Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: Освіта http://monitor.cn.ua/ Інформ-агенція «Чернігівський монітор» http://monitor.cn.ua/i/sm-logo.png Чернігівський монітор http://monitor.cn.ua/ На Чернігівщині + 15 «Класів безпеки» http://monitor.cn.ua/ua/education/98737 У рамках Всеукраїнського проєкту в Чернігівському районівпродовж тижня відкрито 15“Класів безпеки”. Освіта article Fri, 01 Dec 2023 14:27:34 +0200 Під час перших уроків співробітники Чернігівського районного управління ГУ ДСНС України у Чернігівській області навчилиучасників освітнього процесу правилам безпеки життєдіяльності.
Особливу увагу приділили мінній безпеці, навчили учнів різновидам вибухівки. Нагадали, яку небезпеку в собі несе нехтування правилами поводження у разі виявлення вибухонебезпечних предметів, а також куди необхідно повідомляти про небезпечні знахідки.


Крім цього, присутнім довели основні правила пожежної безпеки, зокрема нагадали про заборону гри з сірниками, запальничками тощо. А також наголосили, аби діти не нехтували правилами безпеки під час сигналу «Повітряна тривога».
Насамкінець рятувальники надали учням тематичну сувенірну продукцію від Дитячого фонду ООН UNICEF Ukraine.



ГУ ДСНС України у Чернігівській області

 

]]>
Відновлення школи №13, житло для ВПО та поповнення парку комунальної техніки: результат роботи Чернігівради з партнерами http://monitor.cn.ua/ua/education/98724 Попередній робочий тиждень був результативним для Чернігівської міської ради у питаннях співпраці з міжнародними партнерами. Освіта article Thu, 30 Nov 2023 15:12:40 +0200  Відкриття модульного містечка, підписання відразу кількох Меморандумів, візит президента Латвії та делегації Світового конгресу українців. Залучення зовнішньої допомоги — один із ефективних інструментів для відбудови міста. Нижче розповідаємо чого вдалося досягнути.

 

60 млн грн в освіту Чернігова вкладе «DECIDE»

Це швейцарсько-український проєкт, який допомагає нашому місту відразу за кількома напрямками в освіті. Наймасштабніший  — відновлення школи №13. «DECIDE» вкладе в роботи 40 млн грн, 20 з яких вже перераховані для їх старту. Відбудова цього ЗНЗ закриє питання доступу до освіти дітям з мікрорайону Подусівка, в якому армія рф зруйнувала відразу дві школи — №18 та 21.  
Ще близько 16 млн грн «DECIDE» виділяє для облаштування укриттів та створення на їх базі освітніх хабів у школах № 13, 19, 22, 32, 34.
І понад мільйон гривень спрямує на реалізацію двох ідей, з якими перемогли учні шкіл №32 та 35 в одній із ініціатив цього швейцарсько-українського проєкту: облаштування шкільного подвір’я (№32, роботи вже тривають) та шкільного кафе з лаунж-зоною (№35).
 
Ще 80 млн грн від «ACTED» на ремонт 10 шкіл
Стільки коштів французька неурядова організацію «ACTED» вкладе у відновлення закладів освіти Чернігова. Меморандум про співпрацю з представниками якої минулого тижня підписав  в.о. міського голови Олександр Ломако. Ця організація спільно з управлінням освіти відібрала у свій проєкт 10 ЗНЗ Чернігова (№2, 6, 14, 15, 20, 27, 28, 29, 33, 34) і протягом 2024 року виконає там ремонти. Акцент на термомодернізації будівель, інклюзивності приміщень, ремонті укриттів.
 
Модульне містечко на вул. Дрозда
Його будівництво завершено, люди почали заселятися в 112 повністю умебльованих квартир. Реалізувати цей проєкт вдалося завдяки співпраці Чернігівської міської ради та Національного комітету товариства Червоного Хреста.
Минулого тижня в.о. міського голови Олександр Ломако та представники українського, британського, австрійського Червоного Хреста відвідали модульне містечко та поспілкувалися з людьми, які там тимчасово мешкатимуть.
Червоний Хрест вклав кошти у будівництво та умеблювання квартир — до 157 млн грн, а Чернігівська міська рада займалася питаннями підготовки території під роботи, підведенням комунікацій та благоустроєм, спрямувавши з бюджету близько 75 млн грн.

    — Від імені громади Чернігова хочу подякувати Червоному Хресту і його підрозділам, які долучилися до будівництва містечка, в якому проживають, на жаль, не від гарних умов, люди, які втратили власне житло внаслідок варварської агресії рф. Те, що нас світ підтримує і фінансує такі проєкти, показує нашим мешканцям і всім українцям, що ми не самотні в цій боротьбі за демократію, свободу, незалежність, — говорить Олександр Ломако.

 Візит Президента Латвії Едгарса Рінкевичса

З ним Олександр Ломако зустрічався на вулиці В. Дрозда. Латвія виготовила і передала Чернігову модульні будинки, які встановлюють на території сформованого модульного містечка.
Разом з президентом Латвії Олександр Ломако дивився на процес їх монтажу, а також мав нагоду особисто подякувати за підтримку нашого міста. Кілька місяців тому в.о. очільника Чернігова зустрічався з їх міністром економіки, і вони досягли домовленостей про надання нам допомоги на загальну суму 2 млн євро. Перша частина якої — 12 модульних будинків, друга — меблі для дитсадків, які нам вже надійшли.
Крім того, зараз на шляху з Риги 10 вживаних автобусів, яке це латвійське місто передало Чернігову.

 
Допомога від Аахена
Німецьке місто-побратим передало КП «АТП-2528»  сміттєвоз, а пологовому будинку — обладнання, вартістю 15 тис. євро.
 
    — Мобілізувати зв'язки та можливості українців по всьому світу на підтримку Чернігова. Делегати Світового конгресу українців — потужний голос України в світі. З їх допомогою і наше місто може розраховувати в майбутньому на підтримку, — сказав про важливість цієї зустрічі Олександр Ломако.
В.о. очільника Чернігова зустрічався з делегацією Світового конгресу українців у неділю, 26 листопада. Серед її членів Президент СКУ Павло Ґрода, голова Місії Світового Конгресу в Україні Андрій Шевченко, Перший Віцепрезидент СКУ та Співголова Союзу Українських Організацій Австралії Стефан Романів.
СКУ має зв’язки по всьому світу і зацікавлена у залученні допомоги для Чернігова, йшлося під час зустрічі.

Також члени делегації відвідали школу №19, де завдяки  СКУ та БО «Energy Act For Ukraine Foundation» реалізовується проєкт зі встановлення гібридної сонячної станції.
 
Партнерство з Вайт-Плейнс
Олександр Ломако поспілкувався онлайн зі своїм американським колегою мером Томасом Роучем, обговоривши напрямки майбутньої співпраці. З цим американським містом Чернігів готується до укладання офіційного партнерства. Рішення затверджені Радами Чернігова та Вайт-Плейнс.

Міжнародну співпрацю посилюватимуть
Про це заявив під час загальноміської наради в муніципалітеті 28 листопада в.о. міського голови Олександр Ломако, аналізуючи цей напрямок роботи і на скільки він є ефективним для відбудови міста.
Налагоджувати співпрацю з партнерами у Чернігівській міській раді почали фактично як тільки припинилися бойові дії, розуміючи масштаби руйнувань і обмежені можливості міського бюджету. Сьогодні ж залучення зовнішньої допомоги ще є більш важливим, враховуючи вилучення військового ПДФО з бюджету громади. Для Чернігова це означає мінус 800 млн грн на рік, що дорівнює майже всьому бюджету розвитку. Тому під час наради Олександр Ломако доручив начальникам управлінь активніше налагоджувати комунікацію з партнерами.
— Це обсяг роботи тільки за минулий тиждень, не говорячи про десятки робочих питань, які забезпечують функціонування 300-тисячного міста. І тут хотів би наголосити наступне. Немає часу і бажання реагувати на провокації, якими займається міська військова адміністрація та особисто її керівник. Якщо йому хочеться не підписувати рішення сесії, а дуже хочеться підписати слово в слово власне, нехай. Чим би дитина не бавилась. Для мене результат важливіший за чиїсь хворі амбіції, —  зазначає Ломако.
 


Пресслужба Чернігівської міської ради

]]>
Французька організація «ACTED» профінансує відновлення шкіл Чернігова http://monitor.cn.ua/ua/education/98649 Відповідних домовленостей досягнуто 21 листопада під час зустрічі в.о. міського голови Чернігова Олександра Ломако з представниками французької неурядової організації «ACTED». Між сторонами підписано Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю. Організація реалізовуватиме на території міста проєкт, що передбачає відновлення закладів освіти, а також вирішення питання безбар'єрності та осучаснення освітнього простору. Освіта article Wed, 22 Nov 2023 10:52:04 +0200 Проєкт масштабний і його попередній бюджет більше 2 млн євро. Усі заплановані заходи планується реалізувати протягом 2024 року, йшлося під час зустрічі. Акцент на термомодернізації закладів освіти та інклюзивності приміщень, а також планується ремонт укриттів.

    — Підтримка сфери освіти для Чернігова дуже важлива. Діти, які повернулися і пропустили навчання через активні бойові дії, мають бути максимально забезпечені освітніми послугами. Зокрема, кошти на досить дороговартісні проєкти, пов'язані з утепленням, у міста будуть нескоро. Тому підтримка міжнародних партнерів, народу Франції, неурядових організацій для нас дуже важлива, і я дякую, що ви відгукнулися, — подякував під час зустрічі  Олександр Ломако.

Відбудова та модернізація сфери освіти — один із пріоритетних напрямків у роботі органів місцевого самоврядування. Під час активних бойових дій у місті було зруйновано та пошкоджено до 80% закладів освіти. Для відновлення очного навчального процесу виділялися кошти з міського бюджету, а також залучалася допомога держави та міжнародних партнерів. На сьогодні сфера освіти все ще продовжує потребувати посиленої уваги і фінансового ресурсу. Участь у цьому процесі організації «ACTED» дозволить місту вирішити низку питань, що було б неможливо без їх участі та в умовах браку ресурсів у міському бюджеті.

Представники цієї організації у співпраці з управлінням освіти вже визначили перелік закладів, які включені в загальний проєкт.

    — Це буде 10 шкіл, які вже попередньо обрані і ми з ними працюємо. Це №2, 20, 34, 14, 28, 6, 33, 27, 15, 29. Поточні ремонти передбачають заміну радіаторів опалення, енергоефективні заходи, освітлення, безперебійне енергоживлення. Також серед активностей проєкту — капітальний ремонт санітарних кімнат, відновлення пошкоджених покрівель та огороджуючих конструкцій, заміна вікон, утеплення, ремонт харчоблоків тощо, — говорить керівник проєкту з відновлення закладів освіти Чернігова Максим Вяхірєв.

За словами Вяхірєва, їх проєкт пов'язаний з Національним планом відновлення України, всі заходи в його рамках енергоефективні та орієнтовані на маломобільні групи населення.

Наразі продовжуються досліджуватися потреби, відбуваються технічні консультації та обстеження. Невдовзі розпочнеться виготовлення проєктно-кошторисної документації. Крім того, вже погоджене виконання робіт у школі №28.

Пресслужба Чернігівської міської ради

]]>
U-LEAD запрошує до участі у новій навчальній програмі «Кроки для спеціалістів. Адміністративна процедура» http://monitor.cn.ua/ua/education/98646 16 січня 2024 року стартує нова ініціатива від U-LEAD, покликана допомогти сотні посадових осіб місцевого самоврядування поглибити розуміння Закону України «Про адміністративну процедуру», а також сформувати їхні навички та уміння. Освіта article Wed, 22 Nov 2023 08:16:37 +0200

Що це?

«Кроки для спеціалістів. Адміністративна процедура» – це комплексна навчальна програма, покликана поглибити розуміння цілей і змісту Закону України «Про адміністративну процедуру», сформувати уміння і навички, необхідні для застосування адміністративної процедури в діяльності органів місцевого самоврядування.

Про що?

Про особливості впровадження Закону України «Про адміністративну процедуру» та його вплив на подальшу діяльність представницьких й виконавчих органів місцевого самоврядування, розвиток професійної компетентності для прийняття й виконання адміністративних актів, а також ефективного вирішення адміністративних справ.

Для кого?

Для 100 посадових осіб місцевого самоврядування (секретарі місцевих рад; заступники сільського, селищного, міського голови; керуючі справами виконавчих комітетів сільської, селищної, міської рад; інші посадові особи місцевого самоврядування, до повноважень яких належать підготовка та розгляд адміністративних справ та прийняття адміністративних актів) – представників громад із населенням до 50 тис., обраних шляхом відкритого відбору. До участі буде відібрано одного представника від громади.

Тривалість – 10 тижнів, початок 16 січня 2024 року.

За результатами успішного пройденого навчання учасники отримають сертифікати.

Як зареєструватися?

Для участі у відборі необхідно заповнити заявку та надіслати її на електронну адресу: regops.u-lead@giz.de до 18:00 8 грудня 2023 року, в темі повідомлення вказавши «Адмінпроцедура_Прізвище учасника_Область» у форматі MS Excel.

Дізнатися деталі участі у Навчальній програмі можна на Промо-заході, що відбудеться 1 грудня 2023 року о 10:00, взяти участь у якому можна за цим посиланням: ТУТ

]]>
Чернігівські поліцейські провели квест-гру зі школярами до Всесвітнього дня дитини http://monitor.cn.ua/ua/education/98632 Ювенальні поліцейські в ігровій формі розповіли малечі про їхні права і обов’язки, передбачені Конвенцією ООН про права дитини. Освіта article Tue, 21 Nov 2023 09:25:50 +0200 Також поліцейські влаштували для малюків квест-гру, де були питання не тільки про права, але й про обов‘язки маленьких громадян.
Під час заходу учасники проявляли ініціативу, кмітливість та зацікавленість до вивчення нового.


Поліція Чернігівської області оберігає кожну дитину, аби всі дітки відчували захист та піклування.

]]>
В області близько 5 тисяч учнів початкової школи якісніше харчуватимуться завдяки міжнародній підтримці http://monitor.cn.ua/ua/education/98594 Сьогодні начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус в онлайн-режимі підписав угоду з World Food Programme для розширення підтримки програми шкільного харчування в Україні. Освіта article Fri, 17 Nov 2023 10:32:07 +0200 Ініціатива реалізується в межах співпраці зазначеної організації з Міністерством освіти і науки України.

Документом передбачено допомогу у розмірі понад 13 мільйонів гривень терміном на навчальний рік. Кошти надходитимуть щомісячно до обласного бюджету на окремий рахунок з подальшим відшкодуванням визначеним громадам витрат відповідно до кількості фактично спожитих порцій.

Так, завдяки міжнародній підтримці близько 5 тисяч учнів початкової школи у 21 громаді Чернігівщини зможуть якісніше харчуватися у школі. Учасниками проєкту визначено 35 закладів загальної середньої освіти у Бахмацькій, Бобровицькій, Борзнянській, Височанській, Городнянській, Деснянській, Ічнянській, Прилуцькій, Кіптівській, Комарівській, Коропській, Куликівській, Лосинівській, Любецькій, Менській, Ніжинській, Новобасанській, Носівській, Остерській, Срібнянській та Сухополов’янській громадах.

    «Зараз ми перейшли від підтримки більше 12 тисяч дітей у Київській області до понад 60 тисяч в 11 областях. Але ми плануємо розширюватися далі. Для донорів, які підтримують цю Програму, дуже важливий той факт, що ми надаємо субсидії органам місцевого самоврядування, допомагаємо батькам, щоб їхні діти отримувати якісні обіди. Ми тут для того, щоб спричинити довготривалий ефект покращення процесу освіти в Україні. Ми раді, як і уряд Франції та інші донори, підтримувати цю ініціативу у потрібний момент», – зазначив директор Всесвітньої продовольчої програми ООН в Україні Метью Голлінгворт.

Від того, як впроваджуватиметься Програма на місцях, залежатиме її подальше розширення.  

Нині ж, упродовж 2023–2024 навчального року, ВПП ООН фінансуватиме 30% щоденних гарячих обідів для понад 60 тисяч українських дітей, які навчаються у 1–4 класах 420 шкіл 11 областей: Чернігівської, Київської, Львівської, Закарпатської, Тернопільської, Хмельницької, Чернівецької, Черкаської, Миколаївської, Одеської та Полтавської. Кошти, отримані в межах програми, школи спрямують на поліпшення якості харчування або зменшення вартості обідів, яку покривають батьки.

Області обирали на підставі низки критеріїв, зокрема рівня продовольчої безпеки, а також кількості внутрішньо переміщених осіб.
 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
 

]]>
Ноутбуки для профтехосвіти! http://monitor.cn.ua/ua/education/98592 итячий фонд ООН(ЮНІСЕФ) неодноразово допомагав освітній галузі Чернігівщини. Напрямів співпраці багато: від психологічної підтримки до відновлення пошкоджених через війну закладів. Освіта article Fri, 17 Nov 2023 09:26:00 +0200 Так, нещодавно ЮНІСЕФ передали 250 ноутбуків та комп`ютерного обладнання. Їх вже отримали заклади професійно-технічної освіти.


Юрій Музика, начальник Управління освіти і науки Чернігівської ОДА, зазначив, що завдяки допомозі від ЮНІСЕФ змогли повністю забезпечити  технікою дітей-сиріт, які навчаються в закладах профтеху! А підтримка професійної освіти міжнародними партнерами сприятиме підготовці конкурентоспроможних на ринку праці робітничих кадрів для відбудови України.

 

Управління освіти і науки Чернігівської ОДА

]]>
Finn Church Aid завітали до Чернігівського обласного наукового ліцею http://monitor.cn.ua/ua/education/98558 Томі Ярвінен, виконавчий директор Finn Church Aid Fund, Патриція Марущак, виконавча директорка Finn Church Aid в Україні та начальник Управління освіти і науки Чернігівської ОДА Юрій Музика відвідали Чернігівський обласний науковий ліцей. Освіта article Mon, 13 Nov 2023 12:46:51 +0200 Ліцей зазнав пошкоджень після ракетного удару 28 лютого минулого року. Протягом року FCA надавала ліцею підтримку у межах проєкту «Безпечне повернення до навчання в Україні». Зокрема - з ремонтом приміщень ліцею.
Так, відновлено класи та кабінети, STEM-лабораторію, адміністративну частину, сходи, санітарні кімнати та інші. Організація надала психологічну підтримку учням і вчителям, а також провела серії тренінгів із надання першої психологічної допомоги та соціально-емоційного навчання.

«Ми тут не лише як Finn Church Aid, а також як і фінський народ. Було багато охочих допомогти Україні. Ми з перших днів війни організувались задля допомоги вразливим категоріям», - зазначив Томі Ярвінен.

 

Управління освіти і науки ОДА

]]>
У Чернігові пройшов Форум «Освіта Чернігівщини. Виклики сьогодення» http://monitor.cn.ua/ua/education/98541 Представники територіальних громад області зустрілися із національними та міжнародними громадськими організаціями, які надають експертну та донорську допомогу у сфері відновлення доступу до освіти, аби скоординувати спільні зусилля у подоланні проблем галузі, спричинених війною. Форум організований Чернігівським офісом UST спільно з Регіональним офісом міжнародного співробітництва Чернігівської ОВА. Освіта article Sat, 11 Nov 2023 14:51:33 +0200 Внаслідок повномасштабного вторгнення росії в Україну в області було пошкоджено або зруйновано 144 заклади освіти. За словами начальника управління освіти Чернігівської ОВА Юрія Музики, на сьогодні відновлено 75 з них. Найважливішим завданням він називає повернення дітей на очне навчання:
«Цьогорічні показники вселяють надію в те, що спільними зусиллями ми зможемо надолужити освітні втрати. На сьогодні 38% шкіл в нас навчаються очно, 46% - за змішаною формою, і тільки 16% навчаються дистанційно».
Саме координація спільної роботи між органами держаної та місцевої влади і НГО може пришвидшити процес відбудови, вважає радниця начальника Чернігівської ОВА Тетяна Ясочко:
«Мета цього заходу – налагодити комунікацію донорів із громадами, які потребують допомоги. Ми хочемо побудувати цей діалог, аби наша спільна робота по відновленню галузі була якомога ефективнішою».
Однією з серйозних проблем в галузі освіти Чернігівщини, вважає керівник Чернігівського офісу UST Андрій Кужель, є нерівномірність реалізації проектів в області:
«Допомога часто сфокусована ближче до Києва. Київська траса – ніби умовна лінія розмежування. Всі ми розуміємо, що це зручніше логістично, але ми маємо пам’ятати про прикордоння, куди багато донорів бояться їхати. Звідти їдуть люди, і відсутність доступу до освіти – один із факторів цієї міграції».
Так, у 20-кіломентровій зоні на кордоні з росією, де очне навчання заборонене, розташовано 19 шкіл та 17 дитячих садочків, де загалом навчається майже 2 тисячі дітей. За словами, керівниці відділу освіти Новгород-Сіверської міської ради Тетяни Ковальчук, за два місяці навчального року кількість здобувачів освіти у школах громади зменшилась на 20 дітей. З 13 шкіл в громаді очно працює лише одна.
«Ми громада, яка перебуває у зоні можливих бойових дій, у нас 20-км зона. У нас що не школа, то менше за 200 учнів, а фонди зазвичай беруться за великі школи, – говорить Тетяна Ковальчук. – У Новгороді-Сіверському ми маємо великий ліцей на 800 учнів, де немає укриття. Ми розробляємо проектну документацію на його будівництво, просимо проектантів розбити його на комплекси, щоб частинами його реалізовувати, але і на це не знаходиться донора. Нам потрібно працювати над тим, щоб шукати фонди, які готові будуть об’єднатися».
Участь у форумі взяли представники 18 територіальних громад області. Крім того на заході були присутні найбільші міжнародні фонди, які опікуються відбудовою галузі освіти Чернігівщини, зокрема: ЮНІСЕФ, Міжнародна організація з міграції (ООН), ACTED, NRC, FCA, United 24, «Партнерство за сильну України» та SavEd.
В рамках форуму представники міжнародних організацій презентували політики та напрямки своєї діяльності, розповіли про плани роботи на 2024 рік. Анна Пуцова, керівниця операційного напряму фонду SavEd, за ініціативи якого в школах області були створені перші 8 цифрових освітніх центрів, наголосила на важливості проактивної позиції органів місцевого самоврядування.
«Правильно артикульована потреба з правильною аргументацією дорівнює задоволенню цієї потреби. Міжнародні фонди можуть вам допомогти, але важливо запропонувати своє бачення, як цю проблему вирішити, пропрацювати законодавство та можливі рішення. Тільки тоді цей механізм може зрушити з місця», – звернулася вона до представників громад області.



 

]]>
Французька організація ACTED допоможе Чернігівщині з модернізацією закладів освіти http://monitor.cn.ua/ua/education/98523 Меморандум про співпрацю між Чернігівською обласною військовою адміністрацією та Міжнародною неурядовою організацією ACTED підписано ще у липні 2022 року. Освіта article Fri, 10 Nov 2023 09:34:09 +0200 Як результат – участь ACTED у відновленні приватних будинків та об’єктів соціальної інфраструктури, пошкоджених внаслідок повномасштабного вторгнення рф, технічна допомога у вигляді автономних джерел електрики та систем оповіщення, спеціалізованого обладнання для забезпечення водопостачання тощо.

Крім того, влітку поточного року на території області ACTED розпочала реалізацію нового проєкту – «Забезпечення розширення економічних можливостей жінок для відновлення та розвитку» (SEED), що фінансує уряд Канади.

На цьому співпраця не закінчується – організація планує розширити свою активність на Чернігівщині, реалізувавши проєкт «Реконструкція, ремонт та оснащення шкіл для безпечного відновлення навчання на території Чернігівської області». Його орієнтовна вартість – 12 мільйонів євро. Деталі проєкту команда ACTED на чолі із заступником керівника цієї організації в Україні Джозефом Тессе обговорила 8 листопада з представниками Чернігівської ОВА. Зустріч відбулася в межах діяльності Регіонального офісу міжнародного співробітництва.

    «Одразу після звільнення Чернігівщини від ворожих військ організація ACTED підставила своє плече, надавши суттєву допомогу. Ми дуже вдячні за це, адже без такої потужної підтримки було б складно відновити роботу соціальної та критичної інфраструктури як минулого року, так і цьогоріч. Сподіваємося, що наша співпраця продовжиться не тільки у процесі відбудови, а й у плані розвитку регіону. Важливим для області є й підтримка малого та середнього бізнесу, що допомагає зберегти людський капітал, створити додаткові робочі місця, а головне – показати місцевим жителям потенціал залишатися вдома, на Чернігівщині», – наголосив на початку зустрічі перший заступник начальника ОВА Костянтин Мегем.

Нова ініціатива ACTED передбачає відновлення або ж підсилення закладів освіти для максимального забезпечення навчання офлайн. А це і різнопланові ремонти на більш ніж 20 об’єктах (акцент – інклюзивність приміщень та їхня термомодернізація), і матеріальна підтримка обладнанням 30 шкіл, а також реконструкція системи водопостачання та санітарно-гігієнічних кімнат у 10 закладах.

Крім того, у планах – ремонт 31 укриття та будівництво одного нового бомбосховища, придбання п’яти шкільних автобусів.

Наразі ведеться обстеження закладів освіти по всій області для визначення нагальних потреб. Частина пріоритетних об’єктів уже відібрана. За словами керівника проєкту Максима Вяхірєва, на восьми з них ремонтні роботи, що відповідатимуть всім наявним стандартам, особливо з енергоефективності, мають невдовзі розпочатися.

За увагу до Чернігівської області, в тому числі прикордонних громад, подякувала заступниця начальника ОВА Жанна Шерстюк. Вона зауважила на якісному підході у проєкті (екологічні матеріали, безбар’єрність та інше), що забезпечує людиноцентричність наявної політики.

Довідково. ACTED – французька неурядова організація, заснована в 1993 році, яка підтримує вразливі верстви населення, що постраждали від гуманітарних криз у всьому світі. Наразі ACTED реагує на надзвичайні ситуації, сприяє підтримці та відновленню сталого розвитку через 450 проєктів у 39 країнах світу.

Регіональний офіс міжнародного співробітництва — ініціатива Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, що має на меті розвиток взаємодії місцевих та регіональних влад з міжнародними партнерами, які прагнуть співпрацювати на рівні області та територіальної громади.
 

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
 

]]>
«Урок з поліцейським»: у Чернігові ювенальні поліцейські провели безпековий захід у дитячому садку http://monitor.cn.ua/ua/education/98510 Засвоєння правил поведінки на дорозі та мінної безпеки, можливість посидіти у поліцейській автівці, приміряти екіпіровку та погладити службових собак поліції — на вихованців одного з дошкільних навчальних закладів Чернігова чекав незабутній ранок. Освіта article Wed, 08 Nov 2023 14:58:57 +0200 Поліцейські ювенальної превенції цього разу прибули до дитячого закладу разом з кінологами Кінологічного центру поліції Чернігівщини. Їх радо зустрічали 60 дошкільнят віком від 4 до 6 років разом зі своїми вихователями.
Всю програму безпекового заходу поліцейські побудували в інтерактивному ключі. Замість нудної лекції — практичне відпрацювання правильних дій пішоходів на імпровізованому перехресті.


Кожному юному слухачеві поліцейські подарували світловідбивну стрічку, аби убезпечити їх при пересуванні у темну пору доби чи в сутінках.
Особливо яскравим елементом програми стали виступи кінологів: слухняне виконання службовими собаками команд загального курсу дресирування, пошук захованих предметів, і насамкінець неодмінний бонус — можливість кожному малюку погладити песика.

Також малеча отримала добру нагоду відчути себе поліцейськими, вмостившись на місце водія службової автівки чи примірявши екіпіровку.

Сектор комунікації поліції Чернігівської області

]]>
Другий GoGlobal Catch-up Camp розпочато! http://monitor.cn.ua/ua/education/98504 Понад 100 дітей з прикордоння Чернігівської та Сумської областей прибули на місце призначення - на GoGlobal Catch-up Camp. Освіта article Wed, 08 Nov 2023 11:25:18 +0200 Завдяки програмі Catch-Up Camp від освітньої фундації GoGlobal старшокласники зможуть провести два тижні цікаво та з користю. Для учнів розробили програму та активності, на яких вони допоможуть надолужити освітні втрати. Зокрема у кемпі молодь зможе покращити свої знання з математики, англійської та української. А ще покращать свої лідерські навички, вміння працювати у команді та здобудуть інші soft-skills!

Цей кемп - другий спільний проєкт Управління освіти і науки Чернігівської ОДА з GoGlobal та частина великої програми з надолуження освітніх втрат «Хочу знати!»!

Начальник Управління освіти і науки Чернігівської ОДА Юрій Музика говорить, що важливо, аби діти, які знаходились на окупованій території, мали можливість надолужити втрачене, активно проводити свій вільний час та поговорити з психологами задля збереження психологічного здоров’я. Вдячні освітній фундації GoGlobal за співпрацю з освітянами по різним напрямкам, зокрема, за надану дітям можливість покращити свій ментальний стан та свої знання!

Раніше у рамках програми Catch-Up Camp від освітньої фундації GoGlobal учні 10-11 класів із 40-км прикордонної зони Чернігівщини стали учасниками одного з кемпів. Для учнів була розроблена програма та активності, на яких вони надолужували освітні втрати. Зокрема, покращували свої знання української та англійської мов, а також математики!

 

Управління освіти і науки Чернігівської ОДА

 

]]>
Мобільні класи безпеки – допомога у навчанні малечі http://monitor.cn.ua/ua/education/98429 Завдяки проєкту «Мобільні класи безпеки»,що реалізовується за підтримки Дитячого фонду ООН UNICEF Ukraine спільно з МВС України, ДСНС України та Національною поліцією України маленькі жителі Чернігівщини продовжують отримувати корисні знання та навички. Освіта article Mon, 30 Oct 2023 15:44:51 +0200 Сьогодні чернігівські дошкільнята дізналися що робити у разі пожежі та куди телефонувати за допомогою. Чи можна чіпати невідомі речі та предмети та що може трапитися, якщо ігнорувати правила мінної безпеки, на який сигнал світлофора можна переходити дорогу та багато іншої цікавої та корисної інформації.
Але найбільший захват у малечі викликала смуга перешкод, подолавши яку вони могли відчути себе справжніми вогнеборцями під час ліквідації пожежі.
Наостанок рятувальники подарували дітлахам корисну сувенірну продукцію від UNICEF Ukraine та зробили фото на добру згадку.



ГУ ДСНС України у Чернігівській області

 

]]>
Укриття, класи безпеки та схеми евакуації: як відповідають на виклики сьогодення заклади освіти Чернігівщини http://monitor.cn.ua/ua/education/98373 «Питання безпеки у сфері освіти є надважливим. У нинішніх умовах дії кожного вчителя, керівника відповідного закладу чи органу управління мають бути спрямовані на організацію безпечного освітнього процесу», – наголосив начальник Управління освіти і науки ОДА Юрій Музика під час брифінгу в офіційному медіацентрі ОВА. Освіта article Thu, 26 Oct 2023 10:22:35 +0300 Реалії сьогодення для організації такого процесу в режимі офлайн вимагають облаштованих належним чином укриттів. На Чернігівщині, за словами Юрія Музики, вони готові до використання у 85% закладів освіти.  Робота щодо їх облаштування не припиняється. Так, з кінця минулого року більше 150 закладів були підготовлені до освітнього процесу. Проте 134 – досі не мають укриттів, ще близько 30 % – використовують укриття, які розташовані неподалік. Альтернативним варіантом є модульні споруди. В області таких 9.

Крім того, наразі тривають ремонти в укриттях 37 закладів, ще більше 100 – потребують їх будівництва.

Нагадаємо про заборону проведення очного навчання у 20-кілометровій зоні від кордону з росією – там процес відбувається винятково в дистанційному форматі.

Для безпечності освітнього процесу деякі заклади освіти організували охорону, обладнали приміщення тривожною сигналізацією, системами внутрішнього та зовнішнього спостереження.
 

Враховуючи, що на території області велись активні бойові дії, актуальними зараз є класи  безпеки. Їх в області вже 31, зокрема один мобільний, який надійшов за сприяння UNICEF. В таких класах діти можуть ознайомитись з основами мінної, пожежної та кібербезпеки, правилами  дорожнього руху, наданням домедичної допомоги тощо.

Читати також: В області розпочне роботу новий мобільний клас безпеки для дітей

Розповів начальник Управління освіти і науки ОДА і про спеціалістів з безпеки в освітньому середовищі, яких готує Міністерство внутрішніх справ України. Цей пілотний проєкт стартував в області у серпні цього року. Йдеться про працівників органів місцевого самоврядування, діяльність яких спрямована на припинення та усунення таких негативних явищ, як булінг, вживання алкогольних напоїв та психоактивних речовин, втягнення учнів в протиправну діяльність тощо. Такі спеціалісти наразі працюють у 6 громадах – Остерській, Ніжинській, Бобровицькій, Корюківській, Ладанській та Линовицькій.

Юрій Музика зазначив, що майже щотижня надходять повідомлення про замінування закладів освіти. Цьогоріч це вже 116 –  майже втричі більше, ніж торік. Тому  нагадав алгоритм дій у таких випадках:

    заклад освіти має негайно повідомити відповідні служби, а саме Національну поліцію –102 та ДСНС – 101;
    вивести всіх учасників освітнього процесу у безпечну зону згідно із затвердженими схемами та планами евакуації.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
 

]]>
Студенти та студентки НУ «Чернігівська політехніка» познайомились з роботою Чернігівської міської ради http://monitor.cn.ua/ua/education/98320 Як працюють органи місцевого самоврядування під час повномасштабної російсько-української війни. Сьогодні 19 студентів та студенток Національного університету «Чернігівська політехніка» відвідали Чернігівську міську раду. Для них провели екскурсію будівлею муніципалітету, розповіли про особливості робочих процесів. Також молодь поспілкувалася з в.о. міського голови Олександром Ломако. Освіта article Fri, 20 Oct 2023 11:25:00 +0300 Олександр Ломако розповів про роботу органів місцевого самоврядування під час активних бойових дій і про те, як вирішувалися питання життєдіяльності міста у період облоги. А також, наскільки є важливою робота з налагодження зв'язків між Черніговом та європейськими містами, міжнародними організаціями тощо. Такі партнери долучаються до відбудови міста вже сьогодні і важливо, що вони зацікавлені не просто допомогти з ремонтом, а відбудувати краще, ніж було, а також готові у майбутньому брати участь у більш масштабних проєктах із модернізації міського простору.

У сесійній залі Олександр Ломако звернув увагу молоді на Прапор, отриманий Черніговом під час війни, від Ради Європи.

— Поруч із Державним Прапором України та Прапором Чернігова, ви можете побачити Прапор Честі – це одна із найвищих нагород Ради Європи, яку Чернігів отримав після того, як місто вистояло, відігнало ворога і не пустило його далі. Це відзнака за те, що ми беремо активну участь у співпраці з іншими європейськими містами. Це нагорода нашому місту за стійкість, за те, що Чернігів відстояв спільні з Європою принципи демократії та важливості місцевого самоврядування, і показав, як треба себе захищати від агресора, — зауважив в.о. міського голови.

Зустріч організована ГО «Агенція міських ініціатив» у рамках проєкту «Молодь у місцевому самоврядуванні».

Пресслужба Чернігівської міської ради

]]>
м. Чернігів: розпочав роботу мобільний клас безпеки http://monitor.cn.ua/ua/education/98313 18 жовтня мобільний клас безпеки від ЮНІСЕФ уперше відкрив свої двері для маленьких чернігівців. Для малечі рятувальники та поліцейські цікаво та у доступній формі провели пізнавальний урок. Освіта article Thu, 19 Oct 2023 12:13:00 +0300 Під час цього дітлахів навчили найголовнішій темі сьогодення - мінній безпеці. Особливо це актуально на Чернігівщині, де велись активні бойові дії, а деякі громади і досі знаходяться під щоденними обстрілами ворога.
Крім того, присутні дізналися до чого може призвести ігнорування правил пожежної безпеки, дорожнього руху тощо.


Найбільше позитивних емоцій у дітей викликала смуга перешкод, яка дозволила відчути себе справжнім вогнеборцем під час ліквідації пожежі.
Наостанок маленьким містянам подарували корисну сувенірну продукцію, розроблену ДСНС України спільно з Unicef.
А мобільний клас продовжить свою роботу на території області, аби всі діти мали змогу отримати надважливі знання, які можуть врятувати їх здоров’я та життя.

ГУ ДСНС України у Чернігівській області
 

]]>
Відновлення школи №19. Місто шукатиме можливості для завершення відбудови одного із найбільших закладів освіти http://monitor.cn.ua/ua/education/98300 Виконавчий комітет зняв із розгляду питання, яке стосується затвердження проєктно-кошторисної документації, потрібної для подальшого відновлення будівлі школи №19. Освіта article Wed, 18 Oct 2023 11:48:54 +0300 Відповідну пропозицію з її обґрунтуванням вніс в.о. міського голови Олександр Ломако під час сьогоднішнього засідання, 17 жовтня,

Загальна кошторисна вартість будівництва складає майже 131,7 млн грн. Реалізація першої та другої черги будівництва коштувала 46 млн грн. У 2023–2024 роках пропонується виконати третю чергу, вартістю 80,8 млн грн.

    — Роботи на цьому об’єкті наразі виконані частково. Залишаються питання щодо відновлення двох спортивних залів, басейну, який був одним із найкращих у школах міста, і який був відремонтований у 2020 році. Також потребують відновлення коридори та деякі класні кімнати, система опалення. Все це треба робити. Згідно із законодавством, якщо сума більше 120 млн грн, то це затверджується виконкомом, і ми б його затвердили, без питань, і продовжували б ці роботи у цьому та наступному році. Але є один нюанс, — пояснює Олександр Ломако.

Як надалі відбуватиметься відновлення однієї із найбільш пошкоджених під час активних бойових дій шкіл, яку, завдяки вже виконаним роботам, сьогодні відвідують 1149 учнів та учениць, залежить від рішення народних депутатів про ухвалення законопроєкту №10037, згідно з яким військовий ПДФО з 1 жовтня мав йти не в місцеві бюджети, як раніше, а на інші два напрямки: 50% — Держспецзвʼязку, 50% — Міністерству з питань стратегічних галузей промисловості.

         — Чернігів та інші міста пограбують, коли народні депутати проголосують за цей Закон. Весь ресурс, який ми могли б направити на відновлення міста, депутати заберуть нагору і там будуть розподіляти так, як вони вміють це робити. Відповідно, у нас не буде коштів не те, що на відновлення школи №19 чи інших закладів освіти, а у нас може не вистачати коштів взагалі на функціонування міста: прибирання, забезпечення гарячим харчуванням дітей, покос трави, вивіз сміття і т.д., — пояснив Олександр Ломако.

Тому в.о. очільника міста запропонував поки утриматися від прийняття рішення про затвердження проєктно-кошторисної документації. Це питання потрібно доопрацювати, зазначив Ломако і дав доручення звернутися до Чернігівської ОВА, аби отримати погодження цієї документації від них, що дасть можливість залучити інші джерела фінансування для відбудови школи №19. Якщо ж це буде рішення виконавчого комітету Чернігівради, то фінансування робіт може здійснюватися тільки за рахунок коштів бюджету Чернігівської міської тергромади.

    — Якщо це буде погодження ОВА, то ми зможемо претендувати на кошти державного чи обласного бюджету, а також додамо й кошти міського бюджету. Таким чином у нас буде більше можливостей. І це найбільш правильний шлях, — зауважив в.о. міського голови.

Разом з тим, Олександр Ломако повідомив, що якщо від ОВА не вдасться отримати погодження, то місто шукатиме можливості у власному бюджеті та серед спонсорів, аби хоча б завершити нагальні першочергові роботи.

Пресслужба Чернігівської міської ради

]]>
Сучасний навчальний простір у Михайло-Коцюбинському – допомога від фінських благодійників http://monitor.cn.ua/ua/education/98254 120 учнів Михайло-Коцюбинського ліцею розпочали новий навчальний рік в тимчасовому навчальному просторі. Освіта article Fri, 13 Oct 2023 16:10:42 +0300 Модульне приміщення на шість класів відкрили у межах проєкту «Безпечне повернення до навчання в Україні», який реалізує фінська міжнародна неурядова організація Finn Church Aid (FCA) за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Простір повністю оснащений меблями, необхідним обладнанням, системами кондиціонування повітря та пандусом.

У Михайло-Коцюбинському ліцеї навчається більше 300 дітей. Основний корпус закладу було значно пошкоджено під час обстрілу у березні 2022 року. Наразі триває підготовка документів для його відбудови. Тож завдяки створенню тимчасового навчального простору діти отримали можливість навчатись офлайн вже зараз.

    «Українські діти повинні мати доступ до якісної освіти завжди, а вчителі – хороші умови для роботи. Хай це буде тимчасово, а ліцей відбудують якнайшвидше», – зазначила виконавча директорка філії Finn Church Aid в Україні Патриція Марущак.

Загалом Finn Church Aid збудували  на Чернігівщині 3 таких простори. Крім того, у межах проєкту «Безпечне повернення до навчання в Україні» FCA допомогла з ремонтом приміщень та обладнанням укриттів в закладах загальної середньої освіти Чернігова та 12 громад області, відкрила 5 цифрових навчальних центрів у громадах Чернігівщини, впроваджує програми психологічної підтримки учнів і вчителів, а також серії тренінгів із надання першої психологічної допомоги та соціально-емоційного навчання.

Наразі фінська організація переходить до наступного етапу діяльності – допомоги закладам професійно-технічної освіти.

    «Важливо, що вони зможуть профінансувати як відновлювальні процеси, так і побудову майстерень для практичного застосування знань у закладах профтехосвіти», – наголосив начальник Управління освіти і науки Чернігівської ОВА Юрій Музика.

Довідково. Finn Church Aid (FCA) – найбільша у Фінляндії міжнародна неурядова організація, яка має понад 70 років досвіду гуманітарної діяльності у багатьох країнах світу, надає допомогу людям у надзвичайних ситуаціях незалежно від їхніх релігійних переконань, етнічного походження чи політичних поглядів. Проєкт «Безпечне повернення до навчання в Україні» фінансується Генеральним Директоратом Європейської Комісії з питань цивільного захисту та гуманітарної допомоги, розроблений і реалізується партнерами освітнього Консорціуму: Finn Church Aid (FCA), People in Need, Save the Children і War Child  у партнерстві з відповідними органами управління освітою переважно північно-східних областей: Київської, Чернігівської, Сумської, а також меншою мірою декількох інших.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації


 

]]>
У деокупованій громаді на Чернігівщині працює Університет третього віку http://monitor.cn.ua/ua/education/98247 Михайло-Коцюбинська громада ледь не повністю опинилася під окупацією росіян. Молодь виїхала, залишивши в селах самотніх бабусь і дідусів. Освіта article Thu, 12 Oct 2023 20:14:02 +0300 Хто знає, як би склалася їхня доля, якби соцпрацівники вчасно не доставляли людям продукти та не підтримували їх морально. А після звільнення громади для людей похилого віку відкрили власний осередок – Університет третього віку. Що ж вони вивчають та як проводять час ­ у матеріалі ШоТам.

Чверть життя ­– з освітою

Я за освітою вчителька початкових класів та англійської мови. Більшу частину життя пропрацювала у закладах освіти на посадах вчительки, заступниці директора та директорки школи. Загалом майже 25 років свого життя я віддала освітянській справі.

Так сталося, що сільська школа закрилася, і мені запропонували очолити Центр соціальних послуг. Я погодилася. Це було щось нове і незвичне в моєму житті. До нашого центру у Михайло-Коцюбинській територіальній громаді одразу доєдналися ще п’ять інших громад Чернігівського району. Ми почали надавати послуги з надомного догляду за людьми похилого віку та людьми з інвалідністю.

З натовпом не в один бік

Повномасштабну війну я зустріла за межами нашої області. Але вдома залишився син з невісткою і менша донька. Коли мені рідні зателефонували і сказали, що чують постріли у нашій прикордонній громаді, я вирішила повертатися.

Знаєте, що найбільше лякало? Коли ми з Закарпаття доїхали до Києва, а звідти на Чернігівщину, то зрозуміли, що ми майже єдині рухаємося в той бік. Більшість людей виїжджали у зворотному напрямку. Але ми робили так, як було треба.

Майже вся наша громада опинилася в окупації та пробула в ній 37 днів. Ох, скільки наші люди натерпілися… Були тут загиблі та зниклі безвісти. Це було страшно. Я відчувала нерозуміння, чому ці нелюди зі зброєю до нас прийшли та що від нас хочуть. Боялася, що можу в будь-який момент втратити найрідніших.

І годували, і заспокоювали

Наші соціальні працівники ­– неймовірні люди. Навіть попри те, що вулицями гуляли окупанти, вони продовжували працювали. Ми не могли просто залишити жителів без підтримки. Більшість молоді виїхала, а їхні бабусі та дідуся залишалися самі вдома.

Ми намагалися забезпечувати селян продуктами, наскільки це було можливо. Бувало, що у людей не було і шматка хліба. Тоді наші працівники брали хлібину, ділили на декілька частин і розвозили будинками. Місцеве агропідприємство надавало молоко, то наші працівники набирали його в посуд і теж розвозили.

Також ми підтримували людей психологічно. Наші жителі, які залишилися на той час, це переважно люди зі статусом «діти війни». Вони вже мали такий досвід і не очікували, що це колись повториться. Тому дуже потребували моральної підтримки. І наші дівчата певною мірою були для таких бабусь і дідусів як психологи.

Соцпрацівники доставляли людям продукти та підтримували їх морально. Фото: ШоТам.

Наша робота потребувала змін

Після деокупації громади до нас «зайшла» Програма розвитку ООН. Вони запропонували розширити наші соціальні послуги. Я була цьому рада, адже сама помітила важливість нашої роботи.

Особливо відчувався брак фахової психологічної підтримки населення. Під час окупації чи не в кожного трапилася своя трагедія. 

Наприклад, поруч зі мною живе жінка похилого віку, Тамара Іванівна, яка весь період перебування росіян не знала, що з її родиною: сином, невісткою та онучкою. І вже тільки після звільнення громади вона дізналася, що її сім`ї більше немає. 

Я теж втратила близьку людину, і це все дуже складно переживали. Розуміла, що треба якось жити далі та підтримувати одне одного.

Мені спало на думку відкрити Університет третього віку, де буде змога підтримувати наших людей. Хотілося, щоб вони могли зустрічатися, спілкуватися та відчувати свою потрібність. З цією ідеєю я пішла до голови громади, Ніни Ворох. Вона нас зрозуміла і підтримала. Й ось так ми однією командою – селищна рада, наш соціальний центр та ООН, – почали працювати над тим, щоб люди отримували якісні сучасні соціальні послуги.

У нас – атмосфера справжнього вишу

Людей похилого віку серед нашого населення – майже третина. Коли ми тільки запустили для них свій простір, вони не розуміли, що це. Наші дівчата просто ходили вулицями та розказували про університет, що «Є ось отака послуга. ви можете прийти, розказати, що вам потрібно, а ми спробуємо зробити те, що ви хочете». Спочатку прийшли десь п’ять людей, а потім запрацювало «сарафанне радіо» і людей побільшало. Зараз у нас набралася група з 18 людей, і університет уже повноцінно працює.

Програму навчання ми підбирали, відповідно до запитів студентів – бабусь і дідусів. Наші соціальні працівниці провели анкетування, де люди висловили свої побажання. На основі цього ми відібрали програми і факультети.

Навчальний рік триває 9 місяців – як і в інших закладах освіти. Студенти можуть одночасно відвідувати декілька факультетів. Наразі у нас працюють факультети здорового способу життя, декоративно-прикладного мистецтва та філологічний. Також у нас є обов’язковим соціально-психологічний факультет, це люди опановують психологію та вчаться навіть у такому віці допомагати собі та своїм близьким.

Чимало наших студентів висловили бажання вивчати українську мову, бо у нас в регіоні все ж переважає суржик. І також багато людей сказали, що хочуть вивчати польську мову, адже багато їхніх родичів виїхали до Польщі. Поки що складно знайти викладача, але ми над цим працюємо.

Окрім факультетів, у нас ще діють гуртки. Ми запровадили їх, бо побачили, наскільки наші люди талановиті. Декілька наших студентів пишуть поезію, інші вишивають. У нас працюють гуртки театрального мистецтва, а також арттерапія.

Наш проєкт повністю безкоштовний. Люди нічого не сплачують за заняття, та і викладачів ми залучаємо на волонтерських засадах. Однак викладачі – люди з досвідом. Наприклад, філологію викладає завідувачка відділення соціальної допомоги вдома, яка 15 років відпрацювала в освітянській сфері та є магістеркою філології. А скандинавську ходьбу викладає наш студент, який зараз є лікарем на пенсії, а до того понад сім років професійно займався скандинавською ходьбою.

Ми співпрацюємо з закладами освіти, залучаємо викладачів зі шкіл. Також ми просимо учнів 11 класів, які володіють комп’ютерами, щоб вони долучалися до викладацької діяльності.

Під цей проєкт у нас було приміщення, але воно потребувало ремонту. Всі необхідні роботи з бюджету покрила Михайло-Коцюбинська селищна рада, а Програма розвитку ООН оплатила нам меблі та комп’ютерне обладнання.

Тут працюють гуртки театрального мистецтва, а також арттерапія. Фото: ШоТам.

«Я боюся осуду»

У містах давно існують Університети третього віку, а от у селі ми, мабуть, одні з перших. І це трохи складно було впровадити через менталітет наших людей.

Одна з наших студенток колись сказала: «Ви знаєте, яка в мене перепона відвідувати університет? Я боюся осуду». Ми запитували: «А чому? Якого осуду ви боїтеся?». А вона відповіла: «Тому що сусідки скажуть мені, що замість того, щоб на городі поратися, я пішла в університет».

Але тепер люди розуміють, що це їм потрібно. Вони прагнуть спілкування, хочуть ділитися талантами та своїм добром. Для Тамари Іванівни, про яку я розповідала, наш університет став поштовхом щось робити. Вона не опустила руки й активно займається волонтерською діяльністю: збирає допомогу для бійців і готує для них їжу. А ще в нас є Микола Томилко – талановита людина, яка пише прекрасні вірші. Він втратив на війні єдиного сина. І вражає те, як ці люди після трагедії не просто живуть далі, а ще й радіють життю. Вони відчувають, що комусь потрібні та можуть допомогти.

Мріємо про філії в різних місцях

Наше навчання допомагає людям у побуті. Вони висловили бажання володіти комп’ютером і смартфоном, сплачувати онлайн за комунальні платежі, спілкуватися з рідними через соціальні мережі. А ще вони на пенсії зможуть себе реалізовувати – знайти якусь зайнятість.

Нам допомагають фахівці з Міжнародного медичного корпусу: надають професійних психологів. Один раз на тиждень відвідують заняття в університеті, і, звісно, допомагають нашим людям. Особистої трагедії неможливо позбутися, але психологи вчать з цим жити.

Наразі університет працює тільки в центрі громади – Михайло-Коцюбинському. Але наша мрія – відкрити невеличкі філії в кожному районі. Тому зараз ми співпрацюємо з закладами культури та бібліотеками, аби у їхніх приміщеннях запрацювали наші відділення. Коли я прийшла в соціальну сферу, було трохи лячно. Але мені так сподобалося працювати з людьми похилого віку. Вони – як діти, просто дорослі. І робота з ними надихає. Вони приходять із вдячністю, кажуть: «Спасибі, що ми можемо тут побути». Їхня посмішка – це моя найбільша мотивація.

 

]]>
На Чернігівщині відкрили ще два «Класи безпеки» http://monitor.cn.ua/ua/education/98239 Вчора у Чернігівському та Корюківському районах відкрилися«Класи безпеки». Освіта article Thu, 12 Oct 2023 09:47:30 +0300 На першому занятті школярі дізнались від представників екстрених служб багато важливої інформації, зокрема правила пожежної і протимінної безпеки, алгоритм дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій тощо.
Насамкінець учасники освітнього процесу отримали інформаційні пам’ятки та листівки, а також зробили спільне фото.


ГУ ДСНС України у Чернігівській області
 

]]>
Молдова тепло зустріла ніжинських розумників: у всіх трьох – призові місця http://monitor.cn.ua/ua/education/98219 Ніжинські діти неймовірно розумні й талановиті. Днями цей факт було доведено вкотре. Так, 30 вересня у Молдові, поблизу Кишинева, відбулася міжнародна олімпіада з ментальної арифметики. На захід зібралося понад 200 представників з 10 країн. Серед них – й Україна. Освіта article Tue, 10 Oct 2023 12:07:00 +0300 Участь в міжнародній олімпіаді взяли троє вихованців Ніжинського представництва. Це Елеонора Кедрова (8 років), Артур Кедров (7 років) – учні Ніжинської гімназії №3, Матвій Древуш (8 років) – учень гімназії №2. Всі троє посіли другі місця.

Щоб налаштувати діток на позитивний лад, батьки й тренери організували їм урочистий від’їзд, а потім, відповідно, й святкове повернення до рідного Ніжина. Залучили навіть казкового персонажа – величезного ведмедя.

Результатом на міжнародній олімпіаді ніжинці дуже задоволені. Зізнаються: на успіх сподівалися, адже перед цим довго і наполегливо працювали. Напередодні олімпіади посилено тренувалися. Щодня розв’язували приблизно по 100 арифметичних прикладів. Але діти є діти, тому під час заходу могло трапитися непередбачуване. Добре, що не трапилося, і вихованці не розгубилися.

Це була найшвидша олімпіада у світі, яка тривала лише … 8 хвилин. І навіть такого коротенького проміжку часу вистачило для того, щоб журі усвідомило: ніжинські діти – у списку найкращих!
До слова, це не перша олімпіада вихованців “Indigo Mental Club м. Ніжин» з ментальної арифметики. Кілька років тому вони їздили до Туреччині, де також показали високий результат та привезли два кубки.

Нині тренери і батьки видихнули з полегшенням. Журналіст Nizhyn Post поспілкувалася з тренером та методистом з ментальної арифметики Аллою Бондаренко і Тетяною Кириченко, яка супроводжувала вихованців у поїздці до Молдови.

Цікавимося у пані Алли, що таке – ментальна арифметика. Виявляється, це японська методика усного рахунку, яка розвиває одночасно дві півкулі мозку. Якщо в Україні рахують за допомогою цифр, то в Японії – за допомогою уяви. В Ніжинському центрі дітей цьому вчать. Як результат – вони вміють рахувати за секунди – від однозначних і до чотиризначних чисел. На олімпіадах на вирішення однієї дії дітям дають лічені секунди. Ви можете собі таке уявити?!

“За допомогою даної техніки ми вчимо дітей не тільки рахувати, а й концентрувати увагу та швидкість мислення. Тренуємо одночасно обидві півкулі мозку. Учителі в школах дивуються, як швидко рахують наші вихованці. Завдяки заняттям в Центрі діти стають впевненішими у собі. Вони розуміють, що вони класні, розумні, талановиті”, – зазначає пані Алла.

Олеся Чепела – власниця Центру в Ніжині понад 7 років, організовує курси з розвитку дітей і нараховує саме вже приблизно 300 випускників з ментальної арифметики. Олеся є партнером школи INDIGO MENTAL CLUB. Ментальній арифметиці діток вчать з 2017 року саме у нас. Є тут багато інших напрямків розвитку інтелекту дітей. Групи об’єднують дітей трьох вікових категорій від 5 до 14 років. Займаються в офлайн та онлайн форматах. Співпрацюють з коледжем з Канади, що сприяє вивченню англійської мови.

Основна мета тренерів центру – допомогти дітям і працюючим батькам. Адже не всі мами і татусі мають вдосталь часу, а тренери центру передають діткам потрібні знання і роблять це залюбки. Бо тут працюють справжні фахівці – журналіст у цьому переконалася особисто.

І безпосередньо – про саму поїздку.

“У Молдові нас зустріли з теплими обіймами. Висловили співчуття через повномасштабну війну. Організували хвилину мовчання за загиблими. Захід відбувався у замку Мімі, де зазвичай проходять політичні саміти. Це пам’ятка архітектури 19 століття. Першого червня поточного року тут проходив Другий саміт Європейської політичної спільноти, на нього прибули глави 49 держав. Участь в ньому брав також і Президент України Володимир Зеленський. Ми дуже пишаємося тим, що відвідали таке неймовірно гарне місце!” – зауважила супроводжуюча Тетяна Кириченко.

Разом з пані Тетяною вихованців у поїздці до Молдови супроводжували мама Елеонори та Артура Ольга Кедрова та бабуся Матвія Світлана Древуш (мама хлопчика наразі перебуває в ЗСУ).

“Я пишаюся Ніжинською командою тренерів, батьками і головне – дітьми і радію тому, що у такий складний час діти розвиваються і показують високі результати”, – підкреслила керівниця з Ніжина Марина Афон.

Автор: журналіст Nizhyn Post Вероніка Грицова
Фото надано Indigo Mental Club м. Ніжин

nizhynpost.com.ua

]]>
Питання, що стосуються освіти, розглянули під час загальноміської наради http://monitor.cn.ua/ua/education/98168 Про роботу закладів освіти, їх відновлення та відвідуванння дітьми, говорили на щотижневій нараді в міській раді третього жовтня. Освіта article Thu, 05 Oct 2023 14:11:00 +0300 Робота закладів освіти
Наразі в очному режимі працює 39 дитсадків, які відвідує загалом близько 3 700 дітей, та 30 шкіл, де здобувають освіту близько 22,5 тис. учнів та учениць. Зокрема, з цього тижня до офлайн-навчання повернулися ще кілька класів школи №20, оскільки завершилася певна частина відновлювальних ремонтних робіт. Залишилися роботи з благоустрою поза навчальними кабінетами, а також відновлення спортивної зали, повідомив начальник управління освіти Василь Білогура.
За його словами, у другій половині жовтня запрацює ще один дитсадок — №4, де також завершуються відновлювальні  роботи та облаштування укриття. Станом на сьогодні у закладах дошкільної освіти вільними залишаються близько 800 місць.
— Ми готові розглянути бажання батьків і допомогти влаштувати дітей у найкращий для них дитсадочок, —  прокоментував Білогура.

 Харчування дітей
Питання щодо організації харчування у закладах освіти постійно моніториться. Щодня в шкільних їдальнях годують близько 10 тис. дітей. Усі поточні питання вирішуються комунальним підприємством «Шкільне» у робочому порядку.
Серед робочих питань — необхідність оновлення обладнання харчоблоків у школах. Попри суттєві пошкодження закладів освіти під час бойових дій, серед пріоритетних завдань для роботи міської ради не тільки відновлення шкіл та дитсадків, а й їх модернізація.

— Харчоблоки більшості шкіл облаштовувалися у 60-х роках, у деяких — пізніше. Але це питання значних коштів. Наразі ми не розуміємо можливостей нашого бюджету у наступному році. Якщо відбудеться вилучення коштів з міського до держбюджету, тоді ми взагалі не зможемо говорити про харчоблоки, про відновлення закладів освіти, охорони здоров’я та всього іншого, і навіть про підтримання критичної інфраструктури, прибирання міста і забезпечення всіх соціальних послуг на рівні 2022-2023 років.

Наразі є дуже великі сумніви щодо наших можливостей у цьому напрямку, але думати про нього потрібно, оскільки, це один із пріоритетів для міста на наступний рік, але якщо у нас для цього будуть можливості, — говорить в. о. міського голови Олександр Ломако.

Вакцинація від кору
Також під час загальноміської наради була озвучена інформація про те, що до Чернігівської міської ради надійшов лист від ДУ «Чернігівський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України», де головний державний санітарний лікар Чернігівської області пояснює, що процес вакцинації від кору «не провалений», він відбувається планово.

— Дуже добре. І ми згодні з тим, що процес з їхнього боку не провалений. Ми на цьому не наполягаємо. Коли я коментував відповідну постанову, мене більш цікавило не те, як відбувається процес вакцинації, який виконується спільно з сімейними лікарями, а те, що пункт постанови про відсторонення дітей від навчання вважаю таким, що не потрібний зараз на цьому етапі. І не правильно на цьому зараз акцентувати увагу. Ми врахували їхнє звернення до нас, але дітей ми все одно відсторонювати не будемо, — зазначив Олександр Ломако.

 

Пресслужба Чернігівської міської ради

]]>
Прилуцькі рятувальники провели для ліцеїстівакцію "Запобігти. Врятувати. Допомогти." http://monitor.cn.ua/ua/education/98160 04 жовтня у смт Срібне для учнів місцевого ліцею фахівці Прилуцького районного управління ГУ ДСНС України у Чернігівській області та Національної поліції провели акцію «Запобігти. Врятувати. Допомогти». Освіта article Wed, 04 Oct 2023 15:59:00 +0300

Під час заходу фахівці ДСНС навчили ліцеїстів правилам пожежної та мінної безпеки. Крім того, продемонстрували оснащення пожежно-рятувального автомобіля. Всі охочі мали змогу посидіти у ньому, приміряти пожежні каски табойовий одяг, а також загасити умовну пожежу.
У свою чергу працівники поліції роз’яснили дітям правила дорожнього руху та навели приклади надзвичайних подій за участю дітей.

Відділ агітаційно-пропагандистської роботи
ГУ Державної служби України з НС у Чернігівській області

]]>
Увага конкурс «Актуальні проблеми молодіжної та сімейної політики» !!! http://monitor.cn.ua/ua/education/98159 Оголошено ІІ Всеукраїнський конкурс наукових робіт серед молоді імені Олександра Яременка «Актуальні проблеми молодіжної та сімейної політики».Конкурс проводиться з метою створення умов для розвитку інтелектуального потенціалу талановитої молоді, підтримки наукової та творчої діяльності студентів, молодих вчених, стимулювання їх інтересу до дослідницької роботи. Освіта article Wed, 04 Oct 2023 15:40:46 +0300 Наукові напрями (секції) Конкурсу у 2023 році (для студентів, молодих вчених віком до 35 років):

– національно-патріотичне виховання в Україні: стан та перспективи;

– молодіжне підприємництво, зайнятість молоді;

– молодіжна участь і молодіжна робота в умовах воєнного стану та післявоєнного відновлення;

– правова культура, формування правосвідомості сучасної української молоді;

– механізми реалізації молодіжної політики в умовах децентралізації;

– формування культури здорового способу життя молоді;

– молода сім’я в Україні: виклики сучасності та нові цінності;

– розвиток молодіжного волонтерського руху;

– вплив епідемії COVID-19 на сфери життя молоді.

Конкурс проводиться у два етапи:

– перший етап – рецензування робіт;

– другий етап – проведення підсумкової науково-практичної конференції.

Терміни організації Конкурсу:

– до 13 листопада 2023 року прийом наукових робіт;

– до 27 листопада 2023 рецензування робіт;

– грудень 2023 року – проведення підсумкової науково-практичної конференції, визначення переможців і призерів.

Для участі у Конкурсі необхідно до 13 листопада 2023 року надіслати наукову роботу у паперовому варіанті за адресою: 01054, м. Київ, вул. Кониського, буд. 8/14, 9 поверх (Навчально-науковий інститут права та політології) або електронною поштою: nnip@udu.edu.ua (з приміткою «На конкурс наукових робіт»).

За додатковою інформацією прохання звертатися за електронною адресою: nnip@udu.edu.ua або телефоном: 063-344-10-44

 

Департамент сім'ї, молоді та спорту облдержадміністрації

]]>
На Чернігівщині стартував Всеукраїнський проєкт з проведення спортивних та спортивно-масових заходів «Пліч-о-пліч» http://monitor.cn.ua/ua/education/98158 З метою належного виконання ініціативи Президента України Володимира Зеленського щодо популяризації спорту серед здобувачів освіти в Україні розроблено План проведення спортивних та спортивно-масових заходів серед учнів і студентів у 2023/2024 навчальному році «Пліч-о-пліч». Освіта article Wed, 04 Oct 2023 15:36:16 +0300 На Чернігівщині реалізація проєкту розпочалась 02 жовтня 2023 року Всеукраїнським фізкультурно-оздоровчим заходом серед учнів та учениць «ChallengeFest», приуроченого до Дня працівника освіти.

Центральною локацією заходу у регіоні стала Ніжинська загальноосвітня  школа І-ІІІ ступенів № 15, у межах якого проведено рухливі активності, показові виступи спортсменів з видів спорту і змагання з  «CoolGames».

Усіх учасників нагороджено грамотами і медалями Чернігівського обласного відділення (філії) Комітету з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти і науки України.

Відмічено кращих спортсменів школи, а саме: переможця перших Європейських ігор з єдиноборств в Белграді (Сербія) Нікіту Киреєва і срібного призера цих змагань Матвія Турчина.

За вагомий внесок у розвиток фізичної культури і спорту учнівської молоді та з нагоди Дня працівника освіти Грамотою Управління освіти і науки Чернігівської обласної державної адміністрації  нагороджено вчителя фізичної культури Василя Киселя.

 

Управління освіти і науки облдержадміністрації.

]]>
У Чернігові нагородили лауреатів обласних премій імені Софії Русової та Георгія Вороного http://monitor.cn.ua/ua/education/98124 Напередодні професійного свята кращим освітянам Чернігівщини вручили обласні премії імені Софії Русової та Георгія Вороного. Нагородження лауреатів відбулось в Чернігівському історичному музеї імені В.В. Тарновського. Освіта article Thu, 28 Sep 2023 16:04:38 +0300     «В ці дні ми маємо нагоду висловити слова вдячності та поваги педагогам. Сьогодні життя ставить перед вами складні задачі – виховувати, навчати та розвивати в умовах війни, під час повітряних тривог. Хочу щиро подякувати за вашу працю та попросити берегти себе, знаходити джерела енергії для себе, відновлюватись та надихатись», – звернулась до освітян заступниця начальника ОВА Жанна Шерстюк.

    «Завдяки професіоналізму, наполегливій та сумлінній праці лауреатів премій здобувачі освіти області демонструють високі результати під час олімпіад та конкурсів», – зазначив начальник Управління освіти і науки ОВА Юрій Музика.

Так, 153 учні навчальних закладів Чернігівщини стали переможцями всеукраїнських учнівських олімпіад, 94 – нагороджені дипломами за підсумками другого етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України, 7 учасників вибороли перемогу у фінальному етапі XIII Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка, 3 учні стали переможцями фінального етапу Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика. Серед студентів та учнів навчальних закладів області є стипендіати Президента України та Кабінету Міністрів України. Крім того, серед досягнень студентської молоді перемоги на всеукраїнських конкурсах з природничих, технічних і гуманітарних наук та Всеукраїнській олімпіаді з навчальних дисциплін.

З 2007 року премію Софії Русової отримали 290 найкращих педагогічних працівників закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної та професійно-технічної освіти, а премію Георгія Вороного – 60 науково-педагогічних працівників закладів вищої та фахової перед вищої освіти області.

Щорічну обласну Премію імені Софії Русової призначено:

ВАСЮК Ганні Федорівні, учителю української мови і літератури Корюківського ліцею № 2 Корюківської міської ради Чернігівської області;

ДЕМ’ЯНЕНКО Інні Віталіївні, учителю початкових класів Борзнянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Христини Алчевської Борзнянської міської ради Чернігівської області;

ДЖУМАН Тетяні Миколаївні, учителю фізичної культури Чернігівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 35 Чернігівської міської ради Чернігівської області;

ДМИТРІЄВСЬКІЙ Тетяні Іванівні, учителю математики та фізики Валківської загальноосвітньої школи І-ІІ ступенів Сухополов’янської сільської ради;

ІВАНЬКО Олесі Миколаївні, учителю української мови і літератури Бахмацького ліцею № 1 Бахмацької міської ради;

КОСТЮЧЕНКО Ніні Василівні, учителю початкових класів Деснянського ліцею Деснянської селищної ради;

КРИШТОПІ Тетяні Володимирівні, методисту Комунального закладу позашкільної освіти «Центр дитячої та юнацької творчості» Семенівської міської ради Чернігівської області;

ЛАБУЗЬКО Світлані Миколаївні, учителю історії та правознавства Безуглівського ліцею Талалаївської сільської ради Ніжинського району Чернігівської області;

НАЗАРЕНКО Юлії Олексіївні, заступнику директора з навчально-виробничої роботи Сокиринського професійного аграрного ліцею Чернігівської області;

НЕБРАТ Наталії Валеріївні, учителю української мови і літератури Комунального закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів «Варвинський ліцей № 2» Варвинської селищної ради Прилуцького району Чернігівської області;

НЕСТЕРУК Оксані Олексіївні, керівнику Березнянського ліцею Березнянської селищної ради;

ПОВОДИРЕНКО Валентині Миколаївні, заступнику директора з навчально-виховної роботи Ніжинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 7 Ніжинської міської ради Чернігівської області;

ПОТОЦЬКІЙ Світлані Олександрівні, методисту комунального закладу «Чернігівський обласний науковий ліцей» Чернігівської обласної ради;

РОГАЛЬОВІЙ Олені Геннадіївні, директору Прилуцького ліцею № 1 ім. Георгія Вороного Прилуцької міської ради Чернігівської області;

САВЧЕНКО Наталії Миколаївні, учителю біології, екології, основ здоров’я, трудового навчання (технологій) Дмитрівського ліцею Дмитрівської селищної ради  Чернігівської області;

СТЕПОВИКУ Петру Миколайовичу, директору комунального позашкільного навчального закладу «Центр національно-патріотичного виховання, туризму та краєзнавства учнівської молоді»;

СЮТІКОВІЙ Олені Вадимівні, завідувачу Чернігівського дошкільного навчального закладу № 32 «Веселка», центр активного фізичного та духовного розвитку, Чернігівської міської ради Чернігівської області;   

ЧМИГАЛЬОВІЙ Альбіні Салімівні, учителю основ здоров’я Новгород-Сіверського ліцею № 1 Новгород-Сіверської міської ради Чернігівської області;

ЧУГАЙ Наталії Валеріївні, учителю інформатики Комунального закладу «Городнянський ліцей № 2» Городнянської міської ради Чернігівської області;

ШПАКУ Миколі Миколайовичу, директору Михайло-Коцюбинського ліцею Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського району Чернігівської області.

Щорічну обласну Премію імені Георгія Вороного призначено:

АНІЩЕНКО Вікторії Олександрівні, професору кафедри педагогіки та гуманітарних дисциплін Академії Державної пенітенціарної служби;

БОНДАРЕНКУ Юрію Івановичу, завідувачу кафедри літератури, методики її навчання, історії культури та журналістики Ніжинського державного університету імені Миколи Гоголя;

ЛІЛІК Ользі Олександрівні, професору кафедри української мови і літератури філологічного факультету Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка;

ПРИСТУПІ Анатолію Леонідовичу, завідувачу кафедри електричної інженерії та інформаційно-вимірювальних технологій Національного університету «Чернігівська політехніка»;

ШАТКОВСЬКІЙ Аллі Юріївні, викладачу соціально-економічних дисциплін комунального закладу «Прилуцький гуманітарно-педагогічний фаховий коледж імені Івана Франка» Чернігівської обласної ради.
 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
 

]]>
Першокласники з числа сиріт, позбавлених батьківського піклування, які мають статус члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, отримають матеріальну допомогу з міського бюджету http://monitor.cn.ua/ua/education/98090 21 вересня на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради погоджені відповідні виплати. Освіта article Tue, 26 Sep 2023 12:11:23 +0300 Їх отримають дев'ятеро учнів та учениць перших класів із числа сиріт, позбавлених батьківського піклування, які мають статус члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України.

Розмір допомоги — 2 500 грн. Загальна сума у 2023 році — 22 500 грн.

Ця виплата передбачена Програмою розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, попередження дитячої бездоглядності та безпритульності, соціальної підтримки сімей з дітьми у місті Чернігові на 2021-2023 роки.


Пресслужба Чернігівської міської ради

Головне фото ілюстративне з мережі Інтернет

]]>
На Чернігівщині відкрили два "Класи безпеки" http://monitor.cn.ua/ua/education/98060 22 вересня у Прилуцькому та Ніжинському районах відкрили “Класи безпеки”. Освіта article Fri, 22 Sep 2023 16:41:27 +0300 Під час перших занять фахівці ДСНС навчили присутніх основним правилам пожежної безпеки, розповіли як за допомогою вогнегасника можна самостійно ліквідувати займання, ознайомили зі специфікою роботи рятувальників та напрямками діяльності Служби порятунку. Крім того, розповіли учасникам освітнього процесу, які можуть бути різновиди вибухівки та де на неї можна натрапити, а також навчили алгоритму дій у разі виявлення боєприпасів.
Представники Товариства Червоного Хреста України навчили присутніх методам надання першої домедичної допомоги постраждалим.
У свою чергу співробітники Національної поліції нагадали основні правила дорожнього руху для пішоходів та велосипедистів, особливо в темну пору доби.  
Насамкінець рятувальники вручили дітям корисну сувенірну продукцію від Дитячого фонду ООН UNICEF Ukraine.

ГУ ДСНС України у Чернігівській області
 

]]>
На Чернігівщині відкрився черговий «Клас безпеки» http://monitor.cn.ua/ua/education/98021 Сьогодні у Новгород-Сіверській початковій школі «Дзвіночок» Новгород- Сіверської міської ради Чернігівської області відкрився «Клас безпеки». Освіта article Tue, 19 Sep 2023 11:25:00 +0300 Під час зустрічі фахівець ДСНС розповів учням про основні правила пожежної безпеки в побуті, зокрема наголосив про заборону гри з сірниками та запальничками. Особливу увагу приділив мінній безпеці, розказав школярам, які є різновиди вибухонебезпечних предметів, а також нагадав алгоритм дій у разі їх виявлення.
У свою чергу співробітниця Національної поліції довела учасникам освітнього процесу правила дорожнього руху.
Наостанок усім присутнім рятувальник надав інформаційні пам’ятки та листівки.

ГУ ДСНС України у Чернігівській області

]]>
Можливості для розвитку дітей на Чернігівщині http://monitor.cn.ua/ua/education/98017 Юрій Музика, начальник Управління освіти і науки Чернігівської ОДА, зустрівся з представниками освітньої фундації GoGlobal. Організація генерує, пілотує та масштабує проєкти для вчителів, школярів та молодi. Освіта article Mon, 18 Sep 2023 14:45:00 +0300 Обговорили напрямки співпраці. Серед основного – нові кемпи для дітей, на яких вони зможуть відпочити та покращити свої знання з різних предметів. Планується запуск ще одного проєкту для вчителів та психологів. У його рамках педагоги отримають корисні знання з психологічної допомоги, які зможуть використовувати на практиці.

Раніше у рамках програми Catch-Up Camp від освітньої фундації GoGlobal учні 10-11 класів із 40-км прикордонної зони Чернігівщини стали учасниками одного з кемпів. Для учнів була розроблена програма та активності, на яких вони надолужували освітні втрати. Зокрема, покращували свої знання української та англійської мов, а також математики!

 Наразі триває реєстрація на нову хвилю speaking клубів. Це чудова можливість попрактикувати англійську мову у дружній атмосфері, поспілкуватись з носіями мови та дізнатись багато цікавого про культуру і традиції інших країн. Реєстрація триває до 21 вересня. Зареєструватись: https://cutt.ly/Ewz2U030

 

Управління освіти і науки ОДА

]]>
У Академії Державної пенітенціарної служби відзначили 45-річчя http://monitor.cn.ua/ua/education/98004 Про досягнення та плани, завдання та перспективи розвитку представники установи розповіли на брифінгу. Освіта article Sat, 16 Sep 2023 18:37:21 +0300 15 вересня минуло 45 років, як у Чернігові була створена Академія Державної пенітенціарної служби. З цієї представники навчального закладу провели ряд заходів та поспілкувалися з журналістами.

В.о ректора Академії Петровська Юлія розповіла про історичний шлях закладу та сьогодення: рівні освіти, спеціальності, новітня матеріально-технічна база, потужний професорсько-викладацький склад.

«Освітньому процесу в Академії притаманна парадигма Long Life Learning, тобто навчання впродовж життя, що дає можливість постійного професійного удосконалення та підвищення кваліфікації персоналу ДКВС України на базі нашого закладу вищої освіти», - зазначила вона.

В своєму виступі керівниця окреслила основні плани щодо подальшого розвитку: міжнародна діяльність, модернізація освітнього процесу, створення безпечних та комфортних умов навчального процесу (в тому числі діджиталізаціята цифровізація в стінах ЗВО).

Про співпрацю з Академією говорив заступник Міністра юстиції України Банчук Олександр. «Академія має унікальні і щонайменше дуже хороші умови  для викладачів, слухачів, курсантів та студентів. Єдине, що залишається – це працювати, розвиватися та продовжувати вкладати свою частку в розвиток нашої держави», - підкреслив він. За його словами «персонал в’язничої системи – це люди, які виконують дуже важливу функцію, від якої неможливо відмовитись. Всі ми розуміємо, що там, де є держава, має бути і в’язнична система і тому має бути персонал, який в ній працює. І єдиний ресурс, звідки ми можемо брати наш персонал – це результат роботи Академії, тому без нашої співпраці не буде і нашої в’язничної системи».

Про Державну установу «Центр пробації» та його тісну співпрацю з Академією розповів журналістам директор Державної установи «Центр пробації» Янчук Олег. Він коротко окреслив діяльність порівняно молодої служби пробації, завданням якої є надавати альтернативу позбавленню волі та наблизити Україну до застосування міжнародних стандартів.

«Ми дуже вдячні колективу Академії за навчання наших фахівців сучасними інструментами, за участь у розробці національних інструментів у пробації. Ми раді мати партнерів, які приділяють велику увагу професійним компетентностям наших працівників, на вивчення та впровадження міжнародного досвіду, що є для нас дуже важливим», - зазначив Янчук.

Також було презентовано проєкт концепту пенітенціарної установи в рамках урядової Стратегії реформування концепту пенітенціарної системи до 2026 року.

Про концепцію подальшого розвитку Академії детально розповів проректор Академії з науково-освітньої роботи Пузирний Вячеслав. Подальший розвиток Академії містить багато комплексних програм, що тісно пов’язані між собою, зокрема було виділено та обговорено такі сфери розвитку: освіта, наука і міжнародна діяльність, підвищення кваліфікації.

Крім того, представники закладу наголосили, що безперечною перевагою навчання на юридичному факультеті Академії є державне забезпечення, яке включає в себе: триразове харчування, умови проживання в комфортабельному гуртожитку з сучасним ремонтом. Грошове забезпечення курсантів майже прирівнюється до забезпечення офіцерів Державної кримінально-виконавчої служби.

У навчальному закладі переймаються не лише якістю освіти, але й умовами для адаптації здобувачів вищої освіти, тобто керівництво Академії не лише забезпечує всі умови для цього, але й прислуховується до думки тих, хто навчається. При кожній кафедрі Академії діють наукові гуртки, тож з першого курсу курсанти мають можливість доєднатися до наукового простору закладу.
 

]]>
Чернігівські поліцейські розповідають студентам про види шахрайств та як від них убезпечитися http://monitor.cn.ua/ua/education/97946 Дільничні офіцери Чернігівського райуправління поліції проводять зі студентами чернігівських вишів профілактичні бесіди та у доступній формі пояснюють, як не потрапити на гачок шахраїв. Освіта article Mon, 11 Sep 2023 16:15:00 +0300 Поліція проводить антишахрайську кампанію, зокрема й серед студентів чернігівських вишів.


В Національних університетах "Чернігівській колегіум" імені Т.Г. Шевченка та "Чернігівська політехніка" дільничні офіцери поліції Чернігівського райуправління розповідають студентам про найпоширеніші шахрайські схеми. Поліцейські надають конкретні рекомендації й алгоритм дій, які допомагають вберегтися від шахрайських дій зловмисників.
Зокрема, дільничні роз’яснюють правила безпечних покупок через Інтернет та навчають відрізняти шахраїв від добросовісних продавців на сайтах безкоштовних оголошень.
Дільничні також застерігають студентів від розповсюдження персональних даних і нагадують, що такою інформацією можуть скористатися шахраї.
Поліцейські закликають студентів обов`язково розказати своїм близьким родичам (особливо старшому поколінню) про існування шахрайських схем, аби уберегти їх від зловмисників.
Поліція наполегливо рекомендує: у будь-якій незрозумілій ситуації одразу ж слід телефонувати «102».

Поліція Чернігівської області


 

]]>
Міжмуніципальне співробітництво в сфері освіти: стартував відбір громад на отримання міні-грантів від DECIDE http://monitor.cn.ua/ua/education/97930 Громадська організація «Розвиток громадянських компетентностей в Україні» (далі – ГО «ДОККУ») у межах впровадження Швейцарсько-українського проєкту DECIDE – «Децентралізація для розвитку демократичної освіти» (далі – Проєкт DECIDE) оголошує Відбір територіальних громад для надання у 2023 році міні-грантів територіальним громадам, які мають намір укласти договори про співробітництво територіальних громад або уклали їх після 1 червня 2023 року Освіта article Sun, 10 Sep 2023 13:31:49 +0300 Відбір територіальних громад

У межах Відбору буде обрано 16 територіальних громад Одеської, Полтавської, Івано-Франківської та Чернігівської областей, які мають намір укласти або вже уклали відповідно до Закону України «Про співробітництво територіальних громад» договори про співробітництво  територіальних громад у сфері освіти  у період з 01.06.2023 р. по 01.12.2023 р.

За результатами Відбору, буде надано міні-грант (одноразову фінансову допомогу у розмірі до 130 тис грн.) територіальним громадам, які уклали договори про співробітництво територіальних громад з однією або кількома громадами з метою розвитку освіти (далі – Договори).

Можливі напрями співпраці територіальних громад в сфері освіти:

– створення та/або спільне утримання, користування послугами ІРЦ;

– створення та/або спільне утримання, користування послугами ЦПР ПП;

– спільне обслуговування шкільного автопарку;

– спільна організація надання послуг в сфері позашкільної освіти;

– інше.

Міні-грант надається на проєкт, поданий у грантовій заявці, та спрямований на реалізацію мети та завдань, визначених предметом укладеного договору про співробітництво територіальних громад.

Умови та порядок проведення Відбору

До участі у Відборі запрошуються територіальні громади Одеської, Полтавської, Івано-Франківської та  Чернігівської областей (далі – Учасники), які відповідають таким умовам:

– мають намір укласти договір/договори про співробітництво територіальних громад з однією або кількома громадами задля розвитку освіти не пізніше 1 грудня 2023 року;

– мають укладений договір/договори про співробітництво територіальних громад з однією або кількома громадами задля розвитку освіти, укладений не раніше 1 червня 2023 року за консультаційної підтримки Проєкту DECIDE.

Для отримання міні-гранту територіальні громади  надають до комісії Проєкту DECIDE з відбору громад (далі – Комісія) відповідну грантову заявку:

– Грантова заявка ТГ, що мають намір укласти Договір;

– Грантова заявка ТГ, що мають укладений Договір.

До грантової заявки додаються наступні документи:

– копія Договору (для громад, що мають Договір);

– кошторис витрат, спрямований на реалізацію проєкту, підписаний сільським, селищним, міським головою;

– мотиваційний лист за підписом сільського, селищного, міського голови.

Додатковою перевагою буде готовність залучити кошти місцевого бюджету та/або місцевого бізнесу у рамках співфінансування проєкту,  у вигляді коштів, робіт чи послуг. Ця готовність має бути підтверджена у мотиваційному листі.

Відповідальність за достовірність інформації, що міститься у поданих документах, покладається на Учасника.

Комісія протягом 10 робочих днів здійснює розгляд поданих грантових заявок на своєму засіданні. Документи від Учасників, що не відповідають умовам Відбору громад чи містять недостовірну інформацію, не приймаються до розгляду.

Відбір громад здійснюється у два етапи.

Етап І передбачає оцінювання заявок від Учасників на предмет їх відповідності умовам відбору територіальних громад.

Етап ІІ відбору територіальних громад передбачає визначення спроможності та мотивації Учасників відбору територіальних громад для отримання міні-гранту.

Територіальні громади, які подали для розгляду Комісії грантові заявки у визначений термін та відповідають умовам Відбору територіальних громад, будуть відібрані для участі у етапі ІІ та запрошені на співбесіду. Про дату і час проведення співбесіди Учасників інформують засобами телекомунікаційного зв’язку.

Для участі у етапі ІІ відбору територіальних громад Учасники мають долучитись до співбесіди у складі: голови територіальної громади або його профільного заступника, керівника структурного підрозділу органу місцевого самоврядування з управління освітою, інших представників територіальної громади.

Оцінювання Учасників Відбору громад здійснюється відповідно до умов відбору територіальних громад за 100 бальною шкалою. Вага кожного критерію – 20 балів:

– загальнодоступність (20 балів) – можливість користування результатами реалізації  міні-гранту усіма зацікавленими сторонами громад без виключення. Міні-грант  не може передбачати виключно покращення матеріально-технічної бази (виключно проведення ремонтних робіт, заміна вікон, дверей, закупівля меблів, тощо);

– справедливість (20 балів) – відповіднй розподіл вигод і обтяжливостей, що виникають із взаємодії в рамках реалізації Договору між громадами учасницями;

– здійсненність (20 балів) – питання реалізації міні-гранту має знаходитися в межах повноважень органу управління освіти ОМС;

–  сталість (20 балів) – предмет Договору, який фінансується в рамках міні-гранту продовжить своє існування після реалізації проєкту, на реалізацію якого буде видано міні-грант;

– результативність (20 балів) – результат реалізації отриманого міні-гранту сприятиме виконанню цілей, визначених Договором.

У разі прийняття позитивного рішення Комісією, територіальні громади, що мають наміри укласти Договори, отримують:

– юридичний та організаційний супровід процесу укладення Договорів та внесення їх у Реєстр договорів про співробітництво територіальних громад;

– міні-грант на реалізацію проєкту, спрямованого на реалізацію цілей і завдань, визначених у укладеному Договору.

У разі не підписання територіальними громадами заявленого Договору  у строк до 1 грудня 2023 року включно Комісія залишає за собою право виключити територіальну громаду, що подала грантову заявку, з  переліку громад, які претендують на отримання міні-гранту.

Інформація про надання міні-грантів оприлюднюється на офіційних   сторінках Проєкту DECIDE в мережі Інтернет.

Експерти Проєкту DECIDE можуть надавати консультаційну підтримку територіальним громадам, які мають наміри брати участь у Відборі для отримання міні-гранту.

Територіальна громада, що отримала міні-грант та установа/організація/заклад, що забезпечує його реалізацію, та виконавець міні-гранту, у визначені договором строки подають до Проєкту DECIDE звіт про використання виділених коштів відповідно до кошторису.

Звіти про реалізацію грантових заявок  оприлюднюються громадами переможцями на власних інтернет ресурсах.

Хто може заповнювати грантову заявку?

Керівник органу управління освіти або уповноважена ним особа.

Грантові заявки, заповнені фізичними особами, громадськими організаціями та закладами освіти до розгляду не приймаються.

Терміни подачі грантової заявки – до 17 вересня 2023 включно.

Для участі у Відборі необхідно заповнити грантову заявку учасника за відповідним посиланням:

– Грантова заявка ТГ, що мають намір укласти Договір;

– Грантова заявка ТГ, що мають укладений Договір.

Будь ласка, зверніть увагу, що:

– рішення Комісії не підлягає перегляду;

– подані матеріали не підлягають заміні, редагуванню та поверненню.

Якщо у вас з’явилися питання щодо заповнення грантової заявки та процедури подачі документів, звертайтеся за телефоном: 095 700 40 26 – Лариса Жабенко, координаторка Компоненту 1 Проєкту DECIDE, головна експертка ГО «ДОККУ».

]]>
Рятувальники та поліцейські навчають дітей правилам безпеки життєдіяльності http://monitor.cn.ua/ua/education/97927 8 вересня фахівці Новгород-Сіверського та Ніжинського районних підрозділів ГУ ДСНС в області спільно з представниками Національної поліції провели уроки безпеки для учнів Новгород-Сіверської гімназії №1 та Ніжинської ЗОШ №7. Освіта article Sun, 10 Sep 2023 13:04:59 +0300 Рятувальники розповіли учням про різноманітні небезпеки, зокрема з демонстрацією 3D макетів вибухонебезпечних предметів, які найпоширеніші види боєприпасів, як необхідно поводити себе при виявленні підозрілих або вибухонебезпечних предметів, нагадали алгоритм дій у разі виникнення пожеж і надзвичайних подій різного характеру.

Співробітники Національної поліції нагадали дітям правила дорожнього руху, а також заходи безпеки в інтернеті, що є також не менш актуальною темою сьогодення.

Наостанок зустрічі ДСНСники надали школярам тематичні листівки та пам’ятки розроблені фахівцями UNICEF спільно з представниками ДСНС України, гуманітарної організації "ACTED"для запам’ятовування правил безпечної поведінки в різних ситуаціях.


ГУ ДСНС України у Чернігівській області
 

]]>
Регіональний офіс міжнародного співробітництва зосередив увагу донорів на потребах сфери освіти області http://monitor.cn.ua/ua/education/97900 Кількамісячна координація роботи ОВА та громад з іноземними партнерами через Регіональний офіс міжнародного співробітництва (РОМС) уже має перші результати. Наразі актуалізовано перелік потреб як по громадах, так і по галузях. Освіта article Thu, 07 Sep 2023 09:43:28 +0300 Зокрема сьогодні на засіданні РОМС детальніше зупинилися на запитах сфери освіти. Їх понад десятку міжнародних організацій, що були на онлайн-зв’язку, представив начальник профільного управління ОДА Юрій Музика.


    «Значну частину потреб спільно вдалося закрити до початку навчального року. Та, на жаль, роботи ще багато. І у всі нюанси відновлення маємо вкладати загальну канву Стратегію розвитку освіти області. Саме тому важливо координувати взаємодію донорів з громадами та конкретними закладами», - наголосив керівник Управління освіти і науки ОДА.

    «Сам алгоритм збору та обробки відповідної інформації ще відточується. Втім, безумовний плюс цього процесу – практичний підхід у розрізі регіону, а не теоретична загальноприйнята методика. Крім того, важливо розуміти як загальну картину, так і нагальність точкових проєктів», - наголосив начальник ОВА В’ячеслав Чаус.

Під час обговорення також дійшли висновку, що до наступних зустрічей варто залучити ще й профільні інститути громадянського суспільства.

Регіональний офіс міжнародного співробітництва — ініціатива Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, що має на меті розвиток взаємодії місцевих та регіональних влад з міжнародними партнерами, які прагнуть співпрацювати на рівні області та територіальної громади.

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
 

]]>
У межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру в Чернігівській області здійснюється короткострокове професійне навчання та стажування слухачів http://monitor.cn.ua/ua/education/97899 З метою підвищення мобільності вразливих категорій населення в умовах воєнного стану та забезпечення регіонального ринку праці кваліфікованими кадрами Програмою ООН із відновлення та розбудови миру в Україні за фінансової підтримки Німеччини реалізується пілотна програма короткострокового професійного навчання та стажування слухачів з числа переміщених осіб, колишніх військовослужбовців, осіб, що втратили роботу та шукають гарантоване працевлаштування. Освіта article Thu, 07 Sep 2023 09:39:48 +0300 Учасниками реалізації зазначеної програми є п’ять областей, у тому числі й Чернігівська область. Навчання та стажування здійснюється за професіями, що є затребуваними на сучасному ринку праці.

Реалізація програми відбувається в декілька етапів: проведення рекламної кампанії та набір і формування груп, організація навчання слухачів (2-3 тижні) в закладах професійної (професійно-технічної) освіти області та проходження стажування в умовах виробництва.

Теоретичну частину навчання слухачі проходили за робітничими професіями «Швачка», «Столяр» та «Продавець продовольчих товарів» на базі комунального закладу «Прилуцький професійний ліцей» Чернігівської обласної ради, Державного професійно-технічного навчального закладу «Сновське вище професійне училище лісового господарства» та комунального закладу «Чернігівський центр професійно-технічної освіти» Чернігівської обласної ради, а стажування - на відповідних підприємствах регіону.

17 серпня 2023 року 15 осіб отримали сертифікати щодо опанування програми часткової кваліфікації та набуття професійних компетентностей з професії «Продавець продовольчих товарів». З інших професій завершення навчання  та стажування заплановано на 12 і 22 вересня поточного року.

 

Управління освіти і науки ОВА

]]>
16 млн грн на укриття та освітні хаби http://monitor.cn.ua/ua/education/97895 5 чернігівських шкіл отримають близько 16 млн грн на облаштування шкільних укриттів та створення на їх базі освітніх хабів. Освіта article Wed, 06 Sep 2023 13:49:02 +0300 Наші ЗЗСО серед переможців (зі 108 заявок від 86 громад)  ініціативи Швейцарсько-український проєкт DECIDE.

Школи № 22, 19, 13, 34, 32 отримають загалом до 1️⃣6️⃣ млн грн.  
Крім факту отримання коштів для облаштування укриттів, завдяки участі в цій ініціативі, колективи закладів освіти  вчилися власне писати подібні проекти, працювати з донорами і залучали для цього молодь.  Здобуття таких навичок стало можливим завдяки участі нашого міста в проєкті “DECIDE” - “Децентралізація для розвитку демократичної освіти”.  
Цієї весни я зустрічався з Андреа Штудер - заступницею гендиректорки Швейцарської агенції розвитку та співробітництва і ми обговорювали важливість нашої залученості в їх програму, яка допоможе створити ефективну систему управління освітою, підвищити рівень демократизації шкіл та забезпечити доступ до якісної освіти. Перші результати вже маємо.

 

За інформацією з офіційної сторінки фб О. Ломаки

]]>
Чернігівські військові провели заняття з мінної безпеки для школярів http://monitor.cn.ua/ua/education/97863 У Чернігові військові групи цивільно-військового співробітництва Державної спеціальної служби транспорту Міністерства оборони України провели заняття з мінної безпеки для дітлахів. Освіта article Mon, 04 Sep 2023 10:56:11 +0300 Ця ініціатива спрямована на підвищення обізнаності малюків щодо небезпеки, пов’язаної з мінами та іншими вибухонебезпечними предметами.

Захід відбувся в рамках виконання програми, передбаченої Меморандумом про співпрацю між міською військовою адміністрацією, громадською організацією «Активне суспільство України» та місцевими силовими структурами.

Під час заняття дітям розповіли про ознаки вибухонебезпечних предметів та продемонстрували їм мультиплікаційний фільм, який вказував на основні властивості ВНП.

— Головною метою цих занять є зменшення числа летальних випадків та тілесних ушкоджень при виявленні вибухонебезпечних предметів в умовах війни, — розповів офіцер групи військово-цивільного співробітництва лейтенант Максим Ковальчук. — Також вони спрямовані на підвищення обізнаності дітей щодо можливих загроз їхньому  життю при взаємодії з такими небезпечними предметами.

Військові провели навчання з розпізнавання характерних ознак, які можуть свідчити про можливу належність підозрілого предмета до вибухового пристрою.  Головним завданням було розповісти дітям про уникання контактів  з такими «небезпечними іграшками».

Максим Ковальчук наголосив, що важливо унеможливити контакт дітей з такими предметами і водночас попередити їхні дії у разі знаходження «сюрпризів» від окупантів. Важливо пам’ятати, що в таких випадках в жодному разі не слід намагатися чіпати їх, адже це повинні робити лише досвідчені фахівці-сапери, які мають відповідний досвід.

Григорій Мазур, кореспондент АрміяInform

]]>
U-LEAD та Фонд "Сміливі відновлювати" відновили вікна у чернігівській школі №3 http://monitor.cn.ua/ua/education/97858 Програма «U-LEAD з Європою» запустила додаткову екстрену підтримку Чернігівської загальноосвітньої школи І-III ступенів №3, яка була пошкоджена внаслідок російської ракетної атаки на центр міста 19 серпня 2023 року. Освіта article Mon, 04 Sep 2023 10:20:36 +0300

U-LEAD та Фонд "Сміливі відновлювати" відновили вікна у чернігівській школі №3, що постраждала внаслідок російської ракетної атаки 19 серпня. Зокрема, замінено 33 вікна,12 розбитих склопакетів та додатково відрегульовано вікна задля кращої безпеки та функціональності.

У травні в Чернігові Програма «U-LEAD з Європою» запустила ініціативу «Відновлення місцевих шкіл для стійкості», спрямовану на надання конкретної підтримки відібраним громадам, що потерпали від війни, шляхом фінансування їхніх індивідуальних підходів із відновлення доступу до освіти. Чернігівська школа №3 навесні 2023 року прийняла у своїх стінах делегацію високого рівня зі Служби зовнішньополітичних інструментів Єврокомісії та вразила гостей інноваційністю, безпечними просторами для дітей, цифровізацією та креативністю.

В рамках ініціативи «Відновлення місцевих шкіл для стійкості» саме зараз Фонд «Сміливі відновлювати» ремонтує 12 пошкоджених війною шкіл у Київській, Чернігівській та Харківській областях.

 
]]>
В’ячеслав Чаус: Лише дистанційне навчання для закладів у 20-кілометровій зоні або без укриттів. http://monitor.cn.ua/ua/education/97812 У решті — вирішуватимуть батьки та місцева влада Освіта article Wed, 30 Aug 2023 12:01:44 +0300 Безпека — ключова вимога до навчального процесу. На цьому наголосив начальник ОВА В’ячеслав Чаус під час вчорашнього брифінгу в офіційному медіацентрі.

Він нагадав, що Рада оборони області своїм рішенням минулого тижня продовжила категоричну заборону на очне навчання у 20-кілометровій зоні вздовж російського кордону.

Під це обмеження потрапляють 23 школи у прикордонних громадах. Трохи більше 2000 їхніх учнів цього навчального року здобуватимуть освіту лише дистанційно.

На інших територіях області необхідною умовою для очного навчання є наявність придатного укриття. Остаточне ж рішення прийматимуть органи місцевого самоврядування.

    «Тільки у разі, якщо укриття готове у школі, комісійно оглянуте, складений відповідний допуск до можливості офлайн-навчання, — така школа може запускатися в очному форматі», — наголосив В’ячеслав Чаус.

Загалом на Чернігівщині в освітньому процесі цього року буде задіяно 395 шкіл, які надаватимуть послуги понад 91 тисячі учнів.  91% з них мають придатні укриття.

    «Навчання «очі в очі» значно ефективніше онлайну  – без сумніву. Це і про якість знань, і про соціалізацію», — говорить начальник ОВА. Тож військові адміністрації разом з органами місцевого самоврядування докладали всіх зусиль, аби забезпечити таку можливіcть.

З лютого минулого року за кошти державного, місцевих бюджетів, а також за допомогою благодійних організацій приведено у готовність укриття у 249 школах та встановлено 7 модульних укриттів. Робота триває.

Наявність придатного укриття збільшує кількість варіантів організації навчального процесу у конкретній школі до трьох: очного, змішаного та дистанційного.

    «Органи місцевого самоврядування, батьківські комітети визначатимуть, яка у тих закладах — де можливе очне навчання — яка форма навчання буде застосовуватись. Це буде або очне навчання, або дистанційне, або змішане, — підкреслив В’ячеслав Чаус. — У будь-якому випадку, на першому місці — заходи безпеки».

Він наголосив, що усі учасники навчального процесу, як діти, так і педагоги, мають обов’язково спускатися в укриття під час повітряної тривоги. Незалежно — тривають уроки, чи ні.

Для організації дистанційного навчання у школах в прикордонні учителі отримали протягом 2022/23 навчального року понад 5 тисяч ноутбуків, а учні — майже 1800 гаджетів.

Аби ці гаджети працювали, ОВА спільно з операторами зв’язку працює над покращенням якості мобільного зв’язку та доступу до інтернету у прикордонні.

Заборона на роботу у 20-кілометровій прикордонній з рф зоні або ж без укриттів стосується і садочків. У прикордонні їх — 18. Загалом 26% закладів дошкільної освіти зовсім не мають укриттів.



Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
 

]]>
У школах Чернігівщини визначаються з формою освіти на новий навчальний рік http://monitor.cn.ua/ua/education/97767 Громади Чернігівщини, що не входять до 20-кілометрової прикордонної зони з рф, самостійно приймають рішення, в якій формі (очній, дистанційній чи змішаній) проходитиме навчальний процес. Освіта article Sat, 26 Aug 2023 12:15:36 +0300 При цьому органи місцевого самоврядування мають враховувати безпекові умови, рішення педагогічних рад та думку батьків.

Таке рішення ухвалила Рада оборони Чернігівської області на засіданні 22 серпня.

Рада оборони також продовжила заборону на очне навчання в освітніх закладах у 20-кілометровій прикордонній з російською федерацією зоні.

Нагадаємо, минулого навчального року, за даними Управління освіти на науки Чернігівської ОВА, близько 30% шкіл працювали очно, ще близько 30% — дистанційно та близько 40% — за змішаною формою навчання.

Цього року кількість закладів з очним навчанням може збільшитися завдяки проведеній роботі з облаштування укриттів.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

]]>
Рюкзаки зі шкільним приладдям отримають всі першокласники Чернігова http://monitor.cn.ua/ua/education/97737 2400 рюкзаків зі шкільним приладдям доставлено у Чернігів 22 серпня. Освіта article Wed, 23 Aug 2023 16:18:23 +0300 Їх розподілять між першокласниками, для яких першого вересня пролунає вперше дзвоник на урок.

Так у підготовці до навчання підтримали батьків майбутніх школярів. Допомогу, на звернення управління освіти Чернігівської міської ради, надав дитячий фонд UNICEF Ukraine.

Як повідомив начальник міського управління освіти Василь Білогура, наразі також спільно з командою UNICEF працюють над покращенням стану укриттів у дошкільних закладах, аби діти під час тривог були у безпеці та проводили цей час з користю.


Пресслужба Чернігівської міської ради

 

]]>
Відновлення та розвиток закладів профтехосвіти Чернігівщини http://monitor.cn.ua/ua/education/97654 Міжнародна неурядова організація Finn Church Aid (FCA) допоможе двом закладам професійної (професійно-технічної) освіти міста Чернігів, що зазнали пошкоджень в лютому-березні 2022 року, зокрема: Чернігівському професійному ліцею залізничного транспорту та Чернігівському вищому професійному училищу, у відновленні та покращенні матеріально-технічної бази. Освіта article Thu, 17 Aug 2023 12:41:05 +0300 Фінська організація  не лише візьме участь у ремонті закладів освіти (заміна віконних блоків, ремонт покрівель навчальних корпусів та гуртожитку одного із закладів), а й дасть «вудку» для подальшого їх розвитку! Спільно з партнерами вже визначається перелік пріоритетних питань.

Юрій Музика, начальник Управління освіти і науки Чернігівської ОДА, зазначає, що важливою є співпраця органів управління освітою, донорських організацій та закладів освіти не тільки у відновленні, а й у розвитку закладів освіти.  Створення нових сучасних освітніх просторів дасть можливість підготувати фахівців і  підвищить конкурентність випускників.

У рамках проєкту відбудови заплановано створення сучасної ковальні та модернізацію майстерні виробничого навчання з професії «Електрогазозварник» в Чернігівському професійному ліцеї залізничного транспорту, а навчально-практичний центр сучасного автосервісу, що функціонує на базі Чернігівського вищого професійного училища буде відремонтовано, забезпечено сучасною технікою і обладнанням.

Фото: ілюстративні

Управління освіти і науки Чернігівської ОДА

]]>
До листопада у громади області буде доставлено 13 нових шкільних автобусів http://monitor.cn.ua/ua/education/97639 Транспортні одиниці закуплені коштом освітньої субвенції, яку отримала Чернігівщина в розмірі близько 28 мільйонів гривень. Освіта article Wed, 16 Aug 2023 16:30:13 +0300 Субвенція використана на засадах співфінансування від громад.

Про це повідомила заступниця начальника Чернігівської ОВА Жанна Шерстюк в ефірі марафону «Суспільне. Спротив» 15 серпня.

    «Субвенцію, яку ми отримали, повністю спрямували на закупівлю нової техніки. Громади визначилися таким чином, що підготовка рухомого складу до нового навчального року відбуватиметься їхнім коштом. І для них буде більш раціонально і доцільно отримати нові транспортні засоби за кошти субвенції. Їх буде 13», – сказала Жанна Шерстюк.

На сьогодні із 402 шкіл в області маємо 48 опорних. До них та інших закладів освіти, які визначили громади, відбуватиметься підвіз 10 тисяч учнів 306-ма автобусами.

Така кількість автобусів зумовлена великою територією Чернігівської області.

    «Протяжність маршрутів шкільних автобусів в області складає 20 тисяч кілометрів. Звісно, це спричиняє вихід із ладу транспортних засобів. Також значної шкоди територіальні громади зазнали через військові дії, бо багато автобусів було фізично пошкоджено, втрачено. Є й такі громади, які передавали шкільні автобуси на потреби Збройних сил України. Відтак, на сьогодні маємо потребу у 66 автобусах для повноцінного забезпечення підвозу. Але це не означає, що десь є прогалини у шкільних маршрутах – учні підвозяться до тих закладів, де навчання проводиться в очній чи змішаній формах», – зазначила заступниця начальника ОВА.

Прокоментувала Жанна Шерстюк і організацію освітнього процесу у прикордонних громадах, в тому числі 20-кілометровій зоні, де очного навчання не буде. Громади по-різному підходять до цього питання: онлайн-процес чи організація підвозу. Нині ж заклади освіти визначаються із формою навчання відповідно до своїх безпекових умов, куди входить, зокрема, наявність укриттів.


Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

]]>
У Ніжині відкрили "Клас безпеки" http://monitor.cn.ua/ua/education/97630 Перший "Клас безпеки" відкрили у Ніжинській громаді. Безпековий простір облаштували на базі Ніжинської гімназії № 2. Освіта article Wed, 16 Aug 2023 09:49:37 +0300 Завдання такого кабінету нині досить актуальне: навчання школярів правил пожежної, мінної безпеки та цивільного захисту, ознайомлення з алгоритмом дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій, формування в учнів навичок надання домедичної допомоги.


Це в першу чергу інтерактивний клас, де зібрані форма рятувальників, макети основних потенційно небезпечних знахідок, на які можуть натрапити діти, та засоби особистого захисту.

Тут облаштовані відповідні тематичні куточки: безпека життєдіяльності, мультимедійне навчання, домедична допомога, психологічне розвантаження, пожежна та мінна безпека, а також ігрова зона.

У вигляді цікавих конкурсів та інтерактивних ігор учителі навчатимуть дітей основних та простих правил поведінки кризових ситуаціях.

Це важливо, адже питання безпеки сьогодні є пріоритетним. Вклад місцевої влади та Управління освіти у підтримку цієї ініціативи – 700 000 гривень для придбання будівельних матеріалів, мультимедійної техніки, меблів, стендів.

Використовуватиметься сучасний інтерактивний простір усіма освітніми закладами громади.
 



Ніжинська міська рада

]]>
Навчальний рік школа №29 розпочне з роботи в очному форматі. http://monitor.cn.ua/ua/education/97624 Паралельно буде завершено роботи з облаштування укриття Освіта article Tue, 15 Aug 2023 16:55:01 +0300

Школа №29 отримала значні пошкодження під час активних бойових дій у 2022-му. Відновлення закладу розпочалося минулого року, також було зроблено укриття та проведено його часткову гідроізоляцію. Зараз же виникла необхідність у додаткових роботах через підмокання однієї зі стін сховища. Про це йшла мова під час загальноміської щотижневої наради 15 серпня.

    — Прийнято рішення виконати термомодернізацію цокольного приміщення і зробити гідроізоляцію навколо цієї стіни з подальшим відведенням дощових вод. Роботи вже почали, — повідомив заступник начальника УКБ-начальник відділу технагляду Валентин Войтенко.

Начальник управління освіти Василь Білогура зазначив, що також найближчими днями буде виконано геологічне дослідження, з'ясовано походження води для її усунення, аби в майбутньому вона не "знайшла вихід" в іншій частині будівлі.

Роботи з дооблаштування укриття не завадять розпочати очне навчання, адже вони будуть зовнішніми, повідомив Валентин Войтенко. Саме ж укриття можна буде використовувати за призначенням під час повітряних тривог, додав начальник управління освіти Василь Білогура, воно оснащене працюючою вентиляцією.

В.о. міського голови Олександр Ломако доручив управлінню освіти зібрати батьків учнів та учениць цього навчального закладу та донести до їх відома цю інформацію.

    — Обов'язково донесіть позицію до батьків. Їм потрібно все чітко пояснити, — звернувся до Василя Білогури Олександр Ломако.



Пресслужба Чернігівської міської ради
 

]]>
Питання укриттів залишається на порядку денному http://monitor.cn.ua/ua/education/97619 Начальник Управління освіти і науки Юрій Музика та Валентин Чеботько, директор «Центр матеріально-технічного та інформаційного забезпечення освітніх закладів» Чернігівської обласної ради, провели робочу нараду з представниками громад Чернігівщини щодо реалізації проєктів, пов’язаних із будівництвом, реконструкцією, реставрацією та капітальним ремонтом захисних споруд цивільного захисту у закладах загальної середньої освіти. Освіта article Tue, 15 Aug 2023 10:31:58 +0300 Постановою Кабінету Міністрів України від 28 квітня 2023 року №419 «Деякі питання надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов у закладах загальної середньої освіти» регулюються правила та порядок отримання коштів для ремонту або ж створення укриттів у закладах освіти.

Розпорядженням начальника Чернігівської ОДА від 04 серпня 2023р. №518 затверджено перелік проєктів, передбачених пунктом 3 Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на облаштування безпечних умов у закладах загальної середньої освіти. Обговорено проблеми, які виникли у громад під час реалізації планів, та запропоновано шляхи їх вирішення.

Наголошено на необхідності розробки дорожньої карти по кожному закладу освіти, щоб організувати безпечний освітній процес в області.

 

Управління освіти і науки ОВА

]]>
Шкільне харчування: підготовка закладів освіти до нового навчального року 2023/24 в умовах воєнного стану http://monitor.cn.ua/ua/education/97611 Як закладам освіти та суб'єктам господарювання убезпечити себе та як здійснити підготовку до нового навчального року у воєнний період на всіх рівнях відповідно до чинного законодавства, - коментують експерти Держпродспоживслужби. Освіта article Mon, 14 Aug 2023 14:50:07 +0300 Реалізацію реформи шкільного харчування на практичному рівні забезпечують державні органи, обласні адміністрації, громади, керівники органів управління освітою, педагоги та представники громадськості. Приготування їжі школа може організовувати як самостійно, так і з допомогою інших підприємств. Проте найважливіше, аби процес приготування відповідав всім чинним нормам та стандартам.

Заклади освіти. Сьогодні розпочато проведення спільних комісійних обстежень закладів освіти залежно від безпекової ситуації в кожній окремій адміністративно-територіальній одиниці.

Такі перевірки, відповідно до законодавства, місцеві органи влади та військові адміністрації за участю засновників закладів загальної середньої освіти  можуть ініціювати самостійно. Згідно з Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні" та "Про місцеві державні адміністрації"  вони мають право створювати комісії з обстеження закладів освіти з метою перевірки їхньої готовності до організації навчально-освітнього процесу та забезпечення належних умов для всіх його учасників. Як правило, територіальні органи Держпродспоживслужби також долучаються до зазначених комісій.

Як наголошують фахівці Держпродспоживслужби, це робиться з метою допомогти шкільним закладам убезпечити себе та забезпечити дотримання санітарного законодавства під час організації навчально-виховного процесу, а також за дотримання вимог безпечного та повноцінного харчування школярів. Адже попри воєнний стан та обмеження системних перевірок відповідно до постанови КМУ від 13 березня 2022 р. № 303, безпека та здоров'я дітей мають бути одним з  пріоритетних напрямків роботи будь-якого закладу чи адміністрації громади. Ініціювання та проведення таких обстежень є проявом відповідального ставлення до виконання власних обов'язків.   

Суб'єкти господарювання, які надають послуги. Крім того, самі постачальники харчових продуктів та/або суб’єкти господарювання, що надають послуги харчування для закладів загальної середньої освіти, мають можливість самостійно ініціювати перевірку своєї діяльності. Для цього, згідно з Наказом Мінагрополітики від 03.01.2023 № 5 «Про затвердження Переліку підстав для здійснення позапланових заходів державного контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров’я та благополуччя тварин на період воєнного стану», їм достатньо лише надіслати письмову заяву до територіального органу Держпродспоживслужби за власним бажанням.

Такий крок представників бізнесу має подвійну користь. З одного боку, це є демонстрацією впевненості в якості власної роботи та її відповідності всім вимогам та стандартам. З іншого боку, успішне самостійне проходження перевірки сприяє убезпеченню представників бізнесу від можливих негативних наслідків, які можуть виникнути при організації харчування школярів.

Крім того, з метою підвищення обізнаності щодо  норм та стандартів роботи територіальні органи Держпродспоживслужби здійснюють інформаційно-роз’яснювальну роботу щодо забезпечення санітарно-гігієнічних вимог та протиепідемічного режиму. Під час зазначених заходів висвітлюються важливі аспекти та вимоги до організації харчування в навчальних закладах, а також забезпечення закладів питною водою гарантованої якості, сировини та харчових продуктів, які постачають оператори ринку.

Кожен суб'єкт господарювання, батьки, вчителі та інші зацікавлені особи можуть долучитися до ініціативи забезпечення якісного та безпечного харчування для наймолодших громадян. Для цього необхідно звернутися до територіального органу Держпродспоживслужби.

Лише спільними зусиллями ми можемо забезпечити здорове та безпечне навчання та майбутнє  наших дітей.

Державна служба України з питань безпечності
харчових продуктів та захисту споживачів
 

]]>
Участь педагогів Чернігівського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді у фестивалі двійнят «CheTwinsFest» http://monitor.cn.ua/ua/education/97568 06 серпня 2023 року відбувся ювілейний 5-ий фестиваль двійнят «CheTwinsFest». Майстер-класи з оригамі Наталії Родіної та з авіамоделювання Володимира Лоєвця, педагогів Чернігівського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді (далі – Центр), не залишили жодного байдужого. Освіта article Thu, 10 Aug 2023 17:04:45 +0300 Учасникам фестивалю «CheTwinsFest» знайомство з Центром запам’ятається виготовленням голубів миру та жовто-блакитних сердець з побажаннями нашим захисникам.


Було дуже весело, драйвово, динамічно і пізнавально.
Щоразу здається, що літні канікули такі довгі! Але не встигнеш оком змигнути, як вони вже пролетять. Саме тому педагоги Центру працюють над тим, щоб наповнити їх свіжими враженнями, які надовго запам'ятаються дітям.

 

Управління освіти і науки ОВА

]]>
На порядку денному - відновлення закладів освіти Чернігівщини. http://monitor.cn.ua/ua/education/97558 На Чернігівщині за час повномасштабної війни було пошкоджено більше 140 закладів освіти. Важливо, щоб діти змогли отримати якісну освіту під час очного навчання. Освіта article Wed, 09 Aug 2023 09:56:20 +0300 Юрій Музика, начальник Управління освіти і науки, Валентин Чеботько, директор «Центр матеріально-технічного та інформаційного забезпечення освітніх закладів» Чернігівської обласної ради провели робочу зустріч з локальним координатором ПРООН Володимиром Іщенком. Обговорили допомогу з відновлення закладів освіти, які були пошкоджені внаслідок воєнних дій.
 

Відновлення відбудеться в рамках проєкту за фінансової підтримки Уряду Німеччини «Ремонт шкіл у постраждалих внаслідок війни регіонах», що реалізується ПРООН.

Оговорено 7 закладів загальної середньої освіти, які запропонували проєкту для проведення відновлювальних і ремонтних робіт. Зокрема:

Чернігівський ліцей з посиленою військово-фізичною підготовкою;
КЗ «Чернігівський ліцей» Чернігівської обласної ради;
Киїнський ліцей імені Костянтина Светенка Киїнської сільської ради;
Іванівський заклад загальної середньої освіти I-II ст.;
Трисвятськослобідський ліцей імені Наталії Александрової Киїнської сільської ради;
Чернігівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 33 Чернігівської міської ради Чернігівської області;
Количівський ліцей Іванівської сільської ради.
 

Після відбору закладів представниками ПРООН передбачено проведення ряду робіт - від поточного ремонту, ремонту даху до облаштування приміщень та закупівлі меблів.

Управління освіти і науки ОВА

]]>