Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: Відпочинок http://monitor.cn.ua/ Інформ-агенція «Чернігівський монітор» http://monitor.cn.ua/i/sm-logo.png Чернігівський монітор http://monitor.cn.ua/ 23 лютого: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99404 ДЕНЬ 730 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 730 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 23 Feb 2024 08:44:00 +0200 23 лютого відзначають Всесвітній день взаєморозуміння і миру, День дизельного двигуна, Міжнародний день протидії булінгу.

Православна церква вшановує пам'ять священномученика Полікарпа, єпископа Смирнського.

Ще цього дня:

1918 - Кайзерівська Німеччина зажадала від Росії визнати незалежність Латвії, Литви, Естонії, Фінляндії та України;

1927 - Президент США Калвін Кулідж підписує законопроєкт Конгресу про створення Федеральної комісії з питань радіо (пізніше замінена на Федеральну комісію зв'язку), який мав регулювати використання радіочастот у США;

1927 - Німецький фізик-теоретик Вернер Гейзенберг пише листа до колеги-фізика Вольфганга Паулі, у якому вперше описує свій принцип невизначеності;

1934 - Леопольд III стає королем Бельгії;

1941 - Плутоній уперше виготовлений і виділений доктором Гленном Теодором Сіборгом;

1945 - Над Іодзімою піднято американський прапор;

1993 - Україна заявила про невизнання Росії єдиною правонаступницею СРСР;

2014 - Президент України Віктор Янукович утік до Росії.

Церковне свято

Святитель Полікарп, єпископ Смирнський, народився близько 70 року, жив у Малій Азії, в м. Смирна. Рано залишився сиротою, був вихований, за вказівкою ангела, благочестивою вдовою Калістою.

Після смерті названої матері Полікарп роздав своє майно і став слугувати хворим і немічним. Його дуже полюбив і наблизив до себе святий Вукол, єпископ Смирнський. Він висвятив Полікарпа в диякона, доручивши йому проповідувати в храмі Слово Боже. Вже біля 110 року Полікарп був рукоположений на єпископа Смирнського апостолом Іваном Богословом.

Страждання і смерть святителя Полікарпа описані в "Посланні Смирнської Церкви до інших Церков" - одній із найдавніших пам'яток християнської писемності.

За часів, коли на Римський престол вступив імператор Марк Аврелій (161-180), християни зазнали одних із найжорстокіших гонінь. Язичники вимагали, щоб суддя шукав святого Полікарпа.

У цей час святитель за наполегливим проханням своєї пастви перебував у невеликому селищі недалеко від Смирни. Коли воїни прийшли за ним, святий Полікарп вийшов назустріч і велів їх нагодувати, а сам у цей час став молитися, готуючись до мученицького подвигу.

Будучи приведеним на суд, святитель Полікарп твердо сповідував свою віру в Христа, і був засуджений до спалення.

Кати хотіли прибити святителя до стовпа, але він спокійно їм сказав, що не зійде з багаття, і його тільки зв'язали мотузкою. Полум'я оточило святого, але не торкнулося його, зімкнувшись у повітрі над його головою. Коли побачили, що вогонь не шкодить йому, юрба язичників та іудеїв почала вимагати, щоб його вбили мечем.

Коли святому Полікарпу завдали ран, з них витікло так багато крові, що вона погасила полум'я. Тіло священномученика Полікарпа спалили.

Іменини: Аркадій, Антон, Гаврило, Василь, Герман, Геннадій, Іван, Григорій, Лука, Марк, Павло, Прохор, Семен, Ганна, Валентина, Галина.

]]>
22 лютого: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99393 ДЕНЬ 729 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 729 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 22 Feb 2024 08:10:02 +0200 22 лютого відзначають Міжнародний день підтримки жертв злочинів, Міжнародний день енцефаліту, Міжнародний день бойскаутів.

У США - День народження Джорджа Вашингтона, в Японії - День кішки, Фестиваль Сонця в Єгипті, в Індії - День матері.

Православна церква вшановує обрітення мощей святих мучеників, що в Євгенії.

Міжнародний день підтримки жертв злочинів

Щорічно 22 лютого в низці країн відзначають пам'ятну дату - День підтримки жертв злочинів, покликану звернути увагу на проблеми постраждалих від кримінальних дій людей.

Дата обрана у зв'язку з тим, що 22 лютого 1990 року уряд Англії опублікував "Хартію жертв злочинів".

Проблема соціальної реабілітації жертв злочинів почала турбувати спільноту наприкінці минулого століття. У вересні 1985 року сьомий конгрес ООН із запобігання злочинності та поводження з правопорушниками затвердив Декларацію основних принципів правосуддя для жертв злочину і зловживання владою.

29 листопада 1985 року Генасамблея ООН ухвалила цю Декларацію, вперше розробивши універсальні принципи підтримки та захисту жертв злочинів і зловживань владою.

Нині в низці країн ухвалені та діють закони, спрямовані на захист постраждалих від кримінальних дій, їхню соціальну реабілітацію, компенсацію матеріальної та моральної шкоди.

Найбільш розвинена система відновлення прав жертв злочинів і терористичних актів у Франції, також там функціонує Національний інститут допомоги жертвам злочинів. У Великій Британії, з метою гарантування безпеки потерпілих, створено спеціальну Службу безпеки жертв злочинів. У США система спеціалізованої практичної допомоги жертвам злочинів діє з 1960-х років і на сьогодні охоплює широке коло жертв злочинних діянь, охоплює надання необхідної медичної та психологічної допомоги, послуги правового характеру, зокрема опіку над потерпілими в період слідства і судового процесу.

Міжнародний день енцефаліту

Під енцефалітом розуміють групу захворювань, що характеризуються запаленням головного мозку, з переважним ураженням центральної нервової системи. Енцефаліт може спричинити укус зараженого (енцефалітного) кліща під час відвідування людиною лісів, парків тощо або при занесенні кліщів домашніми тваринами; під час вживання в їжу сирого молока кіз, овець, корів, буйволів; віруси, гриби, паразити або інші збудники.

Серед основних симптомів енцефаліту виокремлюють: сильний головний біль, блювоту, ломоту та біль у м'язах і суглобах, високу температуру, сплутаність свідомості, сонливість, дезорієнтацію. У деяких ситуаціях можуть навіть виникати судоми. Причому успішність лікування залежить від своєчасності звернення до лікаря, адже наслідки захворювання можуть призвести до інвалідності та навіть смерті.

День народження Джорджа Вашингтона

Традиційно 22 лютого в Америці святкують День народження Джорджа Вашингтона - першого Президента, якого вважають "батьком-засновником" країни.

Офіційно День народження Джорджа Вашингтона вперше було відсвятковано 1880 року. У 1885 році свято отримало статус загальнонаціонального.

Ще в цей день:

1924 - Калвін Кулідж став першим президентом США, який виступив зі зверненням до народу, трансльованим по радіо з Білого дому;

1930 - У британському містечку Менсфілд пройшов перший футбольний матч при електричному освітленні;

1935 - Літакам заборонили пролітати над резиденцією президента США - Білим домом;

1945 - Раднарком СРСР ухвалив рішення про будівництво метро в Києві;

1958 - Президенти Єгипту та Сирії підписали акт про об'єднання двох країн в Об'єднану Арабську Республіку;

1958 - Підписано договір, за яким Велика Британія дозволила розмістити на своїй території американську ядерну зброю;

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Республікою Бурунді;

1997 - Учені з Единбурга (Шотландія) вперше повідомили про успішне клонування вівці, яка народилася 5 липня 1996 року. Новонароджена отримала ім'я Доллі.

2014 - Цього дня, 10 років тому, Верховна Рада повалила владу Януковича, звільнила Тимошенко, переобрала спікера і призначила нового міністра внутрішніх справ. А ще, Самооборона Майдану взяла під охорону адміністративні будівлі в центрі Києва;

2015 - Близько 13:20 у Харкові біля станції метро "Маршала Жукова" під час Маршу єдності скоєно терористичний акт - унаслідок вибуху пристрою, який, за повідомленням СБУ, був захований у кучугурі снігу, загинули троє цивільних і один працівник міліції; поранено 9 осіб.

Церковне свято

Цього дня православна церква відзначає обрітення мощей святих мучеників у Константинополі, біля Євгенієвих воріт.

На цьому місці в 5 столітті стали відбуватися чудеса зцілення, а згодом відкрилося, що там таємно поховані мощі безлічі християнських мучеників.

Серед похованих були і мощі святого Андроніка, одного з 70 апостолів, єпископа Паннонійського, і його дружини та сподвижниці Іунії.

Мощі святих було з пошаною перенесено до церкви, а в 12 столітті Візантійський імператор Андронік I Комнін (1120-1185) побудував на цьому місці храм на честь свого святого.

Іменини: Андрій, Панас, Варвара, Віктор, Володимир, Єлизавета, Іван, Йосип, Ірина, Михайло, Микола, Павло, Параска, Сергій, Степан, Федір, Філарет, Пилип.

]]>
21 лютого: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99384 ДЕНЬ 728 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 728 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 21 Feb 2024 09:38:58 +0200 21 лютого відзначають Міжнародний день рідної мови, Всесвітній день екскурсовода.

У Норвегії - День народження короля Гаральда.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Тимофія.

Міжнародний день рідної мови

Міжнародний день рідної мови, або Міжнародний день материнської мови - день, який відзначають щорічно 21 лютого, з 2000 року.

Про підтримку мовного і культурного різноманіття та багатомовності було оголошено на XXX сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня - 17 листопада 1999 року в Парижі.

Всесвітній день екскурсовода

Щорічно 21 лютого багато міст світу - особливо ті з них, які є центрами туризму, - відзначають Всесвітній день екскурсовода або Всесвітній день туристичного гіда. Його заснувала Всесвітня федерація асоціацій екскурсоводів (гідів) - World Federation of Tourist Guide Associations (WFTGA) - з метою підвищення інформованості широкої громадськості про важливість і значущість роботи екскурсоводів.

Федерацію засновано 1985 року на першій Міжнародній конвенції екскурсоводів, і наразі її членами є понад 200 тисяч осіб із понад 70 країн світу. А саме свято відзначають із 1990 року.

Ще цього дня:

1901 - Американський пасажирський пароплав "Ріо-де-Жанейро" розбився на підводному камінні біля входу в протоку Золоті Ворота, загинуло 128 осіб, вижили – 81;

1914 – У Монреалі створено українське видавництво «Новий світ»;

1921 – Державний переворот у Персії, влаштований Перською козацькою дивізією, що згодом призведе до встановлення династії Пахлаві (Імперська Держава Іран);

1925 – Вийшов перший номер газети «The New Yorker»;

1935 – Оголошено про створення косметичної фірми «Ланком»;

1941 – Іспанський уряд визнав, що на територію Іспанії вступили німецькі війська (офіційно – для допомоги в ліквідації наслідків урагану);

1947 – У США з’явилася фотокамера «Полароїд»;

1948 – Президія Верховної Ради СРСР видала указ, згідно з яким кожного, хто не виробив установленого мінімуму трудоднів, можна було виселяти за межі України;

1992 – Рада Безпеки ООН ухвалила рішення про введення військ до Югославії;

1993 – У Донецьку Сергій Бубка встановив світовий рекорд у стрибках із жердиною в закритих приміщеннях – 6 м 15 см;

1995 – Американець Стів Фоссетт першим у світі самостійно на повітряній кулі перетнув Тихий океан;

2008 – США збили власний супутник-шпигун; востаннє космічне озброєння використовувалося цією країною 1985 року;

2014 – Володимир Парасюк на сцені Майдану Незалежності оголосив ультиматум про збройний штурм у разі, якщо Янукович не піде у відставку з поста президента до 10:00 ранку наступного дня, суботи 22 лютого.

Церковне свято

Цього дня вшановують пам'ять преподобного Тимофія, який жив у пустелі в Малій Азії у 8 столітті. Ще в юності він поставив собі за правило ніколи не дивитися на жіноче обличчя - і все життя був вірний обітниці. Тимофій мав дар зцілення і міг виганяти злих духів.

Іменини: Олександр, Георгій, Григорій, Данило, Захар, Іван, Костянтин, Ольга, Павло, Тимофій.

]]>
20 лютого: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99373 ДЕНЬ 727 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 727 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 20 Feb 2024 09:17:13 +0200 20 лютого в Україні - День соціальної справедливості, День Героїв Небесної Сотні, День початку російської агресії проти України.

Православна церква вшановує пам'ять єпископа Лева Катанського, преподобного Агафона Києво-Печерського.

День соціальної справедливості

Подія наголошує на необхідності боротьби за соціальну справедливість у всьому світі та нагадує про важливість забезпечення рівних прав для всіх громадян.

День Героїв Небесної Сотні

День Героїв Небесної Сотні - пам'ятний день, який відзначають в Україні 20 лютого на честь подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам'яті Героїв Небесної Сотні.

Встановлений указом Президента України 11 лютого 2015 року з метою увічнення великої людської, громадянської і національної відваги та самовідданості, сили духу і стійкості громадян, завдяки яким було змінено хід історії нашої держави, гідного вшанування подвигу Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя під час Революції гідності (листопад 2013 року - лютий 2014 року), захищаючи ідеали демократії, обстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України.

У цей день, у 2014 році, на вулиці Інститутській в Києві силові підрозділи режиму Януковича розстріляли протестувальників. Загалом за день було до ста жертв, яких назвали "Небесною Сотнею". О 22:17 Верховна Рада ухвалила постанову "Про засудження застосування насильства, що призвело до загибелі мирних громадян України", низка представників влади заявили про перехід на бік народу. День 20 лютого став переломним під час подій Революції гідності.

Ще цього дня:

1922 - Віленський сейм постановив приєднати Вільнюс і частину південно-східної Литви до Польщі;

1962 - Американський космонавт Джон Гленн тричі облетів Землю зі швидкістю 27 000 км/год на кораблі "Френдшип-7";

1992 - Верховна Рада України постановила святкувати День Незалежності України 24 серпня;

1992 - Засновано англійську Прем'єр-лігу, що прийшла на зміну Футбольній лізі;

1998 - 15-річна американка Тара Ліпінські виграла змагання серед жінок з фігурного катання на зимовій Олімпіаді в Нагано, ставши наймолодшою переможницею Білих Олімпіад;

1999 - В аеропорту Нью-Йорка затримано колишнього прем'єр-міністра України Павла Лазаренка;

2002 - Заснування українського видавництва "Видавничий дім "Школа"" (Харків).

2014 - Під час протистояння Євромайдану і злочинної влади президента Януковича на Інститутській вулиці вбивцями з "Беркуту" були розстріляні активісти. Загиблих згодом назвали "Небесною сотнею";

2014 - Вторгненням російського спецназу на територію АРК розпочалася російсько-українська війна.

Церковне свято

День пам'яті Лева Катанського, християнського єпископа і святителя, який жив на Сицилії у 8 столітті.

Преподобний Агафон Печерський жив у Києво-Печерському монастирі в ХIII-ХIV ст. Він був великим пісником, зціляв хворих покладанням на них руки, мав дар пророцтва і передбачив час своєї смерті. Мощі його спочивають у Дальніх печерах Києво-Печерського монастиря.

Іменини: Петро, Парфен, Лука.

]]>
19 лютого - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99359 ДЕНЬ 726 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 726 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 19 Feb 2024 09:12:00 +0200 19 лютого відзначають Міжнародний день захисту морських ссавців.

В Україні - День Державного Герба, у США - День президентів, День спадщини в Канаді, День дарування книг у Вірменії, День Васила Левського в Болгарії, у Швейцарії - Базельський карнавал.

Православна церква вшановує пам'ять апостолів Архипа і Филимона.

День Державного Герба

День Державного герба України - пам'ятна дата, що нагадує про встановлення державного символу. Відзначається 19 лютого. Цього дня 1992 року Верховна Рада України затвердила золотий Тризуб на синьому щиті як Малий герб України, визначивши його головним елементом Великого Державного герба.

Міжнародний день захисту морських ссавців

Міжнародний день захисту морських ссавців заснований 1986 року Міжнародною китобійною комісією. Його відзначають 23 липня, оскільки цього дня 1982 року IWC проголосувала за повну заборону китобійного промислу, від сезону 1985/1986 рр.

Заборона набула чинності 19 лютого 1986 року. На честь цього щорічно 19 лютого відзначають ще один день - Всесвітній день китів. Його також вважають днем захисту інших морських ссавців. Іноді екологічні організації різних країн спільно присвячують цей день захисту якогось виду ссавців, над яким нависла загроза знищення. За іншими даними, цей день відзначають кожної третьої суботи лютого.

Ще цього дня:

1900 - Микола Міхновський у Харкові виголосив свій реферат "Самостійна Україна";

1913 - Педро Ласкуран пробув президентом Мексики 45 хвилин: найкоротше в історії президентське правління;

1954 - Ухвалено Указ Президії Верховної Ради СРСР про передачу Кримської області зі складу РРФСР до складу УРСР;

1992 - Верховна Рада України затвердила тризуб як малий герб України;

1993 - Англійські дослідники Файнерс і Страуд стали першими людьми, які подолали Антарктиду пішки.

1995 - "Roxette" виступили в Пекіні. Гурт став другими після Джорджа Майкла західними артистами, які виступили в Китаї;

1999 - У США затримано колишнього прем'єр-міністра України Павла Лазаренка;

2000 - На Великій китайській стіні 3 200 осіб спорудили найбільшого китайського танцюючого дракона завдовжки 3 048 метрів;

2003 - У Києві відбулася прем'єра фільму "Мамай", що став першою повнометражною роботою режисера Олеся Саніна;

2004 - Кубинська курка знесла найважче яйце у світі - вагою 148 грамів;

2014 - Протистояння на Грушевського. Бійня на Інститутській. У відповідь на ухвалення Верховною Радою України законів, спрямованих на звуження конституційних прав і свобод громадян, що відкривали шлях до масових репресій, із січня 2014 року в Києві на вулиці Грушевського розпочалося відкрите протистояння протестувальників із міліцією та внутрішніми військами. Апогею це протистояння досягло 19-20 лютого 2014 року.

Церковне свято

Святі Архип і Филимон, пам'ять яких відзначають цього дня, - апостоли від сімдесяти, що жили в місті Колоси. Филимон був настільки відданий вірі, що перетворив свій будинок на місце зібрання християн. Тому сам апостол Павло називав його житло домашньою церквою. У цій церкві служив і його син Архип, якому була уготована доля мученика, - його вбили за те, що він відмовився брати участь у язичницькому святі.

Іменини: Архип, Богдан, Дмитро, Євген, Макар, Максим, Микита, Федір, Федот.

]]>
15 лютого - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99352 ДЕНЬ 722 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 722 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 15 Feb 2024 08:51:32 +0200
15 лютого відзначають Міжнародний день антропології, Всесвітній день управління інформацією, День перезавантаження любові, Міжнародний день синдрому Ангельмана.

Ще сьогодні День обізнаності про холостяцький спосіб життя, Міжнародний день операційної медсестри, Всесвітній день онкохворої дитини.

В Україні - День кіберспорту, День вшанування учасників бойових дій на території інших держав, у Канаді - День національного прапора.

Православна церква вшановує пам'ять апостола Онисима.

Міжнародний день дітей, хворих на рак

Міжнародний день боротьби з раком у дітей, щорічно 15 лютого відзначають багато країн планети. Ця дата вперше з'явилася в календарі 2001 року за ініціативою Міжнародної організації дитячого раку - глобальної мережі, що складається наразі зі 176 організацій батьків, асоціацій хворих на рак дітей, які переживають ремісію, або груп взаємодопомоги в 93 країнах на п'яти континентах.

Перший Міжнародний день було проведено 15 січня 2002 року в Люксембургу, проте потім було ухвалено рішення перенести дату на місяць пізніше.

Сьогодні День дітей, хворих на рак, відзначають більш ніж у 90 країнах під патронатом Міжнародного товариства дитячих онкологів. Це глобальна спільна кампанія з підвищення обізнаності про дитячу онкологію та підтримки хворих дітей та їхніх сімей.

Міжнародний день операційної медсестри

У 2009 році Міжнародною асоціацією операційних медсестер було засновано професійне свято як визнання праці операційної медсестри. Воно отримало назву Міжнародний день операційної медсестри і відзначається щорічно 15 лютого.

Ще цього дня:

1902 - Відкрито першу лінію Берлінського метро;

1907 - Відчинила двері Вінницька публічна бібліотека ім. Гоголя (зараз - Вінницька обласна універсальна наукова бібліотека імені Валентина Отамановського);

1913 - У Нью-Йорку відкрилася перша виставка авангардного мистецтва;

1919 - Українська Національна Рада ЗУНР ухвалила закон про вживання української мови в державних установах;

1922 - У Гаазі відкрито перше засідання Міжнародного суду;

1926 - Виголошено найдовшу в історії парламентську промову (депутат Мартінсон у парламенті Естонії, 11 годин);

1939 - В обласному ефірі новоствореної Запорізької області вперше прозвучали позивні "Радіо Запоріжжя";

1969 - Роберт Едвардс із фізіологічної лабораторії Кембриджського університету вперше здійснив штучне запліднення людської яйцеклітини;

1971 - Велика Британія та Ірландія привели свої валюти до десяткової системи (скасовано шилінги);

1989 - У Києві утворили "Ініціативний комітет відновлення Української Автокефальної Православної Церкви в Україні";

1995 - У США заарештовано хакера Кевіна Митника, який зламав комп'ютерну мережу Пентагону;

2003 - Початок протестів проти вторгнення коаліційних сил в Ірак;

2010 - Сталася найбільша залізнична катастрофа в історії Бельгії.

Церковне свято

Апостол Онисим, пам'ять якого вшановується цього дня, жив на початку першого тисячоліття у Візантії. Онисим був рабом Філімона, але втік від свого пана в Рим, де потрапив до в'язниці. Там він зустрівся з апостолом Павлом, який просвітив його і хрестив. Павло згадує про Онисима в Посланні до Колосян, називаючи його своїм "вірним і улюбленим братом".

Іменини: Олексій, Арсеній, Афанасій, Єфросинія, Іван, Михайло, Микола, Павло, Пафнутій, Петро, Семен, Софія.

]]>
14 лютого - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99339 ДЕНЬ 721 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 721 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 14 Feb 2024 09:43:06 +0200


14 лютого відзначають День святого Валентина, Міжнародний день дарування книг, День комп'ютерника.

У Болгарії - Трифон Зарезан - свято виноградарів.

Попільна середа - початок Великого посту у західних християн, День святих Кирила і Мефодія.

Православна церква вшановує пам'ять святого Кирила.

День святого Валентина

14 лютого в багатьох країнах світу відзначають День святого Валентина або День усіх закоханих.

Вважається, що День святого Валентина існує вже понад 16 століть, але свята, присвячені коханню відомі ще за часів стародавніх язичницьких культур. Наприклад, римляни в середині лютого святкували фестиваль еротизму, званий Lupercalia, на честь богині кохання Juno Februata.

День Валентина датується приблизно 269 роком, у той час Римською Імперією правив імператор Клавдій II. Римська армія, що воювала, відчувала гостру нестачу солдатів для військових походів, і воєначальник був переконаний, що головний ворог його планів - шлюб, оскільки одружений легіонер думає про те, як прогодувати родину. І, щоб зберегти у своїх солдатах військовий дух, імператор видав указ, що забороняв легіонерам одружуватися.

Але закохуватися солдати не перестали. І знайшлася людина, яка стала таємно вінчати легіонерів з їхніми коханими. Ним був священик на ім'я Валентин із римського міста Терні.

Щойно про це дізнався імператор, Валентина засудили до страти. Трагедія ситуації полягала ще й у тому, що і сам Валентин був закоханий у доньку тюремника. За день до страти священик написав дівчині прощального листа, де розповів про своє кохання, і підписав його "Твій Валентин". Прочитаний він був уже після того, як його стратили.

Згодом, як християнський мученик, що постраждав за віру, Валентин був канонізований католицькою церквою. А 496 року римський Папа Геласіус оголосив 14 лютого Днем святого Валентина.

Міжнародний день дарування книг

День дарування книжок - свято, яке стало міжнародним не лише через свою глобальну суть, а й через те, що корінням своїм воно вийшло з народу, тобто ініціатива його появи належить звичайній людині - американці Еммі Бродмур - засновниці сайту дитячої книжки в США.

Цього дня заведено дарувати книжки, насамперед, дітям, а також тим, чиї можливості до доступу до читання книжок з тих чи інших причин обмежені.

День комп'ютерника

14 лютого 1946 року науковому світу і всім зацікавленим було продемонстровано перший електронний комп'ютер ENIAC I (Electrical Numerical Integrator And Calculator), що реально працює.

Ще цього дня:

1912 - Аризона стала 48-м американським штатом;

1914 - Виборча реформа в Галичині дала змогу отримати українцям 27,2% мандатів у крайовому сеймі, однак не була реалізована через початок Першої світової війни;

1933 - У Парижі запроваджено першу у світі автоматичну телефонну службу точного часу;

1939 - У Гамбурзі спущено на воду лінкор "Бісмарк" - найпотужніший корабель Німеччини у Другій світовій війні;

1946 - У Пенсільванському університеті фірмою IBM представлено ENIAC - один із перших у світі комп'ютерів;

1946 - Націоналізовано Банк Англії;

1949 - Відкрито першу сесію Кнесету, парламенту Ізраїлю;

1989 - Аятола Хомейні заочно засудив іранського письменника Салмана Рушді до смертної кари за книгу "Сатанинські вірші";

1990 - "Вояджер-1" зробив фотографію Землі з відстані 6,4 млрд км: Бліда блакитна пляма;

1992 - Встановлено дипломатичні відносини між РФ та Україною;

1993 - Україна, Польща та Угорщина підписали договір про співпрацю народів Карпатського регіону;

2005 - Троє працівників PayPal заснували відеохостинг YouTube.

Церковне свято

Православна церква вшановує пам'ять святого Кирила

Святий Кирило (у миру - Костянтин на прізвисько Філософ) - візантійський місіонер, який разом із братом Мефодієм створив першу слов'янську абетку. За переказами, 862 року до Константинополя, де жили брати, приїхали посли від моравського князя Ростислава з проханням надіслати вчителів, які могли б пояснити його підданим віру їхньою рідною мовою. Вибір патріарха припав на Кирила і Мефодія. Надалі просвітителі перекладали церковні книги з грецької на слов'янську, навчали людей читання, письма та ведення богослужінь.

Попільна середа - початок Великого посту у католиків

Попільна середа відкриває Великий піст у латинському обряді католицької, англіканської та деяких лютеранських церков, що триває 45 днів (або 46 днів - у високосний рік) і закінчується Великоднем.

Цього дня, відповідно до стародавнього звичаю, вірянам наносять на чоло знамення хреста освяченим попелом. У єврейській традиції посипання голови попелом символізує скорботу і покаяння.

Іменини: Георгій, Кирило, Костянтин, Михайло, Рафаїл, Трифон, Федір.

]]>
13 лютого: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99330 ДЕНЬ 720 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 720 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 13 Feb 2024 08:34:35 +0200 13 лютого відзначають Всесвітній день радіо, Міжнародний день млинця і Марді Гра.

Ще сьогодні День інтернет-друзів, День подруг, Міжнародний день прийняття себе, Міжнародний день шаурми і День народження кінокамери.

Православна церква вшановує пам'ять Святого Мартініана.

Всесвітній день радіо

Всесвітній день радіо відзначають щорічно 13 лютого, з 2012 року, за рішенням Генеральної конференції ЮНЕСКО. У січні 2013 року Генеральна Асамблея ООН офіційно схвалила проголошення Дня і під час 67-ї сесії ухвалила резолюцію, проголосивши 13 лютого Всесвітнім днем радіо.

Дата проведення обрана не випадково - саме 13 лютого 1946 року вперше вийшло в ефір "Радіо ООН", станція якого розташовувалася в штаб-квартирі Організації Об'єднаних Націй.

Марді Гра

Марді Гра - у дослівному перекладі з французької означає "жирний вівторок" або навіть "скоромний вівторок". Свято відзначається в багатьох країнах світу у вівторок, перед Попільною середою і початком католицького Великого посту, що передує Великодню.

Це галасливе і веселе свято, яке супроводжується народними гуляннями, карнавалами, масовими і пишними святкуваннями.

Міжнародний день млинця

В один із вівторків лютого або березня, що збігається з "жирним" вівторком, відзначають Міжнародний день млинця, який особливо популярний в Англії та в Америці.

У США перше млинцеве свято відбулося в Канзасі 1950 року. А ось в англійському містечку Олні воно проводиться вже понад 500 років.

Почалося з того, що якось під час Великого посту одна з городянок потайки смажила млинці у себе на кухні. Раптово пролунав дзвін. Бідна господиня так перелякалася, що, забувши про все на світі, помчала до церкви зі сковорідкою в руках. Це було 1445 року.

Відтоді містяни влаштовують щорічний забіг із млинцями - жінки в сукнях і фартухах, мають пробігти певну дистанцію, підкидаючи млинець на сковорідці.

Подібна традиція існує і в Westminster School в Лондоні.

День подруг

Міжнародний день жіночої дружби - День подруг, заведено відзначати 13 лютого кожного року. Це неофіційне свято, яке було названо за аналогією з Днем Святого Валентина. Цього дня подруги по всьому світу збираються разом, влаштовуючи посиденьки.

Ще цього дня:

1913 - Далай-лама XIII оголосив незалежність Тибету від Китаю;

1917 - У Великій Британії уряд дозволив жінкам бути водіями таксі;

1931 - Урочисте відкриття нової столиці Індії - Нью-Делі;

1942 - Почалося примусове вивезення українського населення з окупованих територій на роботи до Німеччини;

1945 - Авіація союзників практично повністю зруйнувала Дрезден;

1959 - У продаж надійшли перші ляльки Барбі;

1960 - Відбулося перше випробування французької атомної бомби в Сахарі;

1981 - У "Нью-Йорк таймс" опубліковано найдовше речення - з однієї тисячі двохсот вісімдесяти шести слів;

1992 - Уганда визнала незалежність України;

2001 - Арешт експрем'єр-міністерки Юлії Тимошенко за контрабанду російського газу в Україну та несплату податків;

2012 - Виведено на орбіту перший угорський штучний супутник Землі MaSat-1.

Церковне свято

Святий Мартініан, чия пам'ять відзначається цього дня, - християнський святий, який жив у 4-5 століттях у Палестині. За переказами, він був відлюдником, самітницьке життя розпочав уже в 18 років. Якась жінка на ім'я Зоя намагалася спокусити його. Щоб встояти перед домаганнями, Мартініан став голими ногами у вогонь. Цим вчинком він навернув Зою до Бога.

Іменини: Ганна, Артемій, Василь, Віра, Володимир, Гавриїл, Євген, Зоя, Іван, Ірина, Леонтій, Мартін, Михайло, Микола, Павло, Світлана, Тимофій.

]]>
12 лютого - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99322 ДЕНЬ 719 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 719 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 12 Feb 2024 11:09:20 +0200 12 лютого відзначають Міжнародний день шлюбних агентств, День Дарвіна, Міжнародний день проти використання дітей-солдатів.

У США - День народження Авраама Лінкольна, День тістечок в Ісландії.

Православна церква вшановує пам'ять Іверської ікони Божої Матері, святителя Олексія, митрополита Київського і всієї Русі, святого Мелетія, архієпископа Харківського.

Міжнародний день проти використання дітей-солдатів

День червоної руки, або Міжнародний день боротьби з використанням дітей-солдатів відзначають 12 лютого кожного року, з 2002 року, в усьому світі для привернення уваги до дітей-солдатів: дітей віком до 18 років, які беруть участь у військових організаціях усіх видів.

Міжнародний день шлюбних агентств

Напередодні Дня святого Валентина відзначається Міжнародний день шлюбних агентств.

Це професійне свято з'явилося в Україні - його було зареєстровано Державним Департаментом інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України 1 грудня 2010 року.

Ідею заснування нового свята, що належала одному з українських шлюбних агентств, підхопили багато агентств-партнерів США, Канади, Німеччини, Франції, Італії, Іспанії та Швейцарії.

Першу шлюбну контору "Бюро зустрічей та адрес" було відкрито в Лондоні 29 вересня 1650 року. І відтоді пошук чоловіка за оголошенням або через службу знайомств став вельми популярним.

День Дарвіна

День Дарвіна або Міжнародний день науки і гуманізму, приурочений до дня народження відомого англійського вченого-натураліста, відзначають щорічно 12 лютого.

Ідеї заснування свята, присвяченого Дарвіну, що стали популярними в 1990-х роках в університетських колах США, були втілені в життя 2001 року. Тоді це виглядало як реєстрація двома активістами Амандою Чесворт і Робертом Стівенсом некомерційної організації під назвою "Програма Дня Дарвіна". Згодом було створено Фонд Міжнародного Дня Дарвіна, що сприяє поширенню ідей дарвінізму.

Ще цього дня:

1914 - Перший політ літака "Ілля Муромець" (конструкції киянина Ігоря Сікорського) із 16 пасажирами на борту;

1918 - У Коростені Мала Рада УНР ухвалила Володимирів Тризуб як великий і малий герб Української держави;

1924 - Мумію Тутанхамона вийняли з гробниці через 15 місяців після її відкриття;

1931 - У присутності папи Пія XI і Гульєльмо Марконі почало мовлення Радіо Ватикану;

1936 - У Музеї українського мистецтва в Києві відкрилася перша виставка народного мистецтва України;

1939 - В автономному Закарпатті відбулися перші вибори до Сойму Карпатської України;

1946 - Вінстон Черчилль уперше вимовив улюблену фразу всіх політиків: "No Comments";

1960 - У Києві запущено перший український ядерний реактор (дослідницький ВВР-М в Інституті фізики АН УРСР - тепер в Інституті ядерних досліджень НАН України);

1991 - Верховна Рада Української РСР відновила Кримську Автономну Радянську Соціалістичну Республіку в межах території Кримської області у складі УРСР;

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Латвією;

1992 - Демократична Соціалістична Республіка Шрі Ланка визнала незалежність України;

1999 - Сенатом США відхилено імпічмент Білла Клінтона за обвинуваченням у неправдивих свідченнях у зв'язку зі справою про сексуальний зв'язок із Монікою Левінські;

2002 - У Гаазі розпочався суд над Слободаном Мілошевичем.

Церковне свято

Святкування на честь Іверської ікони Божої Матері

Сьогодні, 12 лютого, православні християни святкують День здобуття Іверської ікони Божої Матері. В цей день святиню знайшли ченці Іверського монастиря на горі Афон. Вважається, що це одна з найбільших християнських реліквій, яка збереглася до нинішніх часів.

Іверська ікона, звана ще Вратарниця або Привратниця, зображає Діву Марію з Немовлям. Оригінал образу знаходиться в Іверському монастирі на горі Афон у Греції. За переказами, ікону написав євангеліст Лука, сподвижник апостола Павла.

Існує легенда, яка і дала іконі одне з її імен. В 9 столітті образ зберігався у благочестивої вдови, що жила біля міста Нікеї. Щоб врятувати лик Богородиці від іконоборців, які стали особливо активні в правління імператора Феофіла, жінка опустила ікону в море. Через деякий час — за різними джерелами, між цими подіями минуло від декількох днів до двох століть — ченці Іверського монастиря, розташованого на горі Афон, побачили її в морі. Ікону підтримував вогненний стовп.

Святий Гавриїл, чернець монастиря, пройшов по воді і приніс ікону в монастир. Проте вранці її знайшли над воротами. Згідно з переказами, її кілька разів намагалися внести в приміщення, але завжди поверталася. Тому ікону і прозвали Привратницею.

Ікона охороняє людей від ворогів, а також захищає храми від розорення і пограбування. Ікону заведено вішати в передпокої. Таким чином можна вберегти своє житло від проникнення злих людей, темної сили, кривдників і грабіжників.

Іверському образу Божої Матері моляться про зцілення душевних і тілесних недуг, про примноження родючості землі. Вона також допомагає від пожежі і при різних важких життєвих обставинах. Найбільше ікона ефективна в лікуванні жіночих захворювань.

Іменини: Олексій, Антон, Євген, Марія.

]]>
9 лютого - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99310 ДЕНЬ 716 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 716 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 09 Feb 2024 08:20:00 +0200 9 лютого відзначають Міжнародний день стоматолога, День народження волейболу і Міжнародний день піци.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Панкратія.

Міжнародний день стоматолога

Міжнародний день стоматолога поступово набуває популярності у багатьох країнах. Відомий також як День зубного болю.

Дата приурочена до дня пам'яті святої Аполлонії. Аполлонія - дочка відомого олександрійського чиновника, яка увірувала в Христа. На думку гонителів християнства, вона подавала поганий приклад співгромадянам, які повинні були дотримуватися багатобожжя і вірити в божественне походження імператора. Аполлонію піддали жорстоким тортурам, вимагаючи зречення від християнства. Але дівчина не здригнулася перед лицем смерті. Вона попросила її розв'язати, щоб у неї була можливість стати на коліна і виконати вимогу натовпу. Коли ж її розв'язали, відважна жінка сама кинулася у вогонь. Це сталося 9 лютого 249 року.

Міжнародний день піци

Міжнародний день піци відзначається щорічно 9 лютого.

Ця проста, на перший погляд, італійська національна страва, що представляє собою тонкий корж із начинкою з томатної пасти, оливкової олії, помідорів, моцарели та базиліка, здобула повагу та знайшла прихильників у всьому світі.

Вважається, що свою історію ця страва веде ще з Античних часів і походить від латинського слова, що буквально означає "коржик". Такі коржі з тіста, з начинкою з різноманітних інгредієнтів були відомі в Італії, Греції, Персії. Однак саме італійські майстри кулінарного мистецтва надали піці того незабутнього смаку, який продовжує підкорювати мільйони людей, що вперше куштують цю страву. Вони зуміли вибрати необхідні для тіста сорти пшениці, з якої виробляється борошно, зробити тісто потрібної консистенції, точно підібрати приправи та інгредієнти для начинки.

День народження волейболу

День народження волейболу відзначають 9 лютого. Ця дата знаменує собою зародження гри, яка значно еволюціонувала з моменту її створення 1895 року Вільямом Г. Морганом у місті Холіок, штат Массачусетс, США.

Ще цього дня:

1900 - Двайт Ф. Девіс заснував тенісний турнір на Кубок Девіса;

1909 - У США ухвалили перший закон про заборону наркотиків;

1918 - Війська Червоної армії під командуванням М. Муравйова після п'ятиденного артилерійського бомбардування захопили столицю Української Народної республіки Київ. Жертвами червоного терору в Києві стали кілька тисяч людей;

1918 - Підписано Берестейський мирний договір, згідно з яким Німецька імперія, Австро-Угорська імперія, Османська імперія та Болгарське царство визнали УНР самостійною державою;

1923 - Повстання засуджених до розстрілу отаманів Холодного Яру в Лук'янівській в'язниці Києва;

1942 - У Києві німці заарештували Олену Телігу та інших представників української інтелігенції, переважно членів ОУН;

1955 - Відкрився Римський метрополітен;

1969 - Здійснив свій перший політ широкофюзеляжний пасажирський літак Боїнг-74;

1991 - Литовці проголосували за незалежність;

2018 - Поблизу сирійського міста Хішам силами коаліції на чолі зі США розгромлено колону російських найманців. Багато вбитих і поранених.

Церковне свято

Цього дня православна церква вшановує пам'ять преподобного Панкратія Печерського - затворника, який жив у 13 столітті. За переказами, він пішов у печери і вів там аскетичний спосіб життя, проводив увесь час у молитвах.

Іменини: Василь, Геннадій, Іван, Інокентій, Никифор, Панкратій, Петро, Тихон.

]]>
8 лютого - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99306 ДЕНЬ 715 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 715 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 08 Feb 2024 09:47:06 +0200 8 лютого відзначають День опери, День пропозиції руки і серця.

Православна церква вшановує пам'ять Захарія Серповидця.

День пропозиції руки і серця

Особливе значення свято має в Індії, де воно стало важливою частиною культурного святкування кохання.

Ще цього дня:

1914 — У Монреалі створили українське видавництво "Новий Світ";

1915 — У Лос-Анджелесі відбулася прем'єра фільму Девіда Ґріффіта "Народження нації", включеного згодом до списку 100 найкращих фільмів усіх часів і народів;

1921 — РНК УСРР ухвалила декрет про заповідник "Асканія-Нова" (розвивався Ф. Фальц-Фейном з 1874 р.).

1928 — Перша передача телесигналу через океан — із Лондона до Нью-Йорку;

1965 — У Британії заборонили рекламу сигарет на телебаченні;

1969 — Відбувся перший політ найбільшого у світі пасажирського літака Boeing 747 (зараз найбільший — Аеробус A380);

1971 — Засновано одну з трьох основних фондових бірж США — NASDAQ;

1992 — Україна встановила дипломатичні відносини з Ватиканом і Азербайджаном;

1994 — Україна приєдналась до програми НАТО "Партнерство заради миру";

1997 — У Києві створено партію Християнсько-Народний Союз, яку у 2003 році було перейменовано на Християнсько-Демократичний Союз.

Церковне свято

День ушанування пам’яті святого пророка Захарія Серповидця

Захарій народився у родині священника, отримав прізвисько Серповидець, тому що якось побачив уві сні свиток, який своєю формою нагадував серп. Саме Захарій разом з іншим пророком Агамоном намагався переконати царя Зоровавеля у необхідності відновлення будівництва храму в Єрусалимі. Хоча пророк жив задовго до Ісуса Христа, але пророкував появу Месії серед людей.

Іменини: Захар, Макар, Савва, Степан, Федір.

]]>
7 лютого - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99297 ДЕНЬ 714 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 714 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 07 Feb 2024 09:33:00 +0200 7 лютого відзначають День народження вогнегасника.

День святого Мела в Ірландії.

Православна церква вшановує пам'ять Луки Елладського.

Ще цього дня:

1906 - Сигнал SOS уперше було запропоновано як міжнародний сигнал лиха (замість коду CQD, який раніше використовували на суднах);

1992 - 12 держав-членів Європейських співтовариств підписали Маастрихтський договір, основну угоду Європейського Союзу;

1992 - Республіка Бенін визнала незалежність України;

2010 - Відбувся другий тур президентських виборів в Україні, на яких переміг Віктор Янукович;

2016 - Північна Корея запустила в космос Кванмьонсон-4, порушуючи численні договори ООН;

2018 - Розгром і знищення передових загонів російських Сил Спеціального Призначення ("ПВК Вагнера") під Дайр-ез-Зауром американськими військами в Сирії в ніч із 7 на 8 лютого.

Церковне свято

Цього дня відзначається пам'ять Луки Елладського - грецького ченця, який жив наприкінці 9 - першій половині 10 століть. Чернечий постриг він прийняв у 14 років, а під кінець життя оселився на схилах гори Гелікон, де навколо нього утворилася громада. Після цього почалося будівництво храму в ім'я святої Варвари та монастиря.

Іменини: Олександр, Олексій, Лука, Петро.

]]>
6 лютого - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99287 ДЕНЬ 713 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 713 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 06 Feb 2024 08:24:28 +0200 6 лютого відзначають Міжнародний день безпечного Інтернету, День відмови від мобільного телефону, Міжнародний день бармена.

У Фінляндії - Міжнародний день саамів, День Вайтанги в Новій Зеландії, День національного боксу Муай Тай у Таїланді, в Індії - Шат-тила Екадаші.

Православна церква вшановує пам'ять Святого Вукола.

Міжнародний день безпечного Інтернету

Щорічно в лютому в багатьох країнах відзначається Міжнародний день безпечного Інтернету - у другий день другого тижня другого місяця року. Він проходить під девізом "Разом за кращий Інтернет".

День відмови від мобільного телефону

Приймаючи мобільний зв'язок як даність, як факт об'єктивної реальності, навіть ті, хто використовує мобільний зв'язок, але визнає і його негативні сторони, заснували Всесвітній день без мобільного телефону, який відзначають щороку 6 лютого.

Ініціатори дати, а також їхні прихильники, пропонують усім людям замислитися над тим, що їм дає мобільний зв'язок, і чого він їх позбавляє, яку користь він приносить суспільству та якої шкоди може завдавати здоров'ю людини, якщо не фізичному, так психічному. Вважається, що ідея проведення акції "Дні без мобільного телефону" належить французькому журналісту і літератору Філу Марсо, який озвучив свою ідею 2001 року.

Міжнародний день бармена

6 лютого вшановують пам'ять святого Аманда, одного з великих християнських апостолів, який вважається покровителем виноробів, пивоварів, торговців, а також рестораторів і барменів. Святий Аманд був відомий своєю діяльністю з євангелізації виноробних регіонів Франції, Німеччини та Фландрії.

Ще цього дня:

1900 - Олександр Попов уперше передав за допомогою радіо сигнал про лихо на морі;

1901 - У Парижі на вокзалах з'явилися перші громадські телефони;

1925 - Почала виходити перша українська піонерська газета "На зміну" (згодом - "Зірка");

1935 - У продаж уперше надійшла настільна гра "Монополія";

1944 - Прийнято постанову про повернення з евакуації до Києва Академії наук України;

1952 - На престол Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії зійшла королева Єлизавета II з династії Віндзорів;

1958 - У Мюнхені розбився літак із футбольною командою "Манчестер Юнайтед" на борту ("Малюки Басбі"). Серед 23 загиблих було вісім футболістів клубу, тренери, журналісти;

1958 - Створено Спілку кінематографістів України;

1971 - Під час прогулянки Місяцем американський астронавт Алан Шепард продемонстрував удар по м'ячику від гольфу;

1985 - Стів Возняк, співзасновник компанії Apple Computer, покинув компанію на знак протесту проти її перетворення на малоефективне бюрократизоване підприємство;

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Буркіна-Фасо;

1996 - Британську антарктичну станцію "Фарадей" передано українським полярникам. На її базі створено українську станцію "Академік Вернадський";

2018 - З космодрому на мисі Канаверал фірма SpaceX успішно здійснила перший політ надважкого ракетоносія Falcon Heavy;

2023 - Потужний землетрус у Туреччині та Сирії, понад 50 000 загиблих.

Церковне свято

Цього дня православні вшановують пам'ять Святого Вукола - учня апостола Івана Богослова. Він був першим єпископом Смирнської церкви в Малій Азії.

Іменини: Олександр, Анатолій, Арсеній, Василь, Дмитро, Іван, Христина, Максим, Марія, Марфа, Севастіян, Юліан.

]]>
5 лютого - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99277 ДЕНЬ 712 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 712 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 05 Feb 2024 08:26:53 +0200 5 лютого відзначають Всесвітній день Нутелли, День ерудита.

У Мексиці - День Конституції, у Фінляндії - День Рунеберга і День прапора, у США - національний день метеоролога.

Католицька церква - День пам'яті святої Агати. У католицьких храмах цього дня освячують хліб, сіль і воду, які, за повір'ям, захищають житло від вогню.

Православна церква вшановує пам'ять святої Агафії.

Всесвітній день Нутелли

Щорічно, з 2007 року, 5 лютого відзначається Всесвітній день Нутелли.

Бренд Nutella, відомий в усьому світі та надпопулярний насамперед серед дітей, забезпечив собі почесне місце у списку всесвітніх свят практично одразу. Американка Сара Россо - блогерка, яка проживає в Італії, запропонувала провести 5 лютого 2007 року Всесвітній день Нутелли. Ініціативу підхопили мільйони шанувальників цього смачного продукту.

Нутелла - шоколадно-горіхова паста родом з Італії. Історія її появи починається в повоєнні роки в італійському місті Альба. У 1946 році кондитер і власник пекарні П'єтро Ферреро почав виробляти шоколадні батончики м'якої консистенції під назвою "Джандуя", на ім'я одного з місцевих карнавальних персонажів. Річ у тім, що ввезення какао в Італію в перші повоєнні роки було обмеженим. Це підштовхнуло П'єтро Ферреро використати на додачу до какао-масла новий інгредієнт, яким стали обсмажені й перемелені лісові горіхи, які удосталь росли в тому регіоні. М'які шоколадно-горіхові батончики припали до смаку місцевим дітям і стали користуватися великим попитом.

День ерудита

Подія присвячена інтелектуально обдарованим людям, які мають великий багаж знань і знають, як ним користуватися.

Ерудованість зовсім не пов'язана з наявністю вищої освіти. Ерудована людина самовдосконалюється протягом усього життя і читає багато різноманітної літератури.

Ще цього дня:

1904 - Війська США покинули Кубу після шести років окупації;

1917 - Ухвалено чинну конституцію Мексики, яка першою у світі закріпила соціальні права;

1919 - Перша в Європі регулярна пасажирська авіалінія компанії Deutsche Luft-Reederei GmbH зв'язала в Німеччині Берлін і Веймар;

1924 - Радіо ВВС почало передавати з Грінвічської обсерваторії сигнали точного часу;

1928 - Німецький хімік Адольф Віндаус уперше синтезував вітамін D, нестача якого спричиняє рахіт;

1924 - Гринвіцька обсерваторія почала передавати погодинні Звук сигнали точного часу по радіо;

1935 - У Нью-Йорку організатори професійного боксу ухвалили рішення, що поєдинки за чемпіонське звання не можуть тривати понад 15 раундів;

1952 - Нью-Йорк став першим містом світу, де почали використовувати триколірні світлофори;

1958 - Під час військових навчань поблизу узбережжя Джорджії в авіакатастрофі загублено водневу бомбу, яку не вдалося знайти досі;

1971 - З'явився фондовий індекс NASDAQ ("Автоматизовані котирування Національної асоціації дилерів з цінних паперів США");

1977 - Заарештовано лідерів Української Гельсінської групи Миколу Руденка та Олексу Тихого;

1979 - Аргентина відкрила антарктичну науково-дослідну станцію Бельграно II;

1989 - Розпочав мовлення всеєвропейський канал Eurosport;

1991 - Столицю Киргизії, яка 65 років носила ім'я Фрунзе, перейменовано на Бішкек;

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Норвегією;

1999 - Майк Тайсон, колишній чемпіон світу з боксу серед професіоналів, отримав рік в'язниці за побиття двох людей, машина яких зіткнулася з автомобілем Тайсона. Боксер відсидів лише 3,5 місяці;

2009 - Отримавши викуп 3 млн. 200 тис. доларів, сомалійські пірати відпустили судно "Фаїна", у складі екіпажу якого було 17 українців. Судно перебувало в полоні з 25 вересня 2008 р.

Церковне свято

День отримав свою назву на честь святої Агафії - християнської мучениці, яка жила в 3 столітті. За переказами, вона народилася на Сицилії в заможній родині. У молодості Агафія відкинула домагання міського префекта, а той, користуючись антихристиянськими законами, піддав її переслідуванням. Незважаючи на тортури дівчина не відмовилася ні від своїх моральних принципів, ні від віри.

Іменини: Олександра, Антон, Василиса, Макар, Михайло, Феодосій.

]]>
4 лютого: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99268 ДЕНЬ 711 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 711 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sun, 04 Feb 2024 08:48:36 +0200 4 лютого відзначають Всесвітній день боротьби проти раку, Міжнародний день людського братерства, День народження гумових калош, день народження мережі Фейсбук.

У США - Національний день домашнього супу, в Японії - сніговий фестиваль у Саппоро.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Миколи Студита.

Всесвітній день боротьби проти раку

Всесвітній день боротьби проти раку або Всесвітній день боротьби з раковими захворюваннями, відзначається 4 лютого, - це щорічний захід, організований Міжнародним протираковим союзом.

Рак виникає, коли в клітинах організму відбуваються певні зміни, що спричиняють аномальний і неконтрольований ріст клітин та утворення пухлини. Без правильного лікування пухлина збільшується і розростається по всьому організму. Порушення часто фатальні. У 2000 році на Всесвітньому саміті з боротьби проти раку, який проходив у Парижі, було вирішено оголосити 4 лютого Всесвітнім днем боротьби з раковими захворюваннями.

Міжнародний день людського братерства

21 грудня 2020 року Генасамблея ООН ухвалила Резолюцію, згідно з якою було засновано нову пам'ятну дату - Міжнародний день людського братерства.

Щорічною датою святкування обрано 4 лютого, яка приурочена до підписання цього дня 2019 року під час зустрічі Папи римського Франциска II і Верховного імама Аль-Азхара Ахмада ат-Таєба документа, названого "Людське братерство в ім'я миру в усьому світі та спільного життя".

День заснування мережі Фейсбук

Найбільшу соціальну мережу у світі, якою володіє компанія Meta Platforms (до 28 жовтня 2021 року - Facebook Inc.), заснував 4 лютого 2004 року Марк Цукерберг та його сусіди по кімнаті під час навчання в Гарвардському університеті - Едуардо Саверін, Дастін Московіц та Кріс Г'юз.

Ще цього дня:

1906 - Департамент поліції Нью-Йорка постановив використовувати відбитки пальців для ідентифікації злочинців;

1941 - Запатентовано тефлон;

1945 - У Лівадії (Крим) відкрилася Ялтинська конференція - дипломатична зустріч лідерів США, Великої Британії та СРСР з метою розв'язання питань закінчення Другої світової війни та післявоєнного устрою;

1969 - Ясір Арафат очолив Організацію визволення Палестини;

1970 - Засновано місто Прип'ять;

1971 - Оголошено про банкрутство британської компанії "Роллс-Ройс";

1992 - Уго Чавес здійснив спробу державного перевороту у Венесуелі (стане президентом у 1999);

2004 - Розпочала роботу соціальна мережа Фейсбук. Її заснував студент Гарвардського університету Марк Цукерберг;

2005 - Верховна Рада України затвердила Юлію Тимошенко на посаді прем'єр-міністра України.

2021 - у Запоріжжі сталася пожежа в Запорізькій обласній клінічній інфекційній лікарні, внаслідок якої загинуло четверо людей, а ще двоє постраждали.

Церковне свято

Преподобний Миколай сповідник, ігумен Студійський, пам'ять якого вшановується цього дня, жив у 9 столітті. Під час жорстоких гонінь візантійського імператора Льва Вірменина на християн, преподобний Миколай розділив долю преподобного Феодора Студита: їх неодноразово запроторювали до в'язниць і всіляко катували. Однак вони продовжували ревно поширювати православ'я серед християн. За своє сповідницьке і подвижницьке життя Миколай отримав від Бога дар зцілень, який не вичерпався і після його кончини 868 року.

Іменини: Олександр, Олексій, Андрій, Ганна, Аркадій, Борис, Василь, Георгій, Дмитро, Катерина, Іван, Іван, Йосип, Кирило, Михайло, Микола, Петро, Сергій, Федір, Юрій.

]]>
3 лютого: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99264 ДЕНЬ 710 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 710 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sat, 03 Feb 2024 08:42:57 +0200 3 лютого відзначають Всесвітній день боротьби з ненормативною лексикою, Міжнародний день золотистого ретривера, Всесвітній день вільного кохання, День жінки-лікаря.

У США - Національний день морквяного торта, в Японії - Сецубун.

Православна церква вшановує пам'ять святого Симеона і Святої пророчиці Анни.

Національний день морквяного торта

Відомо, що морква культивується у світі протягом чотирьох тисяч років, а почали вирощувати її в Афганістані, і сьогодні виведено понад 60 сортів. Спочатку її вирощували заради ароматного листя і насіння, які додавали в їжу і використовували як лікарський засіб. Перша ж згадка про вживання кореня моркви в їжу зустрічається в античних джерелах у 1 столітті.

До Європи моркву привезли приблизно в 10-13 століттях, трохи пізніше вона потрапила і в Америку. Сьогодні цей коренеплід продовжує залишатися одним із найбільш популярних овочів і входить до десятки основних економічно важливих овочевих культур у світі.

Сецубун

Розкидання соєвих бобів із запрошенням щастя в дім - це обряд маме-макі, один із важливих ритуалів старовинного фестивалю Сецубун в Японії.

Святкування дня Сецубун - одна з найдавніших і найцікавіших традицій у країні. Її появу пов'язують із китайською філософією інь-ян. Це два протилежні взаємодіючі начала, що лежать в основі світобудови: світло і темрява, позитивне і негативне, активне і пасивне, жіноче і чоловіче. Вважалося, що на стику сезонів ці начала протистоять одне одному, і це спричиняє небезпеку появи різного роду нещасть.

Ще цього дня:

1913 - Набула чинності Шістнадцята поправка до Конституції США, яка дозволила Конгресу встановлювати федеральні податки на доходи;

1926 - У Чехословаччині чеська мова стала офіційною мовою країни;

1940 - Під час битви за Британію над Англією збито перший німецький бомбардувальник;

1940 - У Вінніпегу створено Комітет українців Канади;

1953 - Вийшла друком книга французького океанографа Жака-Іва Кусто "У світі мовчання" - найвідоміша праця вченого, в якій він описав унікальні результати трирічного вивчення підводного світу;

1962 - Уряд США ввів ембарго на торгівлю з Кубою;

1969 - У Каїрі на Палестинському національному конгресі новим лідером Організації визволення Палестини обрано Ясіра Арафата - засновника і голову терористичної організації ФАТХ;

1981 - Ґру Гарлем Брунтланн стала першою у світі жінкою - прем'єр-міністеркою, очоливши уряд Норвегії;

1986 - Папа Римський Іоанн Павло II зустрівся в Калькутті з матір'ю Терезою;

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Туреччиною;

1992 - Виконком Організації Визволення Палестини визнав незалежність України;

1994 - Президент США Білл Клінтон скасував економічне ембарго щодо комуністичного В'єтнаму, яке діяло 19 років;

1994 - Верховна Рада України ратифікувала в повному обсязі Договір про скорочення та обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО-1);

1998 - На італійському гірськолижному курорті Кавалезе загинули 20 осіб, коли трос підйомника перерізав літак НАТО, що заходив на посадку;

2005 - Найдорожча у світі газета побачила світ у Китаї. Спецвипуск "Economic Daily" у місті Шеньчжень надрукували на золотому папері (вартість одного примірника газети становила 8000 доларів США);

2009 - Закінчився процес "Румунія проти України" в Міжнародному суді в Гаазі щодо статусу українського острова Зміїний і шельфу в Північно-Західному Чорномор'ї. Зміїний визнано саме островом, як на тому наполягала Україна (а не скелею, як доводили румуни), проте більшу частину спірної ВЕЗ віддано Румунії;

2010 - Скульптура роботи швейцарського майстра Альберто Джакометті "Людина, що крокує" ("L'homme qui marche") була продана на аукціоні Sotheby's за рекордну суму в 65 мільйонів фунтів (104,3 мільйона доларів);

2011 - Організація "Репортери без кордонів" заявила, що в рейтингу свободи слова "Репортерів без кордонів" Україна за рік президентства Януковича знизилася на 42 позиції і посідає 131-е місце - після Іраку;

2012 - Національний перевізник Угорщини "Malev", авіакомпанія з 66-річною історією, припинила польоти через фінансові проблеми та відмову фінансування з боку уряду;

2015 - Італійський юрист і політик Серджо Матарелла обраний президентом Італії;

2021 - Введено указом президента в дію рішення РНБО, персональні економічні санкції та обмеження проти нардепа від ОПЗЖ Тараса Козака, заблоковано проросійські телеканали 112, ЗІК і Newsone як пропагандистські.

Церковне свято

3 лютого, у православному календарі день ушанування пам'яті святого Симеона і Святої пророчиці Анни.

Симеон і Анна були праведними людьми, які жили в Єрусалимі за часів народження Ісуса Христа.

Симеон був одним із перекладачів Святого Письма з івриту грецькою мовою, і йому було обіцяно, що він не помре, поки не побачить Спасителя. Анна була вдовою, яка присвятила своє життя молитві та посту в храмі, і мала дар пророцтва. Обидва зустріли Марію та Йосипа, коли вони принесли маленького Ісуса до храму на 40-й день після Його народження. Симеон узяв Ісуса на руки і прославив Бога, а Анна розповіла всім, хто чекав визволення Ізраїлю, про народження Месії.

Іменини: Олександр, Олексій, Андрій, Аркадій, Борис, Василь, Георгій, Дмитро, Єгор, Ібрагім, Іван, Йосип, Кирило, Михайло, Микола, Остап, Петро, Серафим, Сергій, Теодор, Федір, Юрій, Ян, Ганна, Катерина, Катаріна

]]>
2 лютого: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99248 ДЕНЬ 709 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 709 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 02 Feb 2024 08:54:49 +0200 2 лютого відзначають День бабака, Всесвітній день водно-болотних угідь, День самооновлення, День їздових собак, Всесвітній день укулеле, День обізнаності про ревматоїдний артрит, Всесвітній день богопосвяченого життя.

Православна церква святкує Стрітення Господнє.

Всесвітній день водно-болотних угідь

Конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення переважно як місця існування водоплавних птахів, була підписана 2 лютого 1971 року в місті Рамсар (Іран) і відтоді має назву Рамсарської конвенції.

День бабака

Ця традиція прийшла до нас із США і Канади. Цього дня належить спостерігати за бабаком, який вилазить зі своєї нори. За його поведінкою можна судити про близькість настання весни. Якщо день похмурий, бабак не бачить своєї тіні і спокійно покидає нору – це означає, зима скоро закінчиться, і весна буде ранньою.

День самооновлення

День, присвячений особистісному зростанню, турботі про себе, вдосконаленню своїх навичок і загальному благополуччю. Це день, коли варто вийти із зони комфорту, спробувати щось нове і долучитися до діяльності, яка сприяє зростанню і зрілості.

День обізнаності про ревматоїдний артрит

Заснований 2013 року за ініціативи міжнародної організації, яка займається поліпшенням життя людей, що мають ревматоїдні захворювання.

Ще цього дня:

1912 - Фредерік Лоу стрибнув із парашутом зі статуї Свободи;

1913 - У Нью-Йорку відкрито Grand Central Terminal, найбільший залізничний вокзал світу;

1935 - Уперше в судовій практиці використано детектор брехні (Портедж, Вісконсин);

1945 - Диверсійно-розвідувальна група УПА підірвала блокпост залізничної станції "Тисменищани" і каркас дерев'яного мосту на ділянці Калуш - Рожнятів, Станіславської області. Пошкоджено лінію зв'язку;

1970 - У Мюнхені вперше в історії відбулася операція з трансплантації нерва;

1986 - В Індії відбулася зустріч Папи Римського Іоанна Павла II з Далай-ламою;

1999 - На передньому фасаді універмагу "Україна" в Києві вивісили найбільшу у світі (на той час) зовнішню рекламу - панно шампуню "Органікс" (126,5×17 м);

Церковне свято

Цього дня відбулася зустріч немовляти Ісуса Христа зі святими Симеоном і Анною. У євреїв існував закон, за яким кожного первістка батьки на 40-й день життя повинні були приносити в храм. На виконання цього закону Діва Марія прийшла зі своїм сином у храм. Туди ж за навіюванням Святого Духа з'явився і старець Симеон, якому було передбачено, що він не помре, допоки не побачить Спасителя. Його супроводжувала Анна-пророчиця - праведна стариця, яка давно чекала на пришестя Христа. У православ'ї Стрітення Господнє входить до 12 найважливіших церковних свят.

Іменини: Мирослав, Євсей, Захар, Гаврило, Василь.

]]>
1 лютого: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99240 ДЕНЬ 708 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 708 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 01 Feb 2024 08:36:43 +0200 1 лютого - Всесвітній тиждень гармонійних міжконфесійних відносин, Міжнародний день десерту, Всесвітній день хіджабу.

У США - Національний день свободи, в Ірландії - День Святої Бригіти.

Православна церква вшановує пам'ять святого мученика Трифона.

Всесвітній тиждень гармонійних міжконфесійних відносин

Всесвітній тиждень гармонійних міжконфесійних відносин вперше відбувся з 1 до 7 лютого 2011 року. Надалі було вирішено відзначати його щорічно в перший тиждень лютого.

20 жовтня 2010 року на своєму 34-му пленарному засіданні Генасамблея ООН визнала необхідність розвитку діалогу між різними конфесіями та релігіями у справі зміцнення взаєморозуміння, злагоди та співпраці між людьми.

Міжнародний день десерту

Міжнародний день десерту має неофіційний характер і поширюється переважно завдяки шанувальникам та мережі Інтернет. Щоправда, досі серед любителів солодкого не сформувалася спільна думка щодо того, коли ж його відзначати. Хтось святкує його 12 листопада, хтось - 1 лютого. Поява другої дати, вочевидь, пов'язана з неймовірною популярністю десерту кейк-поп, створеного у США за участю блогерки та кондитерки Енджі Дадлі, а у 2008 році набув значного поширення та визнання.

Ще цього дня:

1930 - Газета "Таймс" надрукувала перший у світі кросворд;

1935 - Ая-Софія в Стамбулі за указом Ататюрка відкрилася як музей;

1946 - Обрання Трюгве Лі першим генеральним секретарем ООН;

1946 - Проголошення Угорщини республікою;

1951 - Відбулося третє випробування атомної бомби на полігоні в Неваді, перший ядерний вибух, який показали на ТБ;

1953 - Хвилі Північного моря розмили 50 основних дамб Голландії, загинуло 1835 осіб, 43 тисячі споруд було частково або повністю зруйновано;

1958 - Запущено "Експлорер-1", перший американський штучний супутник Землі;

1958 - Єгипет і Сирія утворили Об'єднану Арабську Республіку;

1967 - У Детройті (США) вийшов перший номер українського журналу "Детройтські новини";

1979 - Повернення аятоли Хомейні до Ірану після 15-річного заслання, де його зустрічали понад три мільйони людей;

1991 - З цього дня Верховною Радою УРСР скасовано обмеження прописки кримських татар у Криму, запроваджене Радою Міністрів СРСР 1987 року;

1992 - Російсько-американська декларація про завершення "холодної війни";

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Румунією;

1994 - Набрала чинності Шенгенська угода, підписана країнами ЄС, яка передбачає запровадження повної свободи переміщення громадян між державами-учасницями Європейського Союзу;

2003 - Під час заходження на посадку над мисом Канаверал (штат Флорида) вибухнув американський шатл "Колумбія". Загинули всі 7 членів екіпажу, зокрема перший ізраїльський астронавт Ілан Рамон;

2004 - Скасування смертної кари у Великій Британії;

2010 - 44 дні прокату знадобилося фантастичному блокбастеру Джеймса Камерона "Аватар", знятому у форматі 3-D, щоб зібрати у світовому прокаті понад 2 млрд доларів. Фільм став першим в історії, який перетнув 2-мільярдну планку.

Церковне свято

Святий Трифон, якого церква вшановує цього дня, жив у 3 столітті в Нікеї. У дитинстві він прийняв християнські звичаї, а будучи отроком, проявив дар чудотворення, зцілюючи хворих. За переказами, Трифон вигнав біса з доньки римського імператора Гордіана III, який, хоча й був ідолопоклонником, християн не переслідував. Однак за правління наступного імператора, Деція Траяна, почалися гоніння, і Трифона стратили.

Іменини: Василь, Гаврило, Давид, Микола, Петро, Семен, Тимофій, Трифон.

]]>
31 січня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99226 ДЕНЬ 707 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 707 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 31 Jan 2024 08:52:09 +0200 31 січня відзначають Міжнародний день зебри, День скотча.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Микити Печерського.

Міжнародний день зебри

31 січня щорічно у світі відзначають Міжнародний день зебри. Цей день було засновано задля збереження цих унікальних тварин.

Ще цього дня:

1917 - Німецький кайзер Вільгельм II підписав наказ про необмежену підводну війну проти торговельних шляхів союзників;

1950 - Президент США Гаррі Трумен публічно оголосив про підтримку проєкту розроблення водневої бомби, зброї, що теоретично в сотні разів потужніша за атомні бомби, скинуті американцями на Хіросіму і Нагасакі під час 2-ї Світової війни;

1958 - Здійснено запуск першого американського штучного супутника Землі "Експлорер-1", який встановив наявність навколоземного радіаційного поясу;

1961 - США провели запуск космічної ракети з шимпанзе на борту. Ракета на швидкості 8000 км/год піднялася на висоту 250 км над Землею. Шимпанзе повернулася на Землю без пошкоджень;

1999 - Учені з університету Алабама (США) отримали, на їхню думку, неспростовні докази того, що вірус СНІДу бере свій початок в Африці, походить від шимпанзе і вперше перейшов до людей близько 50-ти років тому;

2000 - Поблизу острова Анакапа сталася авіаційна катастрофа лайнера McDonnell Douglas MD-83 авіакомпанії Alaska Airlines, у якій загинули 88 осіб;

2009 - У Кенії щонайменше 113 людей загинули і понад 200 осіб дістали поранення внаслідок загоряння розлитої нафти поблизу міста Моло;

2020 - Велика Британія вийшла з Європейського Союзу та Євратому.

Церковне свято

Єпископ Микита, пам'ять якого відзначають цього дня, шанується в лику святителя. Він народився в Києві, в ранньому віці прийняв чернечий постриг і пішов у затвор. Відомо, що Микита зазнав спокуси і не витримав її: диявол змусив його відмовитися від читання Євангелія. Утім, після того як бісів із ченця вигнали, він "віддався стриманості та послуху, внаслідок чого перевершив багатьох у чеснотах".

Іменини: Афанасій, Віктор, Іван, Ілля, Микита.

]]>
30 січня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99212 ДЕНЬ 706 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 706 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 30 Jan 2024 09:23:05 +0200 30 січня відзначають Шкільний день ненасильства та миру.

 В Україні - День фахівця військово-соціального управління ЗСУ.

Православна церква - Трисвяття, Василів день.

День фахівця військово-соціального управління ЗСУ

Головними обов'язками людини, яка обіймає таку посаду, є реалізація завдань з організації гуманітарного та соціального забезпечення діяльності Збройних Сил України, організація виховної роботи та планування, морально-психологічне забезпечення підготовки та застосування Збройних Сил України, профілактика правопорушень в армійському середовищі, моніторинг морально-психологічного стану особового складу військ та стану військової дисципліни. Тобто своє професійне свято 30 січня святкують психологи, соціологи та інші фахівці, які допомагають створити позитивний імідж ЗСУ та відповідають за дисципліну в армії.

Шкільний день ненасильства та миру

30 січня відзначається Шкільний день ненасильства та миру. Запропонував його святкування 60 років тому іспанський поет Льоренсо Відаль Відал. Усе своє життя ця талановита людина відстоювала ідеї пацифізму, виступаючи проти насильства в будь-якому його прояві.

Ще цього дня:

1901 - Інтронізація Андрея Шептицького на Галицького митрополита;

1902 - Велика Британія та Японія підписали угоду про захист обопільних інтересів у Китаї та Японії;

1918 - Українська Центральна Рада постановила створити добровольчу українську армію;

1930 - Здійснено запуск першого у світі радіозонда для дослідження атмосфери;

1931 - У Лос-Анджелесі відбулася прем'єра німого кінофільму Чарлі Чапліна "Вогні великого міста";

1932 - У Фінляндії введено в дію "сухий закон";

1933 - Прихід націонал-соціалістів на чолі з Адольфом Гітлером до влади в Німеччині;

1992 - У Гельсінкі Україна приєдналася до членства в Раді з безпеки і співробітництва в Європі (РБСЄ);

1992 - Ісландія визнала незалежність України;

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Королівством Іспанія;

1992 - Перша канадська жінка-астронавт українського походження Роберта Лінн Бондар завершила восьмиденну місію на човнику НАСА "Діскавері";

2004 - Створено першу статтю Вікіпедії українською мовою – Атом;

2007 - Вийшла в продаж операційна система Windows Vista.

Церковне свято

Василь Великий, якому церква присвячує цей день, відомий також під ім'ям Василя Кесарійського. Його шанують поряд із Іоанном Златоустом і Григорієм Богословом. Усіх цих трьох святих згадують 30 січня - тому свято також називається Трисвяттям.

Іменини: Василь, Володимир, Григорій, Іван, Іполит, Максим, Пелагея, Петро, Степан, Федір, Феофіл.
 

]]>
29 січня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99200 ДЕНЬ 705 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 705 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 29 Jan 2024 09:07:00 +0200 29 січня відзначають Міжнародний день мобілізації проти загрози ядерної війни, День винаходу бензинового автомобіля, День пазла і головоломки.

В Україні - День пам'яті героїв Крут.

Православна церква - День пам'яті святого Лаврентія, День перенесення мощей Ігнатія Богоносця.

День мобілізації проти загрози ядерної війни

День мобілізації проти загрози ядерної війни відзначається в усьому світі в річницю ухвалення Делійської декларації, основною метою якої є заклик до припинення гонки ядерних озброєнь, скорочення і подальшої поступової ліквідації ядерних арсеналів країн світу та усунення самої загрози ядерної війни.

Делійську декларацію було ухвалено 29 січня 1985 року в столиці Індії Нью-Делі на нараді глав держав і урядів кількох країн - Індії, Греції, Мексики, Аргентини, Танзанії та Швеції, які стали першими країнами, що підписали цей документ.

День пам'яті героїв Крут

Бій між армією УНР і Червоною армією, що відбувся біля залізничної станції Крути, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина, був успішним для захисників української державності - наказ командування було виконано, стрімкий наступ ворога наші зупинили, а здійснюючи організований відступ, зруйнували за собою колії та мости. Більшовики втратили боєздатність на чотири дні. Агресор мав підтягнути нові сили, відремонтувати підірвані й зруйновані мости та залізничні колії, і лише після цього продовжувати свій наступ на Київ, але вже не залізницею, а реквізованими селянськими возами, запряженими кіньми, розмоклою дорогою. Ця затримка дала змогу українській делегації укласти Брестський мир, який врятував молоду українську державність.

У березні 1918 року, після підписання Брестського миру, з поверненням уряду УНР до Києва, за рішенням Центральної Ради від 19 березня 1918 року було вирішено урочисто перепоховати полеглих студентів на Аскольдовій Могилі в Києві.

Засновано вищу військову нагороду Великої Британії - "Хрест Вікторії"

Найпочеснішу військову нагороду Сполученого Королівства запровадила 29 січня 1856 року королева Великої Британії Вікторія. Виготовляється нагорода з бронзи незмінно на ювелірній фірмі "Ханкокс".

За формою це простий хрест, у центрі розташовані корона і лев на ній. Слова "За відвагу" визначають ступінь героїзму воїна, який отримав почесний орден. Право отримати "Хрест Вікторії" є у будь-якого солдата або офіцера, який служить у британській армії, з одним застереженням: подвиг повинен бути здійснений під ворожим вогнем.

Ще цього дня:

1907 - Лі де Форест запатентував аудіон, або тріод - перший практичний електронний підсилювач;

1918 - Відбувся бій під Крутами;

1918 - У Києві о третій годині ночі почалося більшовицьке повстання, що мало на меті завдати удару по владі та війську Центральної Ради незалежної УНР напередодні вступу до столиці червоної російської армії під командуванням Муравйова;

1921 - На конференції в Парижі країни-переможниці в 1-й Світовій війні визначили суму військових репарацій для Німеччини - 226 мільярдів золотом мали бути виплачені протягом 42-х років;

1922 - Під масою снігу завалився кінотеатр у Нью-Йорку, унаслідок чого загинуло 120 осіб;

1927 - У Лондоні відкрили "Park Lane Hotel" - перший готель, у кожному номері якого була ванна кімната;

1929 - У Нашвіллі (Теннессі, США) організовано першу у світі школу тренування собак-поводирів;

1947 - У Великій Британії зареєстрували рекордно низьку температуру повітря - 26,7 градуса морозу;

1978 - Швеція першою у світі офіційно заборонила використання аерозольних балончиків через їхній руйнівний вплив на озоновий шар Землі;

1996 - Президент Франції Жак Ширак оголосив про повне припинення його країною ядерних випробувань;

2002 - Президент США Джордж Вокер Буш назвав Ірак, Іран і Північну Корею "Віссю зла".

Церковне свято

День пам'яті святого Лаврентія

Лаврентій Печерський був православним святим і подвижником, який жив у 13 столітті. Служив у Києво-Печерському монастирі та все своє життя присвятив молитві, посту та усамітненню.

День перенесення мощей Ігнатія Богоносця

Перенесення мощей Ігнатія Богоносця - християнське свято, присвячене перенесенню мощей святого Ігнатія Богоносця, єпископа Антіохії, з Риму до Антіохії.

Святий Ігнатій Богоносець був учнем апостола Іоанна Богослова і служив єпископом Антіохії протягом 40 років. Під час правління імператора Траяна його заарештували і відправили до Риму, де кинули на поталу звірам у Колізеї. Під час своєї подорожі він написав сім листів до різних церков, які є важливими джерелами ранньохристиянської теології.

Після його мученицької смерті 107 року, віряни зібрали його кістки і поховали їх у Римі. Згодом їх перенесли до Антіохії, де поховали у храмі. У 450 році святі мощі перенесли до нової церкви, збудованої на місці зруйнованої язичницької богині Фортуни. Мощі святого Ігнатія прославилися численними чудесами. У середині VII століття їх знову перенесли до Риму в церкву святого Папи Климента.

Іменини: Ігнатій, Лаврентій, Лука, Роман, Яків.

]]>
28 січня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99194 ДЕНЬ 704 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 704 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sun, 28 Jan 2024 09:40:11 +0200 28 січня відзначають Міжнародний день без інтернету, Міжнародний день ЛЕГО, Міжнародний день захисту персональних даних, Всесвітній день допомоги хворим на проказу.

В Україні - День затвердження Державного Прапора.

Православна церква - день пам'яті преподобного Єфрема Сирина.

День затвердження Державного Прапора

28 січня 1992 року Верховна Рада України офіційно затвердила синьо-жовтий стяг як Державний Прапор України.

Всесвітній день допомоги хворим на проказу

Щорічно в останню неділю січня відзначається Всесвітній день допомоги хворим на проказу.

Цю дату було засновано 1953 року, завдяки французькому письменнику і філантропу Раулю Фоллеро як нагадування про те, що захворювання, яке жахало весь світ в епоху середньовіччя, не викорінили повністю. Із 1954 року дата відзначається щорічно з ініціативи Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я (ВООЗ). У низці регіонів світу захворюваність на лепру хоч і не на високому рівні, але зберігає регулярність, а хворі на проказу зазнають дискримінації.

Водночас ВООЗ закликає до просвіти щодо цього захворювання, роз'яснюючи причини його виникнення, профілактичні гігієнічні заходи, принципи передачі захворювання, форми його прояву.

Міжнародний день ЛЕГО

Компанія LEGO Group, заснована данським теслею Оле Кірком Крістіансеном 1932 року, отримала свою назву через два роки після того, як її творець почав випуск дерев'яних іграшок. Вона була утворена від початкових букв слогана "leg gotd", що означає "грати добре".

Торгова марка LEGO була зареєстрована в Данії 1954 року. Центральним офісом компанії стало місто Біллунд у Данії. Воно розташовується тут і нині разом із найбільшим у світі Леголендом - парком відпочинку та розваг, містом, збудованим цілком з елементів конструктора ЛЕГО і відкритим у 1968 році. До речі, сьогодні у світі існує одинадцять "Леголендів", розташованих у різних країнах світу, і ще 4 будуються.

Міжнародний день захисту персональних даних

Щорічно 28 січня, починаючи з 2007 року, відзначається Міжнародний день захисту персональних даних. Це свято було засновано для того, щоб користувачі мережі не забували про дотримання правил поведінки в інтернеті, які допомагають убезпечити їхнє віртуальне і реальне життя.

У деяких країнах це свято називається "Днем конфіденційності", а рішення відзначати його було ухвалено 26 квітня 2006 року комітетом міністрів Ради Європи. Ця дата відповідає річниці підписання Конвенції Ради Європи від 28 січня 1981 року "Про захист осіб у зв'язку з автоматизованою обробкою персональних даних".

Міжнародний день без інтернету

Головна мета цього свята - відволікти людей від комп'ютерів хоча б на один день, щоб прожити його винятково в реальному світі, спілкуватися з іншими людьми винятково наживо, або присвятити його своєму улюбленому хобі (звісно ж, не пов'язаному з інтернетом).

Свою історію свято веде від початку 2000-х років, а ініціатором його заснування, за одними даними, є Британський Інститут соціальних винаходів, а за іншими - британський некомерційний онлайн-проєкт "DoBe.org". Єдине, що відомо достеменно - що організаторами Міжнародного дня без інтернету стали саме просунуті інтернет-користувачі.

Ще цього дня:

1920 - Виставою В. Винниченка "Гріх" у Вінниці відкрився Український драмтеатр імені Івана Франка (тепер Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка);

1921 - У Парижі відкрито символічний монумент Невідомому солдату (пам'ятник воїнам, загиблим у Першій світовій війні) у вигляді Тріумфальної арки;

1929 - У Відні відбувся Перший конгрес українських націоналістів, на якому оголошено про створення ОУН та обрано її керівництво. Головою ОУН обрано Євгена Коновальця.

1935 - Ісландія стала першою західною державою, яка легалізувала медичні аборти;

1958 - Компанія Lego запатентувала вид деталей конструктора;

1986 - Через 73 секунди після старту, який транслювався в прямому телеефірі, над мисом Канаверал вибухнув американський космічний човник "Челленджер";

1990 - У Бухаресті відбулися продемократичні демонстрації з вимогами усунення всіх колишніх комуністів від влади та звільнення тимчасового президента Румунії Ілієску з його посади;

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Італією;

2003 - Під час зустрічі президентів Росії та України Володимира Путіна і Леоніда Кучми підписано Договір про українсько-російський державний кордон;

2010 - Тодішній президент України Віктор Ющенко указом про вшанування учасників боротьби за незалежність України у XX ст. визнав воїнів УПА учасниками боротьби за незалежність України.

Церковне свято

День пам'яті преподобного Єфрема Сирина

Церква цього дня вшановує Єфрема Сирина - одного з учителів церкви 4 століття, християнського богослова і поета. Перше місце серед творів Єфрема посідають його тлумачення Святого Письма.

Іменини: Володимир, Георгій, Єфрем, Ігнатій, Леонтій, Ольга, Федір, Феодосій, Георгій.

]]>
25 січня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99160 ДЕНЬ 701 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 701 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 25 Jan 2024 10:30:33 +0200 Народне свято 25 січня відоме під назвами Григорів день, Григорій-весноуказатель, Григорій Богослов, Тетянин день.

Православна церква України 25 січня за новим стилем вшановує пам'ять святого Григорія Богослова. За старим стилем 25 січня шанували святу мученицю Тетяну Римську.

У народне свято 25 січня було прийнято здійснювати добрі вчинки. Люди вірили, що зроблене в цю дату добро пізніше повернеться в подвійному розмірі. Тому в цю дату віддавали непотрібні речі біднякам, робили пожертвування і в цілому безоплатно допомагали близьким. Однак про зроблене 25 січня добро розповідати нікому не можна, інакше святий Григорій покарає хвальків.

25 січня здавна вважається вдалою датою для самотніх людей. У них в цей день дуже хороший шанс знайти пару, особливо якщо здійснювати добрі вчинки. А для того, щоб завоювати коханого або кохану, в це народне свято потрібно зробити для коханої людини щось хороше безоплатно.

Все сказане в свято 25 січня може збутися, тому будьте дуже обережні, коли вимовляєте бажання або прокляття.

За старим стилем в цю дату відзначався Тетянин день. Діти в це свято каталися на санях, а молоді люди сваталися до коханих. Жінки пекли великий коровай у формі сонця, шматочки якого роздавали всім рідним. Вірили, що така випічка приверне сонячне тепло і прискорить прихід весни.

25 січня - дуже вдалий день для вирішення будь-яких грошових питань. У цю дату добре проходить торгівля і будь-які продажі, а куплені речі довго радують.

]]>
24 січня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99149 ДЕНЬ 700 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 699 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 24 Jan 2024 09:33:20 +0200 Сьогодні відзначають у світі:

    Всесвітній день африканської культури і культури вихідців з Африки
    День Служби зовнішньої розвідки України (Служба була створена Указом Президента України від 14 жовтня 2004 року на базі Департаменту розвідки та розвідувальних підрозділів регіональних органів Служби безпеки України. 1 грудня 2005 року Верховною Радою України прийнято Закон «Про Службу зовнішньої розвідки України». Згодом було прийнято рішення про святкування цього дня як професійного свята українських розвідників)
    День змінити життя вихованця (звичайно і тільки на краще)
    День компліменту (прекрасна можливість сказати кому-небудь щось позитивне)
    День незалежності кантону Во, Швейцарія (франкомовний кантон на заході Швейцарії. Адміністративний центр - місто Лозанна)
    День об'єднання в Румунії
    День пивної банки (традиція зберігати пиво в алюмінієвій банці вперше з'явилася в 1935 році)
    День святого Неофіта на Кіпрі
    День сміху (гучний, сильний і тривалий сміх, від якого іноді зводить живіт)
    День чоловіка в Ісландії або Bóndadagur (дата на 2025 рік. Відзначається з п'ятниці третього повного тижня січня)
    День штату Уттар Прадеш в Індії
    Міжнародний день освіти (резолюція A/RES/73/25 від 3 грудня 2018)
    Міжнародний жіночий спортивний день (ініційований французьким Вищою радою по аудіовізуальних засобів CSA в 2014 році)
    Національний день арахісового масла і День Лобстера Термідора в США (Лобстер Термідор - французьке блюдо, що складається з вершкової суміші, вареного м'яса омара, яєчних жовтків і бренді, фаршированих в раковину омара)
    Національний день компліменту в США
    Ту бі-Шват в Ізраїлі (дата на 2024 рік. Відзначається в п'ятнадцятий день місяця Шват за єврейським календарем. Його ще називають - «Новий рік для дерев» або «Рош ха-Шана ла'Іланот», на івриті - ט"וּ בִּשְׁבָט )
    Фестиваль мініатюр в Болівії (захід, що проходить перед карнавалом-ярмарком Alasitas або Feria de las Alasitas)

Знаменні події

    У 1992 році Королівство Нідерланди, Королівство Лесото, Республіка Малі, Республіка Кабо-Верде визнали незалежність України.
    У 1992 році Україна встановила дипломатичні відносини з Австрією і Францією.
    У 1986 році американський космічний апарат «Вояджер-2» став першим штучним об'єктом, який досяг Урана, пройшовши від нього на відстані близько 100 тис. км.
    У 1984 році в США у продажу за ціною 2495 доларів за штуку з'явились перші комп'ютери «Макінтош».
    У 1944 році почалася Корсунь-Шевченківська наступальна операція радянських військ.
    У 1935 році в американському місті Річмонд надійшла в продаж перша партія баночного пива під назвою «Вершковий ель Крюгера» («Krueger Cream Ale»).
    У 1918 році в ніч з 24 на 25 січня (за іншими даними 11-12 січня) було проголошено незалежність України.
    У 1895 році встановлено неофіційний рекорд швидкості на мотоциклі. Гленн Кертіс на власноруч зробленому мотоциклі розвинув швидкість близько 220 км/ч.
    У 1848 році в Північній Каліфорнії Джеймс Маршалл знайшов великий золотий самородок, що дало поштовх до виникнення явища, яке через рік стало називатись «золотою лихоманкою».

24 січня - день пам'яті преподобної Ксенії Міласької, благодійниці, утішительки і наставниці.  

Преподобна Ксенія жила в V столітті й була єдиною дочкою знатного римського сенатора. В юності, щоб не виходити заміж, вона разом із двома служницями таємно втекла з рідного дому. У дорозі вона зустріла настоятеля обителі святого апостола Андрія і попросилася разом із ним у місто Мілас. Там Ксенія купила землю, побудувала храм святого Стефана і заснувала жіночий монастир. Незабаром єпископ Міласа, Павло, висвятив Ксенію в диякониси.
Свята Ксенія допомагала всім: для бідних була благодійницею, для скорботних - утішницею, для грішних - наставницею. При цьому сама свята вважала себе гіршою і грішнішою за всіх. У день смерті святої Ксенії в небі над монастирем з'явилося знамення у вигляді світлого вінця з хрестом, що сяяв посеред нього. Воно супроводжувало тіло святої до самого поховання.

]]>
23 січня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99142 ДЕНЬ 699 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 699 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 23 Jan 2024 08:10:29 +0200 23 січня відзначають День почерку, День зеленого світла, Всесвітній день пирога.

Православна церква вшановує пам'ять священномучеників Климента і Агафангела.

День почерку

День почерку (День ручного письма) відзначається щорічно 23 січня. Його відзначають з метою акцентувати на важливості рукописного письма, дослідити чистоту і характер почерку.

Завдяки сучасним технологіям процес написання став набагато простішим і швидшим. Однак написання букв і слів на папері відрізняється від механічного набору тексту. Коли людина бере ручку і папір, її розум і тіло синхронізуються, думки йдуть у такт із написанням слів.

Ще одна перевага ручного письма в тому, що всі записи зберігаються на папері в той час, як голосові та текстові повідомлення з часом важко або взагалі неможливо знайти.

Ще, за почерком можна відтворити портрет людини, дізнатися про риси її характеру.

Всесвітній день пирога

Американська Рада з пирогів уже впродовж 30 з гаком років спонсорує проведення Національного дня пирога, а також проводить у США Національний чемпіонат з пирогів, у якому беруть участь пекарі різного рівня: від аматорів до професіоналів.

Ще цього дня:

1912 - У Гаазі підписано Міжнародну опіумну конвенцію - першу міжнародну домовленість про контроль наркотичних речовин;

1945 - Розпочалася операція з вивезення Німеччиною цивільного населення зі Східної Пруссії, найбільша у світі евакуація морем;

1950 - Ізраїльський кнесет (парламент) всупереч рішенню ООН про виділення Єрусалима в самостійну адміністративну одиницю, проголосив його західну частину столицею держави;

1960 - Швейцарець Жак Пікар і американець Дональд Волш на батискафі "Трієст" занурилися на дно найглибшої у Світовому океані Маріанської западини, досягнувши рекордної глибини 10 916 м;

1964 - У Медичному центрі університету штату Міссісіпі дванадцять лікарів під керівництвом доктора Джеймса Гарді трансплантували серце шимпанзе 64-річному пацієнтові, який прожив близько місяця після операції, так і не прийшовши до тями;

1992 - У Києві відбувся I Конгрес українців колишнього Радянського Союзу;

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з В'єтнамом;

2002 - 18-річний Руслан Пономарьов із Краматорська достроково став наймолодшим в історії чемпіоном світу з шахів за версією ФІДЕ;

2005 - Інавгурація третього Президента України Віктора Ющенка;

2015 - Бої за Донецький аеропорт, які тривали з вересня 2014 року до 23 січня 2015 року, закінчилися виходом українських військових з аеропорту і закріпленням на околицях міста.

Церковне свято

День пам'яті священномучеників Климента і Агафангела

Святий Климентій Анкірський народився 250 року в місті Анкіра в Малій Азії за часів правління імператора Діоклетіана. Після смерті батьків про нього піклувалася благочестива християнка Софія. На той час у Галатії настав голод і язичники, яким нічим було годувати дітей, викидали їх на вулицю. Тих нещасних Климент і Софія забирали додому, годували їх, навчали святої віри та готували до святого Хрещення. Климентія так любили в Анкірі, що коли йому виповнилося 20 років, його обрали єпископом.

За наказом імператора Діоклетіана, жорстокого гонителя християн, Климентія помістили до в'язниці і мучили у різний спосіб. Діоклетіан, вражений дивовижним терпінням святого Климентія, відіслав його в Нікомідію до свого співправителя Максиміана. Дорогою, на кораблі, до святого приєднався його учень Агафангел, який бажав постраждати і померти за Христа разом із єпископом Климентом.

Імператор Максиміан передав святих Климентія і Агафангела правителю Агрипіну, який піддав їх таким нелюдським тортурам, що навіть у глядачів-язичників спалахнуло почуття співчуття до мучеників і вони побили мучителів камінням.

Після смерті Максиміана святого Агафангела вбили мечем. Коли ж Климентій за Божим Провидінням вийшов на волю і згодом у неділю відправляв Службу Божу, у церкву вбігли воїни і відрубали йому голову (312 р.). У XIII столітті хрестоносці вивезли голову святого Климентія до Франції.

Іменини: Володимир, Геннадій, Євдокія, Катерина, Іван, Йосип, Климент, Макар, Федір, Володимир.

]]>
22 січня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99133 ДЕНЬ 698 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 698 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 22 Jan 2024 08:56:15 +0200 22 січня відзначають День соборності України, День IV Універсалу.

У цей день, у 2010 році, Віктор Ющенко підписав Указ про присвоєння провіднику ОУН Степану Бандері звання Героя України.

У Польщі - День дідуся.

Ще сьогодні - День світлого брауні. Присвячений світлим тістечкам, також відомим як "блонді".

Православна церква вшановує пам'ять святого апостола Тимофія.

День соборності України

День Соборності України відзначають щорічно 22 січня в день проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки, що відбувся 1919 року.

Офіційно в Україні День Соборності відзначають із 1999 року.

Цього дня заведено також згадувати іншу подію, яка відбулася на рік раніше, 22 січня 1918 р. - ухвалення IV Універсалу УЦР, яким проголошувалася повна незалежність УНР.

Деякий час, з 30 грудня 2011 року, згідно з Указом Президента України (на той час Віктора Януковича) День Соборності на офіційному рівні скасували й натомість встановили "День Соборності та Свободи України". Однак 13 листопада 2014 року Указом Президента України Петра Порошенка свято було відновлено.

Ідея соборності бере свій початок від об'єднання давньоруських земель навколо княжого престолу в Києві, а її філософське коріння сягає часів Візантії. Упродовж століть її практичним втіленням опікувалися українські гетьмани Богдан Хмельницький, Іван Мазепа, Петро Дорошенко, Пилип Орлик.

У XVIII - на початку XX ст., коли українські землі були поділені між сусідніми державами: Польщею, Московією, Румунією, Австро-Угорщиною, ця ідея знайшла своє відображення у працях найкращих вітчизняних мислителів, оскільки для боротьби за свої національні інтереси Україні була вкрай важливою територіальна єдність.

Ще цього дня:

1918 - У будівлі Педагогічного музею Малою Радою затверджено IV Універсал, який проголосив Україну незалежною державою;

1919 - Директорія УНР проголосила Акт возз'єднання УНР і ЗУНР. ЗУНР перетворено на Західні Області УНР;

1942 - Із Києва вирушив перший потяг із робітниками, загітованими на роботу в Німеччині (остарбайтери). Згодом такі вивезення стануть примусовими;

1963 - Федеральний канцлер ФРН Конрад Аденауер і президент Франції Шарль де Голль підписали в Парижі франко-німецький договір про дружбу (Єлисейський договір);

1970 - Відбувся перший регулярний політ "Боїнга 747" із пасажирами на борту - літак вилетів із Нью-Йорка і за шість із половиною годин приземлився в Лондоні;

1990 - Майже все населення Баку вийшло на поховання жертв "Чорного січня";

1992 - Канадка українського походження Роберта Боднар, завдяки участі в програмі Space Shuttle, стає першою канадкою і першим неврологом у космосі;

1992 - Філіппіни визнали незалежність України;

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Іраном;

1992 - 22-23 січня відбувся I Всесвітній конгрес українців;

2006 - Ево Моралес склав присягу як Президент Болівії і став першим представником корінного населення, який очолив державу;

2014 - Перші загиблі на Майдані в Києві.

Церковне свято

Цього дня відзначаються іменини Тимофія - в пам'ять про святого Тимофія, учня апостола Павла і першого єпископа Ефеса. За переказами, у 80 році він прийняв мученицьку смерть від рук язичників. У 4 столітті мощі святого Тимофія було перенесено до Константинополя.

Іменини: Анастасія, Гаврило, Георгій, Юхим, Іван, Йосип, Леонтій, Макар, Микола, Петро, Тимофій, Яків.

]]>
21 січня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99127 ДЕНЬ 697 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 697 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sun, 21 Jan 2024 09:21:59 +0200 21 січня відзначають Всесвітній день релігії, Міжнародний день обіймів, Міжнародний день тренувальних штанів, День "Обійми своє цуценя", Міжнародний день дитячого свята, День злакового батончика.

У Польщі - День бабусі.

Цього дня, 1959 року, створено Європейський суд з прав людини, метою якого є здійснення контролю за дотриманням прав і свобод людини і громадянина, закріплених у Європейській конвенції з прав людини.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Максима Сповідника.

Міжнародний день обіймів

21 січня в усьому світі відзначається Міжнародний день обіймів. Його започаткували у США 1986 року під назвою Національного дня обіймів, а потім він стрімко поширився по всьому світу.

Згідно з традицією свята, обійняти цього дня можна навіть незнайому людину.

Всесвітній день релігії

Щорічно в третю неділю січня, за ініціативи ООН, у світі відзначають Всесвітній день релігії. Свою історію цей День веде з 1950 року, коли національний орган управління Віри Бахаї в США заснував його з метою проголошення єдиної сутності всіх світових релігій і вияву того, що релігія - це насамперед сила для об'єднання світу, а не розбрату.

Ще цього дня:

1919 - На конгресі угорських русинів у Хусті делегати Закарпаття ухвалили возз'єднати Закарпатську Україну з Соборною Україною;

1934 - Введено в експлуатацію Харківський турбогенераторний завод;

1947 - Новим держсекретарем США став генерал Джордж Маршалл, що означало перехід від політики "терпимості" до політики "стримування" комунізму;

1952 - Італійські вчені оголосили, що Пізанська вежа має впасти у 2151 році;

1954 - У Гротоні, штат Коннектикут, спущено на воду перший підводний човен із ядерним реактором "Наутілус";

1978 - Олексій Горняк вчинив самоспалення біля могили Шевченка на знак протесту проти русифікації;

1990 - Близько трьох мільйонів українців взялися за руки, з'єднавши Івано-Франківськ, Львів і Київ напередодні Злуки;

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Монголією.

2001 - Пол МакКартні став першим музикантом, сукупна вартість майна якого перевищила мільярд доларів.

Церковне свято

Преподобний Максим Сповідник жив у 7 столітті. Здобувши гарну освіту, він служив у імператора Іраклія радником.

Згодом, Святий Максим залишив службу при дворі, постригся в ченці і став ігуменом. У сані ігумена він був ревним захисником Православ'я у боротьбі з єрессю: і словом, і писанням переконував вірян не приймати єретичного вчення. Відправившись до Риму, переконав папу Мартіна зібрати собор проти єресі. Імператор Констанс, який тримався єресі, визнав такий вчинок Максима ганебним, і його разом із Мартіном заслав на заслання в Херсонес, де святий папа помер.

Святому ж Максиму довелося ще багато постраждати. За допомогою різних катувань його хотіли змусити прийняти єресь. Зрештою, йому відрізали язик і відтяли праву руку, щоб позбавити можливості захищати істину, і понівеченого ув'язнили. У тюрмі Максим просидів три роки. Перед смертю Господь втішив його Своїм явленням. Помер святий Максим 662 року.

Іменини: Ярослава, Агнеса, Василиса, Сидір, Домна, Омелян, Анна, Євген, Юліан, Григорій, Антон.

]]>
20 січня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99123 ДЕНЬ 696 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 696 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sat, 20 Jan 2024 08:54:17 +0200 20 січня - Міжнародний день прийняття, День відеокамери, День поширення знань про пінгвінів.

В Україні відзначають День Автономної Республіки Крим, День пам'яті захисників Донецького аеропорту, у Латвії - День пам'яті захисників барикад 1991 року.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Євфимія Великого.

День Автономної Республіки Крим

20 січня 1991 року жителі Криму висловилися за відновлення Кримської автономії, що визначило статус Криму у складі України.

На законодавчому рівні статус автономії Криму було закріплено 12 лютого 1991 року.

Позиція України та всього цивілізованого, демократичного світу залишається незмінною - Автономна Республіка Крим є територією Незалежної України, що визнано міжнародною спільнотою.

День пам'яті захисників Донецького аеропорту

День вшанування захисників Донецького аеропорту (День пам'яті кіборгів) - День пам'яті захисників, які тримали оборону Донецького аеропорту з 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року під час війни на сході України. Відзначається щорічно 20 січня, згідно з Наказом Міністра оборони України та Головнокомандувача Збройних Сил України.

День відеокамери

Цього дня, 1982 року, представники компанії Sony Electronics презентували першу відеокамеру і випустили її у вільний продаж.

День обізнаності про пінгвінів

20 січня світова спільнота відзначає екологічне свято - День обізнаності про пінгвінів. Його мета - підвищити знання людей про пінгвінів, спрямувати увагу на збереження чисельності та місць проживання цих птахів.

Пінгвіни - родина морських птахів, що не літають, добре плавають і пірнають. У родині налічується 18 сучасних видів пінгвінів. Найбільший із них - це імператорський пінгвін, його зріст може сягати 120 см, а вага - понад 40 кг. Найменший представник виду - малий пінгвін, не вищий за коліно дорослої людини, а його вага не перевищує 2,5 кг.

Ще цього дня:

1915 - Розпочалася Зимова битва в Карпатах на східному фронті Першої світової війни;

1918 - У Києві відкрився Всеукраїнський церковний собор;

1920 - Поляки ліквідували автономні права і самоврядування Галичини (Галицький крайовий сейм і Крайовий виділ) і розділили Галичину на три воєводства: Львівське, Станиславівське і Тернопільське;

1921 - Великі національні збори Туреччини ухвалили першу Конституцію країни;

1943 - У Вінніпезі (Канада) вийшов перший номер газети "Українське слово";

1945 - У Вашингтоні відбулася інавгурація Франкліна Рузвельта, обраного президентом США на четвертий термін;

1946 - Президент США Гаррі Трумен заснував Центральну розвідувальну групу, яка згодом стала ЦРУ;

1958 - У Лондоні з'явилися перші поліцейські з радарами для визначення порушників швидкості руху на дорогах;

1972 - Почалася друга хвиля арештів дисидентів в Україні (перша в 1965 році);

1980 - Президент США Джиммі Картер оголосив бойкот Олімпійських ігор у Москві;

1990 - "Чорний січень": У ніч із 19 на 20 січня за вказівкою президента СРСР Михайла Горбачова, радянська армія із суходолу і з моря напала в Баку на беззбройних опозиціонерів, загинуло понад 150 осіб і поранено 100;

1991 - У Кримській області УРСР відбувся Всекримський референдум про відновлення Кримської АРСР, результати якого визнала Україна;

1996 - Лауреат Нобелівської премії миру, лідер Організації Визволення Палестини Ясір Арафат став першим в історії палестинського народу демократично обраним лідером;

1998 - Із невеликою перевагою Вацлав Гавел у другому турі виборів повторно виграв президентські вибори в Чехії;

2006 - У Темзі майже біля стін англійського парламенту було виявлено кита, який потрапив туди під час припливу. На жаль, зусилля рятувальників не врятували тварину - кит помер;

2017 - 45-м президентом Сполучених Штатів став Дональд Трамп - найстарший на момент першої інавгурації.

Церковне свято

День преподобного Євфимія Великого

Народився Євфимій у місті Меліта (Вірменія). Коли йому було лише три роки, залишився без батька, який сповідував язичництво. Мати-християнка віддала сина на виховання до мелітинського єпископа Отрії, який охрестив юнака, а пізніше висвятив на ієрея, доручивши нагляд за навколишніми монастирями.

Коли Євфимію було 28 років, він вирушив до Єрусалима в паломництво. Спочатку той вклонився усім святиням, а потім вирушив до пустельників, які мешкали неподалік. Побачивши їхні чесноти, Євфимій прийшов до преподобного Харитона у Фаранську лавру й оселився в келії поруч з іншим відлюдником (це був Феоктист), ставши його духовним братом.

Через п'ять років разом із Феоктистом оселився в пустелі, де став жити відлюдником. Невдовзі відомості про них розлетілися й сюди почали стікатися охочі приєднатися до аскетичного життя. Євфимій не бажав втрачати самотності, а тому всіх людей скеровував до Феоктиста. Незабаром на цьому місці виник чернечий монастир Феодосія. А печера, де жив Євфимій, перетворилася на церкву. Сам він став духівником братства, але рідко залишав своє відокремлене місце.

420 року святий Євфимій зцілив арабського філарха, який потім прийняв хрещення і отримав нове ім'я Петро. Звістка про це одразу привернула до монастиря безліч людей, які шукали зцілення. Євфимій покинув монастир, перейшов пустелю й оселився разом з учнями біля невеликого села. За те, що святий вигнав біса із сина глави села, той побудував для нього монастир.

Коли палестинське чернецтво перейшло на бік монофізитів, Євфимій продовжував боротися за православне віровчення. Тому пішов у пустелю і повернувся лише після того, як єрусалимську катедру очолив патріарх Ювеналій. Помер 473 року і був похований у заснованій ним же лаврі. У XX столітті руїни цієї лаври було розкопано, але мощі святого знайдено не було.

Іменини: Марія, Інна, Римма.

]]>
19 січня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99112 ДЕНЬ 695 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 695 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 19 Jan 2024 09:06:00 +0200 19 січня відзначають Всесвітній день домашнього сиру, Міжнародний день фетиша, День консервної бляшанки.

У США - День Героїв Конфедерації в Техасі, День народження Едгара Аллана По, Національний день попкорну, в Ісландії - День чоловіка, у Монте-Карло - відкриття Міжнародного циркового фестивалю.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Макарія Великого, Єгипетського.

Всесвітній день домашнього сиру

Всесвітній день домашнього сиру відзначають 19 січня, присвячений універсальному і поживному молочному продуктові. Заснований у січні 2019 року для підвищення обізнаності про цей поживний продукт і його універсальність як у солодких, так і в солоних стравах.

День консервної бляшанки

Британський торговець Пітер Дуранд запатентував консервну бляшанку в 1810 році.

Ще цього дня:

1903 - Оголошено проведення перших велоперегонів "Тур де Франс" - найпрестижнішого і найпопулярнішого спортивного велозмагання;

1906 - Побачив світ перший номер першого українського сатиричного журналу "Шершень";

1907 - У журналі "Вар'єте" з'явилися перші рецензії на кінофільми;

1915 - Француз Георг Клод отримав патент на неонову трубку, яку використовували для зовнішньої реклами;

1938 - Американська фірма "General Motors" перша у світі розпочала серійне виробництво дизельних двигунів;

1946 - Створено Союз українців у Великій Британії;

1955 - Президент США Дуайт Ейзенхауер дозволив уперше показати по телебаченню зняту прес-конференцію;

1963 - Відбувся перший виступ групи The Beatles на телебаченні;

1966 - Індіра Ганді стала третім прем'єр-міністром Індії;

1978 - У Німеччині випущено останній автомобіль "Фольксваген Жук" (продовжував випускатися в Мексиці до 2003);

2001 - У Бельгії дозволили вживання і зберігання марихуани;

2014 - У Києві на вулиці Грушевського почалося збройне повстання проти диктаторського режиму Януковича (Вогнехреща);

2017 - В Україні офіційно з'явилося Суспільне мовлення: зареєстровано Національну суспільну телерадіокомпанію України;

2017 - Дослідники з Northwestern University розробили систему штучного інтелекту, яка пройшла на людському рівні стандартний тест на візуальний інтелект.

Церковне свято

Преподобний Макарій народився близько трьохсотого року в селищі Птинапор, яке було розташоване на території Єгипту. Молодий чоловік рано овдовів і після смерті дружини зайнявся вивченням Священного Писання.

Коли померли його батьки, Макарій покинув село і став послушником у одного зі старців, який проживав неподалік. За деякий час він був висвячений у сан диякона місцевої церкви, але досить скоро зник у Фаранській пустелі в пошуках самотності.

Почувши про Антонія Великого, преподобний Макарій став його учнем. За порадою преподобного, останній оселився в Скитській пустелі. Близько 360 року преподобний заснував монастир, який згодом був названий його ім'ям. Макарій Великий помер у 391 році у заснованому ним монастирі. Мощі святого знаходяться в Амальфі в Італії і в монастирі Макарія Великого.

Іменини: Генріх, Марта, Макар, Домініка, Іван.

]]>
18 січня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99106 ДЕНЬ 694 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 694 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 18 Jan 2024 09:37:45 +0200 18 січня відзначають День тлумачного словника, День здорової ваги жінок, День технічного обслуговування, День запалювання маяка.

Цього дня, рік тому, сталася катастрофа гелікоптера ДСНС у Броварах. Загинули 14 людей, зокрема всі, хто перебував у гелікоптері (серед них було керівництво МВС України: міністр Денис Монастирський, його заступник Євген Єнін і державний секретар МВС Юрій Лубкович), і п'ятеро людей на землі, з них одна дитина. Постраждали 25 осіб, із них 11 дітей.

60 років тому, 1963 року, засновано футбольний клуб "Карпати" (Львів).

Православна церква вшановує пам'ять святителя Афанасія.

День тлумачного словника

Дата пов'язана з днем народження британського лікаря і лексикографа Пітера Марка Роже (нар. 18 січня 1779 року), творця Тезауруса Роже.

Створення тезауруса Роже розпочав ще 1805 року, а опублікував його 1852 року. У книзі налічувалося близько 15 тис. слів. Результатом багаторічного збору слів став перший сучасний словник синонімів, у якому вони були впорядковані за семантичними категоріями.

Ще цього дня:

1918 - На зборах студентів Київського університету Святого Володимира та Українського національного університету ухвалено рішення створити Студентський курінь імені Січових стрільців;

1919 - У Версалі розпочалася Паризька мирна конференція, учасники якої схвалили статут Ліги націй;

1919 - У Лондоні засновано автомобілебудівну компанію "Бентлі Моторз", яка спеціалізувалася на виробництві спортивних і вишуканих автомобілів. У 1931 році "Бентлі" була придбана компанією "Роллс-Ройс";

1919 - Польський піаніст Ігнацій Ян Падеревський став прем'єр-міністром Польської Республіки;

1926 - Прем'єра фільму Сергія Ейзенштейна "Броненосець Потьомкін". Фільм входить до десятка найкращих фільмів усіх часів і народів;

1934 - Британську поліцію забезпечили кишеньковими радіоприймачами, якими передавали дані про скоєні злочини. Першим затриманим уже через 15 хвилин після скоєння злочину виявився злодій, який викрав у Брайтоні три пальта;

1939 - У Хусті з представників українських партій, за винятком комуністів, засновано Українське Національне Об'єднання - політичну організацію закарпатських українців. 27 січня УНО сформувало список кандидатів у посли до Сейму Карпатської України, які за підсумками виборів усі були обрані, отримавши 92,4% голосів. З окупацією Закарпатської України Угорщиною, УНО припинило діяльність.

1944 - На Волині відбулися перші серйозні зіткнення Української повстанської армії з військами НКВС;

1964 - Американські лікарі закликали конгрес зобов'язати сигаретні компанії писати на пачках попередження про небезпеку куріння для здоров'я;

1995 - Під час землетрусу силою 7,2 бала, що стався в місті Кобе (Японія), загинуло шість із половиною тисяч осіб;

1996 - На носії нового типу - DVD - вийшло перше програмне забезпечення. Компанія "Digital Directory Assistance" оголосила, що нова версія її електронного телефонного довідника "PhoneDisc PowerFinder USA ONE", буде випущена на новому носії інформації - Digital Video Disc (DVD). Дані, які раніше займали 6 дисків CD-ROM, помістилися на одному диску DVD;

1997 - Норвежець Берг Усланд закінчив свій одиночний перехід через Антарктиду, який стартував 15 листопада 1996 року.

2010 - Вибухнули кисневі балони на 4-му поверсі лікарні № 7 Луганська (відділення кардіології). У результаті - 16 загиблих.

Церковне свято

День пам'яті святителя Афанасія

Святитель Афанасій був одним із найвидатніших отців Церкви і захисників православної віри. Він народився 295 року в Олександрії і отримав релігійне виховання в пустелі від Святого Антонія Великого. Був дияконом і секретарем олександрійського єпископа Олександра і брав активну участь у Першому Вселенському Соборі, де заперечував аріанське вчення про нерівність Сина Божого Отцю. Після смерті Олександра він став єпископом Олександрії і продовжував боротися з аріанством, за що його п'ять разів виганяли з кафедри.

Написав багато творів на захист православної догматики, а також біографію Святого Антонія Великого, яка суттєво вплинула на розвиток чернецтва. Афанасій помер 373 року і був проголошений святим. Його мощі зберігаються у Венеції.

Іменини: Оксана, Поліна, Феона, Аполлінарій, Тома, Роман, Марія, Григорій, Дмитро.

]]>
17 січня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99093 ДЕНЬ 693 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 693 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 17 Jan 2024 08:59:56 +0200 17 січня відзначають Всесвітній день снігу, День дитячих винаходів, Міжнародний день наставництва.

Православна церква - день пам'яті Антонія Великого.

Міжнародний день наставництва

Присвячений дню народження легендарного боксера і громадського діяча Мохаммеда Алі. Завдяки наставнику розвивається особистість, адже він допомагає створити сильні та позитивні стосунки. Наставник також розширює горизонти людини, допомагає вийти їй за рамки стереотипів.

Ще цього дня:

1912 - Члени експедиції Роберта Скотта досягли Південного полюса (другими після експедиції Амундсена);

1920 - Набула чинності Вісімнадцята поправка до Конституції США, що запроваджувала Сухий закон;

1921 - У Відні створено Український вільний університет, незабаром переведений до Праги;

1945 - Варшаву звільнено від німецької окупації;

1966 - В Іспанії внаслідок катастрофи бомбардувальника США було втрачено 4 водневі бомби (дві впали на поля і заразили радіацією сотні гектарів, а дві - у море);

1969 - "The Beatles" випустили платівку "Yellow Submarine";

1987 - Створено Раду жінок України;

1991 - Початок операції "Буря в пустелі" - масовані бомбардування іракської інфраструктури як складової військової операції в Перській затоці 1990-1991 років;

1992 - Республіка Екваторіальна Гвінея визнала незалежність України;

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з ФРН та Індією;

2010 - відбувся перший тур виборів Президента України (другий - 7 лютого).

Церковне свято

Сьогодні віряни вшановують пам'ять Антонія Великого. Його вважають засновником християнського відлюдницького чернецтва й одним із найбільш шанованих святих у православній і католицькій церквах.

Антоній народився 251 року в єгипетському місті Комі в багатій християнській родині. Після смерті батьків, 272 року, він роздав майно бідним і оселився в пустелі біля Комі.

У різних подвижників він навчався стриманості, молитви, працьовитості, терпіння і любові до Бога і ближнього. Піддавався спокусам і нападам від диявола, але витримав їх із мужністю і вірою. Він став знаменитим і шанованим серед народу і своїх учнів, які наслідували його приклад. Антоній також зустрічався з іншими великими святими, такими як Афанасій Олександрійський і Павло Пустельник.

Помер 357 року в глибокій старості, залишивши після себе безліч творів і настанов про духовне життя.

Іменини: Прохор, Юрій, Никанор, Климент, Тадей, Тимофій, Юхим, Пилип, Семен, Степан, Павло, Йосип.

]]>
16 січня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99082 ДЕНЬ 692 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 692 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 16 Jan 2024 10:26:27 +0200 16 січня відзначають Всесвітній день Beatles, День льодовара.

У США - День свободи віросповідання.

Православна церква - поклоніння чесним веригам апостола Петра.

День свободи віросповідання у США

Щорічно 16 січня відзначається у Сполучених Штатах як День свободи віросповідання. Цього дня Президент США закликає всіх американців згадати історію своєї країни і труднощі боротьби за громадянські права на свободу сповідування різних релігій.

Цього дня 1786 року Генеральною Асамблеєю штату Вірджинія було ухвалено Положення про свободу віросповідання Вірджинії. Томас Джефферсон сформулював основи цього законодавчого акта, що було згодом розцінено як його найвидатнішу заслугу.

Завдяки Положенню Джефферсона було припинено практику оподаткування громадян місцевим духівництвом, а також воно створило захист цивільних прав людей висловлювати свої релігійні переконання без побоювання дискримінації. Положення Джефферсона також створило передумови і вплинуло на ухвалення Першої поправки до Конституції США, що гарантує свободу віросповідання.

Всесвітній день Beatles

16 січня 1957 року в Ліверпулі відкрився клуб The Cavern, де розпочали свій шлях до слави тоді ще нікому не відомі молоді музиканти Джон Леннон, Пол Маккартні та Джордж Гаррісон. Через кілька років до них приєднався ще один майбутній "бітл" - Рінго Старр.

Пізніше 16 січня сталася ще одна знаменна подія в історії The Beatles: цього дня 1964 року пісня "I Want To Hold Your Hand" посіла перше місце в американському хіт-параді журналу Cashbox, після того, як цей сингл розійшовся мільйонним накладом лише за 10 днів.

Ще цього дня:

1918 - Мала Рада ухвалила закон про Армію Української Народної Республіки;

1919 - У Києві за дорученням голови Директорії Симона Петлюри, для популяризації української музичної культури за кордоном, створено Українську республіканську капелу;

1919 - Українська Директорія оголосила війну більшовицькій Росії;

1920 - У Парижі відбулося перше засідання Ради Ліги Націй без участі США;

1920 - Набула чинності 18-та поправка до Конституції США. У країні набув чинності "сухий закон";

1954 - Місто Проскурів перейменовано на Хмельницький, Кам'янець-Подільську область - на Хмельницьку;

1969 - Чеський студент Ян Палах вчинив акт самоспалення в Празі на Вацлавській площі на знак протесту проти радянського вторгнення в Чехословаччину 1968 року;

1984 - Майкл Джексон отримав 8 статуеток "Греммі" за альбом Thriller;

1991 - Коаліція 28 країн на чолі зі США вступила у війну в Перській затоці проти Іраку, що стало відповіддю на вторгнення Саддама Хусейна в Кувейт;

1992 - Буркіна-Фасо визнала незалежність України;

2002 - Рада Безпеки ООН проголосувала за накладення санкцій на екстремістську організацію Аль-Каїда і рух Талібан;

2003 - Верховна Рада ухвалила Цивільний кодекс України;

2006 - Елен Джонсон-Серліф склала присягу як президент Ліберії, ставши першою жінкою-главою держави в Африці;

2014 - В Україні ухвалено "закони про диктатуру" ("Диктаторські закони 16 січня").

Церковне свято

Поклоніння чесним веригам апостола Петра

Близько 42 року апостол Петро за велінням Ірода Агріппи був ув'язнений за проповідь про Христа Спасителя. У в'язниці він був зв'язаний двома залізними ланцюгами. Уночі, напередодні суду над ним, Янгол Господній зняв з апостола ці ланцюги і вивів його з темниці. Християни, почувши про диво, узяли вериги і зберігали їх як коштовність. Одержимі різними хворобами, приходячи до них із вірою, отримували зцілення. Вериги святого апостола Петра зберігалися в Єрусалимі до патріарха Ювеналія, який подарував їх Євдокії, дружині імператора Феодосія Молодшого, а вона в 437 і 439 роках перенесла їх з Єрусалима до Царгорода. Одну веригу Євдокія надіслала до Риму своїй дочці Євдоксії, яка звела храм в ім'я апостола Петра і поклала в ньому веригу. У Римі були також й інші вериги, в яких перебував апостол перед своєю смертю за імператора Нерона.

16 січня вериги апостола Петра виносять на поклоніння народу.

Іменини: Іван, Максим, Петро, Симон, Ян, Леоніла, Неоніла.

]]>
15 січня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99071 ДЕНЬ 691 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 691 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 15 Jan 2024 09:21:14 +0200 15 січня у світі відзначають День Мартіна Лютера Кінга, День народження вікіпедії.

Ще сьогодні День капелюха, День бублика, День соку-фреш.

В Індії - День армії, у Єгипті - День висадження дерев, у Хорватії - День міжнародного визнання.

Православна церква - день ушанування пам'яті преподобного Павла Фівейського.

День народження вікіпедії

Вікіпедію офіційно відкрили 15 січня 2001 року.

Ця дата стала днем її народження. Вікіпедія доповнила вільну інтернет-енциклопедію англійською мовою "Nupedia" (Нупедія). Її заснували засновник "Nupedia" Джиммі Вейлз та її головний редактор Ларрі Сенгер.

Ще цього дня:

1907 - Доктор Лі де Форест, визнаний у світі як "батько радіо і дід телебачення", запатентував трьохелектродну вакуумну трубку, пристрій, що дав змогу перетворити радіо на практично вживаний пристрій передавання голосу та музики;

1943 - У штаті Вірджинія (США) завершили будівництво Пентагону - найбільшої офісної будівлі у світі, в якій базується Міністерство оборони США;

1967 - У "Лос-Анджелес Меморіал Колізеум" уперше розіграно Супербоул (фінальна гра сезону в професійному американському футболі);

1970 - 28-річного полковника Муаммара Каддафі, який прийшов до влади в Лівії 1969 р. унаслідок військового перевороту і повалення влади короля Ідріса, проголошено прем'єр-міністром країни;

1986 - У радянських газетах опубліковано заяву Генерального секретаря ЦК КПРС Михайла Горбачова, в якій проголошено "програму поетапної ліквідації до 2000 року всіх видів ядерних озброєнь";

1992 - Бернерс-Лі Тім, "батько World Wide Web", випустив веббраузер - програму, яка дає можливість переглядати ресурси інтернету;

1992 - Європейська спільнота визнала незалежність Хорватії та Словенії, колишніх югославських республік, які перебували у федерації з 1918 року;

1992 - Президія Верховної Ради України затвердила музичну редакцію Державного гімну України, автором якої є Михайло Вербицький;

1992 - Ямайка та Австрія визнали незалежність України;

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Грецією;

1994 - За нез'ясованих обставин зник безвісти український політик Михайло Бойчишин;

2001 - Джиммі Вейлз і Ларрі Сенгер запустили Вікіпедію як один англомовний розділ на сайті www.wikipedia.com;

2006 - Уперше Президентом Чилі стала жінка - Мішель Бачелет;

2009 - Екіпаж американського аеробуса А-320 зміг урятувати від загибелі 146 пасажирів, посадивши літак із зупиненими двигунами на річку Гудзон посеред Нью-Йорка. Двигуни аеробуса відмовили внаслідок зіткнення зі зграєю гусей на висоті 850 м після зльоту з аеропорту "Ла Гуардія".

Церковне свято

15 січня день пам'яті преподобного Павла Фівейського. Його також називають Павлом Єгипетським або Павлом Відлюдником. Вважається, що Павло Фівейський був першим християнським ченцем. За переказами, він прожив у відлюдництві 91 рік; харчувався фініками і хлібом, які приносив йому ворон, а від холоду укривався пальмовим листям. Згідно з Житієм, Павло помер під час молитви; датою його смерті вважається 341 рік.

Іменини: Арнольд, Макарій, Павло, Герасим, Олена, Іван, Михайло, Прохор.

]]>
14 січня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99068 ДЕНЬ 690 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 690 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sun, 14 Jan 2024 08:58:20 +0200 14 січня відзначають Всесвітній день логіки.

У Грузії - День рівноапостольної Ніни, просвітительки Грузії, День прапора. У Таїланді - День захисту лісів, в Індії - Міжнародний день повітряних зміїв.

Православна церква - ведення Богоявлення; святих преподобних Отців, убієнних у Синаї; святої рівноапостольної Ніни.

Всесвітній день логіки

Ініціаторами свята стали міжнародні організації ЮНЕСКО та CIPSH, а їхню ідею підтримали та затвердили під час головної конференції ЮНЕСКО наприкінці 2019 року.

Дату святкування обрали не випадково, цього дня народився Альфред Тарський і помер Курт Гедель, видатні фахівці з логіки XX століття.

Унікальність людини визначають саме свідомість, розум і мислення. Вони ж складають і основу логіки. Багато цивілізацій ще з початку людства вивчали здатність особистості логічно мислити.

Ще цього дня:

1900 - Прем'єра опери "Тоска" Дж. Пуччіні;

1919 - У Києві постановою Директорії УНР чиновники всіх відомств, призначені за часів гетьмана Павла Скоропадського, негайно звільнялися зі своїх посад. Нове призначення вони могли отримати лише за особливих умов: подання начальника та рекомендації громадських організацій;

1933 - Посольство Німеччини в Москві отримало доповідну записку від німецького консула в Києві А. Хенке про застосування штрафів в українському селі, про голод, епідемію тифу, захворювання на шигельоз (тоді називали дизентерією);

1943 - Війна на Тихому океані: почалася евакуація японських військ з острова Гуадалканал;

1946 - Генеральна Асамблея ООН обрала Українську РСР членом економічної та соціальної ради ООН;

1953 - у Гельсінкі (Фінляндія) у змаганнях на першість світу зі швидкісного бігу на ковзанах абсолютним чемпіоном світу став українець О. Гончаренко (193,143 очки);

1980 - Генеральна Асамблея ООН засудила інтервенцію СРСР в Афганістан і ухвалила резолюцію, якою зажадала "негайно, безумовно і повністю вивести війська з Афганістану";

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Мексикою;

2004 - Після близько 500-річної перерви прапор "п'яти хрестів" став державним прапором Грузії. Раніше він був відомий як прапор грузинського королівства;

2005 - Космічний зонд "Гюйгенс" здійснив вдалу посадку на поверхню Титана;

2010 - Годинник Судного дня переведено на одну хвилину назад;

2020 - припинення технічної підтримки Windows 7 і Windows 10 Mobile.

Церковне свято

13 січня православна церква вшановує пам'ять святих отців, убієнних у Синаї.

Це були єгипетські подвижники, які жили в околицях гори Синай у монастирі Святої Катерини та розташованій поруч із Раїфською пустелею на березі Червоного моря.

Синайські та раїфські подвижники вели суворе життя - увесь тиждень вони перебували в келіях у мовчанні, у суботу збиралися на всенічне бдіння і в неділю причащалися Святих Христових Таїн. Харчувалися лише фініками і водою. Багато хто з пустельників прославився даром чудотворення.

Перше побиття кочовими арабськими племенами язичників сталося близько 312 року. Воно було описано Аммонієм, єгипетським ченцем, очевидцем загибелі 40 святих отців Синайських. У цей же час араби побили 39 отців у Раїфі. Друге побиття сталося через сто років і описано преподобним Нілом Постником.

Іменини: Мокрина, Фелікс, Ніна, Остап, Веніамін, Веремій, Андрій, Сергій, Ярема, Аристарх, Агнія, Павло.

]]>
13 січня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99055 ДЕНЬ 689 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 689 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sat, 13 Jan 2024 08:51:24 +0200 13 січня відзначають День дошки візуалізації цілей, День здійснення мрії.


У США - День пам'яті Стівена Фостера, День гумового каченяти, у Фінляндії та Швеції - День Святого Кнуда, у Литві - День захисників свободи, у Монголії - День Конституції.

Православна церква вшановує пам'ять Єрміла і Стратоніка Сингідонських.

Ще цього дня:

1910 - Із Нью-Йорка прозвучала перша публічна радіотрансляція;

1936 - У Варшаві оголошено вироки на судовому процесі проти 12-ти членів ОУН. Степан Бандера, Микола Лебідь і Ярослав Карпинець засуджені до смертної кари, заміненої довічним ув'язненням;

1942 - Почалося примусове вивезення населення України до Німеччини (остарбайтери);

1942 - Конференція представників союзних країн, окупованих Німеччиною, що відбулася в Лондоні, ухвалила декларацію про покарання воєнних злочинців;

1965 - Губернатор штату Міннесота (США) Карл Ролваг і мер Міннеаполіса Артур Нафталін підписали прокламації про проголошення 22 січня Днем української незалежності.

1989 - У Великій Британії комп'ютери були вперше паралізовані вірусом "Friday the 13th" ("П'ятниця, 13-те"), відомим також під назвою "Jerusalem", що періодично активізується в дні, коли 13 число припадає на п'ятницю;

1991- У литовській столиці Вільнюсі підрозділ КДБ "Альфа" штурмував міський телецентр і телевежу, що призвело до загибелі 15 литовців і одного спецпризначенця. У Литві цей день відзначається як День захисників свободи;

1992 - Україна і Королівство Швеція встановили дипломатичні відносини;

1992 - Республіка Кіпр визнала незалежність України;

1993 - У Парижі представники 130 країн підписали "Конвенцію про заборону розробки, виробництва, накопичення і застосування хімічної зброї та її знищення";

2000 - Про свою відставку з посади голови компанії "Microsoft" заявив її співзасновник і багаторічний керівник Білл Гейтс;

2010 - Апеляційний суд міста Києва визнав, що Сталін, Молотов, Каганович, Постишев, Косіор, Чубар і Хатаєвич організували геноцид частини українців, але закрив справу у зв'язку з їхньою смертю;

2015 - Теракт під Волновахою під час російської збройної агресії проти України;

2020 - Перший підтверджений випадок COVID-19 за межами Китаю - у Таїланді.

Церковне свято

Єрміл і Стратонік Сингідонські були християнськими мучениками, які постраждали за свою віру в 3-4 століттях від рук римського царя Лікінія.

Єрміл був дияконом у місті Сингідон (сучасний Белград), і проповідував Слово Боже. Стратонік був наглядачем в’язниці, куди запроторили Єрміла, і таємно сповідував християнство. Вони були друзями і підтримували один одного. Їх довго і жорстоко мучили, але вони не зрадили своєї віри і були вбиті. Їхні тіла були кинуті у вогонь, але не згоріли і були поховані християнами.

Іменини: Максим, Яків, Петро.

]]>
12 січня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99047 ДЕНЬ 688 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 688 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 12 Jan 2024 07:56:16 +0200 12 січня відзначають Всесвітній день доньки.

В Україні - День українського політв'язня, в Індії - Національний день молоді, у США - Національний день фармацевта, у Вельсі - Переддень Старого Нового року, у Шотландії - Старий Новий рік.

Православна церква вшановує пам'ять святої Тетяни Римської.

День українського політв'язня

День українського політв'язня - відзначається в Україні щорічно 12 січня.

12-14 січня 1972 року було майже одночасно заарештовано всіх відомих українських дисидентів-шістдесятників, зокрема, у Києві - Івана Світличного, Євгена Сверстюка, Василя Стуса, Леоніда Плюща, Зіновія Антонюка, Івана Дзюбу; у Львові - В'ячеслава Чорновола, Михайла Осадчого, Івана Геля, Стефанію Шабатуру, Ірину Стасову-Калинець, трохи згодом - Ігоря Калинця та інших.

Їх обвинуватили в антирадянській агітації та пропаганді. Майже всі вони отримали максимальний термін - сім років ув'язнення в таборах суворого режиму і п'ять років заслання. Їх етапували до Мордовії та Пермської області Росії, потім до Сибіру та Казахстану.

1974 року В'ячеслав Чорновіл звернувся із заявою до голови президії Верховної Ради УРСР. У ній повідомлялося, що, від 12 січня 1972 року (дня його арешту та початку широких репресій проти шістдесятників в українському літературно-громадському житті), він щороку, як в ув'язненні, так і після, відзначатиме одноденним голодуванням до справедливого перегляду його та інших аналогічних справ.

Сьогодні, під час повномасштабної війни на території нашої держави, словосполучення "українські політв'язні" знову стало частиною порядку денного для України.

Росія утримує у в'язницях тисячі українців. Вони піддаються фізичним і психологічним тортурам. Але придушити вільний український дух, який відроджується і стає міцнішим, їй не вдасться.

Ще цього дня:

1932 - Гетті Каравей стала першою жінкою, обраною до Сенату США;

1938 - Німецький археолог Вільгельм Кеніг під час розкопок під Багдадом виявив предмет, який виявився найдавнішою батареєю з гальванічних елементів;

1939 - У Хусті відбулися установчі збори "Товариства греко-католицьких священиків". Ця організація духовенства поклала своїм завданням працювати над "поглибленням українського національного духу, займатися освітянською та господарською роботою серед карпатсько-українського народу". Окремою резолюцією молоді священики засудили "мадярофільство старої генерації". Головою товариства обрано о. Ю. Станинця, відомого під письменницьким псевдонімом "Зореслав";

1939 - У Полтаві почали курсувати перші шість таксі;

1942 - Рейхскомісар України Е. Кох видав директиву про умови відкриття початкових шкіл. Навчанням охоплювалися діти віком до 11 років. Але школу дозволялося відкрити за дотримання певних умов, зокрема: наявності палива, відсутності небезпеки розповсюдження інфекційних захворювань, достатньої кількості благонадійних учителів, відсутності необхідності використання шкільних будинків для інших необхідних цілей. Запроваджувалася українська мова навчання. Заборонялося використовувати радянські підручники, посібники, плани, програми;

1954 - В австрійській провінції Форарльберг унаслідок сходження лавини загинули 200 людей. Через 9 годин друга лавина поховала під собою ще 115 осіб;

1964 - Римський Папа Павло VI призначив митрополита Йосипа Сліпого членом конгрегації для Східної церкви;

1965 - Мер міста Торонто (Канада) підписав прокламацію про проголошення 22 січня Днем української незалежності;

1967 - Уперше кріоноване тіло людини - професора психології Університету Каліфорнії Джеймса Бедфорда;

1990 - Нова влада Румунії першою з країн Східного блоку та колишніх членів Організації Варшавського договору заборонила комуністичну партію; її майно націоналізовано 18 січня;

1990 - Розпочався семиденний погром вірмен у столиці Азербайджанської РСР Баку;

1998 - 19 країн - членів Євросоюзу підписали протокол про заборону клонування людини;

2004 - Найбільше (на той час) у світі круїзне судно "Queen Mary 2" вирушило у своє перше плавання через Атлантичний океан;

2007 - Китай збив власний метеорологічний супутник, здійснивши, таким чином, перше застосування зброї в космосі за останні двадцять років;

2008 - Створено кримськотатарську вікіпедію.

Церковне свято

12 січня - день пам'яті святої мучениці Тетяни, яка жила в III столітті в Римі. Вона походила з багатої сім'ї, її батьки були християнами і доньку також виховали в цій вірі. Коли дівчина досягла повноліття, то прийняла рішення відмовитися від заміжжя і присвятити себе служінню церкві. Незабаром за доброчесне життя її поставили дияконисою.

Одного разу язичники схопили Тетяну і привели до храму Аполлона - там вони примушували її вклонитися статуї бога. Тетяна ж стала молитися до Ісуса, і тієї ж миті стався землетрус, який обвалив частину храму. Під час молитви Тетяни статуї язичницьких богів руйнувалися тричі, дівчину піддавали тортурам, але ті або не завдавали їй шкоди, або ж рани гоїлися за ніч. Під час одних із таких тортур Тетяна почала молитися до Бога, і Він відправив до її мучителів чотирьох янголів - після цього кати увірували в Христа. Інші гонителі, злякавшись, засудили мученицю до страти - разом із нею стратили і її батька.

Іменини: Макар, Петро, Сава, Тетяна.

]]>
11 січня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99037 ДЕНЬ 687 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 687 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 11 Jan 2024 09:05:56 +0200 11 січня у світі відзначають Міжнародний день "дякую".

В Албанії - День Республіки, у Тунісі - День захисту дітей, у Марокко - День маніфесту Незалежності, у Шотландії - переддень Старого Нового року.

11 січня 1755 року народився один із батьків-засновників США Александер Гамільтон. Він був першим секретарем казначейства США, а у 1922 році за допомогою інсуліну врятували першу у світі людину.

Православна церква вшановує пам'ять Феодосія Великого.

Ще цього дня:

1909 - Із Нью-Йорка до Філадельфії вирушають учасниці перших жіночих автоперегонів;

1922 - У Торонто (Канада) завдяки науковій роботі Ф. Бантінга, Ч. Беста і Дж. Маклеода вперше застосовано інсулін для лікування діабету: 14-річний канадець Леонард Томпсон став першою у світі людиною, яку врятували за допомогою інсуліну;

1923 - У зв'язку з невиплатою Німеччиною репарацій, встановлених Версальським договором, французькі та бельгійські війська зайняли Рурську область, де видобувалося 70% німецького вугілля;

1971 - Американський журналіст Дон Гефлер започаткував термін Кремнієва долина, коли почав публікацію статей під назвою "Кремнієва долина США";

1972 - Після перемоги у війні за незалежність Східний Пакистан перейменовано на Бангладеш;

1981 - Команда з трьох британців під керівництвом сера Ренальфа Фіннеса завершила найдовшу за відстанню і найкоротшу за тривалістю експедицію через Антарктику, досягнувши бази Скотта після 75 днів шляху; було пройдено 2 тисячі 500 миль;

2003 - Губернатор штату Іллінойс помилував 150 засуджених до вищої міри покарання - усіх ув'язнених-смертників Іллінойсу;

2020 - Поширення COVID-19 у Китаї: перша підтверджена смерть від COVID-19 в Ухані;

2022 - Припинено основну підтримку Windows Server 2016.

Церковне свято

У християнській традиції цього дня вшановується останній імператор Риму - Феодосій Великий, який наприкінці 5 століття законодавчо заборонив язичницькі культи. У православному іменослові ім'я Феодосія, або Федосія, співвідноситься з кількома ранньохристиянськими святими - преподобними Феодосієм Киновіархом і Феодосієм Антіохійським.

Іменини: Віталій, Володимир, Йосип, Михайло, Микола, Степан, Терентій, Федір, Феодосій.

]]>
10 січня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99026 ДЕНЬ 686 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 686 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 10 Jan 2024 09:06:36 +0200
10 січня у світі відзначають Всесвітній день метро, День своєрідних людей.

На Багамських островах - День правління більшості, у Беніні - День Вуду, на Фолклендських островах - День Маргарет Тетчер, у Японії - День номера 110.

Православна церква вшановує пам'ять святителя Григорія.

Всесвітній день метро

10 січня 1863 року в Лондоні було відкрито першу лінію метрополітену завдовжки шість кілометрів, яку побудували за проектом Чарльза Пірсона. Вона складалася з семи станцій, Вагони метро обладнали газовим освітленням. Із першого дня роботи практичність і функціональність нового виду міського транспорту перевершила всі очікування. Тому влада вирішила продовжити лінію в Лондоні ще на 30 кілометрів.

Будівництво метрополітену розпочалося після винаходу англійським інженером Марком Брюнелем у 1814 році прохідницького щита. На цей винахід його надихнуло спостереження за морським молюском, який може самостійно пробурити отвори в уламках затонулих кораблів.

Саме завдяки використанню прохідницького щита 1842 року закінчили будівництво тунелю під річкою Темза. Цей тунель став прототипом метрополітену і підштовхнув до створення цього виду транспорту.

День номера 110 в Японії

10 січня в Японії відзначають День номера 110. Це номер екстреного дзвінка в поліцію.

Дев’ять мільйонів дзвінків щорічно приймає номер поліцейської служби 110 - хяку-тобан. Підраховано, що один дзвінок лунає приблизно у три з половиною секунди, іншими словами, кожен 14-й житель Японії набирає цей номер, повідомляючи про подію, сподіваючись на захист і допомогу поліцейських.

Номер 110 почав працювати в Японії в 1948 році, спочатку у 8 великих містах, це Токіо, Осака, Кіото, Кобе, Йокогама, Кавасакі, Наґоя та Фукуока. Спочатку було два номери: 110 і 1110, але з 1 липня 1954 року, внаслідок введення нового закону про поліцію, повсюдно було прийнято один номер - 110.

Ще цього дня:

1901 – Із відкриття нафтової вишки в Бомонті (Техас) почався техаський нафтовий бум. Це була перша нафта, виявлена в США;

1920 - Набув чинності Версальський договір і, зокрема, Угода (статут) Ліги Націй;

1942 - Компанія Ford Motor Company розпочала виробництво автомобілів моделі Jeep;

1946 - У Лондоні в Центральному залі Вестмінстеру відбулося перше засідання Генасамблеї ООН, у якому взяли участь представники 51 країни;

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Бразилією, Чилі та Великою Британією;

1994 - У Брюсселі на зустрічі представників країн-членів НАТО ухвалено проєкт програми "Партнерство заради миру", до якої 1998 року приєдналася Україна;

2003 - Північна Корея заявила про вихід із Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

Церковне свято

Сьогодні день ушанування пам'яті Григорія Богослова. Він був візантійським богословом і ритором, єпископом Назіанза і Сасима, константинопольським патріархом, одним із отців церкви, великим християнським святим.

Народився близько 330 року в Аріанзі, Каппадокія, у родині благочестивих християн. Його батько, Григорій Старший, був єпископом Назіанза, а його мати, Нонна, двоюрідною сестрою святителя Амфілохія, єпископа Іконійського.

Григорій Богослов навчався в найкращих школах Олександрії та Афін, де він зустрів свого друга Василя Великого. Вони разом проповідували проти єресі Македонія, яка заперечувала Божество Христа і Святого Духа.

Григорій Богослов написав багато творів, у яких захищав православну віру і розкривав таємниці Святої Трійці. Також був відомий своїми віршами і проповідями, за що його прозвали Богословом. Він помер близько 390 року в Аріанзі.

Іменини: Григорій, Павло, Макар, Феофан, Анатолій, Феліція.

]]>
9 січня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99022 ДЕНЬ 685 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 685 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 09 Jan 2024 08:14:52 +0200  9 січня у світі відзначають День хореографа.

Православна церква вшановує пам'ять Феодора Константинопольського.

Міжнародний день хореографа
Міжнародний день хореографа присвячений людям, які зберігають і примножують техніку та пластику танцю, навчаючи йому майбутніх виконавців.
Термін "хореографія", що з'явився у 18 столітті, грецького походження і перекладається як "запис танцю, танцю, хороводу", є мистецтвом вигадування і сценічної постановки танцю.
Хореограф опікується постановкою танцю окремого виконавця або групи. І для танцюриста він є фактично тренером.
Вважається, що професія ця, незважаючи на зародження танцювального мистецтва ще в стародавньому світі, з'явилася в 12 столітті, коли виникла потреба в навчанні танцю придворних дам і кавалерів.

Ще цього дня:

1923 - Іспанський винахідник Хуан де ля Сієрва здійснює перший політ на винайденому ним автожирі;

1951 - У Нью-Йорку відбувається офіційне відкриття штаб-квартири ООН;

1992 - Гвінея, Венесуела і Чилі визнають незалежність України;

1992 - Україна встановлює дипломатичні відносини з КНДР;

2005 - На президентських виборах у Палестинській автономії перемагає колишній прем'єр-міністр Палестини Махмуд Аббас;

2007 - CEO Apple Стів Джобс представив перший iPhone;

2021 - Авіакатастрофа пасажирського літака Boeing 737 в Індонезії.

Церковне свято

Народився Феодор у першій половині VII століття і ще в дитинстві отримав духовне виховання. У зрілому віці прийняв священицький сан.

Одразу після цього почав служити в головному храмі імперії, святій Софії. Був висунутий у члени патріаршої ради. Після смерті патріарха Костянтина Першого, імператор звернувся до Феодора, щоб той зайняв його місце. Він погодився і керував церквою в 676-678 роках. Однак благочестиве життя Феодора викликало чимало заздрощів. Вороги написали донос, унаслідок якого його усунули з посади.

Феодор не мстився ворогам. Він продовжив старанно служити Господу. У 683 році його знову звели на Патріарший престол, який він очолював до самої своєї смерті (686 року).

Іменини: Йосип, Степан, Лука, Федір, Яків, Давид, Тихон, Ферапонт.
 

]]>
8 січня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99008 ДЕНЬ 684 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 684 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 08 Jan 2024 09:30:24 +0200 8 січня у світі відзначають День чистого робочого столу, День без глютину, Всесвітній день друку, День "Допоможи шкірі взимку", День обертання Землі.

У Японії - День повноліття, у США - День четвертокласника, у Великій Британії - День плуга і День англійської іриски, у Вірменії - День донора, у Греції - Гінайкратія.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Григорія Печерського, пам'ять преподобного Еміліана.

8 січня 2020 року під Тегераном було збито український Boeing 737

Пасажирський літак Boeing 737-800 авіакомпанії "МАУ", який мав виконати рейс PS752 за маршрутом Тегеран - Київ, було збито 8 січня 2020 року неподалік міжнародного аеропорту ім. імама Хомейні в Тегерані одразу після зльоту. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ять членів екіпажу. Усі вони загинули. Серед загиблих - 11 громадян України (серед них дев'ять членів екіпажу), 82 громадянина Ірану, 63 - Канади, 10 - Швеції, чотири - Афганістану, по три - ФРН і Великої Британії.

День обертання Землі

Щороку 8 січня відзначають День обертання Землі. Цього дня, 1851 року, Жан Фуко, фізик із Франції, створив інструмент, за допомогою якого пізніше закріпив свою теорему про те, що Земля обертається.

Обертання Землі - це обертання навколо власної осі. Земля обертається на схід, у поступальному русі, а якщо дивитися з боку північної полярної зірки, то проти годинникової стрілки. Північний і Південний полюси - це точки, де вісь обертання Землі перетинає її поверхню. Це обертання відповідає за цикл дня і ночі та суттєво впливає на довкілля і умови життя.

Ще цього дня:

1918 – Під час виступу перед членами Конгресу, президент США Вудро Вільсон запропонував Чотирнадцять пунктів - програму мирної перебудови післявоєнного світу, яка мала сприяти закінченню Першої світової війни;

1919 - У с. Ясіня теперішньої Закарпатської Гуцульщини коляда місцевих гуцулів "завершилася" роззброєнням угорської облоги та встановленням української Гуцульської Республіки;

1957 - Боббі Фішер став чемпіоном США з шахів у віці 14 років;

1959 - Французький генерал Шарль де Голль став першим Президентом П'ятої республіки;

1961 - Французи на референдумі проголосували за надання Алжиру незалежності;

1978 - Розгоном великої антиурядової демонстрації в Кумі почалася Ісламська революція в Ірані;

2004 - У Саутгемптоні відбулася церемонія "хрещення" морського суперлайнера "Queen Mary 2", найбільшого на той час у світі.

Церковне свято

8 січня - День пам'яті преподобного Григорія Печерського, який жив у XI столітті.

Преподобний прийняв постриг ченця 3 травня 1074 року в Києво-Печерському монастирі. Він багато читав, був смиренним і володів чудотворним даром - силою молитви. За допомогою слова він міг позбавляти від бісів і напоумляти злочинців. Після розмови з Григорієм вони переосмислювали свої вчинки, каялися і починали нове праведне життя.

Григорій Печерський відомий своїми пророцтвами. Він передбачив поразку у військовому поході князя Ростислава і загибель київського правителя. Григорій попередив військових, коли зустрівся з ними на Дніпрі, але вони лише глузували з нього. Переяславський князь настільки розлютився, що наказав зв'язати преподобного і втопити. Але його пророцтво збулося - цей похід приніс загибель війську і Ростиславу, які потонули, рятуючись від половців.

Преподобного Григорія Печерського поховали в Антонієвих печерах Києво-Печерської лаври. Його мощі й зараз перебувають там.

Іменини: Юхим, Анфіса, Григорій, Олександр, Йосип, Костянтин, Давид.

]]>
7 січня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/99007 ДЕНЬ 683 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 683 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sun, 07 Jan 2024 09:05:03 +0200 7 січня у світі відзначають Міжнародний день програмістів.

В Італії - День прапора, у Гані - День Конституції, у Вірменії - День поминання мертвих, у США - День темпури (страв японської кухні з риби, морепродуктів і овочів, приготованих у клярі), День стародавнього каміння і День - Я більше не збираюся цього терпіти. У Єгипті - День богині Сехмет, у Японії - фестиваль семи трав.

Православна церква України відзначає Собор Івана Предтечі.

Міжнародний день програмістів

Міжнародний день програмістів щорічно відзначають 7 січня. Це свято пов'язано з надзвичайно важливою на сьогодні професією. Люди, які займаються програмуванням, суттєво полегшують наше життя.

Нині IT стала не просто прибутковою, а й надзвичайно важливою справою. Оскільки фахівці цієї сфери працюють в інформаційному та кіберпросторі України, захищають сайти від атак. Також IT-фахівці створюють важливі застосунки для військових, завдяки яким вони знищують ворога.

Перший комп'ютер з'явився в США у 1946 році. Його створили американські вчені, щоб обчислювати балістичні таблиці, надзвичайно важливі для артилерії та авіації.

Ще цього дня:

1927 - Зроблено перший трансатлантичний телефонний дзвінок із Нью-Йорка в Лондон;

1929 - У Нью-Йорку молоко вперше у світі почали продавати в картонних пакетах;

1949 - Університет Південної Каліфорнії в Лос-Анджелесі оголосив про отримання першої фотографії генів;

1949 - Офіційно ліквідовано концтабір у Явожно, заснований постановою Політбюро ЦК ПОРП як транзитний табір для українців, запідозрених у зв'язках з ОУН та УПА, та створений на базі філії німецького концтабору Аушвіц, який перепрофілювали на "табір праці". У 1947-1949 рр. у концтаборі померло або закатовано понад 160 українців;

1953 - Президент США Гаррі Трумен оголосив про наявність у Сполучених Штатів водневої бомби;

1980 - Індіра Ганді знову стає прем'єр-міністром Індії;

1989 - Спадкоємний принц Японії Акіхіто проголошений новим імператором. У Японії настала нова ера Хейсей;

1992 - Португалія визнала незалежність України;

1992 - Телефонна компанія AT&T випустила перший відеотелефон. Він коштував 1499 доларів;

1999 - У Сенаті США розпочалися слухання щодо імпічменту президента Білла Клінтона, якого звинуватили у брехні під присягою щодо стосунків із Монікою Левінські;

2015 - Теракт у Парижі: двоє озброєних ісламських терористів у масках напали на редакцію сатиричного журналу "Charlie Ebdo" і вбили 12 людей. Наступного дня їхні спільники знову вбили невинних. Лише за два дні терористи були оточені загонами поліції і застрелені під час штурму.

Церковне свято

Православна церква України відзначає Собор Івана Предтечі. Свято настає наступного дня після Хрещення. Сьогодні згадують Івана Хрестителя - людину, яка хрестила Ісуса.

У цей період добігають кінця Святки і починається період гулянь і весіль, який називався М'ясоїд. Якщо у Святки було прийнято відпочивати, то на М'ясоїд селяни поверталися до роботи. Молодь починала грати весілля.

За традицією, у свято 7 січня потрібно випити вранці склянку освяченої води, яку набрали в церкві на Водохреща. Тоді протягом року людина буде здоровою та щасливою.

Іменини: Карл, Фелікс, Іван, Афанасій, Василь, Пафнутій.

]]>
6 січня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/98998 ДЕНЬ 682 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 682 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sat, 06 Jan 2024 09:27:16 +0200 6 січня в Україні та в світі відзначають Всесвітній день дітей-сиріт війни.

Цього дня в 2019 році православна церква України отримала томос про автокефалію;

У Польщі та Хорватії - свято Трьох Королів, в Ісландії - Йоль, в Ірландії - Маленьке Різдво, в Італії - Бефана.

Віряни святкують Хрещення Господнє.

Всесвітній день дітей-сиріт війни

ООН обрала дату 6 січня, щоб привернути увагу людей до становища сиріт війни. Міжнародна конвенція про права дітей свідчить, що їхні права мають дотримуватися навіть під час війни.

Діти мають право на захист за будь-яких обставин і на життя в мирній обстановці, навіть якщо дорослі не змогли розумно вирішити свої конфлікти.

Матеріальне становище дітей-сиріт у районах, де тривають конфлікти, залишається вкрай проблематичним, і заклик до держав виправити такий стан справ необхідний.

Нині у світі дуже багато біженців від війни; більше половини з них - діти, і серед них багато сиріт. Вони також страждають від інших наслідків воєнних дій: життя в окупації, покидання рідного дому, втрата друзів, відсутність безперервної освіти, панічні атаки.

День сиріт війни, на жаль, став актуальним і для України. Адже через війну, розв'язану Росією, багато українських дітей стали сиротами.

Ще цього дня:

1928 - Річка Темза, що вийшла з берегів, затопила деякі райони Лондона. 14 людей загинули, водою було залито підвали у Вестмінстері, рів Тауер, у галереї Тейт було пошкоджено 12 картин. Лондон залишився без телефонного зв'язку;

1928 - Уперше в історії багатонаціональних держав Європи в Польщі сформовано виборчий блок національних меншин - представники українських, білоруських, німецьких і єврейських національних партій;

1939 - Німецькі фізики Отто Ган і Фріц Штрассман повідомили про відкриття способу поділу ядер урану під дією нейтронів. Це був перший крок до практичного використання ядерної енергії;

1978 - Уряд Сполучених Штатів повернув Угорщині одну з її реліквій - корону святого Іштвана, що зберігалася в США з часів II Світової Війни;

1992 - Республіка Бурунді та Республіка Джибуті визнали незалежність України;

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Аргентиною;

2015 - Литва зупинила на своїй території мовлення російських державних телеканалів РТР Планета, РенТВ і НТВ-Мир - за спотворення інформації про події в Україні;

2021 - Захоплення Капітолія США прихильниками Дональда Трампа, який програв президентські вибори, і теорії змови QAnon.

Церковне свято

6 січня в церковному календарі - Хрещення Господнє. Останнє свято різдвяно-новорічного циклу. Воно присвячене події, коли Іван Хреститель хрестив Ісуса Христа в річці Йордан. Тоді Сину Божому виповнилося 30 років. Хоча Ісус був безгрішним, але своїм вчинком він показав, що належить до людського роду.

Разом із Хрещенням віряни також святкують Богоявлення Господнє. Дата збігається, але це два різні свята. Коли Ісус Христос вийшов із води, то з небес опустився Святий Дух (голуб) і голос проголосив, що Христос - Син Божий.

Іменини: Андрій, Іван, Лідія, Марія.

]]>
5 січня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/98985 ДЕНЬ 681 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 681 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 05 Jan 2024 09:11:38 +0200 5 січня православна церква вшановує пам'ять мученика Феопемпта і мученика Феони, Водохресний Святвечір.

Ще цього дня:

1918 - УНР випустила в обіг перші українські банкноти з написами українською, польською та мовою ідиш;

1933 - У Сан-Франциско почалося будівництво одного з найбільш відомих у світі мостів Золоті ворота. Завершено будівництво було 1937 року;

1953 - Прем'єра п'єси Семюела Беккета "В очікуванні Годо", найвидатнішої англомовної п'єси ХХ століття;

1968 - Прихід до влади в Чехословаччині Александера Дубчека, що поклав початок "Празькій весні";

1972 - Початок робіт зі створення у США багаторазового транспортного космічного корабля;

1977 - Заарештовано лідерів Української Гельсінської Спілки Миколу Руденка та Олексу Тихого;

1997 - Росія оголосила про виведення військ з території Чечні, що стало формальною ознакою закінчення дворічної невдалої російсько-чеченської війни;

2011 - Кількість інтернет-користувачів у світі сягнула 2 мільярдів;

2019 - Вселенський патріарх Варфоломій підписав у Стамбулі Томос про автокефалію Православної церкви України.

Церковне свято

5 січня в церковному календарі - Водохресний святвечір. Свято, що передує одній із найважливіших подій у житті Ісуса Христа - хрещенню в річці Йордан. Традиційно цього дня встановлено піст. На святковому столі особливе місце займає кутя. У храмах відбувається літургія, після чого священики освячують воду. На столі також обов'язково стоїть непарна кількість страв.

Ще 5 січня вшановують пам'ять мученика Феопемпта. Він був єпископом Нікомідії, міста в Малій Азії, де переслідування християн було особливо жорстоким.

Феопемпт відмовився віддати свої священні книги і принести жертву римському імператору Діоклетіану, за що був засуджений до смерті. Перед смертю він проповідував про Христа і навернув у віру Феона, волхва й астролога.

Феопемпт і Феон були спалені на багатті 303 року.

Іменини: Павло, Наум, Давид.

]]>
4 січня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/98975 ДЕНЬ 680 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 680 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Thu, 04 Jan 2024 08:49:28 +0200 4 січня у світі відзначають Всесвітній день азбуки Брайля, День гіпнозу, День Ньютона.

У США - День спагеті та День хіт-параду.

Православна церква вшановує пам'ять святої мучениці Анастасії.

Всесвітній день абетки Брайля

Дата обрана на честь дня народження її автора, Луї Брайля.

Важко уявити своє життя без можливості читати. На жаль, люди зі слабким зором і ті, хто не бачить, взагалі не можуть насолодитися повноцінним життям. Щоб допомогли подолати цю проблему, було створено алфавіт Брайля. Він являє собою особливі тактильні символи, щоб незрячі люди могли читати нарівні з іншими.

День гіпнозу

Головна мета дня - донесення достовірної інформації про цей незвичайний метод лікування. Коли людина перебуває під гіпнозом, то може виконувати всі дії підсвідомо, позбуваючись своїх страхів і проблем.

День відзначають із 2006 року. Він приурочений до дня смерті Джека Гібсона (Ірландія), який займався лікуванням гіпнозом психосоматичних розладів.

Ще цього дня:

1919 - Рада Східної Галичини ухвалила рішення про приєднання до України;

1919 - Українська Центральна Рада заборонила обіг в Україні російських, німецьких та австрійських грошей;

1948 - Після більш ніж 60 років британської окупації, Бірма (нині М'янма) стаа незалежною федеративною державою;

1985 - В одній із клінік на півночі Лондона народилася дівчинка у першої у світі сурогатної матері;

1992 - Албанія та Узбекистан визнали незалежність України;

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Польщею, Естонією та Китаєм;

2004 - Марсохід "Спірит" здійснює посадку на Марсі;

2004 - Після "революції троянд" у Грузії відбуваються президентські вибори, які виграє Міхеіл Саакашвілі;

2010 рік - Відкрито найвищий хмарочос у світі - Бурдж Дубай.

Церковне свято

Згідно з житієм VI століття, Анастасія була знатною римлянкою, ученицею святого Хрисогона. Її мати Фауста Сирмійська - таємна християнка, виховала доньку в християнській вірі. Свята Анастасія таємно відвідувала в'язнів-християн, які перебували у в'язницях, і доглядала за ними. Після страти свого вчителя, святого Хрисогона, почала мандрувати, щоб допомагати християнам, які зазнавали суворих гонінь. Вона пройшла через Грецію, Македонію; після прибуття до Сирміума була схоплена і після мук спалена на вогні.

Свята Анастасія - одна з семи жінок, за винятком Діви Марії, чиє ім'я внесено до римського канону меси. Ім'я Анастасії занесено також у католицьку літанію всім Святим.

Пам'ять святої Анастасії в католицькій церкві - 25 грудня, у православній - 4 січня.

Іменини: Феодотій, Борис, Федот, Анастасія, Богдана.

]]>
3 січня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/98962 ДЕНЬ 679 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 679 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Wed, 03 Jan 2024 08:34:34 +0200 3 січня у світі відзначають Міжнародний день здоров'я душі й тіла.

Православна церква вшановує пам'ять святого мученика Гордія.

Міжнародний день здоров'я душі та тіла

Це свято - чудова нагода прислухатися до себе.

Століттями існувала концепція гармонії душі й тіла. Існує багато способів, які допомагають її досягти, поліпшити свій добробут і здоров'я. Починати можна зі зміни, наприклад, раціону харчування.

Ще цього дня:

1918 - Одеса проголошує себе "тимчасово вільним містом";

1919 - Українська Національна Рада схвалила постанову про з'єднання Західно-Української Народної Республіки з Українською Народною Республікою в Києві;

1924 - Через два роки після виявлення поховання єгипетського фараона Тутанхамона британська експедиція знаходить головний скарб гробниці - кам'яний саркофаг фараона;

1925 - Беніто Муссоліні оголосив себе диктатором Італії;

1958 - Острівні володіння Британії в Карибському морі об'єднуються у Вест-Індську Федерацію;

1961 - США відкликають дипломатичне визнання уряду Куби і закрили посольство в Гавані;

1990 - Диктатор Панами Мануель Нор'єга здається американським військовим і вивозиться до США;

1992 - Єгипет, Сінгапур, Непал, Малайзія визнають незалежність України;

1992 - Україна встановлює дипломатичні відносини зі США;

1992 - Згідно з Указом Президента України № 29/92 створюють "Державний експортно-імпортний банк України";

1992 - Командувач Чорноморським флотом І. Касатонов підписує наказ про вихід Чорноморського флоту з підпорядкування Генштабу в Москві та підпорядкування ЧФ Міністерству оборони України.

Церковне свято

Гордій народився в місті Кесарія, Каппадокія (нині Туреччина) у III столітті. Був воєначальником римського війська. Настільки сильно вірив у християнство, що пішов з посади і тривалий час жив у пустелі відлюдником. Коли імператор Лікій почав гоніння на християн, Гордій вирішив повернутися з пустелі, щоб допомагати іншим вірянам.

Під час святкування бога Марса, Гордій відмовився вклонитися ідолу. Його схопили, піддали тортурам, але навіть найжорстокіші він прийняв спокійно. Градоначальник побачив, що мученик непохитний, і став спокушати його всілякими нагородами і посадами. Однак Гордій відмовився. Тоді святого стратили.

Іменини: Гордій, Софія.

]]>
2 січня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/98945 ДЕНЬ 678 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 678 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Tue, 02 Jan 2024 08:58:42 +0200 2 січня у світі відзначають День в'язня.

У Грузії - День долі, а в Японії - День щасливих снів, у Швейцарії - День святого Бертольда.

Православна церква України 2 січня за новим стилем вшановує пам'ять римського єпископа Сильвестра. За старим стилем 2 січня віряни вшановують пам'ять священномученика Ігнатія Богоносця і чудотворця Іоанна Кронштадського. Цього дня влаштовують хресний хід і молебень у храмах.

День в’язня

Цей день присвячений усім людям, які за тих чи інших обставин опинились у місцях позбавлення волі.

Ще цього дня:

1936 - Науковці Володимир Зворикін і Джордж Мортон продемонстрували електронну трубку, чутливу до ультрафіолетових та інфрачервоних променів, і пристрій, що перетворював промені на потік електронів. Досягнення вважають одним із найважливіших кроків у розвитку телебачення;

1944 - Перше бойове застосування вертольотів: три машини конструктора Сікорського взяли участь у супроводі британського атлантичного конвою;

1992 - Еквадор, Ефіопія, Лаос, Панама, Греція визнали незалежність України;

1999 - Потужний сніговий ураган на Середньому Заході США. У Чикаго намело снігового покриву на 487 мм за температури -25 °С. Такий удар стихії призвів до загибелі 68 осіб.

Церковне свято

Сьогодні день пам'яті святого папи Римського Сильвестра.

Сильвестр жив на межі III-IV століть. Він народився в Римі, в родині християн. Рано позбувся батька, тому його виховував учитель, пресвітер Квирин. Коли Сильвестр досяг повноліття, то став допомагати мандрівникам. Це були часи гонінь на християн, але Сильвестр не побоявся і прийняв у себе святого сповідника єпископа Тимофія, а після його мученицької смерті поховав його. За це Сильвестра схопили і судили, а потім кинули до в'язниці. Звільнився він лише після смерті градоначальника-язичника.

Коли Сильвестру виповнилося 30, він став священиком, а через 15 років його обрали єпископом Римським. Папа Сильвестр керував Римською Церквою понад 20 років. Помер у глибокій старості.

Іменини: Марк, Сергій, Кузьма, Модест, Василь, Петро.

]]>
1 січня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/98944 ДЕНЬ 677 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 677 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Mon, 01 Jan 2024 08:51:00 +0200 1 січня в більшості країн світу святкують Новий рік.

У Києві оголошено День жалоби за загиблими внаслідок ракетного удару по столиці 29 грудня.

У світі - День миру та День суспільного надбання.

В Італії - День конституції, у Словаччині - День виникнення Словацької республіки, у Танзанії - День висаджування дерев, у Чехії - День відновлення незалежності чеської держави, у Литві - День прапора.

Православна церква вшановує пам'ять преподобного Іллі Муромця, Обрізання Господнє та День святителя Василія Великого.

Новий рік

Новий рік - свято, яке відзначають багато народів відповідно до визнаного календаря.

У більшості стародавніх народів святкування Нового року збігалося з початком відродження природи і відбувалося зазвичай до березня. Усі язичницькі народи ознаменовували його службовими обрядами богам, урочистими приношеннями, а також забавами. Стародавні єгиптяни відзначали початок нового року святом відродження Озіріса. У Стародавній Греції народ і жерці, одягнувши на себе маски, влаштовували на вулицях ходу з піснями й танцями.

В Україні саме в січні найбільше релігійних свят. Це пов'язано з новорічними обрядами і з тим, що взимку люди менше працювали на землі.

День суспільного надбання

День суспільного надбання - дата, коли завершується термін дії авторських прав і твори переходять у суспільне надбання. Юридично цей перехід зазвичай відбувається щороку 1 січня, залежно від законів у різних країнах.

Ще цього дня:

1901 - Проголошено створення Австралійської Співдружності - федерації британських колоній континенту;

1919 - Директорія УНР видала закон про автокефалію Української Православної Церкви;

1928 - Почала виходити газета "Розвиток нації", орган проводу українських націоналістів.

1954 - У США відбувся перший національний кольоровий телеефір;

1983 - "Arpanet" змінила основний протокол з NCP на TCP/IP, що й призвело до появи сучасного інтернету;

1984 - Засновано Industrial and Commercial Bank of China, один із найбільших банків світу;

1992 - Ірак визнав незалежність України;

1994 - Почала діяти НАФТА, найбільша у світі регіональна зона вільної торгівлі (США-Канада-Мексика);

1995 - Розпочала роботу Світова організація торгівлі;

1999 - Запроваджено безготівкове євро (Австрія, Бельгія, Ірландія, Іспанія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Німеччина, Португалія, Фінляндія, Франція, Фінляндія, Австрія);

2002 - Поява готівкового євро;

2007 - Болгарія і Румунія приєдналися до Європейського Союзу; болгарська, ірландська та румунська стали офіційними мовами ЄС (приєдналися до 20 інших мов); у Словенії введено в обіг євро;

2008 - На Кіпрі та Мальті введено в обіг євро;

2009 - У Словаччині введено в обіг євро;

2011 - В Естонії введено в обіг євро;

2014 - У Латвії введено в обіг євро;

2015 - У Литві введено в обіг євро;

2015 - Росія припинила дію двосторонньої секретної угоди зі США в сфері безпеки зберігання збройових урану і плутонію. Згідно з цією угодою, США підтримували безпеку на 18 ядерних об'єктах РФ, допомогли РФ знищити сотні застарілих боєголовок і АПЧ, платили зарплату російським працівникам, навчали персонал та інвестували понад 2 млрд USD;

2023 - У Хорватії введено в обіг євро;

2023 - Ракетний удар Збройними силами України по табору російських мобілізованих солдатів у Макіївці.

Церковне свято

1 січня в церковному календарі - день пам'яті преподобного Іллі Муромця. Він був ченцем Києво-Печерської лаври. Помер близько 1180 року.

Про його життя збереглося мало відомостей. Відомо, що народився він у селянській родині. В юності та дитинстві мав параліч, від якого був дивом зцілений. До постригу був воїном, який прославився чималою силою і своїми подвигами.

Преподобного Іллю Муромця офіційно канонізували 1643 року. Його мощі спочивають у Ближніх печерах.

Іменини: Григорій, Ілля, Тимофій.

]]>
31 грудня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/98943 ДЕНЬ 676 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 676 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sun, 31 Dec 2023 11:10:45 +0200 31 грудня напередодні Нового року відзначають День шампанського, День прийняття рішень. Традиційно в останній день року в багатьох країнах світу проходить Медитація заради миру в усьому світі або Всесвітня година миру.

Православна церква вшановує пам'ять святої Меланії Молодшої.

Медитація заради миру в усьому світі

Молитва вважається своєрідною медитацією. Її можна робити в будь-який час у будь-якому зручному для вас форматі. Уперше таку глобальну медитацію провели 1995 року за ініціативи доктора школи метафізики Барбари О'Гуїнн Кондрон, штат Міссурі, США.

Ще цього дня:

1904 - Уперше масово святкували Новий рік на площі Таймс-Сквер (тоді - Лонгакр) у Нью-Йорку;

1938 - В Індіанаполісі вперше презентували прилад для визначення вмісту алкоголю в крові водіїв через аналіз повітря, яке ті видихали;

1942 - "Бій у Баренцевому морі" або "Новорічний бій" між британськими кораблями арктичного конвою JW-51B і німецькими рейдерами. Слабші британські сили (2 крейсери, 5 есмінців і кілька легкоозброєних суден) відігнали німецьку ескадру (1 лінкор, 1 важкий крейсер, 6 есмінців). Через це Адольф Гітлер відправив у відставку адмірала Редера;

1968 - Перший у світі політ надзвукового пасажирського літака Ту-144;

1989 - У Києві відкрито першу ділянку (1,9 км) 3-ї (Сирецько-Печерської) лінії столичного метрополітену з трьома станціями: "Золоті ворота", "Палац спорту", "Мечникова" (нині "Кловська");

1992 - Припинила існування спільна держава чехів і словаків - Чехословаччина. З 1 січня 1993 року в Європі з'явилися дві нові суверенні республіки - Чеська і Словацька;

2004 - На Тайвані офіційно відкрили хмарочос "Тайбей 101", найвищий на той час у світі - 509 м.;

2009 - У Литві зупинили Ігналінську атомну електростанцію, що працювала з 1983 року.

Церковне свято

Православна церква України 31 грудня за новим стилем вшановує пам'ять святої Меланії Молодшої.

Народилася дівчина в заможній римській родині і ще в дитинстві прийняла християнство. Мріяла присвятити своє життя Богові. Проте батьки видали Меланію заміж за чоловіка, якого вона не кохала. Спочатку дівчина намагалася навернути і його до християнства, але він не захотів. В родині народилося двоє дітей, та вони згодом померли. Лише після цього чоловік також прийняв християнство і почав жити благочестивим життям.

Іменини: Михайло, Петро, Меланія.

]]>
30 грудня - цей день в Україні та в світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/98942 ДЕНЬ 675 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 675 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Sat, 30 Dec 2023 11:00:00 +0200 30 грудня у світі - День глобального планування, День соди, Фестиваль величезних змін в останню хвилину.

У США - День бекону.

Цього дня, 1616 року вийшов друком "Часослов" - перша друкована книга в Києві.

Православна церква вшановує пам'ять Анісії Солунської.

День глобального планування

30 грудня відзначають День глобального планування. Присвячений підбиттю підсумків минулого року і встановленню цілей на наступний.

Цей день заохочує людей вдумливо розглянути свої прагнення і спланувати реальні кроки задля їх досягнення.

Фестиваль величезних змін в останню хвилину

У календарі неофіційних свят передостанній день року ознаменувався проведенням Фестивалю величезних змін в останню хвилину. Багато хто на початку нового року ставить собі за мету досягти певних вершин в прийдешньому році.

Фестиваль мотивує завершити виконання всіх запланованих завдань. У деяких випадках необхідно докласти чимало зусиль і шукати нові шляхи, щоб встигнути реалізувати задумане, адже до кінця року залишається мало часу.

Ще цього дня:

1927 - У Токіо починає діяти перший в Азії метрополітен;

1947 - Під тиском комуністів останній король Румунії Міхай I зрікається престолу;

1964 - Утворено ЮНКТАД (Конференція ООН з торгівлі та розвитку);

1992 - У Сімферополі починає виходити україномовна суспільно-політична та літературна газета "Кримська світлиця";

1993 - Ізраїль і Ватикан встановлюють дипломатичні відносини;

1999 - Верховний Суд України визнає статті кримінального кодексу, що передбачали смертну кару, неконституційними;

2006 - У Багдаді страчують через повішення президента Іраку (1979-2003) Саддама Хусейна.

Церковне свято

Анісія Солунська жила в III столітті. Народилася в заможній сім'ї та здобула гарну освіту. Благочестиве життя полюбилося дівчині ще з ранніх років, тож вона ніколи не пишалася своїми багатствами. Після смерті батьків роздала все своє майно біднякам. Сама ж почала вести подвижницьке життя. Коли імператором став Максиміліан, він почав гоніння на християн. Анісію схопили і кинули до в'язниці, а пізніше вбили мечем.

Іменини: Антон, Данило, Лев, Феодосія, Ярина, Ірина, Марія, Анісія.

]]>
29 грудня: цей день в Україні і світі http://monitor.cn.ua/ua/rest/98932 ДЕНЬ 674 РОСІЙСЬКА АГРЕСІЯ - DAY 674 RUSSIAN AGRESSION Відпочинок article Fri, 29 Dec 2023 08:42:40 +0200 29 грудня - Міжнародний день віолончелі.

В Україні - День інформаційно-медійних структур Міністерства оборони України та Збройних Сил, в Ірландії - День Конституції.

Православна церква вшановує пам'ять Святих немовлят, убитих у Віфлеємі, преподобного Маркелла.

День інформаційно-медійних структур Міноборони України та ЗСУ

Із 2010 року в Україні 29 грудня відзначають День інформаційно-медійних структур Міноборони та ЗСУ, запроваджений для підвищення престижу професії та як подяку за відданість і професіоналізм.

Міжнародний день віолончелі

29 грудня 1876 року в Каталонії народився відомий музикант-віолончеліст Пабло Казальс. Прихильники цього інструменту вважають, що саме його внесок у популяризацію віолончелі був найбільшим.

Пабло Казальс - не лише відомий музикант. Він також займався композиторською та громадською діяльністю. Музична кар'єра розпочалася ще в дитинстві. Коли хлопчикові ще навіть не виповнилося 4 роки, його батько почав навчати його грі на різних інструментах (фортепіано, флейта, скрипка). А ось віолончель з'явилася в його житті лише під час навчання в державній музичній школі (Барселона).

Активна гастрольна кар'єра музиканта почалася у 25 років. Найбільш відомі його роботи - виконання на віолончелі творів Баха.

Відомо, що перша віолончель була створена на початку XVI століття. Це віолончель, яку 1954 року виготовив видатний італійський майстер Андреа Аматі.

Ще цього дня:

1911 - Ігор Сікорський на літаку власної конструкції С-6 встановив світовий рекорд швидкості польоту з двома пасажирами - 111 км/год;

1937 - Набула чинності конституція Ірландії. Ірландська Вільна держава отримала офіційну назву Ейре;

1940 - Лондон зазнав найпотужнішого за весь час 2-ї Світової війни нальоту німецьких бомбардувальників;

1964 - Поставлено під промислове навантаження перший турбогенератор Київської ГЕС;

1989 - Федеральні збори Чехословаччини одноголосно обрали письменника і дисидента Вацлава Гавела президентом країни;

1991 - Незалежність України визнала Народна Республіка Бангладеш;

1992 - Міністерство юстиції України зареєструвало Українську скаутську організацію "Пласт";

1995 - Відкриття метрополітену в Дніпропетровську;

1999 - Конституційний Суд України визнав, що смертна кара суперечить Конституції України;

2008 - Почалася нова "газова війна" Росії проти України.

Церковне свято:

День пам'яті Вифлеємських немовлят

Вифлеємські немовлята - це хлопчики віком до двох років, яких наказав убити цар Ірод, коли дізнався про народження Ісуса Христа. За Євангелієм від Матвія, волхви побачили зірку, що означала прихід нового царя, і пішли шукати його в Юдеї. Ірод, який боявся втратити свій престол, попросив волхвів повідомити йому про місце, де перебуває немовля, щоб він міг вклонитися йому. Але волхви, попереджені Богом уві сні, не повернулися до Ірода, а пішли іншим шляхом. Тоді Ірод розлютився і наказав знищити всіх хлопчиків у Вифлеємі та околицях.

Іменини: Антон, Данило, Лев, Макар, Онисія, Ярина, Ірина, Марія.

]]>