Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: Економіка http://monitor.cn.ua/ Інформ-агенція «Чернігівський монітор» http://monitor.cn.ua/i/sm-logo.png Чернігівський монітор http://monitor.cn.ua/ Фіндопомога для оплати комунальних. Як отримати родинам загиблих військовослужбовців http://monitor.cn.ua/ua/economics/99444 28 лютого на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради погоджено механізми отримання родинами загиблих військових в російсько-українській війні, та в Афганістані при виконанні інтернаціонального обов’язку, щомісячної допомоги з бюджету Чернігівської міської тергромади на оплату послуг ЖКГ. Економіка article Thu, 29 Feb 2024 10:49:49 +0200  Щомісячна допомога на оплату  послуг ЖКГ членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України

Рішення виконкому затверджено механізм надання щомісячної матеріальної допомоги у розмірі 500 грн для покриття витрат на оплату житлово-комунальних послуг членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України, місце проживання яких зареєстроване у місті Чернігові.

Також ця допомога може бути надана членам сім'ї загиблого (померлого) Захисника і Захисниці України, які є ВПО за умови, що вони на момент звернення перебували не менш як один рік на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб за місцем фактичного проживання в межах міста Чернігова.

До членів сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України належать дружина/чоловік, син, дочка, батько, мати, утриманці загиблого (померлого), яким у зв’язку з цим виплачується пенсія.
 
Як отримати щомісячну допомогу

 Для отримання щомісячної матеріальної допомоги членам сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України особа (або уповноважена особа) має право звернутись із письмовою заявою до департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради (вул. І. Мазепи, 19).
 
До Заяви додаються

    копія паспорта громадянина України, або інший документ, що посвідчує особу;
    копію витягу з Реєстру територіальної громади міста Чернігова (для тих, у кого паспорт громадянина України у формі картки (ID);
    копія облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта);
    копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (за наявності);
    копія документа, що підтверджує статус члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника і Захисниці України;
     реквізити особового рахунку заявника, відкритого в установі уповноваженого банку;
    оригінали документів, які підтверджують оплату житлово-комунальних послуг за місяць, що передує місяцю звернення.

Копії документів надаються разом з оригіналом. В інтересах неповнолітньої особи заяву подає її законний представник.

Щорічно до 1 квітня та до 1 жовтня Департаментом проводитиметься перевірка своєчасності сплати коштів за надані житлово-комунальні послуги одержувачами щомісячної допомоги. У разі виявлення простроченоїзаборгованості понад два місяці, виплата допомоги призупиняється. Після документального підтвердження одержувачами сплати заборгованості виплата допомоги поновлюється з місяця призупинення.

Щомісячна допомога на оплату послуг ЖКГ  членам сімей військовослужбовців, які загинули (пропали безвісти) в Афганістані при виконанні інтернаціонального обов’язку

Порядок визначає механізм надання щомісячної матеріальної допомоги у розмірі 500 грн для покриття витрат на оплату житлово-комунальних послуг членам сімей військовослужбовців, які загинули (пропали безвісти) в Афганістані при виконанні інтернаціонального обов’язку, місце проживання яких зареєстроване у місті Чернігові*.

Також ця допомога може бути надана членам сімей військовослужбовців, які загинули (пропали безвісти) в Афганістані при виконанні інтернаціонального обов’язку, які є внутрішньо переміщеними особами за умови, що вони на момент звернення перебували не менш як один рік на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб за місцем фактичного проживання в межах міста Чернігова.

До членів сім’ї військовослужбовця, який загинув (пропав безвісти) в Афганістані при виконанні інтернаціонального обов’язку належать дружина/чоловік, син, дочка, батько, мати, утриманці загиблого (померлого), яким у зв’язку з цим виплачується пенсія.
 
Як отримати допомогу
Для отримання щомісячної матеріальної допомоги членам сімей військовослужбовців, які загинули (пропали безвісти) в Афганістані при виконанні інтернаціонального обов’язку, особа (або уповноважена особа)  має право звернутись із письмовою заявою  до департаменту соціальної політики Чернігівської міської ради.
 
До Заяви додаються

    копія паспорту громадянина України, або інший документ, що посвідчує особу;
    копію витягу з Реєстру територіальної громади міста Чернігова (для тих, у кого паспорт громадянина України у формі картки (ID);
    копія облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта);
    копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (за наявністю);
    копія документа, що підтверджує статус члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни;
    реквізити особового рахунку заявника, відкритого в установі уповноваженого банку;
    оригінали документів, які підтверджують оплату житлово-комунальних послуг за місяць, що передує місяцю звернення.

Копії документів надаються разом з оригіналом. В інтересах неповнолітньої особи заяву подає її законний представник.

Щорічно до 1 квітня та до 1 жовтня Департаментом проводиться перевірка своєчасності сплати коштів за надані житлово-комунальні послуги одержувачами щомісячної матеріальної допомоги. У разі виявлення простроченої заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг понад два місяці (на дату надання такої інформації), виплата допомоги призупиняється. Після документального підтвердження одержувачами сплати заборгованості, виплата допомоги поновлюється з місяця призупинення.

Пресслужба Чернігівської міської ради
 

]]>
Фахівці Головного управління ДПС у Чернігівській області виявляють факти продажу товарів без застосування РРО http://monitor.cn.ua/ua/economics/99397 Відділом фактичних перевірок управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Чернігівській області на постійній основі здійснюється робота щодо виявлення фактів порушень законодавства суб’єктами господарювання, щодо порядку проведення розрахунків з покупцями та ведення обліку технічно-складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту. Економіка article Thu, 22 Feb 2024 10:12:29 +0200  Податківцями було встановлено, що у одному з магазинів Чернігова  здійснюється реалізація технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту (мобільні телефони та аксесуари до них) без застосування РРО/ПРРО та без видачі розрахункових документів.
Під час проведення фактичної перевірки магазину податківці  зафіксували факти порушень законодавства: проведення розрахунків без використання РРО/ПРРО, порушення порядку обліку товарів, не подання суб’єктом господарювання відомостей про об’єкти оподаткування, не надання посадовим (службовим) особам  контролюючого органу документів, що пов’язані з предметом перевірки.
Такі дії продавця порушують вимоги п.п.1, 2, 12 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та п.63.3 ст. 63, п.44.1, п.44.3 ст. 44 та п.85.2 ст.85 Податкового Кодексу України, що передбачає застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій. Як результат, до суб’єкта господарювання будуть застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 539,8 тисяч гривень.
Перевіркою також встановлено факти використання праці найманих працівників без належного оформлення. Тому матеріали перевірки направлено до Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці для відповідного реагування.
Головне управління ДПС у Чернігівській області вкотре закликає суб’єктів господарювання дотримуватись вимог законодавства при здійсненні своєї діяльності. Видача покупцю фіскального чеку є запорукою надходжень податків до бюджету та гарантією захисту прав споживача.
Нагадуємо, що для оперативного реагування на незаконну господарську діяльність (продаж товарів без застосування реєстратора розрахункових операцій, праця без належного оформлення трудових відносин тощо) створений чат-бот «StopViolationBot» месенджеру «Telegram», куди громадяни можуть направляти інформацію про порушення вимог чинного законодавства суб’єктами господарювання.

 Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області
 

]]>
Про кредитування прикордонного бізнесу – у діалозі Чернігівської ОВА з ПриватБанком http://monitor.cn.ua/ua/economics/99388 В умовах війни підприємцям, чиї виробничі потужності розташовані на території можливих бойових дій, нелегко отримати доступ до банківських кредитів. Економіка article Wed, 21 Feb 2024 10:02:23 +0200  Це питання порушив минулого тижня на Раді територіальних громад області голова Корюківської громади Ратан Ахмедов. Сьогодні ж з цього приводу в ОВА відбулася зустріч з представниками АТ КБ «ПриватБанк», чиї відділення найбільш представлені в регіоні.

    «Питання актуальне, враховуючи те, що бізнес достатньо постраждав під час повномасштабного вторгнення. На жаль, прикордоння продовжує потерпати від щоденних обстрілів. Також ускладнює ведення підприємницької діяльності замінованість території та певні оборонні дії з боку наших військових. Тому зараз маємо підтримати наш малий та середній бізнес, якому, порівняно з великим, треба докласти більше зусиль, щоб вижити», – зауважив перший заступник голови ОДА Костянтин Мегем.

На консолідації зусиль щодо підтримки бізнесу у прикордонні наголосив і Ратан Ахмедов, взявши участь у нараді онлайн.

Зі свого боку, представники ПриватБанку запевнили, що готові співпрацювати задля покращення ситуації, що склалася. Так, згідно з кредитною політикою, дійсно враховується «колір» зони, тобто можливість ведення бойових дій (банк визначає це червоною зоною, де кредитування не здійснюється). Не слід забувати і про фінансові показники підприємства, що напряму впливають на видачу кредиту.

Крім того, заявників від малого та середнього бізнесу можуть розглядати в індивідуальному порядку через кредитний комітет, де будуть враховані всі наявні ризики.

Також у ПриватБанку готові розглядати кредитування в окремих населених пунктах громад, визначених Мінреінтеграції такими, де можливі бойові дії. Тут враховуватиметься безпекова складова.

До слова, найнижчою на ринку сьогодні залишається процентна ставка за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9%». Практично всі позичальники обирають саме цю програму, завдяки якій можна і поповнити оборотні кошти, і оновити основні засоби. Активно користуються нею і підприємці Чернігівщини: з початку дії програми укладено 2422 кредитних договори на понад 8,4 млрд грн.
 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
 з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
 

]]>
У січні 2024 року до місцевих бюджетів Чернігівщини спрямовано 731 мільйон гривень податків та зборів http://monitor.cn.ua/ua/economics/99385 У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомили, що до місцевих бюджетів усіх рівнів Чернігівської області за січень 2024 року надійшло 731 млн грн від сплати податків і зборів. Із загальної суми в обласний бюджет спрямовано 88 млн грн, решту коштів отримали бюджети територіальних громад. Економіка article Wed, 21 Feb 2024 09:55:21 +0200 Найбільшу частку у загальній сумі (59,1 відс.) займає податок на доходи фізичних осіб, якого сплачено 432 млн гривень.
Єдиного податку на підприємницьку діяльність надійшло 190 млн грн (26 відс. загальної суми надходжень до місцевих бюджетів).
Податку на майно (за земельні ділянки, нерухомість, транспорт) сплачено 63 млн грн (8,6 відс. доходів місцевих бюджетів).
Акцизного податку від реалізації підакцизної продукції та акцизного податку на пальне надійшло 34,3 млн грн (2,8 відс.).
Решта податків і зборів у загальній сумі становить 3,5 відс.: податку на прибуток сплачено 2,1 млн грн, рентної плати за користування природними ресурсами – 6,2 млн грн, екологічного податку – 0,5 млн гривень.  
Майже третину надходжень до місцевих бюджетів області від сплати податків забезпечено платниками, що відносяться до сфери сільського господарства (29,7 відс. загальної суми або 217 млн грн). Також значні суми сплатили підприємства державного управління, освіти та охорони здоров’я  (14,7 відс. або 108 млн грн), промислові підприємства (13,8 відс. або 101 млн грн). Від громадян надійшло 153 млн грн податків з підприємницької діяльності, плати за майно, податку на доходи (20,9 відс. загальної суми надходжень).
Галузь торгівлі та громадського харчування поповнила бюджети на 65 млн грн (8,8 відс. доходів місцевих бюджетів), транспорту – на 18 млн грн (2,5 відс.), лісового господарства – на 8 млн грн (1,1 відс.), будівництва – на 7,6 млн грн (1 відс.).

          Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області
 

]]>
Ринок праці мовою статистики http://monitor.cn.ua/ua/economics/99321 Протягом січня 2024 року за допомогою в пошуках роботи до служби зайнятості звернулися 868 громадян - на 15% більше у порівнянні з відповідним показником минулого року. Економіка article Fri, 09 Feb 2024 12:52:00 +0200
Всього перебували на обліку та отримували послуги 4,8 тис. безробітних. З них 318 – працевлаштовано, 59 – скеровано на професійне навчання, 411 направлень видано для участі у суспільно корисних роботах. Крім того, для підвищення конкурентоспроможності на ринку праці громадян, не зареєстрованих у службі зайнятості, видано 16 ваучерів на навчання.

Станом на 1 лютого 2024 року в області налічувалось більше 4-х тисяч  (4153) офіційних безробітних. Для них у базі даних служби зайнятості роботодавцями було заявлено 844 вакансії. Додатково рекрутери служби могли запропонувати шукачам роботи ще близько 500 вакансій з інших джерел.

До переліку актуальних вакансій на початок року увійшли такі: водій, продавець, швачка, кухар, слюсар, електромонтер, інженер, бухгалтер, охоронник тощо. Сталим попитом користуються підсобні робітники.

Консультації на нашому каналі онлайн-підтримки в Telegram https://t.me/pitrymkaDSZChernigiv


 Підготувала Світлана Шеремет

]]>
Платники Чернігівщини у січні 2024 року сплатили до бюджетів 1,5 мільярди гривень податків http://monitor.cn.ua/ua/economics/99318 У січні 2024 року до бюджетів усіх рівнів юридичними та фізичними особами сплачено 1,5 млрд грн податків та зборів. Економіка article Fri, 09 Feb 2024 11:29:00 +0200 До державного бюджету спрямовано більше половини надходжень (799 млн грн). У порівнянні з січнем минулого року серед бюджетоформуючих платежів загального фонду державного бюджету зросли сплачені суми по податку на додану вартість на 9,1 відс. (+26 млн грн),   податку на прибуток – в 3 рази (+9 млн грн), податку та збору на доходи фізичних осіб – на 1,5 відс. (+3,5 млн грн).
До місцевих бюджетів усіх рівнів сплачено 731 млн грн податків та зборів (47,8 відс. в загальнообласній сумі). Минулорічний рівень перевищено по податку на доходи із заробітної плати найманих працівників – на 18,1 відс. та від надання майна в оренду (в т.ч. земельних паїв) – на 17,8 відс., по єдиному податку від підприємців – на 76,2 відс. та від сільгоспвиробників – на 7,1 відс., по збору за спецвикористання лісових ресурсів – на 11,9 відс., по акцизному податку від реалізації підакцизних товарів – на 21,5 відс, по платі за ліцензії на певні види господарської діяльності – на 9,4 відс., по податку на прибуток – в три рази та по транспортному податку – в два рази.
Крім податків, платники Чернігівщини у січні 2024 року спрямували до державних фондів 755,5 млн гривень єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Головне управління ДПС у Чернігівській області висловлює вдячність платникам податків за прояв справжнього патріотизму – сумлінну сплату податків у цей нелегкий для нашої країни час. Дякуємо кожному платнику, який здійснює свій внесок в економічну безпеку нашої держави, адже завдяки виконанню свого громадянського обов’язку платниками щодо сплати податків, зборів та єдиного внеску, держава стабільно отримує кошти для забезпечення Збройних Сил України, бюджетної сфери, соціальних виплат та відновлення інфраструктури.
         

Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області

 

]]>
Який розмір плати за видачу дозволу на застосування праці іноземців у 2024 році? http://monitor.cn.ua/ua/economics/99282 Розмір плати за видачу дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства регламентується статтею 42-4 Закону України “Про зайнятість населення”. Цей розмір залежить від строку дії дозволу та розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому роботодавцем подано документи. Економіка article Mon, 05 Feb 2024 14:00:15 +0200  З 1 січня 2024 року прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 3028 гривень. Відтак, розмір плати за видачу дозволу на застосування праці іноземців та осіб без громадянства становить:
 для дозволів, що видаються на строк до 6 місяців включно, - 3 прожиткові мінімуми для працездатних осіб, тобто 9084 грн;
 для дозволів, що видаються на строк від 6 місяців до 1 року включно, - 5 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, тобто 15140 грн;
 для дозволів, що видаються на строк від 1 року до 2 років включно, - 8 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, тобто 24224 грн;
 для дозволів, що видаються на строк від 2 років до 3 років включно, - 10 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, тобто 30280 грн.

     Розмір плати за продовження дії дозволу зменшується на один прожитковий мінімум від розміру плати за видачу дозволу на відповідний строк.

 Більше інформації щодо застосування в Україні праці іноземців та осіб без громадянства дивіться на нашому сайті https://chg.dcz.gov.ua/ (у рубриці «Роботодавцям»).
 Консультації на нашому каналі онлайн-підтримки в Telegram https://t.me/pitrymkaDSZChernigiv

 

]]>
На Чернігівщині 95 господарств з виробництва молока – учасники швейцарського гуманітарного проєкту. Збір запитів триває http://monitor.cn.ua/ua/economics/99263 Для забезпечення продовольчої безпеки в Україні та, зокрема, з метою покращення доступу до якісних та безпечних молочних продуктів Швейцарія вже третій рік поспіль надає гуманітарну допомогу виробникам молока у найбільш постраждалих областях. Економіка article Fri, 02 Feb 2024 18:18:32 +0200 Станом на січень 2024 року реципієнтами швейцарського гуманітарного проєкту стали 355 таких господарств, в тому числі 95 – у Чернігівській області. Перелік всіх господарств-одержувачів згаданої допомоги доступний за посиланням. Загальне поголів’я ВРХ, що утримується у цих господарствах, становить понад 350 тис. голів, зокрема  понад 130 тис. голів корів.

Також господарства в областях (а це – Дніпропетровська,  Донецька, Запорізька, Київська, Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська,  Харківська, Херсонська та Чернігівська), які ще не одержували гуманітарну допомоги від Швейцарії за весь період реалізації проєкту, можуть подати такий запит. Винятково господарства з виробництва молока на Харківщині можуть подавати запити повторно. Реєстраційна форма доступна за посиланням.

Для одержання гуманітарної допомоги зацікавлені виробники молока мають заповнити реєстраційну форму до 19 лютого включно та одержати на вказану ними електронну адресу підтвердження запиту від проєкту.

Важливою умовою для участі у проєкті є державна реєстрація потужностей з виробництва молока від корів згідно з законодавством. До уваги братимуться запити від заявників, які не здійснюють господарську діяльність на тимчасово окупованих територіях, території РФ чи Республіки Білорусь та не є об’єктом санкцій відповідно до українського законодавства.

Друга фаза фінансованого Швейцарією проєкту гуманітарної допомоги триватиме до 31 травня 2024 року. Виробники молока матимуть змогу отримати засоби для миття та дезінфекції доїльного обладнання, перед- та післядоїльної обробки вимені, серветки для гігієни вимені, рукавички, реактиви для виявлення прихованих форм маститів, дезінфектанти для тваринницьких приміщень тощо, що повністю задовольнить тримісячну потребу. Очікується, що така короткострокова підтримка не лише поліпшить доступ фермерів до критичних виробничих засобів, а й сприятиме дотриманню гігієнічних стандартів у первинному виробництві молока. Належна гігієна доїння забезпечує здоров’я та благополуччя тварин і має прямий вплив на безпечність молочних продуктів, а, отже, і на здоров’я споживачів.

Нагадуємо, що гуманітарний проєкт реалізується на запит Міністерства аграрної політики та продовольства України у взаємодії з Асоціацією виробників молока України, міжнародним благодійним фондом #SaveUA та Державною службою України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів за координації з Посольством Швейцарії в Україні.

За повідомленням Міністерства аграрної
 політики та продовольства України

]]>
За працевлаштування безробітних – компенсації роботодавцю http://monitor.cn.ua/ua/economics/99253 Для тих роботодавців, які вміють рахувати свої гроші та цінувати час, компенсаційні виплати від служби зайнятості за працевлаштування безробітних, безперечно, є вигідною пропозицією. Економіка article Fri, 02 Feb 2024 13:00:56 +0200 Адже це - можливість і потрібних працівників знайти, і водночас зекономити кошти підприємства. У цьому переконалися на ПрАТ «Чернігівська швейна фабрика «Елегант», яка давно співпрацює з обласною службою зайнятості.

Торік за її сприяння сюди було працевлаштовано 36 безробітних. За сімох з них роботодавцю вже виплачено компенсації на загальну суму 41,1 тис. грн. «Елегант» скористався такими видами компенсацій: фактичних витрат у розмірі єдиного внеску, 50% фактичних витрат на оплату праці, але не більше розміру мінімальної заробітної плати, та 50% мінімальної заробітної плати.

Зауважимо, ці види компенсаційних виплат спрямовані як на фінансову підтримку роботодавців, так і на сприяння працевлаштуванню певних категорій громадян, яким складно знайти роботу.

До речі, наразі Чернігівська швейна фабрика «Елегант» знову потребує кадрів. Потрібні швачки та термообробники. Роботодавець гарантує офіційне працевлаштування, стабільну заробітну плату, соціальний пакет, комфортні умови праці. Фабрика працює в одну 8-ми часову робочу зміну з понеділка по п’ятницю. На підприємстві є медичний пункт, приміщення для прийому їжі, душові.

За додатковою інформацією звертайтеся на канал онлайн-підтримки в Telegram.

Чернігівський обласний центр зайнятості


 

]]>
єРобота на Чернігівщині: грантові програми для бізнесу діють http://monitor.cn.ua/ua/economics/99244 Програма "Власна справа" урядового проєктуєРоботадієз липня 2022 р.За цей час вже 270мешканців області отримали грантові кошти на започаткування або розвиток бізнесу, а це від 50 до 250 тис. грн в залежності від кількості створених робочих місць (одного-двох), що є ключовою вимогою програми.Загальна сума фінансової підтримки від держави склала 64,3млн грн. Економіка article Thu, 01 Feb 2024 12:14:20 +0200 Схвалені бізнес-проєкти передбачають створення в області більше 600 нових робочихмісць.Про це повідомила директорка Чернігівського обласного центру зайнятості Людмила Ключник.

Зокрема, у минуломуроці переможцями за цією програмою стали 189 наших земляків. У поточному – вже подано більше 30 заяв на отримання мікрогранту.  Нагадаємо, що заяву та бізнес-план учасники програми подають через портал Дія https://is.gd/KT7RoW  Далі потрібно отримати позитивну оцінку ділової репутації «Ощадбанком» та пройти  онлайн-співбесіду з фахівцями обласного центру зайнятості.Остаточне рішення приймає Державний центр зайнятості.

Серед переможців більшість (понад 67%)- діючі підприємці, 10% - юридичні особи, а майже чверть – новачки у бізнесі. За статтю переважають жінки – їх понад 53%,частка людей з вищою освітою перевищує 70%.

За видами діяльності найбільша кількість бізнес-ідей реалізується у переробній промисловості, торгівлі, ремонті автотранспортних засобів, організації харчування. Грантову підтримку використовують, переважно, для придбання обладнання та меблів, закупівлю сировини та матеріалів, оплату оренди, реклами.
Відтак в області з’являються швейні цехи, кав’ярні, пекарні, салони краси, автомайстерні, заклади харчування, спеціалізовані фермерські господарства, дитячі освітні,  фізкультурно-оздоровчі та розважальні студії. Реалізуються бізнес-ідеї щодо виробництва паливних пелет, бетону, твердопаливних котлів, рослинної олії та напівфабрикатів. Розширюється і сфера послуг, зокремаіздеревообробки, зеленого туризму, ландшафтного дизайну, клінінгові, кейтерингові, будівельні та ремонтні.

Зауважимо, що завдяки урядовому проєкту єРобота мають можливість реалізуватися в бізнесі учасники бойових дій,особи з інвалідністю внаслідок війни та члени їхніх сімей.  За програмою «Грант для ветеранів», яка стартувалау квітні минулого року, учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни можуть отримати гранти на бізнес до 1 млнгрн, а члени їх сімей – до 500 тис. грн.На сьогодні за цією програмою  маємо 3-х переможців, які планують відкриття мийки самообслуговування, студії краси та пекарні.

Чернігівський обласний центр зайнятості

 

]]>
АТ «ОТКЕ»: понад 83 % споживачів вже сплатили за тепло і гарячу воду в січні http://monitor.cn.ua/ua/economics/99239 Економіка article Wed, 31 Jan 2024 17:56:07 +0200 Станом на 1 січня 2024 року заборгованість всіх категорій споживачів перевищила 253 мільйони гривень, з них 226,3 млн грн — борг побутових споживачів. За 30 днів нового року оплату за послуги надані «Облтеплокомуненерго» сплатили 52 044 споживачі, тобто 83 % домогосподарств Чернігівщини.

«Процес виробництва та постачання тепла — складний, енергозатратний і потребує чималих коштів. Щоб забезпечити стале і якісне теплопостачання нашим споживачам ми маємо вчасно розраховуватися за необхідні енергоносії (електроенергію, воду, природний газ), здійснювати обслуговування технологічного обладнання та аварійні ремонтні роботи. Ми вдячні кожній родині, яка не зволікає з оплатою тепла та гарячої води, і в такий спосіб допомагає нам стабільно постачати тепло до кожної оселі», — зауважила керівниця департаменту «Теплозбут» АТ «ОТКЕ» Марія Романова.

На підприємстві наголошують, що нинішній стан оплати послуг та погашення заборгованості, значно ускладнює планування майбутньої Ремонтної кампанії, яке фактично розпочинається вже зараз. Реконструкція теплових мереж, оновлення основного та допоміжного виробничого обладнання — вимагають значних капіталовкладень.

Щоб забезпечити всі виробничі і технологічні процеси «Облтеплокомуненерго» змушене вести судову роботу з боржникам. Так, впродовж минулого року до суду було скеровано 1 829 справ. Відповідно до отриманих судових наказів на користь підприємства має бути стягнуто понад 26,2 млн грн. Станом на 1 січня цього року, за рішенням суду підприємству сплачено понад 14,9 млн грн, втому числі завдяки відновленню права накладання арештів на всі рахунки та майно боржників.

«Ми розуміємо, що серед неплатників, є значна частина родин, які з об’єктивних причин опинилися в складних життєвих обставинах. Такій категорії населення ми пропонуємо можливість сплачувати борг рівними частинами, уклавши договір реструктуризації, щоб уникнути надмірного навантаження на сімейний бюджет. А також, завчасно, за допомогою поштової-, SMS-розсилки та особистих дзвінків, інформуємо абонентів про те, що за їх особовим рахунком почали накопичуватися борги. Наша мета партнерські стосунки зі споживачами», — підкреслює Марія Романова.

«Облтеплокомуненерго» закликає споживачів дотримуватися фінансової дисципліни, а якщо родина потрапила в складні життєві обставини - звертатися до органів Пенсійного фонду за місцем проживання для оформлення субсидії (державної допомоги на сплату за житлово-комунальні послуги).

Довідково: З січня поточного року Урядом скасовано заборону на відключення боржників та нарахування пені (є 0,01 % від суми нарахування за кожен день прострочки) за несвоєчасну оплату послуг ЖКП.

Нагадаємо, що здійснювати оплату спожитих послуг необхідно не пізніше останнього числа місяця, наступного за розрахунковим. Зробити це можна, як онлайн та так і офлайн:
•    Кнопка «Сплатити on-line» на сайті АТ «ОТКЕ» http://new.teplo.cn.ua/
•    Платіжні сервіси: рortmone, еasypay;
•    Зручні інтернет-банкінги: Приват24, Oschadbank
•    В касах банківських установ та відділеннях «Укрпошти».

Адміністрація АТ «ОТКЕ»
 

]]>
Підприємці, які реалізовували алкогольну та тютюнову продукцію неповнолітнім, лишилися ліцензій http://monitor.cn.ua/ua/economics/99238 Головне управління ДПС у Чернігівській області вкотре звертає увагу суб’єктів господарювання на необхідність дотримання законодавства під час реалізації підакцизної продукції. Економіка article Wed, 31 Jan 2024 17:18:18 +0200 На особливому контролі недопущення фактів продажу алкогольних та тютюнових виробів особам, які не досягли 18-річного віку.    
За матеріалами про адміністративні правопорушення щодо порушень вимог статті 15 3 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», отриманими від національної поліції у Чернігівській області, податківцями застосовано до порушників відповідні санкції.   
Управлінням контролю за підакцизними товарами Головного управління ДПС у Чернігівській області винесені податкові повідомлення-рішення про застосування фінансових санкцій. Крім того,  у порушників анульовані ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами та алкогольними напоями.
Нагадуємо, що загалом протягом січня 2024 року отримали штрафи та лишилися ліцензій на право торгівлі 10 підприємців, які продавали алкоголь та тютюн неповнолітнім особам.  
 

Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області


 

]]>
Здобути цивільну професію під час військової служби – цілком реально! http://monitor.cn.ua/ua/economics/99219 Павло Самойленко з Корюківки паралельно зі службою в ЗСУ безкоштовно здобуває нову професію – оператора з обробки інформації та програмного забезпечення. Економіка article Tue, 30 Jan 2024 14:07:03 +0200 Це сталоможливим завдяки реалізації службою зайнятості експериментального проєкту з організації професійного навчання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни в закладах професійної (професійно-технічної) освіти Державної служби зайнятості. Навчання здійснюється за кошти Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Павло став першим учасником цієї програмина Чернігівщині. Адже він – не просто військовий, а учасник бойових дій. У лавах ЗСУ служить з 2015 року.
«Після закінчення школи навчався на офіціанта-бармена. Деякий час навіть працював за здобутою професію,– розповідає він. – Робота цікава, але відчував, що це не моє. Оскільки я виріс у родині військових, мене завжди приваблювала служба. І врешті-решт я зважився та підписав контракт».
Про програму професійного навчання учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни чоловік дізнавсявідразу після її ухваленнявосени минулого року, бо постійно слідкує за всіма законодавчими новаціями. Подати заявку та підготувати потрібні документи йому допомогли фахівців Корюківської філії Чернігівського обласного центру зайнятості, куди він звернувся за додатковими роз’ясненнями.
Із затверджених 365 освітніх програм і 95 ліцензованих професій обрав фах оператора з обробки інформації та програмного забезпечення, бо з дитинства цікавився комп’ютерними технологіями. Впевнений, що ця професія знадобиться йому як на військовій службі, так буде корисною і в цивільному житті. Адже будь-яка освіта – це і особистісний розвиток, і професійні знання та навички.
Навчання може проводитись за очною (денною, вечірньою), дистанційною, дуальною формами або шляхом їх поєднання в центрах професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості. Термін – до 6 місяців і залежить від обраного напряму. Павло навчається дистанційно в Рівненському центрі професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості. Каже, що навчальний заклад пішов йому назустріч і повністю під ньогопідлаштував графік занять. Він навчається в будні дні, коли є вільний час– вдень або після роботи. Це доволі зручно, бо освітній процес не заважає основній роботі. «Предмети цікаві та різноманітні, - розповідає військовий. – І хоча багато чого я вже знаю, бо вивчав самостійно, але завжди дізнаюся щось нове. Найбільше подобається англійська мова та векторна графіка. Зараз, наприклад, вчуся редагувати фото, монтувати відео, розробляти брошури. Раджу своїм побратимам та друзям не втрачати такої можливості й отримати додаткову освіту. Перелік професій різноманітний, можна знайти те, що тобі до душі, навчання – цікаве, графік – комфортний, потрібне лише бажання».
Детально про послугу читайте тут
Консультації на  каналі онлайн-підтримкив Telegram

Чернігівський обласний центр зайнятості
 

]]>
Армія відновлення: безробітні разом з волонтерами допомагають відновлювати пошкоджені будинки http://monitor.cn.ua/ua/economics/99192 Морози та сніг – не перешкода для відновлення будинків жителів Чернігова, які постраждали під час бойових дій у 2022 році. Економіка article Sat, 27 Jan 2024 15:25:56 +0200 Розбір завалів та відбудова тривають досі. Разом з волонтерами працюють безробітні, які перебувають на обліку в Чернігівській філії Чернігівського обласного центру зайнятості.

Організатори цих суспільно корисних робіт – служба зайнятості та громадська організація «Об’єднання добровольців «Бо можемо!». Роботи проводяться в найбільш постраждалих районах Чернігова (Бобровиця та Масани) і прилеглих селах (Новоселівка, Зарічне, Киянка, Іванівка тощо). Працюють безробітні за строковим договором: з двома вихідними, 8-годинним графіком та обідньою перервою. Замість допомоги по безробіттю отримують заробітну плату, яка згідно з чинним законодавством не може перевищувати півтори мінімальні заробітні плати (на сьогодні це 10 650 грн).

Наразі безробітні разом з волонтерами проводять внутрішні роботи у відбудованих будинках, а саме: утеплюють стелю та стіни, розвантажують і заносять будівельні матеріали. За словами господаря одного із зруйнованих будинків Володимира Ведмідя, самотужки їм не вдалося б нічого зробити. Та й що можуть зробити літній чоловік, його дружина, донька та малолітні онуки, коли грошей бракує, а зять на фронті?!

«Внаслідок обстрілу наш будинок повністю згорів. Все, що наживалося роками, перетворилося на згарище. Дім був дерев’яний, обкладений цеглою. Починав його будувати, коли був зовсім молодий. Допомагали батьки. Я знав там кожен цвях, кожну дощечку! Й зараз рука тягнеться в те місце, де був вимикач світла! Нас врятувало те, що ми того вечора з родиною перебували у підвальному приміщенні в котельні. Після відступу окупантів донька пішла до людей розбирати завали. Так познайомилася зі співзасновником організації «Бо можемо!» Андрієм Галюгою. Він і взявся нам допомагати. І ось подивіться, які дива роблять ці добрі люди! Дякуємо їм! Волонтери працюють у нас зазвичай ввечері та у вихідні, бо, як правило, мають основну роботу, а безробітні допомагають нам у будні. Це дуже зручно, бо немає простою і справа швидше рухається!», – розповідає господар.

Нагадаємо, в нашій області суспільно корисні роботи стартували в середині жовтня 2022 року. Чернігівщина – одна з перших серед областей України долучилася до реалізації урядового проєкту «Армія відновлення», який пропонує механізм залучення незайнятих трудовою діяльністю громадян до суспільно корисних робіт. За час дії програми станом на 25 січня 2024 року службою зайнятості видано 9188 направлень безробітним на такі роботи. З них 411 –цього року.

 Зокрема, в Чернігові до суспільно корисних робіт з розбору завалів та відновлення будинків було залучено більше сотні безробітних. Окрім цього виду робіт безробітні також зводять фортифікаційні та захисні споруди, приводять у належний стан об’єкти цивільного захисту населення (бомбосховища, укриття), заготовляють дрова для бюджетних установ та населення, розфасовують гуманітарну допомогу, допомагають готувати їжу для військових, зокрема, сухпайки, плетуть маскувальні сітки та виготовляють окопні свічки для потреб ЗСУ.

З питань організації та проведення суспільно корисних робіт звертайтеся до будь-якого підрозділу Чернігівського обласного центру зайнятості (адреси та контакти тут) або на канал онлайн-підтримки в Telegram.


 

]]>
Міжрегіональний форум у Чернігові: як відновити економіку країни на деокупованих територіях? http://monitor.cn.ua/ua/economics/99185 Вчора, 25 січня, в Чернігові відбувся міжрегіональний форум, який покликаний сприяти відновленню економіки країни на деокупованих територіях. Економіка article Fri, 26 Jan 2024 18:58:20 +0200 Його організували команда ГО «Розвиток бізнес сектору України», представники Чернігівської торгово-промислової палати та Чернігівської ОВА.

Наразі бізнес України працює в у мовах серйозних викликів, ризиків та випробувань. Багато малих та середніх підприємств мають проблеми в кадровій політиці,  логістиці, каналах збуту. Підприємці навчилися бути гнучкими та змінили чимало підходів в бізнесі, аби втриматись на плаву.

Саме на основі цієї проблематики в Україні реалізовують національний проєкт «Відновлення економіки країни». Ця ініціатива є частиною Проєкту "Зміцнення громадської довіри в Україні" - UCBI, який підтримує Агентство США з міжнародного розвитку (USAID).

    «Цей форум об’єднує спільноту людей, які палко віддані справі відновлення України. Це можливості не лише обговорити питання відновлення економіки України, а й прокласти дієвий шлях до сталого зростання України. Сьогодні ми маємо змогу не лише обмінятися досвідом, а й знайти нові можливості для співпраці. В результаті цієї ініціативи вже почалося обговорення на високому рівні, як краще забезпечити доступ до програми підтримки малих і середніх підприємств для північного та східного регіонів. Ми пишаємося, що стоїмо із вами пліч-о-пліч, коли ви даєте відсіч збройній агресії та починаєте свій шлях до історичних перетворень», - каже Теодора Делл, заступниця директора місії USAID-Україна.

Форум «Відновлення економіки на деокупованих територіях» - це останній та завершальний етап однойменного проєкту Ключові теми, які обговорили під час заходу: розробка державної та регіональних стратегій відновлення звільнених регіонів;  економічне відновлення: виклики та проблеми бізнесу; інструменти економічної підтримки МСБ, розвиток інфраструктури підтримки бізнесу.

    «Цей форум насправді дуже важлива подія для Чернігівщини. Адже наш регіон дуже постраждав, зокрема бізнес. І зараз ми активно відновлюємося, як інфраструктура, так і бізнес. І сьогодні дуже важливо, щоб дії влади та бізнесу були в унісон. Тому такі зустрічі важливі, і я сьогодні дякую, що міжрегіональний форум проводиться тут, на Чернігівщині», – зауважив голова Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус.

    «Є війни швидкі, а є війни довгі. І от з досвіду попередніх воєн, довга війна – це війна економіки. Сьогодні ми маємо це зрозуміти, і виходити з того, що не буде нашої перемоги, якщо наша економіка не буде знаходитися в робочому стані, в гарних кондиціях і не буде боротися за нашу спільну перемогу. Ми, все суспільство, кожен на робочому місці – ми переможемо. І одна з цілей таких зустрічей – це чути один одного, шукати рішення, засоби та інструменти», - наголосив Костянтин Іванов, президент Чернігівської ТПП.

До заходу долучилися  учасники з дванадцяти прифронтових регіонів країни. Також у Форумі взяли представники Міністерства економіки, Міністерства аграрної політики та продовольства України та Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України та Заступник міністра економіки Тарас Качка, Перший заступник міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький.

     «Для нас важливо, щоб вся економіка працювала таким чином, щоб і Закарпаття і Чернігівщина сприймалися з точки зору підтримки з боку держави, з точки зору розвитку економіки з однаковими режимами. Щоб не було такого, що ми не беремо до уваги регіони, які прикордонні, деокуповані чи знаходять під обстрілами, через ризик. Тому останнім часом ми намагаємося регіони, які деокуповані не вносити до тих, що з «більшими ризиками». Тобто намагаємося всім регіонам приділяти однакову увагу, - ділиться Тарас Качка, заступник міністра економіки.

 Також учасники заходу поділилися своїми враженнями від проєкту “Відновлення економіки країни” та оцінили його користь.

Нагадаємо, що проєкт тривав п’ять місяців. За цей час відбулося три стаді-тури у Дніпрі, Чернігові та Сумах, де підприємці змогли наживо побачити приклади успішних підприємств у прифронтових регіонах та відвідати три галузеві конференції у сфері агрофуд, деревообробної галузі та крафтового виробництва, де було представлено учасникам можливості розвитку бізнесу в час війни.

    «За пів року роботи з малим та середнім бізнесом ми відчули наскільки корисну та потрібно роботу робимо. В час війни всі опинилися, наче в своїй «бульбашці», зі своїми проблемами. Але приблизно у всіх ці проблеми ті ж самі. Саме тому ми знайомили підприємців між собою, шукали експертів, залучали представників регіональної та центральної влади, аби знайти способи відновлювати економіку країни та сприяти розвитку бізнесу, навіть в такий складний час», -  прокоментувала керівниця проєкту Леся Крупяк.
 


Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

]]>
Щодо ставок єдиного податку для фізичних осіб-підприємців http://monitor.cn.ua/ua/economics/99087 Головне управління ДПС у Чернігівській області повідомляє, що відповідно до статей 7 та 8 Закону України від 09.11.2023 № 3460-ІХ «Про Державний бюджет України на 2024 рік» з 01.01.2024 установлено місячні розміри прожиткового мінімуму для працездатних осіб у сумі 3028 грн та мінімальної заробітної плати у сумі 7100 гривень. Економіка article Tue, 16 Jan 2024 15:02:04 +0200 Оскільки згідно з Податковим кодексом України (далі - ПКУ) граничний обсяг доходу для платників єдиного податку першої - третьої груп розраховується з урахуванням мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, у 2024 році розмір доходу для фізичних осіб - платників єдиного податку не повинен перевищувати: для першої групи платників єдиного податку -1 185 700 грн; другої групи платників єдиного податку - 5 921 400 грн; третьої групи платників єдиного податку - 8 285 700 гривень.
Згідно з п. 293.1 ст. 293 ПКУ ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, другої групи — у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Отже, максимальний місячний розмір авансового внеску по єдиному податку у 2024 році для фізичних осіб - платників єдиного податку першої групи становить 302,80 грн, для платників єдиного податку другої групи - 1420,0 гривень.
Відповідно до п. 293.3 ст. 293 ПКУ відсоткова ставка єдиного податку для платників третьої групи встановлюється у розмірі 3 відсотків доходу - у разі сплати податку на додану вартість згідно з ПКУ та 5 відсотків доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку.

     Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області
 

]]>
До «Армії відновлення» на Чернігівщині залучено понад вісім тисяч осіб http://monitor.cn.ua/ua/economics/99058 Урядовий проєкт «Армія відновлення» стартував у жовтні 2022 року. Його мета – залучення незайнятих громадян до суспільно корисних робіт, які в умовах воєнного стану мають оборонний характер або ж спрямовані на ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій, задоволення потреб Збройних Сил України, а також підтримку економіки області. Економіка article Sat, 13 Jan 2024 11:07:12 +0200 Роботи не потребують спеціальної професійної підготовки. Програма орієнтована на працездатних осіб, які за віком та станом здоров’я не мають обмежень для участі.

Про підсумки проєкту «Армія відновлення» на Чернігівщині у 2023 році розповіли сьогодні директорка Чернігівського обласного центру зайнятості Людмила Ключник та заступник директора Департаменту економічного розвитку ОДА Юрій Сухомлин на брифінгу в медіацентрі ОВА.

Чернігівщина  однією із перших долучилась до реалізації проєкту. Як результат – область увійшла до п'ятірки областей з найбільшою кількістю залучених безробітних – більше 8 тисяч осіб.

    «У 2023 році 52 громади області ухвалили рішення про організацію таких робіт в умовах воєнного стану. Завдяки цьому вдалося розв’язати низку актуальних питань як для громад, так і для задоволення потреб Збройних сил України. Хочу нагадати, що ці види робіт в обов’язковому порядку погоджуються з військовим командуванням», – зазначив Юрій Сухомлин.

Фінансування участі безробітних у суспільно корисних роботах здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. За 2023 рік його розмір становив понад 41 мільйон гривень, на 2024 – прогнозуються видатки у розмірі 60 мільйонів.

Наразі оплата за відпрацьований місяць на суспільно корисних роботах складає до півтора мінімальних заробітних плат, тобто 10 650 гривень.

    «Минулого року обласною службою зайнятості були укладені договори з 76 підприємствами та організаціями. Всі ці роботи були спрямовані переважно на облаштування укриттів, прибирання та утримання у належному стані придорожніх смуг, плетіння маскувальних сіток, виготовлення окопних свічок, чергування у пунктах незламності, приготування їжі військовим», – розповіла Людмила Ключник.

Віднедавна до участі у суспільно корисних роботах за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття можуть залучатися незайняті внутрішньо переміщені особи без офіційного статусу безробітного. За 2023 рік таких 224, загалом же минулого року на суспільно корисні роботи направлено 8354 особи. Найбільше – у Чернігівській, Вертіївській, Борзнянській, Варвинській, Городнянській, Крутівській, Бахмацькій громадах.

    «Наразі середній розмір допомоги по безробіттю складає 4053 гривні, тому участь у суспільно корисних роботах – це можливість отримувати заробітну плату, здобувати страховий стаж, а також долучатись до підтримки економічного фронту не втративши при цьому статус безробітного», – зауважила Людмила Ключник.
 


Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

]]>
Платники Чернігівщини сплатили у 2023 році майже 31 млрд гривень податків, зборів, обов’язкових платежів та єдиного внеску http://monitor.cn.ua/ua/economics/99048 Платниками податків Чернігівської області до бюджетів усіх рівнів у 2023 році сплачено 19,3 млрд грн податків, зборів та обов’язкових платежів, що на 20,9 відс. (на 3,3 млрд грн) перевищує факт надходжень 2022 року. Економіка article Fri, 12 Jan 2024 08:01:22 +0200 Єдиного соціального внеску надійшло 11,6 млрд грн (зростання до надходжень попереднього року на 25,8 відс.). Про це повідомив виконуючий обов’язки начальника Головного управління ДПС у Чернігівській області Юрій Твердохліб.
Зокрема, до державного бюджету спрямовано 9 млрд грн, що становить 46,7 відс. загальної суми сплачених податків. Значна частина доходів державного бюджету забезпечена від надходжень податку на доходи фізичних осіб і військового збору – 4,4 млрд грн (48,4 відс. загальної суми), податку на додану вартість – 2,3 млрд грн (25,5 відс.), рентних платежів за користування природними ресурсами – 1,3 млрд грн (14,8 відс.) та податку на прибуток – 0,9 млрд грн (9,5 відс.). Сума сплачених до державного бюджету податків зросла на третину (+2,3 млрд грн) порівняно з надходженнями 2022 року. Без врахування спрямування у IV кварталі 2023 року податку на доходи з грошового забезпечення військовослужбовців до спеціального фонду державного бюджету у сумі майже 1,2 млрд грн, суб’єкти господарювання сплатили на рахунки державного бюджету, відкриті для Чернігівської області, на 16 відсотків більше податків у порівнянні до 2021 та 2022 років.
До місцевих бюджетів усіх рівнів платниками податків забезпечено 10,3 млрд грн (53,3 відс. у загальній сумі надходжень), в тому числі податку на доходи фізичних осіб – 7,6 млрд грн (74,2 відс. у загальнообласній сумі надходжень до місцевих бюджетів), єдиного податку – 1,2 млрд грн (11,5 відс.), податку на майно – майже 0,8 млрд грн (8 відс.). Факт попереднього року перевищено на 11,7 відс. або на 1,1 млрд гривень (не зважаючи на діючі у 2023 році норми законодавства щодо наявності пільг по сплаті окремих податків та щодо перерозподілу коштів між бюджетами по ПДФО з грошового забезпечення військовослужбовців).
За 2023 рік найбільше надходжень податків, зборів та платежів до Зведеного бюджету Чернігівської області забезпечено суб’єктами господарювання по таких галузях:
- державне управління, оборона, охорона правопорядку, освіта та охорона здоров’я – 38,9 відс.,
- сільське та лісове господарство – 15,5 відс.,
- переробна промисловість – 10,1 відс.,
- добувна промисловість – 8,7 відс.,
- оптова і роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів – 5,9 відс.,
- діяльність у сфері виробництва та розподілення електроенергії, газу та води – 4,3 відс.,
- здавання під найм нерухомості та надання послуг юридичним особам – 2,7 відс.;
- будівництво – 1,5 відсотки.

Головне управління ДПС у Чернігівській області висловлює щиру вдячність платникам податків за належне виконання своїх обов’язків щодо сплати податків до бюджетів та єдиного внеску.

 Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області

 

]]>
До уваги роботодавців! http://monitor.cn.ua/ua/economics/99003 З 1 січня 2024 року вступили в силу нові норми компенсації за облаштування робочого місця для людей з інвалідністю І та ІІ груп: Економіка article Sat, 06 Jan 2024 12:40:43 +0200 • до 106,5 тис. грн – для особи з інвалідністю I групи (15 мінімальних зарплат);
• до 71 тис. грн – для особи з інвалідністю ІІ групи (10 мінімальних зарплат).

Компенсуються фактичні витрати за придбання меблів, поручнів та брусів, допоміжних засобів для позиціонування курсора та тактильних комп’ютерних дисплеїв,брайлівських клавіатур та портативних пристроїв, підйомних платформ для робочих місць тощо.
Для отримання коштів працедавцю необхідно впродовж 90 календарних днів з дня працевлаштування людини подати до центру зайнятості за місцем своєї господарської діяльності у паперовій або електронній формі заяву про надання компенсації та копії документів, які підтверджують працевлаштування особи з інвалідністю та придбання роботодавцем допоміжних засобів для облаштування робочого місця.
Рішення про надання або відмову в наданні компенсації приймає обласний центр зайнятості упродовж 10-ти робочих днів з дня отримання документів, що оформляється відповідним наказом. Кошти на рахунок заявника перечислюються упродовж 5-ти робочих днів з дня прийняття рішення про надання компенсації.

Більше про програму можна дізнатися тут

     За консультацією звертайтеся до найближчого структурного підрозділу обласного центру зайнятості або на канал онлайн-підтримки в Telegram

Чернігівський обласний центр зайнятості

 

]]>
Минулого року доходи місцевих бюджетів Чернігівської області склали 10,7 мільярда гривень http://monitor.cn.ua/ua/economics/98992 У 2023 році доходи загального фонду місцевих бюджетів області (без субвенцій і дотацій з державного бюджету) виконані в сумі 10,7 млрд гривень. У порівнянні з 2022 роком, доходи збільшилися майже на 14%. Економіка article Fri, 05 Jan 2024 14:06:42 +0200 Домінантну позицію в структурі доходів займає податок на доходи фізичних осіб  (71,6%) – 7,6 млрд грн. Це на 662,8 млн грн більше порівняно з 2022 роком.

Питання своєчасної виплати заробітної плати працівникам, що утримуються з місцевих бюджетів, – під постійним контролем органів виконавчої влади та місцевого самоврядування.

За оперативними даними, протягом 2023 року на виплату заробітної плати з нарахуваннями працівникам установ бюджетної сфери з місцевих бюджетів області направлено 7,2 млрд грн.

За повідомленням Департаменту фінансів
Чернігівської обласної військової адміністрації

 

]]>
Збільшено компенсації роботодавцям за працевлаштування ВПО http://monitor.cn.ua/ua/economics/98990 Внесено зміни до Порядку надання роботодавцю компенсації витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб внаслідок проведення бойових дій під час воєнного стану в Україні (постанова КМУ від 27 грудня 2023 року № 1390 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо врегулювання окремих питань зайнятості населення”). Економіка article Fri, 05 Jan 2024 13:38:30 +0200 Зокрема, збільшено строки надання та розміри компенсації роботодавцям витрат на оплату праці за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб та внутрішньо переміщених осіб з інвалідністю.
Отож, загальну тривалість надання компенсації збільшено:
-    до 3 місяців - за працевлаштування ВПО;
-    до 6 місяців - за працевлаштування ВПО з числа осіб з інвалідністю.
Розмір компенсації залежить від розміру мінімальної заробітної плати, яка з 1 січня 2024 року зросла до 7100 грн, а з 1 квітня 2024 року становитиме 8 000 грн.
Таким чином, з 2024 року роботодавець отримав право на компенсацію:
-    до 24 тис. грн - за кожну працевлаштовану внутрішньо переміщену особу;
-    до 48 тис. грн - за кожну працевлаштовану внутрішньо переміщену особу з інвалідністю.
Як повідомили на сайті Мінекономіки, орієнтовно на реалізацію програми у поточному році передбачено 350 млн грн.

     Консультації на нашому каналі онлайн-підтримки в Telegram

Чернігівський обласний центр зайнятості

]]>
Діє програма безкоштовної профтехосвіти для УБД – на вибір 95 робітничих професій та 365 програм підвищення кваліфікації http://monitor.cn.ua/ua/economics/98972 Державна служба зайнятості реалізує експериментальний проєкт із організації професійного навчання учасників бойових дій та людей з інвалідністю внаслідок війни. Економіка article Wed, 03 Jan 2024 14:25:41 +0200 Таке навчання здійснюється для здобуття професії чи підвищення кваліфікації в Центрах професійно-технічної освіти державної служби зайнятості.
Для участі у програмі потрібно:
 обрати професію чи освітню програму із запропонованих переліків, розміщених на сайті Державногоцентру зайнятості;
     визначити заклад професійної освіти державної служби зайнятості;
     подати заяву - це  можна зробити онлайн
     підписати договір та приступити до навчання.

Навчання може здійснюватися як за очною, так і дистанційною, дуальною формами. Термін навчання до 6 місяців.

До речі, новими освітніми можливостями для ветеранів вже скористався і наш земляк – мешканець Корюківки Павло Самойленко, який наразі дистанційно проходить перепідготовку за професією оператор з обробки інформації та програмного забезпечення у Рівненському центрі професійно-технічної освіти Державної служби зайнятості.

Більше про послугу читайте за посиланням:
Консультації на каналі онлайн підтримки в Telegram

]]>
Як змінився розмір пенсій з 1 січня 2024 року http://monitor.cn.ua/ua/economics/98964 Закон України “Про Державний бюджет України на 2024 рік” передбачає підвищення у 2024 році, зокрема, розмірів прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати. Економіка article Wed, 03 Jan 2024 08:41:45 +0200 Так, згідно зі статтею 8 зазначеного Закону з 1 січня 2024 року мінімальну заробітну плату встановлено в розмірі 7100 грн (до 1 січня – 6700 грн). 

Таке збільшення є підставою для перерахунку пенсій непрацюючим особам, які досягли віку 65 років та мають повний страховий стаж (30/35 років для жінок / чоловіків відповідно): мінімальний розмір пенсій таких пенсіонерів  з 1 січня 2024 року не може бути меншим за 40% мінімальної зарплати – 2 840 грн (частина друга статті 28 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”).

Крім того, з 1 січня збільшиться розмір щомісячної грошової виплати особам, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною (Закон України “Про щомісячну грошову виплату деяким категоріям громадян”).

Відповідно до статті 7 Закону “Про Державний бюджет України на 2024 рік” з 1 січня 2024 року зростають розміри прожиткового мінімуму. Зокрема, розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, збільшується до 2361 грн, а прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць – до 2 920 грн.

З урахуванням зазначеного, з 1 січня 2024 року з 258,90 до 292,00 грн зросте розмір надбавки до пенсії почесним донорам України, який обчислюється як 10% розміру прожиткового мінімуму на одну особу з розрахунку на місяць. 

Водночас пунктом 9 Прикінцевих положень Закону “Про Державний бюджет України на 2024 рік” встановлено, що перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого на 1 січня 2024 року, проводиться з 1 березня 2024 року разом зі щорічною індексацією пенсій.

За інформацією Головного управління
Пенсійного фонду України в Чернігівській області

]]>
Бюджет Чернігова: які основні показники на 2024 рік та куди скеровують кошти? http://monitor.cn.ua/ua/economics/98933 Зменшені всі некритичні витрати, головна фінансова увага зосереджена на підтримці військових. 28 грудня виконавчий комітет Чернігівської міської ради погодив бюджет Чернігівської міської територіальної громади на 2024 рік. Економіка article Fri, 29 Dec 2023 08:47:01 +0200 Формуючи кошторис міста на наступний рік, суттєво «порізані» всі капітальні видатки, за всіма напрямками. Пріоритет — підтримка ЗСУ та зміцнення обороноздатності Чернігова, виходячи з можливостей бюджету, а також забезпечення містян базовими послугами.

— Намагалися знайти баланс у цьому бюджеті між забезпеченням головних напрямків, за які відповідаємо перед містянами (інфраструктура, освіта, охорона здоров'я, асигнування культури, спорту, прибирання міста, робота транспорту) та цією задачею, яка стоїть перед кожним українцем — підтримувати ЗСУ та наближати Перемогу. Вважаю, в межах тих скромних можливостей, зменшивши некритичні витрати, 1 млрд 400 млн на ЗСУ  — суттєвий внесок міста. Цей бюджет не про розвиток, а про базове функціонування міста і допомогу військовим, — охаректуризував принцип побудови бюджету в.о. міського голови Олександр Ломако.

Начальниця фінансового управління презентувала відкоригований проєкт головного фіндокумента громади, із врахуванням змін Верховної Ради до Бюджетного кодексу України, якими вилучено з місцевих бюджетів у державний «військовий ПДФО», пропозицій міської військової адміністрації та громадськості.

Дохідна частина — 2 млдр 856 млн грн (її формують: надходження ПДФО (на 62,7%), місцеві податки (25,2%), акциз (9,8%), надходження від орендної плати (1,1%), адмінпослуг (0,8%) та інші (0,4%)).

— Якщо порівнювати з бюджетом, який приймали 7 листопада, то власні надходження були 3 млрд 379 млн і ми прогнозували ріст 400 млн до плану, то зараз наші надходження складають 2 млрд 772 млн по загальному фонду, що менше від планових показників цього року на 206 млн, зокрема, зменшується доля податку на доходи фізичних осіб — зазвичай ця частка була 70%, то зараз 63%, — пояснила Олена Лисенко, начальниця фінуправління. — Дохідна частина зменшилася більше, ніж на 600 млн, тому за всіма напрямками була скорочена видаткова частина.
 

Після коригування проєкту бюджету зменшено фінансування за всіма напрямками.

    — За рахунок зменшення витрат по всіх галузях, змогли віднайти фінансування на підтримку ЗСУ, — зауважив Олександр Ломако.

Підтримка ЗСУ
У бюджеті на наступний рік закладено 314,8 млн грн на підтримку військових за різними напрямками, або 25,9% від незахищених статей витрат: 188,9 млн — підтримка ЗСУ та заходи з тероборони; 86,2 млн — заходи з реабілітації військових; 35 млн — фінансова підтримка мобілізованих та членів сімей загиблих воїнів; 4,7 млн — вшанування пам'яті загиблих захисників та захисниць.

Також додаткові кошти до вищезазначених сум спрямують після розподілу залишків 2023 року, орієнтовно це ще додатково мінімум 100 млн на допомогу ЗСУ, зауважив Олександр Ломако.

    — 189 млн по запитах військових частин спрямовуємо на придбання автомобілів, дронів, тепловізорів тощо. Відразу кажу, цей напрямок ми ще збільшимо, коли знатимемо залишок 2023-го року, і з цих коштів 100 млн спрямує на допомогу ЗСУ.  На заходи реабілітації  у нас зараз 86,2 млн, але ще мінімум 30 млн додамо для завершення робіт в лікарнях №3 та 4.  Фінансову підтримку мобілізованих також збільшимо ще близько 30 млн.Загалом додамо до 160 млн грн в 2024 році і загальна сума на ЗСУ буде близько півмільярда.

Освіта

1 млрд 050 млн, з них захищені статті — 949 млн (наприклад, зарплати — 611,4 млн). Зменшено у порівнянні з першим проєктом бюджету на 66,9 млн.

Так, на капітальні видатки у наступному році передбачено 57 млн грн.

    — Враховуючи, що у нас 100 закладів освіти (приміщень), то 57 млн — дуже несуттєві кошти, за які не зможемо вирішити суттєвих проблем. Це тільки на дах школи №12, систему протипожежної безпеки у школі №1, харчоблок у школі №3, невеличкі ремонтні роботи із заміни вікон і санвузлів у інших закладах освіти. Вперше спрямовуємо кошти, 12 млн, на новий для себе напрямок — предметні кабінети в ліцеях. Продовжимо роботи в школі №19, щоправда, фінансуваємо їх в об'ємі 5 млн, при потребі 50 млн. Сподіваюсь, що залучимо кошти якщо не державного бюджету, то міжнародних партнерів.

Витрати на благоустрій зменшені з 418 до 308,4 млн

На  напрямок ЖКГ закладається 385,1 млн. Після коригування кошторису видатки зменшено на 110,2 млн. Зокрема, з них на благоустрій передбачається 308,4 млн грн.

Під благоустроєм маються на увазі роботи, пов'язані з прибиранням міста, утриманням очисних споруд та зливових каналізацій, обслуговування мереж зовнішнього освітлення та освітлення вулиць, утримання місць поховання, утримання вулично-дорожньої мережі тощо. Початкова потреба всіх розпорядників коштів, які забезпечують виконання цих робіт була 418 млн. У першому проєкті бюджету погодили видатки у розмірі 324 млн, після урізання всіх витрат їх зменшили до 308,4 млн грн.

    — Щоб чернігівці розуміли, кошти, які зменшили, це не просто цифри. Це менша кількість робіт. Відповідно, менше буде прибиратися місто і це потрібно розуміти. Бо звідки ми взяли на ЗСУ 314 млн? Зменшили низку заходів, — пояснив в.о. міського голови. — Прибирання буде на якийся відсоток меншим, від того, до якого звикли чернігівці.

Наприклад, якщо говорити про «Зеленбуд», то за розрахунками підприємства, на діяльність та виконання покладених обов'язків, у 2024 році потрібно було 96 млн грн, а у бюджеті-2024 закладається 62 млн грн.

Решта напрямків ЖГК буде профінансовано в таких обсягах:

    25,1 млн — аварійно-відновлювальні роботи житлового фонду;
    38,6 млн — будівництво та реконструкція об'єктів ЖКГ (водопровід та каналізаційні мережі, розширення кладовища «Яцево»);
    110,3 млн — внески у статутні капітали комунальних підприєств критичної інфраструктури, згідно Закону України у розмірі 4,1% від ПДФО (10 млн — на забезпечення діяльності КП «Теплокомуненерго», 49,3 млн — для реконструкції системи КОС, 51 млн — для реконструкції самопливного каналізаційного колектору);
    10,1 млн — громадський порядок та безпека;
    0,7 млн — охорона навколишнього середовища (підтримання санітарного стану р. Стрижень, моніторинг забрудення підземних вод та утилізація відходів);
    6,5 — інша діяльність.

Охорона здоров'я

На цю сферу планують спрямувати 214,6 млн грн. Після коригування головного фіндокумента, видатки за напрямком зменшено на 48,8 млн.

Зокрема, 93,5 млн потрібно для оплати комунальних послуг та енергоносіїв. 85,7 млн — для придбання медичного та реабілітаційного обладнання.

На проведення реконструкцій та капремонтів у медзакладах закладається 6,2 млн, з яких 3 млн на реабілітаційні відділення.
 

 

Пресслужба Чернігівської міської ради

]]>
У Ніжинській громаді створюють швейне підприємство http://monitor.cn.ua/ua/economics/98922 Створити нові робочі місця для жінок-переселенок вирішили у Ніжинській громаді. На базі комунального підприємства за підтримки донорів організовують виробництво з пошиття одягу. Економіка article Wed, 27 Dec 2023 15:18:31 +0200 22 грудня у Центрі соціальної адаптації (Територіальний центр соціального обслуговування) команда проєкту «Створення умов для працевлаштування та соціально-психологічної адаптації внутрішньо переміщених осіб шляхом створення виробництва з пошиття одягу на базі комунального підприємства у Ніжинській ТГ» провела зустріч з жінками, які виявили бажання працювати на швейному виробництві, що створюється у нашій громаді.

Команда, котра працює над створенням виробництва, повідомила запрошених, що кожна майбутня працівниця матиме змогу безкоштовно долучитися до тренінгів професійних психологів та соціальних працівників, а також пройти навчально-практичний курс для посилення професійної підготовки майбутніх швачок та формування згуртованості колективу.

Проєкт реалізується ГО «ЧАС ДЛЯ НАС» завдяки Спільній ініціативі Європейського Союзу та Програми розвитку ООН «Мери за економічне зростання» (M4EG) та за підтримки Ніжинської міської ради.

Ніжинська міська рада

]]>
У КП «Чернігівводоканал» проведено обшук через перешкоджання роботі аудиторів http://monitor.cn.ua/ua/economics/98917 У приміщеннях КП «Чернігівводоканал» Чернігівської міськради проведено обшук з метою отримання документів у рамках кримінального провадження, відкритого в результаті недопуску аудиторів до перевірки. Економіка article Wed, 27 Dec 2023 14:25:43 +0200

Раніше фахівці Держаудитслужби у рамках планової ревізії  не змогли отримати необхідні документи від комунального підприємства. Йдеться про фактичне підтвердження ефективності  використання коштів з резервного фонду державного бюджету майже 150 млн грн, які були виділені  КП «Чернігівводоканал» на відновлення зруйнованої комунальної інфраструктури під час ворожих обстрілів.

Державні аудитори перевіряють дане  комунальне підприємство у рамках загального аудиту Чернігівської територіальної громади за період  з 1 квітня 2021 по 30 червня 2023 року. 

При цьому КП «Чернігівводоканал», як і  міськрада Чернігова, попри запроваджену кримінальну відповідальність,  чинять масштабний опір роботі аудиторів при перевірці законності витрачання бюджетних коштів на відновлення після руйнувань внаслідок агресії росії. 

За даними фактами Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області звернулося до правоохоронних органів. У звʼязку з перешкоджанням роботі аудиторів у Чернігові вже відкрито 14 кримінальних проваджень по статті 351 КК України.

 Як відомо, 31 липня цього року Президент України підписав Закон про внесення змін до Кримінального кодексу України, які, зокрема, передбачають кримінальну відповідальність за перешкоджання діяльності аудиторів.

 У свою чергу Управління Північного офісу Держаудитслужби в Чернігівській області звертається до об’єктів контролю, а саме:  Виконавчого комітету Чернігівської міської ради, Управління житлово-комунального господарства та Управління капітального будівництва Чернігівської міської ради, Комунального підприємства  «Чернігівводоканал» та нагадує про необхідність працювати у законодавчому полі, не створюючи перешкод  для аудиторів  під час виконання ними посадових обов’язків  щодо контролю за використанням бюджетних коштів.

 

Пресслужба Управління Північного офісу

 Держаудитслужби в Чернігівській області

]]>
Соціальне житло в Україні: законодавчі аспекти http://monitor.cn.ua/ua/economics/98881 Принципове розуміння соціального житла, закладене в Законі України «Про житловий фонд соціального призначення», є обґрунтованим, узгоджується з досвідом інших розвинених країн. Економіка article Thu, 21 Dec 2023 22:11:09 +0200 Даючи визначення соціального житла, ми керуємося визначенням, використаним у записці Організації економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) «Social housing: A key part of past and future housing policy»: «У цій записці соціальне житло визначається як наймане житло, що надається за цінами, нижчими за ринкові, і яке є цільовим та розподіляється відповідно до певних правил, таких як встановлені потреби або черги на отримання житла».

Наведене визначення містить дві ключові ознаки соціального житла:

житло надається в найм за ціною, що є нижчою за ринкову («соціальний», «пільговий» або ж «субсидований» найм – ці терміни ми використовуватимемо як синоніми),

право на такий «пільговий» найм не є загальним, а надається за певними критеріями.

Однак в Україні проблема полягає в тому, що задекларовані в Законі України «Про житловий фонд соціального призначення» підходи не підкріплені реальними механізмами реалізації. Крім того, якщо заглиблюватися в деталі, виявляється, що закон має низку внутрішніх протиріч. Докладно про них читайте у звіті «Огляд і аналіз міжнародного й українського досвіду формування та використання фонду соціального житла».

Також, оскільки з прийняттям Закону України «Про житловий фонд соціального призначення» не було скасовано анахронічних положень Житлового кодексу України щодо забезпечення житлом, на практиці поява зазначеного закону не призвела до розв’язку проблеми «квартирної черги» через інструмент соціального житла, а лише спричинила появу ще однієї «квартирної черги» — «соціальної» (за згаданим законом) на додачу до «загальної» (за Житловим кодексом).

При цьому держава фактично самоусунулася від фінансування житлового фонду соціального призначення, цілком поклавши весь тягар його формування й утримання на плечі місцевого самоврядування.

Як наслідок, територіальні громади або не мають фонду соціального житла взагалі, або мають доволі обмежений фонд соціального житла, який не відповідає фактичній потребі. І рекомендувати органам місцевого самоврядування розвивати фонд соціального житла в умовах недосконалого правового регулювання та практичної відсутності державної підтримки ми не можемо.

Найпростішим розв'язанням проблеми забезпечення ВПО житлом може видатися будівництво нового житла. Однак такий підхід може виявитися хибним у середньо- та довгостроковій перспективі, якщо подивитися на досвід країн Західної Європи та взяти до уваги демографічні та міграційні процеси в Україні.

Слід також враховувати, що, хоча державні субсидії або й прямі інвестиції в будівництво соціального житла були історично першою і тривалою формою підтримки (субсидування) цієї сфери, зараз у розвинених країнах спостерігається відмова від такого підходу. Натомість відбувся або відбувається перехід до субсидування сторони попиту (наймачів), а не сторони пропозиції (наймодавців — власників чи операторів соціального житла).

Тому в Україні більш доцільним видається зробити акцент саме на державній допомозі на наймання житла (субсидованому наймі житла). Це не є чимось новим — концепція державної допомоги на найм житла вже зараз закладена в законі про соціальне житло. Інша річ, що вона не наповнена практичним змістом. Нижче наводимо відповідні пропозиції для національного і місцевого рівнів.

Національний рівень

Для реалізації озвученого вище підходу ми вважаємо за доцільне внести зміни до Закону України «Про житловий фонд соціального призначення», якими передбачити таке:

Гарантоване надання громадянам державної грошової допомоги на наймання житла (субсидії на наймання житла) за аналогією з чинною системою житлових субсидій на оплату житлово-комунальних послуг;

Дозвіл одержувачам субсидії на наймання житла наймати будь-яке житло на їхній власний вибір;

Усунути інші протиріччя, про які йшлося вище.

Такий підхід:

дозволить ВПО вийти за межі «соціального гетто» та інтегруватися в громаду;

відкриє їм доступ до приватного житлового фонду, що зменшить навантаження на державний і комунальний житловий фонд;

дасть змогу обирати житло відповідно до власних потреб і або заощадити, обравши дешевше житло в передмісті, або ж доплатити з власних коштів та найняти дорожче житло ближче до місця роботи, навчання тощо;

зніме нерівномірне та несправедливе навантаження на місцеві бюджети (виплата субсидії має здійснюватися з державного бюджету).

В рамках закону про соціальне житло повинні бути уніфіковані наявні сьогодні різні підходи до забезпечення громадян житлом на умовах «пільгового» найму. Відповідні положення повинні бути виключені з Житлового кодексу.

Передбачені законодавством «фонди житла для тимчасового проживання» за всіма ознаками відповідають поняттю соціального житла, тож регулювання і цієї сфери також слід здійснювати уніфіковано в рамках єдиного законодавства щодо соціального житла.

Ми свідомі, що навіть за наявності субсидії на наймання житла не всі категорії громадян зможуть знайти для себе житло на вільному ринку. Це стосується, зокрема, осіб з певними захворюваннями, осіб, що потребують стороннього догляду тощо. Спеціально для таких осіб слід залишити поняття «соціального житла» як спеціально виділених для соціального найму одиниць житла, які гарантовано будуть надаватися відповідним категоріям громадян. Втім, слід відмовитися від встановленого зараз символічного розміру плати за наймання соціального житла на користь більш справедливої вартості найму, встановивши її, наприклад, у розмірі субсидії на наймання житла.

Також слід враховувати, що частина громадян потребуватиме насправді не соціального житла, а соціального обслуговування, яке включатиме не лише проживання, але й забезпечення харчуванням, одягом, лікуванням тощо. Для такої категорії громадян іншим законодавством передбачені установи соціального обслуговування. Такі установи по суті не належать до предмету регулювання Закону України «Про житловий фонд соціального призначення», і відповідні положення повинні бути з нього виключені.

Місцевий рівень

На місцевому рівні також можна впровадити місцеву допомогу на наймання житла для певних категорій громадян — навіть не чекаючи змін до законодавства на національному рівні. Уже зараз окремі громади відповідно до власних повноважень впроваджують місцеві програми соціальної підтримки ВПО, членів сімей військовослужбовців, інших категорій громадян.

У деяких громадах зводяться тимчасові модульні містечка або навіть ведеться будівництво нового житла під потреби соціального найму. Ми рекомендуємо оцінити, виходячи з місцевих умов, доцільність заміни капітальних інвестицій у житло (в якому поселяться, умовно, кілька родин) на таку ж за обсягом фінансування місцеву допомогу на наймання житла (яку зможуть протягом кількох років використовувати кілька десятків родин).

Стаття підготовлена в рамках проєкту «Житло для життя: комплексні рішення для внутрішньо переміщених осіб», створеного Громадською організацією «Київський міський осередок Всеукраїнської громадської організації «Громадянська мережа ОПОРА» завдяки отриманому гранту від Програми «Підтримка організацій громадянського суспільства (ОГС)» в Україні у межах фінансової підтримки Посольства Великої Британії. Програма реалізується Crown Agents у партнерстві з International Alert і у співпраці з Crown Agents in Ukraine.

Зміст звіту не обов’язково відображає погляди Посольства Великої Британії, погляди Crown Agents, International Alert та Crown Agents in Ukraine.

 

]]>
Відбулася презентація та обговорення проєкту бюджету Чернігівської міської територіальної громади на 2024 рік http://monitor.cn.ua/ua/economics/98877 20 грудня в муніципалітеті начальниця фінансового управління Чернігівської міської ради Олена Лисенко презентувала проєкт головного фінансового документа на 2024 рік. Економіка article Thu, 21 Dec 2023 16:55:44 +0200 Участь в обговоренні взяли також голови депутатських фракцій Василь Білогура («Рідний дім»), Максим Черненок («Слуга народу»), Марина Семененко («Європейська солідарність»), депутати та депутатки міської ради, начальник Чернігівської міської військової адміністрації Дмитро Брижинський, представники громадськості.

Проєкт бюджету було доопрацьовано після внесення змін Верховною Радою до Бюджетного кодексу України, якими з 1 жовтня 2023 року з міських бюджетів вилучено надходження від «військогового ПДФО». Для бюджету Чернігова це мінус  160 млн грн у 2023 році, і 800 млн в 2024-му.

Відповідно, дохідна частина в кошторисі наступного року зменшена з 3 млрд 462 млн до 2 млрд 662 млн грн. Аби зробити бюджет збалансованим, коли видатки відповідають доходам, урізані статті витрат по всіх напрямках.

Відкоригований проєкт начальниця фінансового управління презентувала депутатам та громадськості. Після чого відбулося обговорення та заслуховування пропозицій, зокрема, в частині ще більшої оптимізації витрат та збільшенні підтримки ЗСУ.

Усі пропозиції, які прозвучали під час обговорення, будуть опрацьовані. Наступний етап — затвердження бюджету на 2024 рік.

Пресслужба Чернігівської міської ради

]]>
«Армія відновлення»: Чернігівщина в ТОП областей з найбільшою кількістю залучених безробітних http://monitor.cn.ua/ua/economics/98861 За інформацією Державного центру зайнятості, станом на 18 грудня 2023 року до участі в "Армії відновлення" долучилися українці та українки з 19 регіонів. На виплату заробітної плати за участь у суспільно корисних роботах з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття профінансовано більше 0,5 млрд грн. Економіка article Tue, 19 Dec 2023 14:17:10 +0200 Чернігівщина в п’ятірці областей з найбільшою кількістю залучених безробітних до суспільно корисних робіт – з жовтня минулого року 8683 направлення. Видатки з Фонду на заробітну плату безробітних склали 43,6 млн.грн.
Законодавчі зміни, які відбулися наприкінці жовтня поточного року, дають можливість масштабувати поширення програми організації суспільно корисних робіт на людей з числа ВПО, які потребують працевлаштування.
Так, постановою КМУ від 27.10.2023 № 1119 «Про внесення змін до Порядку залучення працездатних осіб до суспільно корисних робіт в період воєнного стану», надано можливість залучати до таких робіт незайнятих внутрішньо переміщених осіб працездатного віку з числа застрахованих осіб, які не мають статусу зареєстрованого безробітного, з оплатою їх праці з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття

Детальніше про даний вид тимчасової зайнятості читайте тут https://is.gd/XcucBi

                                                                                     Пресслужба Чернігівського обласного центру зайнятості
 

]]>
єВідновлення: заяву на отримання допомоги тепер можна подати через ЦНАП або нотаріусів http://monitor.cn.ua/ua/economics/98848 Про це повідомляє Громадянський діалог з посиланням на Мінінфраструктури. Економіка article Mon, 18 Dec 2023 15:15:19 +0200
Зазначається, що заяву можна подати через будь-який ЦНАП на території України. Також оновлення дає змогу громадянам подавати заяву через уповноваженого представника. Раніше українці могли подати заяву на отримання грошової допомоги тільки через застосунок Дії.
Для подачі заяви необхідно:
Звернутися до ЦНАПу або нотаріуса, маючи лише ідентифікаційний код, паспорт та електронну пошту;
У разі наявності пільгової категорії – надати документ, що її підтверджує;
Якщо заяву подає уповноважена особа – має бути довіреність на виконання правочину.
Також наголошується, що для подачі заяви право власності на житло має обов’язково бути зареєстрованим в Державному реєстрі речових прав.
ℹ️ Якщо ваше житло знищене або пошкоджене внаслідок воєнної агресії російської федерації і ви не знаєте як отримати тимчасове соціальне житло, які є можливості та що потрібно зробити для відновлення власного житла, як отримати доступ до постійного житла — звертайтеся за номером +380934033635 з 10.00 до 17.00 або пишіть на пошту ngowf.office2019@gmail.com
Нагадаємо ГО "Жіночий формат" є регіональним координатором проєкту створеним КМО ВГО «Громадська мережа ОПОРА» ОПОРА Київ @ЖИТЛО завдяки отриманому гранту від Підтримка організацій громадянського суспільства в Україні у межах фінансової підтримки British Embassy Kyiv. Програма реалізується Crown Agents у партнерстві з International Alert і у співпраці з Crown Agents in Ukraine.
]]>
Затверджено обласний бюджет Чернігівської області на 2024 рік http://monitor.cn.ua/ua/economics/98832 Відповідне розпорядження підписав начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус. Нагадаємо, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2022 № 252 «Деякі питання формування і виконання місцевих бюджетів у період воєнного стану» обласні бюджети затверджують обласні військові адміністрації. Економіка article Fri, 15 Dec 2023 10:05:07 +0200 Загальний розмір доходів обласного бюджету, з урахуванням міжбюджетних трансфертів, визначений на 2024 рік у сумі 1 мільярд 979,5 мільйона гривень. Це на 588,9 мільйона гривень (22,9%) менше, ніж було затверджено у бюджеті на поточний рік.

Таке скорочення відбулося через зменшення власних доходів обласного бюджету та відсутність у 2024 році субвенції з держбюджету на ремонт доріг. Зокрема, всі надходження з державного дорожнього фонду держава наступного року спрямовує на  потреби безпеки та оборони. Так само на посилення обороноздатності держави будуть скеровані і всі надходження від податку на доходи фізичних осіб, утриманого з виплат військовослужбовцям.

    «Левова частина (93%) запланованих видатків – це захищені статті, переважно заробітна плата та оплата енергоносіїв. Решта піде на підтримку сил безпеки та оборони, військових частин, будівництво фортифікаційних споруд тощо. Передбачили фінансування на деякі програми, які стосуються нагального, але і тут витрати мінімізували», — прокоментував В’ячеслав Чаус.

    «Ми пам’ятаємо, що в країні війна. Тому зараз переконливе «ні» зайвим витратам. Лише на захищене та підсилення обороноздатності! Це черговий виклик. І ми маємо з цим впоратися! Працюємо на Перемогу!» — наголосив начальник ОВА.

Пріоритетами під час розподілу вільних залишків коштів станом на 1 січня 2024 року також будуть питання підтримки Сил безпеки та оборони України, будівництво фортифікаційних споруд та інші оборонні напрями.

За сферами найбільші видатки обласного бюджету розподілятимуться таким чином: на освіту – 976,5 мільйона гривень, на соціальний захист та соціальне забезпечення – 419,7 мільйона гривень, на культуру i мистецтво – 204,7 мільйона гривень, на охорону здоров`я – 165,3 мільйона гривень, на фізичну культуру i спорт – 78,4 мільйона гривень тощо.

Також нагадаємо, що відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» наступного року зростає мінімальна заробітна плата: з 1 січня її розмір складатиме 7100 гривень на місяць, а з 1 квітня — 8000 гривень. Заплановане і підвищення посадового окладу працівника І тарифного розряду Єдиної тарифної сітки з 1 січня до 3 195 грн і з 1 квітня 2024 року — до 3 600 грн (нині його розмір складає 2 893 гривні).

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
 

]]>
Стан та розвиток законодавства у сфері відбудови житла. МОНІТОРИНГОВИЙ ЗВІТ №5 http://monitor.cn.ua/ua/economics/98821 П'ятий моніторинговий звіт "Стан та розвиток законодавства у сфері відбудови житла". Підготований протягом листопада 2023 року в рамках проєкту «Житло для життя: комплексні рішення для внутрішньо переміщених осіб (ВПО)». Економіка article Wed, 13 Dec 2023 16:49:53 +0200
ℹ️ Звіт доповнює і розвиває аналіз поточного стану законодавства у сфері відбудови житла, знищеного або пошкодженого внаслідок воєнної агресії російської федерації, зроблений у попередніх звітах за липень - жовтень 2023 року. У цьому звіті наведено перелік основних нормативно-правових актів у сфері відбудови житла, а також перелік основних змін до таких актів, внесених або ініційованих протягом листопада 2023 року.
📎Ми виділяємо 18 основних нормативно-правових актів у сфері відбудови житла. До цього переліку слід додати, також, програму «ВідновиДІМ» ДУ «Фонд енергоефективності», яка формально не є нормативно-правовим актом.
📍Відповідно до «програмних» документів, є принаймні вісім нормативно-правових процедур (програм, напрямів), за якими може здійснюватися відбудова/відновлення знищеного або пошкодженого житла.
Зокрема звіт містить такі основні розділи:
▪️Стан основних законодавчих ініціатив щодо відбудови житла, знищеного або пошкодженого внаслідок воєнної агресії російської федерації.
▪️Огляд змін, внесених у листопаді 2023 року до основних нормативно-правових актів у сфері відбудови житла, знищеного або пошкодженого внаслідок воєнної агресії російської федерації.
▪️Огляд нормативно-правових актів у сфері відбудови житла, знищеного або пошкодженого внаслідок воєнної агресії російської федерації.
▪️Додаток. Перелік нормативно-правових актів.
📍Деталі — у моніторинговому звіті «Стан та розвиток законодавства у сфері відбудови житла» за посиланням: https://1ll.ink/GzHht.
ℹ️ Звіт підготовлено в рамках проєкту «Житло для життя: комплексні рішення для внутрішньо переміщених осіб (ВПО)». Цей проєкт створено КМО ВГО «Громадська мережа ОПОРА» завдяки отриманому гранту від ПрограмиПідтримка організацій громадянського суспільства в Україніі у межах фінансової підтримкиBritish Embassy Kyivv. Програма реалізуєтьсяCrown Agentss у партнерстві зInternational Alertt і у співпраці зCrown Agents in Ukrainee.
]]>
Бюджети Чернігівщини у листопаді 2023 року отримали 1,9 мільярди гривень податків http://monitor.cn.ua/ua/economics/98815 Головне управління ДПС у Чернігівській області дякує всім сумлінним платникам за сплату податків, зборів, єдиного внеску та фінансову підтримку держави. Економіка article Wed, 13 Dec 2023 10:20:30 +0200 Так, у листопаді 2023 року до бюджетів усіх рівнів юридичними та фізичними особами сплачено 1,9 млрд грн податків та зборів.
До державного бюджету спрямовано 77,4 відс. надходжень (1,4 млрд грн). У порівнянні з фактом листопада минулого року зросли сплачені суми по податку на додану вартість на 22 відс. (+41 млн грн.), рентних платежах за користування природними ресурсами на 39 відс. (+33 млн грн).
До місцевих бюджетів усіх рівнів сплачено 424 млн грн податків та зборів (22,6 відс. в загальнообласній сумі). Суттєвий приріст надходжень відбувся по єдиному податку – на 49 відс. (+40 млн грн).
Крім податків, платники Чернігівщини у листопаді спрямували до державних фондів 997 млн гривень єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Завдяки виконанню свого громадянського обов’язку платниками щодо сплати податків, зборів та єдиного внеску держава стабільно отримує кошти для забезпечення Збройних Сил України, бюджетної сфери, соціальних виплат та відновлення інфраструктури.

Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області
 

]]>
Рік програми є-відновлення на Чернігівщині: виклики і перспективи http://monitor.cn.ua/ua/economics/98810 У п’ятницю, 8 грудня у у регіональному хабі ІМІ «Медіабаза. Чернігів» відбулося обговорення на тему «Рік програми є-відновлення на Чернігівщині». Економіка article Tue, 12 Dec 2023 15:19:18 +0200 У заході взяли участь представники Іванівської, Киїнської та Киселівської громад, профільних управлінь обласної та районної адміністрацій, а також громадських організацій, які опікуються питаннями відбудови та допомоги постраждалим від бойових дій.
З серпня 2023 року ГО «Жіночий формат» реалізовує проєкт «Житло для життя: комплексні рішення для внутрішньо переміщених осіб (ВПО)». Про завдання та охоплення проєкту розповіла Тетяна Бойко, керівниця проєкту «Житло для життя: комплексні рішення для внутрішньо переміщених осіб (ВПО)».
- Ця ініціатива має кілька компонентів і завдань: щоб українці поверталися в свої громади; щоб переселенці і люди, які втратили чи у яких зруйноване житло, мали можливість придбати/відновити свої оселі; щоб українці були більш поінформовані та обізнані щодо програми є-Відновлення та інших схожих програм. Проєкт реалізується у 9 областях, серед яких і Чернігівська, — сказала Бойко.
У Чернігівській області проєкт охоплює населення Іванівської, Киїінської та Киселівської громад, з якими було укладено меморандуми про співпрацю. Впродовж чотирьох місяців координатори проєкту провели 119 консультацій для постраждалих з цих громад.
- Десять учасників дізнались від координаторів проєкту, як взагалі працює застосунок  «Дія», після наданих консультацій 60 бенефіціарів звернулись за безкоштовними юридичними послугами  щодо реалізації майнових прав, відновлення документів, отримання допомоги в оформленні позовних заяв.  Серед дзвінків на гарячу лінію надходить чимало звернень психологічного характеру. Людям важливо, щоб їх вислухали. Тож часто наші координатори працюють як психологічна підтримка, — повідомила Антоніна Федорченко, керівниця ГО «Жіночий формат».
Учасники заходу, говорячи про статистику руйнувань та звернень, зазначали, що серед постраждалих обізнаність щодо можливостей отримати компенсацію за зруйноване майно значно збільшилася. Проблемою залишається питання відсутності смартфонів у людей, у декого відсутність через переконання ІПН, багато проблем технічного характеру, пов’язаних із функціоналом додатку ДІЯ, відновленням втрачених документів, встановлення права власності, якою буде процедура верифікації результатів тощо.
При цьому слід відмітити, що є і певні зрушення. За словами Сергія Курені, в.о. начальника управління архітектури і містобудування Чернігівської ОВА, на отримання компенсації за пошкоджене майно в області подали заяви 3200 постраждалих. З них 1307 заяв опрацьовано, люди отримали понад 130 млн гривень компенсації. Щодо знищеного майна, то отримано 440 звернень, видано 71 житловий сертифікат на суму 102 млн гривень.
Серед 38 громад Чернігівської області найбільше постраждали населені пункти біля обласного центру.
За словами заступника Киїнського сільського голови Віктора Нікітенка, в громаді було пошкоджено1123 будівлі, з них 90% - це житло. Від людей вже отримали 1429 заяв на реєстрацію руйнувань.
- Громадяни подали 293 заявки на відбудову, в тому числі 19 заявок на отримання сертифікатів на повністю знищене майно. Комісія опрацювала 182 рішення на суму понад 44 млн. гривень, з них 7 рішень по знищеному майну, на отримання сертифікату понад 13 млн, - розповів він.
У Іванівській громаді подано на є-Відновлення 119 заяв на пошкоджене майно і 60 заяв на отримання сертифікатів на знищене майно. 508 власників пошкодженого майна вже отримали компенсацію на загальну суму 62,6 млн грн. Також 36 власникам знищених житлових будинків нараховано компенсації на загальну суму 47,6 млн грн.
За словами Світлани Струк, заступниці Іванівського голови, багато питань виникає в процесі роботи комісії, пов’язаних з прийняттям рішень щодо тих або інших особливостей руйнувань або пошкоджень. Також непростим завданням є забезпечити роботу комісії.
- У нас в комісії 22 особи. Реально працюють 16. Представники громадськості ходять в залежності від бажання. І фактично вся відповідальність і навантаження лягає на працівників сільської ради. Пошкодженого і знищеного майна дуже багато, тому складно працювати, - зазначила вона.
Киселівська сільська рада отримала 116 заяв по пошкодженому майну і 33 заяви по зруйнованому майну. Наразі проведено біля 90 обстежень, прийнято 53 рішення щодо компенсації і люди отримали гроші.
- По знищеному майну було прийнято 9 рішень на сертифікати, але внесено в реєстр на отримання сертифікату тільки 8. Бо одного із заявників не можемо внести в реєстру. Вже зверталися до служби підтримки, до реєстратора, були телефонні розмови, але проблему вирішити не можемо, - розповіла Ольга Пирогоїд, представниця Киселівської громади. За її словами серед проблем можна виділити нерозуміння людьми процедури отримання компенсації: багато хто думає, що якщо подали повідомлення про руйнування, то більше нічого робити не треба.
 - Обговорення проблемних питань в колі людей, які безпосередньо беруть участь у реалізації програми дає змогу шукати рішення, тож така спільна робота передбачає подальший обмін інформацією, долучення до діяльності комісій та всебічну підтримку, яку може надати громадський сектор для реалізації програми, - підсумувала захід Наталія Висіканець координаторка проекту «Житло для життя: комплексні рішення для внутрішньо переміщених осіб (ВПО)» в Чернігівській області.
Учасники домовилися про узагальнення найбільш актуальних питань від представників комісій, що проводять обстеження зруйнованого/пошкодженого майна, а також від мешканців, та передачу їх на загальноукраїнський рівень. Крім того, було запропоновано обмінюватися інформацією щодо роз’яснень та змін, які відбуваються в даній сфері.
ГО "Жіночий формат" є регіональним координатором проєкту «Житло для життя: комплексні рішення для внутрішньо переміщених осіб», створеного КМО ВГО «Громадська мережа ОПОРА» @ОПОРА Київ @ЖИТЛО завдяки отриманому гранту від @Підтримка організацій громадянського суспільства в Україні у межах  фінансової підтримки @British Embassy Kyiv. Програма реалізується @Crown Agents у партнерстві з @InternationalAlert і у співпраці з @Crown Agents in Ukraine.
Детальна інформація про проєкт — https://tinyurl.com/ycyv6mm6 

]]>
Конкурс на отримання гранту для мікробізнесу http://monitor.cn.ua/ua/economics/98745 Оголошується приймання заявок на участь у конкурсі на отримання гранту для мікробізнесу (третій, завершальний раунд). Проєкт фінансується Українським гуманітарним фондом (УГФ) та реалізується у партнерстві з міжнародною гуманітарною організацією ZOA in Ukraine. Економіка article Mon, 04 Dec 2023 13:16:47 +0200 Учасниками та учасницями конкурсу можуть бути:

    фізичні особи підприємці (ФОП), самозайняті особи, та особи, які мають на меті розпочати свою підприємницьку діяльність. Такі особи можуть отримати грант у розмірі 1000 $. Форма заявки за посиланням: https://forms.gle/sBWSMi3XRE6E2zK79;
    фізичні особи підприємці (ФОП). Такі особи можуть отримати грант у розмірі 3000 $. Форма заявки за посиланням: https://forms.gle/AE2e6XMBFU6M9sxn8.

Географія проведення конкурсу — виключно Чернігівська область (заявки з інших областей розглядатись не будуть). Пріоритет буде надаватися заявникам які: мають довідку ВПО (отримали після 24.02.2022), вразливим категоріям населення (або, якщо члени їх родини мають таку вразливість), та особам, чий бізнес зазнав негативного впливу внаслідок війни.

Кінцевий термін подання заявок — 18 грудня 2023 року.

Для отримання додаткової інформації необхідно звертатись на електронну пошту організації – ngoadd2023@gmail.com

 Асоціація демократичного розвитку
 

]]>
Компенсація за пошкоджене чи знищене нерухоме майно громадянина не оподатковується http://monitor.cn.ua/ua/economics/98713 Не оподатковується дохід громадянина, отриманий як компенсація за пошкоджене чи знищене нерухоме майно відповідно до Закону № 2923-IX «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» (далі – Закон № 2923). Економіка article Wed, 29 Nov 2023 14:42:43 +0200 Це передбачено п.п. 165.1.66 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), відповідно до якого до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума доходу, отриманого як компенсація за пошкоджений/знищений об’єкт нерухомого майна відповідно до Закону № 2923.
Нагадаємо, що Законом України від 30 червня 2023 року № 3219-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану», який набрав чинності 01.08.2023, зокрема, внесені зміни до ст. 165 Кодексу, а саме: п. 165.1 доповнено новим п.п. 165.1.66.
Детальніше за посиланням: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/730478.html
        

Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області
 

]]>
Компенсація за зруйноване житло: що потрібно знати і як отримати http://monitor.cn.ua/ua/economics/98691 Детально розповідаємо про умови державної програми «єВідновлення» Економіка article Mon, 27 Nov 2023 14:58:00 +0200 Компенсацію за зруйноване або пошкоджене житло в Україні надає держава за програмою «єВідновлення». З часу запуску проєкту власники таких помешкань вже отримали перший мільярд гривень.

Chas News детально розповідає, як подати заявку на відшкодування за зруйноване житло.

«єВідновлення»: на що розповсюджується програма

Державна програма компенсації поширюється на житло, яке було зруйноване або пошкоджене після 24 лютого 2022 року. Йдеться про квартири, приватні будинки, садові й дачні будинки, об'єкти незавершеного будівництва.

Кошти на ремонт пошкодженого помешкання можна отримати, якщо власник ще не відновив його за власний кошт. Компенсацію за зруйноване житло можна отримати тільки в тому випадку, якщо воно не підлягає відновленню.

Хто може отримати компенсацію за зруйноване житло

Отримувачами компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна є:

 • фізичні особи-громадяни України;
 • об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, управителі багатоквартирних будинків, житлово-будівельні (житлові) кооперативи, які здійснюють утримання відповідних будинків.

Не можуть отримати компенсацію:

 • особи, до яких застосовано санкції;
 • особи, які мають судимість за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України;
 • їхні спадкоємці.

Пріоритетне право на відшкодування мають учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, мобілізовані українці, багатодітні сім’ї та особи з інвалідністю I та II груп.

Які є види компенсації за зруйноване житло

Українці можуть отримати відшкодування за знищені помешкання двома способами:

 • компенсація у вигляді сертифіката;
 • компенсація у вигляді грошової виплати.

Відшкодування у вигляді сертифіката дає змогу придбати нову домівку. Суму сертифіката розраховує спеціальна комісія за формулою, затвердженою Кабміном. Використати документ можна протягом п'яти років, але й продавати придбане таким чином житло не дозволяється протягом п'яти років.

Ті, кому не підходить сертифікат, зможуть отримати грошову виплату на будівництво. Її надаватимуть власникам зруйнованих приватних будинків, які планують самостійну відбудову. Заяву треба подати, коли розпочнеться другий етап програми.

Як розраховують суму компенсації за зруйноване житло

Розмір компенсації визначають, зважаючи на:

 • тип знищеного об’єкта;
 • його загальну площу; 
 • кількість кімнат;
 • рік забудови;
 • показник вартості 1 кв. метра житла в цілому по Україні;
 • регіон розташування.

Ознайомитись із детальною формулою можна тут.

Як отримати житловий сертифікат 

Для того, аби отримати сертифікат на покупку нового житла, необхідно:

 • Установити на смартфоні останню версію застосунку «Дія».
 • Подати повідомлення про знищене нерухоме майно. 
 • У застосунку обрати електронну послугу «єВідновлення» та подати заяву про виплату за зруйноване житло. 

Також заяву можна подати у паперовій формі через центр надання адміністративних послуг, орган соціального захисту населення або нотаріуса.

 

Chas.News

 

Після цього спеціальна комісія, створена в межах органів місцевого самоврядування, розгляне заяву, обстежить майно, внесе дані до Реєстру пошкодженого та знищеного майна та визначить суму компенсації.

Житловий сертифікат надійде заявнику в «Дії» чи на електронну пошту. Після цього в застосунку потрібно подати заявку про бронювання коштів за сертифікатом. Їх можна використати для купівлі нового житла протягом 30 днів. Якщо цього не зробити, доведеться знову здійснювати бронювання.   

Перед купівлею нерухомості за сертифікатом потрібно звернутись у ЦНАП або до нотаріуса, щоб припинити право власності на знищене житло. Також до нотаріуса слід звернутись для посвідчення купівлі нового помешкання і вказати сертифікат як спосіб оплати. Заброньовані кошти надійдуть на рахунок продавця.

Яке помешкання можна придбати за житловим сертифікатом

За допомогою сертифікату можна придбати квартиру або будинок і на первинному, і на вторинному ринку. Помешкання дозволяється купити в будь-якому населеному пункті країни, окрім окупованих територій та громад в зонах ведення бойових дій.

Чи можна використати сертифікат для купівлі житла на етапі будівництва

Житловий сертифікат можна використати не тільки для придбання готового помешкання. Також документ дійсний для купівлі будинків і квартир, які зводять, та для інвестицій у заплановану забудову. 

Якщо договір про придбання житла стосується об’єкта, який побудують в майбутньому, або фінансування його будівництва, нотаріус перевіряє:

 • наявність порушених проти замовника справ про банкрутство;
 • відсутність в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань судового рішення про визнання юридичної особи банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури;
 • відсутність факту перебування замовника будівництва у стані припинення шляхом ліквідації;
 • наявність у замовника будівництва права на виконання будівельних робіт щодо відповідного об’єкта.

Чи можна отримати відшкодування з репарацій після отримання сертифіката

Після отримання житлового сертифіката від держави людина більше не може розраховувати на виплати за зруйноване житло з майбутніх репарацій. На інші категорії репарацій це не поширюється.

Чи можуть відмовити у компенсації за зруйноване житло

У відшкодуванні за знищене житло можуть відмовити, якщо:

 • заяву на компенсацію подала особа, яка не може бути отримувачем або не має повноважень для подання заяви;
 • виявили недостовірні дані у заяві;
 • заяву подали після спливу строку, встановленого для її подання.

Комісія повинна повідомити заявнику про відмову не пізніше, ніж наступного робочого дня після ухвалення такого рішення.

]]>
«Як відкрити ФОП та правильно звітувати»: поради експерта за підсумками тренінгу http://monitor.cn.ua/ua/economics/98690 Для реєстрації журналіста як ФОП необхідно подати відповідні документи у ЦНАП, обрати систему оподаткування та КВЕДи. Економіка article Mon, 27 Nov 2023 14:35:58 +0200

Про це під час тренінгу для журналістів у хабі «Медіабаза. Чернігів» розказала Лідія Степанова, директорка аутсорсингової компанії «Головбух».

За її словами, для журналістів підходить ІІІ група з оподаткуванням у 5% та наступні КВЕДи:

63.91 Діяльність інформаційних агентств;

74.20 Діяльність у сфері фотографії;

90.03 Індивідуальна мистецька діяльність;

59.11 Виробництво кіно- та відеофільмів, телевізійних програм;

70.21Діяльність у сфері зв’язків із громадськістю;

73.20 Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки;

74.30 Надання послуг перекладу;

74.90 Інша професійна, наукова та технічна діяльність;

82.30 Організування конгресів і торговельних виставок.

За словами Лідії Степанової, КВЕДи можна обирати у необмеженій кількості та дуже важливо обрати їх правильно, бо можна отримати покарання від податкової.

У якості звіту ФОПи мають подавати декларацію про майновий стан і доходи протягом 40 днів після закінчення року. Також, ФОП ІІІ групи мають раз на квартал подавати податкову декларацію платника єдиного податку – фізичної особи-підприємця.

Нагадаємо, що хаб «Медіабаза. Чернігів» - це безпечне місце для роботи журналістів. Також, тут можна взяти в оренду засоби індивідуального захисту.

]]>
Державна підтримка будівництва доступного житла для ВПО: законодавство та практика http://monitor.cn.ua/ua/economics/98688 Державна підтримка будівництва доступного житла,відповідно до ст. 4 Закону України “Про запобіганнявпливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва», передбачає, щодоступне житло – збудовані і ті, що будуються задержавної підтримки, житлові будинки (комплекси) та квартири.” Економіка article Mon, 27 Nov 2023 14:23:18 +0200 Державна підтримка будівництва доступного житла полягає у сплаті державою 30 відсотків вартості будівництва (придбання) доступного житла та/або наданні пільгового іпотечного житлового кредиту.
Державна підтримка у розмірі 50 відсотків вартості будівництва (придбання)доступного житла та/або пільгового іпотечного житлового кредиту надається особам, на яких поширюється дія пунктів 19-24 частини першої статті 6, пунктів 10-15 частини другої статті 7 та абзаців другого, четвертого і шостого частини першоїстатті 10-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, а також внутрішньо переміщеним особам, на яких поширюється дія Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб».

Право на отримання державної підтримки надається громадянам, які потребують поліпшення житлових умов відповідно до законодавства.

Детальніше тут

Матеріал підготовлено у межах проєкту «Житло для життя: комплексні рішення для внутрішньо переміщених осіб». Проєкт створений та реалізується Громадською організацією «Київський міський осередок Всеукраїнської громадської організації «Громадянська мережа ОПОРА» завдяки отриманому гранту від Програми «Підтримка організацій громадянського суспільства (ОГС)» в Україні у межах фінансової підтримки Посольства Великої Британії. Програма реалізується Crown Agents у партнерстві з International Alert і у співпраці з Crown Agents in Ukraine.

Зміст матеріалу не обов’язково відображає погляди Посольства Великої Британії, погляди Crown Agents, International Alert та Crown Agents in Ukraine.

]]>
Деревообробна галузь Чернігівщини: в область приїхали підприємці з дванадцяти регіонів країни http://monitor.cn.ua/ua/economics/98661 В Україні реалізовують національний проєкт «Відновлення економіки країни». Ця ініціатива є частиною Проєкту "Зміцнення громадської довіри в Україні" - UCBI, який підтримує Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Економіка article Thu, 23 Nov 2023 13:35:57 +0200 Саме завдяки цьому проєкту підприємці з різних куточків країни мають змогу взяти участь в стаді-турах у прифронтових регіонах нашої держави, побачити як там працює бізнес, налагодити контакти та співпрацю, а головне – знайти для себе нові можливості.
Саме в рамках цього проєкту на Чернігівщині відбувся стаді-тур для малого і середнього бізнесу в напрямі деревообробної галузі, який організували команда ГО «Розвиток бізнес сектору України», представники Чернігівської торгово-промислової палати та представники Чернігівської ОВА.
«Вважаю, що нам є чимпишатися. Ми маємо наш незламний бізнес, який витримав ці непрост ічаси, який відновлюється, на скільки є сили, який знову завойовує втрачені під час вимушеного простою ринки і який весь час розвивається. Величезна подяка бізнесу Чернігівщини, який забезпечує розвиток регіону», - сказала Олександра Хомик, директорка департаменту економічного розвитку Чернігівської ОВА.
Як наголосила Олександра Хомик, Чернігівщина втратила три тисячі робочих місць з початку повномасштабного вторгнення. На цей час, лише частина з них відновилася, інша - релокувалася на західну Україну.
«Відверто кажучи, я не очікував, що наш бізнес буде таким активним у міжрегіональних контактах та поїздках. Це просто чудово. Більше того, скажу, що ми вже дивимось на вторинні контакти, коли ми бачимо, що завдяки знайомствам приїжджали колеги з інших областей на наші підприємства. Це свідчить про те, що пішли справді гарні хвилі співпраці», - наголосив президент Чернігівської ТПП Костянтин Іванов.
До участі у стаді-турі запросили представників деревообробних підприємств, які зацікавлені у співпраці з іншими підприємствами з шести прифронтових регіонів України у сфері виробництва, логістики, експорту продукції. Усього було понад пів сотні учасників.
Учасники відвідали кілька підприємств на Чернігівщині, де безпосередньо мали змогу поспілкуватися з колегами в галузі. А саме відвідали кампанію, що займається виробництвом дитячих меблів, побачили лісопильне та стругальне виробництво та виробництво фанери та шпону.
«Зараз ми відновили свої потужності приблизно на 75 відсотків від довоєнного періоду. Але плануємо залучити й другу зміну. Сподіваємося, що ми повернемося на двозмінну працю. Адже на роботі у нас завжди гарні умови, в нас завжди тепло, гаряча вода. Тобто, працівники отримують комфорт та спокій», - розповів Сергій Сколобівець, директор компанії, де виготовляють меблі.
Сергій Сколобівець переконаний, що попри складі умови праці та діяльності, кожен з керівників повинен вірити в себе та своїх підлеглих.
«Все починається з кадрів, тому бажаю керівникам вірити у своїх працівників. Вони вірять у вас, а ви вірте в них. Разом – ви команда, тож усе зможете, усе здолаєте. Потрібно працювати і ще раз працювати, адже наша праця – це наш патріотизм», - додав пан Сергій
Також учасники мали змогу поспілкуватися з місцевою владою. Голова Корюківської громади Ратан Ахмедов наголосив:
«Такий обмін досвідом та обмін контактами, в першу чергу, зшивають Україну. Адже ти бачиш однодумців та партнерів. І ми розуміємо, що успіх сусіднього підприємства, громади чи області – це успіх України загалом. Адже усі ті, хто залишився в Україні та сплачує податки, це, без перебільшення, герої. Сьогодні на українському бізнесі українська оборона».
Основна місія, що ставить перед собою команда проєкту – це створити нові можливості для малого та середнього бізнесу.
«Бізнес в Україні сьогодні працює в нелегких умовах. А в прифронтових регіонах – ще більше труднощів. Тому ми ставимо собі за мету допомогти йому і знайти для МСП нові можливості.  А реальні зустрічі з колегами в галузі – це найкращий нетворкінг, це обмін інформацією та досвідом»,  -прокоментувала керівниця проєкту Леся Круп’як.

Нагадаємо, що стаді тур в сфері крафтового виробництва уже відбувся на Сумщині.
 

]]>
За яку роботу на Чернігівщині платять 20 тис. грн і більше? http://monitor.cn.ua/ua/economics/98652 Не обов'язково мати вищу освіту або обіймати керівну посаду, щоб отримувати гідну заробітну плату. У роботодавців завжди «в ціні» професіонали своєї справи і таким працівникам вони готові офіційно платити й 35 тисяч гривень на місяць. Економіка article Wed, 22 Nov 2023 11:02:25 +0200 Так, станом на 21 листопада 2023 року в області налічується 732 вакансії. З них високооплачувані:

- верстатник деревообробних верстатів (35 000 грн), м. Чернігів;

- водій автотранспортних засобів (35 000 грн), Чернігівський район, Іванівська сільська ТГ, с. Красне;

- керуючий відділенням (26 000 грн), м. Чернігів;

- оператор верстатів з програмним керуванням (25 000 грн), м. Ніжин;

- електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних машинах (20 000 грн), м. Чернігів;

- швачка (20 000 грн), Прилуцький район, Варвинська селищна ТГ, смт Варва;

- токар (20 000 грн), м. Ніжин;

- бухгалтер (20 000 грн), м. Чернігів;

- лікар-терапевт (20 000 грн), Прилуцький район, Срібнянська селищна ТГ, смт Срібне.

База вакансій обласної служби зайнятості оновлюється щодня. Ознайомитися з пропозиціями роботи можна на порталі державної служби зайнятості за посиланням https://chg.dcz.gov.ua/userSearch/vacancy . Вакансії також дивіться на сервісі "Єдиний портал вакансій" https://jobportal.dcz.gov.ua та в телеграм каналі актуальних вакансій «Робота зараз: Державна служба зайнятості» https://t.me/worknowdcz

З питань працевлаштування звертайтеся до будь-якого структурного підрозділу Чернігівського обласного центру зайнятості.

Чернігівський обласний центр зайнятості

]]>
У січні-жовтні 2023 року місцеві бюджети Чернігівщини отримали 9 мільярдів гривень податків та зборів http://monitor.cn.ua/ua/economics/98625 У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомили, що до місцевих бюджетів усіх рівнів Чернігівської області за січень-жовтень 2023 року надійшло 9 млрд грн від сплати податків і зборів, що на 28,5 відс. більше за факт надходжень десяти місяців попереднього року (+2 млрд грн). Із загальної суми в обласний бюджет спрямовано 1,4 млрд грн, решту ж коштів отримали бюджети територіальних громад. Економіка article Mon, 20 Nov 2023 14:09:38 +0200 Найбільшу частку у загальній сумі (майже 75 відс.) займає податок на доходи фізичних осіб, якого сплачено 6,8 млрд гривень. Податку на майно (за земельні ділянки, нерухомість, транспорт) сплачено 698 млн грн (8 відс. доходів місцевих бюджетів), що на 10 відс. більше за минулорічний факт. Єдиного податку на підприємницьку діяльність надійшло 1 млрд грн (11 відс. загальної суми надходжень до місцевих бюджетів), або на 31 відс. більше ніж у минулому році.
Частка решти податків і зборів у загальній сумі становить 6 відс.: податку на прибуток сплачено 76 млн грн, рентної плати за користування природними ресурсами – 126 млн грн, акцизного податку від реалізації підакцизної продукції – 269 млн грн, екологічного податку – 14 млн гривень.  
Майже половину надходжень до місцевих бюджетів області від сплати податків забезпечено платниками, що відносяться до сфери оборони, державного управління, освіти та охорони здоров’я (46,6 відс. загальної суми або 4,2 млрд грн). Також значні суми сплатили сільськогосподарські (14,6 відс. або 1,3 млрд грн) та промислові підприємства (11,4 відс. або 1 млрд грн). Від громадян надійшло 942 млн грн податків з підприємницької діяльності, плати за майно, податку на доходи (10,7 відс. загальної суми).
Галузь торгівлі та громадського харчування поповнила бюджети на 565 млн грн (6,3 відс. доходів місцевих бюджетів), транспорту – на 256 млн грн (2,8 відс.), лісового господарства – 139 млн грн (1,5 відс.), будівництва – на 79 млн грн (0,9 відс.).
    
        

Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області
 

]]>
Ви отримали гроші на ремонт в рамках програми є-Відновлення. Що далі? http://monitor.cn.ua/ua/economics/98612 Далі говоримо про те, як реалізувати право на отримання компенсації за зруйноване житло та використати гроші. Економіка article Sat, 18 Nov 2023 20:05:55 +0200 За інформацією сторінки "Громадянський діалог"

Отже, ви отримали гроші на ремонт оселі, яка зруйнована через обстріли або бойові дії.

Чого не можна робити?

•Забороняється перерахування коштів із спеціального рахунка на інші рахунки, крім рахунків суб’єктів господарювання, які задіяні у реалізації електронної публічної послуги “єВідновлення”.
•Спеціальний рахунок не підлягає поповненню, крім випадків, передбачених цим Порядком.
•Забороняється зняття готівки із спеціального рахунка.

Придбали товар, який не підійшов, або замовили послугу, від якої хочете відмовитися. Що робити?

•У разі повернення товару, відмови від виконання відповідних послуг та робіт забороняється повернення коштів
готівкою або на інший рахунок отримувача компенсації, крім як на спеціальний рахунок для зарахування компенсації за електронною публічною послугою “єВідновлення”, з якого здійснювалась оплата товару, послуг чи робіт.

Як відбувається закриття спеціального рахунку для зарахування компенсації за електронною публічною послугою “єВідновлення”?

• ініціювати закриття спецрахунку можу отримувач компенсації. У разі наявності на спеціальному рахунку коштів на момент закриття рахунка за ініціативою отримувача компенсації такі кошти вважаються невикористаними отримувачем компенсації і протягом встановленого строку повертаються відповідно до пункту 21 Порядку (переглянути документ http://surl.li/mlfxn).
• спеціальний рахунок закривається банком (без заяви отримувача компенсації) через 12 місяців з дня зарахування компенсації у разі проведення ремонту категорії А та 18 місяців з дня зарахування компенсації - у разі проведення ремонту категорії Б або через 12 місяців з дати відкриття спеціального рахунка у разі, коли на рахунок не
зараховувалася компенсація.

Нагадаємо, ГО "Жіночий формат" є регіональним координатором проєкту створеним КМО ВГО «Громадська мережа ОПОРА» ОПОРА Київ @ЖИТЛО завдяки отриманому гранту від Підтримка організацій громадянського суспільства в Україні у межах  фінансової підтримки British Embassy Kyiv . Програма реалізується Crown Agents у партнерстві з International Alert і у співпраці з Crown Agents in Ukraine

]]>
Стан та розвиток законодавства у сфері відбудови житла. МОНІТОРИНГОВИЙ ЗВІТ http://monitor.cn.ua/ua/economics/98611 Вашій увазі черговий моніторинговий звіт "Стан та розвиток законодавства у сфері відбудови житла". Підготований протягом жовтня 2023 року в рамках проєкту «Житло для життя: комплексні рішення для внутрішньо переміщених осіб (ВПО)». Економіка article Sat, 18 Nov 2023 19:58:58 +0200
Звіт доповнює і розвиває аналіз поточного стану законодавства у сфері відбудови житла, знищеного або пошкодженого внаслідок воєнної агресії російської федерації, зроблений у попередніх звітах за липень та серпень 2023 року. У цьому звіті наведено перелік основних нормативно-правових актів у сфері відбудови житла, а також перелік основних змін до таких актів, внесених або ініційованих протягом жовтня 2023 року.
 
🖇Станом на липень 2023 року ми виділяємо 18 основних нормативно-правових актів у сфері відбудови житла. До цього переліку слід додати, також, програму «ВідновиДІМ» ДУ «Фонд енергоефективності», яка формально не є нормативно-правовим актом.
 
📍Відповідно до «програмних» документів, є принаймні вісім нормативно-правових процедур (програм, напрямів), за якими може здійснюватися відбудова/відновлення знищеного або пошкодженого житла.
☝️Зокрема звіт містить такі основні розділи:
✔️Стан основних законодавчих ініціатив щодо відбудови житла, знищеного або пошкодженого внаслідок воєнної агресії російської федерації.
✔️Огляд змін, внесених у жовтні 2023 року до основних нормативно-правових актів у сфері відбудови житла, знищеного або пошкодженого внаслідок воєнної агресії російської федерації.
✔️Огляд нормативно-правових актів у сфері відбудови житла, знищеного або пошкодженого внаслідок воєнної агресії російської федерації.
✔️Додаток. Перелік нормативно-правових актів.
📍Деталі — у моніторинговому звіті «Стан та розвиток законодавства у сфері відбудови житла» за посиланням: http://surl.li/neubq.
Нагадаємо ГО "Жіночий формат" є регіональним координатором проєкту створеним КМО ВГО «Громадська мережа ОПОРА» ОПОРА Київ @ЖИТЛО завдяки отриманому гранту від Підтримка організацій громадянського суспільства в Україні у межах фінансової підтримки British Embassy Kyiv. Програма реалізується Crown Agents у партнерстві з International Alert і у співпраці з Crown Agents in Ukraine.
]]>
Цьогоріч на Чернігівщині служба зайнятості видала 356 ваучерів на навчання http://monitor.cn.ua/ua/economics/98608 Більшість з них – 258 людей – обрали робітничі професії: кухаря, електромонтера з ремонту та обслуговування електроустаткування, електрогазозварника, кондитера, слюсаря з ремонту колісних транспортних засобів, машиніста крана автомобільного, тракториста-машиніста тощо. Економіка article Sat, 18 Nov 2023 12:43:27 +0200 За допомогою ваучера також можна здобути вищу освіту. Цією можливістю в поточному році скористалися 58 жителів області, половина з яких надали перевагу психології.

Серед охочих підвищити кваліфікацію – 40 людей. Найбільш популярні обрані спеціальності та професії – «Медсестринство» та «Водій тролейбуса».

Нагадаємо, за ваучером можна пройти навчання за однією зі 124 професій та спеціальностей із затвердженого переліку.

Отримати ваучер можуть громадяни деяких категорій, які мають професійно-технічну, фахову передвищу або вищу освіту, не зареєстровані в службі зайнятості як безробітні та не проходили протягом останніх трьох років перепідготовку коштом Фонду. Це:

- громадяни віком старше 45 років;

- звільнені з військової служби;

- внутрішньо переміщені особи;

- особи, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України;

- особи з інвалідністю;

- особи, які у період воєнного стану в Україні отримали поранення або травми внаслідок військової агресії;

- учасники бойових дій.

Подати онлайн-заявку та дізнатися детальніше про ваучери можна тут. Потім упродовж 3 робочих днів кар'єрний радник центру зайнятості зв’яжеться з особою, проведе консультацію, допоможе з вибором навчального закладу, заповненням документів та супроводжуватиме до моменту підписання договору на навчання з закладом освіти.

За консультаціями можна звернутися до будь-якого структурного підрозділу обласного центру зайнятості або в Telegram-каналі.

За повідомленням Чернігівського обласного центру зайнятості
 

]]>
Покроковий гайд: Як написати грантову заявку на енергетичний проєкт? http://monitor.cn.ua/ua/economics/98603 Енергетика – це сфера, в якій Україна потребує негайних раціональних рішень та впровадження інновацій. І хоча на рівні громад є розуміння, як це втілювати, проте бракує коштів. Економіка article Fri, 17 Nov 2023 16:44:06 +0200 Рішення – гранти та конкурси. Як на них податись та написати заявку - читайте поради експертів U-LEAD.

Легко сказати, що усі мають шукати грантові можливості. І навіть не складно їх таки знайти, особливо в енергетичній сфері. А от написати конкурентоспроможну заявку з унікальною проєктною ідеєю виходить далеко не у всіх. Бар’єр у вигляді формування ідеї в проєкт, з описом етапів реалізації, якісним кошторисом та супутніми документами серед українських громад долають одиниці.

Про секрети написання грантових заявок в енергетичній сфері та лайфхаки підвищення їхнього конкурсного рейтингу розповіли під час інформаційної сесії «Як написати грантову заявку на енергетичний проєкт?», організованої Хмельницьким регіональним офісом Програми «U-LEAD з Європою».

На думку експерта Програми «U-LEAD з Європою» з енергоефективності та відновлювальних джерел енергії Андрія Баруліна, варто розуміти, що енергетичні проєкти – це точні розрахунки, і технічна складова тут відіграє провідну роль.

Особливості написання заявок на енергетичні проєкти

Найперше, енергетичні проєкти передбачають розробку проєктно-кошторисної документації з подальшим проходженням державної експертизи (у залежності від класу наслідків). А це означає, що шляхом «побачив конкурс – заповнив форму – пройшов у проєкт – отримав кошти чи обладнання» тут не пройти. Щоб написати конкурентну заявку на енергетичний проєкт варто мати не лише ідею, а й розрахунки ефективності та бажано проєктну документацію.

По друге, енергетичні проєкти задля успішної реалізації вимагають відповідного технічного нагляду сертифікованим фахівцем, авторського нагляду з боку розробника ПКД, замовником. Ці потреби варто враховувати вже на етапі написання заявки. Тобто, мати конкретне бачення, хто це усе буде робити.

По-третє, енергетичні проєкти мають довготривалий ефект, але для його досягнення у повній мірі необхідно передбачити: навчання технічного персоналу об'єкту правильному використанню встановленого обладнання та підтримці налаштувань інженерних мереж; відповідні гарантійні зобов'язання на товари, роботи та послуги, що постачаються під час реалізації проєкту. Ці два моменти у певній мірі гарантують реалізацію проєкту без прикрих сюрпризів, з дотриманням термінів та отриманням запланованого результату. Адже людський фактор — важливий, і щоб «космічні технології» працювали в українських реаліях мають бути люди, які в них розбираються на етапі експлуатації.

«При написанні і подачі заявок на енергетичні проєкти варто також враховувати, що донори і державні програми часто прописують в умовах конкурсного відбору специфічні критерії: певні сектори реалізації проєктів, прикордонні території, деокуповані території, постраждалі від російської агресії території і таке інше. І заявки з регіонів, які не відповідають цьому критерію, просто відсіюють», - зазначив Андрій Барулін.

Ще однією особливістю написання заявок на енергетичні проєкти є чітке уявлення про мету, якої хоче досягнути громада. На думку експертів U-LEAD, енергетичні проєкти можуть працювати у декількох напрямах:

 • Енергетичному – скорочення споживання енергоресурсів у натуральних показниках;
 • Фінансовому – зменшення видатків з бюджету на оплату енергоносіїв;
 • Екологічному – скорочення викидів парникових газів;
 • Соціальному – покращення умов перебування користувачів комунального закладу;
 • Безпековому – забезпечення безперебійного енергопостачання та надання послуг під час аварійних ситуацій.

Усього одразу одним проєктом досягнути неможливо. На етапі написання заявки потрібно обрати пріоритетний напрям, але одразу прораховувати ефект і по інших. Адже є цілком реальні випадки, коли громади реалізовували класні проєкти з термомодернізації будівель, забезпечували значне покращення температурних показників у них і покращення умов для користувачів закладу, але отримували більші витрати на енергоносії. Це той випадок, коли і проєкт реалізований, і ефект від нього видимий та позитивний, але щось не враховано.

Проєктна заявка та її головні складові: на що звертати увагу

Структура проєктної заявки, і на енергетичні проєкти в тому числі, є типовою. Але диявол, як кажуть, ховається в деталях. Експерт Програми «U-LEAD з Європою» з енергоефективності та відновлювальних джерел енергії Олександр Шумельда пояснює, що потрібно чітко розуміти й прописувати в основній частині грантової заявки на енергетичний проєкт:

Мета проєкту. Мета вашого проєкту має обов'язково відповідати меті грантового конкурсу або державної програми.

Проблематика, яку вирішує проєкт. Важливим є опис проблеми та аргументація її актуальності вирішення для громади. Варто також зазначити, чи робила громада щось для її вирішення, а також чому не можна її розв'язати власними силами.

Цілі проєкту. Бажаний результат діяльності за певний проміжок часу при заданих умовах реалізації проєкту. Але у проєктній заявці не потрібно вказувати занадто багато цілей, рекомендовано не більше 3-4.

Цільова аудиторія (бенефіциари) проєкту. Не варто писати, що бенефіціаром є вся громада, оскільки більшість проєктів мають локальний характер і не охоплюють все населення.

Результати проєкту. Конкретні показники, які будуть досягнуті. Вони мають бути вимірюваними (шт, кВт*год, куб.м, % тощо).

Також, до основних складових заявки на енергетичний проєкт належать заходи проєкту та календарний план їхньої реалізації, інформаційна кампанія проєкту, прорахунок ризиків, партнери з реалізації, команда, сталість проєкту та його бюджет.

Що з нами не так: Чому заявка на грант ніяк не схвалюється?

Це питання, яким задаються громади, що вже мають певний досвід у написанні проєктних заявок. Кожний випадок – індивідуальний. Але є типові помилки при написанні грантової заявки на енергетичний проєкт, які призводять до зниження її конкурентності.

Найбільш загальними помилками є формальний підхід до написання та непереконлива мотивація; намагання видати соціальну/освітню/управлінську проблему за енергетичну; відсутність навичок описати проблему енергетичного характеру; інформаційна бульбашка (про нас і нашу проблему знають усі і всюди, що насправді не так); малореалістичні плани та ідеї; неточні економічні розрахунки або їх непереконливість; незнання цільових аудиторій та невміння якісного готувати бюджет.

Також, при написанні заявок на енергетичні проєкти важливою є технічна грамотність та певний рівень експертності. Типовими помилками технічного характеру є нерозуміння загальних принципів роботи окремих інженерних систем, відсутність розуміння технічної законодавчої бази (посилання на закони, а не ДБНи), розрахунки проєкту базуються на припущеннях (припущення – сфера дослідників та науковців, а проєкт має базуватись на техніко-економічному обґрунтуванні).

Експерти наголошують, що у технічній частині проєкту потрібно говорити мовою цифр, а не гасел. Цифри та вимірювані показники для донорів завжди є переконливішими, ніж найкраще гасло. І акцентують на тому, що прописуючи технічну частину, варто послуговуватись надійними джерелами технічної інформації, консультуватись із фахівцями. Перше посилання у видачі пошукового ресурсу чи Вікіпедія до надійних джерел технічної інформації не належать.

«Моя спроба №5» : Як не вигоріти і продовжувати далі?

З першого разу проєктна заявка не схвалюється. Це рідкісні винятки. І якщо ваша заявка не була відібрана, це не привід «посипати голову попелом» та закидати проєктну діяльність. Успішним вже є той, хто отримує фінансування на кожну 5-ту заявку, кажуть експерти U-LEAD. Найважливішим у проєкті є хороша ідея.

Що робити, щоб досягти мети і написати прохідну заявку:

 • Уважно читайте і враховуйте пріоритети конкурсу;
 • Донори хочуть довготривалих, а не точкових змін;
 • Намагай удосконалити заявку у подальшому (зрозуміти, що не так і виправити);
 • Приділяйте достатньо часу написанню заявки (не в останній тиждень/день дедлайну);
 • Постійно будьте в пошуку інших грантових конкурсів.

 

]]>
За січень-жовтень 2023 року платниками Чернігівщини сплачено 24,4 млрд гривень податків, зборів та єдиного внеску http://monitor.cn.ua/ua/economics/98598 У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області повідомили, що до бюджетів усіх рівнів платниками податків Чернігівської області у січні-жовтні 2023 року сплачено 15,2 млрд грн податків, зборів та обов’язкових платежів, що на 23 відс. (на 2,8 млрд грн) перевищує факт надходжень відповідного періоду 2022 року. Єдиного соціального внеску надійшло 9,2 млрд грн (зростання на 31 відс.). Економіка article Fri, 17 Nov 2023 14:20:00 +0200 Зокрема, до державного бюджету спрямовано 6,2 млрд грн, що становить 41 відс. загальної суми сплачених податків. Значна частина надходжень забезпечена від сплати податку на доходи фізичних осіб і військового збору – 2,5 млрд грн (40 відс. надходжень до державного бюджету), податку на додану вартість – 1,8 млрд грн (29 відс.), рентних платежів за користування природними ресурсами – 1,1 млрд грн (18 відс.) та податку на прибуток – 0,6 млрд грн (10 відс.). Сума сплачених до державного бюджету платежів зросла на 16 відс. (+0,8 млрд грн) порівняно з аналогічним періодом 2022 року.
До місцевих бюджетів усіх рівнів платниками податків сплачено 9 млрд грн (59 відс. в загальній сумі надходжень), у тому числі податку на доходи фізичних осіб – 6,8 млрд грн (75 відс. в загальнообласній сумі надходжень до місцевих бюджетів), єдиного податку – 1 млрд грн (11 відс.), податку на майно – майже 0,7 млрд грн (8 відс.). Факт минулого року перевищено на 28,5 відс. або на 2 млрд гривень.
За січень-жовтень 2023 року найбільшу частку у надходженнях податків, зборів та платежів до Зведеного бюджету Чернігівської області становить сплата суб’єктами господарювання по таких галузях:
- державне управління, оборона, охорона правопорядку, освіта та охорона здоров’я – 37,6 відс.,
- сільське та лісове господарство – 14,6 відс.,
- переробна промисловість – 9,9 відс.,
- добувна промисловість – 9,1 відс.,
- оптова і роздрібна торгівля, ремонт автотранспортних засобів – 7 відс.,
- діяльність у сфері виробництва та розподілення електроенергії, газу та води – 4,4 відс,
- будівництво – 1,6 відс.
Роботодавцями та самозайнятими особами сплачено у січні-жовтні 2023 року 9,2 млрд грн єдиного внеску на загальнодержавне обов’язкове соціальне страхування (на 31 відс. більше відповідного періоду минулого року), що вкрай важливо для своєчасної та повної виплати пенсій та соціальної допомоги.
Головне управління ДПС у Чернігівській області дякує платникам податків за належне виконання своїх обов’язків щодо сплати податків до бюджетів та єдиного внеску, навіть за несприятливих умов для ведення бізнесу під час воєнного стану.
    
        

Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області

]]>
Уряд збільшив фінансування грантових програм для переробних підприємств http://monitor.cn.ua/ua/economics/98578 Уряд вдосконалив процес надання грантів на створення або розвиток переробних підприємств в рамках програми єРобота. Відтепер як джерело фінансування програми можна буде використовувати кошти Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Економіка article Wed, 15 Nov 2023 12:01:36 +0200  Головним розпорядником цих коштів призначено Державну службу зайнятості. Відповідне рішення ухвалено на засіданні Кабінету Міністрів України 10 листопада 2023 року.

     «В умовах обмеженого експорту української продукції, Уряд приділяє максимум уваги розвитку переробної промисловості.  Розвиток українського виробництва є безумовним пріоритетом в рамках реалізації національної стратегії з переходу від сировинної моделі економіки до високотехнологічних галузей та збільшення доданої вартості готової продукції. Залучення коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття для фінансування грантової програми єРобота сприятиме розвитку переробної галузі, створенню нових робочих місць, а також зростанню економіки», – пояснила заступниця Міністра економіки України Надія Бігун.

За її словами, завдяки цьому рішенню до кінця поточного року підприємці зможуть отримати грантів на переробку додатково ще на суму до 1 млрд грн. На наступний рік Уряд закладає понад 5 млрд грн на гранти в переробній галузі з усіх джерел, їх зможуть отримати близько 1000 підприємств.

Програма єРобота вже продемонструвала свою ефективність. За умовами її реалізації, витрачені державою на грантову підтримку підприємств кошти мають повертатись до бюджету у вигляді податків та зборів за три роки. Але на практиці все більше підприємств, які взяли участь у програмі, через збільшення обсягів виробництва повертають такі кошти у вигляді податків вже за рік.

У планах Уряду завдяки грантовій підтримці бізнесу – забезпечити створення до 20 тисяч нових робочих місць у переробній та суміжних галузях промисловості.

    «Розвиток переробних підприємств стимулює попит на виробництво обладнання для переробних підприємств на внутрішньому ринку та має мультиплікативний ефект для поповнення бюджетів усіх рівнів. Завдяки збільшенню кількості нових робочих місць має знизитись навантаження на державний бюджет в частині виплат допомоги по безробіттю. В подальшому це допоможе повернути вимушених переселенців із-за кордону», – резюмувала Надія Бігун.

Довідково. Грантова програма для переробних підприємств надає бізнесу можливість отримати фінансову підтримку для розвитку своїх компаній. Основними умовами програми є обов'язок створення нових робочих місць та співфінансування проєкту. Отримувач гранту має забезпечити створення до 25 робочих місць, що сприяє розвитку економіки та зайнятості. А співфінансування розподіляється за схемою: отримувач повинен внести 50% власних коштів, а держава надає решту 50% у вигляді гранту. Для підприємств, що працюють на деокупованих територіях, співфінансування складає 20% від підприємця та 80% від держави.

Подати заявку на отримання гранту можуть фізичні особи-підприємці (ФОП) та юридичні особи через портал Дія та відкрити нові можливості для розвитку свого бізнесу в Україні.

Від старту програми вже видано понад 400 грантів на 2,2 млрд грн.

Міністерство економіки України

]]>
Платники Чернігівщини у жовтні 2023 року сплатили 1,6 млрд гривень податків і зборів та 946 млн гривень єдиного внеску http://monitor.cn.ua/ua/economics/98569 Головне управління ДПС у Чернігівській області дякує всім сумлінним платникам за сплату податків, зборів, єдиного внеску та фінансову підтримку держави. Економіка article Tue, 14 Nov 2023 14:47:00 +0200 Так, у жовтні 2023 року до бюджетів усіх рівнів юридичними та фізичними особами сплачено 1,6 млрд грн податків та зборів.
До державного бюджету спрямовано понад третину надходжень (600 млн грн). У порівнянні з фактом жовтня минулого року зросли сплачені суми по податку на додану вартість на 17 відс. (+27 млн грн.), податку та збору на доходи фізичних осіб на 11,4 відс. (+26,7 млн грн).
До місцевих бюджетів усіх рівнів сплачено більше 1 млрд грн податків та зборів (63 відс. в загальнообласній сумі). У порівнянні з жовтнем 2022 року надходження збільшились на 10,2 відс. (+95,5 млн грн), територіальні громади отримали додаткові кошти понад заплановані бюджетні призначення.
Основну суму доходів місцевого бюджету (майже 70 відс.) сформовано за рахунок податку на доходи  фізичних осіб, якого сплачено 718 млн грн (збільшення на 10 відс. або на 65 млн грн до факту жовтня 2022 року). Також  суттєвий приріст надходжень відбувся по єдиному податку – на 32 відс. (+50 млн грн).
Крім податків, платники Чернігівщини у жовтні спрямували до державних фондів 946 млн гривень єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Завдяки виконанню свого громадянського обов’язку платниками щодо сплати податків, зборів та єдиного внеску держава стабільно отримує кошти для забезпечення Збройних Сил України, бюджетної сфери, соціальних виплат та відновлення інфраструктури.
                                         

Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області
 

]]>
Бізнес в умовах війни – виклики і можливості, або Що треба знати підприємцям Чернігівщини http://monitor.cn.ua/ua/economics/98548 Повномасштабне вторгнення залишило свій негативний відбиток на підприємництві регіону: 500 зруйнованих та пошкоджених суб’єктів господарювання, зменшення виробництва в промисловості більш ніж на чверть, в сільському господарстві - більш ніж на 20%, зменшення експорту майже на 40%. Економіка article Sun, 12 Nov 2023 11:28:56 +0200 Ситуацію ускладнює віддаленість від західних кордонів, звідси і ускладнена логістика, яка значно здорожчує продукцію, збільшує витрати як на її реалізацію, так і на доставку сировини та матеріалів.

    «Втім, попри складнощі, завдяки підтримці Уряду та  міжнародних партнерів економіка області вистояла та поступово відновлюється», – наголосила заступниця директора Департаменту економічного розвитку ОДА Світлана Полторацька під час брифінгу в медіацентрі ОВА.

Більше того, станом на вересень поточного року кількість зареєстрованих нових фізичних осіб – підприємців б'є рекорди у порівнянні з періодом до повномасштабного вторгнення рф.

Так, з початку року зареєстровано та взято на облік 5960 суб’єктів підприємництва, з них 388 юридичних та 5572 фізичних осіб – підприємців (найвищий показник за аналогічний період впродовж останніх трьох років).

     «Цей феномен можна пояснити спрощенням процедури реєстрації та закриття ФОПу та систем оподаткування, а головне – широкими можливостями отримання грантів за державними та програмами міжнародної допомоги», – пояснила спікерка.

Приміром, тільки завдяки державним грантовим програмам в рамках проєкту «єРобота» бізнес Чернігівщини отримав допомогу в майже 216 мільйонів гривень.

Детальніше про види та умови державної підтримки розповіла директорка обласного центру зайнятості Людмила Ключник.

    «Якщо говорити про програму з надання мікрогрантів, то за створення одного робочого місця, можна отримати  грант до 150 тисяч гривень,  за два робочих місця – до 250 тисяч. Витратити кошти можна на оренду нежитлових приміщень (не більше 25 % розміру мікрогранту), на придбання меблів, обладнання, транспортних засобів, на послуги маркетингу та реклами і т.п.».

Ознайомила Людмила Ключник і з алгоритмом отримання такої допомоги:

      подати заяву з готовим бізнес-планом в Дія;
      банк перевіряє ділову репутацію;
      якщо оцінку банку вище 99 балів – захистити бізнес-план під час онлайн-співбесіди з фахівцями регіонального центру зайнятості;
      якщо  бізнес-план потребує доопрацювання, то це можна зробити протягом 15  календарних днів.

Рішення про отримання гранту приймає державний центр зайнятості. Мікрогрант видається одноразово, у безготівковій формі. У разі відмови у надані мікрогранту заявка на його отримання може бути подана повторно.Що стосується надання гранту для учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни, то до 250 тисяч гривень можуть отримати зареєстровані ФОПи у разі зобов’язання створити одне робоче місце після отримання гранту та працевлаштувати найманого працівника.

Отримати до 500 тисяч гривень може і член родини, де є учасник бойових дій та/або особа з інвалідністю внаслідок війни (у разі створення двох робочих місць після отримання гранту та працевлаштування двох найманих працівників).

До 1 мільйона гривень можуть отримати ті з них, хто вже займався підприємництвом не менше трьох років та які зобов’язуються створити чотири робочих місця після отримання гранту та працевлаштувати чотирьох найманих працівників (з яких не менше двох мають бути учасниками бойових дій та/або особами з інвалідністю внаслідок війни).

Загалом, у поточному році надійшло 699 заяв на отримання мікрогрантів, погоджено – 119 на суму більше 26 мільйонів гривень.

Діють в регіоні і компенсаторні механізми для роботодавців. Загалом за різними такими програмами їм виплачено 1,5 мільйона гривень.

    «За працевлаштування ВПО роботодавці також отримують суттєву допомогу.  Так, одна з програм протягом 6 місяців компенсує роботодавцю фактичні витрати на оплату праці за працевлаштованих на умовах строкових трудових договорів зареєстрованих безробітних з числа внутрішньо переміщених осіб.  Максимальний місячний розмір компенсації за кожного працевлаштованого переселенця – 13400 грн. Скористалися цією програмою у поточному році 9 роботодавців регіону», – поінформувала спікерка.

Також роботодавці можуть розраховувати на компенсацію витрат на оплату праці протягом 2 місяців за працевлаштування переселенців незалежно від наявності у них статусу безробітних чи строковості трудового договору. За цією програмою сума компенсації — 6700 гривень на місяць (скористалися 62 роботодавці).

Читати також: Компенсації роботодавцям: які програми пропонує служба зайнятості

До обговорення долучився і Сергій Мозолев, начальник відділу мікро-малого та середнього бізнесу Чернігівської філії АТ "Ощадбанк".

    Він зауважив: «Переважну більшість кредитів наш  банк видає за програмою «Доступні кредити 5-7-9%». Адже кредитування проходить за значно зниженими відсотковими ставками. Пріоритетними напрямками можна назвати кредити на посівну, відбудову бізнес-активів, підтримку переробних підприємств та ін. Щодо останньої, то в поточному році держава дозволила розглядати грантові проєкти із співфінансуванням 20% власних коштів та 80% грантових, оскільки наш регіон область значно постраждав від окупації».

Ощадбанк активно долучається до фінансування енергосервісу, підтримки ФОПів, поповнення обігових коштів, інвестиційних фінансувань. Співпрацює з міжнародними організаціями, грантовими компаніями та з Експортно-кредитним агентством.

Зокрема, позичальники, які здійснюють експорт товарів, можуть отримати передекспортне фінансування до 85% від розміру зовнішнього економічного контракту. Більше того, тут і відсутність застави для позичальника, і можливість комбінації цього фінансування з програмою «Доступні кредити 5-7-9%».


Говорили у медіацентрі і про таку корисну для підприємців практику як Центр підтримки підприємництва інновацій та стартапів, створений базі Агенції регіонального розвитку.

Це сучасний простір, де підприємці та стартапи (в тому числі представники інститутів громадянського суспільства) мають можливість пройти навчання в інкубаційній та акселераційній програмах; скористатися послугами коворкінгу; отримати консультаційну, менторську підтримку щодо відкриття та ведення власної справи, тощо.

У цьому році реалізується проєкт «Студія соціального підприємництва» за підтримки ПРООН. В семи пілотних громадах області (Чернігівська, Іванівська, Ніжинська, Прилуцька, Михайло-Коцюбинська, Ріпкинська, Городнянська) велися заходи для підтримки соціально-відповідального бізнесу.

А з 31 жовтня розпочав роботу бізнес-інкубатор для ветеранів/ветеранок та членів їхніх сімей, який організовано у партнерстві з ГО «Ветеранський простір України «Серцевір» та Ab InBev Efes Україна.

В регіоні ухвалені й обласні програми, спрямовані на підтримку місцевого бізнесу. У їхніх рамках надається одноразова безповоротна фінансова підтримка бізнесу у розмірі:

    50 % від фактичних витрат з оцінки шкоди та обсягу збитків, завданих внаслідок збройної агресії рф, але не більше 20 тисяч гривень;
    30% від суми витрат юридичних осіб на проведення сертифікації продукції чи систем управління, але не більше 50 тисяч гривень;
    а також 30 % від фактичних витрат на участь у виставково-ярмаркових заходах, але в обсягах не більше: 50 тисяч гривень (у разі  очної участі підприємства у  виставково-ярмаркових заходах) або 5 тисяч гривень (у разі  заочної участі підприємства у  цих  заходах).

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

 

]]>