Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 24 серпня, 15:32:33

Пам’ятки старого Чернігова: унікальний особняк Спановського перетворився на "бомжатник"

30.06.2018   21:10

Пам’ятки старого Чернігова: унікальний особняк Спановського перетворився на «бомжатник» На вулиці Київській зберігся будиночок ХІХ століття — пам’ятка архітектури містобудування та історії місцевого значення. Він мовби оточений сучасними висотними панельними «коробками» і покинутий напризволяще…

Це будинок Спановського, колись він розташовувався на вулиці Немировича-Данченка, яка зникла внаслідок новобудов. До речі, збереглася чорно-біла фотоплівка із світлинами будинків цієї вулички, які всі були оздоблені дерев’яним різьбленням.

Погляньмо на оздоблення вікон рідкісної пам’ятки ХІХ століття. Внизу, під вікнами, символіка сонця — призахідне сонце (цей символ у давні часи виконував охоронну функцію). Зверху, на надвіконному сандрику, символіка стародавнього струнного музичного інструменту — ліри.

До речі, у Чернігові на надвіконних сандриках будинків досить часто використовувалася ця символіка. Ліра — струнний щипковий музичний інструмент з найдавніших часів. В Україні вона була напарницею кобзи та бандури. Часто на цьому інструменті виконували сумні пісні, канти, псалми, думи, хоча в репертуарі лірників були і веселі танцювальні пісні. Тривалий час традиція гри на лірі була забута. Зараз послухати її можна під час виступів ансамблів, які грають етнічну музику.
Унікальний і фронтон будинку, його прикрашає дивовижна пальмета (пальмова гілка). Цей орнамент прийшов до нас із глибини століть стародавньої архітектури Єгипту, Греції, Риму. Пальмету і зараз використовують в декоративному оформленні інтер’єру будинків, в архітектурі, на меблях, у декоративних металоконструкціях.

Особняк Спановського вже неодноразово горів, але зберігся до наших днів. Кілька років тому його орендувала і доглядала за пам’яткою релігійна громада, вони і прибудували ґаночок. Проте газового опалення у будинку не було і доводилося платити чималі кошти за комунальні послуги. Тож згодом оселя залишилася без господаря. Вірніше господар(балансоутримувач) у будинку є, адже пам’ятка охороняється державою. Але, орендувати її немає бажаючих. Тож згодом із будинку зірвали і вкрали охоронну дошку. Зник і замок. Відтепер у пам’ятку може потрапити кожен бажаючий і вона перетворюється на смітник. Вже побиті кілька шибок у вікнах. Мешканці сусідніх «висоток» розповідають, що тут частенько збираються сумнівні компанії, ночують безхатченки. Особняк Спановського, унікальна пам’ятка ХІХ століття у стилі модерн занепадає…


Сергій Черняков, Ініціативна група «Збережи старий Чернігів»

Останні новини Чернігівщини

24 серпня - День незалежності України

24 серпня - День незалежності України 09:05

Історію України прийнято відраховувати з моменту створення Київської держави в 9 столітті.

Відбулось відкриття виставки

Відбулось відкриття виставки "Міфологічні мотиви та образи в українському мистецтві" 15:37

23 серпня у Чернігівському обласному художньому музеї імені Григорія Галагана з нагоди Дня незалежності України відбулось відкриття виставки «Міфологічні мотиви та образи в українському мистецтві».

У Чернігові відзначили День Державного Прапора

У Чернігові відзначили День Державного Прапора 15:06

П’ятнадцять років тому на знак глибокої поваги українців до одного з основних символів держави був підписаний Указ Президента про встановлення Дня Державного Прапора України.

Призначено керівника комунального закладу РЛП

Призначено керівника комунального закладу РЛП "Міжрічинський" 13:29

Виконуючим обов’язки директора комунального закладу «Регіональний ландшафтний парк «Міжрічинський» Чернігівської обласної ради призначено Сергія Кошового.