Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Вівторок, 23 квітня, 14:24:15

“Головний” Дід Мороз України живе в Чернігові

29.12.2011   15:31

Відомо, що на Діда Мороза не можна вивчитися в жодному навчальному закладі. Та, попри це, в новорічні дні представники цієї небуденної “професії” з’являються, як за помахом чарівної палички.

Зрештою, так воно і повинно бути, адже в Новоріччя у кожен дім, і особливо той, де є діти, входить казка. Та чи всі сучасні Діди Морози відповідають справжньому образу цього легендарного старослов’янського персонажа? Про це та інше кореспондент УКРІНФОРМу розмовляє з чернігівцем Жаном Попковим – Дідом Морозом, який чотири роки поспіль вітав Україну з Новим роком із київського Майдану Незалежності.

– Жане Валентиновичу, коли і де Ви вперше приміряли образ Діда Мороза?

– Багато років я жив і працював у Нижньовартовську Тюменської області Росії. Саме там 1984 року я й почав займатися організацією святкових заходів. Спершу спробував себе в ролі Нептуна, а вже взимку – Діда Мороза. Відчувши смак цієї роботи, зрозумів, що мені вона подобається, і відтоді з року в рік я вдягаю шубу, бороду і йду до дітей. Несу казку в дім людський, радість, трішки щастя, подарунки, усмішки… П’ятий рік поспіль у святкові дні працюю на головній ялинці країни в Києві.

– А як Ви стали головним Дідом Морозом України?

– Офіційно такого звання мені ніхто не присвоював, оскільки його не існує. А називають мене головним із легкої руки журналістів. Шукаючи гарного Діда Мороза для запису привітання українському народові з Новим роком, представники центральних телеканалів завжди підходять до мене. Цей факт сприяє і моїй загальній популярності. Зокрема, коли я приходжу на Майдан, мої колеги (а їх там більше 100), піднімають руки і промовляють: “Головному Дідові Морозу України – наш полум’яний привіт!”

– У чому секрет Вашого успіху – Ви ж не один там такий гарний, всі в шубах-бородах?

– Справді, Дідів Морозів, які мають вишукані костюми і вміють достатньо професійно провести свято, на Майдані багато. Тому я не вважаю себе найкращим. Але я – добротний, справжній, авантажний і казковий. Оце, я гадаю, найголовніше, що приваблює до мене людей.

Річ у тім, що я – професійний працівник культури. А тому, беручись за якусь роль, ставлюся до неї дуже відповідально. Знаючи витоки, звідки походить Дід Мороз і як він має виглядати, я намагаюся максимально правдиво відтворити його образ. Я особисто купував матеріал для шуби, замовляв її, вчився накладати грим і таке інше. Додав антуражу і мій (що гріха таїти) животик, і ніс “картопелькою” – тут все має значення. І тому коли я надягаю шубу – відразу видно, що це справжній Дід Мороз.

– А чим відрізняється професійний Дід Мороз від аматора?

– Якістю костюма й культурою спілкування. Є, звичайно, шуби розкішні, дорогі. Але ті, хто їх шиє, часом не розуміють того, що вони повинні відрізнятися від одягу, приміром, короля чи російського царя і нашивають невластивий їм позумент. Борода теж має бути не ватяна, а максимально схожа на справжню, фірмова. Те ж стосується перуки і гриму – все повинно створювати образ, близький до того, який люди пам’ятають зі старих казок, мультиків і кінофільмів.

Велике значення має також культура спілкування. Багатьом Дідам Морозам її, на жаль, не вистачає. Адже треба підійти до кожної дитини, яка з’являється поблизу, і спитати, як мінімум: “Чи слухаєшся маму й тата?”, “Як вчишся?”, “Чи чистиш вранці зубки і вушка?”, “Чи вмиваєшся?”. Це – ціла робота. Добре, якщо з рукавички ще й цукерку дістанеш. Мінімум жадібності – максимум радості на обличчі дитини. А коли залучають до роботи “дядь Вась”, які, бува, напиваються і поводять себе непристойно, то це, звісно, заслуговує осуду.

– А як Ви, професіонал, ставитеся до “третього питання”? Адже ж і Вам, певно, пропонують чарочку на викликах?

– Всередину мого посоха вміщується три літри горілки. Коли мені пропонують чарку, я його підставляю і кажу: “Хочеш пригостити – лий сюди, а в домі я пити не хочу”. Звісно, я не святий, і коли стомлююсь чи замерзаю, то іноді десь обіч дозволяю собі трохи випити з посоха. Але це ніяк не позначається на моїй роботі, як і на роботі будь-якого професійного актора взагалі.

– Ви говорили, що на головній ялинці країни працює більше сотні Дідів Морозів. Як ви всі туди потрапляєте, чи підтверджуєте якось свою кваліфікацію?

– Ніякої кваліфікаційної комісії з визначення нашої професійності не існує. Ми працюємо від агентств із організації свят, з якими укладаємо угоди, отримуючи таким чином дозвіл для роботи на ялинці. Ми зобов’язані стояти на Майдані як персонажі і приваблювати людей на фотографування. Крім того, виїжджати на виконання замовлень, які надходять до агентств. На головній ялинці України працює 10-15 агентств зі своїми Дідами Морозами і Снігуроньками.

– Вам доводилося вітати дітей відомих політиків, керівників країни?

– Я вітав дітей багатьох керівників країни, і, треба віддати належне батькам, всі діти виховані, стримані, привітні, добре підготовлені. Як і належить, читають віршики, танцюють, виглядають дуже гарно і, взагалі, з ними приємно спілкуватися. Але такі візити – особливі. Адже одна справа, коли заходиш в однокімнатну квартиру, і зовсім інша, коли в палац з високою стелею, розкішною ялинкою і купою обслуговуючого персоналу. І тут в нагоді стає досвід. Якщо його немає – провал забезпечено. Тому що в такій обстановці потрібні експромт, уміння не розгубитися й поводити себе гідно – це дуже важливо.

– Минулого року в місцевій пресі Ви розповідали про відкриття в Чернігові школи Дідів Морозів. Скількох людей Ви навчили премудростей цієї професії, чи працювала ця школа напередодні очікуваних новорічних свят?

– Уся школа – це я та мій ентузіазм. Вона не має ані офіційного статусу, ані матеріальної підтримки. Торік за методикою, за якою колись навчали мене, я підготував трьох Дідів Морозів зі Снігуроньками. Вони дізналися і зрозуміли, що таке антураж Діда Мороза, якою має бути його шуба (не халат, як це нерідко буває), як себе в ній поводити, якою ходою потрібно ступати, як писати сценарний план, зустрічати дітей, працювати з батьками, із сім’єю в цілому. Тому що з дитиною – одна розмова, з батьками – друга, з усією родиною – третя. Снігуронькам традиційно відведено другорядну роль, але Дід Мороз має чітко знати свою роботу й розуміти, що він прийшов до дитини і заради дитини.

У поточному році охочі вчитися теж були, але я не схотів цим займатися, оскільки мені цю роботу ніхто не оплачує. Школа, я вважаю, повинна діяти при якійсь офіційній організації, а в підготовці якісних Дідів Морозів має бути зацікавлена міська влада.

– Але ж Ваша робота – бізнес, до чого тут влада?

– До того, що новорічні заходи пов’язані з підростаючим поколінням, його вихованням, створенням для малечі не фальшивої, а справжньої казки. Бо коли її приносять худорлявий юнак чи перевдягнена вихователька, діти відразу бачать, що це халтура і обман. Деякі з них спеціально підходять, відхиляють шубу і дивляться, у що Дід Мороз взутий. Тоді кажуть: “Це несправжній Дід Мороз, тому що він – у джинсах і кросівках, а не в штанях і валянцях”.

Діти перестають вірити в Діда Мороза і прямо про це говорять. Казка йде з їхнього життя і в цьому, на моє глибоке переконання, винні система виховання і освіти. Коли я ходжу на виклики, то бачу велику різницю між дітьми з небагатих родин і з заможних, це – небо і земля. У бідніших дітей очі горять: Дід Мороз прийшов, приніс нам, можливо, шматочок щастя, надію на здійснення мрії. А діти з багатших родин нерідко стоять байдужі, їм “по-барабану”, що ти перед ними робиш. Для них ти – куплений батьками клоун, який прийшов тут “локшину на вуха вішати”.

Інша проблема – надмірне навантаження в дитсадках і школах. Моєму синові 8 років, він третьокласник, тож я про це знаю не з розповідей. І тому стверджую: школа позбавляє дітей дитинства. У них повинен залишатися час для ігор і казок. А то приходить дитина о 13-й додому, обідає, і до 21-ї години сидить за уроками. Ані погратися, ні переглянути мультики вона не може, бо ніколи. Дітям потрібні нормальні іграшки, а не бакугани чи люди-павуки, потрібні якісні підручники з милозвучними персонажами, і – справжні Діди Морози. От тому й кажу, що влада має не лишатися осторонь їх підготовки.

– Чернігівщина – найпівнічніша область України. І це, вважаю, символічно, що “головний” Дід Мороз України – саме звідси.

– І тому в мене є ідея збудувати під головною ялинкою Чернігова чи десь на околиці міста під лісом справжній будиночок українського Діда Мороза – з великим вікном і гномиками при вході. Люди за певну плату могли б до нього заходити, спілкуватися з господарем, фотографуватися, чаю з ним попити. Звідти Дід Мороз міг би виїжджати в санях у місто. За бажання можна багато чого цікавого придумати. Якщо такий будинок має Великий Устюг в Росії, то чому його не може бути у нас? Я пропонував деяким бізнесменам втілити цю ідею, проте відгуку не знайшов. Хоча Чернігів міг зблиснути цим на всю Україну.

– Будемо сподіватися, що скрутні часи минуть і Ваші мрії про професійних Дідів Морозів та хатинку під лісом справдяться. Тим паче, що можливість загадувати бажання наближається. Дякую за інтерв’ю.

– А я усіх читачів вітаю з Новим роком! Зичу всім щастя, здоров’я, дітям – слухатися батьків, а дорослим – замислюватися над тим, які іграшки вони купують своїй малечі і які почуття ними розвивають! Веселих свят!

http://www.ukrinform.ua/ukr/order/?id=1067119

Останні новини Чернігівщини

«Ваш родич потрапив у біду»: на Прилуччині пенсіонерка повірила шахраям та втратила 30 тисяч гривень

«Ваш родич потрапив у біду»: на Прилуччині пенсіонерка повірила шахраям та втратила 30 тисяч гривень 11:01

Поліцейські закликають громадян бути обережними у телефонних розмовах з незнайомцями та не поспішати виконувати їх вказівок пов’язаних з переведенням коштів.

25-річчя Академічного симфонічного оркестру “Філармонія” 10:39

“Любов до гармонії” — це не просто смисл слова “філармонія”. Це, певним чином, спосіб існування, який визначає сутність музичного колективу.

Безпека, захист та ситуація на кордоні. Сергій Деденко назвав основні питання для прикордонних громад 09:34

Громади України, які межують з Російською Федерацією, наразі потребують вирішення низки питань. Серед них безпекове середовище, захист обʼєктів енергетики та майбутнє двадцятикілометрової зони.

 Чернігівські поліцейські відкрили кримінальне провадження за спробу нетверезого водія відкупитися від відповідальності

Чернігівські поліцейські відкрили кримінальне провадження за спробу нетверезого водія відкупитися від відповідальності 09:23

Поліцейські відділу реагування патрульної поліції Чернігівського райуправління викрили 45-річного водія позашляховика, який керував транспортом у нетверезому стані.

«Працевлаштування переселенців та ветеранів війни – один із пріоритетів роботи служби зайнятості» 09:22

Так на «круглому столі», що відбувся днями в Бобровицькій міській раді, сказав заступник директора – начальник управління матеріально-технічного забезпечення та закупівель Чернігівського обласного центру зайнятості Вячеслав Бєлогура.