Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: RSS Twitter Facebook

Інформ-агенція «Чернігівський монітор»

Субота, 16 листопада, 02:22:45

Музейна “Скарбниця” як подарунок до Дня народження Музею

02.12.2015   07:54Агенцiя

Відтоді, як Чернігівський історичний музей імені В.В. Тарновського почав святкувати свій День народження, започаткували і традицію видавати черговий збірник наукових праць “Скарбниця української культури” саме до 26 листопада.

Не зрадили їй і цього року. 16-й випуск містить 29 нарисів, авторами яких є співробітники музею В.В. Тарновського, колеги з Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній”, Путивльського державного історико-культурного заповідника, Музею гетьманства, Краєзнавчого музею міста Славутича, Калузького художнього музею, викладачі Навчально-наукового інституту історії, етнології та правознавства імені О.М. Лазаревського Чернігівського національного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка, Ніжинського державного університету імені М.В. Гоголя, краєзнавці.
   
Рубрика “Колекція Чернігівського історичного музею імені В.В. Тарновського” репрезентує каталоги і характеристики окремих збірок, як-от: традиційні жіночі головні убори Чернігівщини кінця ХVІІІ – початку ХХІ ст.; вироби ічнянських гончарів, виготовлені І. Іващенком, Г. та М. Кузьменками, Л. Панасенком, династією Піщенків, які продовжили тему авторської кераміки; знахідки, здобуті в результаті археологічних розкопок і розвідок на Чернігівщині О.В. Шекуном; кавказька кременева вогнепальна зброя; скарб монет ХІХ ст., знайдених у селі Перепис Городнянського району; меморії представника козацького роду, засновника відомої Волокитинської мануфактури Андрія Михайловича Миклашевського; польові телефонні апарати часів Другої світової війни, що поповнили музейне зібрання після ліквідації Музею історії зв’язку Чернігівської області. Раритетами є два італійські стільці “сгабелло” другої половини ХVІ ст., що походять з родини доньки декабриста С. Волконського О.С. Кочубей, вкладене Я. Лизогубом до Катерининської церкви Євангеліє кінця ХVІІ ст., перламутровий напрестольний хрест середини ХVІІІ ст.
   
Діяльності музею присвячена розповідь про дослідження партизанських таборів 1941–1943 років у Єлінських лісах, яке розпочалось після створення філії Музейно-меморіальний комплекс партизанської слави “Лісрград”.
   
Історія Чернігівщини висвітлена у статтях про просторово-топографічну структуру Сосниці ХVІІ–ХVІІІ ст., про історію нинішнього будинку Чернігівської обласної державної адміністрації, який у 1880-х роках губернська земська управа придбала у нащадків купця Я.М. Цвета. Інформація про ресторани, кафе, цирульні, фотосалони Чернігова, отримана з газетної реклами, продовжила розповідь про життя міста початку ХХ ст., оприлюднену у “Скарбниці” № 14. Два ґрунтовні нариси показують, яких змін зазнав Чернігів у 1930-х роках, проклавши нові площі і вулиці, збудувавши промислові підприємства і соціально-культурні об’єкти, серед яких – кінотеатр імені Щорса. Долі мирного населення на окупованій нацистами території Чернігівщини присвячені спогади мешканців спалених сіл Славутицької округи, яким вдалося вижити, та матеріали архівної справи про діяльність такої каральної інституції, як поліція у Новгороді-Сіверському.
   
З освітою в Чернігові пов’язане і повідомлення про бювар з вітальним адресом В.О. Татіщевій, директорці жіночої гімназії. Пам’ятка зберігається у приватній колекції, тож вміщена у рубриці “Колекції інші”.

У збірнику оприлюднені 8 доповідей, виголошених на Третій науковій конференції “Чернігівщина і чернігівці в Українській революції 1917–1921 років”, яка відбулася в музеї 24 жовтня 2013 р.

Останні новини Чернігівщини

Представлено нового прокурора області

Представлено нового прокурора області 18:07

До призначення Андрій Парусов працював у прокуратурі Тернопільської області та ГПУ.

У справі про загибель підлітка у Прилуках проводиться 17 експертиз

У справі про загибель підлітка у Прилуках проводиться 17 експертиз 16:23

Заступник Голови Нацполіції – начальник Головного слідчого управління Максим Цуцкірідзе повідомив батькам загиблого 14-річного Дениса Чаленка і громадськість про перебіг розслідування за фактом смерті хлопця.

Новобілоуська громадана розпочала роботу над Статутом

Новобілоуська громадана розпочала роботу над Статутом 14:09

Чернігівський Ресурсний центр з розвитку місцевої демократії, який діє на базі громадської організації Центр «Доброчин», провів інформаційну зустріч в Новобілоуській сільській раді 14 листопада 2019 року.

Підприємці Чернігівщини спілкувалися з експертами з питань захисту бізнесу

Підприємці Чернігівщини спілкувалися з експертами з питань захисту бізнесу 13:20

Із 2015 року в Україні діє незалежний консультативно-дорадчий орган Кабінету Міністрів – Рада бізнес-омбудсмена. Туди може звернутись кожна юридична особа або приватний підприємець, які мають обґрунтовані претензії на незаконні дії чиновників.

"Небо над головами" 13:11

Кафедрою теорії та історії держави і права, конституційного права спільно із ГО «Україна без тортур» та Координаційною радою молодих юристів при головному управлінні юстиції в Чернігівській області було організовано й проведено круглий стіл на тему «Небо над головами в умовах несвободи».