Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 7 грудня, 03:19:43

Обережно: сьогодні ще й Обливаний понеділок!

06.05.2013   12:43Агенцiя

У перший післявеликодній день і досі діти, молоді й дорослі поливають одне одного водою. Сьогодні ця традиція – просто весела забава або ж навіть привід познущатись з когось, а для наших предків вона мала важливе значення…

“Давні українці, які поклонялись силам природи, особливо шанували воду, – розповідає Степан Павлюк, етнолог, директор Інституту народознавства НАН України. – А весняна вода, як вірили наші предки, мала очищувальну, оздоровчу силу. Тож із приходом християнства, коли на наших землях почали відзначати свято Воскресіння Христового, традиція обливатись водою стала одним із його елементів. Люди вважали, що вода у Великодній тиждень має велику силу, i, облившись нею, дiстаєш здоров’я! Поливали у ці дні й дерева у саду”.

Великодній час для наших предків був і періодом освідчень. Тож хлопці, які хотіли сказати дівчині про своє почуття, мовчали увесь піст, а в понеділок після Великодня… обливали обраницю водою.

“Обливання на другий день після Великодня був важливим ритуалом у дошлюбних стосунках, – каже Степан Павлюк. – Адже, згідно з традицією, щоб освідчитись, хлопець не обов’язково мав сказати “я тебе кохаю”, а міг просто… вилити на дівчину відро води або вкинути її у річку. Мовляв, “мені для тебе нічого не шкода – хоч кинути у став”. Дівчина ж, почуття якої були взаємні, дарувала залицяльниковi писанку. До слова, хлопці обливали дівчат чистою джерельною водою або й пахучою – додавали до неї різні трави, цвіт”.

За словами С. Павлюка, обливати жінок, які вже у шлюбі, було суворо заборонено українськими традиціями. Не обливали й одружених чоловіків.

http://expres.ua/digest/2013/05/06/86629-oberezhno-sogodni-oblyvanyy-ponedilok

Останні новини Чернігівщини

Чернігівська обласна організація Всеукраїнської громадської організації інвалідів

Чернігівська обласна організація Всеукраїнської громадської організації інвалідів "Союз Чорнобиль України" провела загальні збори 13:46

Традиційно напередодні Дня вшанування учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС обласною державною адміністрацією затверджується спільний з громадськими організаціями чорнобильців План заходів, який охоплює всі території області та скоординовує роботу з тим, аби вшанування ліквідаторів трагедії відбулося належним чином не тільки на обласному рівні, а й на рівні кожного невеликого колективу, який свого часу відчув на собі наслідки тієї трагедії.

Три польських міста стануть містами-побратимами громад на Чернігівщині

Три польських міста стануть містами-побратимами громад на Чернігівщині 13:41

З 5️ по 8️ грудня у Польщі знаходяться керівники Менської, Плисківської, Сосницької об`єднанних територіальних громад Чернігівської області. Про це йдеться на сайті Сосницької селищної ради.

Щодо захворюваності на кір. Офіційно

Щодо захворюваності на кір. Офіційно 13:30

З початку епідемічного підйому захворюваності на кір в області зареєстровано 1198 випадків захворювання (підозри) на кір.

АЗС, пункт приймання зерна та садові будинки: архітектурно-містобудівна рада погодила низку детальних планів

АЗС, пункт приймання зерна та садові будинки: архітектурно-містобудівна рада погодила низку детальних планів 13:10

У селищі Талалаївка на території існуючого елеватора планують облаштувати пункт приймання зерна. Детальний план території орієнтовною площею 4,7 гектара погодили члени обласної архітектурно-містобудівної ради.

Чернігівським рибоохоронним патрулем протягом тижня викрито 22 порушення Правил рибальства

Чернігівським рибоохоронним патрулем протягом тижня викрито 22 порушення Правил рибальства 12:57

За період з 28 листопада по 5 грудня Чернігівським рибоохоронним патрулем зафіксовано 22 порушення Правил рибальства.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини