Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Середа, 24 квітня, 05:09:56

Формування ринку землі в Україні. Як земельна реформа позначиться на розвитку сільських територій?

12.06.2017   10:01Агенцiя

Навряд чи якась інша тема на сьогодні викликає стільки дискусій, навіть суперечок у суспільстві, як земельна реформа, формування ринку землі, можливість вільного продажу земель.

«Всю землю одразу скуплять олігархи та агро холдинги», «Селян в чергове обдурять, і вони залишаться ні з чим», «Люди продаватимуть свої паї через бідність та брак розуму», «Наші діти та онуки залишаться без спадку в майбутньому» - це лише деякі з міфів навколо цієї теми, що дають підґрунтя для спекуляцій певних політичних сил.

Тож круглий стіл на тему «Формування ринку землі в Україні. Як земельна реформа позначиться на розвитку сільських територій?», що пройшов в Чернігові 9 червня, мав на меті ознайомити представників ЗМІ та громадськості з думками фахівців у цій сфері й розставив певні крапки над І.

Мораторій на продаж землі, що діє в Україні, обмежує конституційні права власників земельних паїв, в результаті чого вони не можуть повноцінно розпоряджатися своєю власністю, а також отримувати достойну орендну плату за паї. Таку думку висловила голова ГО «Центр сприяння розвитку громад» Римма Олексенко. За її словами, зняття мораторію на продаж землі та відкриття ринку дасть поштовх розвитку агровиробництва, в тому числі - органічного, сприятиме створенню нових робочих місць на селі, покращенню добробуту селян (власників земельних паїв), оскільки вартість паю може значно зрости. «Розумні люди не будуть продавати свої земельні паї за безцінь, а стільки дискусій і навіть суперечок на цю тему виникає тільки тому, що селяни дуже погано поінформовані чи дезінформовані», - підсумувала експерт. Великий агробізнес зацікавлений у продовженні мораторію на продаж, тому що на цей момент витрати на оренду сільськогосподарських угідь доволі не високі – на рівні 40 доларів  за гектар на рік.

За словами головного спеціаліста відділу врегулювання земельних відносин, прав власності та правової роботи Департаменту агропромислового розвитку Чернігівська ОДА Сергія Норильського, фактично ринок землі в Україні існує вже не один рік. Тож головне завдання держави – легалізувати цей процес, що забезпечить реалізацію прав громадян. Але існують і певні ризики. «Перехід до ринку землі має бути поступовим і виваженим, до нього треба ретельно підготуватися, - зазначає фахівець. - Ринок землі має бути інструментом розвитку сільського господарства, сільських територій, а не інструментом вирішення певних політичних питань чи перерозподілу прав власності на землю тощо. Але без ринку землі економіка не розвивається».

Зняття мораторію дає селянам, дрібним фермерам можливість бути повноцінними учасниками бізнесових проектів, відкриває доступ до дешевих кредитних ресурсів. Ринок землі сприятиме розвитку малих сімейних фермерських господарств, що значно покращить ситуацію з робочими місцями на селі, із самозайнятістю, вважає практикуючий інженер-землевпорядник Ольга Мазурець. «Ми всі знаємо, що Україна - аграрна країна. Сільське господарство - один з пріоритетних напрямків економіки нашої держави, тому ринкові відносини приведуть до встановлення справедливості в орендних відносинах, - висловлює свою думку експерт. - Лише конкуренція є тією рушійною силою, яка приведе до прогресу в розвитку сільського господарства, сталих земельних відносин, охорони земель. Ми мусимо робити ставки на молодь, яка може стати локомотивом до створення сімейних фермерських господарств, популяризації сільського життя. Нам варто спиратися на світовий досвід».

З цією тезою погоджується голова ГО «Народна рада Чернігіщини» Олександр Підгорний. «Наше завдання - вивчити досвід зарубіжних країн, врахувати всі плюси й мінуси, зрозуміти страхи наших громадян та вивести це питання з політичної площини виключно в економічну, - говорить експерт. – Забезпечити цивілізований обіг земель сільськогосподарського призначення, гарантувати захист родючості землі, звести до мінімуму ризики має відповідна законодавча база. На сьогоднішній день держава пропонує поетапне введення ринку землі. На першому етапі цим правом можуть скористатися фермери. Цим шляхом пройшла більшість країн, які мають успішний ринок землі».

Останні новини Чернігівщини

 На Прилуччині поліцейські повідомили про підозру двом місцевим мешканцям за незаконну порубку лісу

На Прилуччині поліцейські повідомили про підозру двом місцевим мешканцям за незаконну порубку лісу 17:35

Слідчі Прилуцького районного відділу поліції під процесуальним керівництвом Прилуцької окружної прокуратури оголосили про підозру двом зловмисникам, які за попередньою змовою випиляли у лісосмузі Ічнянської громади дерев на понад 100 тисяч гривень.

Масажі, лімфодренаж, індивідуальна робота з психологами та багато іншого можуть отримати чернігівські військові, ветерани та члени їхніх родин 17:25

Зазвичай після закінчення терміну лікування у закладах охорони здоров’я військовослужбовці та ветерани, як правило, потребують певного відновлення.

За матеріалами СБУ винесено вирок організаторці псевдореферендуму на тимчасово окупованих територіях Луганщини

За матеріалами СБУ винесено вирок організаторці псевдореферендуму на тимчасово окупованих територіях Луганщини 15:18

За матеріалами Служби безпеки України до 15 років позбавлення волі заочно засуджено організаторку псевдореферендуму на тимчасово окупованих територіях Луганщини.

 Мешканця м.Чернігова засуджено за збут амфетаміну

Мешканця м.Чернігова засуджено за збут амфетаміну 15:16

Прокурором Чернігівської окружної прокуратури в судовому засіданні доведено вину 36-річного місцевого жителя в придбанні, зберіганні з метою збуту та збуті психотропних речовин (ч.ч.1, 2 ст.307 КК України).

На загальноміській нараді говорили про наслідки ракетних ударів по місту та їх ліквідацію

На загальноміській нараді говорили про наслідки ракетних ударів по місту та їх ліквідацію 15:13

Загальноміську нараду цього вівторка почали з обговорення ліквідації наслідків ракетних ударів, яких завдали військові російської федерації по Чернігову 17 квітня.