Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: Освіта http://monitor.cn.ua/ Інформ-агенція «Чернігівський монітор» http://monitor.cn.ua/i/sm-logo.png Чернігівський монітор http://monitor.cn.ua/ Кращі з кращих: педагогам області вручили відзнаки конкурсу «Учитель року – 2023» http://monitor.cn.ua/ua/education/95934 Урочистості, присвячені підсумкам першого туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2023», відбулися сьогодні в обласному центрі. Переможців, лауреатів та дипломантів вітали начальник ОВА В’ячеслав Чаус та голова облради Олена Дмитренко. Освіта article Wed, 08 Feb 2023 14:05:23 +0200 Всеукраїнський конкурс «Учитель року» проводиться 28-й рік поспіль, щоб не тільки підвищити престижність професії у суспільстві, а й підтримати креативних педагогів. На жаль, минулого року їхня креативність стала у пригоді при організації освітнього процесу в умовах війни.

    «Читати лекцію з бліндажа, проводити урок, ловлячи Інтернет десь під торговим центром, придумувати нові цікаві форми навчання в укритті чи в суцільному ковідному онлайні – це про українських освітян, — звернувся до зібрання В’ячеслав Чаус. — Направду, для мене ви – герої. Герої не менш важливого для країни фронту. Освітнього фронту. Адже насправді освічена нація – це найбільший страх наших ворогів. І попри все, ви продовжуєте зрощувати саме таку націю.
    Дякую за вашу самовідданість та невтомну працю. Щиро бажаю, аби якомога швидше ви повернулися до класу, без масок та повітряних тривог.
    Дякую і вірю, що ніщо не стане на заваді нових звершень! Успіхів на всеукраїнському етапі!»

Цьогоріч конкурс проходив в онлайн-режимі у номінаціях: «Захист України», «Основи здоров’я», «Початкова освіта» та «Фізична культура».
На Чернігівщині у першому турі взяли участь 107 вчителів, зокрема у фіналі — 18.
Загалом за дев’ять днів конкурсу відбулося п’ять конкурсних змагань у кожній номінації. Не обійшлося без повітряних тривог (їх було 18) та тривалих відключень електроенергії.
    «Багато років не викладаю, однак щоразу тішуся змозі поспілкуватися з колегами. Сьогодні маю за честь вітати кращих з кращих. Дякую організаторам, що попри всі обставини, не порушили традицій і таки провели конкурс», — наголосила Олена Дмитренко.
Переможцями обласного етапу конкурсу стали:
у номінації «Захист України» — Григорій МУРАВКО, учитель Петрівського ліцею Сновської міської ради Корюківського району;
у номінації «Основи здоров’я» — Альбіна ЧМИГАЛЬОВА, учитель Новгород-Сіверської гімназії № 1 ім. Б. Майстренка Новгород-Сіверської міської ради;
у номінації «Початкова освіта» — Оксана КАЛЮЖНА, учитель Чернігівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 Чернігівської міської ради;
у номінації «Фізична культура» — Ярослав БОНДАРЕВСЬКИЙ, учитель Сновського ліцею №1 Сновської міської ради Корюківського району.

Окрім вітань та дипломів, переможці, лауреати та дипломанти отримають грошову винагороду.
Зазначимо, що через війну освітня сфера Чернігівщини зазнала величезних втрат. Так, пошкоджено 70 закладів загальної середньої освіти, три — повністю зруйновано. З-за кордону досі не повернулися понад 9 тисяч учнів та близько 200 вчителів.

А ще 93 заклади загальної середньої освіти Корюківського, Новгород-Сіверського та Чернігівського районів — на відстані 40 км від кордону з російською федерацією та республікою білорусь. Мова про 13,5 тисячі учнів та учениць, які через реальну загрозу ворожих обстрілів не мають можливості навчатися очно. З 1 вересня освітній процес тут триває лише в дистанційній формі.

Втім, попри труднощі, завдяки спільним зусиллям, зокрема міжнародних партнерів, чимало зроблено для відновлення пошкоджених об’єктів. На сьогодні вже відремонтовано 43 школи, ще у 15 закладах роботи тривають.

Крім того, для якісної організації освітнього процесу з початку навчального року отримано понад п’ять тисяч ноутбуків. Також до закладів освіти області надійшло майже 1,5 тисячі одиниць комп’ютерного обладнання (в тому числі 1000 планшетів для учнів 40-кілометрової зони та закладів обласного підпорядкування).

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

]]>
Стартує перший тур всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2023» http://monitor.cn.ua/ua/education/95796 23 січня 2023 року розпочинається перший тур всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2023». Цьогоріч конкурс проводиться в таких номінаціях: «Захист України», «Основи здоров’я», «Початкова освіта», «Фізична культура». Освіта article Mon, 23 Jan 2023 10:39:16 +0200   На виконання наказу Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації від 23 грудня 2022 року № 211 «Про проведення першого туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2023» конкурс проводиться дистанційно з дотриманням законодавства України в частині забезпечення заходів безпеки, пов’язаних із запровадженням правового режиму воєнного стану в Україні, та запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
У номінаціях «Основи здоров’я», «Початкова освіта», «Фізична культура» перший тур буде проведено в два етапи:
відбірковий – 23 січня - 30 січня 2023 року;
фінальний – 30 січня - 03 лютого 2023 року.
На відбірковому етапі учасники змагатимуться у конкурсних випробуваннях: «Тестування» та «Практична робота» у номінації «Початкова освіта»; «Тестування», «Майстер-клас» – у номінації «Фізична культура», «Тестування», «Майстер-клас» та «Практична робота» – у номінації «Основи здоров’я».
На фінальному етапі – «Майстер-клас», «Методичний практикум» та «Урок» у номінації «Початкова освіта»; «Практична робота», «Методичний практикум» та «Урок» у номінації «Фізична культура»; «Методичний практикум» та «Урок» – у номінації «Основи здоров’я».
У номінації «Захист України» перший тур відбудеться в один етап (23 січня - 31 січня 2023 року), під час якого проводяться конкурсні випробування: «Тестування», «Майстер-клас», «Практична робота», «Методичний практикум» та «Урок».
         Конкурсні випробування оцінюватиме фахове журі, у складі якого науково-педагогічні працівники Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського, Національного університету «Чернігівська політехніка», Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою та досвідчені вчителі-практики – переможці (лауреати) всеукраїнського конкурсу «Учитель року» попередніх років.
Результати конкурсу будуть розміщені на сайті Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д. Ушинського у розділі «Учитель року – 2023» https://choippo.edu.ua/?page_id=39721


Управління освіти і науки облдержадміністрації

]]>
На Чернігівщині розпочався ІІІ етап всеукраїнських учнівських олімпіад http://monitor.cn.ua/ua/education/95753 15 січня в області стартував ІІІ етап всеукраїнських учнівських олімпіад із навчальних предметів. Під час воєнного стану в Україні олімпіади проводяться в змішаній (очній та дистанційній) формі. Освіта article Tue, 17 Jan 2023 10:38:17 +0200 Традиційно відкривається обласний етап змагань Всеукраїнською олімпіадою з української мови та літератури. Участь у ній взяли 42 учні закладів загальної середньої освіти з 11 територіальних громад області та трьох закладів обласного підпорядкування: Чернігівського обласного наукового ліцею, Ніжинського обласного педагогічного ліцею та Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою.

Усі завдання спрямовані на формування мовної компетентності здобувачів освіти.

Інтелектуальне змагання проведено з дотриманням всіх заходів безпеки в умовах воєнного стану, в тому числі — наявність укриття в приміщеннях, де виконувалися завдання.

За повідомленням Управління освіти і науки
Чернігівської обласної військової адміністрації

 

]]>
Розпочався ІІІ етап Всеукраїнських учнівських олімпіад із навчальних предметів http://monitor.cn.ua/ua/education/95745 15 січня 2023 року в області розпочався ІІІ етап Всеукраїнських учнівських олімпіад із навчальних предметів. Під час дії правового режиму воєнного стану в Україні олімпіади проводяться в змішаній (очній та дистанційній) формі. Освіта article Mon, 16 Jan 2023 10:14:20 +0200 Начальник Управління освіти і науки облдержадміністрації Юрій Музика в онлайн-зверненні привітав обдаровану учнівську молодь Чернігівщини з початком проведення ІІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад із навчальних предметів. Юрій Володимирович побажав всім учасникам випробувань натхнення, творчого й інтелектуального зростання, добробуту та здоров’я.

Традиційно відкривається обласний етап змагань Всеукраїнською олімпіадою з української мови та літератури.

За рейтингом загальна кількість учасників обласного етапу Всеукраїнської учнівської олімпіади з української мови та літератури  становила 72 учні 8-11 класів, за заявками – 47, фактично в змаганнях взяли участь 42 здобувачі освіти закладів загальної середньої освіти з 11 територіальних громад області та 3 закладів освіти обласного підпорядкування – Комунального закладу «Чернігівський обласний науковий ліцей» Чернігівської обласної ради, Ніжинського обласного педагогічного ліцею Чернігівської обласної ради, Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою.

Завдання олімпіади спрямовані на формування мовної компетентності здобувачів освіти.

Інтелектуальне змагання проведено з дотриманням всіх заходів безпеки в умовах воєнного стану, учні виконували завдання в приміщеннях закладів, у яких обладнано укриття.

 

Управління освіти і науки облдержадміністрації

]]>
36 вчителів початкових класів з Чернігівщини успішно пройшли сертифікацію-2022 http://monitor.cn.ua/ua/education/95735 Попри повномасштабну війну, сертифікація вчителів початкових класів 2022 року відбулася. Освіта article Fri, 13 Jan 2023 13:57:03 +0200  Оцінювання професійних компетентностей учасників проходило, як і два попередні роки, в онлайн-режимі. Особливістю сертифікації стало використання цифрових технологій, зокрема інформаційно-аналітичної системи EvaluEd.

Участь в сертифікації взяли 1 983 педагоги із 1 462 закладів освіти. Успішно склали незалежне тестування і були допущені до участі в наступних етапах 1 335 учителів. Кожна область мала свою квоту учасників. Для Чернігівщини – 60 осіб. І не зважаючи на те, що з 24 лютого Чернігівщина перебувала в зоні активних бойових дій, кількість зареєстрованих в Чернігівській області — 59. З них успішно пройшли незалежне тестування 42 педагоги. Всі ж етапи сертифікації здолали 36 (61% з-поміж зареєстрованих) вчителів початкової школи із 17 територіальних громад області. Найбільша кількість сертифікованих учителів у Прилуцькій (6), Чернігівській (5) та Ріпкинській (3) громадах.

Відповідно до чинного законодавства сертифікат дійсний три роки й дає право вчителеві на надбавку до заробітної плати у розмірі 20 відсотків, а також право на позачергову атестацію педагога.

У 2023 році Міністерство освіти і науки України планує поширити сертифікацію на інші категорії педагогічних працівників, розпочавши пілотування процедур для вчителів базової середньої освіти – мовно-літературної й математичної освітніх галузей.

За повідомленням Управління освіти і
науки Чернігівської ОВА

]]>
Робочий візит начальника Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації Юрія Музики до закладів позашкільної освіти http://monitor.cn.ua/ua/education/95711 10 січня 2023 року Юрій Музика, начальник Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації, з робочим візитом відвідав два профільні заклади позашкільної освіти обласного підпорядкування – Чернігівську обласну станцію юних натуралістів та Центр національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді, які є центрами методичної роботи та організаційно-масових заходів за відповідним напрямом. Освіта article Wed, 11 Jan 2023 10:55:00 +0200 Під час перебування у Чернігівській обласній станції юних натуралістів з Людмилою Трегубовою, директором закладу, обговорено проблемні питання щодо створення безпекових умов під час організації освітнього процесу, оглянуто матеріально-технічну базу станції. Начальником Управління відвідано еколого-просвітницьку стежку «Природа - наш дім», кабінети біології, лісництва, флористики, кімнату-музей бережливого ставлення до хліба, куточок живої природи, в актовій залі – виставку робіт учасників творчих конкурсів за еколого-натуралістичним напрямом. Також під час гурткового заняття Юрій Музика мав можливість поспілкуватися з вихованцями закладу.

У рамках робочого візиту до комунального позашкільного навчального закладу «Центр національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді» з Петром Степовиком, директором закладу, обговорено проблемні питання щодо діяльності Центру в умовах воєнного стану, оглянуто матеріально-технічну базу, а саме: кабінети краєзнавства, психолога, полігон для занять зі спортивного туризму, виставку робіт учасників обласної краєзнавчо-патріотичної акції учнівської молоді «Від роду і до роду збережем традиції народу», відвідано заняття гуртківців у спортивному класі з боулдерінгу.

За відсутності власного укриття відвідані позашкільні заклади уклали угоди про оренду щодо перебування учасників освітнього процесу в перевірених укриттях, що знаходяться поруч.

 

Управління освіти і науки Чернігівської облдержадміністрації

]]>
У школі на Шерстянці вдалося завершити проєкт, розпочатий ще до 24 лютого 2022-го http://monitor.cn.ua/ua/education/95691 Модернізований харчоблок. Так відтепер виглядає обідня зона в школі на Шерстянці. Тут вдалося закінчити реалізацію проєкту, розпочатого ще до широкомасштабного вторгнення російської федерації на територію України.  Освіта article Mon, 09 Jan 2023 17:08:04 +0200  — З моменту будівництва школи, з 1994-го року як вона почала функціонувати, в їдальню ніхто нічого не вкладав. І, крім фізичного, ще й багато чого морально застаріло. Тому все було повністю змінено та відновлено. Тут відтепер працюватиме обладнання, якого немає в жодній школі. Це як взірець того, що хотілося б робити надалі, — говорить начальник Управління освіти ЧМР Василь Білогура.

Обладнання станом на 24 лютого 2022 року вже було закуплено і знаходилося в школі. І попри те, що навчальний заклад пошкодило російськими снарядами, його все ж вдалося вберегти

    — Звісно були дуже великі переживання у співробітників навчального закладу за його збереження і дякую їм, що все повністю збережено. Сьогодні ми маємо можливість його  встановити і діти будуть ним користуватися,   — висловив слова вдячності начальник Управління освіти.

Модернізувати харчоблок вдалося завдяки співфінансуванню з державного та міського бюджетів.  Тут замінили абсолютно все, починаючи від електропроводки, системи водопостачання та водовідведення і закінчуючи закупівлею нової техніки та кухонного приладдя.

Роботи ще не завершені, тут планують розфарбувати стіни, а сам простір розбити на так звані зони, щоб використовувати  не лише як їдальню, а й, наприклад, місце для зустрічей старшокласників.

Разом з тим, їдальня вже починає працювати.

— З державного бюджету ми отримали 2,7 млн грн на закупівлю обладнання. Ремотні роботи проводилися коштом міського бюджету,  це ще близько 4 млн грн. Разом 6,7 млн грн, — повідомив Василь Білогура.

Пресслужба Чернігівської міської ради

]]>
Двоє юних дослідників із Чернігівщини отримуватимуть стипендії Президента України http://monitor.cn.ua/ua/education/95600 За високі результати, досягнуті у ІІІ етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України у 2022 році, стипендії Президента України призначено двом дослідникам із Чернігівської області — Сергію Бартошу та Ярославі Мажузі. Освіта article Tue, 27 Dec 2022 11:02:44 +0200 Сергій презентував свій проєкт «Створення плотера на основі мікроконтролера Arduino» в науковій секції «Комп’ютерні системи та мережі» (науковий керівник — учитель інформатики прилуцького ліцею № 6 Станіслав Бурдюг).

Ярослава ж вразила членів журі дослідженням, узагальненим в роботі «Повсякденне життя сільської дитини у 1953–1964 рр. (за матеріалами Чернігівщини)» (наукова секція «Історія України»). Попри популярність теми у працях науковців, повсякденне життя дітей у 1953–1964 рр. уперше стало об’єктом дослідження. Науковий керівник — кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України, археології та краєзнавства НУ «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка Олена Гринь.

Юні дослідник та дослідниця навчаються на першому курсі: Сергій — в Національному авіаційному університеті (випускник прилуцького ліцею № 6), Ярослава — в НТУ «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» (випускниця Чернігівського обласного наукового ліцею та обласного комунального позашкільного навчального закладу «Чернігівська МАН учнівської молоді»).

За повідомленням Управління освіти і науки
Чернігівської обласної військової адміністрації

]]>
Підведено підсумки другого туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2022» http://monitor.cn.ua/ua/education/95572 Від 05 до 16 грудня відбувся другий тур всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2022» у номінаціях «Мистецтво» та «Інформатика». Освіта article Thu, 22 Dec 2022 11:04:08 +0200 Вітаємо лауреата та дипломанта другого туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2022» у номінаціях «Мистецтво» та «Інформатика»!
Маричевська Юлія Ігорівна, учитель музичного мистецтва Прилуцької загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 14 Прилуцької міської ради Чернігівської області, - лауреат другого туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2022» у номінації «Мистецтво».
Юлія Ігорівна важливу роль відводить формуванню ціннісного ставлення до творів мистецтва, розвитку смаків школярів та їх здатності орієнтуватися у мистецькому просторі, що реалізується через активізацію художньо-творчої діяльності, сприймання музичних творів та їх художньо-педагогічний аналіз.
На думку вчителя, опора на знання музичного мистецтва, розуміння сучасних тенденцій його розвитку, орієнтація у стилях і жанрах популярної музики дозволяє їй бути справжнім провідником у безмежному мистецькому середовищі. Її учні отримують задоволення від навчання і з нетерпінням чекають на кожен урок.

Хрол Наталія Петрівна, учитель інформатики загальноосвітньої спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів фізико-математичного профілю № 12 м. Чернігова, - дипломант всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2022» у номінації «Інформатика».
Наталія Петрівна – педагог за покликанням, досконало володіє теорією та методикою викладання інформатики. Високий професійний рівень, знання сучасної дидактики дає їй змогу постійно вдосконалювати освітній процес відповідно до сучасних вимог, зробити його цікавим та ефективним. Вона дає учням ґрунтовні знання з інформатики, формує уміння і навички ефективного використання сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, виховує культуру мислення та основи інформаційної культури, майстерно поєднує доступність й науковість навчання.
 

]]>
ЮНІСЕФ та Олександр Педан провели квест зі школярами Чернігова http://monitor.cn.ua/ua/education/95524 ЮНІСЕФ та ГО UMind у межах ініціативи “Спільно до навчання” провели інтерактивні зустрічі для місцевих учнів під назвою “НеЛекції” та квест. Разом із Олександром Педаном, який став нелектором заходу, школярі дізналися більше про мінну безпеку, ментальне та фізичне здоров’я і важливість освіти зокрема. Освіта article Thu, 15 Dec 2022 11:15:03 +0200 Спершу НеЛекція від Олександра Педана, під час якої дозволено знімати stories в Instagram і не ставлять оцінок, а після ігровий квест для засвоєння інформації. Такі цікаві та, головне, корисні заходи за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) провели вже у тринадцяти містах України, серед яких і Чернігів. Їхня мета - у легкій, доступній та інтерактивній формі поговорити з учнями на важливі теми. Пояснити школярам, чому важливо продовжувати навчатися під час війни, що не потрібно залишатися зі своїми страхами і тривогами наодинці, як спорт допоможе їм боротися зі стресом та що таке мінна безпека..

“Кожна дитина, навіть у сьогоднішніх умовах, повинна мати доступ до якісної і безпечної освіти, — переконаний Мурат Шахін, голова представництва Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні. — Важливо обрати зручний для себе формат навчання — офлайн, онлайн чи змішаний. З цим меседжем команда проєкту  власне і їде до школярів і їхніх батьків. Ми хочемо донести, що, навчаючись, діти не лише отримають базові знання з географії, історії чи образотворчого мистецтва. Навчання дасть їм набагато більше — острівок безпеки, який був у них до повномасштабної війни, підтримку, спілкування з однолітками та фізичну активність”.

“Ми назвали наш захід фаново НеЛекції, тому що вони першочергово були організовані для дітей. Це освітній захід, але без жодного домашнього чи контрольного завдання. Ми акцентували увагу на таких важливих сьогодні темах, як  безпека під час повітряних тривог і мінна безпека, важливість навчання та зручні для цього формати, вакцинація, ментальне та фізичне здоров’я учнів. А зафіналили наші НеЛекції квестом, на якому школярі мали змогу засвоїти інформацію в ігровій формі”, — розповідає Олександр Педан.

Телеведучий ділиться, мета заходів — створити майданчики для комунікації між учнями, їхніми батьками та представниками освіти. Бо крім частини НеЛекцій для дітей, була проведена і дискусійна частина для дорослих.

“Як батько, я свідомий того, що сьогодні існує чимало сумнівів, хвилювань і запитань. Як школа буде освітлювати бомбосховище, якщо при повітряній тривозі вимкнуть світло? Що робити з домашніми завданнями в темряві? Як відбуватиметься і чи відбуватиметься навчання взимку? Всі ці запитання батьки мали змогу поставити безпосередньо представникам освіти на дискусійній частині заходу, яку ми провели після НеЛекцій”, — каже Олександр Педан.

Чернігів став одним із міст, куди завітав телеведучий в межах проєкту “Спільно до навчання”. Позаду були Полтава, Миргород, Олександрія, Кропивницький, Рівне, Луцьк, Львів, Хмельницький, Вінниця, Одеса, Чернігів та Кременчук. Загалом інтерактивні зустрічі відвідали вже більше 3000 осіб. З ціллю безпеки заходи не анонсують, але охочі відвідати їх можуть звертатися за детальнішою інформацією до місцевих департаментів освіти.

Проєкт реалізує ГО UMind у рамках СПІЛЬНО — програми Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) для підтримки сімей з дітьми, які постраждали від війни. Програма СПІЛЬНО об’єднує зусилля ЮНІСЕФ з урядом, місцевими органами влади, громадським сектором та бізнес-партнерами заради кожної дитини в Україні.

]]>
Підсумки реалізації проєкту «Мир у цифровий час» у Чернігівській області http://monitor.cn.ua/ua/education/95498 6 грудня 2022 року в Національному університеті «Чернігівська політехніка» громадською організацією «Центр гендерної освіти» було проведено круглий стіл, присвячений підведенню підсумків проєкту «Програма з розширення можливостей заради відновлення порозуміння для лідерів громад в Україні «Мир у цифровий час»». Освіта article Wed, 07 Dec 2022 14:00:00 +0200 З вітальним словом до учасників заходу звернулась проректорка з науково-педагогічної  роботи та соціального розвитку НУ «Чернігівська політехніка» Мельник Ольга, яка подякувала ЗСУ та підкреслила, що реалізаціє проєкту стала свідченням синергії  Університету, громадського сектору та влади в напрямку соціальної згуртованості громад та реалізації молодіжних громадських ініціатив.

Результати реалізації проєкту презентували координаторка проєкту в Чернігівській області, завідувачка кафедри філософії і суспільних наук НУ «Чернігівська політехніка» Шакун Наталія, а також амбасадори/ки.

У заході взяли участь Голуб В'ячеслав, заступник директора Департаменту сім'ї, молоді та спорту Чернігівської обласної державної адміністрації - начальник управління у справах сім'ї та молоді, Нагорна Надія, декан факультету соціальних технологій, оздоровлення та реабілітації НУ «Чернігівська політехніка», Стельмах Оксана, журналістка, інформ-агенція «Чернігівський монітор», Ніколенко-Баєва Анна, голова громадської організації «Асоціація демократичного розвитку», Чепурна Ганна, кандидатка психологічних наук, доцентка кафедри креативних індустрій і соціальних інновацій, керівниця Центру гендерної освіти, Ліхута Олександр, голова Студентської ради НУ «Чернігівська політехніка».

Учасники круглого столу обговорили рекомендації до місцевої влади щодо покращення основ відновлення й імплементації Національного плану дій з виконання резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека», поділилися враженнями від участі в проєкті та баченням механізмів співпраці задля посилення соціальної згуртованості й розширення можливостей молодих лідерів громад в Чернігівській області.
 
Проєкт виконується у співпраці з громадською організацією «Фундація прав людини» та фінансується Інститутом зовнішніх культурних зв’язків (IFA) коштами Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина.

#PeaceInDigitalEra
#МируЦифровийЧас
#ФундаціяПравЛюдини
#HumanRightsFoundation
#ChePolytech
#ЦентрГендерноїОсвіти

]]>
У двох громадах Чернігівщини триває впровадження всеукраїнського проєкту «Вихователь безпеки» http://monitor.cn.ua/ua/education/95453 У Ніжинській та Корюківській громадах області стартує пілотний проєкт «Вихователь безпеки у учнівському середовищі». Кандидати у вихователі безпеки вже пройшли навчання у м. Львові та наразі повернулися на свої робочі місця. Освіта article Tue, 06 Dec 2022 21:11:03 +0200 Сьогодні у Ніжинській ТГ відбулося знайомство вихователя безпеки з учнями та адміністрацією навчальних закладів. До заходу долучилися співробітники ювенальної превенції та працівники ДСНС.
Вихователь безпеки буде співпрацювати з трьома навчальними закладами громади:
ніжинською гімназією № 2, ніжинською ЗОШ І-ІІІ ступенів № 7 та навчально-виховним комплексом №16 «Престиж».
Під час відвідування у закладах освіти перевірили укриття, провели робочі наради з організації та втілення взаємодії у превентивній роботі між вихователем безпеки, поліцією та ДСНС.
Нагадаємо, що у жовтні цього року в Головному управлінні Нацполіції в Чернігівській області поліцейські, рятувальники, освітяни та представники місцевого самоврядування підписали Меморандум про співпрацю і взаємодію з питань безпеки в освітньому середовищі.

]]>
Обласна школа керівника "Публічна бібліотека: сучасні виклики та орієнтири розвитку" http://monitor.cn.ua/ua/education/95429 30 листопада у форматі онлайн на платформі ZOOM відбулася обласна школа керівника "Публічна бібліотека: сучасні виклики та орієнтири розвитку", яку щорічно організовує Чернігівська ОУНБ ім. В. Г. Короленка як методичний центр області. Освіта article Fri, 02 Dec 2022 17:10:28 +0200 Попри всі виклики для бібліотек та війну цей рік не став винятком, адже бібліотеки – це інформаційні центри громад у будь-який час.
  У заході взяли участь близько 40 представників бібліотек та відділів культури області. Значна частина не змогла приєднатися до зустрічі у зв'язку з вимкненням світла.
  Відкрила семінар, окреслила напрями роботи бібліотек в умовах війни та розповіла про звітність начальниця відділу культурного розвитку Департаменту культури і туризму, національностей та релігій Чернігівської ОДА Тетяна Мірошниченко.
  Учасників заходу привітала директорка Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка Інна Аліференко. Пані Інна наголосила на важливості роботи бібліотек в умовах війни, розповіла про їх підтримку, про поповнення бібліотечних фондів. Також Інна Михайлівна не оминула увагою дискусійну панель з польськими колегами, що відбулася напередодні, на якій бібліотеки Чернігівщини представили свій досвід роботи, розповіли про залучення користувачів та популяризацію читання й дізналися про те, як ця робота ведеться у Польщі.
  До вітального слова приєдналася директорка Чернігівської обласної бібліотеки для дітей Тамара Клюй. Пані Тамара коротко охарактеризувала діяльність бібліотек для дітей у поточному році та акцентувала увагу на важливості проведення конкурсів і заходів для дітей.
  До семінару долучилися представниці Національної бібліотеки України ім. Ярослава Мудрого: завідувачка науково-методичного відділу Світлана Кравченко та головна бібліотекарка цього ж відділу Людмила Лагута. Київські колеги розповіли про планування та звітність, зокрема про нові виклики, які готує звітний період для бібліотек, організацію роботи бібліотек як пунктів незламності, роботу з новими групами користувачів – таких як волонтери, учасники бойових дій, внутрішньо переміщені особи. Пані Людмила наголосила на важливості врахування інтересів та потреб громади в сучасних умовах при плануванні роботи бібліотеки.
  Продовжила тему звітності заступниця директорки з наукової та інноваційної діяльності Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка Вікторія Примак. Пані Вікторія детально ознайомила присутніх з мережею області, акцентувала увагу на помилках при подачі звітності й підготовці до звітного періоду. Адже саме ці питання актуальні, оскільки багато бібліотек Чернігівщини постраждали від воєнних дій на території області й потребують підрахунків збитків та втрат фондів.
  Продовжила тему планування завідувачка науково-методичного відділу Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка Катерина Райхіль, нагадавши про використання календарів, типових норм часу, розрахунок робочого часу при плануванні.
  Завідувачка відділу методології бібліотечної роботи з дітьми Чернігівської обласної бібліотеки для дітей Наталія Шеша розповіла про особливості планування роботи з дітьми, конкурси й заходи, заплановані в роботі бібліотек для дітей на наступний рік.
  Огляд видавничої продукції бібліотек області представила провідна бібліотекарка науково-методичного відділу Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка Ольга Шурубенко. Пані Ольга звернула увагу на типи та жанри видань, їх структуру, оформлення, підкреслила переваги видавничої продукції та поінформувала про її недоліки, порадила список ДСТУ й видань для ознайомлення при роботі над видавничою продукцією.
  Важливе місце в роботі бібліотек Чернігівщини посідає обласний обмінний фонд Чернігівської ОУНБ ім. В. Г. Короленка, адже через нього книгозбірні області отримують літературу та поповнюють фонди. Головна бібліотекарка обласного обмінного фонду Олена Костенко коротко розповіла про правила оформлення супровідних документів при отриманні книг.
  У другій частині занять школи керівника бібліотеки області представили свій досвід роботи та розповіли про зміни в їх діяльності. Зокрема, завідувачка відділу бібліотечної роботи та народних ремесел Центру культурних послуг Куликівської селищної ради Інна Янголь розповіла про реорганізацію Куликівської публічної бібліотеки у відділ при Центрі культурних послуг, окреслила переваги й недоліки цих змін. Для присутніх тема виявилася актуальною та викликала певні запитання, на які пані Інна дала відповіді.
  Цікавим досвідом поділилася бібліотекарка Коропської публічної бібліотеки Світлана Матвієнко, розповівши про співпрацю з місцевим радіо як дієвий спосіб залучення користувачів і популяризації бібліотеки та читання. Адже широка аудиторія може почути огляди книг, які є в бібліотеці, твори місцевих авторів, маловідомі факти про відомих людей та події. А бібліотекарка Тростянецької бібліотеки-філії Тетяна Кузьменко розповіла про творчі майстер-класи, акцію "Благодійник-чарівник", проєкти "Перезавантаження", "Жива бібліотека", які реалізовує у книгозбірні. Пані Тетяна поділилася секретами залучення користувачів та становлення бібліотеки як культурного центру громади.
  Цьогорічна школа керівника пройшла насичено. Було обговорено важливі питання: звітності та планування, роботи над видавничою продукцією, отримання книг з обласного обмінного фонду. Крім того учасники почули цікаву та корисну інформацію про важливий, креативний, новий для себе досвід роботи інших бібліотек. На завершення зустрічі Інна Аліференко підбила підсумки проведеного заходу й побажала всім плідної роботи в бібліотеках, миру та перемоги.

За додатковою інформацією звертатися:
Катерина Райхіль, завідувачка науково-методичного відділу

]]>
Про Всеукраїнський конкурс творчих робіт «Національно-патріотичне становлення молоді» http://monitor.cn.ua/ua/education/95378 Інститут політико-правових та релігійних досліджень з нагоди відзначення Дня Соборності України проводить Всеукраїнський конкурс творчих робіт «Національно-патріотичне становлення молоді» (далі – Конкурс). Освіта article Tue, 29 Nov 2022 11:22:33 +0200 Конкурс проводиться за підтримки:

Міністерства молоді та спорту України,
Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти,
Національної академії педагогічних наук України,
Європейської культурної асамблеї,
Київської міської державної адміністрації,
Київського військового ліцею імені Івана Богуна,
Київської міської організації Національної спілки письменників України,
Київської міської організації Союзу юристів України,
Київського академічного театру українського фольклору «Берегиня»,
Українського фонду культури ім. Бориса Олійника,
Видавничої організації «Юрінком Інтер»,
Ради молодих юристів України,
Вишгородського історико-культурного заповідника,
Всеукраїнського товариства «Знання» України,
Малої академії наук України,
Державного спеціалізованого видавництва художньої літератури «Дніпро»,
Загальнонаціональної правової газети «Юридичний вісник України»,
Української асоціації видавців і книгорозповсюджувачів.

Метою Конкурсу є підтримка обдарованої молоді; підвищення рівня обізнаності про історію становлення України, створення умов для її творчого зростання.

Пріоритетні напрямки Конкурсу:
- зміцнення національної єдності;
- консолідація українського суспільства;
- відновлення і збереження історичної пам’яті українського народу;
- національно-патріотичне виховання молоді;
- суспільний діалог задля національної ідентичності;
- героїчне протистояння Українського народу;
- свобода світогляду, віросповідання та капеланство;
- інша тематика, виходячи з пріоритетних напрямків.
 

До участі у Конкурсі запрошуються: учні, члени Малої академії наук України, студенти закладів вищої освіти, аспіранти закладів вищої освіти та наукових установ України, молодь, інші зацікавлені особи.
 Конкурс проходить та триватиме до  22 січня 2023 року.
Прийом конкурсних робіт забезпечується до 06 січня 2023 року.
Оцінювання конкурсних робіт експертною радою – до 18 січня 2023 року.

Оголошення переможців – 22 січня 2023 року.

Конкурсні роботи разом з заявкою направляються на електронну адресу Інституту політико-правових та релігійних досліджень (e-mail: institute2014@ukr.net) із зазначенням у темі повідомлення «На Конкурс».

 Оргкомітет: Герасименко Олександр Олександрович, організатор.
Додаткова інформація: www.facebook.com/institute2015, institute2014@ukr.net  та у Положенні

]]>
Скасовано рішення про ліквідацію п’яти шкіл на Чернігівщині http://monitor.cn.ua/ua/education/95353 Господарським судом Чернігівської області задоволено позови прокурорів про визнання незаконними та скасування рішень органів місцевого самоврядування про ліквідацію п’яти загальноосвітніх шкіл у Корюківському та Прилуцькому районах. Освіта article Fri, 25 Nov 2022 10:05:06 +0200 Завдяки активній правовій позиції прокурора судом підтверджено обґрунтованість доводів щодо протиправності вказаних рішень, оскільки при їх прийнятті допущені порушення вимог законодавства про освіту. А саме, неналежним чином дотримано процедуру громадського обговорення проєктів цих рішень з метою врахування думки громади. Порушено порядок оприлюднення та терміни вирішення питань про ліквідацію навчальних закладів, з урахуванням внесених змін до ст. 32 Закону України «Про повну загальну середню освіту».

Результатом вжиття заходів прокурорського реагування стало припинення порушень принципу доступності освіти, гарантованого  Конституцією України, обмежень доступу дітей до початкової та базової середньої освіти за місцем їх проживання.

Пресслужба Чернігівської обласної прокуратури
 

]]>
Проведення Всеукраїнського науково-технологічного онлайн хакатону «Розумне та безпечне місто» http://monitor.cn.ua/ua/education/95333 01-02 грудня 2022 року відбудеться Всеукраїнський науково-технологічний онлайн хакатон «Розумне та безпечне місто» - Національний відбір І Міжнародного науково-технологічного хакатону «Місто майбуття», який проведе КПНЗ «Киівська Мала академія наук учнівської молоді». Освіта article Wed, 23 Nov 2022 09:39:54 +0200 Онлайн хакатон продемонструє, як юні науковці, студенти здатні запропонувати рішення поточних проблем сучасного міста, які оцінюватимуть провідні фахівці та експерти з урбаністики та сучасних інформаційних технологій та провідних компаній. Проблемні питання, які будуть запропоновані учасникам, охоплюють місцеві, поточні складнощі, з якими стикаються всі мешканці сучасних міст.

До участі у заході запрошується учнівська молодь віком 13 – 19 років:
    здобувачі освіти закладів загальної середньої освіти 6 – 11 класів;
    здобувачі освіти закладів професійної (професійно-технічної) освіти;
    здобувачі освіти закладів фахової передвищої освіти;
    студенти 1-2 курсів закладів вищої освіти.

Для участі у змаганні учасники повинні мати компетентності:
в галузі інформаційних технологій, програмування, апаратного управління, інженерії.
Кожна команда утворюється на принципах добровільної самоорганізації і повинна налічувати 5-6 учасників.

Подача заявок на участь триває до 28 листопада 2022 року.
Переможці змагань отримають призи та подарунки від організаторів та партнерів заходу. Всі учасники отримають сертифікати про участь. Найкращі розробки отримають також фінансуванняна втілення ідей в життя.

За детальною інформацією щодо участі прохання звертатись до організаційного комітету – Валентин ПРОТОПОПОВ, заступник голови організаційного комітету, керівник Секції «Київ – розумне місто, безпечне для життя»
Відділення «КИЇВ-СТОЛИЦЯ», моб.тел. +38(067) 455-70-94, kyivstolycia@ukr.net .

Телеграм-канал заходу – https://t.me/+15kYAouf8Tg5OTUy.

Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації

]]>
Патрульні разом із школярами виготовляли флікери http://monitor.cn.ua/ua/education/95329 Вчора на базі однієї з чернігівських шкіл інспектори відділу зв’язків з громадськістю патрульної поліції провели майстерклас із виготовлення світловідбиваючих елементів — флікерів. Освіта article Tue, 22 Nov 2022 19:36:34 +0200
У темний час доби та за недостатньої видимості, особливо в умовах вимкненого вуличного освітлення, допомогти пішоходам бути більш помітними для водіїв можуть світловідбиваючі елементи на верхньому одязі.
 
Саме про це й була мова під час зустрічі шкільних офіцерів з учнями. Поліцейські розповіли дітям як працюють світловідбиваючі елементи, де саме та на якій відстані їх кріпити. А головне — чому це важливо і як впливає на їхню безпеку.
 
Після теоретичної частини всі разом — школярі та поліцейські — приступили до виготовлення флікерів. Технологія не складна тому діти з цікавістю заглибилися у процес.
 
Коли все було готово, в аудиторії вимкнули світло, щоб наочно показати, як працюють світловідбивачі.

]]>
Чернігівські рятувальники провели для дітей навчально-пізнавальний захід http://monitor.cn.ua/ua/education/95272 Днями до вихованців Чернігівського навчально-реабілітаційного центру №2 завітали рятувальники та провели пізнавальний захід. Освіта article Thu, 17 Nov 2022 11:51:23 +0200 Інспектор ДСНС розповів дітям та їх вихователям основні правила безпеки в побуті, важливість їх дотримання та нагадав, як правильно необхідно діяти коли у приміщенні сталася пожежа. Після цього усі бажаючі мали змогу загасити умовне загоряння за допомогою вуглекислотного вогнегасника. Також, особливу увагу дітей рятувальники зосередили на діях під час виявлення вибухонебезпечних та підозрілих предметів, наголосили на тому, що ні в якому разі неможна торкатися їх.
Наостанок зустрічі, фахівці Служби порятунку презентували освітянам навчальну гру "Підказки в надзвичайних ситуаціях" та посібник "Як розповідати школярам про мінну безпеку", які можна використовувати під час навчального процесу, а дітям вручили тематичні матеріали.

ГУ ДСНС України у Чернігівській області


 

]]>
Обласний науковий ліцей отримав пів сотні нових ноутбуків http://monitor.cn.ua/ua/education/95247 Чернігівський обласний науковий ліцей наприкінці минулого тижня отримав ноутбуки для організації якісного освітнього процесу. Освіта article Mon, 14 Nov 2022 15:10:22 +0200 Ця допомога надійшла за сприяння Фундації Олени Зеленської у межах ініціативи Глобальної бізнес-коаліції для освіти (GBC-Education) та проєкту «Цифровий актив для України» компанії HP та Microsoft.

«Робота у змішаному форматі потребує технологічного обладнання, яке б дозволяло "достукатися"  до кожного учня (а в нас вони з усього регіону).

50 комп’ютерів, які ми отримали, — сьогодні в руках учителів, які працюють з навчального корпусу. А ще — в руках класу техніко-технологічного профілю, тому що вчитель, який веде фізику, перебуває за межами країни. Таким чином ми змогли організувати повноцінні заняття», — розповіла директорка закладу Ганна Коломієць і додала, що в майбутньому, після закінчення війни, девайси будуть у користуванні учнів.

 
Поки ж отримані ноутбуки активно освоюють педагоги. Кажуть, що вони легкі, зручні й не потребують додаткових налаштувань, бо мають необхідне програмне забезпечення.
 
 
Зазначимо, що нині ліцей працює за змішаною формою навчання, обравши ротаційну модель: два тижні спеціалізовані класи одного курсу навчаються офлайн, водночас учні іншого курсу — дистанційно з дому. Потім — навпаки.

«Ротаційна модель виправдана тим, що у нас є укриття — як у пансіоні, так і в навчальному корпусі, — пояснила Ганна Коломієць. — І ми можемо в укритті продовжувати навчальний процес для трьох класів».

За словами директорки ліцею, існує потреба і в іншій оргтехніці, адже заклад планує повністю перейти на європейську модель навчання.

Довідково. Організацію постачання у межах України та адресно до всіх вчителів забезпечує GBC-Education у співпраці з Ukraine House Foundation та Посольством України у Сполучених Штатах Америки.

Фундація Олени Зеленської — благодійна організація, місія якої — відновити людський капітал України, щоб кожен громадянин почувався фізично й ментально здоровим, захищеним, міг реалізувати своє право на освіту та будувати майбутнє у рідній країні.

 
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації


]]>
Чернігівська область: навчання молодого покоління – пріоритетне завдання рятувальників Чернігівщини http://monitor.cn.ua/ua/education/95228 Щоденно співробітники районних підрозділів Головного управління ДСНС України у Чернігівській області проводять цікаві інформативно-роз’яснювальні заняття в закладах дошкільної та загальної середньої освіти. Освіта article Thu, 10 Nov 2022 21:36:57 +0200     Правильний підхід до навчальної роботи з дітьми є важливим фактором у формуванні культури безпечної поведінки. Тому, рятувальники використовують різноманітні наочні матеріали, відеоуроки та мультфільми, щоб доступною мовою навчити дітей основним правилам пожежної безпеки у побуті, під час відпочинку та у випадку виявлення вибухонебезпечних предметів.Особлива увага зосереджується на темі мінної безпеки, адже в умовах воєнного стану кожна дитина повинна розуміти яку загрозу становлять вибухонебезпечні предмети та що в жодному разі не можна до них близько підходити, а тим паче брати до рук та гратися.
    Під час зустрічей рятувальники проводять інструктажі для працівників закладів освіти щодо їх дій під час сигналу «Повітряна тривога» та у разі виникнення пожежі. Також для того, аби освітяни могли самостійно нагадувати учням та дошкільнятам основні правила безпеки життєдіяльності, надзвичайники надають їм методичні матеріали: листівки, ігри, загадки та посібники, які були розроблені фахівцями UNICEF спільно з представниками ДСНС України.

ГУ ДСНС України у Чернігівській області


 

]]>
Як створити оптимальну та якісну мережу освіти в громаді? http://monitor.cn.ua/ua/education/95186 «Підвищення якості освітніх послуг має бути основним стимулом у формуванні освітньої мережі громади», ‒ напевно це основний меседж семінару «Забезпечення освітнього процесу в освітніх закладах територіальних громад за умов війни. Формування локальної освітньої політики». Освіта article Mon, 07 Nov 2022 11:11:43 +0200 Черговий тренінг для очільників територіальних громад та їх заступників пройшов у Чернігові 3–4 листопада 2022 р. в рамках проєкту «Підвищення ефективності та результативності діяльності територіальних громад за умов війни: виклики та відповіді». Його реалізують Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації та Сіверський інститут регіональних досліджень за підтримки фонду Ганнса Зайделя.

«Ми не можемо відбирати в дітей дитинство. Так само ми не маємо права позбавляти їх можливості отримати якісну освіту в своїй громаді. Теж саме стосується і забезпечення гідних умов життя в громаді. Тому не втрачаємо нагоди збиратися разом, обмінюватися досвідом, удосконалюватися всупереч тим подіям, що відбуваються. Бо тільки так ми зможемо розвиватися та рухатися далі», ‒ наголосила перша заступниця голови обласної ради  Ніна Лемеш.

«Економічний розвиток громади тісно пов’язаний з освітою. Впродовж останніх років приділяється значна увага її реформуванню, забезпеченню шкіл новим обладнанням, запровадженню Нової української школи в навчальний процес, інклюзивної освіти та інше. Однак війна внесла свої корективи, а тому на порядку денному стоїть диверсифікація ризиків в освітній сфері, облаштування укриттів, відбудова пошкоджених або зруйнованих будівель. Об’єднання наших зусиль та залучення підтримки міжнародних партнерів дозволить подолати ці виклики», ‒ підкреслив заступник начальника обласної військової адміністрації Дмитро Іванов.

«Стратегія розвитку освіти має бути вмонтована в загальну стратегію розвитку громади. Формуючи освітню мережу громади маємо чітко визначитися, у що вкладати – в приміщення, планшет чи автобус? Наше завдання – забезпечити замінність та освіченість майбутніх поколінь, підвищити якість дистанційного навчання, незважаючи на війну. Якість освіти має стати одним із основних аргументів, які спонукають учнів залишатися та реалізовуватися потім у власній громаді», ‒ наголосила голова ГС «Ре: Освіта», міністр освіти і науки України у 2016–2019 рр. Лілія Гриневич.

Під час дискусій та ділових ігор впродовж двох днів учасники семінару напрацювали практичний досвід щодо:

-  проведення SWOT–аналізу стану системи освіти в громаді;

-  формування локальної освітньої політики;

-  проведення оптимізації шкільної мережі;

-  підготовки проєктів планів відновлення та розвитку освіти в громаді за напрямками цифровізації освіти, впровадження НУШ, системи професійного розвитку вчителів, інклюзивності та безпеки освітнього середовища тощо.

Наостанок представники громад дізналися про можливості щодо залучення додаткових ресурсів на розвиток освіти, які надають міжнародні організації, зокрема ті, що мають представництва в Чернігівській області.

З учасниками зустрічі працювали також експерт Шведсько-українського проєкту «Підтримка децентралізації вУкраїні» Олег Фасоля та керівниця операційного напрямку БФ SavEd Анна Пуцова.

Як наголосили експерти, формування ефективної освітньої мережі – це спільна робота представників місцевого самоврядування, освітньої сфери та жителів громади. Пріоритет – якісна освіта для дитини, що означає вміння застосовувати набуті знання на практиці, знаходити саме свою професію і працювати на користь своєї громади.

 

]]>
У громаді під Черніговом для вчителів історії проведено методичний семінар http://monitor.cn.ua/ua/education/95181 4 листопада в селі Старий Білоус під Черніговом у місцевому ліцеї проведено методичний семінар про застосування у практичній роботі вимог та рекомендацій Українського інституту національної пам’яті щодо оновлення змісту експозицій шкільних музеїв в посібнику «Революція в музеї» для вчителів історії шкіл Новобілоуської сільської ради Чернігівського району. Освіта article Sun, 06 Nov 2022 12:40:57 +0200 Його організатори: чернігівське представництво Північно-Східного міжрегіонального відділу Інституту національної пам’яті спільно з відділами освіти й культури, сім’ї, молоді, спорту та туризму сільської ради.

«У посібнику вміщені методичні рекомендації, які стануть у пригоді під час оновлення експозицій шкільних музеїв відповідно до вимог українського законодавства, зокрема Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки. Це навчально-методичне видання містить також підбірку інформаційних і довідкових матеріалів про Українську революцію 1917– 1921 років і пропозиції з прикладами їх застосування в музейній педагогіці. Воно надзвичайно корисне й для створення виставок, тематичних стендів, проведення заходів інформаційної боротьби з російськими міфами з історичної тематики, насамперед часів Української революції 1917– 1921 років», — повідомив учасникам Сергій Горобець, кандидат історичних наук, співробітник Північно-Східного міжрегіонального відділу.

Він у своїй доповіді представив книгу колег, досвідчених практиків, співробітників Українського інституту національної пам’яті, кандидата історичних наук Ганни Байкєніч та кандидата філософських наук Олени Охримчук «Революція в музеї: посібник щодо оновлення змісту експозицій шкільних музеїв».

Після доповідей та обговорення змісту цього видання співробітники Північно-Східного міжрегіонального відділу презентували та передав в школи об’єднаної громади електронні та друковані примірники видань Українського інституту національної пам’яті. Серед них назвімо:

— «Воля України або смерть (До 100-річчя Холодноярських та Медвинських республік)»,

— Книга-каталог виставки «Спротив Геноциду»,

— Анастасія Лисовець «Скажи про щасливе життя»,

— Ірина Рева «Воїни Дніпра: цінності, мотивації, смисли»

— Книга «Пам’ять роду».

Також представники Інституту національної пам’яті запропонували освітянам за участю учнів  організувати збір матеріалів для підготовки майбутньої хроніки російсько-української війни на території громади.

«З 24 лютого ми багато взнали не тільки про російського агресора вже з власного досвіду, а насамперед про самих себе, про близьких, сусідів, колег, громаду, весь наш народ. І виявилося, що ми набагато кращі, ніж думали раніше… Час минає. Фотокартки того буремного часу на телефонах мешканців можуть зникнути, а подробиці подій кожного дня життя в період бойових дій на території громади поступово забуваються під тиском нових викликів та випробувань. Закарбувати та зберегти пам’ять у спогадах, фото-, відео- та фонодокументах про цей час надзвичайно важливо. Це основа майбутніх стендів та виставок у школах, закладах культури, друкованих видань», — так аргументував Сергій Бутко, представник Інституту в Чернігівській області, пропозицію про цей проєкт.

 

Олександр Чаус, Новобілоуська територіальна громада

]]>
Освіта в умовах війни: для громад розпочався навчальний семінар в межах проєкту Фонду Ганса Зайделя http://monitor.cn.ua/ua/education/95158 У Чернігові 3 листопада для представників громад області розпочався семінар на тему «Забезпечення освітнього процесу в освітніх закладах територіальних громад за умов війни. Формування локальної освітньої політики». Освіта article Thu, 03 Nov 2022 19:19:14 +0200 Це вже третя діалогова зустріч, що проходить на Чернігівщині в межах проєкту «Підвищення ефективності та результативності діяльності територіальних громад за умов війни: виклики та відповіді» за підтримки фонду Ганса Зайделя.

Участь у відкритті семінару, організованого Чернігівським регіональним центром підвищення кваліфікації, взяли заступник начальника Чернігівської ОВА Дмитро Іванов та перша заступниця голови обласної ради Ніна Лемеш.

Упродовж двох днів представники місцевого самоврядування та державної влади за участі провідних національних експертів із питань територіального розвитку ділитимуться досвідом та поглиблять знання, напрацьовуючи оптимальні варіанти відповідей на актуальні в нинішніх умовах проблеми.

     «На жаль, повномасштабна війна внесла свої корективи у розвиток кожної галузі, зокрема й освітньої. Звісно, не забуваємо про реформування самого процесу. Але значна увага наразі приділяється безпеці, безпосередньо облаштуванню укриттів, та відбудові пошкоджених або ж зруйнованих ворогом будівель. Так, на відновлення закладів освіти потрібно 14 мільярдів гривень. Для області це немалі кошти. Але, впевнений, спільними зусиллями, в тому числі й потужній підтримці міжнародних партнерів, цей виклик подолаємо», — зазначив Дмитро Іванов.

Під час сьогоднішньої зустрічі учасники говорили з профільними експертами про формування локальної освітньої політики в громаді під час війни та в післявоєнний період у контексті чинного законодавства. Серед запланованого — проведення SWOT–аналіз стану системи освіти в громадах, ознайомлення з наявними можливостями фінансування проєктів із відновлення освіти за допомогою грантових коштів.

Четверту діалогову зустріч проєкту організатори планують провести у грудні цього року на тему: «Фінанси територіальної громади за умов воєнного стану».

Загалом у ході навчальних семінарів учасники аналізують місцевий досвід управління територіями за умов війни, вивчають експертні напрацювання на предмет взаємного корегування та знайомляться з кращими іноземними практиками з відбудови територій, планування розвитку у післявоєнний період та опрацьовують можливості їхньої адаптації до українських реалій.
 
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
за повідомленням відділу інформаційного забезпечення
виконавчого апарату Чернігівської обласної ради

]]>
Онлайн засідання Чернігівської обласної Ради старшокласників http://monitor.cn.ua/ua/education/95129 «Все буде Україна!» - під таким гаслом у Чернігівському обласному Палаці дітей та юнацтва у форматі ZOOM-конференції відбулося засідання XXVIII сесії Чернігівської обласної Ради старшокласників. Освіта article Mon, 31 Oct 2022 14:23:42 +0200 Незважаючи на повітряні тривоги, відсутність світла та інші труднощі майже 70 лідерів-старшокласників, координаторів учнівського самоврядування закладів загальної середньої та позашкільної освіти Чернігівської області взяли участь у роботі сесії.

Привітала лідерів Чернігівської обласної Ради старшокласників Наталія Дягло, начальник відділу дошкільної, позашкільної освіти, оздоровлення та виховної роботи Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації, яка наголосила на важливості учнівського лідерського руху на Чернігівщині, підтримці його на державному та місцевому рівнях в складних умовах воєнного стану.

До діалогу з лідерами-старшокласниками долучилась Оксана Огненко, начальник відділу ювенальної превенції Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Чернігівській області, підполковник поліції, з дуже актуальною проблематикою: «Безпека дітей та молоді під час воєнного стану: безпечне спілкування в інтернет-просторі, «тривожні валізки», поведінка під час повітряної тривоги, мінна безпека».

Ірина Лісовецька, методист навчально-методичного центру психологічної служби у системі освіти Чернігівської області, розкрила питання стабілізації психо-емоційного стану та відновлення власних ресурсів у дітей та молоді в умовах воєнного стану.

У роботі сесії взяв участь Михайло Брижко, голова Чернігівської молодіжної міської ради, який презентував роботу Чернігівської молодіжної міської ради в умовах воєнного стану та відповів на питання старшокласників.

Ярослава Мишакова, методист Чернігівського обласного Палацу дітей та юнацтва, координатор Чернігівської обласної Ради старшокласників, проаналізувала результати обласного конкурсу на кращого лідера учнівського самоврядування «Лідер року»-2022 та привітала переможців.

Діана Прикота, голова Чернігівської обласної Ради старшокласників, ознайомила учасників сесії з Положенням конкурсу на кращого лідера учнівського самоврядування «Лідер року 2023» та оголосила старт І етапу конкурсу.

«Все буде Україна!» Цей меседж зараз у всіх на вустах. Ми підписуємо ним світлини, завершуємо розповіді про побачене й очікуване. Ми кажемо ці слова, впевнені у стійкості наших українців, у тому, що переможемо, що розквітне наша прекрасна рідна земля й житиме у віках наш народ.

Наша молодь вірить у Перемогу! Кожен на своєму місці навчається, працює, волонтерить, відбудовує та вселяє у наші серця і душі впевненість, що «Все буде Україна!».

 

Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації

]]>
Блог-кафе «Нова реальність: як жити в умовах війни. Адаптація, екологічні способи проживання емоцій» http://monitor.cn.ua/ua/education/95125 Учасники заходу говорили про арттерапію та інші способи підтримки психічного здоров'я українців. Освіта article Mon, 31 Oct 2022 11:21:19 +0200 У п’ятницю 28 жовтня 2022 р. в рамках проєкту «Мир у цифровий час», що реалізується ГО «Центр гендерної освіти» спільно з ГО «Фундація прав людини» в НУ «Чернігівська політехніка», відбулось блог-кафе «НОВА РЕАЛЬНІСТЬ: ЯК ЖИТИ В УМОВАХ ВІЙНИ. АДАПТАЦІЯ, ЕКОЛОГІЧНІ СПОСОБИ ПРОЖИВАННЯ ЕМОЦІЙ», присвячене темі арттерапії як ефективному засобу підтримки і зміцнення психічного здоров’я нації в умовах війни в Україні.

Модерувала захід Ольга Тимченко, амбасадорка команди проєкту «Мир у цифровий час», кандидатка психологічних наук, доцент, керівниця Чернігівського осередку ВГО «Арт-терапевтична асоціація», авторка і ведуча арттерапевтичних програм «Сучасний артпростір. Чернігів 2020», «Арттерапія: мистецтво самопізнання».

Арт-терапевтка запропонувала учасникам вправу - чотири слова, які будуть визначати зміст вашого життя у листопаді. Згодом учасники обговорили власні плани, візію майбутнього, а ще - виконали вправу «чотири кімнати мого життя». Малювали великий прямокутник, ділили на чотири частини та уявляли, що кожен з них це кімната.

Міркували над змістом свого життя сьогодні, аналізували свій настрій, оберіг, ресурс, підтримку, світло, сумніви, очікування, прийняття рішень. Озвучили свої емоції тут і зараз, здійснили рефлексію щодо своєї життєвої ситуації. Учасники висловлювали думки, ділились емоціями та переживаннями, що сприяло самоусвідомленню та розумінню себе.

Тренерка майстерно використовувала арттерапевтичні методики, активізувала життєві ресурси учасників та спонукала до саморефлексії. Проведення заходів з відновлення особистості в умовах війни стало доброю традицією  НУ «Чернігівська політехніка» та ГО «Центр гендерної освіти».

Блог-кафе проводиться в рамках реалізації проекту «Програма з розширення можливостей заради відновлення порозуміння для лідерів громад в Україні «Мир у цифровий час». Цей проєкт виконується у співпраці з громадською організацією «Фундація прав людини» та фінансується Інститутом зовнішніх культурних зв’язків (IFA) коштами Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина.

]]>
Корюківські рятувальники завітали до менських школярів http://monitor.cn.ua/ua/education/95067 Корюківські рятувальники завітали до учнів Менського опорного закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів ім. Т.Г. Шевченка, аби навчити їх основним правилам безпеки життєдіяльності. Освіта article Mon, 24 Oct 2022 12:09:55 +0300 Під час уроку за допомогою яскравих наочних матеріалів діти мали змогу дізнатися про небезпеку гри з сірниками та запальничками, що ні в якому разі не можна користуватися електричними приладами без дозволу дорослих тощо. Особливу увагу рятувальники приділили навчанню з мінної безпеки, зокрема малеча дізналася до яких трагічних наслідків може призвести, якщо взяти до рук незнайому річ або предмет.
Захід виявився дуже цікавим та пізнавальним, школярі задавали безліч питань фахівцям ДСНС на які отримали вичерпні відповіді. Наостанок учні запевнили рятувальників, що завжди будуть дотримуватися правил безпеки життєдіяльності, а надзвичайники подарували їм тематичні матеріали, аби діти мали змогу постійно оновлювати свої знання у сфері безпеки.

ГУ ДСНС України у Чернігівській області
 

]]>
Інститут національної пам’яті передав у бібліотеки Чернігова нові книги http://monitor.cn.ua/ua/education/95053 У жовтні, вперше після повномасштабного вторгнення військ російського агресора, бібліотеки Чернігова отримали примірники двох спільних видань Архівного центру дисидентських студій та Українського інституту національної пам’яті. Освіта article Fri, 21 Oct 2022 09:40:02 +0300 Співробітники Інституту національної пам’яті передали Чернігівській обласній універсальній науковій бібліотеці імені В.Г. Короленка та Чернігівській міській комунальній централізованій бібліотечній системі такі видання:

— Євген СВЕРСТЮК «Іван Котляревський сміється». Автор (1927—2014) — український літературний критик, есеїст, поет, мислитель, філософ, учасник руху шістдесятництва, політичний в'язень, дослідник творчості М. Гоголя, Т. Шевченка, І. Франка, доктор філософії. Засновник та з 1989 року — незмінний редактор православної газети «Наша віра», президент Українського ПЕН-клубу. Книга вміщує есеї Євгена Сверстюка, що стали класикою самвидавної літератури. Більшість із них фігурували у карних справах як самого автора, так і в решті причетників дисидентського руху. Кожний текст – відшук правдивого слова, реакція на культурну політики комуністичного тоталітарного режиму СРСР, спротив загрозі національного та особистісного знищення, підміни людських цінностей ідеологічними кліше.

— Мустафа ДЖЕМІЛЄВ «Від Узбекистану до України: хроніки боротьби за права людини». Автор (народився в 1943 році) — політичний та громадський діяч України кримськотатарського походження, один із провідників кримськотатарського національного руху, правозахисник, учасник дисидентського руху, політичний в'язень, Народний депутат України, з 20 серпня 2014 року до 18 травня 2019 року був Уповноваженим Президента України у справах кримськотатарського народу. У книзі представлено 16 текстів Мустафи Джемілєва: транскрипи його виступів на судових засіданнях, листи до представників органів влади СРСР та однодумців. Запропоновані читачеві матеріали датовано 1969—2021 роками.

Обидві книги видало Науково-видавниче об’єднання «Дух і літера» в Києві.

Ці видання дають можливість краще пізнати не тільки сучасного ворога — російського агресора, який є спадкоємцем російського імперіалізму часів СРСР, а насамперед самих себе, за що ми воюємо зараз, які фундаментальні цінності поєднують нас із авторами цих книг.

 Сергій Бутко,
Український інститут національної пам’яті

]]>
Як окупація Менщини вплинула на її освітню галузь http://monitor.cn.ua/ua/education/95017 Ми поспілкувались із очільницею відділу освіти Менської громади Лук'яненко Іриною Федорівною, яка розповіла, які проблеми з'явились в освіті Менщини із приходом окупації. Освіта article Mon, 17 Oct 2022 09:43:32 +0300 Під час періоду окупації території Чернігівської області в освітній галузі Менської громади виникли такі проблеми:
1.    Відсутність стабільного доступу до мережі Інтернет через постійні обстріли та пошкодження мереж, а відтак неможливість організації дистанційного навчання для учнів шкіл.
2.    Відсутність альтернативних джерел живлення для закладів освіти (генератори) , щоб дозволяло здійснювати освітній процес, навіть при виникненні аварійної ситуації в електричній мережі.
3.    Виникли питання забезпечення продуктами харчування закладів освіти, які не мали можливості повноцінно функціонувати через відсутність нормального транспортного сполучення, відсутність коштів та відсутність асортименту продуктів.
Під час правового воєнного стану освітня галузь Менської ТГ має такі проблеми:
1.    Труднощі в облаштуванні найпростіших укриттів в закладах освіти громади (відсутність коштів на їх облаштування, відсутність підходящих приміщень).
2.    Звільнення підприємців від сплати податкової плати, а відтак, зменшення місцевого бюджету, що потягнуло за собою труднощі з виплатами заробітних плат для не педагогічних працівників шкіл, працівників закладів дошкільної та позашкільної освіти.
3.    Проблеми з підготовкою до початку опалювального сезону, а саме: несвоєчасні поставки дров та вугілля, відсутність торфобрикету, адже заводи на даний час працюють з великими труднощами.
4.    Проблема з проведенням платежів, що належать до незахищених статтей, визначених чинним законодавством.
Освітню ситуацію на Менщині також прокоментувала Тетяна Вишняк директор комунальної установи «Менський міський центр соціальних служб»:
- Із початком окупації області призупинилось відвідування дітьми садочків, шкіл. Якість освіти та виховання за дистанційною формою навчання є значно нижчою ніж очне навчання.
Батьки школярів мали миттєво включатися в освітній процес на дистанційній формі навчання, адже багатьом дітям треба була допомога. Виходячи з цього дехто з батьків мав вирішити питання із своїм працевлаштуванням.
Зараз проблематично забезпечити школи ( окремі класи) підручниками, адже через війну припинили свою роботу друкарні.
Важливим також є психологічний стан учнів в умовах воєнного часу та у зв'язку з тим, що в громаді з'явилися ВПО і в класах стало більше учнів.
Начальник відділу освіти Лук'яненко Ірина Федорівна говорить, що зараз громада після звільнення оговтується та працює над вирішенням цих освітніх питань, а також прагне, щоб освіта Менщини була якісною та безпечною:
- Найперше, що потрібно зробити - визначитися із тим, що важливо вирішити в першу чергу. Все залежить від фінансування, але зараз на першому місці - обороноздатність країни. Ми постійно пишемо звернення до нардепів, казначейства. Ремонтуємо та фарбуємо старі меблі, користуємось електронними підручниками. Велику роботу роблять самі вчителі - роздруковують наочність самостійно та роздатковий матеріал.
Освітяни разом із батьками та владою спільними зусиллями намагаються покращити освітній процес, адже освічена нація - це наше майбутнє. Діти ВПО, для яких Мена стала прихистком, повноцінно залучені до навчально-виховного процесу та включаються у вирішення багатьох питань.

Матеріал підготовлено ГО «Центр Доброчин» в рамках проєкту "Сприяння відбудові та сталому розв’язанню проблем ВПО" за підтримки МФ «Відродження» (Програма «Демократична практика»).

Фото з фейсбук-сторінки Менської районної гімназії
 

]]>
Закладам освіти Чернігівщини рекомендовано працювати у дистанційному режимі http://monitor.cn.ua/ua/education/94992 У зв'язку з посиленням терористичних атак російської федерації на населені пункти України, відділам освіти громад Чернігівської області рекомендовано від сьогодні, 10 жовтня, перевести заклади освіти у дистанційний режим роботи. Освіта article Mon, 10 Oct 2022 20:49:43 +0300 Про це повідомив начальник обласної військової адміністрації В'ячеслав Чаус.

Сьогодні країна-терорист рф завдала масованого ракетного удару по Україні. За попередньої інформацією, атаковані об'єкти цивільної інфраструктури у багатьох населених пунктах.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій 
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

]]>
Перша леді Олена Зеленська вручила відзнаку вчительці з Чернігова http://monitor.cn.ua/ua/education/94965 Премія Global Teacher Prize Ukraine нагородила вчительку-рятівницю Наталію Песоцьку з Чернігова. Освіта article Thu, 06 Oct 2022 15:06:48 +0300 Вона понад 3 тижні ховала від обстрілів 30 вихованців Чернігівського центру соціально-психологічної реабілітації дітей.

— З нами були діти-сироти від 3 до 17 років. Спершу переховувалися у підвалі центру: спустили туди матраци і постіль. А 4 березня у наш центр було пряме влучання, на щастя, ракета потрапила у каналізаційну шахту. Під час найстрашніших обстрілів ми з дітьми молилися: я голосно кричала молитву, а діти повторювали за мною — пригадує ті дні Наталія Песоцька.
 

Подякувати всім учителям-рятівникам та особисто вручити нагороду пані Наталії на церемонію прийшла Перша леді України Олена Зеленська.

]]>
Ніжинський фаховий медичний коледж відзначив 115-річчя http://monitor.cn.ua/ua/education/94951 Сьогодні у Ніжинському фаховому медичному коледжі — урочисті збори з нагоди 115-ї річниці від дня заснування закладу. Освіта article Wed, 05 Oct 2022 17:43:52 +0300 Заступниця начальника Чернігівської ОВА Жанна Шерстюк привітала колектив коледжу з ювілеєм та вручила його викладачам почесні відзнаки. До урочистостей також приєдналися народний депутат України Валерій Зуб, керівництво Ніжинської громади та районної військової адміністрації.

— Що бачили стіни цього закладу? Війни, зміни режимів, зміни ідеологій. Нинішній час виписує нову сторінку історії. Однак, що було і буде сталим та незмінним для коледжу? Це фаховість студентів. Професійність викладачів. Ваша відданість професії, — звернулася до колективу коледжу Жанна Шерстюк.

КЗ «Ніжинський фаховий медичний коледж» Чернігівської обласної ради — один з найстарших і найавторитетніших закладів в Україні. У Ніжинській міській лікарні працює 90% медичних працівників, які є його випускниками. За час свого існування навчальний заклад випустив понад 10 000 фахівців.

Нині Ніжинський коледж готує медичних працівників середньої ланки за чотирма спеціальностями: лікувальна, сестринська, медико-профілактична та акушерська справи. Практичну підготовку студенти набувають на базах лікувальних закладів Ніжина, Ніжинського району та загалом Чернігівської області.

За багаторічну сумлінну працю, особистий внесок у підготовку висококваліфікованих фахових молодших бакалаврів, значні досягнення у вихованні студентської молоді та з нагоди 115-річчя комунального закладу «Ніжинський фаховий медичний коледж» Чернігівської обласної ради Подяку оголошено:

ДОВГАЛЬ Наталії Анатоліївні — викладачу іноземної мови, іноземної мови за професійним спрямуванням, основ латинської мови з медичною термінологією комунального закладу «Ніжинський фаховий медичний коледж» Чернігівської обласної ради;

РАДЧЕНКО Тамарі Віталіївні  — викладачу хімії, медичної хімії, медичної біології комунального закладу «Ніжинський фаховий медичний коледж» Чернігівської обласної ради;

ЛІСОВСЬКІЙ Ірині Євгенівні  — викладачу акушерства, педіатрії, медсестринства в акушерстві, медсестринства в дерматології та венерології комунального закладу «Ніжинський фаховий медичний коледж» Чернігівської обласної ради.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації 
за матеріалами Ніжинської РВА та Ніжинської міської ради

 

]]>
Учні Чернігівщини продовжують здобувати знання з мінної безпеки http://monitor.cn.ua/ua/education/94945 Щоденно співробітники районних управлінь та відділів ГУ ДСНС України у Чернігівській області допомагають підростаючому покоління здобувати знання з мінної безпеки, які можуть зберегти не тільки здоров'я, але й життя дітей. Освіта article Wed, 05 Oct 2022 17:13:08 +0300

Під час уроків рятувальники розповідають учням шкіл області, що вибухівка може бути замаскована під будь-що, тому ні в якому разі не можна підходити до незнайомих речей та предметів. Також надзвичайники нагадують малечі, що на Чернігівщина діє заборона відвідування лісів, де після активних бойових дій залишилося багато вибухонебезпечних предметів і таке невинне хобі, як збирання грибів чи просто прогулянка на свіжому повітрі може бути смертельно небезпечною.

Наостанок школярі отримують від рятувальників різноманітну сувенірну продукцію з правилами поведінки у разі виявлення вибухонебезпечних предметів.

ГУ ДСНС України у Чернігівській області

]]>
В Менській громаді діти та молодь опанували правила мінної безпеки http://monitor.cn.ua/ua/education/94935 Понад 120 дітей та молоді Менської громади опанували правила мінної безпеки та підвищили свій рівень обізнаності щодо захисту від вибухових пристроїв. Освіта article Tue, 04 Oct 2022 22:30:27 +0300 Експерти ГО «Центр Доброчин» спільно з військовослужбовцями ОК "Північ" ЗСУ провели 4 інформаційні зустрічі "Моя безпека – моя уважність" в селах Дягова, Стольне, Покровське та в місті Мена 28 – 29 вересня 2022 року.

Загалом з початку воєнних дій на Чернігівщині вилучено 44 985 вибухонебезпечних предметів. Чернігівська область нині — одна із найбільш забруднених вибухонебезпечними предметами. Її величезну територію зараз розміновують. Щоб завершити цей процес, саперам можуть знадобитися роки. Діти та молодь – найбільш вразлива категорія.
Діти засвоїли та будуть дотримуватись такого алгоритму дій при виявленні вибухонебезпечного предмету:

1. Якщо ти побачиш якийсь невідомий предмет  —  не підходь!
2. Не чіпай!
3. Обережно відійди назад по тій же дорозі!
4. Повідом про знахідку когось із дорослих або зателефонуй за номером 101 або 102.

На завершення заходів, молодь також отримала  світлоповертаючі елементи - флікери, щоб бути також у безпеці на дорогах у темну пору доби.

#minesafety  #Dobrochyn #IRF #Mena #youth
Захід проводиться ГО «Центр Доброчин» в рамках проєкту "Сприяння відбудові та сталому розв’язанню проблем ВПО" за підтримки  МФ «Відродження» (Програма «Демократична практика»).

]]>
Ніжинських дошкільнят навчали правилам безпеки життєдіяльності http://monitor.cn.ua/ua/education/94934 У пошуках відповідей на питання: як працює плита, що буде якщо взяти до рук сірники, запальнички, чи можна брати незнайомі предмети, дітлахи наражають своє здоров'я та життя на небезпеку. Освіта article Tue, 04 Oct 2022 22:24:46 +0300

 

Аби задовольнити дитячу допитливість та навчити їх елементарним правилам безпеки життєдіяльності до навчально - виховного комплексу №16 «Престиж» завітала фахівчиня Ніжинського районного управління ГУ ДСНС України у Чернігівській області.

В ігровій формі, за допомогою яскравих книжок, наліпок та листівок діти дізналися, що таке пожежа, які бувають причини загорянь, куди необхідно телефонувати та як себе поводити у разі її виникнення. Особливу увагу фахівчиня ДСНС приділила мінній безпеці та нагадала малечі, що у жодному разі не можна підходити, а тим паче підіймати незнайомі речі та предмети.

Насамкінець заходу дітлахи подякували гості та запевнили її, що завжди будуть дотримуватися правил безпеки.

 

ГУ ДСНС України у Чернігівській області

 

]]>
Чернігівські рятувальники завітали до маленьких школярів http://monitor.cn.ua/ua/education/94927 Днями співробітники Чернігівського районного управління ГУ ДСНС України у Чернігівській області провели урок із мінної безпеки для учнів молодшого класу загальноосвітньої школи №34, що в обласному центрі. Освіта article Tue, 04 Oct 2022 08:07:01 +0300

Фахівці ДСНС розповіли малечі, яку загрозу несуть у собі вибухонебезпечні предмети, де на них можна натрапити та, що робити у разі їх виявлення. Школярі проявили велику зацікавленість до теми уроку, ставили багато запитань та отримали від рятувальників вичерпні відповіді на них. Особливий захват у дітей викликала можливість приміряти спорядження справжніх саперів.

Наостанок діти отримали від надзвичайників яскраві подарунки з основними правилами поводження у разі виявлення вибухонебезпечних предметів.

 

ГУ ДСНС України у Чернігівській області

]]>
Як громадам Чернігівщини пройти краш-тест на спроможність в умовах війни? http://monitor.cn.ua/ua/education/94843 Знелюднення територій, втрати в економіці, руйнування інфраструктури, прогалини в місцевих бюджетах, – далеко неповний перелік проблем з якими зіштовхуються громади Чернігівської області після вигнання рашистських окупантів. Освіта article Mon, 26 Sep 2022 13:28:20 +0300 Що робити громадам в цій ситуації та як залучити ресурси для свого розвитку, – з’ясовували учасники семінару «Як активізувати бізнесову та іншу господарську діяльність мешканців громад за умов війни», який пройшов у Чернігові 22–23 вересня 2022 рр.

Це перший захід із циклу навчань для голів територіальних громад  (заступників, секретарів рад) в рамках проєкту «Підвищення ефективності та результативності діяльності територіальних громад за умов війни: виклики та відповіді». Його реалізують Чернігівський регіональний центр підвищення кваліфікації та Сіверський інститут регіональних досліджень за підтримки Фонду Ганнса Зайделя.

Учасників зібрання привітали керівник апарату обласної військової адміністрації Наталія Мужикова та заступник голови обласної ради Ніна Лемеш. Вони закликали присутніх скористатися нагодою живого спілкування, обміну досвідом, а також думати про подальший розвиток, а не лише ліквідацію наслідків. Тобто, – «навчатися, розвиватися самим та розвивати власні громади».

З очільниками громад працювали відомі експерти в царині децентралізації – директор із питань науки та розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук  та директор ГО «Інститут розвитку територій» Юрій Ганущак.

 «В умовах війни класичні схеми та стандартні процедури не працюють. Потрібні асиметричні рішення. У вас дуже специфічна територія, що стала тупиковою. Великий бізнес сюди не зайде через загрози, населення скорочується. Тому один з виходів – зміна структури місцевої економіки, її диверсифікація, підтримка діяльності індивідуальних господарств. Але важливе забезпечення не лише внутрішніх потреб громади, а й вихід на внутрішній та зовнішній, західний ринки», – наголосив директор із питань науки та розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолій Ткачук.

Разом з учасниками зібрання експерти визначили найболючіші питання, що турбують громади Чернігівщини (загрози на зиму, прогнози на весну), спробували визначити ступінь їхньої залежності від зовнішніх ресурсів та компоненти, з чого має складатися «подушка безпеки» для громади.

Насамперед – це продовольство, самостійне забезпечення громади продуктами харчування. Важливо, щоб кожне індивідуальне домогосподарство, маючи належну підтримку, щось продукувало. А ще краще – сукупність маленьких підприємств, які забезпечують зайнятість та доходи місцевого бюджету. Водночас важливою є пластичність таких господарств, тобто здатність змінювати свою спеціалізацію в залежності від запитів ринку.

Друге – енергетична безпека, пошук інших джерел енергії (напр. енергетичні ліси, торф тощо). Однак не можна допускати залежності від одного з них – мають бути інші місцеві автономні відновлювальні джерела енергії. Теж саме стосується забезпечення питною водою, запаси якої стрімко скорочуються.

Водночас експерти звернули увагу на новели, що очікуються в ЗУ «Про засади державної регіональної політики»; застосування положень ЗУ «Про внесення змін до Закону України “Про правовий режим воєнного стану”»; перспективи змін у законодавстві про службу в органах місцевого самоврядування, адміністративно-територіальний устрій, розподіл повноважень між райдержадміністраціями та територіальними громадами. Також обговорили питання планування відновлення територій та проєкти розвитку сільських та прикордонних територій у несприятливих умовах.

Разом з тим головна цінність будь якої території – людина. Якщо вона зайнята та почуває себе комфортно – все процвітає. Тому наступні рекомендації стосувалися оцінки потреб громади та методів збору даних. Зокрема, серед найкращих інструментів – статево-вікові піраміди та показники ПДФО у громаді, що допомагають у прийнятті обґрунтованих та вивірених рішень. Або дрон – для обстеження благоустрою громади.

Ще два важливих компоненти – шкільна освіта в громаді та сучасні технології. Учні шкіл – це той ресурс, який в громадах часто не помічають. Це  джерело нових ідей та свіжий погляд на проблеми громади. А залучення цифрових технологій – це не тільки забезпечення доступності послуг, а й швидка комунікація та нестандартні підходи у вирішенні будь-яких питань.

У формуванні привабливого іміджу громади історико-культурна спадщина є одними  ключових факторів, причому для залучення не лише туристів, а й інвесторів. Своїми ідеями щодо можливостей її застосування поділився відомий чернігівський екскурсовод Ервін Міден.

Водночас, як наголосили учасники зустрічі, необхідна широка інформатизація про те, що можуть робити самому, тобто «історії успіху» жителів громад. Основна проблема – телевізор програмує людей на неспроможність та очікування, що хтось має вирішити їхні проблеми за них самих. А для цього важливо подивитися, що робили інші в схожих умовах. Тому беремо досвід, вивчаємо, адаптуємо під свої потреби та розвиваємо свої громади. Але важливо не замикатися в собі: серед факторів спроможності громади – є один неочевидний. Це взаємозалежність з іншими громадами та відповідно можливості для співпраці на спільний розвиток та добробут своїх жителів.

Чернігівський РЦПК

]]>
У Чернігові провели мистецький вернісаж до Дня миру http://monitor.cn.ua/ua/education/94827 Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 30 листопада 1982 року 21 вересня було встановлено Міжнародний день миру. Освіта article Fri, 23 Sep 2022 14:53:37 +0300 В умовах війни високу цінність миру український народ усвідомлює як ніколи, розуміючи, що мир –  це право жити  у власній державі.

Завдяки боротьбі Збройних Сил України молодіжна спільнота Чернігова мала можливість зібратися в Агенції регіонального розвитку на творчу виставку-вернісаж, яку з нагоди Міжнародного дня миру та Дня міста Чернігова організував НУ «Чернігівська політехніка» спільно з ГО «Центр гендерної освіти». Виставка живописних робіт майбутніх архітекторів та дизайнерів – здобувачів вищої освіти Національного університету «Чернігівська політехніка» - присвячена нашому рідному місту, стала символом незламності Чернігова і його протистояння російській агресії.

Виставка складалась із двох частин: перша з 11 картин із зображенням знакових місць нашого міста, їх написали студенти політехніки ще до початку масштабного вторгнення,  друга – плакати, які відображають рефлексії авторів після завершення бойових дій в Чернігові. Викладачка кафедри архітектури та дизайну Ганна Морозова підкреслила, що майже всі студенти, хто брав участь у виставці залишались у Чернігові під час військових дій – пекли хліб, допомагали в лікарні. Кожен робить, що може для нашої Перемоги».

В приємній атмосфері невимушеного спілкування молодь змогла насолодитися переглядом творів мистецтва, живою музикою, поезією, спілкуванням за кавою. Художньо-мистецька акція відбулась в рамках реалізації «Програми з розширення можливостей заради відновлення порозуміння для лідерів громад в Україні «Мир у цифровий час» завдяки співпраці з ГО «Фундація прав людини» (м. Київ), підтримці Інституту зовнішніх культурних зв’язків (IFA) та Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина.

«Цінність проєкту «Мир у цифровий час» – зазначила у вітальному слові до учасників акції проректорка з науково-педагогічної роботи та соціального розвитку НУ «Чернігівська політехніка» Ольга Мельник – у тому, що він об’єднує не один заклад вищої освіти. Наші блог кафе дозволяють спілкуватися студентській молоді різних вузів не лише нашого міста, а й всієї України. Проведення художньо-мистецького заходу є свідченням того, що місто – живе!».

До присутніх звернулися координаторка проєкту в Чернігвській області Наталія Шакун, співорганізаторка заходу студентка-дизайнерка НУ «Чернігівська політехніка», співзасновниця cn.hub Анастасія Семенченко.

Захід розпочався виконанням гімну України на саксофоні, лунали патріотичні пісні, дивовижні вірші, цікаві історії про Чернігів від Ервіна Мідена. Сповнені натхнення і віри у майбутнє рідного міста та України, учасники/ці говорили про потребу просування молодіжних ініціатив, спрямованих на розвиток молодіжного лідерства та участь молоді у соціальному відновленні.

Цей проєкт виконується у співпраці з громадською організацією «Фундація прав людини» та фінансується Інститутом зовнішніх культурних зв’язків (IFA) коштами Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина».

]]>
Заклади освіти Чернігова відтепер забезпечені генераторами http://monitor.cn.ua/ua/education/94796 Необхідне обладнання місто отримало в рамках Проєкту енергетичної безпеки, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (“USAID”). Освіта article Tue, 20 Sep 2022 20:19:00 +0300 Всього Чернігову передали 31 дизельний генератор, потужністю 10 кВТ. Вони будуть розподілені між закладами освіти і у випадку вікдлючення будівель від електроенергії, це обладнання стане в нагоді.  

Отримання містом цих машин та іншого обладнання, яке допоможе забезпечити стабільне проходження опалювального сезону, в межах USAID Проєкту енергетичної безпеки, врегульоване підписаним Меморандумом про взаєморозуміння. 

Нагадаємо, що відразу після закінчення активних бойових дій одним із напрямків роботи органів місцевого самоврядування став пошук і залучення зовнішньої допомоги для відбудови Чернігова. Мова як про налагодження контактів із урядами та інвесторами, які допоможуть реалізувати масштабні проєкти в майбутньому, як тільки дозволить безпекова ситуації в регіоні та країні, так і залучення ось такої адресної допомоги, яка допомогає вирішити невідкладні питання тут і зараз. 

Прес-служба Чернігівської міської ради

]]>
Тренінг «Цифровий блогінг у воєнний час» http://monitor.cn.ua/ua/education/94743 13-14 вересня 2022 року в «Чернігівській політехніці» відбувся тренінг «Цифровий блогінг у воєнний час». Освіта article Thu, 15 Sep 2022 09:06:27 +0300 Його мета – ознайомити учасників з особливостями цифрового блогінгу під час війни, обговорити практичні механізми роботи з інструментами цифрової комунікації, розглянути  питання інформаційно-психологічних систем (інформування, пропаганда, маніпуліяція, фейки).

Організувала захід ГО «Центр гендерної освіти», яка реалізує проєкт «Програма з розширення можливостей заради відновлення порозуміння для лідерів громад в Україні «Мир у цифровий час» (координаторка проєкту в Чернігівській області - Наталія Шакун), тренерками виступили амбасадорка проєкту Олена Герасименко та редакторка порталу «Чернігівський монітор» Оксана Стельмах. Учасники тренінгу ознайомились з особливостями цифрового блогінгу під час війни, обговорили практичні механізми роботи з інструментами цифрової комунікації, розглянули питання інформаційно-психологічних систем (інформування, пропаганда, маніпуліяція, фейки) та практикувалися у фактчекінгу і грамотному споживанні інформації.

Завдяки майстерності тренерок протягом двох днів студенти/ки «Чернігівської політехніки» та НУ «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка» ознайомились з функціонуванням системи цифрових комунікацій та алгоритмами її роботи, вдосконалили вміння писати текст та створювати візуалізацію, обговорили як реагувати на критику.

Проєкт виконується у співпраці з громадською організацією «Фундація прав людини» та фінансується Інститутом зовнішніх культурних зв’язків (IFA) коштами Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина.

#МируЦифровийЧас

#ФундаціяПравЛюдини

#ЧернігівськаПолітехніка

#ЦентрГендерноїОсвіти

]]>
Молодь Городнянської громади створила пересувний хаб "FreedomHub" http://monitor.cn.ua/ua/education/94714 Городнянська молодіжна рада стала одним із переможців конкурсу міні грантів та отримала комп'ютерне обладнання для активізації свої роботи. Це унікальна можливість надавати онлайн-послуги для незахищеної категорії населення. Освіта article Mon, 12 Sep 2022 21:36:53 +0300

Один із заходів, який реалізували - естафета добрих справ (виїзди по старостинським округам):

«Інтелектуальний онлайн - сервіс»:

- допомога людям похилого віку;

- замовлення ліків;

- реєстрація вступників;

- оплата комунальних послуг;

- цифрові послуги

Молодіжна рада була створена молоддю Городнянської міської ради, яка приймає активну участь в житті громади. Молодіжна рада намагається зробити вагомий внесок у справу загального добробуту громади через проведення заходів різної форми.

Цього року Центр «Доброчин» оголосив конкурс проєктів, мета яких полягала в залученні ініціативних городян до вирішення соціальних проблем на місцевому рівні. Проєкти мали відбутися в рамка громадської організації Центру Доброчин «Розширення можливостей залучення молоді в Чернігівській області», що виконується за фінансової підтримки Європейського фонду за демократію". Звісно, члени Молодіжної ради не могли не скористатися такою нагодою. Тому виникла ідея створити молодіжний хаб «FreedomHub», що рази підвищить активність молоді міста, оскільки їм не потрібно буде думати, де зібратись і в який час – «FreedomHub» буде завжди відчинений.

У громаді дуже багато місць навіть у центральній частині міста, де можна створити простір для активного або пасивного відпочинку. Ця ідея і стала підґрунтям для майбутнього проєкту.

Члени молодіжної ради запропонували на розгляд проект, який передбачав відкриття молодіжного хабу «FreedomHub», де буде створено альтернативний, вільний простір для культурного і інтелектуального розвитку молоді, який буде доступний в будь-якому куточку громади.

Головна ідея проєкту полягала в тому, що Хаб «FreedomHub» пропонуватиме активній і ініціативній молоді безкоштовно проводити онлайн–освітні заходи, спілкуватись один з одним, проводити зустрічі, відвідувати різноманітні семінари, тренінги, організовувати виставки і просто відпочивати, що надасть змогу збільшити кількість якісних молодіжних проектів та залучити молодь до вирішення проблем громади.

Хабом зможуть скористатися не лише городнянці, а і всі мешканці нашої громади, оскільки локація може бути розташована в будь-якій доступності до соціальних об’єктів, ЦНАП, міська лікарня, аптеки, центральний ринок та на території старостинських округів.

Сподіваємося, коли жителі громади побачать вже реалізований проєкт, то зрозуміють, що Молодіжна рада може зробити багато добрих і корисних справ. Про ці справи необхідно розповідати, щоб у молоді була широка громадська підтримка, щоб більше людей включалися в добровольчу і благодійну діяльність, щоб не гасла наша віра в добро і в добрих людей!

«Метою створення – «FreedomHub» є не отримання прибутку, а вирішення тієї чи іншої проблеми нашої громади. Наша історія — це приклад, як молодь громади реально може допомогти городянам, покращуючи соціальну сферу громади за допомогою онлайн-консультацій, ВПО – онлайн-дзвінки ближнім та оформлення документів, пенсіонерам онлайн- комунальні платежі, учням реєстрація на ЗНО і таке інше.

Сподіваємося, що проєкт, який ми реалізуємо разом — це тільки початок!»

]]>
У Прилуках 8 закладів ЗСО та 2 заклади позашкілля виявили бажання отримати фінансову автономію http://monitor.cn.ua/ua/education/94696 8 закладів загальної середньої освіти та 2 заклади позашкільної роботи виявили бажання отримати фінансову автономію вже із 1 січня 2023 року. Освіта article Fri, 09 Sep 2022 14:32:09 +0300 Про це під час апаратної наради міського голови із керівним апаратом ради розповів начальник управління освіти Олександр Правосуд, пише «Град Прилуки».

Як поінформував посадовець, наприкінці вересня поточного року спливає 5-річний термін для введення в дію нового ЗУ «Про освіту», протягом якого необхідно було привести установчі документи закладів освіти, а значить і їхню роботу, у відповідність до норм Закону.

Зважаючи на таку вимогу, 8 закладів загальної середньої освіти міста, а також ЦТДЮ та ДЮСШ виявили бажання отримати фінансову автономію вже з 1 січня 2023 року.

Наступним напрямком реформування освіти є приведення мережі закладів загальної середньої освіти до вимог законодавства, у тому числі і її оптимізація для ефективнішого використання фінансового ресурсу, передбачивши при цьому забезпечення якісніших послуг, тобто визначення ліцею (10-11 класи) та створення мережі гімназій (1-9 класи).

За словами Олександра Правосуда, цей процес довготривалий і потребує певного періоду часу.

На сьогодні управлінням освіти вже розроблений проєкт «Про затвердження плану перепрофілювання частини закладів загальної середньої освіти в гімназії як перший етап трансформації мережі ЗЗСО м. Прилуки». Він передбачає поступове виведення класів старшої школи з загальної мережі шкіл та перепрофілювання ЗЗСО в гімназії вже з 1 вересня 2022 року.

Відповідне рішення було прийняте на сесії міської ради 26 серпня.

]]>
Навчання підростаючого покоління - одне з головних завдань сьогодення рятувальників Чернігівщини http://monitor.cn.ua/ua/education/94695 Щоденно співробітники районних управлінь та відділів Головного управління ДСНС проводять уроки з питань безпеки життєдіяльності для учнів та дошкільнят закладів освіти області. Освіта article Fri, 09 Sep 2022 14:29:48 +0300 На жаль, цього року не всі діти змогли долучитися до освітнього процесу в офлайн форматі, тому уроки рятувальники проводять і в онлайн режимі.

Під час занять фахівці ДСНС, враховуючи вікову категорію дітей, навчають підростаюче покоління правилам пожежної та мінної безпеки, а також за допомогою макетів вогнегасників розповідають, як самотужки можна загасити пожежу.

Крім того, рятувальники проводять інструктажі для працівників закладів освіти, а також практично відпрацьовують дії з учасниками освітнього процесу під час отримання сигналу "Повітряна тривога" та надають методичні рекомендації щодо покращення умов безпечного перебування їх в укриттях.

Надзвичайники надають наочні матеріали аби працівники закладів могли самостійно нагадувати учням та дошкільнятам основні правила безпеки життєдіяльності.

ГУ ДСНС України у Чернігівській області
 

]]>
Навчальні заклади області, що постраждали від російської агресії, отримають допомогу http://monitor.cn.ua/ua/education/94685 Вчора підписано меморандум про співпрацю між Чернігівською ОВА та ГО «Рада зовнішньої політики «Українська призма». Освіта article Fri, 09 Sep 2022 09:16:44 +0300 Співпраця передбачатиме передачу для шкіл області комп’ютерів та канцелярського приладдя. Надавачем гуманітарної допомоги є партнер цієї громадської організації – чеський фонд «Nadační fond Děti Ukrajiny» («Благодійний фонд «Діти України»»).

Наразі вантаж вже прямує до України. Канцтовари отримають діти, оселі яких постраждали внаслідок російської агресії, або батьки яких беруть участь у бойових діях. Зокрема, допомогу буде надано учням навчальних закладів, у відновленні яких допомагала «Українська призма» (школи №№35, 14 та 27 м. Чернігова, Количівська ЗОШ Іванівської ТГ Чернігівського району). Комп’ютерну техніку отримають навчальні заклади у 40-кілометровій прикордонній зоні, де навчання проходить в онлайн-режимі, та матеріальна база яких була знищена окупантами.

— Обласна військова адміністрація надає сприяння у вигляді організаційної допомоги для ввезення вантажу. Нашим завданням є забезпечення розподілу допомоги для тих, хто дійсно її потребує, - наголосив перший заступник голови ОДА Костянтин Мегем.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

 

]]>
Блог-кафе "Створення стартапу: від ідеї до бізес моделі" http://monitor.cn.ua/ua/education/94654 Освіта article Tue, 06 Sep 2022 15:56:12 +0300 3 вересня 2022 р. ГО «Центр гендерної освіти» та амбасадор проєкту «Програма з розширення можливостей заради відновлення порозуміння для лідерів громад в Україні «Мир у цифровий час» в Чернігівській області Олександр Литвин провели блог-кафе "Створення стартапу: від ідеї до бізес моделі", присвячене молодіжному підприємництву як дієвому інструменту громадянської участі в умовах війни.

Учасники заходу обговорили роль молоді у відновленні країни та Чернігова, етапи створення стартапу, проблеми та шляхи масштабування проектів і реалізували практичний кейс застосування наших байків в умовах війни - долучилися до благодійного велопробігу на велосипедах власного виробництва.

Захід відбувся в рамках реалізації «Програми з розширення можливостей заради відновлення порозуміння для лідерів громад в Україні «Мир у цифровий час». Проєкт виконується у співпраці з громадською організацією «Фундація прав людини» та фінансується Інститутом зовнішніх культурних зв’язків (IFA) коштами Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина.

#МируЦифровийЧас
#ФундаціяПравЛюдини
#ЧернігівськаПолітехніка
#ЦентрГендерноїОсвіти

 

]]>
Чернігівські офіцерки ДСНС провели для дітей навчально-пізнавальний захід http://monitor.cn.ua/ua/education/94610 Під час проведення свята першого дзвоника до вихованців Чернігівського навчально-реабілітаційного центру №2 завітали рятувальники та провели пізнавальний захід. Освіта article Fri, 02 Sep 2022 15:55:06 +0300 Прес-офіцерки ДСНС розповіли, яких заходів пожежної безпеки слід неухильно дотримуватись, як запобігти виникненню пожеж та що стає найпоширенішими причинами їх виникнення. Нагадали про правила поведінки в інших надзвичайних ситуаціях, що можуть виникнути в житті кожного, в тому числі і при виявленні невідомих підозрілих предметів.

Також після занять за сигналом рятувальників спочатку в будівлі пролунали три дзвінки, які сповістили учнів про умовну небезпеку та початок евакуації. Діти та викладачі спокійно та організовано покинули приміщення й вишикувалися на подвір’ї закладу, після чого, класні керівники перевірили наявність і кількість евакуйованих осіб.

Насамкінець заходу хлопчики та дівчатка подякували рятувальникам за цікаву та корисну інформацію, адже невідомо, яка надзвичайна ситуація може трапитись в житті.

ГУ ДСНС України у Чернігівській області

]]>
14% шкіл Чернігівщини навчатимуться офлайн http://monitor.cn.ua/ua/education/94601 «Цьогоріч навчальні заклади у 40-кілометровій зоні біля кордону точно працюватимуть онлайн. Решта – лише після висновків відповідної комісії та згоди батьківського комітету спільно з педколективом, – зауважив вчора під час прямого ефіру начальник обласної військової адміністрації В’ячеслав Чаус, наголосивши: – Треба пам’ятати, що школа має бути територією безпеки. Бо нема нічого ціннішого за життя наших дітей». За оперативними даними місцевих органів управління освітою, станом на 1 вересня в області функціонують 402 заклади загальної середньої освіти, в яких освітні послуги будуть отримувати 94 204 учні. Освіта article Fri, 02 Sep 2022 09:54:06 +0300 Лише 56 шкіл (14%) мають змогу зустрічати учнів офлайн. Переважна більшість – 246 закладів  – будуть на «дистанційці»; ще 100 працюватимуть у змішаному форматі.

Комбінуватимуть онлайн і офлайн навчання у 13 закладах профтехосвіти.

У 23 закладах фахової передвищої та вищої освіти освітній процес буде здійснюватися у 3-х дистанційно, інші – комбінуватимуть.

Варто зазначити, що внаслідок бойових дій в області пошкоджено 133 заклади, з них 11 – зруйновано. Зокрема, в місті Чернігові із 86 закладів освіти пошкоджено 64 (5 зруйновано). Завдано збитків орієнтовно на суму більше ніж 14 мільярдів гривень.

За рахунок державного, місцевих бюджетів, а також коштів благодійних та волонтерських організацій вже відновлено 15 шкіл та 5 дитячих садків.
З державної скарбниці очікується ще майже 69 мільйонів гривень на відновлення 18 об'єктів освіти.

Чимало закладів освіти отримали значну технічну підтримку від міжнародних організацій. Також тривають перемовини щодо співпраці у питанні ремонту укриттів.

«Цьогоріч навчальні заклади у 40-кілометровій зоні біля кордону точно працюватимуть онлайн. Решта – лише після висновків відповідної комісії та згоди батьківського комітету спільно з педколективом, – зауважив вчора під час прямого ефіру начальник обласної військової адміністрації В’ячеслав Чаус, наголосивши: – Треба пам’ятати, що школа має бути територією безпеки. Бо нема нічого ціннішого за життя наших дітей».

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

]]>
Молодь Добрянської громади згуртувалась у вирішенні питань дозвілля http://monitor.cn.ua/ua/education/94597 Молодь Добрянської громади успішно втілила 2 ініціативи в рамках конкурсу міні-грантів ГО «Центр Доброчин» за підтримки Європейського фонду за демократію. Освіта article Thu, 01 Sep 2022 13:35:40 +0300 Метою конкурсу є підтримка креативної діяльності активної молоді пілотних громад Чернігівської області у реалізації їх ініціатив для впливу на розвиток своєї громади, а також мотивація молоді свідомо брати участь у житті громад.

У літній час в затишне селище Добрянка з’їжджається велика кількість молоді. Але, на жаль, місце для організованого відпочинку відсутнє. Тому актив Молодіжної ради запропонував створити місце для відпочинку на задньому дворику Добрянського молодіжного центру для молоді. В подальшому це місце можливо використовувати як платформу для проведення різноманітних заходів. На дворику вже була створена альпійська гірка та насаджені квіти, але цього недостатньо для комфорту та відпочинку для молоді. Адже молоді потрібен простір для відпочинку, зустрічей, спілкування та обміну досвідом. Так в зимовий період молодь гуртується та проводить свій вільний час в молодіжному центрі, але коли на вулиці тепло, то хочеться створити простір на відкритому повітрі.

В першу чергу молодь намалювала патріотичний арт, який тепер пробуджує любов до Батьківщини, особливо в такий непростий для всіх час. Потім облаштувала територію, закупивши та поставивши дерев’яні лавки і гойдалку. В подальшому це місце буде використовувати як літній кінотеатр. Як зазначили молоді активісти: «Цією діяльністю ми згуртували молодь для подальших дій в реалізації задуму. Нам дуже подобається реалізовані проекти -  є місце для відпочинку, патріотичний арт-мурал, сподіваємось, що і далі наша діяльність буде знаходити підтримку. Хочеться сказати дякуємо усім хто допоміг нам з реалізацією цієї затишної галявини."

Діяльність проходить в рамках проекту Центру Доброчин «Розширення можливостей залучення молоді в Чернігівській області», що виконується за фінансової підтримки Європейського фонду за демократію.

Центр Доброчин

]]>
Навчальний рік в очному форматі розпочнеться для учнів та учениць 22 чернігівських шкіл http://monitor.cn.ua/ua/education/94587 1-го вересня у Чернігові розпочнеться новий навчальний рік. Він найскладніший за всі попередні з двох головних причин — безпека учнів та руйнування навчальних закладів: дві школи розбиті, 25 зазнали пошкоджень різного ступеня. Освіта article Thu, 01 Sep 2022 10:05:02 +0300 — Це неабиякий виклик для системи освіти. Крім того, щоб відкрити двері учням та ученицям потрібно облаштувати укриття, щоб створити безпечне середовище. Саме цим займалося управління освіти ЧМР протягом літніх місяців. До 1-го вересня заклади та укриття в них обстежувала спеціальна комісія, куди входили і представники ДСНС. За результатами перевірок складаються акти та визначається готовність закладу приймати дітей, — говорить секретар Чернігівської міської ради Олександр Ломако.

22 школи вже готові приймати учнів. В них навчатимуться очно орієнтовно 10 500 учнів та учениць. Цифра збільшуватиметься, як тільки будуть завершені ремонтні роботи в решті навчальних закладів.

— На проведення ремонтних робіт в закладах освіти з міського бюджету було виділено біля 215 млн грн. Жодних батьківських коштів на ці роботи не залучалось. Натомість, дякуємо людям доброї волі, які долучилися - народу Тайваню, посольству Фінляндії, ГО «Українська призма», USAID. Чекаємо на допомогу від посольства Великої Британії (фонд «Партнерство за сильну Україну»), японської НГО «Peace Wind Japan» та інших організацій з якими вже ведеться попередня робота, — зазначив Олександр Ломако. 

У Чернігові зараз знаходиться близько 19 тисяч школярів та школярок (з 28 350). Більшість батьків обрали очну форму навчання. Ті, які ухвалили рішення навчатися онлайн, також отримають таку можливість. 

Зазначимо, що під час підготовки до відновлення навчального процесу у  Чернігові, дії міської влади були спрямовані на те, аби підготувати максимальну кількість шкіл саме до роботи в очному форматі. Це потрібно було зробити з трьох причин: підтримати дітей, забезпечити їх соціальними контактами, повернути почуття “нормальності життя”; стимулювати батьків з дітьми повернутися у Чернігів; підвищити якість освіти.

— Сподіваюся, що безпекова ситуація не змушуватиме змінювати плани. Відкривати школи під час війни — складне рішення. Для всіх учасників процесу — дітей, батьків, вчителів, адміністрації шкіл та влади міста. Але загроза мати «втрачене покоління» — набагато страшніша в довгостроковій перспективі. Саме це хоче бачити наш ворог. Успіхів усім в новому навчальному році! Дякуємо ЗСУ за таку можливість!, — висловив сподівання на вдалий навчальний рік секретар Чернігівської міської ради.

 

Прес-служба Чернігівської міської ради

 

]]>
У Чернігові презентували проєкт «Мир у цифровий час» http://monitor.cn.ua/ua/education/94555 В прес-центрі Національного університету «Чернігівська політехніка» 25 серпня ГО Центр гендерної освіти відбулась презентація проєкту «Програма з розширення можливостей заради відновлення порозуміння для лідерів громад в Україні «Мир у цифровий час»». Освіта article Mon, 29 Aug 2022 12:19:27 +0300 З вітальним словом до учасників заходу звернувся ректор НУ «Чернігівська політехніка» Олег Новомлинець: «Сьогоднішній захід – це не просто черговий захід, а свідчення того, що дякуючи ЗСУ та  нашій згуртованості ми приступаємо до звичної нам роботи. Попри те, що під час активних бойових дій «Чернігівська політехніка» зазнала руйнувань, наразі активно відновлюється освітня інфраструктура та реалізується місія закладу в житті міста й регіону, в тому числі й у напрямку реалізації молодіжних громадських ініціатив. Ми розуміємо, що наша сила в єдності, коли ми разом у нас все вийде».

Голуб В'ячеслав, заступник директора Департаменту сім'ї, молоді та спорту Чернігівської обласної державної адміністрації - начальник управління у справах сім'ї та молоді підкреслив, що захід є не лише свідченням нового етапу важливого проєкту з розширення можливостей лідерів громад, а й запорукою поштовху підтримки інституціалізації молодіжної політики на рівні громад в нових умовах.

На думку Дзюби Юлії, голови Молодіжної ради при Чернігівській обласній державній адміністрації, проєкт «Мир у цифровий час» є вкрай важливим, тому що попри війну молодь хоче бути активною. Нині є запит на громадянську освіту, члени ради взяли участь у триденній школі, присвяченій ролі молоді у гуманітарному відновленні України, яка відбулась в рамках проєкту в Києві.

Баченням напрямків співпраці в реалізації молодіжних ініціатив поділились Гаєвська Лідія, директор відділу освіти, молоді та спорту, культури і туризму Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району, Чернігівської області, Дорожкіна Ірина, почесна голова ГО «Спілка жінок Чернігівщини», Нагорна Надія, декан факультету соціальних технологій, оздоровлення та реабілітації НУ «Чернігівська політехніка», Стельмах Оксана, журналістка, інформ-агенція «Чернігівський монітор», Ліхута Олександр, голова Студентської ради НУ «Чернігівська політехніка». Амбасадори/ки Програми презентували плани реалізації власних міні-проєктів та анонсували тематику блог-кафе.

Проєкт виконується у співпраці з громадською організацією «Фундація прав людини» та фінансується Інститутом зовнішніх культурних зв’язків (IFA) коштами Міністерства закордонних справ Федеративної Республіки Німеччина.

]]>
Попри війну, для чернігівських дітлахів вдалося організувати літній відпочинок, наповнений різними активностями http://monitor.cn.ua/ua/education/94534 У Чернігові цього літа вдалося реалізувати важливий в умовах сьогодення проєкт «KOLO Clubs» у формі літніх активностей для дітей, направлених на громадянську освіту, демократію, права людей та виховання активних громадян. Освіта article Sat, 27 Aug 2022 09:25:15 +0300 Локації були організовані на базі 11 закладів освіти міста за підтримки неурядової фінської організації Finn Church Aid (FCA), громадських організацій GoGlobal та «Розвиток громадянських компетентностей в Україні - DOCCU».

Про його підсумки та плани на майбутнє говорили 26 серпня на зустрічі за участю заступниці міського голови Вікторії Пекур, організаторів проєкту та директорів шкіл міста.

Начальник управління освіти Чернігівської міської ради Василь Білогура у коментарі журналістам розповів, що протягом літа у школах Чернігова були організовані літні клуби для дітей різних вікових категорій, і не такі, як зазвичай. Він щиро подякував міжнародним організаціям, які допомогли реалізувати цей важливий проєкт для дітей.

— Це не були традиційні літні табори чи інші активності, до яких всі звикли. Це осередки, де говорили про надзвичайно важливе — об’єднання дітей, надання психологічної підтримки та реабілітації через умови, які пережили чернігівці під час активних бойових дій. Важливість даного проєкту якраз і полягає в тому, що потрібно було переключити дітей на інші думки, плани, повернути їх до іншого життя та до навчального закладу.

В результаті близько 6 тисяч дітей взяли участь у таких літніх активностях, в яких щодня були задіяні понад 500 освітян.

Ця подія не могла відбутися без підтримки інших організацій, зокрема, неурядової фінської організації FCA, громадської організації GoGlobal. Їх представники організаційно чи фінансово допомогли наповнити активності різними за напрямками заняттями, щоб вони були не просто розважальними, а й містили освітню діяльність у питаннях демократії, європейських цінностей та прав людей, зокрема, дітей, — розповів він.

Під час реалізації проєкту загалом провели три зміни літніх активностей для дітей від 6 до 16 років, які тривали по 10 днів, й знаходилися на 17 локаціях, серед яких 11 — у Чернігові. У групах, в яких було по 15-20 дітей, навчали як потрібно приймати рішення, як спілкуватися між собою, знаходити компроміси, долати конфлікти, бути толерантними один до одного. Також були й спортивні активності, кіно-, книжкові та лінгвістичні клуби. До всієї цієї роботи залучали й відомих екскурсоводів нашого міста, а також волонтерів із 13 країн світу, які з дітьми спілкувалися онлайн.

— Літні клуби — фактично стали рятувальним колом для наших дітей. Думаю, і для більшості вчителів, які були в них задіяні. Адже, незважаючи на втому від пережитого, озброївшись посмішкою, своїми знаннями та вміннями, освітяни поринули в роботу, допомогли дітям, надали підтримку, емоційну й душевну, психологічну реабілітацію. Мене дуже радує той результат від літніх активностей, який є. Я переконаний, що співпраця з нашими партнерами продовжиться й спільними зусиллями ми виховаємо незалежне вільне покоління українців з демократичними цінностями, — підкреслив Василь Білогура.

Прес-служба Чернігівської міської ради

 

]]>