Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Четвер, 28 березня, 12:39:58

Результати довготермінового спостереження за підготовкою до парламентських виборів в Чернігівській області

24.07.2012   15:58Агенцiя

Результати довготермінового спостереження за підготовкою до парламентських виборів в Чернігівській області громадської організації Освітній центр "Ініціатива" за період червень-липень 2012 року

Чернігівська область

Чернігівська область


Загальна ситуація

Передвиборча ситуація в 6 виборчих округах Чернігівської області напередодні офіційного старту виборчої кампанії характеризується умовним  розподілом округів на дві частини: в одних є явні лідери присутності  і повна відсутність будь-якої конкурентці, а в інших йде запекла боротьба між двома сильними потенційними кандидатами.

 
До першої категорії можна віднести такі округи: 207, де домінує  голова парламентської групи "Реформи заради майбутнього"  Ігор Рибаков, 208 - на першому місці за присутністю екс-керівник "Київміськбуду" Михайло Голиця,  209 -  тільки колишній БЮТівець,  а нині позафракційний депутат Іван Куровський і з'являється на окрузі.
До іншої групи округів можна віднести  такі, в яких відбувається запекле змагання   між кандидатами.

205 - йде боротьба між потенційними кандидатами - депутатом від  ВО "Батьківщина" Валерієм Дубілем та  міським головою Чернігова Олександром  Соколовим.

206 - округ найбільш затятої боротьби між бізнесменом, депутатом Чернігівської облради Владиславом Атрошенком і  першим заступником чернігівського губернатора Станіславом Прокопенко.

210 - до останнього часу на цьому окрузі конкурували депутати Чернігівської обласної ради Микола Рудьковський (обирався від СПУ) та Анатолій Мирошниченко (1-ий заступник голови Чернігівської обласної організації Партії регіонів).


Активність  політичних  партій на території області в порівнянні з діяльністю кандидатів-мажритарників залишається низькою.

Більшість активних політичних сил проходили внутрішній  етап підготовки до  участі у виборах - проводили конференції різних рівнів з висуненням делегатів на всеукраїнські  з'їзди.
Вулична  активність політичних сил зосереджена в основному в обласному центрі -  м. Чернігові  та є частиною всеукраїнських кампаній. Так об'єднана опозиція "Батьківщина" розпочала з мовної акції протесту  і продовжила проведенням безстрокової акції "Україна без Януковича": в наметах збираються підписи щодо усунення президента від влади. Партія Наталії Королевської "Україна Вперед" проводить в наметах  обговорення "народного списку" кандидатів від партії в депутати.  Демократичний Альянс проводить так звані "точки збору" в центральній частині міста, Комуністична партія теж агітує з наметів на вулицях обласного центру.
Використання адмінресурсу

Вже сьогодні зрозуміло, на яких кандидатів робить ставу місцева влада. Це, зокрема, Ігор Рибаков, Станіслав  Прокопенко, Михайло Голиця, Іван Куровський, Олександр Соколов і, можливо, Микола Рудьковський.

Підтримка адмінресурсу проявляється в різноманітній спосіб. Це передусім присутність потенційних кандидатів на офіційних заходах, відкриття за бюджетні кошти різних об'єктів, допомога бюджетним закладам, "присвоєння" кандидатами досягнень влади, постійна присутність в комунальній пресі та сайтах органів державної влади, залучення посадових осіб до роботи в штабах провладних кандидатів, вибудова логістики, моніторингу тощо.
Цікаво буде спостерігати чи підуть посадові особи у відпустки на період виборчої кампанії, як того вимагає законодавство.


Непрямий підкуп виборців.

Більшість кандидатів  надають матеріальну допомогу виборцям. Це проявляється в різноманітний спосіб - від  надання матеріальної допомоги бюджетним закладам до роздавання продуктових наборів  потенційних виборцям.

Найбільше відзначився в масовому роздаванні продуктових наборів Владислав Атрошенко. Якщо більшість потенційних кандидатів надавали матеріальну дорогу якимось виокремленням групам, то Атрошенко роздавав продуктові набори цілим селам округу. 

Цікаво буде спостерігати, яким чином зміниться поведінка кандидатів після офіційного старту кампанії та реєстрації кандидатів. Нагадаємо, що п.13 ст 74 Закону України" "Про вибори народних депутатів" прямо забороняє проводити передвиборну агітацію, що супроводжується    наданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних  паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей.


Перешкоджання роботі потенційних кандидатів

Найбільше заяв про перешкоджання роботі поступало від  Владислава Атрошенка.  Було зафіксовано факт затримки міліцією  вантажівки, з якої здійснювали роздачу продуктових наборів. (В міліції, до речі, так і не прокоментували дану ситуацію). Також в штабі кандидата заявляли про вказівку від Станіслава Прокопенка чернігівському міському відділу освіти не приймати подарунки від Атрошенка.
 
Під час прес-конференції в Чернігові  2 липня народний депутат від БЮТ Андрій Шевченко та голова чернігівського осередку ВО "Батьківщина" Олександр Кодола заявили,  що опозиції в Чернігові, за вказівкою обласної адміністрації, не надають рекламних площ зовнішньої реклами та ефірів на комунальному телебаченні. Щоправда, деякі правники рекламних агенцій спростовували цю інформацію ,говорячи, що до одних опозиція взагалі не зверталася, а інші, що представники опозиції звернулися занадто пізно. Додамо, що в Чернігові дійсно відсутня будь-яка зовнішня реклама об'єднань опозиції "Батьківщина".

Так само під час зустрічей у дворах депутат від БЮТ Валерій Дубіль постійно наголошує, що його не пускають на комунальне міське і обласне телебачення.  Дійсно, сюжети про діяльність цього кандидата виходять лише на приватному телеканалі "Дитинець"


Робота ЗМІ

Більшість серйозних потенційних кандидатів  створили свої друковані ЗМІ, або "орендують" вже працюючі газети для своєї агітації: Владислав Атрошенко. Станіслав Прокопенко, Микола Рудьковський, Валерій Дубіль, Михайло Голиця.

Поява нових масових безкоштовних газет (в яких ще й часто друкується програма телепередач) підриває роботу комерційних видань.

Великою проблемою  залишається поява немаркованих політичних матеріалів явно замовного характеру, які ще називають "джинсою". Цим "страждає" більшість районних комунальних видань, які в кожному  номері  пишуть про роботу провладних кандидатів. На комунальні телебачення відповідно теж домінують сюжети про кандидатів від влади. В Прилуках і Чернігові працює два приватні телеканали, які обслуговують політичні  інтереси своїх власників. Але на них також розміщуються і замовні матеріали про інших кандидатів ("джинса") .

"Чорний піар" найчастіше публікується на сторінках місцевих інтернет-видань, рідше, але теж трапляється на сторінках друкованих ЗМІ. (Яскравим прикладом була серія публікацій після скандальної червневої сесії Чернігівської міської ради).


Робота незалежних громадських організацій під час виборів в Чернігівській області

обмежується кількома структурами. Громадська мережа ОПОРА здійснює довгостроковий моніторинг за виборами через своїх партнерів в області - Поліський фонд міжнародних і регіональних досліджень. Також Поліський фонд проводить власне спостереження, видає щомісячний електронний  бюлетень присвячений виборчому процесу "Поліська аналітика" , а також проводить соціологічні дослідження на замовлення  як партій, так і донорських структур.

Працює в Чернігові координатна рада громадського руху "ЧЕСНО". В рамках ЧЕСНО було проведено кілька публічних презентацій та обговорень вимог громадськості до майбутніх кандидатів.  Цікаво, що в оприлюдненому напередодні в Києві  дослідженні жоден пов'язаний з Чернігівщиною депутат Верховної Ради не відповідає всім критеріям доброчесності, які рух висуває до майбутніх кандидатів.

Проведенням довгострокового моніторингу виборчого процесу в Чернігівській області займається громадська організація "Освітній центр "Ініціатива". Результати моніторингу в оперативному режимі оприлюднюються на сайті ПіК: події і коментарі (www.pik.cn.ua). Також на сайті створена інтерактивна ката округів Чернігівської області, де представлена  інформація про кожен округ та потенційних кандидатів. 

Громадська організація "Центр прогресивної молоді "Апельсин" здійснює в області проект по активізації молодих виборців шляхом проведення тренінгів та рок-концертів.
Про свої наміри брати участь у виборчому процесі з боку громадськості  заявляли також  організацій  М-21 та представники  коаліції ДЗВІН, але поки публічних дій від них не було.

 
Передвиборча ситуація в округах Чернігівської області


205 округ (Деснянський район, частина Новозаводського району міста Чернігова).  Найбільш помітною є діяльність двох потенційних кандидатів: народного депутата від БЮТ Валерія Дубіля і чернігівського міського голови Олександра Соколова.

Валері й Дубіль, що вже кілька років, але не дуже системно, працює в окрузі є офіційним кандидатом від об'єднаної опозиції. Проводить передвиборчу  кампанію на протиставленні чернігівському міському голові, а також як меценат-благодійник медичним закладам Чернігова. Так,  Дубілем була взята тема надання статусу регіонального ландшафтного парку урочищу "Ялівщина" (який міська влада хоче перетворити на звичайний парк з можливістю  часткової забудови). Також Дубіль намагається позиціонувати себе як захисник жителів будинків, біля яких плануються проблемні забудови.

Водночас Дубіль  не позиціонує себе як активний опозиціонер до влади. Так, його жодного разу не вдалося зафіксувати на акціях об'єднаної опозиції щодо захисту української мови чи старту кампанії "Україна без Януковича".

Методи агітації: зустрічі по дворах, видання і поширення  свого друкованого видання, адресна допомога малозабезпеченим, ветеранам та інвалідам, допомога лікарням медичним обладнанням. 
Олександр Соколов, який буде очевидно висунутий Партією Регіонів",  так і не заявив публічно про своє бажання брати участь у виборах, хоча передвиборча робота розгорнута була вже кілька місяців тому. Київська команда технологів чернігівського міського голови пішла традиційним для багатьох кандидатів шляхом створення іменного фонду"Майбутнє Чернігова" , який розгорнув активну діяльність. І хоча під час презентації фонду його засновники - сам міський голова Олександр Соколов і секретар міської ради Олег Шеремет говорили, що будуть збирати ідеї розвитку міста, зараз фонд проводить радше благодійну діяльність, наприклад,  влаштовує ігротеки із подарунками в різних районах виборчого округу.

Паралельно команда чернігівського мера Олександра Соколова планомірно готує його до появи, як кандидата в депутати. Це і зовнішня реклама (в тому числі і в комунальному транспорті)   з твердженнями, що народний депутат від Чернігова повинен бути "досвідчений господарник", "корінний чернігівець", "знати  як розвивати місто" і серія  круглих столів з міськими  бюджетниками - медиками,  вчителями, на яких вони розповідають про проблеми галузі, і як Чернігову не вистачає хорошого депутата у Верховній Раді.

Крім того, були зафіксовано проведення  формуючих соціологічних опитувань  та пропозиції безкоштовної підписки  на комунальну газету "Чернігівські відомості". 

Очевидно, що Олександр Соколов буде намагатися дистанціюватися від Партії регіонів, як це було і на місцевих виборах. Буде позиціонувати себе як досвідчений господарник,  який знає як вирішити чернігівські проблеми в Києві.

Івана Осадціва по 205 виборчому округу висуває партія УДАР. Про це було заявлено на прес-конференції  лідера місцевих "ударівців" Сергія Аверченка.  Кандидат від УДАРУ -  лікар - гематолог, завідуючий поліклінікою Центру радіаційного захисту населення, голова міської екологічної асоціації "Зелений світ" . Будь-якої кампанії ще не починав.


206 округ (частина Новозаводського району міста Чернігова, Ріпкинський, Чернігівський райони). Найбільш насичений за кількістю потенційних кандидатів округ. Активно тут свою кампанію проводять Владислав Атрошенко, Віталій Корж, Володимир Поліщук та Станіслав Прокопенко.

Владислав Атрошенко, бізнесмен, депутат Чернігівської обласної ради, позапартійний, голова Наглядової ради ВАТ "Хліб Києва" здійснює одну з найбільш потужних і дорогих  передвиборчих кампаній в області.  Кандидат має потужний медіа канал - приватний телеканал "Дитинець", широко представлений на зовнішній рекламі округу, видає дві свої щотижневі  газети (декларований наклад  по 43 тисячі): "Дитинець"- поширюється в Новозаводському районі м.Чернігова і "Наше Життя" (Чернігівський та Ріпкінські райони), чи не єдиний з кандидатів має персональний сайт.
Найбільше здійснює благодійної допомоги як бюджетним організаціям, селищним радам, так і кожному потенційному виборцю - масове роздавання селянам продуктових наборів (до яких входять 2 кг борошн і 2 кг цукру)
Сам Владислав  Атрошенко публічно визнав, що не бачить нічого поганого в роздачі продпакетів і не вважає це підкупом виборців.

Станіслав Прокопенко, Перший  заступник голови ОДА, керівник фракції Партії регіонів в Чернігівській обласній раді.
Будучи заступником губернатора зосереджує свою роботу в межах виборчого округу. За участю Прокопенка  проходять більшість масовативного  ресурсу є намагання прив'язати бюджетні програми та фінансування до ім'я майбутнього кандидата від влади - відповідні матеріли розміщуються в ЗМІ та на дошках оголошень в селах округу.
В медіа активі у Прокопенка також дві газети:  спецвипуски "Біла Хата"(декларований наклад 67 тисяч)  та "Вчасно" (декларований наклад 20 тисяч), що поширюються в межах округу.

На старті неофіційної виборчої кампанії (квітні-травні) побутувала думка про те, що до офіційного старту влада визначиться на кого поставити на Атрошенка чи Прокопенка, але на сьогодні виглядає так, що жоден з них не планує йти на поступки конкуренту.
Показовою є ситуація довкола  ремонту в селі Киселівка Чернігівського району  водогону  - кожен з  потенційних кандидатів описав у ЗМІ це як своє досягнення.

Віталій Корж, депутат Верховної Ради, Член депутатської фракції "Блок Юлії Тимошенко - "Батьківщина"висунутий офіційно єдиним кандидатом  від об'єднаної  опозиції "Батьківщина". Розпочав агітацію з видавництва і поширення енного номера газети "Феміда".

Володимир Поліщук підприємець, голова чернігівської районної організації "Фронту Змін". Позиціонує себе як опозиційний кандидат, хоча таким від об'єднаної опозиції офіційно проголошений Корж. Видав один  примірник бюлетеня, який зараз поширюється разом з партійною газетою "Фронту Змін" по території округу. Має громадську приймальню, проводить зустрічі з активістами сіл округу.


207 виборчий округ (Городнянський, Коропський, Корюківський, Новгород-Сіверський, Семенівський, Сосницький, Щорський райони.) є одним з найбільших територіально, з малочисельними сільськими населеними пунктами, що віддалені одне від одного. Найбільш активним кандидатом є Ігор Рибаков, також серед потенційних кандидатів називають  Петра Шаповала та Олега Петрова.

Ігор Рибаков, народний депутат України, керівник групи "Реформи заради майбутнього".
Відзначився найбільшим залученням бюджетних коштів до свого округу - 107 млн. грн.
Ці гроші  йдуть на  ремонт шкіл та інших об'єктів соціальної інфраструктури,  встановлення енергозберігаючих котелень в Щорський та Корюківський райони Чернігівської області.  Для порівняння інші депутати навіть  від Партії регіонів залучили в десятки разів менше бюджетних коштів.
Здійснюється діяльність  і через благодійний фонд "Милосердя і доброта", через який матеріальну допомогу отримують вже безпосередньо від Рибакова, наприклад велосипеди для листонош і ФАПів. Також у Рибакова широко допомагають церквам округу.
Його робота систематично висвітлюється в комунальними ЗМІ, а фактично передвиборчі поїздки по округу часто проходять разом з головою ОДА.
На зовнішній рекламі в окрузі представлений тільки Ігор Рибаков - біг-борди якого можна побачити в найвіддаленіших селах.

Петро Шаповал, Голова Чернігівського обласного осередку Всеукраїнської громадської організації "Сила і честь" заявиви про свої амбіції балотуватися по 207 округу. Відома в області людина (З 1994 по 1995 - обраний головою Чернігівської облради та виконкому. З 1995 по 1998 - голова обласної ради та держадміністрації. з 1998 по 2001 - голова Чернігівської облради). Активної кампанії поки не розпочинав.

Петров Олег, народний депутат України 3 та 4 скликань (1998-2006) також почав з'являтися в окрузі. Варто відзначити, що він двічі ставав депутатом саме по цьому округу. Хоча зараз поки активної кампанії не починав.


208 округ (Бахмацький, Борзнянський, Куликівський, Менський, Талалаївський райони, частина Ічнянського району) поки позначається домінантою одного кандидата - Михайла Голиці, якусь  конкуренцію йому намагається стоворити  Олег Ляшко.
Михайло Голиця, депутат Київської міської ради, фракція Народної партії.
Використовує колишній очільник "Київміськбуду" традиційні методи передвиборчої агітації: зустрічі, концерти, подарунки бюджетним закладам.
Штабісти Голиці пішли популярним нині у технологів шляхом створення іменної громадської сили  кандидата . Так з'явилася Громадська організація "Комітет розвитку Полісся", від імені якої і здійснюється благодійність.  Мабуть, одним із перших в області Голиця почав поширювати біографію про себе .
Використовує в районних центрах перевірені в Києві методи. Наприклад, 23 червня на площі Перемога м. Ічні з нагоди Дня молоді відбулась молодіжна дискотека за участю артистів м. Києва, - повідомляє сайт РДА.
Очевидно, що пан Голиця є фаворитом від влади, хоч і не є в Партії регіонів. Присутній він на багатьох масових заходах разом з керівником виконавчої влади.

Олег Ляшко, народний депутат України, лідер Радикальної партії Також присутній в окрузі. Час від часу бере участь в масових заходах, поширюються візитки та листівки від його імені. Але масовою агітаційну діяльність Ляшка назвати важко.


209 округ (місто Ніжин, Варвинський, Ніжинський, Носівський, Срібнянський райони, частина Ічнянського району).
Має фактично єдиного кандидата Івана Куровського (народний депутат України, позафракційний, керівник  ТОВ "Житло-буд" (м.Київ). . Конкурнецію йому поки скласти нікому. Хоча масово в окрузі безкоштовно поширює газету "Чернігівщина" місцевий великий землевласник Леонід Яковишин.


210 округ (місто Прилуки, Бобровицький, Козелецький, Прилуцький райони.)
До останнього часу основна боротьба йшла між Миколою Рудьковським та Анатолієм Мирошниченком, але офіційним  стартом виборчої кампанії став відомий ще один кандидат - Іван Курган.
Микола Рудьковський,  депутат Чернігівської обласної ради нарощує передвиборчі обороти: це і збільшення зовнішньої реклами іменного благодійного Фонду, кількості  благодійних акцій.
В ніч з 14 на 15 липня прилуцький район "накрило" безкоштовним газетним дощем без посилань на конкретне видавництво у вигляді прямої агітації від Рудьковського - "Наш вибір", з текстом про те, що даний мажоритарник увійшов у топ-20 найвпливовіших політиків в державі….
Анатолій Мирошниченко по деяким даним свою кандидатуру на вибори виставляти  не буде.
Свідченням тому є поступове зникнення зовнішньої реклами Мирошниченка, благодійних акцій, присутності в ЗМІ.

З'явився  на 210  окрузі  впливовий кандидат від УДАРУ -  Іван Курган.
Це права рука відомого російського з українськими корінням  мецената Юрія Коптєва, який вклав в розбудову Прилук не один мільйон доларів.
Кургана, як кандидата-мажоритариника по округу,представив під час прес-конференції в Чернігові голова Чернігівського осередку партії УДАР Сергій Аверченко.

Висновки: на кожному з 6 виборчих округів Чернігівської області ще задовго до офіційного старту виборчої кампанії окреслилося по одному чи кілька серйозних мажоритарних кандидати. Хтось ,як Валерій Дубіль  чи Владислав Атрошенко, почав кампанію з березня -квітня, хтось,  Іван Курган, заявили про свої наміри лише перед офіційним стартом виборчої кампанії.
На даний момент тільки 2 з 6 виборчих округів мають потенційних кандидаті від партії влади - це Станіслав Прокопенко(206) і Олександр Соколов (205), на решті округів, очевидно, кандидати від Партії регіонів з'являться вже після офіційного початку кампанії.
 
На момент до офіційного старту виборчої кампанії майбутні кандидати та політичні сили  перебувають поза межами дії виборчого закону, тому дозволяють собі форми агітації, що заборонені під час кампанії - непрямий підкуп виборців, залучення посадових осіб до агітації,  немарковані замовні матеріли в ЗМІ тощо.

Поки жоден з потенційних кандидатів не піднімав питання обговорення і висунення своєї офіційної програми розвитку округу - всі обмежуються наданням матеріальної допомоги окремим об'єктам чи персонально виборцям.  Це ставить завдання перед громадськими структурами здійснювати вплив на суб'єктів виборчого процесу з метою перенесення акцентів виборчого процесу зі змагання в підкупі виборців та адмінресурсу до змагання та дискусії щодо форм і методів розвитку Чернігівщини і окремих міст та селищ.

Участь влади та посадових осіб у передвиборчій кампанії пов'язана не лише з матеріально  технічним забезпеченням виборчого процесу, але й,  на жаль,  діяльністю, що можна розцінити як агітацію за провладних кандидатів.

Вплив  силових  структур у передвиборчу  діяльність обмежився лише одним прецедентом з затриманням машини з продуктовими наборами Владислава Атрошенка. Будемо сподіватися що надалі силові структури не будуть втягнуті в політичний процес, а обмежаться лише забезпеченням законності під час вибрів.

Засоби масової інформації, що також перебувають за межею дії виборчого законодавства, дозоляють собі широке використання "джинси" (розміщення немаркованих, як рекламі, матеріалів про діяльність майбутніх кандидатів). Варто сподіватися, що зі стартом офіційної кампанії кількість "джинси" суттєво зменшиться і всі замовні матеріли будуть позначатися відповідно до законодавства.

Останні новини Чернігівщини

З 1 квітня 2024 року на Чернігівщині розпочинається нерестова заборона на вилов водних біоресурсів

З 1 квітня 2024 року на Чернігівщині розпочинається нерестова заборона на вилов водних біоресурсів 15:04

З 1 квітня 2024 року з метою охорони нерестовищ у рибогосподарських водних об’єктах та забезпечення сприятливих умов нересту водних біоресурсів, відповідно до Правил рибальства та наказу Управління Державного агентства з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм у Чернігівській області від 22.03.2024 №45 на Чернігівщині розпочинається заборона добування (вилову) водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах (їх частинах) на період нересту.

За матеріалами СБУ винесено вирок російському окупанту, який знущався над сім’єю з неповнолітніми дітьми 14:55

За матеріалами СБУ суд виніс вирок військовому рф, причетному до вчинення воєнних злочинів під час тимчасового захоплення частини Чернігівської області.

Державна реєстраторка підозрюється у зловживанні повноваженнями, що спричинило неправомірне вибуття з державної власності земельних ділянок сільськогосподарського призначення 14:51

За процесуального керівництва Прилуцької окружної прокуратури повідомлено про підозру державному реєстратору однієї із сільських рад Прилуцького району у зловживанні своїми повноваженнями з метою отримання неправомірної вигоди, що спричинило тяжкі наслідки та несанкціонованій зміні інформації, що обробляється в автоматизованих системах, вчиненій особою, яка має право доступу до неї, вчиненій за попередньою змовою групою осіб (ч. 3 ст. 365-2, ч. 3 ст. 362 КК України).

Перекривається рух автотранспорту на перехресті вул. Героїв Маріуполя та Кримської

Перекривається рух автотранспорту на перехресті вул. Героїв Маріуполя та Кримської 14:49

З 27 березня по 16:00 год. 9 квітня. Відповідний дозвіл наданий КП «Чернігівводоканал» на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради сьогодні.

 Понад 7 мільйонів гривень – на вирішення екологічних проблем Чернігівщини

Понад 7 мільйонів гривень – на вирішення екологічних проблем Чернігівщини 14:45

Профільна робоча група при Чернігівській обласній раді сьогодні, 26 березня, погодила перелік видатків обласного фонду охорони навколишнього природного середовища Чернігівської області на 2024 рік.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини