Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: Економіка http://monitor.cn.ua/ Інформ-агенція «Чернігівський монітор» http://monitor.cn.ua/i/sm-logo.png Чернігівський монітор http://monitor.cn.ua/ На Чернігівщині існує ризик зриву опалювального сезону, - АМУ http://monitor.cn.ua/ua/economics/95850 Держава не виконує зобов'язання щодо компенсації різниці в тарифах, заявили в Асоціації міст України. Економіка article Mon, 30 Jan 2023 12:59:13 +0200 АМУ звернулась до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля з закликом зупинити списання коштів  з рахунків підприємств теплоенергетики монополістом «Нафтогаз Трейдинг», адже таке списання  призведе до зриву опалювального сезону.

У 2022 році центральна влада не виконала норми Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» та не виділила 14 млрд грн на компенсацію різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та гарячої води, кажуть в Асоціації міст України. При цьому органи місцевого самоврядування та їх комунальні підприємства стримали тарифи на тепло для населення самостійно.

Сьогодні підприємства комунальної теплоенергетики не мають достатніх фінансових ресурсів для виконання вимог газопостачальних компаній саме через державну політику невиконання зобов’язань щодо компенсації різниці в тарифах. Без втручання Уряду це призведе до неспроможності підприємств комунальної теплоенергетики забезпечувати мешканців громад теплом і гарячою водою через відсутність коштів на виплату заробітної плати працівникам, сплату податків, виконання ремонтних робіт, а також ліквідацію наслідків збройної агресії рф.

Для проходження опалювального сезону без припинення теплопостачання чи без підняття тарифів на тепло та гарячу воду, необхідно прийняти відповідні змін до Закону України «Про Державний бюджет на 2023 рік» в частині забезпечення компенсації різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та гарячої води, зазначено у зверненні до Прем’єр – міністра Шмигаля.

 

]]>
За позовом прокурора до бюджету Коропської селищної ради надійде 150 тис. грн, сплачених за непоставлену техніку http://monitor.cn.ua/ua/economics/95835 Сосницьким районним судом задоволено позов прокурора про стягнення з двох фізичних осіб у солідарному порядку на користь Коропської селищної ради Новгород-Сіверського району 150 тис. грн завданих збитків. Економіка article Thu, 26 Jan 2023 15:53:56 +0200 Так, встановлено, що  одна з вказаних осіб, займаючи у 2018 році адміністративну посаду заступника селищного голови, відповідала за проведення закупівлі розкидача піску РДС-3 вартістю 150 тис. грн, який зобов’язувалася поставити фізична особа-підприємець. Проте, достовірно знаючи, що така техніка не була поставлена, посадовець підписав видаткову накладну з відміткою про отримання.

Натомість, інший посадовець цієї ж ради, відповідальний за здійснення на той час бюджетних видатків, фактичну наявність вказаної техніки не перевірив та підписав платіжне доручення, складене на підставі видаткової накладної, для перерахування органом казначейської служби на рахунки підприємця грошових коштів.

Разом з тим, жодної техніки до органу місцевого самоврядування так і не надійшло.

Оцінку таким діям посадових осіб надано вироком суду за результатами розслідуваного кримінального провадження.

Водночас, з метою реального поновлення інтересів територіальної громади, прокурором в порядку цивільного судочинства заявлено позов про відшкодування з винних осіб у солідарному порядку 150 тис. грн збитків, завданих кримінальним правопорушенням.

Надавши оцінку доводам прокурора, рішенням Сосницького районного суду позов задоволено у повному обсязі.

]]>
Агровиробництво Чернігівщини знизилось на чверть http://monitor.cn.ua/ua/economics/95834 Аграрії Чернігівської області попри значні виклики та втрати від війни достойно пройшли надважкий минулий рік. Економіка article Thu, 26 Jan 2023 15:50:17 +0200

Про це говориться у повідомленні Департаменту агропромислового розвитку Чернігівської ОВА.

Як зазначається, вторгнення російських військ, воєнні дії на території Чернігівської області, окупація її частини обумовили комплекс несприятливих для сільськогосподарського виробництва чинників.

«Було пошкоджено виробничу інфраструктуру: викрадено та спалено техніку, зруйновано будівлі та споруди виробничого призначення, знищено запаси посівного матеріалу та добрив, понівечено та заміновано поля, розірвано усталені логістичні зв’язки постачання сировини та матеріалів, значна кількість працівників була вимушена евакуюватися на більш безпечні території. На поведінку аграріїв регіону суттєво вплинула також неможливість нормальної реалізації існуючих запасів продукції та невизначеність перспектив їх збуту», — додали у відомстві.

За попередніми підрахунками, виробництво валової продукції сільського господарства (в постійних цінах 2016 р.) у січні-грудні 2022 р. всіма категоріями господарств Чернігівської області склало 25,15 млрд грн, що становить 74% до відповідного періоду 2021 р., зокрема продукції рослинництва — 21,9 млрд грн (71,9%), продукції тваринництва — 3,2 млрд грн (92,8%).

]]>
Економічна співпраця Чернігівщини та Австрії — акцент робочої зустрічі з делегацією Посольства http://monitor.cn.ua/ua/economics/95814 З робочим візитом у Чернігівській області сьогодні перебувала делегація Посольства Республіки Австрія в Україні на чолі з Надзвичайним і Повноважним Послом Арадом Бенкьо. Економіка article Wed, 25 Jan 2023 09:52:13 +0200 Програма досить насичена: огляд руйнувань, спричинених російською агресією,  низка ділових зустрічей.

Так, спочатку делегація відвідала село Новоселівку, яке було лінією фронту у березні минулого року, потім — зруйнований вщент ворогом Олімпійський навчально-спортивний центр «Чернігів».
Під час зустрічі з начальником ОВА В’ячеславом Чаусом делегати більше дізналися про наслідки війни для Чернігівської області та реалії, з якими щодня стикаються місцеві жителі. Особливо в прикордонні, де ворог постійно обстрілює населені пункти.

    «Звісно, наша область дуже постраждала. На сьогодні кількість зруйнованих чи пошкоджених об’єктів, більшість з яких — житло, сягнула майже 11,5 тисячі одиниць. Ми всіма силами працюємо над відновленням, залучаючи якомога більше партнерів до відбудови осель та критичної інфраструктури, покращення логістичних маршрутів і посилення енергетичної безпеки.

    Думаємо й на перспективу: вже зараз формуємо основу для розвитку нашої економіки після Перемоги. Тож нині працюємо над створенням в області свого роду спеціальної економічної зони та індустріальних парків», — зауважив В’ячеслав Чаус, акцентуючи саме на економічній співпраці: «Пряма зовнішня допомога — це дуже добре, але краще, якщо ми зможемо зміцнитися внутрішньо».

Зі свого боку, Надзвичайний і Повноважний Посол розповів, що Австрія підтримує багато акцій допомоги Україні. Серед пріоритетних саме для Чернігівщини – так звана ініціатива «перезимування» (до якої долучилося багато організацій), що включає ремонт покрівель, вікон та інше; мобільні бригади медичної допомоги (автівки будуть доставлені з Австрії та їздитимуть по всій області), а також енергетичний напрям.

Крім того, Чернігівщина для Австрії — одна з чотирьох областей з найбільшою мережею контактів з неурядовими організаціями. Саме в межах спільних громадських ініціатив сьогодні до області надійшло 8 генераторів.
 
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

]]>
Перший індустріальний парк в Чернігівський області — зареєстровано http://monitor.cn.ua/ua/economics/95810 Сьогодні Уряд ухвалив рішення про внесення індустріального парку «Менський» до Реєстру індустріальних (промислових) парків. Економіка article Tue, 24 Jan 2023 16:04:48 +0200 Чернігівська ОВА здійснює необхідні кроки для розбудови сучасних промислових зон та створення індустріальних парків.

Спільно із ініціатором створення — Менською міською громадою — обласна державна адміністрація пройшла довготривалий процес підготовки документів для створення і реєстрації  індустріального парку «Менський».

Індустріальний парк буде створений у місті Мена Корюківського району на земельній ділянці загальною площею 68,5860 га.Серед пріоритетних видів діяльності учасників парку:

 1. Переробна та харчова промисловість (переробка сільськогосподарської продукції, виробництво харчових продуктів та напоїв);
 2. Оброблення деревини та виготовлення виробів з деревини;
 3. Науково-технічна діяльність.

Суміжними видами діяльності можуть бути: виробництво іншої неметалевої мінеральної продукції (будівельних матеріалів); легка промисловість; інформація та телекомунікації тощо.

Для резидентів індустріальних парків чинним законодавством передбачені відповідні економічні стимули:

 • звільнення від імпортного ПДВ і мита при імпорті нового обладнання;
 • звільнення від податку на прибуток на 10 років у разі ведення діяльності в межах ІП;
 • пільгові ставки податку на нерухомість і плати за землю від місцевої влади.

Створення та функціонування індустріального парку «Менський» сприятиме активізації інвестиційної діяльності, підвищенню ділової активності, створенню нових робочих місць. Як наслідок — підвищенню конкурентоспроможності та соціально-економічному розвитку міста та регіону в цілому. Надалі індустріальний парк має стати точкою росту економіки та післявоєнної відбудови України.

Департамент економічного розвитку Чернігівської ОДА відкритий до того, щоб ділитися досвідом, отриманим у процесі підготовки необхідних документів, з потенційними ініціаторами створення інших індустріальних парків.

За повідомленням Департаменту економічного розвитку
Чернігівської обласної державної адміністрації

]]>
З січня пільги на оплату житлово-комунальних послуг виплачуються у грошовій формі http://monitor.cn.ua/ua/economics/95800 З 1 січня поточного року пільги на житлово-комунальні послуги надають виключно у грошовій готівковій формі органи Пенсійного фонду України. Економіка article Mon, 23 Jan 2023 17:08:06 +0200 Тим пільговикам, які до грудня 2022 року вже отримували відповідні пільги у готівковій формі, а також тим, які звернулися за наданням виплати, починаючи з грудня 2022 року, Пенсійний фонд України перерахує кошти на їхні рахунки, відкриті в уповноважених банках або для виплати через відділення АТ «Укрпошта». Це залежить від способу, обраного одержувачем пільги.

Пенсіонерам, які до грудня минулого року отримували пільги у грошовій безготівковій формі, виплата здійснюватиметься шляхом перерахування коштів на їхні пенсійні рахунки в уповноважених банках або через відділення АТ «Укрпошта», де людина одержує пенсію.

Громадянам, які до грудня 2022 року отримували пільги у грошовій безготівковій формі і не є пенсіонерами, кошти на виплату пільг перераховуються на їхні поточні рахунки, відкриті ПФУ в АТ «Ощадбанк». Про відкриття такого рахунка в банку органи ПФУ інформують пільговика.

Щоб одержати кошти з рахунку, потрібно особисто звернутися до АТ «Ощадбанк» для укладення договору банківського рахунка.

Якщо ж пільговик бажає отримувати кошти на виплату пільг на рахунок, відкритий в іншому банку, або через відділення АТ «Укрпошта», він має звернутися із відповідною заявою до територіального органу Пенсійного фонду України в обраний спосіб:

За повідомленням Головного управління
Пенсійного фонду України в Чернігівській області

]]>
Підтримка в розробці проєктів відбудови – нова можливість від «U-LEAD з Європою» http://monitor.cn.ua/ua/economics/95778 Українські громади зіткнулися з серйозними викликами через повномасштабне вторгнення російської федерації. Економіка article Thu, 19 Jan 2023 10:03:47 +0200 Станом на червень 2022 року потреби на відбудову складали 349 млрд доларів і продовжують зростати. Хоча війна все ще триває, громадам необхідно розпочинати підготовку проєктів, спрямованих на відбудову пошкодженої/зруйнованої під час війни комунальної інфраструктури.


У відповідь на ці виклики «U-LEAD з Європою» оголошує відбір територіальних громад для участі у комплексній навчальній програмі «Кроки для спеціалістів. Планування та програмування», яка має на меті допомогти громадам у підготовці проєктів відбудови (проєктами відбудови вважаються проєкти капітального ремонту, реконструкції та заміни (тобто будівництва) фізичних об’єктів, і вони можуть охоплювати всі типи проєктів, класи наслідків, CC1-3, та види капітального ремонту, згідно з ДБН A.2.2-3:2014).

Програма розгортатиметься у два етапи:
•    упродовж березня - квітня 2023 р. відібрані громади пройдуть навчання, спрямоване на:
•    формулювання проєктної ідеї.
•    залучення громадян до обговорення проєктної ідеї.
•    упродовж травня - червня 2023 р. відібрані громади отримають підтримку у розробці повної проєктної пропозиції.

Упродовж липня - вересня 2023 р. U-LEAD профінансує підготовку технічної та фінансової документації для відібраних проєктів.
До участі запрошуються громади:
•    з населенням до 50 000 осіб (станом на 01.01.2022);
•    які безпосередньо постраждали унаслідок воєнних дій;
•    які мають потребу у відбудові об’єктів комунальної інфраструктури в одній з наступних сфер: освіта: дошкільна, початкова та середня; первинна медична допомога; місцевий транспорт (наприклад, дороги та мости); водопостачання, водовідведення та поводження з відходами;
•    які можуть запропонувати до участі у підготовці проєкту команду спеціалістів (команда може включати представників структурних підрозділів виконавчого комітету, профільних комунальних установ/підприємств чи громадських організацій) у складі до 3 осіб;
•    забезпечити спеціалістам доступ до мережі Інтернет і належне технічне обладнання (комп’ютер з камерою та мікрофоном);
•    які, за необхідності, готові залучити до розробки проєктів сусідні громади;
•    які готові залучити громадян до обговорення запропонованих проєктів відбудови. 

Будь ласка, зверніть увагу, що:
•    навчання відбуватиметься виключно онлайн; тому доступ до мережі Інтернет і належне технічне обладнання дуже важливі; U-LEAD розробить максимально гнучку програму, щоб громади могли планувати свою участь з урахуванням проблем з електроенергією та доступом до Інтернету.
•    зважаючи на інтенсивність та тематику навчання, будь ласка, запропонуйте команду спеціалістів, які мають досвід роботи з інфраструктурними проєктами.

Заповнену форму необхідно надіслати до 18:00 06 лютого 2023 року на електронну скриньку projects.u-lead@gopa.de. Шаблон аплікаційної форми можна завантажити за посиланням.

В темі повідомлення слід вказати назву громади та область (наприклад, «Білокриницька громада_Волинська область»).

Результати відбору будуть повідомлені після 27 лютого 2023 року.

У випадку виникнення питань, просимо надсилати їх на електронну скриньку projects.u-lead@gopa.de.   

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає потребам громадян, та розширює можливості громад.

]]>
У 2022 році платники Чернігівщини сплатили понад 25 млрд гривень податків, зборів та єдиного внеску http://monitor.cn.ua/ua/economics/95732 У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомили, що до бюджетів усіх рівнів платниками Чернігівської області у січні-грудні 2022 року сплачено 16 млрд грн податків, зборів та обов’язкових платежів, що на 12,7 відс. перевищує факт надходжень попереднього року. Економіка article Fri, 13 Jan 2023 11:05:06 +0200 Єдиного соціального внеску надійшло 9,2 млрд грн (зростання на 45,5 відс.).
Зокрема, до державного бюджету спрямовано 6,8 млрд грн, що становить 42 відс. загальної суми сплачених податків. Значна частина надходжень забезпечена від сплати податку на доходи фізичних осіб і військового збору – 2,5 млрд грн (37,6 відс.), податку на додану вартість – 2 млрд грн (29 відс.), рентних платежів за користування природними ресурсами – 1,4 млрд грн (21 відс.) та податку на прибуток – 0,7 млрд грн (10,6 відс.). Сума сплачених до державного бюджету податків залишилась на рівні 2021 року не зважаючи на введення військового стану та погіршення економічної ситуації у регіоні.
До місцевих бюджетів усіх рівнів платниками податків сплачено 9,2 млрд грн, в тому числі податку на доходи фізичних осіб – 7 млрд грн (76 відс. в загальнообласній сумі), єдиного податку – 0,9 млрд грн (10 відс.), податку на майно – 0,8 млрд грн (9 відс.). Факт минулого року перевищено на 23 відс. або на 1,7 млрд гривень.
Рівень добровільної сплати податків залишається високим та становить 99,6 відс. від загальної суми надходжень до бюджетів усіх рівнів.
За січень-грудень 2022 року найбільшу частку у сплаті податків, зборів та платежів до Зведеного бюджету Чернігівської області складає сплата суб’єктами господарювання по таких галузях:
-    державне управління, оборона, освіта та охорона здоров’я – 28,1 відс.,
-    сільське та лісове господарство – 17 відс.,
-    добувна промисловість – 10,4 відс.,
-    переробна промисловість – 7,6 відс.,
-    оптова і роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів – 5,6 відс.
У загальній сумі сплачених податків майже 20 відс. забезпечено суб’єктами середнього підприємництва (3,1 млрд грн) та 16,4 відс. – малого бізнесу (2,6 млрд грн).
Роботодавцями та самозайнятими особами сплачено у січні-грудні 2022 року 9,2 млрд грн єдиного внеску на загальнодержавне обов’язкове соціальне страхування (на 45,5 відс. більше відповідного періоду минулого року), що вкрай важливо для своєчасної та повної виплати пенсій та соціальної допомоги.
Головне управління ДПС у Чернігівській області дякує платникам податків Чернігівщини за належне виконання своїх обов’язків щодо своєчасної сплати податків та єдиного внеску.  


    Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області

 

]]>
За січень ‒ грудень 2022 року аудитори Чернігівщини забезпечили відшкодування втрат на суму понад 55 млн грн http://monitor.cn.ua/ua/economics/95690 Фахівці Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області у 2022 році провели 21 ревізію, 6 аудитів та 25 перевірок закупівель. Економіка article Mon, 09 Jan 2023 17:04:57 +0200 За результатами проведених протягом січня – грудня 2022 року ревізій та перевірок закупівель фахівці Управління виявили порушень, що призвели до втрат фінансових та матеріальних ресурсів, на суму понад 56 млн грн.
Завдяки роботі аудиторів забезпечено відшкодування фінансових порушень, що призвели до втрат, на суму понад 55 млн грн (з урахуванням відшкодування втрат матеріальних та фінансових ресурсів, виявлених у попередніх роках).
За результатами аудитів виявлено втрат фінансових і матеріальних ресурсів унаслідок неефективних управлінських дій (рішень) або ризикових операцій на загальну суму понад 689 млн грн, упереджено на суму понад 31 млн грн таких втрат.
Керівники місцевих органів влади, підприємств, установ та організацій за результатами проведених заходів державного фінансового контролю прийняли 36 управлінських рішень і врахували 57 пропозицій, наданих за результатами державних фінансових аудитів.
До об’єктів контролю за  допущені порушення бюджетного законодавства застосовано 26 заходів впливу у вигляді попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства та зупинення операцій з бюджетними коштами.
За вчинені фінансові порушення 23 посадові особи притягнуто до адміністративної відповідальності, 6 ‒ до матеріальної, 6 – до дисциплінарної.
Для повноти відшкодування завданих державі втрат до суду пред’явлено 6 позовів на суму понад 1,7 млн гривень та направлено 7 листів до прокуратури щодо звернення до суду для відшкодування винними особами втрат фінансових і матеріальних ресурсів.
Правоохоронним органам передано матеріали 25 заходів державного фінансового контролю, за результатами розгляду яких розпочато 8 досудових розслідувань та долучено до кримінальних проваджень матеріали 10 заходів державного фінансового контролю, а також вручено 5 письмових повідомлень про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
Працівники управління були залучені правоохоронними органами у якості спеціалістів для надання консультації в рамках відкритих кримінальних проваджень у 25 випадках. За результатами проведеної роботи виявлено порушень, що призвели до втрат, на загальну суму понад 55 млн грн та вручено 7 письмових повідомлень про підозру у вчиненні кримінального правопорушення.
 
Пресслужба Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області

]]>
Скільки коштує електроенергія для комунальних підприємств Чернігова. Міський голова дав доручення моніторити ціни http://monitor.cn.ua/ua/economics/95678 Моніторинг цін за якими комунальні підприємства та установи Чернігова закуповують електроенергію. Таке доручення під час засідання виконавчого комітету Чернігівської міської ради 5 січня дав підлеглим Владислав Атрошенко.   Економіка article Fri, 06 Jan 2023 11:02:09 +0200 Енергетики, які щодня реанімують пошкоджену обстрілами систему, герої і за це їм велика вдячність, йшлося під час засідання. Питання нарахувань — це вже ринкові взаємовідносини і комерційна площина питання. Саме тому і має бути контроль. 

    — Письмове доручення — організувати технологію такого моніторингу протягом року: хто відповідальний, з чим ми порівнюємо ціни і так далі. Уважно подивіться розцінки. Це ринкова ціна, вона там почасова. Дослідіть як вона формується, як ми можемо перевірити об’єктивна чи необ’єктивна вона. Там дві копійки в одну сторону, або в іншу — для нас це декілька мільйонів гривень на рік. Я переконаний, що окремі підприємства дуже уважно слідкують, а окремі лікарні: їм принесли рахунок — вони заплатили і ніхто там не дивиться, — дав доручення Владислав Атрошенко.

Погодили на засіданні і розмір кошторисної заробітної плати будівельникам, який враховується замовниками при визначенні вартості будівництва об’єктів, що споруджуються за рахунок коштів бюджету Чернігова та підприємств, установ, організацій, що належать до комунальної власності міста. Мова про суму у розмірі 18 394, 64 грн.

    — Це заробітна плата будівельникам, яка буде вноситись у проєктно-кошторисну документацію для розрахунку. 18 тисяч — це 400 доларів. Якщо ми не будемо платити 400 доларів власним працівникам, то їм залюбки 1200 платитимуть у Польщі.

Також міський голова наголосив на важливості відслідковування, аби ця зарплата дійсно офіційно виплачувалася будівельникам.

    — Потрібно слідкувати за реальними виплатами цієї заробітної плати, щоб йшли податки. Тому що тоді виходить хімія. Якщо ми ставимо 10 тисяч, то вони потім знімають готівку через штучних приватних підприємців, платять готівкою і йде мінімізація податків. А реальна зарплата платиться згідно з ринковою ситуацією, — пояснив Чернігівський міський голова.

Пресслужба Чернігівської міської ради

]]>
Актуальні вакансії на початок року від служби зайнятості http://monitor.cn.ua/ua/economics/95664 Шукаєте роботу? Серед наявних в базі вакансій служби зайнятості обов’язково знайдеться та, яка відповідає вашим професійним нахилам. Економіка article Thu, 05 Jan 2023 11:25:05 +0200 До переліку найбільш затребуваних увійшли:

• лікар – 38 вакансій (ЗП до 20000 грн.);
• водій автотранспортних засобів - 27 вакансій (ЗП до 20000 грн.);
• слюсар - 25 вакансій (ЗП до 20000 грн.);
• підсобний робітник – 18 вакансій (ЗП до 9000 грн.);
• швачка – 15 вакансій (ЗП до 13000 грн);
• електромонтер з ремонту - 15 вакансій (ЗП до 13000 грн);
• інженери – 13 вакансій (ЗП до 25000 грн.);
• бухгалтер – 10 вакансій (ЗП до 14000 грн.);
• продавець продовольчих товарів - 8 вакансій (ЗП до 7000 грн.);
• тракторист-машиніст сільськогосподарського (лісогосподарського) виробництва -7 вакансій (ЗП до 25000 грн.).

Більше пропозицій роботи на сервісі "Єдиний портал вакансій" https://jobportal.dcz.gov.ua

Телеграм канал актуальних вакансій «Робота зараз: Державна служба зайнятості» https://t.me/worknowdcz.

]]>
Місцева економіка в умовах війни та повоєнного відновлення: 60 громад пройшли навчання від U-LEAD http://monitor.cn.ua/ua/economics/95652 В той час як «тилові» громади потребують рішень щодо налагодження співпраці з релокованим бізнесом, створення робочих місць для внутрішньо переміщених осіб їх навчання та перекваліфікації, то у східних або північних областях говорять про знищення інфраструктури, відновлення життєдіяльності та економічної активності Економіка article Wed, 04 Jan 2023 13:21:11 +0200 Одним з ключових факторів у процесі відбудови та відновлення територій громад має стати робота з інвесторами, створення сприятливого бізнес-середовища та підтримка підприємницьких ініціатив. І працювати в даному керунку органам місцевого самоврядування необхідно починати вже зараз. Аби допомогти їм напрацювати ефективні управлінські рішення та розробити стійкі проєкти, U-LEAD запропонувала командам громад впродовж жовтня-грудня взяти участь у першому етапі навчальної програми «Кроки для спеціалістів. Громада, дружня до бізнесу».

- U-LEAD оголосила конкурс на участь в навчанні у серпні 2022 року. З великої когорти бажаючих відібрали 60 громад, які пройшли жорсткий конкурсний відбір. Наша цільова аудиторія – фахівці відділів економіки та інвестицій, представники комунальних установ, які безпосередньо займаються тематикою розвитку бізнесу, підтримки підприємництва, створення кращих умов для ведення бізнесу в громаді. Учасники працюють в командах, адже тоді ефект від навчання набагато вище, - розповіла Ярина Степанюк, радниця з місцевого розвитку «U-LEAD з Європою».

Команди учасників розділили на три групи, щоб кожна мала свій фокус в залежності від потреб і стану територій.

- Зрозуміло, питання, які турбують громади на територіях поза лінією фронту і на межі зіткнення, абсолютно різні. В той час як «тилові» громади потребують рішень щодо налагодження співпраці з релокованим бізнесом, створення робочих місць для внутрішньо переміщених осіб їх навчання та перекваліфікації, то у східних або північних областях говорять про знищення інфраструктури, відновлення життєдіяльності та економічної активності, брак спеціалістів та відтік населення, і звичайно про втрати. Цим територіям необхідні рішення для повернення людей та відновлення економік, - зазначила Ярина.

Впродовж двох місяців учасники дізналися про принципи ефективної співпраці громади з бізнесом задля місцевого економічного розвитку, особливо під час війни в перспективі повоєнного відновлення. Тренери та експерти Програми розповіли про  інструменти підтримки бізнесу, розвитку підприємництва та залучення інвестицій. І які з них зараз в умовах війни все ще залишаються актуальними, а які не варто застосовувати.

Багато уваги приділяли питанню залучення фінансування (кредити від міжнародних фінансових організацій, гранти від донорів, державні програми тощо), а також навчали поєднувати різні джерела фінансування для досягнення цілей громади.

- Тут треба думати широко і бачити можливості там, де інші бачать тільки перешкоди, - підкреслила пані Ярина.

«Кроки для спеціалістів. Громада, дружня до бізнесу» - це комплексна навчальна програма. Вона складається з трьох повноцінних модулів, які пов’язані між собою. Учасники отримували домашні завдання, які на виході трансформуються в проєктні ідеї. Кожен модуль складається з семінарів та практикумів, між ними є консультації для розробки цих проєктних ідей.

Далі буде конкурс між проектними ідеями громад. Найбільш цікаві та реалістичні ініціативи будуть відібрані для участі в другому етапі. Під час якого експерти U-LEAD разом із командами «відшліфують» проєктні заявки та сприятимуть обраним громадам у пошуку фінансування.

- Наша мета зараз допомогти громадам перетворити їх ідеї на повноцінні детальні проєтні пропозиції. Планування дороговартісних та довготривалих проектів вимагає кропіткої роботи: від опису етапів впровадження, проведення досліджень та підготовки документації до обговорення проєктів з громадськістю.  Ми можемо очікувати, що гроші будуть приходити в Україну, в тому числі на економічне повоєнне відновлення. Саме тому громадам вже зараз слід розробляти проєтні пропозиції, аби бути готовими освоювати ці кошти. Для нашої команди організаторів навчального курсу особливо цінним є те, що ми змогли провести це навчання попри складну безпекову ситуацію, відключення електроенергії та повітряні тривоги, а команди громад продемонстрували стійкість та бажання навчатися в такий непростий для них час. Їх активність та наполегливість надихає, - зазначила Ярина Степанюк.

За словами експертки, попри те, що навчання відбувалось онлайн, програмою було передбачено багато можливостей для діалогу та дискусії. Цьому сприяли воркшопи та розбір практичних кейсів у групах.

- Обмін досвідом та обговорення ідей дає позитивний результат. Учасники виконували багато практичних вправ, розв’язували ряд гіпотетичних кейсів, на основі яких генерували ідеї для їх вирішення. І дуже важливо, що громади по-різному мислять, чують чужі пропозиції та ідеї і можуть їх також собі взяти на замітку типу «Ага, в цьому керунку я поки що не думав/ла», - сказала пані Ярина.

Спектр ідей проєктів, які громадам вдалось розробити протягом навчання, дуже різний. Від ярмаркових площ і ліній для переробки меду до індустріальних парків, центрів підтримки бізнесу із «мейкерспейсом» (простір з інструментами, обладнанням та ресурсами щоб зробити щось: шиття, деревообробка, створення електроніки, інше).

Наприклад, Шацька громада на Волині, яка відома своїми озерами, шукає можливості для подолання виклику сезонності бізнесу. Вони хочуть продовжити туристичний сезон на весь рік. Для цього планують створити інтерактивний музей, відкрити кінотеатр, торгові майданчики для майстрів крафтової продукції.

Гірська громада Київської області думає про індустріальний парк з фокусом на авіатранспорті. Їх розташування біля столиці та наявність на їх території аеропорту сприяє розвитку цієї сфери діяльності.

У Новоодеській громаді Миколаївської області думають про створення кооперативу, який об’єднає бджолярів місцевих та із сусідніх громад. Крім переробки меду та продажу продукції, тут планують створити рекреаційний центр апітерапії.

- У більшості громад бачимо такий комплексний підхід і це справді дуже цінно. Вирішення таких економічних викликів як брак робочих місць та відтік населення потребує координації та спільних зусиль місцевої влади так і бізнесу, - розповіла пані Ярина.

За словами експертки, про повоєнне відновлення варто починати думати вже зараз, а розвиток економіки не можна відкладати на потім. Ярина Степанюк окреслила п’ять основних пунктів, на які слід звернути всім громадам.

Перше. Органи місцевого самоврядування – одні з найважливіших гравців в процесі економічного відновлення. Поки підприємці працюють роз’єднано, а громада стоїть осторонь, втрачають усі. Важливо спілкуватися з підприємцями, чути їх і допомагати розвиватися, відштовхуватися від їх потреб. У них можуть проблеми і питання, які ОМС можуть з легкістю вирішити, а можуть бути і такі, які дадуть ґрунт для нових ідей та напрямків співпраці.

Друге. Вчитися, обмінюватися досвідом, вивчати кращі практики. Громади  завжди можуть звертатися до регіональних офісів «U-LEAD з Європою», якщо є потреба у консультації щодо налагодження діалогу з бізнесом, написання проєктів тощо.

Третє. Напрацьовувати інвестиційні пропозиції та розробляти проєкти. Пошук інвестора, донора чи кредитора буде значно ефективніший, якщо ви одразу знаєте що їм запропонувати і що конкретно потрібно вашій громаді.

Четверте. Шукати партнерів серед сусідніх громад, громадських організацій, бізнес-асоціацій, налагоджувати співпрацю з регіональною та державною владою. Об’єднуючись можна реалізувати проєкт, який матиме вплив на більшу цільову аудиторію, вирішити спільні проблеми,  залучати більше коштів.

П’яте і головне. Вірити в перемогу і докладати всіх зусиль до цієї перемоги. Вірити в економічне відновлення України, воно точно буде і зараз спеціалісти місцевого самоврядування – це  запорука повоєнного відновлення нашої країни.

А ось, що говорять представники громад про навчальну програму «Кроки для спеціалістів. Громада, дружня до бізнесу».

Хлівна-Андреєва Олена, Новоодеська громада Миколаївської області:

- Мої враження від тренінга якщо декількома словами: конструктивно, доцільно і професійно. Справді  інформативний курс. Дуже сподобалося, що були практичні і теоретичні заняття і був їх баланс. Весь інформаційний матеріал реально доступно викладений. Не менш доцільними і справді цікавими були практикуми та обмін досвідом з колегами, кожне теоретичне заняття було відпрацьовано в групах, що звичайно було ефективно і абсолютно правильно. Впевнена, всі знання, які ми отримали,  будуть використані для практичної реалізаціі проектів, налагодженні зв’язків між громадами  і для вирішення проблем відновлення громади загалом. Також особливо вдячні за професіоналізм тренерів, організація ділових діалогів, практикумів, створення особливого мікроклімату в групі- його вміння і досвід- вражаючі.

Юлія Прохоренко, Коропська громада Чернігівської області

- Дуже цікавий і корисний навчальний цикл. Експерти говорили про складне простими словами. Позитивно, що мали можливість вчитися командою. Ми готуємо проєкт, який передбачає облаштування цеху з виробництва пелетів. Плануємо використовувати сировину, яка є у наших підприємств, а також закуповувати у сусідніх громад. Ці пелети будемо використовувати для опалення бюджетних установ, а також для населення.

Файзулліна Юлія, Чумаківська громада Дніпропетровської області

- Завдяки участі в навчанні ми змогли масштабувати свої ідеї і систематизувати їх в проєкт. Сподіваємося отримати рекомендації від експертів щодо реалізації проєкту з відкриття бізнес-центру в громаді. Навчатися сподобалося, тому що курс був наближений до життя і рекомендації експертів можна застосувати в реальних ситуаціях.

]]>
Під час фінансової перевірки діяльності управління молоді і спорту Чернігівської міськради виявлено порушень на суму понад 31,5 млн гривень http://monitor.cn.ua/ua/economics/95650 Чернігівські аудитори провели державний фінансовий аудит виконання бюджетних програм Управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту Чернігівської міської ради Економіка article Wed, 04 Jan 2023 11:55:25 +0200 Фахівці Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області провели державний фінансовий аудит виконання бюджетних програм Управлінням у справах сім’ї, молоді та спорту Чернігівської міської ради за період з 01.01.2019 по 31.12.2021.

За результатами аудиторського дослідження встановлено низку ризикових операцій та неефективних управлінських дій, що призвели або можуть призвести до непродуктивних витрат, на суму понад 31,5 млн грн.

Зокрема, аудитори виявили неефективне використання коштів місцевого бюджету на суму 4,9 млн грн на оренду спортивних споруд для дитячо-юнацьких спортивних шкіл за наявності власної спортивної бази або можливості оренди приміщень комунальних установ та організацій з орендною платою 1 грн на рік.

Наявне утримання в дитячо-юнацьких спортивних школах вакантних посад тренерів-викладачів за напрямами спортивної підготовки, які не функціонували через відсутність учнівського складу, на суму 0,6 млн грн.

З міського бюджету здійснювалися видатки на утримання громадських організацій, які мали б здійснюватися за рахунок засновників спортивних клубів та їх власної діяльності (витрати на заробітну плату з нарахуваннями їх працівників), на суму 0,6 млн грн.

Здійснено непродуктивні витрати на суму 3,1 млн грн на фінансування установ Чернігівський міський центр фізичного здоров’я «Спорт для всіх» та комунальне некомерційне підприємство «Центр спортивної боротьби» Чернігівської міської ради, які створювалися з метою організації спортивної роботи та утримання спортивних споруд і які дублюють функції Управління у справах сім'ї, молоді та спорту Чернігівської міської ради.

Аудитори виявили низку випадків неефективного витрачання коштів при придбанні майна для дитячо-юнацьких спортивних шкіл та клубів позашкільної освіти на загальну суму 3,8 млн грн.

Зокрема, однією з дитячо-юнацьких спортивних шкіл міста здійснено придбання спортивних човнів, які внаслідок ускладнених технічних характеристик не були задіяні у спортивних заходах тривалий час.

Крім того, за рахунок коштів, виділених для клубів позашкільної освіти (в межах громадського бюджету), здійснено придбання спеціального спортивного обладнання та інвентарю для розвитку олімпійського виду спорту (тхеквондо), що не відповідає напряму бюджетної програми.

Для реалізації проєкту створення літнього військово-спортивного наметового табору придбане майно (намети, польові кухні, макети зброї тощо), яке  передано в користування сторонній громадській організації та управлінням не здійснювався контроль за його використанням.

Управлінням та його підконтрольними установами не забезпечено належного контролю та обліку земельних ресурсів, зокрема, не оформлено документів на право власності або інше речове право на земельну ділянку. Крім того, прийнято в постійне користування земельну ділянку з нормативно-грошовою оцінкою 19,6 млн грн з цільовим призначенням, що не відповідає статутній діяльності установи.

Для поліпшення ефективності використання державного майна, усунення виявлених недоліків аудиторами надано відповідні рекомендації керівнику Управління у справах сім’ї, молоді та спорту Чернігівської міської ради.

Про результати проведеного аудиту поінформовано Чернігівську міську раду.
 
Пресслужба Управління Північного офісу
Держаудитслужби в Чернігівській області

]]>
На Чернігівщині ветерани, військові та члени їхніх родин захистили свої бізнес-плани http://monitor.cn.ua/ua/economics/95617 У рамках проєкту «Норвегія — Україна», який тривалий час реалізовується у Національному університеті «Чернігівська політехніка», на базі Агенції регіонального розвитку відбувся захист проєктів слухачів. Економіка article Thu, 29 Dec 2022 11:55:35 +0200 — Серед проєктів була представлена сувенірна крамниця з національними сувенірами, так званою брендованою продукцією, аби привернути більше уваги до нашого міста-героя. Є також ідея щодо заснування книгарні-кав’ярні — це підхід поєднання ресторанного бізнесу та креативних індустрій. Також представлений проєкт заснування пекарні «Паляниця» й багато ініціатив, з якими наші слухачі прийшли на цей проєкт, зокрема «Равликова ферма» та інші, — розповіла викладачка проєкту «Норвегія — Україна» Анна Вербицька.

Як зазначає Анна Вербицька, попри сучасні виклики воєнного стану, а Чернігівщина межує з двома загарбницькими державами, заняття відбувалися як в аудиторіях, так і в інших умовах із вимкненим світлом та при свічках. Проте це не завадило слухачам успішно підготувати та захистити свої проєкти. Також особливістю для всіх слухачів є те, що вони можуть претендувати на грантове фінансування та змагатися в конкурсах регіональних підприємницьких ідей.

Оцінка діяльності слухачів проводилася конкурсною експертною комісією.

— Комісія визначала певний рейтинг, є невеличке мікрофінансування для найкращих трьох проєктів і надалі ми співпрацюємо з нашими слухачами за умови їхнього бажання щодо реалізації їх на сучасному ринку праці та надаємо певну допомогу, — повідомила фахівець з працевлаштування проєкту «Норвегія — Україна» Олена Петрик.

Тож у майбутньому ветерани й військові, які наразі боронять українську землю, зможуть реалізовувати свої представлені ідеї вже після перемоги, а для їхніх дружин це є певним кроком вперед, аби відкрити власну справу навіть під час війни.Ігор Березинський, АрміяInform

]]>
У січні-листопаді 2022 року платники податків Чернігівщини спрямували до місцевих бюджетів майже 8 мільярдів гривень податків та зборів http://monitor.cn.ua/ua/economics/95570 До місцевих бюджетів усіх рівнів Чернігівської області за одинадцять місяців поточного року надійшло близько 8 млрд грн від сплати податків і зборів, що на 20 відс. більше за надходження відповідного періоду минулого року (1,3 млрд грн). Економіка article Thu, 22 Dec 2022 10:31:02 +0200 Найбільшу частку у загальній сумі (75 відс.) займає податок на доходи фізичних осіб, якого сплачено 6 млрд гривень. Порівняно з минулорічним фактом його надходження збільшились на 1,7 млрд гривень або на 40 відсотків. В умовах воєнного стану відбувся перерозподіл джерел доходів для перерахування податку. Сума сплаченого податку з доходів у вигляді заробітної плати залишилась майже на рівні минулого року, водночас сума податку з грошового забезпечення військовослужбовців збільшилась у п’ять разів. Про це повідомила начальниця Головного управління ДПС у Чернігівській області Людмила Слотюк
Податку на майно (за земельні ділянки, нерухомість, транспорт) сплачено 726 млн грн (9 відс. доходів місцевих бюджетів), що на 23,5 відс. менше за минулорічні надходження відповідного періоду. Єдиного податку на підприємницьку діяльність надійшло 841 млн грн (10,6 відсотків загальної суми надходжень до місцевих бюджетів), або на 9,6 відс. менше ніж у минулому році. Зменшення надходжень по цих податках зумовлене внесенням змін до законодавства щодо звільнення від їх сплати окремих категорій платників в умовах дії воєнного стану.
Решта податків і зборів у загальній сумі становить 5,4 відс.: податку на прибуток сплачено 84 млн грн, рентної плати за користування природними ресурсами – 155 млн грн, акцизного податку від реалізації підакцизної продукції – 170 млн грн, екологічного податку – 11 млн гривень.  
Майже половину надходжень до місцевих бюджетів області від сплати податків забезпечили бюджетні установи, сфера державного управління та оборони (47 відс. загальної суми або 3,7 млрд грн). Також значні суми сплатили суб’єкти сільського господарства (14 відс. або 1,1 млрд грн) та промисловості (11 відс. або 896 млн грн). Від громадян надійшло 790 млн грн податків з підприємницької діяльності та плати за майно (10 відс. загальної суми).
Галузь торгівлі та громадського харчування поповнила бюджети на 418 млн грн (5,3 відс. доходів місцевих бюджетів), транспорту – 307 млн грн (4 відс.), лісового господарства – 155 млн грн (2 відс.), будівництва – 60 млн грн (0,8 відс.).

 Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області

 

]]>
В Ніжинській міській центральній бібліотеці стартував проєкт із підтримки креативного підприємництва - «Економічний RestART» http://monitor.cn.ua/ua/economics/95540 В Ніжинській міській центральній бібліотеці стартував проєкт «Економічний RestART», організатором якого є ВГО Українська бібліотечна асоціація за партнерства агенції економічного розвитку PPV Knowledge Networks. Економіка article Fri, 16 Dec 2022 21:57:41 +0200 Він має на меті надати креативній молоді та підприємцям, що працюють у сфері креативних індустрій та проживають у Чернігівській області, можливість для професійного розвитку в рідній громаді.

В межах проєкту Ніжинська міська центральна бібліотека стане ресурсним центром для підприємців креативної індустрії та молоді регіону.

Через повномасштабне вторгнення Росії в Україну велика кількість малих підприємств знаходяться на межі виживання. Особливо на деокупованих територіях Чернігівської області. А саме цей бізнес є ключовим для наповнення економіки регіону, оскільки це й створення робочих місць, й сплачені податки. Він не потребує значних інвестицій, як підприємства реального сектору економіки. 

Окрім того, чимало молоді нашого регіону або переїжджає в інші області, або ж планує залишати Україну, оскільки не бачить можливості працювати й розвиватися в рідному місті чи селі.

Сьогодні всі вони як ніколи потребують підтримки. З цією метою й був створений проєкт «Економічний RestART», який покликаний зробити бібліотеку центром підтримки та стартом для позитивних змін.  

В межах проєкту планується:

 • проведення освітніх заходів для підприємців та молоді, а саме:

 • лекції для молоді про те, які є професії у сфері креативних індустрій;

 • освітні лекції для креативних підприємців щодо того як розвинути власний бізнес;

 • мотиваційні та надихаючі зустрічі із представниками креативних індустрій

 • проведення ідеатону із розробки ідей щодо того як простір бібліотеки зробити ментально привабливим та ресурсно забезпеченим для креавтиних підприємців міста;

 • проведення конкурсу мотиваційних листів для відбору молоді та підприємців, яким буде подаровано освітній онлайн-курс у сфері креативних індустрій – планується обрати 3 переможця. 

Лектори та гості заходів розкажуть про особливості креативного підприємництва, поділяться власним досвідом та порадять, як розвивати творчий бізнес в нинішніх умовах, а також як знайти роботу в креативній індустрії в будь-якому куточку країни чи, навіть, світу, при цьому залишаючись в рідному місті чи селі та допомагаючи розвивати економіку регіону.

Стати учасником проєкту може будь-який підприємець, що працює в творчому напрямку, чи молодь, яка хотіла б освоїти нову професію в креативній індустрії.

Для цього слідкуйте за новинами бібліотеки на сайті http://nizhyn-cbs.edukit.cn.ua та в соціальних мережах https://www.facebook.com/direktor.cbs та https://www.instagram.com/nizhyncmb/ На кожен захід буде буде створено анонс та реєстрація.

Проєкт «Економічний RestART» триватиме до кінця лютого 2023 року. А межах проєкту працівники Ніжинської МЦСБ також пройдуть спеціалізоване навчання, а бібліотека отримає нові книги з креативних індустрій, ноутбуки, меблі та інше обладнання задля розвитку креативного сектору в місті.

]]>
Стартував Міжрегіональний економічний форум «Розвиток бізнес-сектору України. Відновлення» http://monitor.cn.ua/ua/economics/95531 Захід розпочався вчора в Івано-Франківську. Це – основний та завершальний етап проєкту «Розвиток бізнес сектору України», в межах якого на Прикарпатті відбувалися бізнес-тури впродовж останнього півріччя. В них брали участь підприємці з прифронтових регіонів України, в тому числі і з Чернігівщини. Економіка article Fri, 16 Dec 2022 10:38:49 +0200 Участь у форумі взяли підприємці, представниками органів влади, міжнародних організацій і грантових програм підтримки бізнесу. Від Чернігівської області до заходу в онлайн-форматі долучився заступник начальника Чернігівської ОВА Дмитро Іванов.

    «Зараз, як ніколи, важливо сприяти налагодженню діалогу між владою та бізнесом, разом працювати над відновленням економіки. Зокрема, на Чернігівщині під час активних бойових дій втрат зазнали 439 підприємств, — зазначив Дмитро Іванов під час виступу. — Наші підприємці вражають своєю стійкістю, але попереду ще багато роботи. Тож ще раз наголошую на важливості синергії бізнесу та влади».

Також посадовець розказав про роботу бізнесу під час активних бойових дій в області. Тоді працювало близько 15% підприємств. Нині ж в регіоні ведеться активна робота щодо утримання інвесторів і уникнення релокації виробництв. Крім того, Дмитро Іванов поділився досвідом участі області у програмі Мінекономіки «Армія відновлення». Так, вже 21 громада задіяна у ній.

Довідково. Форум проводиться в межах проєкту «Розвиток бізнес-сектору України» за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Серед дев’яти цільових регіонів проєкту і Чернігівська область.

Реалізація ініціативи дозволить малим і середнім підприємствам отримати новий досвід, налагодити партнерство, створити нові мережі, що були втрачені через війну, побачити нові ніші ринку та впроваджувати більш ефективні практики ведення бізнесу.

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

 

]]>
За працевлаштування переселенця - грошова компенсація http://monitor.cn.ua/ua/economics/95520 Компенсацію витрат на оплату праці за працевлаштування 177 внутрішньо переміщених осіб отримає 71 роботодавець Чернігівщини. Відповідні рішення прийняті обласним центром зайнятості станом на 14 грудня. Економіка article Thu, 15 Dec 2022 10:24:33 +0200 Нагадуємо, компенсація витрат надається у розмірі 6,5 тис. грн за кожну працевлаштовану особу тривалістю не більше двох місяців з дня працевлаштування.
Для отримання компенсації роботодавцям необхідно подати заяву до центру зайнятості, розташованого за їх місцезнаходженням. Це можна зробити особисто під час відвідування центру зайнятості або, надіславши на адресу електронної пошти. Реалізація цієї послуги наразі можлива і через Єдиний державний вебпортал електронних послуг Дія.
До заяви необхідно додати пакет документів:
- копія наказу про працевлаштування особи;
- відомості про працівників, які є застрахованими особами (ПІП, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта);
- копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
З питань отримання компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування ВПО звертайтеся за телефоном (0462)77-90-25, або на наш канал онлайн-підтримки в Telegramhttps://t.me/pitrymkaDSZChernigiv


Чернігівський обласний центр зайнятості

]]>
За грантові кошти відкрив міні-пекарню http://monitor.cn.ua/ua/economics/95508 До своєї мрії — створити власну міні-пекарню — Андрій Могильний з села Новий Биків, що на Бобровиччині, йшов два роки. Економіка article Tue, 13 Dec 2022 20:39:02 +0200 Задум став реальністю завдяки програмі «Власна справа» урядового проєкту «єРобота», мета якої допомогти охочим створити власний бізнес або розвинути вже налагоджений.

«У нашому селі, де проживає майже 3 тисячі людей, хліб завжди був привозний. Хоча саме цей продукт є одним з найпопулярніших в раціоні українців, і його споживають щодня. Тому ідея відкрити пекарню й забезпечувати односельців свіжоспеченим хлібом виникла ще в мирний час, - розповідає підприємець. – Під час повномасштабного вторгнення росіян Новий Биків опинився в окупації. Хліб перестали привозити. Тоді моя дружина (вона - пекар з чималим досвідом роботи) почала пекти його вдома для родини, друзів, сусідів та просто односельців».

Коли Чернігівщину звільнили від загарбників, Андрій остаточно вирішив будь-що започаткувати родинний бізнес, відкривши міні-пекарню в рідному селі. Якраз на той час він залишився без роботи. Треба було якось забезпечувати родину. Та й односельцям від цього тільки користь, адже свіжий духмяний хліб з апетитною хрумкою скоринкою набагато смачніший, ніж привозний. Отже, бізнес-їдея є, пекар є, ринок збуту є. Були в Андрія й знання з бухгалтерського обліку, досвід роботи в торговому підприємстві, а ще – завзятість, цілеспрямованість та підприємницький хист. Але… потрібні гроші для старту. І тут в нагоді стала програма «Власна справа» урядового проєкту «єРобота». Заяву на отримання мікрогранту разом з бізнес-планом чоловік подав через портал «Дія». Успішно пройшов перевірку ділової репутації та оцінку бізнес-плану й отримав грантові гроші. Їх підприємець витратив на придбання обладнання, сировини та оренду приміщення. Андрій вже працевлаштував одного працівника формувальником тіста, незабаром буде ще один – технолог-тістороб. Коли ж виробництво запрацює на повну потужність, планує розширити штат.

«Наразі ми виробляємо 100 буханок в день. Випікаємо житній та пшеничний хліб за традиційною рецептурою без консервантів і хімічних домішок. Можемо виконувати індивідуальні замовлення, - говорить підприємець. – Звісно, згодом обсяги виробництва збільшимо, асортимент розширимо. Зараз головне перезимувати, прилаштувавшись до систематичного відключення світла».

До речі, на сьогодні Державний центр зайнятості прийняв позитивні рішення про надання мікрогранту на створення або розвиток бізнесу по 63 заявам та бізнес-планам жителів Чернігівщини. В результаті планується створення 145 робочих місць.

Є питання? Звертайтеся на наш канал онлайн-підтримки в Telegram https://t.me/pitrymkaDSZChernigiv

Чернігівський обласний центр зайнятості

]]>
Новий професійний старт у 45+ http://monitor.cn.ua/ua/economics/95497 Такий шлях обрали для себе семеро чернігівців, які отримали від служби зайнятості ваучери на навчання для підвищення своєї конкурентоспроможності на ринку праці. Економіка article Tue, 13 Dec 2022 10:32:11 +0200 Ваучер – це документ, що  дає право безкоштовно пройти навчання та підвищити свій професійний рівень за однією з 70 професій та спеціальностей із затвердженого Переліку, ознайомитися з яким можна на сайті Державної служби зайнятості https://www.dcz.gov.ua/.../perelik-profesiy-specialnostey...

Чернігівці для навчання обрали професії, які наразі є затребуваними у роботодавців області, а саме: слюсар-ремонтник, електромонтер, кухар, тракторист-машиніст. Здобуватимуть їх вони у професійно-технічних навчальних  закладах міста, таких як: «Чернігівське вище професійне училище», «Чернігівський професійний будівельний ліцей», Чернігівський професійний ліцей залізничного транспорту, «Чернігівський обласний НКК». Для цього їм знадобиться від п’яти до семи з половиною місяців.

Нагадуємо: скористатися ваучером на навчання можуть громадяни, старше 45 років, які не перебувають на обліку в службі зайнятості як безробітні, мають професійно-технічну або вищу освіту та страховий стаж не менше 15 років.
Також отримати ваучер можуть й інші категорії населення, зокрема звільнені з військової служби, учасники АТО, внутрішньо переміщені особи, тощо. Більше інформації читайте за посиланням: https://www.dcz.gov.ua/storinka/vauchery

Консультацію щодо отримання ваучера на навчання можна отримати в будь-якому центрі зайнятості, зручному для вашого відвідування; в обласному центрі зайнятості за телефоном (0462) 77-90-31, або на нашому каналі онлайн-підтримки в Telegramhttps://t.me/pitrymkaDSZChernigiv

Пресслужба обласного центру зайнятості

 

]]>
Фінанси громад в умовах війни: як залучати та розумно витрачати? http://monitor.cn.ua/ua/economics/95491 «Успіх виконання повноважень органами місцевого самоврядування залежить від обсягу ресурсів, які в нього є», – з цього основоположного принципу в їхній роботі розпочалося спілкування на семінарі «Фінансове забезпечення розвитку громад в умовах воєнного стану», який відбувся в Чернігові 8 – 9 грудня 2022 р. Це заключний захід із циклу семінарів для керівників територіальних громад, які проходили в рамках проєкту «Підвищення ефективності та результативності діяльності територіальних громад за умов війни: виклики та відповіді». Його реалізують Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації, Сіверський інститут регіональних досліджень в партнерстві з Асоціацією міст України за підтримки фонду Ганнса Зайделя. Економіка article Mon, 12 Dec 2022 10:47:21 +0200 Відкрили семінар перший заступник голови ОВА Костянтин Мегем, перший заступник голови обласної ради Ніна Лемеш, Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко та виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан.

Вони привітали учасників зібрання з Днем місцевого самоврядування, наголосивши на його важливості та спроможності діяти в екстремальних умовах воєнного стану. Очільники громад Чернігівщини та їхні команди зіткнулися з небаченими раніше викликами, але залишилися на місцях разом зі своїми жителями. Вони зберегли життєдіяльність громад, виконували управлінські функції, забезпечували населення необхідним та водночас допомагали Збройним силам України, територіальній обороні. Однак зараз громадам Чернігівщини потрібна підтримка від держави у відновленні інфраструктури, створення умов для повернення людей та діяльності бізнесу, зокрема через виважені підходи в оподаткуванні, наданні субвенцій та пільг.

Керівники місцевого самоврядування Чернігівщини окреслили найбільш проблемні для громад питання, серед яких – фінансове забезпечення їхнього розвитку. Це – невиконання доходної частини місцевих бюджетів, скорочення чисельності платників податків через виїзд населення, втрату або переміщення підприємств. До того ж додалися руйнування інфраструктури, перебої з електроенергією та зв’язком.

Далі обговорили особливості функціонування бюджетної системи України 2022 р. в умовах воєнного стану; можливості для фінансового забезпечення громад у 2023 р., а саме – показники місцевих бюджетів та міжбюджетних трансфертів у Державному бюджеті на 2023 рік, включаючи захищені інтереси громад.

У форматі воркшопів експерти та учасники семінару напрацювали низку кейсів, спрямованих на:

-  формування місцевих бюджетів, пошук оптимального застосування обмежених фінансових ресурсів та їх спрямування на розвиток громад в умовах війни;

-  створення оптимальної системи планувальних документів громади (стратегії, цільові, бюджетні програми та ін.), які будуть реально використовуватися для створення комфортних умов для життя їхніх жителів та повернення тих, хто був змушений залишити свої домівки (люди – головний ресурс громади!);

-  визначення в стратегіях розвитку громад ключових проблем, спільних для всіх жителів та підбір практик для їх вирішення;

-  формування в органах місцевого самоврядування проєктних команд, здатних  залучати та спрямовувати на користь громади кошти з державних та міжнародних програм.

Отже, стратегічне планування розвитку стає є надзвичайно важливим, особливо з урахуванням ризиків війни («хто не має плану – стає ресурсом для тих, у кого план є»). Бюджет громади – це інструмент, кожна цифра якого спрямовується на досягнення цілей, визначених в її планувальних документах. І найголовніше – гроші є! Потрібно вміти своєчасно зорієнтуватися, де їх взяти,  навчитися працювати з інвесторами та донорами. Наприклад, фонд відновлення, кошти з якого у 2023 р. будуть спрямовані насамперед на громади Чернігівщини, ресурси резервного фонду, допомога від іноземних партнерів та багато інших можливостей.

 З учасниками семінару працювали виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан та експерт з муніципального управління та публічних фінансів Сергій Гаращук.


Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації

]]>
Хобі стало улюбленою роботою завдяки проєкту «єРобота» http://monitor.cn.ua/ua/economics/95449 Чернігівка Єлена Снєгур-Швець випікає смаколики, які більше схожі на витвори мистецтва, ніж на кондитерські вироби. Виготовляє вона не торти та тістечка, хоча вміє робити їх відмінно, а їстівні прикраси для них, а ще - печиво та зефір. Економіка article Tue, 06 Dec 2022 20:41:35 +0200  Майстриня перетворила хобі на роботу завдяки програмі «Власна справа» урядового проєкту «єРобота», мета якої допомогти охочим створити власний бізнес або розвинути вже налагоджений.

Для цього Єлена підготувала бізнес-план, подала його разом із заявою на отримання мікрогранту через портал «Дія», презентувала свою ідею комісії обласного центру зайнятості та отримала позитивне рішення Державного центру зайнятості, а згодом - грантові гроші. Витратить їх підприємниця на обладнання, інвентар, інструменти та інгредієнти для кондитерських виробів.

Незважаючи на війну, життя продовжується. Люди навіть у нинішні скрутні часи купують красиві речі, щоб підняти собі або близьким настрій, розважити, порадувати. Так Єлена й зважилася стати підприємницею, адже попит на її продукцію є завжди, а чимало майстринь-конкуренток виїхали з країни. Її цукрові квіти, які виглядають як справжні, смачний зефір та духмяне печиво у вигляді казкових героїв, зірочок, сердечок, розмальоване кольоровою глазур’ю, здатні зробити з простого торта оригінальний, або стати окремим солодким подарунком. Цього року Єлена планує налагодити виробництво та збут і взяти на роботу одного найманого працівника. Прагне продавати свої солодкі шедеври ручної роботи не тільки як індивідуальні замовлення споживачам та кондитерам для прикрашання їхніх виробів, а й у кав'ярнях та ресторанах. А ще - надавати послуги з прикрашання тортів. У собі Єлена впевнена, адже крім таланту та естетичного смаку має ще й ґрунтовні знання з виготовлення подібних солодощів.

«Звичайно, не все вдавалося відразу. Втім, з часом «набила руку», - говорить майстриня. - Дуже перешкоджає моїй роботі й реалізації задуманого відключення світла, бо все обладнання та інструменти працюють на електриці. Але я оптимістка і вірю, що з часом все налагодиться».

А поки що додають наснаги майстрині підтримка рідних людей та вдячні відгуки клієнтів.

Подати заявку та бізнес-план за урядовою програмою "єРобота" можна до 12 грудня 2022 року через портал Дія https://is.gd/KT7RoW

Умови надання мікрогранту за посиланням: https://bit.ly/3ohSjqA

Отримати консультацію щодо мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу можна за тел.: (0462)77-90-29 або на нашому каналі онлайн-підтримки в Telegram https://t.me/pitrymkaDSZChernigiv

Чернігівський обласний центр зайнятості

]]>
Чернігівщина: «Етнопродукт» відновлюється після навали http://monitor.cn.ua/ua/economics/95423 До вторгнення рашистів на нашу землю ПрАТ «Етнопродукт» був на Городнянщині головним виробником органічної продукції. Молочні продукти з Травневого продавалися у торговельних мережах Києва, Дніпра, Одеси, Чернігова й низки інших міст України. Чернігівщина: «Етнопродукт» відновлюється після навали Економіка article Fri, 02 Dec 2022 10:30:48 +0200 Висока якість, абсолютна органічність, приваблива упаковка були незмінними супутниками товарів підприємства, які з часом посіли свою особливу нішу на ринку. З нашестям загарбників підприємство одним із перших прийшло на допомогу громаді, забезпечивши містян спочатку безплатним, а згодом - дешевим молоком.

- Теперішні реалії "Етнопродукту" кардинально відрізняються від довоєнних. Нині головним завданням підприємства є збереження молочного стада й робочих місць, бо продукція поки що реалізовується за збитковими цінами. Звичайно, ми працюємо над відновленням звичних ринків збуту молока й молочних продуктів. Уже практично налагодили логістичні зв'язки з торговельними центрами Чернігова, Києва й Одеси. Дніпро поки що лишається недосяжним за сумою факторів, але ми над цим працюємо. На щастя, виробничі потужності ні в Травневому, ні в Новій Олександрівці під Києвом не постраждали, тому відновити виробництво відносно нескладно. Значно важче доставити товари розбитими дорогами при дуже вартісному пальному. Додають труднощів й дефіцит запчастин разом із непомірним зростанням цін на них, - охарактеризував ситуацію директор Євгеній Гулай і додав: - Нещодавно виникли додаткові проблеми - почалися системні вимкнення електропостачання, причому трапляється це у години вранішнього та вечірнього доїння. Хочу принагідно звернутися до влади на всіх рівнях, щоб допомогли врегулювати це питання. Ми не проти, щоб країна заощаджувала електроенергію, й готові потерпіти її відсутність протягом дня чи вночі, хоч це також створює певні труднощі. Однак слід розуміти, що вартість доїння корів з використанням звичайної електрики аж занадто відрізняється від вартості доїння від генератора, який працює на недешевому дизельному пальному.

В умовах, коли доводиться вирішувати численні проблеми, "Етнопродукт" дає роботу двадцяти працівникам, які повністю забезпечують дійне стадо зі 130 корів. Молодняк вирішили вирощувати самостійно, бо заготівельники закуповують телят за безцінь. Колективу підприємства вдалося зберегти всю наявну техніку. Теперішній директор ПрАТ "Етнопродукт" Євгеній Гулай на момент вторгнення рашистів був завідувачем фермою. В умовах окупації він показав себе як ефективний кризовий менеджер. Завдяки його рішучим діям підприємство вціліло й нині намагається відновлюватися. Чого тільки вартий той факт, що все дійне стадо більш як місяць обслуговувалось двома парами рук - дояркою Іриною Полоз і місцевою жителькою, ветеринарною лікаркою Мар'яною Білановською, яка прийшла на допомогу, розуміючи скрутну ситуацію на фермі.

До війни Ірина Полоз працювала на фермі вахтовим методом, бо постійно проживала на Менщині. Наприкінці лютого її вахта затягнулась аж до травня, бо залишити корів просто не було на кого. Так само щоденно перебував на фермі й механізатор Олександр Межевський, який працював одразу на кількох тракторах, ще й на приготуванні кормів. День у день на виробництво приїздив й директор, так само як і більшість колективу. Майже всі робітники ферми у Травневому - люди не місцеві, тому їхні щоденні поїздки супроводжувались подоланням ворожих блокпостів, перевіркою документів і телефонів. Та попри все це - вони майе щодня добирались на роботу.

Керівництво підприємства вдячне міській раді та керівництву ДП "Городнянське лісове господарство" за підтримку у важкі часи, в тому числі й паливно-мастильними матеріалами. Завдяки допомозі небайдужих людей та ентузіазму колективу вдалося в повній мірі заготовити корми для корів, зібрати врожай фуражного зерна й засіяти всі заплановані площі під озимі.

Попри власні труднощі, "Етнопродукт" надав роботу й житло двом родинам переселенців з Луганщини. Відтепер Катерина Артюх з донькою Світланою мешкають у гуртожитку підприємства, а родина Світлани Зайнуліної отримала будинок у Травневому. Окрім цього, керівництво підприємства постійно допомагає переселенцям у вирішенні численних побутових проблем.

Попереду в "Етнопродукту" зима з економічними й енергетичними ризиками. Нині підприємство готове до більшості з них, намагаючись максимально відновити виробництво й реалізацію продукції.


www.golos.com.ua

]]>
Коли отримувач мікрогранту на власну справу має зареєструватися як підприємець? http://monitor.cn.ua/ua/economics/95407 Нагадаємо, що відповідно до чинного законодавства мікрогрант на створення або розвиток власного бізнесу можуть отримати вже зареєстровані суб’єкти господарювання та громадяни, які тільки мають намір розпочати підприємницьку діяльність. Економіка article Thu, 01 Dec 2022 11:01:41 +0200  Завчасно реєструватися фізичною особою-підприємцем або створювати юридичну особу не потрібно. Зробити це треба протягом п'ятнадцяти робочих днів з дня отримання позитивного рішення про надання мікрогранту. У разі не реєстрації у вказаний строк рішення про надання мікрогранту скасовується.

Ознайомитися з Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 №738 (зі змінами) можна за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/738-2022-%D0%BF#n19

Всі охочі стати підприємцями та підприємці з досвідом можуть скористатися програмою, подавши заяву та бізнес-план до 12 грудня 2022 року через портал «Дія» https://is.gd/KT7RoW

Консультації за тел. (0462)77-90-29 або на нашому каналі онлайн-підтримки в Telegram https://t.me/pitrymkaDSZChernigiv

Чернігівський обласний центр зайнятості

]]>
У січні-жовтні поточного року місцеві бюджети Чернігівщини отримали 7 мільярдів гривень податків та зборів http://monitor.cn.ua/ua/economics/95384 До місцевих бюджетів усіх рівнів Чернігівської області за десять місяців 2022 року надійшло майже 7 млрд грн від сплати податків і зборів, що на 18 відс. (1 млрд грн) більше за надходження у відповідному періоді минулого року. Економіка article Tue, 29 Nov 2022 17:56:03 +0200 Найбільшу частку у загальній сумі (75 відс.) займає податок на доходи фізичних осіб, якого сплачено 5,2 млрд гривень. Порівняно з минулорічним показником сума податку збільшилась на 1,4 млрд гривень або на 37 відсотків. В умовах воєнного стану відбувся перерозподіл джерел доходів для перерахування податку. Так, сума сплаченого податку з доходів у вигляді заробітної плати залишилась майже на рівні минулого року, водночас сума податку з грошового забезпечення військовослужбовців збільшилась у п’ять разів.

Податку на майно (за земельні ділянки, житлову та нежитлову нерухомість,  транспорт) сплачено 635 млн грн (9 відс. доходів місцевих бюджетів), що на 27 відс. менше за минулорічний факт. Єдиного податку на підприємницьку діяльність надійшло 760 млн грн (11 відсотків загальної суми надходжень до місцевих бюджетів), що на 7 відс. менше ніж у минулому році. Зменшення надходжень по цих податках зумовлене внесенням змін до законодавства в умовах дії воєнного стану.

Решту податків і зборів у загальній сумі становить 5 відс.: податку на прибуток сплачено 57 млн грн, рентної плати за користування природними ресурсами – 134 млн грн, акцизного податку від реалізації підакцизної продукції – 152 млн грн, екологічного податку – 9 млн гривень. 

Майже половину надходжень до місцевих бюджетів області від сплати податків забезпечили бюджетні установи, сфера державного управління, освіти і охорони здоров’я (47 відс. загальної суми або 3,3 млрд грн). Також значні суми сплатили суб’єкти сільського господарства (14 відс. або 1 млрд грн) та промисловості (11 відс. або 789 млн грн). Від громадян надійшло 695 млн грн податків з підприємницької діяльності та плати за майно (10 відс. загальної суми).

Галузь торгівлі та громадського харчування поповнила бюджети на 397 млн грн (6 відс. доходів місцевих бюджетів), транспорту – 278 млн грн (4 відс.), лісового господарства – 133 млн грн (2 відс.), будівництва – 53 млн грн (0,8 відс.).

Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області

]]>
Виділені 1,4 мільярда гривень на закупівлю мобільних котелень досі не освоїли? http://monitor.cn.ua/ua/economics/95363 Жодна енергетична система не була розрахована на таку масштабну руйнацію, до якої спричинили масовані обстріли з боку РФ. Економіка article Sun, 27 Nov 2022 10:47:58 +0200  Українська влада готується до різних критичних ситуацій, одним виходом з яких є мобільні котельні. Як рухаються справи з укомплектуванням громад необхідним обладнанням, розповів в інтерв'ю ZN.UA виконавчий директор Асоціації міст України (АМУ) Олександр Слобожан.

«Я не можу сказати, що ми повністю укомплектовані. При цьому ракетні удари продовжуються, і ніхто не може знати, скільки разів потрібно буде замінювати конкретну комплектуючу. Йдеться про запасні складові як на точках генерації, так і на точках розподілу енергії/тепла/води у разі завдання ракетних ударів. Йдеться про комунальну техніку та спеціальні екскаватори, труби, муфти — все це теж підготовка до блекауту», – зазначив Слобожан.

За його словами, сьогодні обсяг роботи місцевої влади та штабів є колосальним. Як і різноплановість завдань, що стоять перед ними. Виконавчий директор АМУ пояснив, що у спадок від СРСР Україні дісталися міста як із закільцьованою системою енерго- та теплозабезпечення, так і з розгалуженою. У першому випадку, за його словами, можна відносно швидко відновити постачання, перекинувши будинок на паралельну лінію/мережу, що роблять енергетики та тепловики, у другому — ні.

Слобожан заявив, що сьогодні міста готуються до різних варіантів розгортання подій. І ставки робляться на мобільні котельні.

«Одна мобільна котельня розрахована на 100–200 тисяч населення, вона врізається у систему та дозволяє її підтримувати, щоб не сталося замерзання. Простіше кажучи, унеможливлює ризик розриву труб, як було в Алчевську та Суходільську. При цьому мобільна котельня не забезпечує комфортної температури у квартирі чи в будинку. Тому алгоритм тут такий: день-два-тиждень люди з постраждалих будинків пересиділи в пунктах обігріву, по черзі обігріваючись і заряджаючись, після завершення ремонту стаціонарної котельні повернулися додому, а мобільна котельня поїхала наступною адресою», – розповів Слобожан.

Говорячи про великі міста, такі як Дніпро, Харків, Київ, Львів та інші, він звернув увагу, що в них не буде повного комплекту мобільних котелень. Там доведеться масово зливати воду із систем та проводити їх консервацію. Виконавчий директор АМУ попередив, що це займе певний час

«Однак все це розробляється в оперативних планах та алгоритмах на різні сценарії - починаючи від найоптимістичнішого і закінчуючи частковим/повним блекаутом», - зазначив Слобожан.

При цьому Слобожан розповів, що мобільні котельні – це обіцянки та завдання центральної влади. Проте, за його словами, проблема в тому, що 1,4 мільярда гривень, виділених на закупівлю котелень, критично замало.

«Спочатку влітку Асоціація міст України просила виділити ДСНС 10 мільярдів цього року, наступного року заплановано в Резервному фонді бюджету 20 мільярдів гривень на ці цілі. Зрозуміло, що центральна влада має допомогти місцевій, адже ситуація нестандартна. Проблеми не тільки в грошах, а й у пошуку комплектуючих, їх наявності, а потім доставці. Тому громади зосередилися на генераторах та комунальній техніці. У роботі з міжнародними проєктами ми скрізь означали потребу таких котелень», – заявив Слобожан.

На сьогоднішній день, за його словами, в АМУ є інформація лише про 15 закуплених котелень, на які пішли гроші з міжнародної технічної допомоги та місцевих бюджетів. Постачання їх в Україну буде наприкінці листопада — на початку грудня. Щодо закупівель котелень Кабміном інформації немає.

--
Чернігівське РВ АМУ
Офіс реформ у Чернігівській області

]]>
Робота є на підприємствах легпрому http://monitor.cn.ua/ua/economics/95355 Традиційно однією з провідних галузей економіки Чернігівщини є легка промисловість.В області зареєстровано понад 382 суб’єкти господарювання легпрому. Незважаючи на теперішній непростий воєнний період, підприємства працюють і потребують кваліфікованих кадрів. Знайти потрібних працівників допомагає служба зайнятості. Економіка article Fri, 25 Nov 2022 10:43:03 +0200 За словами директора Чернігівського обласного центру зайнятості Лідії Падалки, легка промисловість – це та галузь економіки, яка наразі тримає два фронти: економічний і військовий. Саме ці напрями зараз є ключовими для країни. Адже діючі підприємства наповнюють бюджет країни, забезпечують людей роботою, а ЗСУ - продукцією вітчизняного виробництва.Серед основних виробників – відомі на Чернігівщині та за її межами підприємства: ТОВ «Алітоні», ПрАТ «Чернігівська швейна фабрика «Елегант», ПрАТ «Прилуцька швейна фабрика», ТОВ «Сівертекс», ТОВ «Тозіналі», ПрАТ «Еліта», ТОВ «Остратекс», ВП «ТК-Стиль ТОВ «Текстиль-контакт», ПрАТ «Чернігівська взуттєва фабрика «Берегиня», ТОВ «Прилуцька швейна фабрика «Корона». В області виготовляють чоловічий, жіночий, спідній, робочий, форменний одяг, взуття, постільну білизну, ковдри, подушки, м’які іграшки, прогумовані, технічні, фільтрувальні, ситові тканини, сукно, брезент, мішковину, канати, мотузки, сітки тощо.
Цього року галузь легкої промисловості області потребувала майже 250 працівників. Саме стільки вакансій було подано роботодавцями до служби зайнятості. З них укомплектовано понад 70%. Щоправда, потреба в кваліфікованих кадрах на підприємствах легкої промисловості області існує постійно. Найбільше бракує швачок. Також потрібні закрійники, інженери-технологи, складальники верху взуття, кравці, контролери матеріалів і виробів тощо. Роботодавці гарантують офіційне працевлаштування, стабільну заробітну плату, соціальний пакет, комфортні умови праці.
Працевлаштуватись на швейні підприємства можна навіть тим, хто немає  відповідної професійної підготовки та досвіду роботи, але є бажання навчатись та працювати. Зареєстрованим безробітним служба зайнятості пропонує безкоштовно за короткий термін освоїти навики швейної майстерності або підвищити кваліфікацію з подальшим працевлаштуванням.Готують кадри безпосередньо на виробництві у роботодавця, в професійно-технічних закладах Чернігівщини,а ще - в центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості. Цього року на замовлення швейних підприємств області за направленням служби зайнятості навчалися 70 безробітних.
З питань працевлаштування на підприємства легпрому звертайтеся до будь-якого структурного підрозділу обласного центру зайнятості чи на наш канал онлайн-підтримки в Telegramhttps://t.me/pitrymkaDSZChernigiv.
Пропозиції легальної роботи тут:
- сайт Державної служби зайнятості https://chg.dcz.gov.ua/userSearch/vacancy
- сервіс "Єдиний портал вакансій" https://jobportal.dcz.gov.ua
-телеграм канал актуальнихвакансій «Робота зараз: Державна служба зайнятості» https://t.me/worknowdcz
 

 

Чернігівський обласний центр зайнятості
 

]]>
Грантові кошти на бізнес отримають 59 жителів Чернігівщини http://monitor.cn.ua/ua/economics/95327 Саме стільки позитивних рішень про надання мікрогранту на створення або розвиток бізнесу було прийнято Державною службою зайнятості за дев’ять хвиль реалізації програми «Власна справа» урядового проекту «єРобота». Економіка article Tue, 22 Nov 2022 19:20:24 +0200 Наразі триває опрацювання заяв, поданих у рамках десятої хвилі, і вже наприкінці листопада очікуємо нові рішення. А 14 листопада в Україні стартувала чергова одинадцята хвиля. Прийом заявок на отримання мікрогрантів триває. Нагадаємо, заявку та бізнес-план можна подати до 12 грудня 2022 року через портал «Дія» https://is.gd/KT7RoW

Напрями підприємництва, які обрали заявники, різноманітні. Це, переважно, відкриття закладів торгівлі та харчування, салонів краси, дитячих студій, пекарень, швейного виробництва, сушарок деревини, автомайстерень, автомийок, а також виготовлення бетону та виробів з нього, паливних пелет, меблів, корму для тварин, кондитерських виробів тощо. А ще є й такі бізнес-плани, як виробництво дзеркал, металевих печей-буржуйок, рослинної олії, консервів, молочної продукції, соєвої макухи, екологічних товарів для дітей, дому та домашніх тварин, відкриття курячої ферми, надання послуг з прання і чистки килимів, нанесення логотипів на одяг, бухгалтерських та будівельних послуг.

Серед переможців на отримання грантових коштів майже третина – новачки у підприємництві. Більшість (58%) діючі підприємці. Є й досвідчені, які мають бізнес вже кілька років і наразі планують його розширення, та початківці, котрі відкрили власну справу нещодавно і прагнуть міцно «стати на ноги».

Більшість переможців використають державну підтримку для придбання обладнання та меблів, закупівлю сировини, матеріалів, інструментів. Дехто планує за грантові кошти закупити ліцензійне програмне забезпечення, тварин та птахів, оплатити оренду тощо.

Діючі та майбутні підприємці планують створення від одного до шести робочих місць в залежності від суми гранту. Отож, найближчим часом на Чернігівщині з’явиться понад 130 нових робочих місць.

Розвивавайте і ви свої бізнес-ідеї та створюйте робочі місця в Україні! Підтримуйте економічний фронт!

Умови надання мікрогранту – за посиланням: https://bit.ly/3ohSjqA

Консультації - за тел. (0462)77-90-29 або на нашому каналі онлайн-підтримки в Telegram https://t.me/pitrymkaDSZChernigiv

Крім того, щочетверга в онлайн-режимі Чернігівський обласний центр зайнятості проводить вебінари з цієї тематики. Детальніше читайте за посиланням: https://chg.dcz.gov.ua/novyna/do-uvagy-bazhayuchyh-otrymaty-mikrogrant-na-stvorennya-abo-rozvytok-vlasnogo-biznesu

Чернігівський обласний центр зайнятості

]]>
За січень – жовтень 2022 року платниками Чернігівщини сплачено 19,3 млрд гривень податків, зборів та єдиного внеску http://monitor.cn.ua/ua/economics/95318 До бюджетів усіх рівнів платниками Чернігівської області за десять місяців 2022 року сплачено 12,3 млрд грн податків, зборів та обов’язкових платежів, що на 9,6 відс. перевищує факт надходжень відповідного періоду минулого року. Єдиного внеску надійшло 7 млрд грн (на 38,7 відс. більше за минулорічні надходження). Про це повідомила начальниця Головного управління ДПС у Чернігівській області Людмила Слотюк. Економіка article Tue, 22 Nov 2022 09:58:50 +0200 Зокрема, до державного бюджету спрямовано 5,3 млрд грн, що становить 43 відс. загальної суми сплачених податків. Значна частина надходжень забезпечена від сплати податку на доходи фізичних осіб і військового збору – 1,9 млрд грн (36 відс.), податку на додану вартість – 1,6 млрд грн (30 відс.), рентних платежів за користування природними ресурсами – 1,3 млрд грн (24 відс.) та податку на прибуток – 0,5 млрд грн (9 відс.). Порівняно з минулорічним фактом надходження залишились практично на такому ж рівні за рахунок зростання сплати рентних платежів за користування природними ресурсами (+0,5 млрд грн) та податку на доходи фізичних осіб і військового збору (+0,2 млрд грн) при одночасному скороченні збору податку на додану вартість ( 0,5 млрд грн).
До місцевих бюджетів усіх рівнів платниками податків сплачено 7 млрд грн, в тому числі податку на доходи фізичних осіб – 5,2 млрд грн (75 відс. в загальнообласній сумі), єдиного податку – 0,8 млрд грн (11 відс.), податку на майно – 0,6 млрд грн (9 відс.). Факт минулого року перевищено на 18 відс. або на 1 млрд грн, в основному за рахунок податку на доходи фізичних осіб (зростання на 37 відс. або на 1,4 млрд грн).
Рівень добровільної сплати податків залишається високим та становить 99,6 відс. від загальної суми надходжень до бюджетів усіх рівнів.
Роботодавцями та самозайнятими особами сплачено у січні-жовтні 2022 року 7 млрд грн єдиного внеску на загальнодержавне обов’язкове соціальне страхування (на третину більше відповідного періоду минулого року), що вкрай важливо для своєчасної та повної виплати пенсій та соціальної допомоги.
Головне управління ДПС у Чернігівській області дякує платникам податків за належне виконання своїх обов’язків щодо сплати до бюджетів податків та єдиного внеску у період військового стану.

Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області
 

]]>
Роботодавцям – компенсація, переселенцям – робота http://monitor.cn.ua/ua/economics/95281 Компенсацію витрат на оплату праці за працевлаштування 165 внутрішньо переміщених осіб отримають 67 роботодавців Чернігівщини. Відповідні рішення прийняті обласним центром зайнятості станом на 17 листопада. Економіка article Fri, 18 Nov 2022 09:37:53 +0200 Нагадуємо, компенсація витрат надається у розмірі 6,5 тис. грн за кожну працевлаштовану особу тривалістю не більше двох місяців з дня працевлаштування.
Для отримання компенсації роботодавцям необхідно подати заяву до центру зайнятості, розташованого за їх місцезнаходженням. Це можна зробити особисто під час відвідування центру зайнятості або, надіславши на адресу електронної пошти. Реалізація цієї послуги наразі можлива і через Єдиний державний вебпортал електронних послуг Дія.
До заяви необхідно додати пакет документів:
- копія наказу про працевлаштування особи;
- відомості про працівників, які є застрахованими особами (ПІП, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта);
- копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
З питань отримання компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування ВПО звертайтеся за телефоном (0462)77-90-25, або на наш канал онлайн-підтримки в Telegram https://t.me/pitrymkaDSZChernigiv

Чернігівський обласний центр зайнятості

]]>
Платники Чернігівщини на підтримку армії сплатили понад 497,7 млн військового збору http://monitor.cn.ua/ua/economics/95275 Протягом січня – жовтня 2022 року платниками податків Чернігівської області сплачено понад 497,7 млн грн військового збору. Це більш ніж на 102 млн грн більше аналогічного періоду минулого року. Економіка article Thu, 17 Nov 2022 12:34:19 +0200 У жовтні поточного року надходження військового збору склали 58,8 млн грн, що майже на 14,4 млн грн більше аналогічного періоду минулого року.
Зазначені суми надходжень військового збору надійшли від 6603 податкових агентів - юридичних осіб - у сумі понад 476,7 млн грн та від 12541 фізичних осіб (приватних підприємців та громадян) - у сумі 21 млн гривень.

Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області

 

]]>
Працюючи, наближає Перемогу http://monitor.cn.ua/ua/economics/95270 Війна розділила людей на тих, хто воює, і тих, хто працює, наближаючи Перемогу. Українцям, які залишилися без роботи, держава пропонує долучитися до «Армії відновлення» країни – взяти участь у суспільно корисних роботах або для потреб армії, або на користь громади. Економіка article Thu, 17 Nov 2022 11:40:38 +0200 Віктор – один з тих, хто, не вагаючись, скористався цією можливістю. Переселенець з Донеччини – на початку березня йому довелося разом з дружиною покинути рідний дім, тікаючи від окупації із села поблизу Вугледара на Чернігівщину, де мешкав син з родиною.
Пошуки роботи виявилися марними, отож погодився на суспільно корисні.Робота, а це заготівля дров, не з легких і не за фахом, зарплата - у розмірі мінімальної. Проте чоловік не скаржиться, каже:на найнеобхіднішевистачить, а сидіти, склавши руки, не на часі.

На Чернігівщині суспільно корисні роботи стартувалив середині жовтня.До участі в них вже залучено близько двухсот безробітних. Їх силами зводяться фортифікаційні та захисні споруди, розчищаються від чагарників придорожні смуги поблизу блокпостів, підстанцій електромереж, приводяться у належний стан укриття для цивільного населення, заготовляються дрова до опалювального сезону для бюджетних установ та військових тощо.
До речі, служба зайнятості до прийняття рішення військового командування про організацію суспільно корисних робіт залучала безробітних до громадських робіт з благоустрою населених пунктів, розбору завалів пошкоджених будинків тощо. Загалом з початку року в області у таких роботах взяло участь понад тисячу безробітних.

Пропозиції роботи дивіться на сервісі "Єдиний портал вакансій" https://jobportal.dcz.gov.ua, телеграм каналі актуальних вакансій «Робота зараз: Державна служба зайнятості» https://t.me/worknowdcz
 

Чернігівський обласний центр зайнятості

]]>
За 10 місяців в області працевлаштовано близько 7 тисяч безробітних http://monitor.cn.ua/ua/economics/95265 Упродовж січня-жовтня поточного року на Чернігівщині працевлаштовано близько семи тисяч безробітних. А це — кожен четвертий, хто звернувся за допомогою в пошуках роботи до служби зайнятості. Економіка article Wed, 16 Nov 2022 10:12:29 +0200 Найбільше вакансій було на підприємствах переробної промисловості, у сфері освіти, охорони здоров’я, сільському господарстві та торгівлі. Зокрема, потрібні слюсарі, електромонтери, водії, інженери, бухгалтери. Сталим попитом на регіональному ринку праці користуються швачки.
Крім того, до громадських та інших робіт тимчасового характеру профільні фахівці залучили 1463 особи, ще 1416 — скерували на професійне навчання.
На початок листопада в області налічувалось 9,4 тисячі безробітних, для яких у базі даних служби зайнятості було 646 пропозицій роботи. Це майже вдвічі менше у порівнянні з минулим роком. Отож, на кожне вільне робоче місце претендувало 15 осіб проти 8 рік тому.
Ознайомитися з пропозиціями роботи можна на сервісі "Єдиний портал вакансій" та телеграм-каналі актуальних вакансій «Робота зараз: Державна служба зайнятості».

За повідомленням Чернігівського обласного центру зайнятості
 

]]>
ТОП 10 актуальних вакансій http://monitor.cn.ua/ua/economics/95224 Шукаєте роботу? Серед наявних в базі вакансій служби зайнятості обов’язково знайдеться та, яка відповідає вашим професійним нахилам. Економіка article Thu, 10 Nov 2022 09:35:37 +0200  До переліку найбільш затребуваних увійшли:
•    лікар – 27 вакансій (ЗП до 25000 грн);
•    швачка - 25 вакансій (ЗП до 13000 грн);
•    слюсарі - 23 вакансії (ЗП до 14000 грн);
•    підсобний робітник – 21 вакансія (ЗП до 10000 грн);
•    машиніст (кочегар) котельні – 14 вакансій (ЗП до 6700 грн);
•    водій автотранспортних засобів – 13 вакансій (ЗП до 20000 грн);
•    електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування - 13 вакансій (ЗП до 13000 грн);
•    інженер – 12 вакансій (ЗП до 25000 грн);
•    водій тролейбуса - 10 вакансій (ЗП до 10000 грн);
•    головний бухгалтер – 9 вакансій (ЗП до 25000 грн);
Більше пропозицій роботи на сервісі "Єдиний портал вакансій" https://jobportal.dcz.gov.ua
Телеграм канал актуальних вакансій «Робота зараз: Державна служба зайнятості» https://t.me/worknowdcz.

]]>
Український ветеранський фонд запустив нову програму фінансування бізнесу http://monitor.cn.ua/ua/economics/95211 Український ветеранський фонд Міністерства у справах ветеранів повторно запустив програму фінансування ветеранського бізнесу Варто 2.0. Економіка article Wed, 09 Nov 2022 09:44:23 +0200 За цією програмою ветерани, а також родини полеглих чи померлих захисників і захисниць можуть отримати від 500 тисяч до мільйона гривень на розвиток власної справи.
Подавати заявки на фінансування проєктів можуть:
    ветерани, члени сімей  ветеранів війни загиблих (померлих) та члени сімей загиблих (померлих) захисників і захисниць України, які зареєстровані відповідно до вимог законодавства як фізичні особи-підприємці;
    юридичні особи, зареєстровані не пізніше ніж за два роки до отримання фінансової підтримки, засновниками яких є ветерани, члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни та члени сімей загиблих (померлих) захисників і захисниць України.
Прийом заявок триватиме з 7 до 26 листопада 2022 року.
Запитання та уточнення щодо проєкту необхідно надсилати на пошту veteranfundua@gmail.com з обов’язковим зазначенням теми листа “Конкурс Проєктів”.
Детальніше за посиланням.

Департамент економічного розвитку
Чернігівської обласної військової адміністрації

]]>
Понад 1,5 мільярда гривень отримали бюджети Чернігівщини у жовтні 2022 року http://monitor.cn.ua/ua/economics/95204 У жовтні поточного року до бюджетів усіх рівнів платниками податків сплачено понад 1,5 млрд грн податків та зборів, що на 28,4 відс. або на 339 млн грн більше, ніж у відповідному місяці минулого року Економіка article Tue, 08 Nov 2022 21:09:59 +0200 ,- про це повідомила начальниця Головного управління ДПС у Чернігівській області Людмила Слотюк.

До державного бюджету спрямовано 39 відсотків загальної суми надходжень (596 млн грн). Перевищено факт жовтня 2021 року на 25,1 відс. (119 млн грн). Суттєво зросли надходження порівняно з минулорічними по рентній платі за користування надрами – майже в 2,2 рази (98 млн грн), податку на прибуток – в 2,4 рази (6 млн грн.) та податку на доходи фізичних осіб – на 24,5 відс. (35 млн грн).

До місцевих бюджетів усіх рівнів надійшло 937 млн грн податків та зборів (61 відс. в загальнообласній сумі надходжень). У порівнянні з жовтнем 2021 року надходження збільшились на 30,6 відс. (219 млн грн), внаслідок чого територіальні громади отримали додаткові кошти для реалізації своїх повноважень та розвитку територій.

Основну суму доходів місцевого бюджету (майже 75 відс.) сформовано за рахунок податку на доходи фізичних осіб, якого сплачено 653 млн грн (на 56,1 відс. або на 235 млн грн більше, ніж у жовтні 2021 року).

Єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у жовтні сплачено 950 млн грн, чим забезпечено приріст надходжень порівняно з минулорічними на 72 відс. або на 397 млн гривень.


Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області
 

]]>
За січень ‒ жовтень 2022 року аудитори Чернігівщини забезпечили відшкодування втрат на суму понад 52 млн грн http://monitor.cn.ua/ua/economics/95196 За результатами проведених протягом січня – жовтня 2022 року заходів державного фінансового контролю фахівці Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області виявили порушень, що призвели до втрат фінансових та матеріальних ресурсів на суму майже 43 млн грн. Економіка article Tue, 08 Nov 2022 10:11:41 +0200 Завдяки роботі аудиторів забезпечено відшкодування фінансових порушень, що призвели до втрат, на суму понад 52 млн грн (з урахуванням відшкодування втрат матеріальних та фінансових ресурсів, виявлених у попередніх роках).
За результатами аудитів упереджено втрат фінансових і матеріальних ресурсів унаслідок неефективних управлінських дій (рішень) або ризикових операцій на суму понад 31 млн грн.
Керівники місцевих органів влади, підприємств, установ та організацій за результатами проведених заходів державного фінансового контролю прийняли 32 управлінські рішення і врахували 56 пропозицій, наданих за результатами державних фінансових аудитів.
За вчинені фінансові порушення 19 посадових осіб притягнуто до адміністративної відповідальності, 6 ‒ до матеріальної, 4 – до  дисциплінарної.
До об’єктів контролю за  допущені порушення бюджетного законодавства застосовано 23 заходи впливу у вигляді попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства та зупинення операцій з бюджетними коштами.
Правоохоронним органам передано матеріали 14 заходів державного фінансового контролю, за результатами розгляду яких розпочато 7 досудових розслідувань та долучено до кримінальних проваджень матеріали 8 заходів державного фінансового контролю. Вручено п’ять письмових повідомлень про підозру у вчиненні кримінального правопорушення за переданими матеріалами заходів державного фінансового контролю.
Працівники Управління були залучені у 18 випадках правоохоронними органами як спеціалісти для надання консультації в рамках відкритих кримінальних проваджень. За результатами проведеної роботи виявлено порушень, що призвели до втрат на загальну суму 50,8 млн грн. Вручено 7 письмових повідомлень про підозру у вчиненні кримінального правопорушення за результатами участі у перевірках правоохоронних органів.
 
Пресслужба Управління Північного офісу
Держаудитслужби в Чернігівській області 

]]>
Щодо оновлення програмного забезпечення ПРРО http://monitor.cn.ua/ua/economics/95195 Звертаємо увагу, що з 01.01.2022 року застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) та/або програмних РРО (далі – ПРРО) є обов’язковим для фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку ІІ-ІІІ групи при продажу товарів, робіт, послуг, у разі здійснення ними розрахункових операцій у розумінні Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Економіка article Tue, 08 Nov 2022 10:09:55 +0200 Інформуємо користувачів ПРРО, що ДПС України розроблено нові версії програмного забезпечення для iOS та Web, а також оновлено версії для Windows та Android. Нагадаємо, що зазначені продукти є безкоштовними. Розробка нових версій ПРРО стала можливою завдяки фінансуванню за програмою Європейського союзу – проєкту EU4PFM. Тож рекомендуємо використати надану можливість, щоб реєстрація розрахункових операцій була легкою та без зайвих додаткових витрат.
Користувачам програмного забезпечення ПРРО  необхідно замінити поточні версії на оновлені. Детальніше за посиланням: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/620607.html.
 

Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області
 

]]>
Завдяки мікрогранту жителька Носівщини відкрила бізнес по виробництву пелет http://monitor.cn.ua/ua/economics/95169 У липні цього року стартувала програма мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу проекту «єРобота». Економіка article Fri, 04 Nov 2022 14:23:16 +0200 На Чернігівщині станом на 28 жовтня позитивні рішення щодо отримання мікрогрантів вже прийнято по 40 претендентам. Серед перших отримувачів грантових коштів – жителька с. Плоске, що на Носівщині, Анастасія Єрко.

Її бізнес-план стосується виробництва паливних пелет та заготівлі дров. За словами підприємниці, цей бізнес є перспективним, адже в умовах дефіциту природного газу мають бути альтернативні замінники джерела тепла. Пелети є одними з найвигідніших видів палива. Вони екологічно чисті, бо виготовляються з відходів лісогосподарського та сільськогосподарського виробництва: тирси, соломи, соняшникового лушпиння, а також торфу, прийнятні за ціною, ефективно виробляють тепло, мають мінімальну кількість відходів, а золу з них можна використовувати в якості компосту. За ринок збуту Анастасія не переймається – охочих придбати пелети та дрова достатньо.

Отримані кошти мікрогранту підприємниця витратила на придбання обладнання для виробництва деревних пелет та заготівлі дров. Приміщення та транспорт має власні.

Анастасія вже працевлаштувала двох різноробочих і… робота закипіла. Поки чекають на обладнання для виготовлення пелет, заготовляють дрова. Каже, коли виробництво запрацює на повну потужність,  розширить й штат працівників. Потрібні будуть водій та інженер-технолог.

«На заваді може стати лише війна, - розповідає Анастасія. – Ентузіазму море! Хочеться працювати, розвивати підприємство, ставати на ноги самій і бути корисною суспільству і державі».

Подати заявку та бізнес-план за урядовою програмою "єРобота" можна до 12 грудня 2022 року через портал Дія https://is.gd/KT7RoW

Умови надання мікрогранту за посиланням: https://bit.ly/3ohSjqA

Отримати консультацію щодо мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу можна за тел.: (0462)77-90-29 або на нашому каналі онлайн-підтримки в Telegram

https://t.me/pitrymkaDSZChernigiv

Чернігівський обласний центр зайнятості

]]>
Виплати допомоги по безробіттю під час воєнного стану http://monitor.cn.ua/ua/economics/95145 Під час воєнного стану тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 90 календарних днів. Економіка article Wed, 02 Nov 2022 11:56:47 +0200       Таку норму передбачає Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування служби зайнятості, соціального страхування на випадок безробіття, сприяння продуктивній зайнятості населення, у тому числі молоді, та впровадження нових активних програм на ринку праці», який набув чинності 29 жовтня поточного року.
Безробітним, у яких строк виплати допомоги по безробіттю на дату набрання чинності цим Закономперевищує 90 днів, виплата допомоги по безробіттю припиняється через 30 календарних днів з дня набрання чинності Законом.
Для осіб передпенсійного віку (за рік до досягнення відповідного віку та за наявності необхідного для призначення пенсії за віком страхового стажу) тривалість виплати допомоги по безробіттю не може перевищувати 360 календарних днів.
 

Чернігівська обласна служба зайнятості

]]>
Співпраця з міжнародним співтовариством щодо надання допомоги у відновленні області розширюється http://monitor.cn.ua/ua/economics/95142 Про це йшлося сьогодні на зустрічі керівництва обласної військової адміністрації з представниками Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) та його виконавчого партнера - Благодійного фонду «Право на захист». Економіка article Wed, 02 Nov 2022 09:56:38 +0200 Заступник начальника Чернігівської ОВА Дмитро Іванов відзначив, що дана зустріч вже не перша за ліком, тому акцентував увагу на практичних сторонах відновлення Чернігівської області. Серед першочергових проблем, які можуть бути швидше вирішені за допомогою міжнародних партнерів, були виокремлені потреби у додаткових джерелах живлення, будматеріалах, пересувних модульних котельнях, сонячних електростанціях, шкільних автобусах тощо.

У ході зустрічі також предметно обговорене питання можливості забезпечення благодійниками 13 громад Чернігівщини гуманітарними наборами екстреної допомоги.

    - Обласна військова адміністрація координуватиме процес співпраці благодійників з громадами. Від ефективності нашої співпраці залежить якість надання допомоги населенню, - підкреслив Дмитро Іванов.

У свою чергу представники УВКБ ООН та Благодійного фонду «Право на захист» звернули увагу на ряд громад регіону, які, на їх думку, недостатньо охоплені проєктами міжнародної благодійної допомоги. Серед таких були відзначені Дмитрівська, Ладанська, Малодівицька, Борзнянська, Височанська та Деснянська – на надання допомоги їм буде направлено надалі увагу благодійників.

Також за результатами зустрічі було домовлено надати перелік громад Чернігівської області, де наявні внутрішньо переміщені особи, які мають потребу у нестандартній допомозі, зокрема, передачі генераторів, побутової техніки для облаштування модульних містечок.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

 

]]>
За січень – вересень 2022 року платниками Чернігівщини сплачено 16,9 млрд гривень податків, зборів та єдиного внеску http://monitor.cn.ua/ua/economics/95109 За дев’ять місяців поточного року платниками податків Чернігівської області до бюджетів усіх рівнів сплачено 10,8 млрд грн податків, зборів та обов’язкових платежів Економіка article Sun, 30 Oct 2022 15:37:49 +0200 Це на 7,3 відс. перевищує факт надходжень відповідного періоду минулого року. Єдиного внеску надійшло 6,1 млрд грн, що на 34,7 відс. більше за минулорічні надходження, - про це повідомила начальниця Головного управління ДПС у Чернігівській області Людмила Слотюк.

До державного бюджету спрямовано 4,7 млрд грн, що становить 44 відс. загальної суми сплачених податків. Значна частина надходжень надійшла від сплати податку на доходи фізичних осіб і військового збору –    1,7 млрд грн (35 відс.), податку на додану вартість – 1,4 млрд грн (30 відс.), рентних платежів за користування природними ресурсами – 1,1 млрд грн (23 відс.) та податку на прибуток – 0,4 млрд грн (9 відс.).

До місцевих бюджетів усіх рівнів платниками податків сплачено 6,1 млрд грн, в тому числі податку на доходи фізичних осіб – 4,6 млрд грн (76 відс. в загальнообласній сумі), єдиного податку – 0,6 млрд грн (10 відс.), податку на майно – 0,5 млрд грн (9 відс.). Факт минулого року перевищено на 16 відс. або на 0,8 млрд грн., в тому числі за рахунок податку на доходи фізичних осіб (на 35 відс. або на 1,2 млрд грн).

Рівень добровільної сплати податків залишається високим та становить 99,5 відс. від загальної суми надходжень до бюджетів усіх рівнів.

Роботодавцями та самозайнятими особами сплачено у січні-вересні 2022 року 6,1 млрд грн єдиного внеску на загальнодержавне обов’язкове соціальне страхування (на третину більше відповідного періоду минулого року), що вкрай важливо для своєчасної та повної виплати пенсій.

Головне управління ДПС у Чернігівській області дякує платникам податків за належне виконання своїх обов’язків щодо сплати податків до бюджетів та єдиного внеску.

         Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області

]]>
На Чернігівщині 12 аграріїв уже отримали безкоштовно рукави для зберігання зерна http://monitor.cn.ua/ua/economics/95104 Чернігівська область стала першою, де сільгоспвиробники отримали безкоштовні рукави для зберігання зерна. Партію у кількості 142 рукави місткістю 200 тонн кожен передали сьогодні 12 аграріям. Всього ж по області наразі погоджено 143 заявки на 3271 одиницю загальною місткістю 654,2 тис. тонн. Решта таких засобів тимчасового зберігання зерна невдовзі надійде. Економіка article Fri, 28 Oct 2022 12:00:35 +0300     «Дякую за увагу до аграрних виробників нашого регіону. Адже вони серед тих, хто найбільше постраждав внаслідок активних бойових дій. Особливо це стосується прикордоння, — зазначив заступник начальника Чернігівської ОВА Дмитро Синенко. — Радує й те, що Чернігівщина стала пілотним регіоном, який отримав перші комплекти рукавів для зберігання і відповідну техніку. Сподіваємося на подальшу допомогу, бо ми дійсно потребуємо різних речей для підтримки фермерських господарств».

За надану допомогу організаторам та донорам також подякувала голова Чернігівської обласної ради Олена Дмитренко.
До 24 лютого поточного року, за словами заступника міністра аграрної політики та продовольства України Маркіяна Дмитрасевича, на території країни були потужності для зберігання близько 75 млн тонн урожаю. Нині площі для зберігання 5 млн тонн — знищені, ще частина — на окупованій території. За підрахунками профільного міністерства, дефіцит зерносховищ склав 15 млн тонн збіжжя.

    «Ми провели велику роботу з нашими партнерами та донорами. Дякуємо уряду Канади, Японії, австралійській благодійній організації Minderoo Foundation, які надали кошти для отримання цих засобів для зберігання зерна. Дякуємо ФАО за організаційну роботу у тісній співпраці з міністерством, — сказав Маркіян Дмитрасевич і додав: — Загалом плануємо отримати 35 тисяч таких рукавів, що забезпечить потребу у зберіганні близько 7 мільйонів тонн. Будуть діяти й інші програми, що допоможе повністю закрити потребу. Величезна кількість цих засобів для зберігання та техніки — українського виробництва, що, своєю чергою, підтримує нашу економіку».

Подякував усім сторонам за співпрацю і голова офісу Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО) в Україні П’єр Вотьє. Він запевнив, що українські фермери, які працюють у таких надскладних умовах, продовжуватимуть отримувати допомогу. Адже це питання стосується міжнародної продовольчої безпеки.

    «Необхідно спільно напрацьовувати плани і на 2023 рік. Адже є потреба в генераторах, насіннєвому матеріалі. Також працюватимемо над тим, щоб подібну допомогу отримували не тільки сільгосппідприємства, а й домогосподарства», — сказав П’єр Вотьє.

Зазначимо, що розподіл рукавів для зберігання, як і реєстрація учасників програми, здійснюється через Державний аграрний реєстр.

    «Нашим завдання було зробити цю допомогу якомога зручнішою, менш забюрократизованою та якомога прозорішою. Тому міністерство запустило Державний аграрний реєстр. Це європейський досвід. Сподіваюся, всі фермери, які взяли участь у програмі, оцінили переваги роботи такої системи», — зауважив заступник міністра аграрної політики та продовольства України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Денис Башлик. Він закликав фермерів реєструватися у ДАР, бо будуть й інші ініціативи.

Довідково. Програму реалізує Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства України. Донорська підтримка — урядів Канади та Японії, а також австралійської благодійної організації Minderoo Foundation на загальну суму 60,5 млн доларів США. За очікуваннями, ця допомога забезпечить 30% від загальнонаціональної потреби.

Прийом заяв на участь у програмі продовжуватиметься до 30 жовтня за допомогою Державного аграрного реєстру.

Основні вимоги до учасників:

    площа землі в офіційній обробці (у власності чи оренді) від 100 до 10 000 га;
    використання отриманих рукавів виключно для зберігання власно вирощеної продукції;
    розташування оброблювальних земель на підконтрольних уряду України територіях;
    самостійний вивіз рукавів зі складів у своїй області, або у сусідній області (з Дніпропетровської – для сільгоспвиробників з Донецької, Луганської чи Запорізької області, забирати з Миколаївської – для сільгоспвиробників з Херсонської області).

За підсумками першого етапу, в період з 26 вересня по 9 жовтня, по Україні надійшло 1494 заявки від малих та середніх агровиробників на отримання 30120 рукавів для тимчасового зберігання зерна.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

]]>
Відновлений міст на під’їзді до Чернігова на дорозі М-01 Київ - Чернігів - Нові Яриловичі http://monitor.cn.ua/ua/economics/95088 Міст у селі Іванівка був зруйнований під час активних бойових дій на початку березня, коли рашистькі війська намагалися прорватися до обласного центру зі сторони Ягідного. Економіка article Tue, 25 Oct 2022 16:57:09 +0300 Тут їх гостинно зустріли бійці ОК “Північ” та 1-ї окремої сіверської танкової бригади, що боронили Чернігів. Прорватися в місто загарбники так і не змогли.

Міст в результаті підриву був знищений вщент. У квітні після деокупації області рух транспорту відновили, збудувавши тимчасову переправу. Паралельно розбирали завали, а у серпні бригада мостовиків приступила до будівництва нової штучної споруди.

На сьогодні триває влаштування асфальтобетонного покриття, одна смуга вже заасфальтована. Паралельно працюємо на другій половині мосту.

Також проводиться ремонт підходів до мосту довжиною 60 та 120 метрів. Перед укладанням асфальту на проїзній частині влаштовується новий конструктив покриття з ЩПС та ЩПСЦ.

Новий міст побудований з урахуванням сучасних транспортних навантажень та враховано потенціал до розширення проїзної частини траси.

Повністю відкрити рух по оновленому мосту плануємо у листопаді.

 

Служба автомобільних доріг Чернігівської області
]]>
Скільки витрачає Чернігівщина на відбудову http://monitor.cn.ua/ua/economics/95087 Чернігівська обласна державна адміністрація вже освоїла понад 145 млн грн із 250 млн грн, які Уряд виділив із резервного фонду на відбудову. Економіка article Tue, 25 Oct 2022 16:53:58 +0300 Цю суму область повинна використати до кінця року.

Про це йдеться у відповіді Чернігівської ОДА на запит «Антикорупційного штабу».

За ці кошти відновили:

     3 багатоповерхівки
     1 адміністративну будівлю
     9 об‘єктів життєзабезпечення
     9 закладів освіти
    10 медичних закладів

Ще ремонтуються 15 багатоповерхівок, 15 приватних будинків та інші інфраструктурні об‘єкти. Більшість зруйнованих об'єктів можна знайти на Карті руйнувань.

Крім того, в рамках субвенції місцевому бюджету на ремонтні роботи та матеріали виділено ще 135,7 млн грн. Ряд селищних рад, комунальних підприємств та інших установ вже отримали матеріали для ремонту, йдеться в документі. Чи витратили вже цю суму повністю, чиновники не уточнили.

Майже 100 млн грн окремо уряд виділив для Чернігівської ТЕЦ. Із них нині освоєно 19 млн грн.

Із відповіді ОДА випливає, що загальна сума виділених коштів на відбудову Чернігівщини на сьогодні складає понад 485 млн грн!

Інформація підготовлена в рамках проєкту: “Прозоре відновлення зруйнованих об'єктів за допомогою Карти відновлення”, що реалізується за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

 

]]>
З жовтня пільги та субсидії виплачує Пенсійний фонд України http://monitor.cn.ua/ua/economics/95085 Починаючи з 1 жовтня поточного року, Пенсійний фонд України забезпечуватиме виплату житлових субсидій та пільг. Такі зміни передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 16 вересня 2022 року № 1041 «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу Пенсійним фондом України». Економіка article Tue, 25 Oct 2022 14:51:10 +0300 До 1 грудня 2022 року порядок звернення та механізм призначення житлових субсидій та пільг не зміниться. Всі дані для виплат надійдуть до Пенсійного фонду в електронному вигляді.
Прийом документів від громадян та призначення виплат у жовтні-листопаді продовжують здійснювати органи соціального захисту населення. Функції з призначення субсидій та пільг перейдуть до органів ПФУ з 1 грудня цього року.

За повідомленням Головного управління
Пенсійного фонду України в Чернігівській області

 

]]>
Протягом січня-вересня 2022 року місцеві бюджети Чернігівщини отримали 6,1 мільярди гривень податків та зборів http://monitor.cn.ua/ua/economics/95079 До місцевих бюджетів усіх рівнів Чернігівської області за дев’ять місяців поточного року надійшло майже 6,1 млрд грн від сплати податків і зборів Економіка article Tue, 25 Oct 2022 09:17:34 +0300 Цей результат на 16 відс. перевищує фактичні надходження відповідного періоду минулого року (0,8 млрд грн), - про це повідомила начальниця Головного управління ДПС у Чернігівській області Людмила Слотюк.

Найбільшу частку у загальній сумі (75,5 відс.) займає податок на доходи фізичних осіб, якого надійшло 4,6 млрд гривень. Порівняно з минулорічними суми податку збільшились на 1,2 млрд гривень або на 34,7 відсотка. В умовах воєнного стану відбувся перерозподіл джерел доходів для перерахування податку. Так, сума сплаченого податку з доходів у вигляді заробітної плати залишилась майже на рівні минулого року, водночас сума податку з грошового забезпечення військовослужбовців збільшилась у п’ять разів.

Податку на майно (за земельні ділянки, житлову та нежитлову нерухомість,  транспорт) сплачено 550 млн грн (9,1 відс. доходів місцевих бюджетів), що на 30 відс. менше за минулорічний факт. Єдиного податку на підприємницьку діяльність надійшло 606 млн грн (10 відсотків загальної суми надходжень до місцевих бюджетів), що майже на 9 відс. менше ніж у минулому році. Зменшення надходжень зумовлене внесенням змін до законодавства в умовах дії воєнного стану.

Решта податків і зборів у загальній сумі становить 5,4 відс.: податку на прибуток сплачено 56 млн грн, рентної плати за користування природними ресурсами – 121 млн грн, акцизного податку від реалізації підакцизної продукції – 125 млн грн, екологічного податку – 8 млн гривень. 

Майже половину надходжень до місцевих бюджетів області від сплати податків забезпечили бюджетні установи, сфера державного управління та оборони (47 відс. загальної суми або 2,9 млрд грн). Також значні суми сплатили суб’єкти сільського господарства (13 відс. або 769 млн грн) та промисловості (11,5 відс. або 697 млн грн). Від громадян надійшло 608 млн грн податків з підприємницької діяльності та плати за майно (10,1 відс. загальної суми).

Галузь торгівлі та громадського харчування поповнила бюджети на 344 млн грн (5,7 відс. доходів місцевих бюджетів), транспорту – 251 млн грн (4,1 відс.), лісового господарства – 122 млн грн (2 відс.), будівництва – 46 млн грн (0,8 відс.).

         Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області


]]>
На ринку праці активізувались шахраї http://monitor.cn.ua/ua/economics/95056 Під виглядом звичайної роботи псевдороботодавці залучають кандидатів до участі в сумнівних схемах та виманювання коштів у довірливих громадян та іноземців. Work.ua вже видалив понад 600 вакансій шахраїв та застерігає шукачів. Економіка article Fri, 21 Oct 2022 10:30:39 +0300
На тлі падіння ринку праці у війну частка пропозицій роботи від шахраїв збільшилась, чим підсвітила проблему. Шукачі почали частіше скаржитися на вакансії, які вводять в оману та заважають пошуку надійної роботи. Тому у Work.ua вирішили заблокувати нечесних роботодавців і видалити їхні вакансії. У той час як тисячі українців втратили роботу, якість вакансій важливіша за дохід від таких роботодавців.

У серпні Work.ua заблокував понад 500 вакансій від «шлюбних агенцій» та стрімінгових майданчиків, у жовтні — близько 100 вакансій криптошахраїв. Хоч ці вакансії й зникли на Work.ua, але вони не зникли з інтернету. Їх все ще можна побачити на інших сайтах з пошуку роботи та в соцмережах. Щоб убезпечити шукачів, ми підготували інструкцію, як розпізнати шахрая.

Здебільшого портрет кандидата, на якого розраховує сумнівний роботодавець, і спосіб заманювання в тенета — схожі у всіх шахраїв, оскільки вони конкурують між собою та змагаються за увагу шукачів. Тож будьте уважні та оминайте вакансії таких компаній:

Шлюбні агенції

Маскуються під перекладацькі компанії. Публікують вакансії «Перекладач», «Оператор ПК», «Оператор чату», «Менеджер листування з клієнтами», «Менеджер по роботі з клієнтами». На своїх сайтах «романтично» називають вакансію «Менеджер зі створення пар». Привертають увагу фразами «Дохід необмежений і залежить від вас», «Заробіток з першого тижня», «З нами ви станете фінансово незалежними», «Працюйте з будь-якого місця без привʼязки до офісу», «Акція! Пройди успішно навчання на цю посаду та отримай 2000 грн». Пропонують зарплату від 20 000 до 150 000 грн навіть без знання англійської та досвіду. Коли кандидат відгукується, зʼясовується, що робота полягає у витягуванні грошей з іноземців, які хочуть познайомитися з українками.

Стрімінгові сервіси

Публікують вакансії «Блогер, ведуча ефірів/трансляцій, стрімер, модель». Використовують фрази «Дистанційна робота з будь-якого місця із графіком, який ви самі обираєте», «Для талановитих та харизматичних дівчат та хлопців», «Спілкуйся з однодумцями й заробляй на цьому гроші», «Зможеш просувати свою сторінку у соцмережах», «Конкурси для нових стрімерів, на яких ви можете виграти гроші». Обіцяють зарплату від 30 000 до 100 000 грн без вимог до досвіду чи навичок, окрім харизми та вміння підтримати розмову. При детальному вивченні таких пропозицій виявляється, що один з основних способів заробітку — донати глядачів на знак подяки за контент. Фактично це не є вакансіями, за якими компанії шукають собі людей на роботу в традиційному значенні цього слова.

Криптошахраї

Криптошахраї позиціюють себе як фінансові, аутсорсингові, консалтингові компанії, маркетингові/рекламні агенції. Виглядають як успішні бізнеси, наприклад: «Ми міжнародна консалтингова компанія, яка впевнено працює та лідирує вже понад 8 років на ринку». При спробі знайти щось про цю компанію в інтернеті — ніякої інформації або відгуків немає, ніби такої не існує.


Публікують вакансії «Менеджер по роботі з клієнтами» «Менеджер з продажів», «Retention-менеджер», «Акаунт-менеджер». В умовах вакансії говорять, що потрібно консультувати й продавати послуги лише зацікавленим клієнтам. Опис вакансії може мати помилки та недбале оформлення.

Готові брати на роботу людей від 18 років навіть без досвіду, але з бажанням розвиватись. Зазвичай вимагають знання англійської та європейських мов. Заманюють шукачів за допомогою розіграшів макбуків, айфонів та інших дорогоцінних подарунків тощо. Пропонують високу зарплату від 21 000 до 100 000 грн з прив'язкою до курсу долара.

Здебільшого до співбесіди не дають жодних даних про себе. На прохання надати додаткову інформацію ігнорують або відписуються: «Документів зараз немає, сайт у розробці» тощо. Але іноді мають «на колінцях» створені сайти для відводу очей. Для спілкування пропонують перейти в пошту або в месенджер.

Криптошахраї пропонують вкласти гроші в біржові інвестиції. Зазвичай у них є бази людей, які, наприклад, колись інвестували в криптовалюту. Далі співробітники криптошахрайських компаній днями й місяцями в телефонних розмовах «промивають мізки» українцям та громадянам інших європейських країн і спонукають їх до вкладу. Якщо грошей у людини для вкладу немає, то «допомагають» оформити на її ім’я мікрозайм. Одурманені можливістю легко збагатитися, люди самі диктують свої дані паспорту і картки. Звичайно, що «горе-інвестор» не отримує жодних виплат і не може повернути свої вкладення назад.

Поради від Work.ua

Як не потрапити на шахраїв:
Почитайте відгуки про компанію, знайдіть її сайт.
Нікому не переказуйте гроші.
Нікому не надсилайте паспортні дані та код вашої банківської картки.
Не реєструйтеся на невідомих сервісах і не проходьте верифікацію.
Завжди вмикайте критичне мислення — якщо людина не надає ніякої інформації про компанію, найімовірніше, це шахрай.


Формулювання, що найчастіше свідчать про брехню:
Вкладіть 100 грн і отримайте 500 грн.
Надішліть нам 100 грн, щоб ми вам відправили документи/матеріали.
Отримайте 100 грн за 20 хвилин.
Можна працювати вдома за допомогою мобільного телефону і легко заробляти від 1000 до 8000 гривень на день, зарплата буде виплачена того ж дня.
Оренда акаунтів Facebook та інших соцмереж і відомих сервісів.
Хороший заробіток, пишіть в особисті (без номера телефону і назви організації).
Будь-які ставки, прогнози, лоти.

Заробіток без вкладень, переходьте за посиланням.

Пам'ятайте, що надійні роботодавці не соромляться про себе відкрито говорити й надавати потрібну інформацію, особливо якщо це великі міжнародні компанії. Заробляти великі гроші без досвіду роботи, працюючи лише декілька годин на день, — це ілюзія. Безкоштовний сир буває лише в мишоловці.

Work.ua
застерігає шукачів не відгукуватися на подібні вакансії й повідомляти про них у клієнтську підтримку сайтів пошуку роботи. А колег з ринку закликаємо також звернути увагу на цю проблему і заблокувати такі вакансії, щоб полегшити пошук роботи в Україні.

]]>
Компанія Global Communities розпочинає реалізацію програми на підтримку місцевих громад http://monitor.cn.ua/ua/economics/95054 Сьогодні, 20 жовтня, заступник начальника Чернігівської ОВА Дмитро Іванов зустрівся з представниками Програми дій та реагування територіальних громад на надзвичайні ситуації (Community – Led Emergency Action and Response — CLEAR). Економіка article Fri, 21 Oct 2022 10:18:03 +0300     — Програма має на меті покращити спроможність місцевих громад для посилення безпеки та добробуту внутрішньо переміщених осіб і постраждалого від російської агресії місцевого населення, — зауважила директорка програми CLEAR Дубравка Латінач Пем.

Однією з цілей програми є надання безпечних, придатних для проживання прихистків та житла внутрішньо переміщеним особам і постраждалому від війни населенню, зокрема покращення їхнього доступу до питної води, засобів санітарії та гігієни.

    — Чернігівщина має план відновлення критично важливої пошкодженої інфраструктури, до якого внесено першочергові об’єкти, які потрібно відновити максимально швидко, щоб наша область в більш-менш нормальних умовах увійшла в осінньо-зимовий період. На сьогодні понад 2300 об’єктів відновлено або знаходяться на стадії відновлення. Роботи проводяться за кошти резервного фонду, міжнародних організацій-донорів, спонсорської допомоги та місцевих бюджетів, — підкреслив Дмитро Іванов.

Наразі завданням програми є визначення об’єктів у територіальних громадах, які потребують реконструкції чи відбудови і не фінансуються іншими міжнародними організаціями.

Попередньо вже визначені чотирнадцять громад для співпраці, але це не остаточна кількість. Компанія планує залучати до реалізації програми шість місцевих організацій громадянського суспільства, які мають досвід роботи з громадами. Найближчим часом буде визначено координаторів програми, які працюватимуть безпосередньо в Чернігові.

Також у рамках програми можливе надання грошової допомоги найбільш вразливим верствам населення, зокрема на покриття оренди житла внутрішньо переміщеним особам.

    — Такі зустрічі потрібні для подальшої конструктивної співпраці, спрощення та пришвидшення процесів відновлення в області, — зазначила директорка Департаменту економічного розвитку ОВА Олександра Хомик.

Програма дій та реагування територіальних громад на надзвичайні ситуації буде реалізовуватись протягом 18 місяців компанією Global Communities за підтримки Бюро з гуманітарної допомоги Агентства США з міжнародного розвитку (ВНА/USAID).

 
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

]]>
На Чернігівщині аграрії зібрали просо, на фініші — гречка http://monitor.cn.ua/ua/economics/95051 Через несприятливі погодні умови аграрії Чернігівської області цьогоріч відстають від звичайного графіку збирання пізніх культур. Економіка article Fri, 21 Oct 2022 09:29:42 +0300 Загалом на 20 жовтня зернові та зернобобові обмолочено на 310,4 тис. га (або 48,4% до прогнозованих обсягів збирання). Намолочено майже півтора мільйона тонн зерна при середньому рівні урожайності 46,9 ц/га.

Цього тижня сільгоспвиробники завершили збирати просо — з площі 4,9 тис. га намолотили 10 тис. тонн за середньої урожайності 20,4 ц/га.

Крім того, продовжили збирати гречку. Вже обмолочено 8,1 тис. га (96,4% до прогнозу). Отримали 11,2 тис. тонн (урожайність — 13,8 ц/га).

Кукурудзи зібрано 495,8 тис. тонн з площі 72 тис. га (18,2% до прогнозу). Рівень урожайності — 68,9 ц/га.

Активніше проводилося збирання соняшнику: з площі 109 тис. га (37,6% до прогнозованих обсягів) намолочено 223,3 тис. тонн за урожайності 20,5 ц/га. У зв’язку з підвищеною вологістю, спричиненою значними опадами, частина полів під соняшником уражені гниллю кошиків. Це стало причиною втрати деякої частини урожаю.

Сої зібрано 61,8 тис. тонн з площі 29 тис. га (43,4% до прогнозу). Середня урожайність — 21,3 ц/га.

Також тривав збір цукрового буряку. Наразі за урожайності 500 ц/га маємо 25 тис. тонн з площі 0,5 тис. га (29,4% до прогнозу).

Ріпаку зібрано з площі 38,6 тис. га. Це на 4,2 тис. га більше, ніж торік. За урожайності 28,9 ц/га (+2,7 ц/га до минулого року) намолочено 111,4 тис. тонн (+21,2 тис. тонн).

Дощова погода затягнула не лише збір урожаю, а й посів озимини.

Так, на 17 жовтня сільгосппідприємства засіяли 117,6 тис. га (або 89,5% до прогнозу) озимими колосовими культурами. Зокрема 106,9 тис. га — пшеницею, 7,9 тис. га — житом та 2,8 тис. га — ячменем.

Ще 29,3 тис. га засіяно озимим ріпаком.

Загальний прогноз дещо нижчий тогорічного показника — 131,4 тис. га (-51,1 тис. га або 28%), з них 120,5 тис. га — пшениці, 8 тис. га — жита та 2,9 тис. га — ячменю.

За повідомленням Департаменту агропромислового розвитку
Чернігівської обласної військової адміністрації.

 

]]>