Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 20 квітня, 02:15:30

Про виконання міської комплексної програми “Культура і мистецтво м. Чернігова. 2011-2015 роки”

06.07.2012   08:32

З основними досягненнями закладів культури міста, підпорядкованих управлінню культури Чернігівської міської ради, по виконанню міської комплексної програми “Культура і мистецтво м. Чернігова. 2011-2015 роки” ознайомив на розширеній міській нараді начальник управління культури міської ради Олег Васюта.

Програма затверджена рішенням міської ради від 31 березня 2011 року (7 сесія 6 скликання). Головною метою Програми є створення умов для розвитку культурно-мистецької сфери міста; задоволення культурних та духовних потреб мешканців та гостей м. Чернігова; збереження національно-культурної спадщини; підтримка культурно-мистецьких заходів для дітей та молоді, аматорських колективів.

Серед завдань Програми: модернізація та розширення мережі шкіл естетичного виховання; відродження, збереження та розвиток народних традицій, свят, обрядів; організація та проведення концертів, театралізованих свят, фестивалів та конкурсів на високому професійно-художньому та організаційному рівнях; матеріально-технічне забезпечення галузі.

Управління культури сприяє впровадженню нових підходів і напрямків ресурсного забезпечення закладів культури: бізнес-спонсорства, меценатства, благодійності, здійснює роботу щодо участі у міжнародних проектах і конкурсах інвестиційних грантів з метою залучення позабюджетних надходжень на розвиток підпорядкованих закладів.

Мережа закладів культури і мистецтва, підпорядкованих управлінню культури, збережена на стабільному рівні і становить 20 установ, з яких 13 бібліотек міської комунальної централізованої бібліотечної системи, 2 музичні школи, дитяча художня школа, школа мистецтв, 2 палаци культури та один парк.

Мистецька освіта у місті забезпечується 4 початковими спеціалізованими мистецькими навчальними закладами (школами естетичного виховання), які надають державні гарантії естетичного виховання підростаючого покоління. Загальний контингент учнів початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів міста становить майже 2000 учнів, з якими працюють понад 300 викладачів.

Початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (ПСМНЗ) дають можливість отримати початкову мистецьку освіту за такими напрямками: фортепіано, скрипка, віолончель, гітара/електрогітара, баян, акордеон, домра, балалайка, бандура, флейта, кларнет, валторна, тромбон, труба, туба, саксофон, синтезатор, хоровий спів, академічний вокал, бально-спортивна та а хореографія, театральне мистецтво, образотворче мистецтво. У 2012 році пройшов набір та забезпечено збереження контингенту учнів в усіх ПСМНЗ.

Комунальний позашкільний навчальний заклад “Чернігівська музична школа № 1 ім. С. В. Вільконського” – мистецький навчальний заклад, у якому функціонує 7 відділів, де навчається 630 учнів за фахом: фортепіано, скрипка, віолончель, гітара, баян, акордеон, домра, балалайка, бандура, флейта, кларнет, валторна, тромбон, труба, туба, саксофон, синтезатор, хоровий спів, вокал. У рамках виконання Програми відкрито нові спеціалізації – клас хорового співу у філії при ЗНЗ № 21.

Забезпечено подальше функціонування класів з поглибленим вивченням профілюючих дисциплін по програмі допрофесійної підготовки обдарованих дітей, групи для дітей 3-5 років “Домісолька” по програмі раннього естетичного розвитку.

Підписано угоду про створення навчального комплексу “Чернігівське музичне училище ім. Л. М. Ревуцького та Чернігівська музична школа № 1 ім. С. В. Вільконського”.

Показником якості роботи школи є високі результати профорієнтаційної діяльності з учнями. У 2011 році до музичного училища ім. Л. М. Ревуцького вступило 15 учнів, що становить 21,4% випускників школи.

Успішно продовжує функціонування створений у 2009 році єдиний в Україні відділ бандурного мистецтва. Цей проект спрямований на духовне патріотичне виховання молоді на традиціях національної культури, забезпечення реального існування дитини у кобзарському середовищі.

Успішно проводяться заняття з навчального предмету “Кобзарознавство”. Музична школа № 1 ім. С. Вільконського виступила співорганізатором та активним учасником єдиного в Україні Всеукраїнського конкурсу юних бандуристів – хлопців “Кобзарська юнь України”.

У 2011 році пройшов Третій Всеукраїнський конкурс юних бандуристів “Кобзарська юнь України”, присвячений 20-й річниці незалежності України. Свою майстерність продемонстрували 77 учасників з 19 областей України в номінаціях: інструменталісти, вокалісти і ансамблі.

Масштабною подією культурно-мистецького життя міста став ІІІ Міжнародний молодіжний музичний фестиваль “Квітка миру”, організований військово-музичним центром Сухопутних військ Збройних Сил України за участі викладачів музичної школи № 1 ім. С. Вільконського та учнів школи.

Забезпечено стабільну роботу міської дитячої філармонії. Проведено майже 20 концертів у ПСМНЗ міста та цикл мистецьких заходів “Могутня сила музики” для дітей, що проходять лікування у Чернігівській обласній дитячій лікарні.

У рамках освітніх, культурних програм проводиться плідна робота з міжнародного співробітництва, зокрема: творча зустріч з хором хлопчиків Boni Pueri з м. Градець Кралове (Чехія), концерт студентки Нюрнберзької консерваторії (Німеччина) Ольги Заритовської, концерт викладача Бернської консерваторії (Швейцарія) Іллі Буяльського.

У наступному році школа готуватиметься до гідного відзначення у 2014 році 200-річчя з дня народження Т. Г. Шевченка.

За підсумками 2012 році до вступу в Чернігівське музичне училище ім. Л. М. Ревуцького рекомендовано 25 вихованців Чернігівської дитячої музичної школи № 2 (61% від випуску). Загалом на цей день 28 вихованців школи (тобто 9%) контингенту училища навчаються на 4-х курсах.

2012 рік – рекордний для школи за кількістю лауреатів та переможців дитячих творчих конкурсів – 112, в т.ч. 27 – міжнародних, 19 – всеукраїнських. В середньому 30% учнів – є переможцями конкурсів.

Чернігівська міська школа мистецтв постійно забезпечує діяльність своїх 10 філій на теренах міста. У школі відкрито нові спеціалізації: клас флейти, клас кларнету, клас бас-гітари, електрогітари, клас синтезатора, клас ударних інструментів, класи народного танцю.

Міська школа мистецтв ініціювала та проводить ряд мистецьких проектів, у тому числі: конкурс-фестиваль “Бандура дарує натхнення”, фестиваль дитячої хорової творчості “Воскреслий Христос дарує радість дітям”, міський проект “співоче поле у Чернігові”.

З 2009 р. ЧМШМ проводить роботу з групами раннього естетичного розвитку дітей В ГРРД “Малятко”. Діти мають можливість отримати освіту за такими напрямками: хореографія, живопис, співи, англійська мова. На даний час кількість дітей в ГРРД “Малятко” складає 50 чол.

Принциповою відмінністю міської школи мистецтв є єдине в області театральне відділення, учні якого можуть здобути професійну початкову театральну освіту. В репертуарі Дитячого театру – постановки відомих казок, різдвяні вертепи, концертні постановки разом з учнями інших відділів. Наприклад, у Дитячому палаці дітей та юнацтва відбулась вистава “Маленький принц”.

Проте, зауважив начальник управління культури, школа потребує додаткового приміщення, зокрема, для повноцінної роботи всіх напрямків хореографії школі необхідно організувати додаткову хореографічну репетиційну залу, бо учні змушені частину занять проводити на орендованій базі.

Для активної концертної діяльності МШМ необхідно поповнення матеріальної бази: придбання та пошив костюмів; оновлення застарілого інструментарію. Теоретичні класи потребують сучасного оснащення аудіо, відео технікою та розширення напрямків образотворчих спеціалізації: “комп’ютерний дизайн”, “комп’ютерна графіка”, “графічний дизайн”, “дизайн інтер’єру”. Тобто школі необхідний сучасний комп’ютерний клас, та повноцінне забезпечення оргтехнікою.

Більшість учнів закладу – це учні музичних відділів – 663 учні а сценічно-образотворчий відділ, який робить МШМ школою мистецтв – 77 учнів. Збільшити контингент учнів не музичної спеціалізації не є можливим в зв’язку з браком приміщень та невідповідністю між завданнями школи мистецтв та можливостями пристосованого приміщення.

Чернігівська дитяча художня школа найменша серед усіх ПСМНЗ за контингентом (105 учнів) та за викладацьким складом (10 викладачів), але відіграє значну роль у мистецькому житті міста.

У вересні на базі Чернігівської дитячої художньої школи традиційно відбувається Міжрегіональний конкурс-пленер дитячого малюнка “Легенди та міфи Чернігова”, присвячений Дню міста визволенню Чернігова від фашистських загарбників. У конкурсі-пленері беруть участь юні художники з багатьох регіонів України та з Росії. Учні школи також беруть участь у Всеукраїнському конкурсі учнівської творчості “Об’єднаймося ж, брати мої!”, “Податки очима дітей”.

У школі організовуються персональні виставки викладачів, учнів школи та майстрів міста. Наприклад, у лютому 2012 року відбулось відкриття експозиції української народної традиційної іграшки у “Музеї дитячої творчості” ДХШ. У березні 2012 року проведена виставка художніх фотографій “Чернігівські мотиви” фотохудожника Рибіна Ю.М., присвячена 80-річчю утворення Чернігівської області та 210-річчю утворення Чернігівської губернії.

У червні 2012 року відбувся VI обласний живописний пленер для викладачів образотворчого мистецтва ПСМНЗ, який пройшов на високому організаційному та творчому рівні.

Чернігівська міська комунальна централізована бібліотечна система налічує 13 бібліотек, що обслуговують майже 40 тисяч користувачів, з яких 13 тисяч дітей, у тому числі 400 осіб з особливими потребами, з яких 300 дітей. З метою адаптації у соціумі створено умови для бібліотечного обслуговування людей з особливими потребами.

Завдяки виграному гранту Програми “Бібліоміст” у цьому напрямку плідно працював інформаційно-консультативний центр “Ти – не один”. Його відвідують 56 дітей з особливими потребами.

Всі бібліотеки системи забезпечено комп’ютерами та підключено до всесвітньої мережі Інтернет. Відкрито 4 Інтернет – центри, де безкоштовно надаються новітні інформаційні бібліотечні послуги з використанням вільного доступу до мережі Інтернет, навчають основам комп’ютерної грамотності. Бібліотеки співпрацюють з Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX) та програмою Бібліоміст. У 2011 році у рамках програми Бібліоміст реалізовано проект “Бібліотека. Інтернет. Євро-2012”.

З метою популяризації творів чернігівських письменників та заохочення місцевого книговидавництва протягом 11 років на базі ЦБ ім. М.Коцюбинського проходить обласний літературний конкурс “Краща книга року”. У минулому році презентовано та представлено на розгляд поважного журі 26 книг таких авторів: С. Реп’ях, Г. Арсенич-Баран, М. Ткач, В. Сапон, С. Дзюба, Г. Пакалюк, М. Бордонос та інші. Книги презентовані у номінаціях: наукова література, науково-популярна література, проза, поезія, публіцистика, література для дітей та юнацтва, кращий видавець року. Престижну премію Чернігівського міського голови Олександра Соколова, яка традиційно вручається в рамках конкурсу, отримав Сергій Павленко за книгу “Зображення гетьмана І.Мазепи (кінець XVII – поч. ХХ ст.)”.

Цього року 25 травня відбулось нагородження лауреатів конкурсу “Книга року-2011”, на який було подано 30 книг 28-ми авторами, лауреатами стали – 24, серед них – автори з Коропа, Ніжина, Носівки та інших міст області. Заохочувальну премію міського голови отримала книга “Спас Чернігівський” (авторський колектив Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній”, А.В.Доценко (кер.).

За минулий рік на поповнення бібліотечного фонду спрямовано 202,5 тис. грн. бюджетних коштів, з них придбано книг на суму 129,2 тис. грн. Крім того, бібліотекам подаровано книг на суму 38700 грн. та залучено позабюджетних коштів для поповнення та формування бібліотечних фондів на суму 12500 грн., подаровано спонсорами 49,6 тис. грн.

Роботу інформаційно-консультаційного центру “Ти не один”, якому виповнюється 2 роки і який відвідують 300 дітей, відзначено Грамотою Міністерства культури України та визнано активну діяльність центру перемогою на Ярмарку бібліотечних інновацій “Сучасна бібліотека: розвиваємо місцеві громади”.

Основною метою діяльності КП “Міський Палац культури” Чернігівської міської ради є збереження, розвиток та популяризація української культури, а також культур інших національних груп, що проживають на території м. Чернігова та Чернігівської області, організація культурного дозвілля громадян та гостей міста.

На сьогоднішній день в структурі Палацу діє 7 клубних формувань, а саме заслужений народний самодіяльний хор України “Десна” (народне хорове мистецтво); народний хор ветеранів війни та праці (хорове мистецтво); народний фольклорний ансамбль “Сіверяни” (фольклорне мистецтво); народний самодіяльний ансамбль танцю “Дружба” (народне танцювальне мистецтво); зразковий театр танцю “Слов’яни” (народне танцювальне мистецтво); зразковий ансамбль танцю “Десняночка” (народне танцювальне мистецтво); народний естрадний оркестр “Меридіан” (естрадно-оркестровий напрямок).

Крім того, на базі Палацу культури займаються творчою діяльністю такі колективи, як центр спортивно-естрадного танцю “Інсайд” (сучасний спортивний танець); зразковий клуб спортивного танцю “Ніка” (спортивні бальні танці); “Театр 23” (театральний напрямок); циркова студія “Тріумф” (циркове мистецтво).

Всі творчі колективи Палацу впродовж 2011-2012 рр. були учасниками міжнародних, обласних та міських фестивалів, а також концертних та розважальних програм, що проводились у місті Чернігів та області. Також творчі колективи Палацу представляли місто Чернігів на творчих заходах в інших містах України та за межами держави. Протягом 2011-2012 року творчі колективи та солісти міського Палацу культури здобули призові місця на міських, всеукраїнських та міжнародних конкурсах. В цілому у 2011-2012 рр. за участю колективів комунального підприємства “Міський Палац культури” було проведено 618 концертних та розважальних заходів.

У комунальному клубному закладі “Палац культури художньої творчості дітей, юнацтва та молоді” працюють такі колективи, як народний самодіяльний хор “Калина”, Зразковий дитячий танцювальний колектив “Каблучок”, студія образотворчого мистецтва, музичний гурток (піаніно, баян), вокальний жіночий ансамбль „Полісянка”, вокальний чоловічий ансамбль „Пороги”, жіноче тріо „Берегиня”, клуб любителів “караоке”, клуб “Кому за 30”, аматорський хор “Діти війни”, циркова студія “Менестрелі”, циркова студія “Тріумф”, фольклорний гурт “Джерело надії”, гурток естрадного співу “Водограй”, естрадно-музична студія, тріо бандуристок “Полісяночка”, молодіжна студія вогняного шоу “Янголи вогню”, спортивно-циркова студія “Тріумф-2”, сімейний клуб “Родина”, ансамбль барабанщиць, гурток сучасного спортивного танцю “Ері-денс”, театральна студія “Забава”.

Крім того, працюють філії Зразкового ансамблю бандуристів “Соколики”, Зразкового дитячого ансамблю ударних інструментів “Поліські дзвіночки”. Всього залучено до гуртків та клубних угрупувань 692 дітей та дорослих. За звітний період проведено 78 культурно-масових заходів. У 2012 році Зразковий танцювальний колектив “Каблучок” підтвердив звання “Зразковий”. Спортивно-цирковій студії “Тріумф” присвоєно звання “Зразкова” 31 травня 2012 року.

Головними напрямками діяльності комунального підприємства “Центральний парк культури та відпочинку” є організація культурно-масових заходів, проведення фестивалів, концертних програм, спортивних змагань, проведення інших заходів для задоволення потреб мешканців та гостей міста у різних формах відпочинку.

У 2011 р. традиційно були організовані та проведені святкування Нового року на Красній площі, зимові свята “Проводи зими” та “Масляна”, виставка снігових фігур, сьома виставка “Автошоу”, концертно-фестивальна програма до Міжнародного дня захисту дітей та до Дня молоді, свято Івана Купала, святкова програма до Дня працівників торгівлі, до Дня будівельника, виставка квітів та плодів “Щастя краси”, гала-концерт на Красній площі.

Крім того, у 2011 р. організовано та проведено фестивалі, конкурси, спортивні змагання, серед яких 9-й Міський фестиваль-конкурс хореографії “Терпсихора скликає друзів” до Міжнародного Дня захисту дітей, у якому взяли участь біля 1000 юних танцюристів Чернігова; Всеукраїнський фестиваль “Козацькі ігри” за участю спортсменів з 17 міст України (організатор – громадська організація “Спорт для всіх”); Міжнародний фольклорний фестиваль “Поліське коло” до Дня Незалежності (організатор – головне управління культури, туризму та охорони культурної спадщини облдержадміністрації).

У 2011 р. атракціонне містечко успішно пройшло перевірку та отримало всі необхідні дозволи на експлуатацію. У 2011 р. встановлені нові сучасні атракціони, а саме атракціон “Клоун”, атракціон “Рибалочка”, фігурне містечко “Казка”, дитячий лабіринт, прокат роликів. Вперше у Парку було організовано каток, який відповідав необхідним технічним нормам. На базі катка діяв пункт прокату ковзанів та лиж.

Станом на 1 липня 2012 року в реєстрі управління культури міської ради знаходиться 7 музеїв, створених на громадських засадах, а саме музей історії ВО “Хімволокно”, 1976 рік (ПАТ “Чернігівське Хімволокно”); музей історії заводу “Чернігівавтодеталь”, 1979 рік (ТзОВ “Чернігівавтодеталь”); музей історії зв’язку Чернігівської області, 1982 рік (ВАТ “Укртелеком”); музей історії ЧРМЗ “Жовтневий молот”, 1982 рік (ЧРМЗ “Жовтнеий молот”); “Музей дитячої творчості”, 1982 рік (Чернігівська дитяча художня школа); “Музей сучасного мистецтва”, 2010 рік (ЧМГО “Пласт-Арт”); “Музей авіації та космонавтики Чернігівщини”, 2011 рік (ЧМГО “Союз ветеранів Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків”).

У 2011 році за кошти місцевого бюджету проведено ремонтно-реставраційні роботи пам’ятника Богдану Хмельницькому – гетьману України, що знаходиться у сквері Б. Хмельницкого на суму 7818,00 гривень. З місцевого бюджету на ремонтно-реставраційні роботи пам’яток культурної спадщини упродовж 2011 року було виділено 7818,00 гривень.

Упродовж 2011 року та станом на 1 липня 2012 року укладено та переукладено 28 охоронних договорів та актів технічного стану на пам’ятки історії та монументального мистецтва. Станом на 2 липня 2012 року укладено також 55 охоронних договорів та актів технічного стану на пам’ятки археології.

Відповідно до рішень виконавчого комітету міської ради упродовж 2011 року встановлено 6 меморіальних дошок: видатному підводнику часів Першої світової війни, уродженцю міста Чернігова Китицину М. О.; ректору Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти ім. Д.Ушинського, кандидату філософських наук Скрипці В. І.; відомому українському поету, перекладачу, публіцисту та громадському діячеві Тичині П. Г.; відомому українському хормейстеру, заслуженому артисту України, засновнику заслуженого аматорського народного хору України “Десна” Пашину Л. М.; видатному мікробіологу, академіку української академії сільськогосподарських наук, ініціатору створення інституту сільськогосподарської мікробіології Рево М. В.; визначній українській письменниці, літературознавцю, лауреату Національної премії імені Т. Г. Шевченка Коцюбинській М. Х.

Останні новини Чернігівщини

«Трагедія в Драмі» — прем’єра документального проєкту-розслідування Суспільного 10:50

19 квітня о 19:00 на ютуб-каналі Суспільне Чернігів відбудеться прем'єра документального проєкту «Трагедія в Драмі».

Ярмаркували у Чернігові: яких працівників шукають місцеві підприємства? 10:39

Яку роботу та умови праці пропонують, говорили на ярмарку вакансій етичного бізнесу в Чернігові. Захід відбувся з ініціативи Міжнародної Організації з Міграції (МОМ) за фінансування народу Японії та за сприяння Чернігівської обласної служби зайнятості.

Спільний проєкт міста Чернігова, уряду Німеччини та UNDP в Україні 10:30

Наприкінці 2022 року в Україні було розпочато проєкт «Підтримка швидкого економічного відновлення українських муніципалітетів», який фінансується урядом Німеччини. Реалізує проєкт німецька компанія GIZ та Програма розвитку ООН (UNDP) в Україні.

Чи високі ризики відбудови/відновлення об’єктів соціальної інфраструктури, пошкодженої внаслідок російської агресії в Чернігові? 10:13

Наявність ризиків під час моніторингу визначали аналітики громадської організації «Агенція міських ініціатив».

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу

Надзвичайні ситуації в області за минулу добу 09:44

Протягом минулої доби зареєстровано 3 небезпечні події, а саме: 1 дорожньо-транспортну пригоду та 2 пожежі. Внаслідок цих подій постраждала 1 особа.

АНОНСИ ПОДІЙ

Всі новини