписав Указ, яким запровадив в Україні професійне свято - День тренера. Датою нового свята було обрано 19 липня. Саме цього дня 1996 року на Олімпійських іграх Україна вперше взяла участь як незалежна держава.
До цього День тренера щорічно відзначали неофіційно 30 жовтня. Ідея спортивного свята виникла 1999 року у представників Федерації спортивної та художньої гімнастики України, які наголосили на необхідності запровадження спеціального дня для тренерів. Спортивний світ підтримав ідею свята, яке надає можливість сказати "дякую" людині за роботу та підтримку.

Національний день хот-дога у США
Кожної третьої середи липня у США відзначають Національний день хот-дога - свято, присвячене традиційній американській страві. Хоча в низці штатів день свята фіксований - 23 липня.
Сосиска, вкладена в розрізану з одного краю подовжену булочку, полита кетчупом або гірчицею, сьогодні вважається класикою американської кухні. Але ніхто достеменно не знає, звідки прийшов "хот-дог" у США, хоча відомо, що 1893 рік було оголошено великим роком "сосиски в булці".

Як національне свято День хот-дога був офіційно встановлений Торговельною Палатою США 1957 року. А в 1994 році було створено Національну раду хот-дога і сосисок, яка опікується вивченням якості продукту, дегустацією і рекламою хот-дога.

Статистика стверджує, що останнім часом споживання хот-догів зросло, і середній американець з'їдає приблизно 60 хот-догів на рік. У День незалежності США американці поглинають приблизно 150 мільйонів хот-догів. Якщо розтягнути цей хот-договий ланцюжок, то можна п'ять разів покрити відстань між Вашингтоном і Лос-Анджелесом.

Ще цього дня:
1900 - Відкрилося Паризьке метро;
1959 - Арешт членів Українського Національного Комітету - дисидентської підпільної організації, що діяла в період 1957-1962 років і ставила за мету підготовку свідомих патріотів для агітаційної націоналістичної роботи в Східній Україні;
1969 - Індіра Ганді віддала розпорядження про націоналізацію 14 найбільших індійських банків;
1980 - У Москві відкрилися XXII Олімпійські ігри, які бойкотували більшість держав світу через вторгнення Радянського Союзу в Афганістан;
2022 - Албанія і Північна Македонія почали переговори про вступ до ЄС.

Церковне свято
Преподобний Сисой Великий, пам'ять якого відзначається цього дня, був ченцем-відлюдником. Він жив у Єгипетській пустелі в печері, освяченій молитвами його попередника - преподобного Антонія Великого. За 60 років відлюдництва Сисой досяг високої духовної чистоти й отримав у нагороду дар чудотворення. Цей дар був такої сили, що одного разу навіть дозволив повернути до життя померлого отрока.
За переказами, Сисой був надзвичайно суворий до себе, але дуже милостивий до ближніх, і всіх, хто до нього приходив, приймав із любов'ю та співчуттям.
Коли Сисой лежав на смертному одрі, учні, які оточували його, помітили, що обличчя преподобного раптом просяяло. Він сказав, що бачить святих пророків і апостолів, а за його душею прийшли янголи. Перед смертю преподобний встиг повідомити учням, що бачить самого Господа; після цього його душа відійшла в Царство Небесне.

Новий рік у мусульман
У перший день священного місяця Мухаррам настає Новий рік за Хіджрою. 1 Мухаррама не включено до числа свят ісламу і, відповідно, у більшості мусульманських країн Новий рік не відзначають як свято у світському розумінні. Цього дня в мечетях читають проповідь, присвячену переїзду Пророка Мухаммеда з Мекки до Медіни 622 року - відправній точці мусульманського місячного календаря.

Місяць Мухаррам є першим місяцем мусульманського календаря. Вважається, що як людина проведе перший місяць року, так і пройдуть всі інші дванадцять місяців.

Іменини: Олександр, Анатолій, Андрій, Антон, Архип, Валентин, Василь, Віктор, Юхим, Інокентій, Лук'ян, Марфа, Уляна, Федір.

]]>
18 липня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97324 ДЕНЬ 510 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 510 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 18 Jul 2023 08:41:24 +0300 18 липня відзначають Міжнародний день Нельсона Мандели.

В Іспанії - День праці, у США - Національний день ікри і день хот-дога.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Афанасія Афонського.

Католики святкують День Святої Королеви Гедвіги, Королеви Русі, Святої Покровительки Русі-України.

Міжнародний день Нельсона Мандели
Міжнародний день Нельсона Мандели заснований Генасамблеєю ООН у листопаді 2009 року і відзначається щорічно 18 липня, в день народження одного з найвідоміших борців із режимом апартеїду (расової дискримінації) в Південній Африці. Нова дата в календарі міжнародних свят з'явилася на знак визнання внеску колишнього президента Африки у справу миру і свободи.
Нельсон Мандела - перший чорношкірий президент Південноафриканської Республіки. У період існування апартеїду був одним із найвідоміших активістів у боротьбі за права людини, за що 26 років провів у в'язниці. 1990 року правозахисника було звільнено з ув'язнення, а 1993-го він удостоївся Нобелівської премії миру.

Ще цього дня:
1915 - В Адріатичному морі австро-угорським підводним човном потоплено італійський крейсер "Джузеппе Гарібальді";
1946 - Відновлено в еміграції Спілку української молоді;
1947 - Король Великої Британії Георг VI підписав закон про незалежність Британської Індії;
1954 - Перший фестиваль джазової музики в Ньюпорті, штат Род-Айленд, США;
1968 - Засновано компанію "Intel";
1995 - Біля стін Софійського собору в Києві поховано українського Патріарха Володимира. Спроба поховати тіло Патріарха в Софійському соборі наразилася на опір з боку духовенства УПЦ МП і силові дії з боку загонів спеціального призначення МВС України.
2000 - У Лондоні відкрито пам'ятник Джону Леннону.

Церковне свято
Преподобний Афанасій Афонський, пам'ять якого відзначається цього дня, народився в місті Трапезунді і рано осиротів. Його виховувала благочестива черниця, а він у всьому намагався наслідувати названу матір - у навичках чернечого життя, у пості та в молитвах. Пізніше він прийняв постриг у Кімінському монастирі.
Коли Афанасій досяг досконалості тривалими постами і пильнуваннями, ігумен благословив його на подвиг безмовності у відокремленому місці неподалік від монастиря. Пустельника часто долали біси, намагалися збудити в ньому ненависть до того місця, де він оселився. Афанасій майже піддався сумніву, але вирішив потерпіти рівно рік, а далі діяти згідно з волею Божою. В останній день цього терміну його раптово осяяло яскраве світло з неба, і всі гріховні помисли одразу ж розсіялися. Відтоді Афанасій отримав дар розчулення, а до його келії стали стікатися численні прочани, які бажали отримати від відлюдника пораду або просто добре слово. За переказами, кілька разів Афанасію з'являлася сама Богородиця.

Іменини: Агнія, Анна, Афанасій, Варвара, Василь, Геннадій, Єлизавета, Сергій, Степан.

]]>
17 липня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97314 ДЕНЬ 509 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 509 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 17 Jul 2023 09:29:14 +0300 17 липня - Всесвітній день емоджі, Всесвітній день міжнародного кримінального правосуддя.
В Україні - День етнографа, в Японії - День моря, День Конституції в Південній Кореї, у Фінляндії - День демократії, в Ізраїлі - Міжнародний день щирої радості за досягнення інших.

17 липня 2014 року російським зенітним ракетним комплексом "Бук" біля Тореза Донецької області з території так званої Донецької народної республіки збито рейсовий пасажирський літак Boeing 777 компанії Malaysia Airlines, загинули всі пасажири та екіпаж (загалом 298 осіб).

Ще цього дня:
1917 - У Великій Британії з титулів вилучено всі німецькі імена. Британський король Георг V опублікував звернення, де затвердив, що спадкоємці Британської королівської сім'ї за чоловічою лінією - Саксен-Кобург-Готська династія - носитимуть прізвище Віндзори;
1917 - Виступ полуботківців у Києві з метою проголошення незалежності України;
1933 - Після закінчення будівництва Дніпрогесу та ліквідації порогів на Дніпрі з Києва до Херсона вийшов у перший рейс пасажирський пароплав;
1958 - Рада Міністрів УРСР ухвалила рішення про скорочення 8 із 40 чинних монастирів;
1973 - В Афганістані повалено монархію і проголошено республіку;
1997 - Україна ратифікувала Європейську конвенцію з прав людини;
2020 - Верховна Рада України затвердила скорочення кількості адміністративних районів України з 490 до 138.

Іменини: Олександра, Олексій, Анастасія, Андрій, Богдан, Георгій, Дмитро, Юхим, Марія, Марк, Марфа, Михайло, Микола, Ольга, Сава, Тетяна, Федір, Федот.

]]>
16 липня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97309 ДЕНЬ 508 - ВІЙНА Відпочинок article Sun, 16 Jul 2023 10:58:06 +0300 16 липня в Україні святкують День прийняття Декларації про суверенітет, День бухгалтера, День працівників металургійної та гірничодобувної промисловості.

У Грузії - Гергетоба або День духовної любові, у Франції - День пам'яті жертв Голокосту, в Японії - День моря.

Ще сьогодні - Міжнародний день змій; 1054 року стався остаточний розкол християнської церкви - на римо-католицьку і православну; 1790 року Конгрес США ухвалив виділити спеціальну територію для будівництва нової столиці країни - Вашингтона;

Католицька церква - День Пресвятої Діви Марії з гори Кармель.

Православна церква - Мокій і Марк, Стожари.

Декларація про державний суверенітет - один із найважливіших документів в історії державності України.


Сьогодні ми відзначаємо цей день в умовах повномасштабної війни, коли українці змушені боронити власний суверенітет і територіальну цілісність, боротися за свободу і незалежність.

16 липня 1990 року вважається "кануном" української незалежності. Декларація про державний суверенітет була головним підготовчим актом до проголошення незалежності.

Саме в цей період на території Радянського Союзу відбувався парад суверенітетів, коли республіки одна за одною заявляли про вихід із СРСР.

За декларацію про державний суверенітет проголосували 355 депутатів, проти - 4.

День бухгалтера

Щорічно 16 липня в Україні відзначають День бухгалтера, який з 2018 року має нову назву - День бухгалтера та аудитора. Дата свята була обрана у зв'язку з ухваленням 16 липня 1999 року Закону України № 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність".

Відповідно до Закону, метою ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності є надання користувачам для схвалення рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства.

З огляду на значний внесок працівників бухгалтерських служб та аудиторів у розвиток фінансово-господарської діяльності підприємств, установ і організацій, зростання національної економіки, Указом Президента України №662/2004 від 18 червня 2004 року День бухгалтера було офіційно засновано, і дата його святкування встановлена на 16 липня. А Указом Президента №103/2018 від 20 квітня 2018 року про внесення змін до цього документа свято стало іменуватися - День бухгалтера та аудитора.

Офіційне затвердження свята дало змогу підняти престиж професії, а отже, змусило представників державної влади по-новому поглянути на фахівців-бухгалтерів. Разом із тим, це дало змогу усвідомити, що бухгалтерській облік - це не лише податкова звітність, а й основа для прийняття управлінських рішень.

Церковне свято

Мокій і Марк, яких вшановують цього дня, жили за часів імператора Максиміана і були вірними християнами. Під час гонінь язичники їх схопили і намагалися змусити поклонятися ідолам. Існує переказ, що коли святих вели до жертовника, перед ними та їхніми стражниками вийшла маленька дитина і стала заважати йти. За це язичники жорстоко побили невинне дитя. Мокій і Марк, які побачили це, ще більше зміцнилися в рішенні не поклонятися ідолам. За це їх стратили, обезголовивши мечем.

Ще одна назва цього свята - Стожари. Так люди іменували скупчення Плеяди в сузір'ї Тельця. Його поява на небі віщувала мисливцям удачу; якщо ж його видно не було - до лісу не варто було й вирушати, все одно повернешся ні з чим.

Іменини: Анатолій, Василь, Георгій, Герасим, Іван, Костянтин, Марк, Михайло, Пилип, Фома.

]]>
11 липня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97246 ДЕНЬ 503 - ВІЙНА Відпочинок article Tue, 11 Jul 2023 08:48:09 +0300 11 липня - Всесвітній день шоколаду, Всесвітній день народонаселення.

У Бельгії - свято Фламандської громади, у Китаї - День моря, у Польщі - Національний день Пам'яті жертв Волинської трагедії.

Католицька церква відзначає день Святого Бенедикта - покровителя Європи, день Святої Княгині Ольги - правительки України.

Православна церква вшановує пам'ять Кіра та Івана.

Всесвітній день народонаселення

Мета дня - привернути увагу до питань народонаселення, програм спільного розвитку, пошуку вирішення спільних проблем.

У грудні 1990 року Генасамблея ООН ухвалила резолюцію і заснувала міжнародне свято - Всесвітній день народонаселення, яке вирішено щорічно відзначати 11 липня, для підвищення обізнаності щодо проблем народонаселення, зокрема їхнього зв'язку з довкіллям і розвитком.

Швидке зростання населення у світі стало в 1960-х роках предметом серйозного занепокоєння Організації Об'єднаних Націй. Населення світу з 1950 по 2020 рік збільшилося більш ніж утричі.

У 20-ту річницю Дня п'яти мільярдів - 11 липня 2007 року - чисельність світового населення сягнула позначки в 6,7 мільярда осіб. У 2021 році кількість мешканців Землі становила 7,9 мільярда осіб.

Щорічний приріст у світі становить 83 мільйони осіб. Згідно з усередненими даними за прогнозами ООН, до 2030 року на Землі проживатимуть 8,5 мільярда людей, до 2050-го - 9,7 мільярда і 10,9 мільярда людей до 2100 року, що залежить певною мірою від ефективності програм планування сім'ї.

 

Церковне свято

Перенесення мощей Кира та Івана

Кір жив у III ст. в єгипетському місті Александрії за часів правління імператора Діоклетіана, жорстокого гонителя християн. Він був лікарем, а за свою роботу не брав грошей. Згодом він вступив до монастиря в Аравії. Бог дав йому чудовий дар лікувати хворих молитвою. Пізніше до нього приєднався колишній солдат Іван, який прийняв хрещення.

Дізнавшись про ув'язнення побожної християнки Атанасії та трьох її малолітніх доньок у єгипетському Канопі, Кір та Іван вирушили, щоб підтримати їх, але друзів ув'язнили й жорстоко мучили, схиляючи до відступництва від Христової віри. Потім невинним дівчатам і матері відрубали голови, а Кіра та Івана вбили мечем.

Коли святі лікарі Кір та Іван загинули, християни поклали їхні святі мощі в церкві св. Марка, а за сто років Олександрійський патріарх св. Кирило переніс частину святих мощей у єгипетське місто Менуту, де згодом на честь св. Кір та Івана збудували величну церкву.

Нині їхні мощі спочивають у церкві св. Михайла в Мюнхені.

Іменини: Василь, Герман, Григорій, Іван, Йосип, Павло, Сергій.

]]>
10 липня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97235 ДЕНЬ 502 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 502 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 10 Jul 2023 13:28:45 +0300 10 липня - День народження футбольного свистка, Міжнародний день міських глашатаїв, День мовчання, День пікніка з плюшевим ведмедиком, Міжнародний день городян, День племінників і племінниць.

У США - День штату Вайомінг, у Японії - День Натто, у Монголії - День прапора, на Багамських островах - День Незалежності, День транспортних засобів індивідуальної мобільності в Іспанії, День торговця або День комерції в Аргентині, День піци в Бразилії.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Самсона.

У католиків - День Святого Антонія Печерського, День Святого Канута.

День народження футбольного свистка

До 1878 року футбольні судді свистка не мали і користувалися для керування грою лише власним голосом або подавали знаки, або дзвеніли дзвоником, щоб привернути до себе увагу і винести рішення.

Із введенням у користування свистка пов'язана цікава історія. Тоді право судити гру воліли віддавати не професіоналам, а аматорам. Вважалося, що захоплений любитель, який любить футбол і якому за це не платять, зробить усе краще, ніж професіонал. І тому на роль суддів та арбітрів брали любителів футболу. Це могли бути клерки, лікарі, письменники. Відомо, що Артур Конан Дойл також був футбольним арбітром.

10 липня 1878 року на одному з футбольних матчів у Лондоні судити гру довірили поліцейському, і коли на грі виникла бійка, він, не замислюючись, засвистів у свисток.

Налякані й приголомшені гравці негайно ж припинили бійку. Відтоді арбітри на полі користуються свистком.

День мовчання

Відзначається послідовниками Мехер Баби.

Мехер Баба був індійським духовним учителем, який говорив, що він був Аватаром, або Богом у людській формі, епохи. Велика духовна постать 20-го століття, він мав сотні тисяч послідовників, переважно в Індії, ще значну кількість у Сполучених Штатах, Європі та Австралії.

З 10 липня 1925 року до своєї смерті 1969 року Мехер Баба добровільно мовчав, спілкуючись за допомогою алфавітної дошки, а потім жестами рук. Послідовники зберігають вербальне мовчання протягом 24 годин.

День Натто в Японії

Натто - традиційна японська їжа, вироблена зі зброджених соєвих бобів. У японській національній традиції ця страва особливо популярна як сніданок.

Початок судового процесу в США проти викладання теорії Дарвіна

10 липня 1925 року в американському Дейтоні розпочався так званий "Мавпячий процес" - суд над учителем Джоном Сковпсом. Його звинувачували в порушенні закону, запровадженому до 1925 року у 15 штатах, який забороняв викладати теорію еволюції Дарвіна.

Судовий процес було розпочато за ініціативи аптекаря Фреда Робінсона. У той час економіка Дейтона перебувала в занепаді, чисельність населення постійно скорочувалася. У Робінсона і кількох його товаришів з'явилася думка, що якась гучна судова справа приверне увагу громадськості, туристів та інвесторів.

24-річний Джон Сковпс - тренер шкільної футбольної команди, який іноді заміщав учителя біології, погодився брати участь у процесі. Було подано позов щодо правомірності закону, який забороняв викладати будь-яку теорію, що заперечує історію божественного створення людини, яку описано в Біблії, і навчати натомість того, що людина походить від нижчого класу тварин.

До процесу були залучені відомі адвокати та журналісти того часу.

У день суду в залі зібралася майже тисяча людей, журналісти встановили апаратуру, щоб передавати радіослухачам новини в прямому ефірі із зали суду. Судовий процес тривав до 21 липня.

У результаті Сковпса визнали винним і засудили до сплати штрафу в 100 доларів. Адвокати Сковпса подали апеляцію. Верховний суд штату Теннессі не визнав правоти підсудного, проте скасував вирок із технічних підстав: присяжні не визначили розмір штрафу, а сам суддя не міг виносити штраф понад 50 доларів.

Сам закон, що забороняв викладати теорію Дарвіна, залишався чинним аж до 1967 року.

Церковне свято

Преподобний Сампсон, якого вшановують цього дня, був сином знатних римлян. Він отримав гарну освіту і вивчив лікарське мистецтво. Його серце було настільки добрим, що він безоплатно лікував усіх стражденних. Після того як батьки померли, Сампсон відпустив на волю своїх рабів, а гроші, що дісталися у спадок, роздав жебракам. За добрі справи Бог нагородив юнака даром чудотворення.

Імператор Юстиніан, який правив у той час, тяжко захворів і побачив уві сні, що зцілення він зможе отримати тільки завдяки Сампсону. Помолившись, цілитель доторкнувся до хворого місця рукою, і правитель одужав. Юстиніан збирався щедро нагородити Сампсона, але той відмовився, як подяку попросив побудувати лікарню і притулок для жебраків і знедолених. Усе життя Сампсон присвятив лікуванню хворих.

Іменини: Олександр, Володимир, Георгій, Іван, Мартін, Петро, Самсон.

]]>
7 липня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97209 ДЕНЬ 499 ВІЙНА Відпочинок article Fri, 07 Jul 2023 11:39:50 +0300 7 липня в Україні відзначають День працівника природно-заповідної справи.

У Румунії - Міжнародний джазовий конкурс у Бухаресті, в Японії - фестиваль Танабата.

У Теребовлі - День міста.

Православна церква - Різдво Івана Предтечі.

День працівника природно-заповідної справи

День працівника природно-заповідної справи - професійне свято, день відзначення праці працівників природно-заповідної справи в Україні, яке святкується щорічно 7 липня.

Запроваджено Указом Президента України № 629/2009 "Про День працівника природно-заповідної справи" від 18 серпня 2009 року.

Президентський Указ відзначає вагомий внесок працівників природно-заповідної справи у збереження і відновлення біологічного та ландшафтного різноманіття, розвиток територій та об'єктів природно-заповідного фонду України.

Іван Купала

Іван Купала (Іванів день, Купальська ніч) - одне з головних свят календаря слов'янських народів, що збігається з Різдвом Івана Предтечі, який хрестив Ісуса Христа у водах Йордану.

Купальські обряди, що здійснюються напередодні свята ("ніч напередодні Івана Купали"), становлять складний обрядовий комплекс, що містить: збирання трав і квітів, плетіння вінків, прикрашання зеленню будівель, розпалювання багаття, знищення опудала, перестрибування через багаття або через букети зелені, обливання водою, ворожіння, вистежування відьми, нічні бешкетування.

День Іван Купала – здавна відомий у слов'ян як свято Сонця, зрілості літа та зеленого покосу. Люди оперізувалися перев'язами з квітів, на голову надягали вінки з трав. Водили хороводи, співали пісні. Люди похилого віку за допомогою тертя сухих паличок добували "живий вогонь", розводили багаття, в середину яких ставили жердину з укріпленим на ній палаючим колесом - символом Сонця. Купальські свята відбувалися за часів язичництва на честь Бога Сонця, дружиною якого була світлоносна Заряда.

Після переходу на новий стиль свято Івана Купала припадає на 7 липня, точніше, в ніч на 7 липня. Деякі європейські країни відзначають Іванів день або День святого Івана (подоба Івана Купали) за старим стилем, у дні літнього сонцестояння.

Церковне свято

Різдво Івана Предтечі

Різдво Пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Івана - одне з великих християнських свят, яке відзначається 7 липня. Цього дня віряни згадують, як у родині іудейського священика Захарії та його дружини Єлисавети народився майбутній пророк, який передбачив пришестя Месії - Ісуса Христа, а потім хрестив його у водах річки Йордан.

Про дитячі роки Івана відомо тільки з розповіді євангеліста Луки. Іван був сином священика Захарії та праведної Єлисавети - літньої безплідної пари. Архангел Гавриїл, з'явившись його батькові Захарії в Храмі, сповістив про народження в нього сина. Захарія не повірив янголу, і за це той покарав його німотою.

Згідно з Євангелієм, народження відбулося на півроку раніше за Ісуса, його родича. Батько Івана все ще залишався німим, і коли Єлисавета побажала дати синові вказане янголом нетрадиційне для своєї сім'ї ім'я Іван ("Яхве (Бог) змилувався"), родичі зажадали від батька підтвердити його письмово.

Він зажадав дощечку і написав: "Іван ім'я йому". І всі здивувалися. І негайно розв'язалися уста його і язик його, і він став говорити, благословляючи Бога.

У Євангелії згадується про наступні роки дитинства Івана лише побіжно, що він "був у пустелях до дня явлення свого Ізраїлеві", тобто до досить зрілого віку. Згадується також, що батько Івана, Захарія, був убитий "між храмом і жертовником" слугами Ірода.

Іменини: Антон, Іван, Микита, Яків.

]]>
6 червня: Цей день в Україні і в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97198 ДЕНЬ 498 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 498 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 06 Jul 2023 08:53:12 +0300 6 липня відзначають Всесвітній день поцілунку, Всесвітній день кардіолога
У Казахстані - День столиці, у Литві - День держави, у Фінляндії - День Ейно Лейно (День літа і поезії), у Чехії - День пам'яті Яна Гуса. В Італії - Фестиваль Сен-Фермін у Памплоні.
Буддисти святкують День народження Далай-Лами.
Православна церква вшановує пам'ять святої мучениці Агрипини.

Ще цього дня:
1958 - Урочисто відкрито Національний експоцентр України (ВДНГ).
1994 - На екрани США вийшов фільм "Форрест Гамп".
2005 - Верховна Рада ухвалила Кодекс адміністративного судочинства України.

Церковне свято
Цього дня православна церква вшановує пам'ять святої мучениці Агрипини. Ще замолоду римлянка Агрипіна вирішила не вступати в шлюб, а присвятити своє життя служінню Богу. Під час гоніння на християн їй довелося постати перед язичницьким судом, де її піддали тортурам, а після ув'язнили. Незважаючи на муки, Агрипина не зреклася своєї віри. У нагороду за стійкість Бог послав їй порятунок: ангел звільнив дівчину від кайданів, але від перенесених тортур вона все ж незабаром померла. Тіло мучениці три християнки - Васса, Павла і Агафоніка - відвезли до Сицилії і поховали. Біля гробу святої Агрипини згодом відбувалися численні чудеса.

Іменини: Агрипина, Олександр, Олексій, Антон, Артемій, Герман, Йосип, Корнилій, Митрофан, Петро, Святослав, Федір.

]]>
5 липня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97181 ДЕНЬ 497 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 497 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 05 Jul 2023 10:21:39 +0300 5 липня відзначають День працеголіків.

День Кирила і Мефодія в Чехії, День Конституції у Вірменії, День працівників судових органів Туркменістану.

Православна церква вшановує пам'ять єпископа Самосатського Євсевія.

Цього дня, 1841 року, було створено перше у світі туристичне агентство. Його відкрив 33-річний баптистський проповідник і активний борець із пияцтвом Томас Кук. Він організував першу у світі групову туристичну поїздку.

5 липня 1865 року, 158 років тому, при міністерстві фінансів США було створено секретний підрозділ для боротьби з фальшивомонетниками - Секретна служба Міністерства фінансів. Головним завданням цього підрозділу стала боротьба з виготовленням і розповсюдженням фальшивих грошей і цінних паперів.

У 1922 році, в цей день, були запроваджені "Нансенівські паспорти" для біженців.

5 липня 1946 року вважається Днем народження бікіні - під час показу мод у Парижі вперше представлено цей новий жіночий купальник.

День працеголіків

5 липня професійне свято відзначають люди, з головою поглинені роботою і готові жертвувати багатьом заради своєї професії. Воно веде свою історію зі США і сьогодні відоме в багатьох країнах.

Його можуть вважати своїм професійним святом люди, які ставлять роботу і кар'єру вище за сім'ю, друзів, коханих людей, вважають за краще "жити на роботі", іноді забуваючи про звичайні людські радощі.

Церковне свято

Єпископ Самосатський Євсевій, чия пам'ять вшановується цього дня, жив у 4 столітті. Він відомий як захисник православного сповідання, затвердженого на першому Вселенському соборі в Нікеї. За це він зазнавав переслідувань, зокрема від імператора Констанція. Одного разу правитель дізнався, що у Євсевія зберігається якийсь акт, підписаний на соборі, і наказав його віддати. Єпископ сказав, що скоріше дозволить відсікти собі обидві руки, ніж зробить це.

Після Констанція на престол зійшов Юліан Відступник, і для християн почалися ще важчі часи - почалися відкриті гоніння. Але і в цей час Євсевій не припинив свою діяльність: в одязі воїна він пройшов через усю Сирію, Фінікію і Палестину, навертаючи людей у православ'я. У цей час він навчав священиків для порожніх церков, висвячував єпископів.

Коли Юліан Відступник помер, імператором став благочестивий Йовіан, за правління якого гоніння призупинилися. У цей час Євсевій порадив архієпископу Мелетію скликати Помісний собор в Антіохії, який підтвердив православне віровчення, схвалене на Вселенському соборі.

Загинув Євсевій від рук жінки - мешканки міста Доліхіни. Вона скинула з даху черепицю, яка пробила святителю голову. Помираючи, єпископ просив людей, які його оточували, не завдавати злочинниці зла.

Іменини: Василь, Гавриїл, Галактіон, Геннадій, Григорій, Уляна, Федір

]]>
4 липня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97170 ДЕНЬ 496 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 496 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 04 Jul 2023 08:37:00 +0300 4 липня - День відпочинку від свят.

В Україні відзначають День Національної поліції та День судового експерта.

У США - День незалежності. Багамські Острови - День королеви, Італія - День Джузеппе Гарібальді, Кайманові острови - День конституції, Латвія - День пам'яті жертв геноциду єврейського народу, Норвегія - День народження королеви Соні Гаральдсен.

Православна церква святкує день обрітення мощей преподобного Максима Грека, день пам'яті мученика Юліана Тарсійського

День судового експерта України
День судового експерта, який відзначається в країні щорічно 4 липня, був заснований Указом Президента України №424 від 10 червня 2009 року.
Заснування цього професійного свята було ініційовано Координаційною радою з проблем судової експертизи при Міністерстві юстиції України. Ухвалюючи рішення про заснування нового свята, Президент керувався тим, що судово-експертна діяльність має велике значення в забезпеченні правосуддя, захисті прав і свобод людини і громадянина.

День Національної поліції України
Професійне свято поліцейські відзначають щорічно 4 липня, згідно з Указом Президента України від 4 квітня 2018 року.
Дата святкування приурочена до події 2015 року, коли перші патрульні поліцейські склали першу присягу на Софійській площі в Києві.

День незалежності США
День незалежності - день ухвалення Декларації незалежності США 1776 року, яка проголосила незалежність США від Королівства Великої Британії, - вважається днем народження Сполучених Штатів як вільної та незалежної країни. Більшість американців називають це свято просто за його датою - Четверте липня.

Ще цього дня:
1903 - Президент Рузвельт урочисто оголосив про відкриття тихоокеанської лінії зв'язку, розіславши по кабелю, прокладеному через Тихий океан, повідомлення по всьому світу;
1917 - Виступ полуботківців у Києві з метою проголошення незалежності України;
1941 - Німецькими окупаційними військами страчено представників польської інтелігенції Львова;
1976 -Операція "Ентеббе": ізраїльські спецслужби звільнили заручників в угандійському аеропорту Ентеббе. Під час перестрілки було вбито 5 ізраїльтян, 6 терористів і 23 угандійців. 101 заручника було врятовано;
1986 - Президент США Рональд Рейган у присутності президента Франції Франсуа Міттерана урочисто відкрив після реконструкції Статую Свободи в Нью-Йорку;
2004 - Збірна Греції з футболу вперше стала чемпіоном Європи, обігравши у фіналі збірну Португалії;
2012 - Офіційно оголошено про відкриття в Європейській організації з ядерних досліджень (CERN) нової частинки, за властивостями схожої на передбачений бозон Гіґґса.

Церковне свято
4 липня православна церква відзначає Свято обрітення мощей преподобного Максима Грека.
Преподобний Максим Грек (1475-1556), уроджений Михайло Триволіс, був сином багатого грецького сановника в місті Арте (Албанія), здобув блискучу освіту. В юності багато подорожував і вивчав мови та науки в європейських країнах, побував у Парижі, Флоренції, Венеції. Після повернення на батьківщину прибув на Афон і прийняв чернецтво у Ватопедській обителі.
Максим Грек вважається покровителем перекладачів, учнів і студентів. Щорічне вшанування мощей є проявом християнської любові церкви до мученика, який за життя за свою правдолюбність і прямоту був несправедливо засуджений і звинувачений у єресі. Він за різними джерелами пройшов від 20 до 30 років тюремних ув'язнень і заслання. 1591 року Патріарх Іов провів огляд мощей Максима Грека, наказав провести служіння за святим, а згодом з'явилися його перші іконописні зображення.
Ще сьогодні православна церква вшановує пам'ять священномученика Юліана Тарсійського. Він постраждав за віру в Антіохії за імператора Максиміліана. Мощі мученика пізніше стали відомі тим, що поруч із ними відбуваються чудеса.

Іменини: Олексій, Анастасія, Василиса, Георгій, Іван, Максим, Микита, Микола, Павло, Терентій, Федір, Юліан.

]]>
3 липня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97154 ДЕНЬ 495 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 495 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 03 Jul 2023 09:40:17 +0300 3 липня - Всесвітній день без поліетиленових пакетів.

В Україні - День зенітних ракетних військ Повітряних сил ЗСУ.

У Великій Британії - Вімблдонський тенісний турнір, Свято вогнів на Кубі.

Православна церква вшановує пам'ять єпископа Патарського Мефодія.

Церковне свято

Єпископ Патарський Мефодій, чию пам'ять вшановують сьогодні, жив у 3-4 століттях у Малій Азії і вирізнявся чернечим смиренням. Він навчав свою паству християнства мирно і тихо, але водночас твердо відстоював чистоту православ'я і боровся з єрессю. Мефодій залишив після себе багату літературну спадщину: твори на захист християнства, викладення православних догматів проти єресі, моральні повчання і тлумачення Святого Письма. У 312 році єпископа схопили язичники і стратили.

Іменини: Андрій, Афанасій, Гліб, Дмитро, Іван, Інна, Мефодій, Наум, Микола, Римма, Фома.

]]>
2 липня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97146 ДЕНЬ 494 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 494 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sun, 02 Jul 2023 11:43:58 +0300 2 липня в Україні відзначають День Військово-Морських Сил ЗСУ (День флоту, День Військово-Морських Сил), День податківця, День працівників морського і річкового флоту.

Ще сьогодні - Міжнародний день спортивного журналіста, Всесвітній день НЛО, День Walmart, День дипломатичної служби в Казахстані, День молоді в Сінгапурі, День прапора на Кюрасао, День працівників поліції в Азербайджані, День державного герба Республіки Узбекистан, Національний день сільського господарства в Аргентині, Сієнське Паліо в Італії.

Цього дня, рік тому: 129 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Ворог обстріляв ракетами Одесу і Миколаїв, на кордоні з Україною сім батальйонів Білорусі, Франція надасть ЗСУ ще шість гаубиць Caesar, відсьогодні між Україною і Росією - візовий режим, ЄС працює над сьомим пакетом антиросійських санкцій.

Православна церква вшановує пам'ять мученика Зосими, апостола Юди Тадея, брата Господнього.

2 липня 1951 року газета "Правда" засудила вірш В. Сосюри "Любіть Україну"

2 липня 1951 року газета "Правда" засудила вірш Володимира Миколайовича Сосюри "Любіть Україну". Патріотичний вірш був написаний у Києві, у травні 1944 року.

У газеті вийшла стаття "Проти ідеологічних збочень у літературі", де поета звинуватили в "буржуазному націоналізмі". Цікаво, що засудили сам вірш за такі рядки: "Без неї – ніщо ми, як порох і дим!"

Вірш був присвячений другу Сосюри, декану філологічного факультету Київського університету - Юрію Кобилецькому! Як і сам поет, Кобилецький теж зазнав утисків і переслідувань, аж до смерті Сталіна.

"Любіть Україну" - український маніфест радянських часів, який написав виходець із Дебальцевого, що воював за Українську народну республіку.

Перемога Володимира Кличка в поєдинку з Девідом Хеєм

Дванадцять років тому, 2 липня 2011 року, в німецькому Гамбурзі український боксер Володимир Кличко переміг британця Девіда Хея і відібрав у нього чемпіонський пояс у надважкій вазі за версією WBA.

Завдяки цій перемозі брати Клички здійснили свою мрію - зібрали всі пояси надважкої ваги у своїх руках. Цей унікальний результат буде неймовірно складно повторити. У Володимира тоді були титули IBF, WBO, WBA, у Віталія - WBC.

День податківця України

Основними завданнями Державної податкової служби є контроль за надходженням податків, зборів, платежів. Щоб вшанувати податківців, 25 червня 2020 року встановлено професійне свято - День податківця України, яке відзначається щорічно 2 липня.

Міжнародний день спортивного журналіста

Відзначається в багатьох країнах світу щорічно 2 липня, починаючи з 1995 року, з ініціативи Міжнародної асоціації спортивної преси.

Цього дня 1924 року в Парижі було утворено Міжнародну асоціацію спортивної преси, яка сьогодні об'єднує майже півтори сотні національних спілок журналістів.

 

Церковне свято

День пам'яті апостола Юди Тадея

Один з апостолів Христа, був близьким родичем Ісуса. Коли Спаситель розпочав апостольську діяльність, святий Юда Тадей став його ревним учнем. Незважаючи на близьку спорідненість, Юда ніколи цим не хизувався і називав себе слугою Христовим.

Після Воскресіння Христового святий проповідував у Галілеї, Самарії, Юдеї, а пізніше в Аравії, Сирії, Месопотамії та в Персії.

За своє життя святий зазнав безліч переслідувань. Життя Юди Тадея закінчилося мученицьким чином: язичники забили його палицями. Тіло апостола перевезено до Риму і поховано в Соборі св. Петра.

Іменини: Марія, Іван, Ян.

]]>
30 червня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97127 ДЕНЬ 492 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 492 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 30 Jun 2023 10:17:52 +0300 30 червня відзначають Міжнародний день астероїда, Міжнародний день парламентаризму.

Ще сьогодні в Україні - День арбітражного керуючого, День Незалежності Демократичної республіки Конго, у Швейцарії - Джазовий фестиваль у Монтре, у Великій Британії - фестиваль на честь леді Годіви.

Православна церква вшановує пам'ять трьох братів-мучеників - Мануїла, Савела та Ісмаїла.

Міжнародний день парламентаризму
30 червня відзначається Міжнародний день парламентаризму. Він встановлений 2018 року рішенням Генеральної Асамблеї ООН на згадку про першу міжнародну конференцію Міжпарламентського союзу (МПС), яка відбулася цього дня в 1889 році. Ця глобальна організація парламентів різних країн, що існує донині, покликана вдосконалювати інститути парламентаризму в усьому світі, наголошуючи на його важливості у справі поліпшення життя людей.
Згідно з історією розвитку парламентаризму, найстарішим парламентом заведено вважати заснований у 10 столітті ісландський Альтинг, хоча різні форми представництва існували ще й за епохи Стародавнього світу. Зараз існує дві форми цього представницького органу законодавчої влади: однопалатні та двопалатні парламенти. За даними ООН, із 193 держав-членів ООН у 79 країнах діє двопалатна система, а в 114 країнах - однопалатна. Таким чином, наявні у світі 272 палати налічують близько 46 000 членів. При цьому 26,2% членів парламентів світу - жінки, а 28,1% членів парламентів світу молодше 45 років.

Всесвітній день соціальних мереж
Соціальні мережі - це онлайн платформи, які дають змогу ділитися думками, ідеями та інформацією шляхом створення віртуальних спільнот. Завдяки соцмережам ми завжди на зв'язку з людьми, спілкування з якими для нас важливе. Існує чимало думок щодо позитивного та негативного впливу соціальних мереж, проте немає сумнівів у тому, що лише за кілька десятиліть завдяки цьому явищу комунікація та інші сфери людського життя зазнали вражаючих змін. Тож 2010 року за ініціативи однієї з медіа-компаній США з'явилося особливе свято - Всесвітній день соціальних мереж, яке відтоді щороку відзначають 30 червня.

Міжнародний день астероїда
Міжнародний день астероїда проголошено в резолюції Генасамблеї ООН від 6 грудня 2016 року, з "метою підвищення інформованості громадськості про небезпеку зіткнення з астероїдами".

Це космічне свято вирішено відзначати щорічно на міжнародному рівні 30 червня - у річницю "Тунгуського феномена над Сибіром". Цього дня 1908 року сталася масштабна астероїдна катастрофа - із Землею зіткнувся Тунгуський метеорит. Вибухову хвилю, схожу за потужністю на вибух водневої бомби, зафіксували вчені різних країн, на території 2000 кв. кілометрів були повалені дерева, загинули тварини, постраждали люди. Однак, дослідники, науковці та ентузіасти досі не дійшли єдиної думки щодо цієї події.
Ініціатива ж заснування нової дати належить Асоціації дослідників космосу і підтримана Комітетом з використання космічного простору в мирних цілях. А головні ідеологи Дня - рок-музикант, гітарист гурту Queen і астрофізик Браян Мей та режисер Гріг Ріхтерс. Їхня співпраця почалася в лютому 2014 року, коли Браян Мей написав музичний супровід для фільму-катастрофи Ріхтерса про падіння великого астероїда на Лондон. У результаті й народилася ідея про створення Дня астероїда.

Ще цього дня:
1908 - У Східному Сибіру в басейні річки Підкам'яна Тунгуска впав і вибухнув так званий "Тунгуський метеорит";
1910 - Закінчено укладання телефонного кабелю між Європою і Південною Америкою;
1913 - Почалася Друга балканська війна.
1934 - "Ніч довгих ножів" - лідер націонал-соціалістів Адольф Гітлер знищив небажаних друзів і ненависних ворогів-соратників (Рема, фон Шлейхера, Штрассера та ін.);
1940 - За наказом Герінга почалася повітряна блокада Великої Британії;
1941 - Українські Національні збори у Львові проголосили Акт відновлення Української Держави і створили Українське Державне Правління під керівництвом Ярослава Стецька;
1947 - У Мюнхені відновило роботу Наукове товариство імені Тараса Шевченка, перенесене зі Львова;
1948 - Вільям Шоклі, Волтер Браттейн і Джон Бардін із "Bell Laboratories" оголосили про створення транзистора;
1988 - За непокору церковній реформі папа Іван Павло II відлучив від церкви французького архієпископа Лефебра;
1991 - У Сімферополі закінчилася перша сесія Курултаю кримських татар, на якій було сформовано Національний меджліс на чолі з Мустафою Джемілєвим;
1992 - Ухвалено закон про розподіл повноважень між державними органами України та Автономною Республікою Крим;
2013 - Розпочався антиміліцейський протест у селищі Врадіївка;
2022 - Росія залишила захоплений український острів Зміїний, зазнавши великих втрат у живій силі та техніці. З боку Росії це було оголошено як "жест доброї волі", а насправді, це чергова поразка загарбників, що напали на Україну.

Церковне свято
Цього дня церква відзначає пам'ять трьох братів - Мануїла, Савела та Ісмаїла. За переказами, вони походили з родини знатного перса-язичника, а їхня мати була християнкою. Вона виховала синів у своїй вірі. У зрілому віці братів відправили до Риму до імператора Юліана для ведення переговорів. Посланців добре прийняли, але коли вони відмовилися брати участь у язичницькому святі, це викликало гнів правителя. Він наказав братам зректися віри, але вони відмовилися. Тоді Мануїла, Савела та Ісмаїла піддали тортурам і, врешті-решт, обезголовили. Шанування братів-мучеників почалося незабаром після їхньої смерті.

Іменини: Іммануїл, Йосип, Ісаакій, Кирило, Климент, Максим, Микита, Савелій.

]]>
28 червня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97106 ДЕНЬ 490 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 490 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 28 Jun 2023 07:44:34 +0300 28 червня в Україні - День Конституції.

Також сьогодні Міжнародний день соціального бізнесу, Міжнародний день пірсингу, у США - День молочного шоколаду, у Казахстані - день ЗМІ.

Православна церква вшановує пам'ять святого пророка Амоса.

Мусульмани святкують Курбан-Байрам.

День Конституції України
Цього дня, 1996 року, Верховна Рада України ухвалила нову Конституцію України - першу Конституцію незалежної української держави.
Депутати працювали над проєктом, залишаючись у сесійній залі в ніч із 27 на 28 червня. Парламентарії врахували зауваження президента України, а також підтримали всі спірні статті проєкту: про державні символи України, про державну українську мову, про право приватної власності в Україні.
Ухвалення Конституції закріпило правові засади незалежної України, її суверенітет і територіальну цілісність. Конституція України має вищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти ухвалюються на основі Конституції України і повинні їй відповідати.
День прийняття Основного Закону є державним святом - Днем Конституції України.

Міжнародний день соціального бізнесу
28 червня - Міжнародний день соціального бізнесу. Метою його проведення стало привернення уваги представників влади та інших людей до проблем, які й досі залишаються в суспільстві. Соціальне підприємництво ведуть організації, діяльність яких спрямована на створення справедливих взаємовідносин у суспільстві, тобто такі, що змінюють наш світ на краще: організація харчування безхатченків, обмін книжками, одягом, виготовлення екологічної енергії з відходів, створення робочих місць.
Цю дату приурочено до дня народження Мохаммада Юнуса, який став засновником мікрофінансування та мікрокредитування, а 2006 року його нагородили Нобелівською премією миру за вагомий внесок в економічний і соціальний розвиток суспільства.

Міжнародний день пірсингу
Дату обрали на честь дня народження Джима Ворда, який відкрив перший у світі професійний салон, де можна було зробити пірсинг. Сталося це 1978 року.

Ще цього дня:
1902 - Конгрес США затвердив Закон про будівництво каналу на Панамському перешийку;
1914 - У Сараєво вбивають спадкоємця австрійського престолу Франца Фердинанда, що послужило приводом для початку Першої світової війни;
1917 - На засіданні Малої Ради сформували перший український уряд - Генеральний Секретаріат;
1919 - Підписують Версальський договір;
1934 - У США ухвалюють закон Фрейзера-Лемке з метою поліпшення становища фермерів;
1988 - Іван Павло II публікує апостольську конституцію "Pastor Bonus" щодо реорганізації Римської Курії;
1992 - "Сигнальник" став першим кораблем на Чорному морі, який 1992 року підняв український прапор;
1996 - Після 23-годинного обговорення у Верховній Раді України ухвалюють Конституцію України;
2012 - ООН проголошує Міжнародний День Щастя.

Церковне свято
День пам'яті святого пророка Амоса
28 червня православні християни вшановують день пам'яті святого пророка Амоса, який цього дня народився в невеликому містечку Текої неподалік від Вифлеєма.
З дитинства хлопчик був привчений до праці і пас стада худоби, щоб заробляти на хліб. Побачивши його смиренність, Бог велів йому йти в Ізраїль, переконувати людей, які загрузли в гріхах і ідолопоклонстві, покаятися і почати вести праведне життя.
Амос почав пророкувати, що прийдуть на землю ізраїльську ассірійці, спустошать її і знущатимуться з людей, якщо вони не повернуться обличчям до Бога. Але головний жрець Ізраїлю Амасія постійно знущався зі святого пророка і наказував йому повертатися додому. Одного разу він жорстоко побив Амоса і той через два дні помер від жорстоких ран. Але його слово залишилося у вигляді "Книги пророка Амоса", яка увійшла до Старого Заповіту.

Курбан Байрам
Свято жертвопринесення Курбан Байрам (або Ід аль-Адха) є частиною мусульманського обряду паломництва до Мекки. Відзначається свято в долині Міна поблизу Мекки в 10-й день 12-го місяця мусульманського місячного календаря Зуль-хіджа і триває 2-3 дні.

Іменини: Семен, Григорій, Михайло, Федір.

]]>
25 червня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97076 ДЕНЬ 487 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 487 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sun, 25 Jun 2023 09:51:54 +0300 25 червня в Україні відзначають День митної служби і День молодіжних і дитячих громадських організацій.

Сьогодні Міжнародний день моряка, Міжнародний день боротьби зі сколіозом, Всесвітній день боротьби з коридою, Всесвітній день вітиліго, Всесвітній день панування кішок, Глобальний день The Beatles, День кольорового ТБ.

Міжнародний день боротьби зі сколіозом

Ще сьогодні День Державності Республіки Словенія, День Державності Республіки Хорватія, День Незалежності Республіки Мозамбік.

Православна церква вшановує пам'ять Петра Афонського.

День митника України

День митника - державне свято в Україні, яке відзначається щорічно 25 червня, із з 2020 року.

Глобальний день The Beatles

25 червня у світі відзначають Глобальний день Бітлз. Він з'явився 2009 року. 25 червня 1967 року ліверпульська четвірка виступила в ефірі Our World із піснею "All You Need Is Love".

День кольорового телебачення

Шотландський винахідник Джон Логі Берд показав світові першу кольорову трансляцію 3 липня 1928 року, проте свято кольорового телебачення відзначається саме 25 червня. З'явилося свято 1951 року в США.

Всесвітній день вітиліго

25 червня, щорічно з 2011, відзначається Всесвітній день вітиліго, оскільки 25 червня народився відомий попспівак Майкл Джексон, який хворів на цю хворобу.

Вітиліго - хронічне захворювання шкіри, за якого спостерігається депігментація на шкірі у вигляді світлих плям. Жодного фізичного дискомфорту при цій хворобі не спостерігається. Вітиліго не лікується.

 

Церковне свято

Цього дня вшановують преподобного Петра Афонського. Грек за походженням, у 7 столітті Петро служив воєводою в імператорських військах. Під час війни із сирійцями його взяли в полон і ув'язнили у фортеці. Там він розмірковував, за які гріхи його покарав Бог. Петро згадав, що одного разу мав намір піти в монастир, але так і не виконав його. Зрозумівши це, він став дотримуватися суворого посту і старанно молитися. Уві сні до Петра тричі являвся святитель Миколай Чудотворець; втретє він прийшов разом зі святим Симеоном Богоприємцем. Симеон торкнувся жезлом ланцюгів, залізо розтануло, немов віск, двері в'язниці розкрилися, і в'язень вийшов на свободу.

Петро залишився вірним своєму бажанню прийняти чернецтво, для цього він вирушив до Рима. Миколай Чудотворець не залишив його і там: він з'явився уві сні Папі Римському і наказав йому особисто постригти Петра. Папа так і зробив, дозволивши ченцеві самому вибрати місце проживання. Цей вибір допомогла зробити Богородиця: вона вказала Петру на святу гору Афон, де йому належало жити до кінця своїх днів. Тут Петро провів 53 роки на повній самоті, присвятивши життя молитвам і боротьбі з бісами.

Іменини: Андрій, Анна, Арсеній, Іван, Онуфрій, Петро, Степан.

]]>
24 червня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/97060 ДЕНЬ 486 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 486 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sat, 24 Jun 2023 16:20:38 +0300 24 червня відзначають День басейну.

У Канаді - Національне свято Квебека, у Великій Британії - Свято літнього сонцестояння, у Венесуелі - День армії, у Литві і Монако - День святого ІванаХрестителя, у Латвії та Естонії - Янів день, у Киргизстані - День юриста, в Азербайджані - День працівників сфери машинобудування.

День басейну

Басейн - невід'ємна частина таких видів спорту, як плавання, підводне регбі, водне поло тощо. Широке використання басейнів до нас прийшло із Великої Британії в 19 столітті.

Церковне свято

День апостолів Варфоломія і Варнави


За церковним календарем 24 червня віряни згадують апостола із 70-ти Варнави. Він був сучасником Ісуса Хреста, свідком чудес, які він здійснював. Варнава дожив до старості, але все ж був убитий іудеями.

Апостол Варфоломій був із числа 12-ти. Він особисто спілкувався з Ісусом і всіляко прославляв його. Був проповідником християнства у східних країнах, перекладав Євангеліє. Також за переказами Варфоломій зціляв хвороби. Був схоплений і страчений противниками християнської віри.

Різдво Івана Хрестителя у католиків

Різдво Івана Предтечі - одне з християнських свят, яке в католицькій церкві має найвищий ранг урочистості. Католики відзначають його 24 червня, православні 7 липня. Це свято на честь народження сина у Захарії та Єлисавети, який згодом став Іваном Хрестителем (Предтечею).

Іменини: Варвара, Єфрем, Марія.

]]>