Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: Освіта http://monitor.cn.ua/ Інформ-агенція «Чернігівський монітор» http://monitor.cn.ua/i/sm-logo.png Чернігівський монітор http://monitor.cn.ua/ У Головному управлінні ДПС у Чернігівській області відбулась зустріч зі студентами «Чернігівської політехніки» http://monitor.cn.ua/ua/education/89485 Працівниками управління кадрового забезпечення та розвитку персоналу Головного управління ДПС у Чернігівській області проведено зустріч зі студентами Національного університету «Чернігівська політехніка» за спеціальністю «облік і оподаткування». На зустріч з податківцями прийшли другокурсники та третьокурсники які в майбутньому прагнуть себе реалізувати саме на державній службі. Освіта article Fri, 17 Sep 2021 14:21:09 +0300 У зустрічі взяла участь заступник начальника Головного управління ДПС у Чернігівській області Ольга Корнієвська.  Вона розповіла студентам про становлення та розвиток податкової служби, її транспарентність, повідомила про запровадження одноразового добровільного декларування доходів громадян, розкрила студентам основні напрями роботи підрозділів, та наголосила на важливості співпраці з платниками податків.
Знання  основ податкової системи необхідно кожному громадянину. Саме тому здобута спеціальність є важливою цеглиною у майбутньому житті, - зазначила Ольга Корнієвська.

З метою залучення потенційних працівників,  формування позитивного іміджу  ДПС  як престижного роботодавця, в. о. начальника управління кадрового забезпечення та розвитку персоналу Тетяна  Путинцева розповіла про правила вступу на державну службу та порядок проведення конкурсу.  Начальник відділу розвитку персоналу управління кадрового забезпечення та розвитку персоналу Ольга Хмелевська представила посібник для державного службовця «Зручнобук» та розповіла про процес адаптації новопризначених працівників ДПС.
Для ознайомлення із практичною роботою фахівців податкової служби студенти відвідали Центр обслуговування платників Чернігівської ДПІ. Із роботою найбільшого в області Центру ознайомив молодь начальник Чернігівської державної податкової інспекції  Олег Шуба.
Податківці презентували своїм гостям власну друковану продукцію.
Слід відзначити, що студенти активно цікавилися як можливістю проходження практики та працевлаштування в органах ДПС, так і ділилися думками щодо діючої системи оподаткування.

            Пресслужба Головного управління  ДПС у Чернігівській області

]]>
Як працюватимуть заклади освіти з 20 вересня http://monitor.cn.ua/ua/education/89481 Уряд встановив нові карантинні обмеження Освіта article Fri, 17 Sep 2021 13:08:56 +0300 На Урядовому порталі оприлюднено зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. №1236 і від 29 червня 2021 р. №677, що встановлюють нові карантинні обмеження для запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19.

Відповідні зміни набирають чинності з 20 вересня 2021 року.

У разі введення жовтого рівня епідемічної небезпеки відвідування закладів освіти здобувачами освіти буде дозволено за умови наявності не менше як у 80% працівників закладу освіти документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, чи міжнародного, внутрішнього або іноземного сертифіката. Сертифікат може підтверджувати:

 • вакцинацію від COVID-19 однією дозою дводозної вакцини (жовті сертифікати);
 • вакцинацію від COVID-19 повним курсом однодозної чи дводозної вакцини (зелені сертифікати);
 • негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції;
 • одужання особи від зазначеної хвороби.

У разі введення червоного рівня епідемічної небезпеки відвідування закладів освіти здобувачами освіти буде дозволено, якщо 100% працівників закладу освіти матимуть документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, чи міжнародний, внутрішній або іноземний сертифікат. Сертифікат може підтверджувати:

 • вакцинацію від COVID-19 повним курсом однодозної чи дводозної вакцини (зелені сертифікати);
 • негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції;
 • одужання особи від зазначеної хвороби.

Строк чинності COVID-сертифікатів, що підтверджують вакцинацію від COVID-19 однією дозою вакцини (жовті сертифікати) від дати введення дози становитиме 120 днів, двома дозами (зелений сертифікат) – 365 днів. COVID-сертифікат, що підтверджує негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції, діятиме 72 години. Термін дії сертифіката про одужання від COVID-19 становитиме 180 днів.

COVID-сертифікати матимуть кольорові відмітки виключно в цифровому форматі, друкувати їх на папері відповідного кольору не потрібно. Чинність сертифіката має бути підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).

Більше про вакцинацію від COVID-19 в Україні можна дізнатися на порталі vaccination.covid19.gov.ua. Дізнайтесь, як записати колектив на щеплення або відвідати найближчий пункт чи центр масової вакцинації, за посиланням. Детальний перелік пунктів і центрів – на list.covid19.gov.ua. Національний контакт-центр МОЗ з питань протидії поширенню COVID-19 – за телефоном 0800 60 20 19.

Нагадаємо, Уряд затвердив новий порядок організації інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти.

]]>
Про дотримання суб’єктами господарювання законодавства у фітосанітарній сфері йшлося під час семінару за участю чернігівських студентів http://monitor.cn.ua/ua/education/89465 16 вересня в Управлінні фітосанітарної безпеки відбувся семінар на тему «Дотримання суб’єктами господарювання законодавства у сфері насінництва та розсадництва, охорони прав на сорти рослин, захисту рослин, а також запобігання поширенню контрафактного насіння при здійсненні реалізації та зберіганні насіння і садивного матеріалу». До участі у ньому запросили студентів випускного курсу Чернігівського Національного технологічного університету, які навчаються за спеціальністю «Агрономія». Освіта article Thu, 16 Sep 2021 19:30:46 +0300 Під час семінару майбутні спеціалісти, зокрема, дізналися про обіг насіння на території України і вимоги законодавства у сфері насінництва та розсадництва, захист рослин та його значення для сільського господарства,  дотримання прав на сорти рослин як об’єктів інтелектуальної власності, ліцензійних договорів і патентного права.

Під час навчання обговорено актуальні питання у сфері законодавства України про насінництво і розсадництво,  охорону прав на сорти рослин та захист рослин.

Також фахівці Держпродспоживслужби ознайомили студентів з діяльністю відділу визначення посівних якостей насіння і товарних якостей садивного матеріалу Державної установи «Чернігівська обласна фітосанітарна лабораторія» та відповіли на запитання, що виникли у гостей під час семінару

Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області

]]>
Ювенальні поліцейські розповіли семенівським школярам, як убезпечитися від шахрайств в Інтернеті http://monitor.cn.ua/ua/education/89460 Співробітники ювенальної превенції поліції Чернігівщини провели профілактичний безпековий урок на свіжому повітрі для учнів п’ятих та шостих класів семенівської школи №1. Освіта article Thu, 16 Sep 2021 11:57:17 +0300 Нині поліцейські Чернігівської області активно проводять інформаційну кампанію серед різних верств населення області – від школярів до пенсіонерів, аби убезпечити громадян від найпоширеніших видів шахрайства.

Так, для учнів семенівської школи ювенальна превенція організувала та провела захід на свіжому повітрі, темою якого було «Попередження шахрайств».

Поліцейські у зрозумілій формі розказали дітям про види шахрайств та навчили безпечно користуванні Інтернетом. Зокрема, ювенальні поліцейські обговорили конкретні правила безпечних покупок через Інтернет та розповіли як відрізнити шахраїв від добросовісних продавців на сайтах безкоштовних оголошень.

– Поліцейські також застерегли дітей від так званих «телефонних» шахраїв. Справа в тім, що діти зазвичай знають, де батьки зберігають гроші. Цим і користуються шахраї. Зловмисники переконують дітей, що наприклад «тато потрапив у біду і потрібно віддати всі гроші». Шахраї навіть можуть удавати із себе близьких родичів (маму чи бабусю) та попросити продиктувати секретні цифри з банківської картки чи винести з дому заощадження і віддати їх незнайомцю, – говорить керівник ювенальної превенції поліції області Оксана Огненко. – Поліція закликає дітей, в разі будь-якої незрозумілої ситуації одразу телефонувати на лінію «102».

Під час довірливої бесіди із правоохоронцями школярі поділилися історіями, коли незнайомці телефонували їх родичам і лякали їх нещастями. Спільно з поліцією діти обговорили як правильно діяти в таких ситуаціях.

Поліцейські також закликали підростаюче покоління приділити час своїм старшим родичам і літнім сусідам та розповісти їм, як не потрапити на гачок шахраїв.

Сектор комунікації
поліції Чернігівської області

 

]]>
У Чернігові для школярів провели пізнавальний захід, присвячений Дню рятівника http://monitor.cn.ua/ua/education/89450 Освіта article Thu, 16 Sep 2021 08:25:00 +0300 15 вересня на території Обласної бібліотеки для дітей ім. Островського фахівці Головного управління ДСНС організували для учнівської молоді міста профілактично-пізнавальний захід, присвячений Дню рятівника. Він мав за мету привернути увагу підростаючого покоління до роботи Служби порятунку "101", навчити заходам безпеки та алгоритму дій у різних життєвих ситуаціях.

Захід був побудований у вигляді інтерактивного квесту та представлений п`ятьма локаціями. Зокрема, співробітники відділення аварійно-рятувальних робіт продемонстрували дітям оснащення спецавтомобіля САРМ-Л "Ford Ranger", який залучається для проведення першочергових аварійно-рятувальних робіт та ліквідації наслідків дорожньо-транспортних пригод. Кожен охочий мав змогу приміряти бойовий одяг та попрацювати із спецобладнанням.

Фахівці групи піротехнічних робіт та підводного розмінування Аварійно-рятувального загону спецпризначення за допомогою макетів вибухонебезпечних предметів ознайомили учнівську молодь з характеристиками небезпеки та правилами дій у разі їх виявлення, надали можливість попрацювати із міношукачами у спецзасобах захисту вибухотехніків.

Викладачі навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Чернігівської області знайомили з індивідуальними засобами захисту населення від небезпечних отруйних речовин, перевірили знання основних правил безпеки та послідовності дій у разі виникнення різних надзвичайних ситуацій.

У свою чергу студенти старшокурсники Чернігівського базового медичного коледжу практично навчали, як надавати першу невідкладну допомогу постраждалим.

Наостанок, школярі привітали рятувальників з професійним святом, подякували за цікавий захід та запевнили, що будуть завжди дотримуватись правил безпеки життєдіяльності.

ГУ ДСНС України у Чернігівській області

]]>
Керівник Чернігівської обласної прокуратури Сергій Василина зустрівся із студентами та викладачами Національного університету «Чернігівська політехніка» http://monitor.cn.ua/ua/education/89446 Освіта article Wed, 15 Sep 2021 16:25:49 +0300 Керівник Чернігівської обласної прокуратури Сергій Василина 15 вересня зустрівся зі студентами освітньої програми «Кримінальна юстиція (суд, адвокатура, прокуратура)» та «Правоохоронна діяльність»   Національного університету «Чернігівська політехніка».

Під час зустрічі він  поспілкувався зі студентами та викладачами, розповів про сучасну реформовану прокуратуру, діяльність обласної та окружних прокуратур на Чернігівщині. Запросив студентів після закінчення вишу  ставати прокурорами.

«Я щиро сподіваюсь на розвиток тісних взаємовідносин із юридичними вишами та створення спільних проєктів із навчальними закладами та студентською молоддю. Сучасний розвиток прокуратури,  і в цілому вітчизняної системи правосуддя,  неможливий без поповнення молодими, амбітними, активними, цілеспрямованими випускниками правничих вишів», - наголосив керівник обласної прокуратури, коментуючи результати зустрічі.

Під час зустрічі в університеті також було обговорено можливі форми співпраці викладачів, студентів і прокурорів у різних форматах: практика, стажування, тренінги тощо. «Тепер у нас попереду багато спільної та цікавої роботи», - підкреслив Сергій Василина.

Нагадаємо, що 9 вересня Чернігівська обласна прокуратура та Національний університет "Чернігівська політехніка" підписали Договір про співпрацю, яким закріплено відносини партнерства між двома установами.
 

Пресслужба Чернігівської обласної прокуратури

]]>
Міські дитячо-юнацькі клуби за місцем проживання провели дні відкритих дверей http://monitor.cn.ua/ua/education/89428 “Юніор”, “Юність”, “Чайка”, “Фортуна” та ще 13 клубів за місцем проживання 11 вересня провели День відкритих дверей для вихованців та батьків. Освіта article Wed, 15 Sep 2021 09:40:00 +0300 Всі ці клуби входять до складу комунального закладу “Центр роботи з дітьми та молоддю за місцем проживання”. Вихователі, педагоги та тренери організовують активне дозвілля дітей та підлітків у позашкільний час. Тут можна танцювати, займатися спортом, вивчати англійську або опановувати образотворче, декоративно-ужиткове мистецтво, при чому все це безкоштовно.

Клуб за місцем проживання “Юніор”, розташований в мікрорайоні Масани, орієнтований на спортивне виховання дітей та молоді. День відкритих дверей розпочався з показових виступів.  В інших клубах також провели майстер-класи, різноманітні естафети, міні-квести. На сьогоднішній день такі заклади розташовані у всіх мікрорайонах Чернігова, фінансуються вони з міського бюджету. У 8 з них останнім часом зробили капітальні ремонти. На черзі клуб за місцем проживання “Чайка”, який планують відремонтувати в наступному році.

Ознайомитися з переліком всіх дитячих клубів за місцем проживання і видами занять

Центр роботи з дітьми та молоддю за місцем проживання в соцмережах: https://www.facebook.com/groups/center.dozvillia

Прес-служба Чернігівської міської ради
 

]]>
Чернігівська обласна прокуратура та Національний університет «Чернігівська політехніка» підписали договір про співпрацю http://monitor.cn.ua/ua/education/89337 Керівник Чернігівської обласної прокуратури Сергій Василина та ректор Національного університету «Чернігівська політехніка» Олег Новомлинець підписали Договір про співпрацю, яким закріплено відносини партнерства між двома установами. Освіта article Sat, 11 Sep 2021 21:01:42 +0300 Підписання цього документу стане стартом для втілення у життя різноманітних спільних проєктів та програм, спрямованих на розвиток прокуратури та університету. Зокрема проведенню спільних науково-освітніх заходів у правоохоронній сфері, покращенню позитивного іміджу сторін та зміцненню їх ділової репутації.

 «Я щиро радий, що сьогодні відкрилася нова сторінка, як в історії прокуратури Чернігівщини, так і у одного з найкращих та найпотужніших навчальних закладів нашого регіону. Впевнений, що співпраця між прокуратурою та «Чернігівською політехнікою» лише сприятиме розвитку правоохоронної та освітньої сфер в області», - наголосив Сергій Василина.

Пресслужба Чернігівської обласної прокуратури

]]>
Ювенальні поліцейські провели з чернігівськими школярами акцію «Я обираю – жити» http://monitor.cn.ua/ua/education/89324 Освіта article Sat, 11 Sep 2021 11:21:50 +0300 10 вересня ювенальні поліцейські разом з учнями школи №13 провели флешмоб, який пропагує цінність людського життя. Захід приурочений до Всесвітнього дня запобігання самогубствам, що відзначається 10 вересня.

«Співробітники відділу ювенальної превенції Головного Управління поліції в Чернігівській області за активної підтримки адміністрації та педагогічного колективу школи №13 провели флешмоб «Я обираю жити». Школярі намалювали на  асфальті щасливе майбутнє», — розповіла керівник ювенальної превенції Оксана Огненко, — Поліцейські розказали школярам, як вирішувати труднощі, навчили шукати виходи зі складних ситуацій».

Захід має показати дорослим: діти часом сприймають дрібні проблеми, як дуже серйозні. У таких ситуаціях дітям важко впоратися самотужки, тому дорослі мають приходити їм на допомогу.

 Сектор комунікації
поліції Чернігівської області

]]>
Вакцинація освітян — це запорука безпеки вчителів й учнів в умовах ковіду та єдиний шанс продовжити навчання офлайн http://monitor.cn.ua/ua/education/89308 На цьому акцентував голова Чернігівської облдержадміністрації В’ячеслав Чаус сьогодні, 7 вересня, під час виїзного брифінгу в Прилуцькому районі. Освіта article Thu, 09 Sep 2021 10:25:00 +0300 — Вкотре наголошую, що вакцинація — це єдиний спосіб уберегти себе і своїх близьких від небезпечних наслідків Covid-19. Уже з’явився новий та більш небезпечний штам «Дельта», можливо, будуть й інші. Ми маємо бути свідомими та готовими до нової хвилі коронавірусу. Тому ще раз звертаюся до всіх жителів Чернігівщини — вакцинуйтеся! Тільки так ми зможемо убезпечити себе від ковіду, — зазначив очільник ОДА.

Також В’ячеслав Чаус повідомив, що у разі переходу Чернігівщини в «жовту» чи «помаранчеву» карантинні зони, школи, де кількість щеплених працівників менше ніж 80%, перейдуть в онлайн-режим.

— Я як батько усвідомлюю, що офлайн-освіта якнайкраще може забезпечити нормальний навчальний процес. Для дітей дуже важливий контакт очі-в-очі з вчителем. Це позитивно впливає і на якість освіти, й загалом на розвиток школярів, — наголосив керівник облдержадміністрації.

Наразі область перебуває у "зеленому" спектрі за рівнем епідеміологічної небезпеки по COVID-19. Тож поки що всі освітні заклади працюють у звичному форматі. Але вже з понеділка, 13 вересня, на думку міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка, в країні можуть посилити карантинні обмеження. Оскільки вже зараз в багатьох регіонах перевищенні пороги «ковідних» показників. У такому разі більшість шкіл Чернігівщини перейдуть в офлайн-режим. Станом на 6 вересня двома дозами вакциновано 32,6% співробітників шкіл області.

— Ми маємо ще трохи часу, щоб педагоги щепилися хоча б першою дозою вакцини. Оскільки на перших порах до 80% вакцинованих в навчальних закладах додаватиметься відсоток тих, хто отримав одне щеплення. Проте зволікати не варто, — зазначив В’ячеслав Чаус. За його словами, про це компромісне рішення йшлося на селекторі за участю представників Офісу Президента, профільного міністра та голів облдержадміністрацій.

Нагадаємо, що кількість вакцинованих від COVID-19 осіб в області за минулий тиждень збільшилася на 3% (+23 783 особи). З них:

— щеплених першою дозою — на 1% (+8 386 осіб);

— щеплених двома дозами — на 1,9% (+15 397 осіб).

Довідково. Контактуючи з великою кількістю людей щодня, освітяни мають підвищений ризик заразитися COVID-19. Саме тому всі заклади освіти можуть організувати щеплення охочих працівників, запросивши мобільну бригаду з імунізації. Крім того, вчителі можуть вакцинуватися у найближчому пункті чи центрі масової вакцинації.

Відповіді експертів на запитання освітян про щеплення доступні у збірці МОЗ та Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні.

]]>
«Простір DIY»: Чернігівська молодь створює новий креативний хаб http://monitor.cn.ua/ua/education/89239 В Чернігові триває проєкт «Простір DIY», в якому 20 учасників з числа студентів архітектурних спеціальностей та активістів, оновлюють кампус Національного університету «Чернігівська політехніка», наповнюючи його елементами тактичного урбанізму та вуличного мистецтва. Освіта article Tue, 07 Sep 2021 08:30:00 +0300 Створений громадський простір стане частиною креативного хабу разом із сортувальною станцією «Supersorters» та майстернею з переробки пластику «Plastic Fantastic», які розміщені на території кампуса.

І ось, Рубікон перейдено! Після довгих днів підготовчої роботи, реалізація проєкту досягла того етапу, коли перші результати роботи його учасників можуть побачити користувачі території кампуса Чернігівської політехніки.

Один з попередніх тижнів був присвячений архітектурній резиденції разом з експертами проєкту — архітекторами Науково-мистецької платформи «Острів». Довелося добряче попрацювати, в тому числі на сонечку. Але тепер локація стала значно зручніша, завдяки декільком простим і ефективним рішенням.

Що ми встигли?

По-перше, учасники полегшили доступ до території кампуса для її відвідувачів, демонтувавши декілька фрагментів огорожі та очистивши проходи. Колись, кампус був огороджений бетонним парканом, що з роками зусиллями часу і людей зазнав руйнації. Таким чином, у паркані з’явилося два отвори, якими ходять люди. І ходять часто. Крім тих, хто просто проводить тут час, територія активно використовується перехожими, які проходять транзитом, скорочуючи свій шлях на роботу, додому, до магазину чи зупинок транспорту. Але усім доводилося перестрибувати через нижні частини паркану, залишені в отворах. Це також створювало незручності для літніх людей, людей з інвалідністю, колясками, важкими сумками тощо. Тепер цих перешкод немає.

Територія кампуса дійсно дуже велика, майже кожен її квадратний метр потребує якогось втручання. Водночас, ставлячи перед собою досяжні цілі, ми поділили локацію на три зони, які будемо облаштовувати в першу чергу.

Щоб спроєктувати наповнення цих зон, учасники проєкту систематизували зібрані ідеї та результати дослідження території, замальовували ескізи, робили креслення та 3-D моделі на комп’ютері. Перші вуличні меблі, побудовані з дерев’яних піддонів за цими схемами, вже розмістилися на подвір‘ї біля головного входу до університету. Тепер там можна знайти нові місця для відпочинку та релаксації. Старі лавочки, які стояли на подвір‘ї були відремонтовані, адже тактичний урбанізм — це і про відновлення.

Важливо, що учасники встигли пропрацювати кольорову та тематичну концепцію простору. Поки не будемо розкривати секрети, але впевнені, що завдяки цьому він буде сприйматися зовсім по-іншому.

Треба сказати, що навряд чи усе зроблене за чотири дні резиденції — хоча б одна десята частина того, що ще чекає попереду на локацію. Але, навіть, ці перші результати мають значення! Поки ми працювали, час від часу, до нас підходили люди — місцеві мешканці або просто перехожі. Вони цікавилися, що це буде, дякували, раділи. Ввечері, нові та відремонтовані меблі охоче тестували діти, літні люди, молодь. Цей простір дійсно потрібен. А такий впевнений початок дуже надихає!

Також пропонуємо переглянути більш детальне відео про архітектурну резиденцію за посиланням.

Проєкт «Простір DIY» реалізується ГО «Еко Місто Чернігів» у партнерстві з Національним університетом «Чернігівська політехніка» за підтримки Українського культурного фонду.

#простірDIY #запідтримкиУКФ

]]>
Відбувся табір молодіжного активу Чернігова «Перехрестя-юнь-2021» http://monitor.cn.ua/ua/education/89232 Табір молодіжного активу «Перехрестя-юнь-2021», який організовується Управлінням сім’ї, молоді та спорту Чернігівської міської ради, цього року діяв з 25 по 30 серпня в Количівці під Черніговом. Освіта article Mon, 06 Sep 2021 15:07:40 +0300 Цьогоріч він зібрав майже 50 представників активної молоді міста: волонтерів, лідерів шкільного та студентського самоврядування, членів молодіжних громадських організацій, вихованців клубів за місцем проживання та представників молодіжних рад. Мета цього табору – сформувати, підсилити молодіжний громадський актив Чернігова, який у майбутньому докладатиме свої сили в нашому місті.  

Ідея створення такого табору виникла ще у 2005 році і зараз він проводився вже в 15-й раз.

Нові знайомства, вміння і навички учасники табору отримували, проходячи цікаві воркшопи, тематичні заняття, командні ігри, тренінги, туристичні квести, екомайстерні,  майстер-класи, бесіди, рухливі ігри, спортивні змагання тощо.

***

Учням 9-11 класів з Чернігова, бажаючим потрапити до такого табору в наступному році, треба слідкувати за оголошеннями про початок відбору. Вони розміщуються Управлінням сім'ї, молоді та спорту Чернігівської міської ради у травні/червні на всіх офіційних ресурсах і в соцмережах. Претендент заповнює заявку, до складу якої входить і мотиваційний лист. Конкурсний відбір учасників проводиться оргкомітетом табору з огляду на досягнення, активну життєву позицію та мотивацію кандидатів.

Прес-служба Чернігівської міської ради

]]>
Линовиця та довкілля: далі буде… http://monitor.cn.ua/ua/education/89230 «Дорогу здолає той, хто йде. Опікуючись питаннями захисту довкілля нашої громади, ми побачили не лише варіанти вирішення екологічних проблем, а й можливості змінювати нашу громаду на краще, робити її привабливою та комфортною для себе та наших гостей», − Освіта article Mon, 06 Sep 2021 14:54:00 +0300  − саме такі враження пролунали від працівників селищної ради та жителів Линовицької громади, які взяли участь у проєкті «Розробка та сприяння запровадженню політики охорони навколишнього середовища Линовицької громади». Спілкування проходило у рамках підсумкової консультації, що відбулася в Линовиці 28 серпня 2021 р.

Впродовж десяти місяців реалізації проєкту, Линовицька громада за підтримки експертів Сіверського інституту регіональних досліджень доопрацювала та затвердила нову Стратегію розвитку, в якій захист довкілля визначений одним з пріоритетних напрямків. Водночас Линовицька громада першою в Чернігівській області пройшла процедуру стратегічної екологічної оцінки на проєкт Стратегії відповідно до чинних вимог законодавства. Окрім цього, розроблені 4 проєкти регуляторних актів та галузева  відповідна галузева програма, які також спрямовані на реалізацію політики захисту довкілля громади. Також серед продуктів проєкту – промоційний відеофільм «Линовиця та довкілля: зміни, що настають» та інфографіка, в якій покроково представлений алгоритм проходження стратегічної екологічної оцінки.

Але найголовніше – місцеві жителі отримали поштовх до змін: не лише систематично прибирають територію громади, а також пропонують та реалізують ідеї щодо її функціонального призначення і декоративного оформлення. Дедалі ошатнішими стають центр Линовиці та графський парк, триває реставрація в’їзної брами де Бальменів, яка буде візитівкою громади. Також облаштовуються зони відпочинку на водоймах, спортивні та дитячі майданчики, висаджуються дерева та квіти. Причому йдеться не лише про Линовицю як центральну садибу, відповідна практика поширюється на інші села громади.

Під час консультації обговорювали не тільки здобутки проєкту і подальшу діяльність щодо охорони довкілля, а також доопрацювали заявку на конкурс Мінрегіону «Кращі практики місцевого самоврядування», яку громада подаватиме у вересні. Загалом, екологічна складова посіла чільне місце в розвитку території громади, про що свідчать плани з подальшого озеленення її території, створення безпечних умов відпочинку на озерах та ставках, збереження та примноження природно-заповідного фонду.

Проєкт «Розробка та сприяння запровадженню політики охорони навколишнього середовища Линовицької громади» здійснюється Сіверським інститутом регіональних досліджень за підтримки Міжнародний фонд «Відродження» та European Union in Ukraine в рамках грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

Контакти: Дмитро Казіміров

]]>
Критерії переходу на онлайн-освіту http://monitor.cn.ua/ua/education/89226 Навчальний 2021–2022 рік в Україні розпочався у звичному форматі — діти розпочали відвідування садочків, шкіл, а студенти — закладів вищої освіти. Освіта article Mon, 06 Sep 2021 13:56:58 +0300 Однак, варто розуміти, що наближається період, коли очікується збільшення захворюваності на гострі респіраторні вірусні хвороби, у тому числі на COVID-19. Отже, залежно від особливостей епідемічної ситуації в кожному регіоні, форма навчання здобувачів освіти всіх рівнів може змінюватися. Навчальний процес може організовуватися за одним із трьох можливих сценаріїв:

1. «Зелений» рівень епідемічної небезпеки (низький рівень захворюваності)

Відвідування закладів освіти дозволено у звичайному режимі. Однак варто пам’ятати про протиепідемічні заходи, затверджені постановами головного державного санітарного лікаря України для дошкільних закладів та закладів освіти.

2. «Жовтий» та «помаранчевий» рівні епідемічної небезпеки (середній рівень захворюваності)

Відвідувати заклад освіти можна за умови, якщо в ньому вакциновано щонайменше 80 % персоналу. Освітній процес забезпечується за різними формами: як дистанційно, так і безпосередньо в закладі освіти з дотриманням правил дистанціювання та дотримання протиепідемічних вимог.

Рішення про організацію освітнього процесу ухвалює педагогічна рада навчального закладу в межах чинного законодавства.

3. «Червоний» рівень епідемічної небезпеки (високий рівень захворюваності)

Відвідувати заклади освіти заборонено всім, крім вихованців садочків, спеціальних закладів освіти та учнів 1–4 класів шкіл за умови, якщо в закладі вакциновано щонайменше 80 % персоналу. Для інших здобувачів освіти навчання відбувається в інших формах, у тому числі дистанційно.

Закликаємо всіх освітян дотримуватися протиепідемічних заходів і обрати щеплення як один із найефективніших засобів профілактики поширення коронавірусної інфекції. Вакцинуйтеся з турботою про себе та оточуючих!

Повний перелік пунктів та центрів вакцинації з адресами та телефонами доступний на сайті: https://list.covid19.gov.ua

]]>
Новітні методичні посібники для студентів військової кафедри передали студентам у Чернігові http://monitor.cn.ua/ua/education/89189 У Чернігові представники військово-цивільної спілки «Бойове Братерство України» подарували 60 примірників навчальних посібників з військової підготовки студентам кафедри військової підготовки Академії Державної пенітенціарної служби. Освіта article Sat, 04 Sep 2021 09:20:00 +0300 Методичні посібники розроблялися науковцями Національного університету оборони України імені Івана Черняховського, а організацію видання літератури взяв на себе президент військово-цивільної спілки «Бойове Братерство України» Павло Жебрівський.

Особливістю нових посібників є те, що в них врахований досвід ведення бойових дій підрозділів Сухопутних військ ЗСУ під час виконання завдань в районі проведення АТО/ООС.

-  В ході зустрічі ми досягли домовленості щодо подальшої співпраці з керівництвом навчального закладу з питань забезпечення  сучасною навчальною літературою щодо підготовки студентів військової кафедри Академії. Наразі їх тут навчається близько 250. Незабаром ми плануємо покращити і навчально-матеріальну базу військової кафедри навчального закладу. Вже 7 років триває війна на Сході України і така література досить важлива для студентів кафедри, які отримають офіцерські звання, а дехто з них стане на захист держави та буде виконувати завдання на Сході України у складі підрозділів Сухопутних військ, - зазначив член військово-цивільної спілки «Бойове Братерство України», учасник бойових дій на Сході України  полковник запасу Сергій Бачурін.

Такі посібники організатори вже передали до Військової академії, що в Одесі, Національної академії Сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного, яка знаходиться  у Львові та керівництву оперативних командувань Сухопутних військ Збройних Сил України.

Ігор Березинський, спеціальний кореспондент Інформагентства МО України АрміяInform

]]>
Для шкільних їдалень служба зайнятості підготувала понад сотню кухарів http://monitor.cn.ua/ua/education/89153 Про це повідомила директор Чернігівського обласного центру зайнятості Лідія Падалка. Тепер колишні безробітні працюють в КП «Шкільне» (місто Чернігів) та КТВП «Школяр» (місто Ніжин), що забезпечують гарячим харчуванням місцевих школярів. Освіта article Thu, 02 Sep 2021 11:22:37 +0300  Навчання проводили викладачі Сумського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості. Для безробітних це було підвищення кваліфікації за навчальною програмою «Сучасні вимоги дотримання санітарних норм і правил при організації громадського харчування». Колишні кухарі відновили свої знання і отримали нові - з охорони праці, основ трудового законодавства, дотримання вимог і правил особистої гігієни працівниками при організації громадського харчування, санітарно-епідеміологічних вимог до транспортування, прийому, зберігання та кулінарної обробки харчових продуктів, профілактики харчових інфекцій та отруєнь тощо.

Навчалися безробітні безкоштовно - за рахунок Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Інформацію підготувала провідний фахівець із зв’язків з громадськістю та пресою відділу інформаційної роботи Чернігівського обласного центру зайнятості Валентина Федусь

]]>
В'ячеслав Чаус передав Городнянському ліцею ключі від нового шкільного автобуса http://monitor.cn.ua/ua/education/89139 1-го вересня по всій країні лунають святкові шкільні дзвоники. Не виняток і Городнянський ліцей № 2, де учнів та педагогічний колектив з початком навчального року привітали голова Чернігівської облдержадміністрації В’ячеслав Чаус та очільник Городнянської територіальної громади Андрій Богдан. Освіта article Wed, 01 Sep 2021 16:17:15 +0300 Щиро вітаю всіх учнів та вчителів! Сьогоднішній день – це завжди нова сходинка на життєвому шляху кожного учня та початок щоденної клопіткої праці. Бажаю всім цікавого навчального процесу, окремо вчителям — мудрості, терпіння та успіхів у нелегкій роботі, — звернувся В'ячеслав Чаус до присутніх і додав: — Маю приємну місію вручити новий шкільний автобус, придбаний спільно з громадою. Впевнений, що в умовах децентралізації він буде корисним.

Також очільник ОДА наголосив, що держава робить багато для розвитку освіти. Так, для покращення умов навчання на Чернігівщині (не враховуючи субвенцію та зарплати) з держбюджету виділено 212 мільйонів гривень. Це майже вдвічі більше ніж у 2020 році. Крім того, у поточному році передбачено 10,9 млн гривень освітньої субвенції на придбання шкільних автобусів на умовах співфінансування з місцевими бюджетами.

Принагідно голова облдержадміністрації оглянув приміщення навчального закладу. Нагадаємо, що Городнянський ліцей № 2 — об’єкт програми Президента «Велике будівництво». Наразі вже оновлено фасад будівлі. Тривають роботи всередині приміщення. Коштом субвенції з держбюджету на реалізацію програми «Спроможна школа для кращих результатів» заплановано капітальний ремонт харчоблоку та актової зали з заміною внутрішніх мереж вентиляції, водопостачання та каналізації. Вартість проєкту — понад 10 млн грн.

 

]]>
Освітня програма зі сталого розвитку культурних та креативних індустрій http://monitor.cn.ua/ua/education/89135 Асоціація експертів зі сталого розвитку у партнерстві з Німецькою Асоціацією KulturAktiv запрошують представників культурних та креативних індустрій прокачати свої проекти у темі екології та соціальної відповідальності. Освіта article Wed, 01 Sep 2021 11:38:39 +0300 За результатами слухачі складуть свій перший сталий план, а п’ятірка найкращих отримає експертну консультацію.
CreaCamp -  це освітня програма для тих, хто творить культурну та креативну  індустрію вже і зараз, шукає цікаві можливості для інновацій та розвитку, практикує свідоме споживання, цікавиться глобальними викликами та думає про свій вплив на навколишнє середовище та суспільство.

Впродовж трьох днів учасники отримають відповіді на запитання:
•    Чому сталий розвиток - це інструмент змін, а не нудне зобов’язання.
•    Навіщо управляти своїм екологічним та соціальним впливом.
•    Як сталі рішення здатні розвивати вашу креативність.
•    Чому сортувальні баки на фестивалі  -  не апогей сталості.
•    Як захистити свою ідею та бути прозорим.
•    Що таке “зелене видавництво” та “зелена бібліотека”.
•    Скільки коштує просування без шкоди на планетку.
•    І яка з цього всього вигода?
У програмі можуть взяти участь: менеджери фестивалів/концертів, представники галузі фешн та дизайну, архітектори, менеджери арт-просторів/галерей, представники видавничої та бібліотечної сфери з України та Німеччини, віком до 35 років, які мають більше року досвіду у галузі та володіють англійською мовою.
Програма проходитиме онлайн з 27 по 29 вересня 2021 та включатиме 11 лекцій, 11 практикумів, 20 спікерів, 30 учасників.
Навчання безкоштовне, тож організатори оберуть тільки 30 заявок.

Реєстрація за посиланням
Дедлайн 15 вересня 2021р. 00:00.
Детально: https://www.prostir.ua/?grants=osvitnya-prohrama-zi-staloho-rozvytku-kulturnyh-ta-kreatyvnyh-industrij


За інформацією Департаменту економічного розвитку
Чернігівської обласної державної адміністрації
 

]]>
Статистика до Дня знань: знаєте скільки жителів області не вміють читати і писати? http://monitor.cn.ua/ua/education/89129 Щороку 1 вересня в нашій країні відзначають День знань. Якісна освіта є важливою складовою в житті кожної людини, адже вона дозволяє рухатися вперед і досягати успіху. Освіта article Wed, 01 Sep 2021 10:03:28 +0300 У рамках обстеження умов життя домогосподарств органами державної статистики проведено щорічне дослідження освітнього рівня населення Чернігівщини. За отриманою інформацією, серед осіб, вік яких передбачає наявність освіти (6 років і старші), мають повну загальну середню освіту 15% населення, базову загальну середню – 9%, початкову загальну – 7%,   дошкільну – 4%. Не мають освіти, але вміють читати й писати або неписьменні – менше одного відсотка населення. Професійно-технічну освіту отримав майже кожен четвертий житель області.

Здобули повну чи базову вищу освіту 23% населення області, неповну вищу освіту – 18% (в Україні – 25% та 17% відповідно). Серед регіонів України найвища частка осіб із повною чи базовою вищою освітою в  м.Києві (46%) та в Харківській області (34%), найменша – на Херсонщині (15%).

Головне управління статистики у Чернігівській області
 

]]>
У Чернігові святкові лінійки цього року будуть тільки для перших і одинадцятих класів та з дотриманням протиепідемічних заходів http://monitor.cn.ua/ua/education/89121 У Чернігові урочистості до Дня знань, 1 вересня, проводитимуться тільки для учнів перших та одинадцятих класів (окремо), на відкритому повітрі і з обов’язковим дотриманням усіх протиепідемічних заходів. Це стосується усіх загальноосвітніх навчальних закладів міста. Освіта article Tue, 31 Aug 2021 16:57:06 +0300 Відповідне рішення було обговорене на щотижневій розширеній нараді в Чернігівській міській раді сьогодні, 31 серпня.

Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко доручив підготувати про це наказ від управління освіти міської ради для усіх шкіл. Таке рішення прийняте через збільшення показників захворюваності на COVID-19, адже кількість захворілих і госпіталізованих у лікарні міста за останні тижні збільшилася майже у два рази. Міський голова зазначив, що через це всім нам варто згадати: будь-яке скупчення несе великі ризики ще інтенсивнішого збільшення кількості хворих. Щоб запобігти цьому, потрібно мінімізувати контакти.

- Сьогодні є значна кількість інфікованих людей, які перебувають у місті. Вони вже інфіковані, вони передають інфекцію. Інкубаційний період триває декілька діб і людина в цей час не відчуває симптомів. Проведення святкових лінійок приведе до того, що ще більше поширюватиметься хвороба. Потім Уряд оголошуватиме більш жорсткий карантин, що не подобатиметься людям, не працюватимуть цілі кластери бізнесу, сотні людей втрачатимуть роботу. Хоча можна просто прорахувати кроки й мінімізувати контакти, - підкреслив міський голова.

Начальник управління освіти міської ради Василь Білогура повідомив, що для учнів інших класів цього дня заплановані заходи, які проводитимуться окремо по кабінетах. Відповідно до постанови Головного санітарного лікаря, під час уроків вчителям та учням можна перебувати без захисних масок, але переміщатися по закладу усім обов’язково треба в масках.

- Я вважаю, що будь-якому вчинку є ціна, і ми її заплатимо. Поговоримо про це 15 жовтня, коли побачимо рівень захворюваності, –  підкреслив Владислав Атрошенко.
 

]]>
Представники Линовицької громади отримали настанови щодо ландшафтного дизайну території http://monitor.cn.ua/ua/education/89110 творюючи зелені насадження, ми дбаємо про майбутнє громади. Бо кожне нове дерево, квітник, сад, сквер, ліс приносять не лише естетичне задоволення, а й допомагають очищувати повітря, покращують температурний, водний та вітровий режим, а також відіграють важливу роль в екологічному вихованні дітей та молоді. Освіта article Tue, 31 Aug 2021 10:08:59 +0300  А  з огляду на зміни клімату їхнє поширення є дедалі актуальнішим. Але як правильно підбирати та поєднувати рослини, здійснювати озеленення біля приватного будинку, школи, лікарні, вздовж дороги або, наприклад, створити ландшафтний квітник?

Відповіді на ці запитання шукали під час семінару-консультації «Науково-методологічні підходи до розвитку системи озеленення території Линовицької територіальної громади та загальні рекомендації». Вона проводилася в Линовиці 25 серпня в рамках проєкту «Розробка та сприяння запровадженню політики охорони навколишнього середовища Линовицької громади», який реалізується Сіверським інститутом регіональних досліджень. До участі в обговоренні запрошувалися представники місцевого самоврядування та громадськості.

Спершу зупинилися на нормативно-правових засадах системи озеленення, догляду за зеленими насадженнями. Далі обговорювалися загальні принципи озеленення та благоустрою, ландшафтні композиційні елементи озеленення території, які можна застосувати в Линовицькій громаді. Наприклад, при  висаджуванні дерев слід враховувати їхні фітонцидні властивості, санітарно-гігієнічне, захисне, протипожежне або рекреаційне призначення. Водночас варто зважати на такі складові, як довговічність дерев, їхні особливості щодо ґрунтів водного режиму, сумісності з іншими видами рослин тощо.  Пришкільні території гарно підходять для облаштування фруктових садів, які можуть стати одним з елементів у ланцюжку здорового харчування та екологічного виховання дітей.

Наступні рекомендації стосувалися облаштування газонів та клумб. Зокрема, ґрунтопокривні рослини та сукуленти прекрасно замінюють дороговартісні, вибагливі рулонні газони чи газонні трави. Водночас цікавим напрямком у ландшафтному дизайні є гравійний газон як спосіб привернути увагу до певних видів рослин. При компонуванні клумб та квітників варто підбирати різноманітне кольорове поєднання квітів, але враховувати період їхнього цвітіння. Також наголошувалося: в сучасному озелененні не вітається посадка рослин поодинці. Перевагу краще надати груповим насадженням, які б гармонійно поєднувалися.

Наостанок учасники зустрічі отримали рекомендації щодо створення окремого розсадника, щоб мати власний посадковий матеріал для озеленення території громади. Також варто налагодити контакти з ботанічними садами та спеціалізованими підприємствами для отримання якісних саджанців та насіння.

Загалом, озеленення громади – це клопітка та систематична праця. Та водночас вона сприяє об’єднанню громади у спільній справі, допомагає їй стати сучасною та привабливою. А якщо додати трохи фантазії та креативу – зелені насадження можуть стати брендом громади!

Консультацію проводила Світлана Потоцька – кандидат біологічних наук, доцент кафедри біології Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка, голова Чернігівської обласної організації Українського товариства охорони природи.

Проєкт «Розробка та сприяння запровадженню політики охорони навколишнього середовища Линовицької громади» здійснюється Сіверським інститутом регіональних досліджень за підтримки Міжнародний фонд «Відродження» та European Union in Ukraine в рамках грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

Контакти: Дмитро Казіміров

]]>
Рейтинг шкіл Чернігівської області 2021 року http://monitor.cn.ua/ua/education/89078 Інформаційний освітній ресурс «Освіта.ua» склав рейтинг загальноосвітніх шкіл Чернігівської області, що посіли найвищі місця у рейтингу шкіл України за підсумками ЗНО 2021 року. Освіта article Mon, 30 Aug 2021 08:45:00 +0300 У якості вихідних даних для укладання рейтингу загальноосвітніх навчальних закладів були використані результати зовнішнього незалежного оцінювання, отримані випускниками шкіл у 2021 році.

Школи у таблиці ранжовані за рейтинговим балом, який розрахований на підставі середнього значення балів зовнішнього незалежного оцінювання, отриманих учасниками тестування з усіх предметів ЗНО, та з урахуванням загальної кількості складених тестів випускниками кожної школи. Детальніше про алгоритм розрахунку рейтингового бала дивіться за посиланням. Рейтинг минулого року дивіться за посиланням.

 

Рейтинг шкіл Чернігівської області

Назва навчального закладу Місце TOP Рейт. бал Бал ЗНО Учнів / тестів Склав (%)
Ніжинський ліцей Ніжинської міськради Чернігівської обл. при Ніжинському державному університеті імені Миколи Гоголя 1 179 141.9 161.8 122/458 99
Прилуцький заклад ЗСО I-III ст. №7 (ліцей № 7) Прилуцької міськради Чернігівської обл. 2 331 137.3 160.5 25/94 98
Голінська ЗОШ I-III ст. Бахмацької райради Чернігівської обл. 3 469 134.3 157.8 6/20 100
Ніжинський обласний педагогічний ліцей Чернігівської обласної ради 4 745 129.2 148.5 90/344 97
Сновська гімназія Сновської міськради Сновського р-ну Чернігівської обл. 5 882 127.3 149.2 20/63 98
Гурбинська ЗОШ I-III ст. Срібнянської селищної ради Чернігівської обл. 6 1002 126.1 148.2 5/20 100
Бахмацька гімназія Бахмацької райради Чернігівської обл. 7 1039 125.7 147.3 15/61 98
КЗ ЗСО І-ІІІ ст. "Варвинський ліцей №2" Варвинської селищної ради Варвинського р-ну Чернігівської обл. 8 1065 125.4 146.1 35/145 97
Ніжинська ЗОШ I-III ст. № 7 Ніжинської міськради Чернігівської обл. 9 1070 125.4 146.3 33/118 96
Ніжинська ЗОШ I-III ст. № 15 Ніжинської міськради Чернігівської обл. 10 1079 125.3 146.5 22/87 97
Печенюгівський навчально-виховний коплекс Новгород-Сіверської міськради Чернігівської обл. 11 1145 124.5 146.3 7/16 100
Понорницька ЗОШ I-III ст. Коропської райради Чернігівської обл. 12 1150 124.5 145.9 15/49 96
Носівська міська гімназія Носівської міськради Чернігівської обл. 13 1174 124.2 144.3 48/180 97
Корюківська гімназія Корюківської міськради Чернігівської обл. 14 1229 123.6 144.5 27/93 96
Новоборовицький НВК "ЗНЗ I-III ст. - ДНЗ" Сновської міськради Сновського р-ну Чернігівської обл. 15 1257 123.3 144.5 11/50 98
Комунальний навчальний заклад Гончарівська гімназія Гончарівської селищної ради Чернігівського р-ну Чернігівської обл. 16 1404 121.7 142.8 10/42 93
Новгород-Сіверська гімназія №1 ім. Б. Майстренка Новгород-Сіверської міськради Чернігівської обл. 17 1445 121.4 140.6 64/226 92
Сосницька гімназія ім. О. П. Довженка Сосницької селищної ради Чернігівської обл. 18 1447 121.4 142.3 15/55 95
Ладанська гімназія Прилуцької райради Чернігівської обл. 19 1486 121.1 141.8 16/59 88
Прилуцький заклад ЗСО І-ІІІ ст. № 6 (ліцей №6) Прилуцької міськради Чернігівської обл. 20 1586 120.1 139 59/235 92
Прилуцька гімназія № 1 ім. Георгія Вороного Прилуцької міськради Чернігівської обл. 21 1601 120 139.1 58/217 92
Бобровицький ліцей Бобровицької міськради Бобровицького р-ну Чернігівської обл. 22 1629 119.8 138.8 51/221 91
Прилуцька гімназія № 5 імені Віктора Андрійовича Затолокіна Прилуцької міськради Чернігівської обл. 23 1705 119.2 138 61/234 89
Ріпкинська гімназія імені Софії Русової Ріпкинської райради Чернігівської обл. 24 1753 118.8 139.2 17/60 93
Рождественська ЗОШ I-III ст. Коропської селищної ради Чернігівської обл. 25 1774 118.7 139.3 7/26 100
Козелецька гімназія №1 Козелецької селищної ради Козелецького р-ну Чернігівської обл. 26 1786 118.6 138.6 24/87 95
Гімназія імені Пантелеймона Куліша м. Борзни Борзнянської міськради Чернігівської обл. 27 1969 117.2 136.8 31/118 92
Срібнянська ЗОШ I-III ст. Срібнянської селищної ради Чернігівської обл. 28 2098 116.4 135.9 32/115 93
Мринська ЗОШ I-III ст. Мринської сільської ради Носівського р-ну Чернігівської обл. 29 2146 116.1 136.2 10/34 97
Наумівська ЗОШ I-III ст. Корюківської міськради Чернігівської обл. 30 2197 115.8 136 10/24 100
Холминська ЗОШ I-III ст. Холминської селищної ради Корюківського р-ну Чернігівської обл. 31 2219 115.7 135.6 18/54 98
Комунальний опорний заклад "Куликівський заклад ЗСО I-III ст." Куликівської селищної ради 32 2239 115.5 134.9 33/106 94
Жадівський заклад ЗСО І-ІІІ ст. імені Т.Г.Шевченка Семенівської міськради Чернігівської обл. 33 2272 115.3 135.5 10/19 100
Машівський заклад ЗСО I-III ст. Семенівської міськради Чернігівської обл. 34 2282 115.2 135.4 8/20 90
Вербівська ЗОШ I-III ст. Коропської райради Чернігівської обл. 35 2293 115.2 135.3 6/23 91
КЗ Михайло-Коцюбинська гімназія Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського р-ну Чернігівської обл. 36 2318 115 134.8 21/55 91
Семенівська гімназія №2 Семенівської міськради Чернігівської обл. 37 2374 114.7 133.9 31/110 91
Ічнянська гімназія імені Васильченка Ічнянської міськради 38 2392 114.5 133.9 25/90 92
Вересоцький заклад ЗСО I-III ст. Куликівської селищної ради Чернігівської обл. 39 2399 114.5 134.5 10/24 100
Сновська ЗОШ I-III ст. № 1 Сновської міськради Сновського р-ну Чернігівської обл. 40 2404 114.4 133.4 36/136 92
Ніжинська гімназія № 3 Ніжинської міськради Чернігівської обл. 41 2513 113.7 132.9 27/94 90
Ніжинська ЗОШ I-III ст. № 10 Ніжинської міськради Чернігівської обл. 42 2641 112.9 131.6 34/135 88
ОЗ "Деснянський НВК "гімназія-ЗОШ І ст." Деснянської селищної ради Чернігівської обл. 43 2648 112.9 130.7 57/230 90
Сергіївська ЗОШ I-III ст. Прилуцької райради Чернігівської обл. 44 2702 112.5 132.2 6/18 100
Іванівський заклад ЗСО I-III ст. Семенівської міськради Чернігівської обл. 45 2724 112.4 132.1 5/16 88
Трисвятськослобідський заклад ЗСО І-ІІІ ст. Киїнської сільської ради Чернігівського р-ну Чернігівської обл. 46 2731 112.3 131.7 12/46 91
Талалаївська ЗОШ I-III ст. Талалаївської селищної ради Чернігівської обл. 47 2772 112.1 130.8 32/117 89
Степовохутірська ЗОШ I-III ст. Носівської райради Чернігівської обл. 48 2784 112.1 131.7 6/16 94
КЗ "Хоробицький ліцей" Городнянської райради Чернігівської обл. 49 2790 112 131.6 10/18 94
Хмільницький НВК «ЗНЗ – ДНЗ» Новобілоуської сільської ради Чернігівського р-ну Чернігівської обл. 50 2872 111.5 130.9 11/34 91
Миколаївська ЗОШ I-III ст. Борзнянської міськради Чернігівської обл. 51 2904 111.3 130.8 4/16 94
Новояриловицька ЗОШ I-III ст. Ріпкинського р-ну Чернігівської обл. 52 2943 111.1 130.5 7/18 94
Дружбинський заклад ЗСО I-III ст. Ічнянської міськради 53 2951 111 130.4 5/20 95
Чайкинський НВК Новгород-Сіверської міськради Чернігівської обл. 54 3006 110.6 129.9 6/24 100
Прилуцька ЗОШ I-III ст. № 13 імені Святителя Іоасафа Бєлгородського Прилуцької міськради Чернігівської обл. 55 3218 109.3 127.9 23/79 91
Прилуцька ЗОШ I-III ст. № 9 Прилуцької міськради Чернігівської обл. 56 3321 108.8 127.3 23/82 88
Височанська ЗОШ I-III ст. Височанської сільської ради Борзнянського р-ну Чернігівської обл. 57 3355 108.6 127.6 12/21 90
Бахмацька ЗОШ I-III ст. № 5 Бахмацької райради Чернігівської обл. 58 3370 108.5 126.1 48/182 86
Вербицька ЗОШ I-III ст. Ріпкинського р-ну Чернігівської обл. 59 3378 108.4 127.3 18/36 94
Прилуцький заклад ЗСО I-III cтупенів № 10 (ліцей № 10) Прилуцької міськради Чернігівської обл. 60 3429 108.2 126.9 16/47 89
Володьководівицький заклад ЗСО I-III ст. Носівської міськради Чернігівської обл. 61 3451 108.1 126.7 12/51 90
Козелецька ЗОШ І-ІІІ ст. №3 Козелецької селищної ради Козелецького р-ну Чернігівської обл. 62 3467 108 126 33/122 84
Носівський заклад ЗСО І-ІІІ ст. № 5 Носівської міськради Чернігівської обл. 63 3590 107.4 125.9 13/46 93
ОЗ - Остерська ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Ю. Збанацького Остерської міськради Чернігівської обл. 64 3625 107.2 125.7 15/49 90
Прилуцька ЗОШ I-III ст. № 3 імені Сергія Гордійовича Шовкуна Прилуцької міськради Чернігівської обл. 65 3629 107.2 125 29/122 86
Парафіївська ЗОШ I-III ст. Парафіївської селищної ради Чернігівської обл. 66 3670 107 125.7 9/23 87
Карпилівська ЗОШ I-III ст. Срібнянської селищної ради Чернігівської обл. 67 3674 107 125.7 5/20 80
ОЗ Менська гімназія Менської міськради Менського р-ну Чернігівської обл. 68 3732 106.6 124.1 41/150 85
Атюшівська ЗОШ I-III ст. імені Станіслава Ковтуна Коропської селищної ради Чернігівської обл. 69 3777 106.3 124.9 8/21 90
Коломійцівська ЗОШ I-III ст. Носівської райради Чернігівської обл. 70 3860 105.8 124.2 7/22 86
Радичівська ЗОШ I-III ст. Коропської райради Чернігівської обл. 71 3861 105.8 124.2 6/23 87
Старобілоуський заклад ЗСО І-ІІІ ст. Новобілоуської сільської ради Чернігівського р-ну Чернігівської обл. 72 3874 105.7 123.8 20/58 90
КЗ "Седнівський НВК" Чернігівської райради Чернігівської обл. 73 3903 105.5 123.9 8/25 92
Коропська ЗОШ I-III ст. імені Т. Г. Шевченка Коропської селищної ради Чернігівської обл. 74 3925 105.4 122.8 32/135 87
Дігтярівський НВК Новгород-Сіверської міськради Чернігівської обл. 75 4024 104.8 123.1 6/22 91
Сираївська ЗОШ І-ІІІ ст. Козелецької селищної ради Чернігівської обл. 76 4035 104.7 123.1 5/16 88
Шаповалівська ЗОШ I-III ст. Борзнянської міськради Чернігівської обл. 77 4054 104.7 123 7/20 85
Волинківська ЗОШ I-III ст. Сосницької селищної ради Чернігівської обл. 78 4080 104.5 122.5 13/49 90
КЗ "Ніжинський фаховий медичний коледж" Чернігівської обласної ради 79 4093 104.4 121.8 71/126 90
Борзнянська ЗОШ I-III ст. імені Христини Алчевської Борзнянської міськради Чернігівської обл. 80 4191 103.8 121.5 30/84 88
Липівська ЗОШ I-III ст. Талалаївської селищної ради Чернігівської обл. 81 4258 103.5 121.5 7/25 88
Галицька ЗОШ I-III ст. Ніжинської райради Чернігівської обл. 82 4304 103.2 121.3 4/16 94
ОЗ "Іванівська ЗОШ I-III ст. Іванівської сільської ради Чернігівського р-ну Чернігівської обл." 83 4400 102.7 120.5 11/31 94
Карильська ЗОШ I-III ст. Коропської селищної ради Чернігівської обл. 84 4429 102.5 120.4 9/28 86
Курінський НВК "ЗНЗ І-ІІІ ст. - ДНЗ" Бахмацької райради Чернігівської обл. 85 4435 102.5 120.2 12/45 91
Бахмацька ЗОШ I-III ст. № 1 Бахмацької райради Чернігівської обл. 86 4497 102.1 118.7 44/180 82
Покровський заклад ЗСО І-ІІІ ст. Менської міськради Чернігівської обл. 87 4499 102.1 120 8/24 88
Тихоновицька ЗОШ I-III ст. Сновської міськради Сновського р-ну Чернігівської обл. 88 4543 101.8 119.5 10/37 89
Дідівська ЗОШ I-III ст. Прилуцької райради Чернігівської обл. 89 4547 101.8 119.3 13/51 84
Прилуцька ЗОШ I-III ст. № 12 Прилуцької міськради Чернігівської обл. 90 4639 101.3 118.6 18/65 82
Орлівський заклад ЗСО I-III ст. Куликівської селищної ради 91 4685 101 118.6 13/27 85
Ніжинська ЗОШ I-III ст. № 9 Ніжинської міськради Чернігівської обл. 92 4694 101 118.2 22/66 86
Великоустівська ЗОШ I-III ст. Сосницької селищної ради Чернігівської обл. 93 4795 100.4 118 4/19 95
Рогізківський НВК "загальноосвітній начальний заклад I-III ст. - ДНЗ" Сновської міськради Сновського р-ну Чернігівської обл. 94 4866 100 117.6 9/18 89
Добрянська ЗОШ I-III ст. Ріпкинського р-ну Чернігівської обл. 95 4894 99.9 117.1 13/53 85
Олишівська ЗОШ I-III ст. Олишівської селищної ради Чернігівського р-ну Чернігівської обл. 96 4924 99.7 117.2 6/16 88
Прилуцька ЗОШ I-III ст. № 14 Прилуцької міськради Чернігівської обл. 97 4949 99.6 116.3 30/109 82
Сухополов’янська ЗОШ I-III ст. Прилуцької райради Чернігівської обл. 98 4978 99.4 116.4 21/72 88
КЗ "Борзнянський ліцей" Чернігівської обласної ради 99 5038 99.1 116.2 14/39 82
Малодівицька ЗОШ I-III ст. Малодівицької селищної ради Прилуцького р-ну Чернігівської обл. 100 5056 99 116.2 9/33 85
Замглайська ЗОШ I-III ст. Ріпкинського р-ну Чернігівської обл. 101 5066 98.9 116.2 7/24 83
Тростянецька ЗОШ I-III ст. Ічнянської райради Чернігівської обл. 102 5162 98.3 115.4 8/28 86
Линовицька ЗОШ I-III ст. Линовицької селищної ради Прилуцького р-ну Чернігівської обл. 103 5309 97.5 114 19/79 85
Менський опорний заклад ЗСО I-III ст. ім. Т. Г. Шевченка Менської міськради Менського р-ну Чернігівської обл. 104 5421 96.7 112 58/221 81
Халимонівська ЗОШ I-III ст. Бахмацької райради Чернігівської обл. 105 5445 96.5 113.4 5/20 85
Перелюбська ЗОШ I-III ст. Корюківської міськради Чернігівської обл. 106 5451 96.5 113.3 13/26 88
Киїнський опорний заклад загальної середньої світи I-III ст. імені Костянтина Светенка Киїнської сільської ради 107 5464 96.4 112.8 20/78 83
КЗ "Прилуцький фаховий медичний коледж" Чернігівської обласної ради 108 5480 96.3 112.5 44/97 86
Новгород-Сіверська ЗОШ І-ІІІ ст. №2 Новгород-Сіверської міськради Чернігівської обл. 109 5490 96.2 113 11/28 86
ВСП "Козелецький фаховий коледж ветеринарної медицини Білоцерківського національного аграрного університету" 110 5588 95.6 111.7 33/91 88
Ічнянський заклад ЗСО І-ІІІ ст. № 4 Ічнянської міськради 111 5589 95.6 112 11/48 81
Карпилівська ЗОШ I-III ст. Деснянської селищної ради Чернігівської обл. 112 5600 95.5 112.1 12/31 84
Корюківська ЗОШ I-III ст. №4 Корюківської міськради Чернігівської обл. 113 5736 94.5 110.4 29/109 80
Сосницький сільськогосподарський технікум бухгалтерського обліку 114 5778 94.3 110.2 28/89 83
КЗ ЗСО І-ІІІ ст. "Варвинський ліцей №1" Варвинської селищної ради Варвинського р-ну Чернігівської обл. 115 5825 94 109.9 22/90 83
Костобобрівський заклад ЗСО I-III ст. Семенівської міськради Чернігівської обл. 116 5852 93.8 110.2 6/26 77
КЗ "Городнянський ліцей № 2" Городнянської міськради Чернігівської обл. 117 5889 93.6 108.6 53/200 80
Новгород-Сіверська державна гімназія імені К. Д. Ушинського 118 5916 93.4 108.8 43/143 81
Батуринська ЗОШ I-III ст. ім. Григора Орлика Батуринської міськради Бахмацького р-ну Чернігівської обл. 119 5924 93.3 109.6 10/34 85
Бахмацька ЗОШ I-III ст. № 4 Бахмацької райради Чернігівської обл. 120 6001 92.9 108.9 15/51 78
КЗ "Городнянський ліцей №1" Городнянської міськради Чернігівської обл. 121 6002 92.8 107.5 63/229 82
Освітній комплекс "Дорогинський заклад ЗСО I-III ст. - ЗДО" Ічнянської міськради 122 6068 92.5 108.6 6/17 82
Биринський НВК "ЗОШ І-ІІІ ст. - ДНЗ" Новгород-Сіверської міськради Чернігівської обл. 123 6075 92.4 108.6 6/20 85
Ріпкинська ЗОШ I-III ст. № 2 Ріпкинського р-ну Чернігівської обл. 124 6085 92.3 107.6 44/143 80
Корюківська ЗОШ I-III ст. №1 Корюківської міськради Чернігівської обл. 125 6161 91.9 107 40/152 82
КЗ "Новгород-Сіверський фаховий медичний коледж" ЧОР 126 6180 91.7 107.3 32/87 79
Киселівський НВК "ЗНЗ-ДНЗ" Киселівської сільської ради Чернігівського р-ну Чернігівської обл. 127 6211 91.6 107.5 8/29 86
Кобижчанський заклад ЗСО І-ІІІ ст. Бобровицької міськради Бобровицького р-ну Чернігівської обл. 128 6344 90.7 106.3 12/60 83
ОЗ - Остерська гімназія Остерської міськради Чернігівської обл. 129 6360 90.6 106 21/84 77
Носівська ЗОШ I-III ст. №1 Носівської міськради Чернігівської обл. 130 6372 90.5 106.1 17/53 87
Семенівський заклад ЗСО І-ІІІ ст. № 1 Семенівської міськради Чернігівської обл. 131 6384 90.4 105.8 24/80 84
Ніжинська ЗОШ I-III ст. № 1 Ніжинської міськради Чернігівської обл. 132 6525 89.4 104.3 27/119 77
Семенівський заклад ЗСО I-III ст. №3 Семенівської міськради Чернігівської обл. 133 6544 89.3 104.7 11/44 80
Прилуцька ЗОШ I-III ст. №2 Прилуцької міськради Чернігівської обл. 134 6546 89.3 104.5 26/74 80
Іржавецький заклад ЗСО I-III ст. Ічнянської міськради 135 6554 89.3 104.8 15/29 83
Бобровицький заклад ЗСО I-III ст. № 1 Бобровицької міськради Бобровицького р-ну Чернігівської обл. 136 6623 88.7 103.8 23/83 76
Новобиківський заклад ЗСО I-III ст. Новобасанської сільської ради Бобровицького р-ну Чернігівської обл. 137 6636 88.6 104 10/40 80
КЗ "Тупичівський ліцей" Тупичівської сільської ради 138 6638 88.6 104 20/41 76
Носівська ЗОШ I-III ст. №2 Носівської міськради Чернігівської обл. 139 6679 88.3 103.4 16/65 82
Вертіївська ЗОШ I-III ст. імені М.П.Кирпоноса Вертіївської сільської ради Ніжинського р-ну Чернігівської обл. 140 6719 88 103 24/76 83
Носелівська ЗОШ I-III ст. Височанської сільської ради Борзнянського р-ну Чернігівської обл. 141 6735 87.8 103.2 7/19 74
Березнянський опорний заклад ЗСО І-ІІІ ст. Березнянської селищної ради Чернігівського р-ну Чернігівської обл. 142 6737 87.8 102.4 33/132 77
Рудьківський заклад ЗСО I-III ст. Бобровицької міськради Бобровицького р-ну Чернігівської обл. 143 6778 87.6 102.9 6/17 82
Ніжинський НВК № 16 "Престиж" (гімназія-ЗОШ І ст.-ДНЗ) Ніжинської міськради Чернігівської обл. 144 6819 87.3 102.3 24/57 79
Лосинівська ЗОШ I-III ст. Лосинівської селищної ради Ніжинського р-ну Чернігівської обл. 145 6827 87.2 102.3 16/46 78
КЗ "Прилуцький гуманітарно-педагогічний фаховий коледж імені Івана Франка" Чернігівської обласної ради 146 6923 86.5 100.3 66/217 76
Митченківський НВК "ЗНЗ І-ІІІ ст. - ДНЗ" Бахмацької райради Чернігівської обл. 147 6951 86.3 101.4 6/19 84
КЗ "Ніжинський фаховий коледж культури і мистецтв імені Марії Заньковецької" Чернігівської обласної ради 148 6963 86.2 100.6 56/120 80
Чорнотицька ЗОШ I-III ст. Сосницької селищної ради Чернігівської обл. 149 6999 85.9 100.9 9/33 76
Озерянський заклад ЗСО I-III ст. Озерянської сільської ради Чернігівської обл. 150 7044 85.6 100.4 11/43 79
Козацький заклад ЗСО І-ІІІ ст. Бобровицької міськради Бобровицького р-ну Чернігівської обл. 151 7071 85.4 100.3 6/21 81
Богданівська ЗОШ I-III ст. імені Григорія Ващенка Прилуцької райради Чернігівської обл. 152 7088 85.2 100.1 6/19 79
Тарасо-Шевченківський заклад ЗСО I-III ст. Любецької селищної ради Ріпкинського р-ну Чернігівської обл. 153 7091 85.2 100 9/36 78
Відокремлений структурний підрозділ "Ніжинський фаховий коледж Національного університету біоресурсів і природокористування України" 154 7098 85.1 97.1 128/459 77
Журавський заклад ЗСО I-III ст. ім. Г.Ф. Вороного Варвинської райради Чернігівської обл. 155 7127 84.9 99.4 18/75 73
Крисківська ЗОШ I-III ст. Коропської райради Чернігівської обл. 156 7143 84.8 99.6 9/24 79
Козилівська ЗОШ I-III ст. Холминської селищної ради Корюківського р-ну Чернігівської обл. 157 7192 84.4 99.1 12/27 67
Ніжинська ЗОШ I-III ст. № 17 Ніжинської міськради Чернігівської обл. 158 7234 84.1 98.3 20/83 71
Сальненський НВК "ЗНЗ - ДНЗ" I-III ст. Лосинівської селищної ради Ніжинського р-ну Чернігівської обл. 159 7317 83.3 97.8 6/29 76
Любецький опорний заклад ЗСО I-III ст. ім. 12-ї гвардійської стрілецької Пінської Червонопрапорної ордена Суворова дивізії Любецької селищної ради Ріпкинського р-ну Чернігівської обл. 160 7323 83.2 97.6 13/53 77
КЗ Шибиринівська ЗОШ I-III ст. Михайло-Коцюбинської селищної ради Чернігівського р-ну Чернігівської обл. 161 7333 83.2 97.6 10/28 82
Ядутинська ЗОШ I-III ст. Борзнянської міськради Чернігівської обл. 162 7528 81.2 95.4 6/22 77
Прилуцький агротехнічний коледж 163 7569 80.7 93.4 76/244 76
Хорошеозерська ЗОШ I-III ст. імені Героїв Крут Борзнянської райради Чернігівської обл. 164 7571 80.7 94.8 7/25 76
Погорільський заклад ЗСО I-III ст. Семенівської міськради Чернігівської обл. 165 7621 80.2 94.2 8/25 72
Тимоновицький заклад ЗСО I-III ст. Семенівської міськради Чернігівської обл. 166 7631 80.1 94 6/24 71
Дігтярівська ЗОШ I-III ст. Срібнянської селищної ради Чернігівської обл. 167 7661 79.7 93.7 6/24 75
Бережівська ЗОШ I-III ст. Ічнянської райради Чернігівської обл. 168 7690 79.4 93.3 5/19 79
Лукнівська ЗОШ I-III ст. Коропської селищної ради Чернігівської обл. 169 7827 77.9 91.4 6/28 75
Стольненський заклад ЗСО I-III ст. Менської міськради Менського р-ну Чернігівської обл. 170 7843 77.7 91 14/63 71
Прогресівська ЗОШ І-ІІІ ст. Кіптівської сільської ради Чернігівської обл. 171 7907 77 90.2 18/67 69
Новобасанський заклад ЗСО I-IIІ ст. Новобасанської сільської ради Чернігівської обл. 172 7912 76.8 90.2 9/35 71
Охіньківська ЗОШ I-III ст. Прилуцької райради Чернігівської обл. 173 7943 76.5 89.8 10/40 73
Макошинський заклад ЗСО І-ІІІ ст. Менської міськради Менського р-ну Чернігівської обл. 174 7960 76.3 89.6 7/33 70
Козелецька ЗОШ І-ІІІ ст. №2 Козелецької селищної ради Козелецького р-ну Чернігівської обл. 175 8010 75.8 88.7 20/74 69
Носівський НВК "ЗНЗ - ДНЗ I-III ст. №3" Носівської міськради Чернігівської обл. 176 8057 75.3 88.3 15/38 71
Харківська ЗОШ I-III ст. Талалаївської райради Чернігівської обл. 177 8065 75.2 88.3 10/34 71
Дмитрівська ЗОШ I-III ст. Бахмацької райради Чернігівської обл. 178 8087 75 88 8/28 68
Безуглівський НВК "ЗНЗ-ДНЗ" I-III ст. Ніжинської райради Чернігівської обл. 179 8111 74.7 87.8 8/24 71
Івангородський заклад ЗСО I-III ст. Ічнянської міськради 180 8118 74.6 87.6 6/16 63
Лемешівська ЗОШ І-ІІІ ст. Козелецької селищної ради Козелецького р-ну Чернігівської обл. 181 8149 74.1 87 6/25 60
Сядринська ЗОШ I-III ст. Корюківської міськради Чернігівської обл. 182 8176 73.7 86.4 11/42 64
Бахмацький заклад ЗСО I-III ст. № 2 Бахмацької райради Чернігівської обл. 183 8182 73.6 85.9 27/108 66
Гнідинцівський заклад ЗСО I-III ст. Варвинської райради Чернігівської обл. 184 8293 71.9 84.4 8/37 65
Горбівський заклад ЗСО I-III ст. Куликівської селищної ради Чернігівської обл. 185 8393 70.3 82.5 9/23 70
Синявський заклад ЗСО I-III ст. Менської міськради Менського р-ну Чернігівської обл. 186 8426 69.6 81.7 8/23 70
Яблунівська ЗОШ I-III ст. Прилуцької райради Чернігівської обл. 187 8430 69.4 81.6 6/23 65
Білорічицька ЗОШ I-III ст. Прилуцької райради Чернігівської обл. 188 8446 69 81.1 6/18 67
Сосницький професійний аграрний ліцей Чернігівської обл. 189 8470 68.4 80.2 42/42 64
Остерський коледж будівництва та дизайну 190 8479 68.3 79.9 30/76 67
Риботинський НВК "ЗОШ I-III ст.-ДНЗ" Коропської селищної ради Чернігівської обл. 191 8480 68.3 80 12/53 64
Ічнянський заклад ЗСО I-III ст. №3 Ічнянської міськради 192 8502 67.9 79.6 10/39 62
Авдіївська ЗОШ І-ІІІ ст. Сосницької райради Чернігівської обл. 193 8528 67.3 79.1 9/19 58
Браницький заклад ЗСО I-III ст. Бобровицької міськради Бобровицького р-ну Чернігівської обл. 194 8601 66 77.5 6/22 68
Відокремлений структурний підрозділ "Бобровицький фаховий коледж імені О. Майнової Національного університету біоресурсів і природокористування України" 195 8609 65.8 76.3 58/221 63
Городищенський НВК "ЗНЗ І-ІІІ ст.-ДНЗ" 196 8614 65.7 Перший дзвоник. Поради для учасників освітнього процесу http://monitor.cn.ua/ua/education/89077 У переддень Дня знань Міністерство охорони здоров’я України пропонує розглянути різні варіанти організації початку 2021-2022 навчального року і дотримуватися обмежувальних протиепідемічних заходів. Освіта article Mon, 30 Aug 2021 08:30:00 +0300 У МОЗ наголошують: урочистості та лінійки на честь 1 вересня для закладів освіти не є обов’язковими, а рішення проводити святкові заходи чи ні (і я в якому форматі) залишається за адміністрацією школи. Однак, якщо ви вирішили все ж організувати святкові урочистості, рекомендуємо дотримуватися таких порад:

Якщо передбачається традиційне свято першого дзвоника – урочиста лінійка:

 •     Організовуйте урочистості просто неба (на подвір’ї школи чи спортивному майданчику).
 •     Намагайтеся не змішувати дітей різних вікових груп/класів.
 •     Уникайте утворення натовпу.
 •     Слідкуйте за дотриманням фізичного дистанціювання – 1,5 метри.
 •     Утримайтеся від організації масових заходів та запрошення розважальних колективів, які не є співробітниками школи.
 •     Максимально скоротіть час проведення заходу.

Якщо ви оберете альтернативний формат проведення свята першого дзвоника, який би не передбачає скупчення дітей, тоді:

Організуйте святкування в межах кожного класу окремо.
Замість активності у приміщенні оберіть варіант святкування просто неба.
Спробуйте організувати День знань в інтерактивній формі.

У МОЗ нагадують про необхідність дотримання вимог, встановлених Кабінетом Міністрів України, та протиепідемічних заходів, затверджених постановами головного державного санітарного лікаря України для дошкільних закладів та закладів освіти.

]]>
На Чернігівщині Бахмацька громада покращує якість молодіжного місцевого законодавства http://monitor.cn.ua/ua/education/89052 Бахмацька громада затвердила Положення про Молодіжну раду при Бахмацькій міській раді на черговій сесії 27 червня 2021 року. Цьому передувала копітка робота експертів ГО «Центр Доброчин» з молоддю та владою громади. Освіта article Sat, 28 Aug 2021 12:15:00 +0300 Ініціативна група по створенню Молодіжної ради визначила, що Молодіжна рада для їх громади це:
•    Свідома та активна молодь.
•    Середовище для розвитку молоді.
•    Нові, перспективні ідеї для розвитку громади.
•    Промоція громади.
•    Нові форми участі в управлінні громадою.

Як зазначено в Положенні, мета діяльності Молодіжної ради – надати молоді міста та сіл громади можливість взяти безпосередню участь як у формуванні політики з питань, які впливають на її життя, так і в процесах прийняття владних рішень, набути досвіду роботи в органах місцевого самоврядування, що забезпечить створення передумов для їх особистісного, професійного зростання і успішної суспільно-політичної діяльності, сприяння реалізації молоддю міста Бахмач та інших населених пунктів об’єднаної територіальної громади  конституційного  права  на участь в управлінні державними справами, участь у формуванні та реалізації державної молодіжної політики органом виконавчої влади, здійснення  громадського контролю за врахуванням органом виконавчої влади пропозицій та зауважень громадськості, контролю за діяльністю органу виконавчої влади, забезпечення ним прозорості та  відкритості своєї діяльності, доступу до публічної інформації, яка знаходиться у його володінні, а також дотриманням ним нормативно-правових актів, спрямованих на запобігання та протидію корупції.
 
Відтепер молодь Бахмацької громади має можливість реально впливати на розвиток своєї громади!


Діяльність проходить в рамках проекту Центру Доброчин «Розширення можливостей залучення молоді в Чернігівській області», що виконується за фінансової підтримки Європейського фонду за демократію.
 

]]>
Педагоги Чернігова провели традиційну конференцію перед новим навчальним роком http://monitor.cn.ua/ua/education/89008 У Чернігові сьогодні, 25 серпня, відбулася традиційна щорічна педагогічна конференція «Освіта. Чернігів. 30», на якій підвели підсумки минулого навчального року та окреслили плани на майбутнє. З вітальним словом до її учасників звернувся чернігівський міський голова Владислав Атрошенко. Освіта article Wed, 25 Aug 2021 18:04:07 +0300 -  У переддень нового навчального року ми тут зібралися, щоб обговорити головні виклики, які, на жаль, ми маємо в освітньому процесі у зв’язку з ковідом. Я все ж таки хотів би, щоб у нас були амбіції, і щоб за результатами ЗНО Чернігів був не на останньому місці у порівнянні з іншими містами України. Ковід був у всіх містах, по всій Україні, діти навчалися в однакових умовах. Тож давайте кожен на своєму місці візьмемо волю в кулак і зосередимся на навчальному процесі в тих умовах, у яких нам дозволятиме епідеміологічна або інша ситуація. Адже, коли ми говоримо за місто – це не тільки тротуари, нові тролейбуси чи щось інше – це ще і якість освіти. У мене щемить серце, коли ми, витрачаючи кошти держави чи міста, сили, енергію та час, готуємо фахівців для інших країн. Ці питання і виклик - вже загальні для влади країни. Але й на своєму місці ми намагаємося робити те, що від нас залежить. Давайте все ж таки намагатися покращувати динаміку та зростати за результатами ЗНО відносно інших міст, - підкреслив міський голова. Також він побажав усім успіхів у новому навчальному році та плідної роботи.

Начальник управління освіти Чернігівської міської ради Василь Білогура зауважив, що найголовнішим викликом для всіх учасників освітнього процесу стала дистанційна форма навчання. Крім того, наразі необхідно внести зміни до законодавчих актів щодо матеріального забезпечення педагогічних працівників.

- Всі ми знаємо і вже перевірили на своєму досвіді, що немає нічого кращого, ніж освіта в очному форматі. Ніяка дистанційна освіта, як гарно вона не була б організована і скільки не витрачалося б на неї коштів, не замінить живе спілкування. Значно важче забезпечувати матеріальну базу для дистанційної освіти для дітей, батьки яких можуть залишитися без роботи. Отже, це виклик не тільки для освітян, а й для всіх дорослих. Іншим викликом, який залежить від держави, є гідне поцінування вчителя. На часі внесення змін до порядку забезпечення заробітних плат педагогів та інших людей, які працюють у цій сфері. Зокрема, для того, щоб мотивувати молодше покоління до роботи в закладах освіти, щоб мотивувати кращих випускників шкіл міста для вступу до педагогічних вузів, - зауважив він.

На конференції кращі педагогічні працівники за підсумками роботи у 2020/2021 навчальному році були нагороджені почесними відзнаками. Після цього її учасники переглянули фільм «Освіта. Чернігів. 30: виклики та позитивні зміни».

Нагадаємо, у мережу закладів освіти комунальної форми власності, підпорядкованих управлінню освіти Чернігівської міської ради, входять 54 заклади дошкільної освіти, 34 заклади загальної середньої освіти, 5 закладів професійно-технічної освіти та 1 заклад позашкільної освіти. У цих закладах загалом працює 3836 педагогічних працівників.

На кінець 2020/2021 навчального року дошкільну освіту здобувала 10931 дитина. У школах міста функціонували 1013 класів, що на 11 більше, ніж у 2019/2020 навчальному році. В них навчалися 29844 учні (на 482 більше, ніж у 2019/2020 н.р.). Закінчили здобуття повної загальної середньої освіти 1782 учні. Нагороджені золотою та срібною медалями 119 випускників (6,7% від загальної кількості випускників): 90 – золотою, 29 – срібною. Два випускники із ЗЗСО №1 отримали 200-бальний результат ЗНО: Кирило Балясников з англійської мови та Марія Фоменко з біології.

У 2021/2022 н.р. у 29 закладах загальної середньої освіти сформовано 98 перших класів, до яких зараховано 2909 дітей. Цього року на реалізацію концепції «Нової української школи» буде спрямовано понад 12 млн грн (проти 8, 871 млн грн торік).

Відповідно до міської Програми ЗЗСО №1,12,15,22 вже в цьому році не набирали перші класи, а 11 закладів (ЗЗСО № 4,5,6,7,9,13,17,20,27,30,33) – десяті класи. У школах міста сформовано 52 десятих класи (з них 19 - у майбутніх ліцеях №1,12,15,22 ). В них будуть навчатися 1516 учнів.

У місті працюють над створенням нового освітнього середовища. Так, за кошти субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам завершений капітальний ремонт предметних кабінетів та придбане відповідне обладнання для:

    лінгафонного кабінету в ЗЗСО №22,31;
    кабінету біології в ЗЗСО №29;
    кабінету фізики в ЗЗСО № 3,32,32;

Також придбані навчальні комплекти для оснащення предметних кабінетів:

    хімії – ЗЗСО № 11, 34, 2, 32;
    фізики – ЗЗСО № 12, 24, 7, 29;
    математики – ЗЗСО № 15, 3, 16, 19;
    географії – ЗЗСО № 22, 1, 35.

Крім того, створюються умови для збереження фізичного здоров'я учнів. Відновлення, капітальний ремонт ігрових та спортивних майданчиків проведені в ЗЗСО№2, 7, 15,35,13,3,20,25,21,29,32. Завершили капітальний ремонт басейну колегіуму №11, дошкільного закладу №77.

]]>
Ніжинська поліція провела для школярів тренінг на свіжому повітрі з протидії булінгу http://monitor.cn.ua/ua/education/89005 Ніжинські поліцейські ювенальної превенції зустрілися з учнями загальноосвітніх шкіл та навчили їх розпізнавати булінг (цькування в освітньому середовищі) і протистояти йому. Освіта article Wed, 25 Aug 2021 17:53:39 +0300 Незадовго до початку нового навчального року ювенальні поліцейські Ніжинського районного відділу поліції, спільно з громадською організацією «Ніжинський міський молодіжний центр», представниками безоплатної правової допомоги м. Ніжина, муніципальної варти та психологами шкіл, провели на свіжому повітрі тренінг на тему «Протидія та попередження булінгу у закладах освіти». У заході взяли участь школярі та їх батьки.

Булінг – це агресивна і вкрай неприємна поведінка однієї дитини або групи дітей по відношенню до іншої дитини. Булінг супроводжується постійним фізичним і психологічним впливом.

Поліцейські розповіли присутнім про види та ознаки булінгу, до кого потерпілі, або свідки цього явища можуть звертатися по допомогу. Окремо правоохоронці наголосили на відповідальності, яку понесе кривдник за вчинення булінгу.

Поліція закликала підростаюче покоління не бути байдужим до проблем оточуючих. Цькування у жодному разі не слід замовчувати.

Правоохоронці нагадують: якщо ви стали жертвою або свідком булінгу в навчальному закладі – негайно інформуйте шкільного психолога, вчителя, батьків або телефонуйте в поліцію за номером «102».

Сектор комунікації
поліції Чернігівської області

]]>
У Чернігові привітали випускників-авіаторів з 70-річчям утворення ЧВВАУЛ http://monitor.cn.ua/ua/education/88976 21 серпня 2021 року на території чернігівського льотного училища відбувся святковий захід на честь 70-річчя утворення Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків. Освіта article Mon, 23 Aug 2021 11:00:00 +0300 На захід з різних міст приїхали випускники-авіатори різних років, загалом кількість зареєстрованих учасників свята перевищила 500 осіб. Урочистості проходили на головному плацу славетного училища, біля музею літаків.

Свято розпочалося з виконання державного гімну, після чого з вітальним словом виступили запрошені почесні гості заходу, серед яких були льотчики-випускники, військові ветерани,  народні депутати України, депутати Чернігівської міської ради та представники облради.

Секретар Чернігівської міської ради Олександр Ломако також виступив з вітальним словом до випускників-авіаторів.

- Шановні випускники різних років Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків, ветерани, працівники, викладачі та всі хто був дотичний до цього неймовірного навчального закладу!

Від себе особисто, від імені чернігівського міського голови Владислава Атрошенка та від всієї громади міста Чернігова хочу щиро привітати вас з ювілеєм - з 70-річчям вашого навчального закладу, який має неймовірну історію та величний список випускників, якими пишається вся Україна.  

Мені пощастило бути знайомим з декількома випускниками чернігівського льотного училища. І хочу сказати, що їх всіх об'єднує дух братерства та спільні цінності. У характері цих людей відчувається міцний стрижень і всі вони щиро пишаються тим, що є випускниками Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків. Я переконаний, що так само цим пишаються всі інші випускники різних років, які сьогодні приїхали до Чернігова з різних міст, а можливо і країн, з метою відзначення 70-річчя свого навчального закладу.

 Для Чернігова історія льотного училища однозначно не закінчилася. Цей район назавжди отримав неофіційну назву - "Льотка". І ми, як міська влада, приділяємо і будемо приділяти особливу увагу благоустрою цього району. Ми дуже вдячні за комунікацію і співпрацю депутатам міської ради, а також спілці ветеранів льотного училища. Ми спільно намагаємось обговорювати важливі питання і вирішувати їх.  Я переконаний, що ми обов'язково продовжимо цю роботу найближчими роками.

Я хочу привітати всіх причетних до сьогоднішнього свята і щиро побажати вам, в першу чергу, міцного здоров'я, добра, оптимізму та успіхів у житті. Також, користуючись нагодою, хочу привітати вас з прийдешнім святом 30-річчя Незалежності України і особливо подякувати тим випускникам, які зараз перебувають, і протягом минулих 7 років перебували, на сході України, захищаючи територіальну цілісність нашої держави. Саме зараз не один десяток випускників чернігівського льотного училища захищають Україну і українську свободу.

Я переконаний, що найкращим подарунком до 30-річчя Незалежності України для всіх нас було б економічне зростання України, повернення уваги нашої держави до авіаційної та космічної галузі, їх відродження та подальший розвиток. Це був би найкращий подарунок для всіх нас і, я сподіваюсь, саме так і буде.

Ще раз зі святом вас, низький уклін кожному з вас, будьте здорові!

Після привітань запрошені гості свята вручили почесні грамоти та нагрудні знаки видатним чернігівським авіаторам від імені союзу ветеранів Чернігівського вищого військового авіаційного училища льотчиків.


Прес-служба Чернігівської міської ради

]]>
Форум «Освіта Чернігівщини-30» згуртував педагогічну спільноту області http://monitor.cn.ua/ua/education/88943 Сьогодні, 20 серпня, у обласному палаці дітей та юнацтва зібрався педагогічний загал Чернігівщини на щорічну конференцію. Освіта article Fri, 20 Aug 2021 19:07:32 +0300 Цього року урочисті заходи особливі, адже відбуваються напередодні 30–річчя Незалежності України.

Традиційні серпневі зібрання освітян – це особлива подія в житті всіх. На них окреслюються орієнтири нового навчального року, які загалом задають тон розвитку галузі у найближчій перспективі.

Під час конференції педагогічному активу було презентовано сюжет про історію розбудови і становлення освітньої галузі незалежної України та Чернігівщини загалом.

Участь у святковому заході взяли перший заступник голови обласної ради Ніна Лемеш та голова Чернігівської облдержадміністрації В’ячеслав Чаус.

У своєму виступі Ніна Лемеш наголосила на тому, що минулий рік через пандемію та карантинні обмеження став серйозним викликом для освітян. Дистанційне навчання стало випробуванням на міцність як для педагогів, дітей, так і батьків. Але освітяни гідно пройшли цей складний період і винесли необхідні уроки для майбутнього реформування освіти. Принагідно керівниця привітала педагогічний актив з наступаючими святами Днем Державного Прапора України та 30–ю річницею незалежності нашої Батьківщини.

Також під час урочистостей керівники області вручили почесні грамоти та подяки освітянам та учням області.

За вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної освіти і науки, плідну навчально-педагогічну діяльність, підготовку висококваліфікованих кадрів, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм Ніна Лемеш грамотою Верховної Ради України відзначено заступника начальника Управління освіти і науки ОДА Олену Соронович.

Почесною грамотою обласної ради  та нагрудним знаком до неї нагороджено:

–     учителя початкових класів КЗ «Борзнянський ліцей» Чернігівської обласної ради Віру Даниленко;
–     старшого викладача кафедри музичного мистецтва та менеджменту соціокультурної діяльності Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г. Шевченка Ірину Кондратенко;
–     учителя трудового навчання Сираївської ЗОШ І-ІІІ ступенів Козелецької селищної ради Григорія Познього;
–     учителя фізичної культури Чернігівського ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою Олександра Поліщука;
–     учителя географії, природознавства, економіки Корюківської гімназії Корюківської міської ради Оксану Самодову;
–     директора Карильської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Коропської селищної ради Ігоря Цупка.

Подяку Чернігівської обласної ради оголошено:

 –     педагогу–організатору Семенівської гімназії № 2 Семенівської міської ради Новгород-Сіверського району Аліні Асмаковській;
–     заступнику директора з навчально-виховної роботи Прилуцького закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 10 (ліцей № 10) Прилуцької міської ради Юлії Зімбалевській;
–     учителю-дефектологу КЗ «Березнянський навчально-реабілітаційний центр» Чернігівської обласної ради Тетяні Козянко;
–     учителю географії та хімії Новгород-Сіверської ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2 Новгород­–Сіверської міської ради Тетяні Скопіченко;
–     учителю математики та фізики КЗ «Вихвостівська гімназія» Тупичівської сільської ради Ганні Сороці.

 

Відділ інформаційного забезпечення
виконавчого апарату Чернігівської обласної ради
]]>
На профорієнтаційну екскурсію до поліції Чернігівщини завітали старшокласники http://monitor.cn.ua/ua/education/89504 У рамках проєкту «Моя майбутня професія — поліцейський» у ГУНП та Тренінговому центрі поліції Чернігівської області побували десятикласники чернігівської школи №33. Освіта article Wed, 18 Aug 2021 10:00:00 +0300 Головна унікальність проекту в тому, що діти приходять в гості до поліцейських. Адже у багатьох уявлення про поліцію різне і часто досить романтизоване.

Побачити на власні очі звичайні робочі будні різних поліцейських підрозділів, побувати у Тренінговому центрі поліції – все це стає новим досвідом для дітей та дає можливість краще зрозуміти професію правоохоронця.

Передусім правоохоронці ознайомили дітей з роботою первинної групи комунікації (фронт-офіс). Після цього школярі на власні очі побачили тренування поліцейських у спортивному залі, де дізналися, як вони підтримують відмінну фізичну форму. Окрім того, діти відвідали чергову частину поліції та побачили роботу диспетчерів лінії 102.

Старшокласники також дізналися, який порядок вступу до закладів вищої освіти системи МВС та особливості прийому на службу в поліцію.

Чи не найцікавішою частиною екскурсії для учнів стало знайомство з криміналістом та новою пересувною криміналістичною лабораторією слідчо-оперативної групи. Діти прослухали докладну розповідь про роботу цього підрозділу поліції та розглянули вміст валізи криміналіста.

Окрема частина екскурсії – відвідування Тренінгового центру ГУНП в Чернігівській області. Там на старшокласників чекали показові відпрацювання поліцейських зі знешкодження злочинців, а також відвідування мультимедійного тиру, де правоохоронці відпрацьовують навички зі стрільби.

Протягом року участь у проекті зможуть брати будь-які навчальні заклади Чернігівської області: школи, колегіуми, ліцеї. Обмежень за віком немає. Екскурсії до поліції плануються так, щоб вони не заважали основному навчальному процесу. Поліцейські та освітяни формують невеличкі групи школярів, щоб дотриматися усіх вимог карантину.

Сектор комунікації
поліції Чернігівської області

]]>
Під час обстежень закладів освіти Держпродспоживслужба Чернігівщини звертає особливу увагу на організацію процесу харчування дітей http://monitor.cn.ua/ua/education/88871 У громадах області тривають комісійні обстеження закладів освіти щодо їх підготовки до нового навчального року. Під час перевірок представники структурних підрозділів Держпродспоживслужби особливу увагу звертають на організацію харчування школярів та вихованців дитячих садків. Освіта article Wed, 18 Aug 2021 09:39:17 +0300 Фахівці Корюківського управління спільно з керівниками відділів освіти та органів місцевого самоврядування завершили обстеження загальноосвітніх і дошкільних закладів, розташованих на території Корюківської та Холминської громад. В цілому обстежено 25 об’єктів (13 шкіл, 8 дитсадків і 4 заклади позашкільної освіти).

Під час здійснення комісійних перевірок фахівці Держпродспоживслужби виявили ряд незначних недоліків в організації освітнього процесу, у зв’язку з чим керівникам відділів освіти було вручено відповідні рекомендаційні листи щодо  усунення виявлених порушень. Проведено роз’яснювальну роботу з директорами, медичними працівниками, кухарями та обслуговуючим персоналом закладів освіти щодо виконання вимог нового Санітарного регламенту, Постанови №305 від 24 березня 2021 року «Про затвердження норм та Порядку організації харчування у закладах освіти і дитячих закладах оздоровлення і відпочинку». Персонал закладів поінформований про зміни до вказаного документа. Також під час обстежень обговорювалось питання необхідності введення в дію і застосування на харчоблоках постійно діючих процедур, заснованих на принципах системи аналізу небезпечних факторів та контролю у критичних точках (НАССР).

А спеціалісти Куликівського управління Держпродспоживслужби  взяли участь у 19 комісійних обстеженнях закладів освіти.

Вони, зокрема, перевіряли дотримання вимог нового Санітарного регламенту, забезпечення навчальних закладів необхідним запасом миючих та дезінфікуючих засобів, технологічним і холодильним обладнанням, столовим та кухонним посудом, інвентарем, якісною питною водою.

Під час обстежень зверталась увага на державну реєстрацію потужностей, впровадження в закладах системи НАССР,  на гігієнічні вимоги до приміщень, поводження з харчовими відходами, своєчасне проходження медичних оглядів, забезпечення санітарним одягом, перелік постачальників та контроль за ними.

Також проводилась роз’яснювальна робота з керівниками шкіл і дитячих садків, кухарями, медичними працівниками та обслуговуючим персоналом щодо впровадження норм та порядку організації харчування у закладах освіти, профілактики  харчових отруєнь та кишкових інфекцій.

]]>
Дві вчительки з Чернігівщини увійшли до ТОП-50 кращих учителів країни http://monitor.cn.ua/ua/education/88856 Українська “Нобелівка” для вчителів, премія Global Teacher Prize Ukraine, оголосила ТОП-50 педагогів країни, до якої увійшли 2 викладачки української мови та літератури з Чернігівщини: Ольга Петренко та Тетяна Бутурлим. Освіта article Tue, 17 Aug 2021 16:19:18 +0300 Активна молодь Чернігівщини на крок ближче до створення Молодіжних рад http://monitor.cn.ua/ua/education/88836 Ініціативні групи молоді з Кіптівської, Бахмацької, Городнянської та Ріпкинської громад разом з молодіжними експертами та представниками місцевої влади обговорювали та детально вивчали проєкт Положення про Молодіжну раду на консультативних зустрічах, які провів Центр «Доброчин» 12 - 13 серпня 2021 року. Освіта article Mon, 16 Aug 2021 16:30:34 +0300 Про важливість Положення про Молодіжну раду наголосили керівник проєкту Наталія Дрозд та Олександр Підгорний, експерт проєкту. «Положення — це регламентуючий нормативно-правовий акт, який забезпечує ефективну  діяльність Молодіжної ради. Тому до розробки та прийняття Положення потрібно поставитися з усією відповідальністю», — звернулася до активної молоді Наталія Дрозд.

Експерти з молодіжних політик — Аліна Сіра, Владислав Пархоменко та Денис Семенець на прикладі типового Положення про Молодіжну раду розширили уявлення молоді про цей важливий для молоді нормативно-правовий акт.

Під час неформального спілкування та обговорення Положення ініціативна група молоді дізналася, зокрема:
•    Основні завдання та права Молодіжної ради;
•    Склад Молодіжної ради та порядок його формування;
•    Організацію роботи Молодіжної ради;
•    Причини та можливість дострокового припинення повноважень Молодіжної ради.
 
Така форма дискусії виявилася дієвою. Ініціативні групи молоді активно долучалася до обговорення та напрацьовували майбутній проєкт власного Положення. Крім того, молодь отримала від експертів «індивідуальне домашнє завдання» — розробити Положення,  що суттєво наблизить кожну громаду на крок до створення Молодіжної ради.


Діяльність проходить в рамках проекту Центру Доброчин «Розширення можливостей залучення молоді в Чернігівській області», що виконується за фінансової підтримки Європейського фонду за демократію.

]]>
Протягом тижня фахівці Чернігівського управління Держпродспоживслужби обстежили понад півтори сотні освітніх закладів http://monitor.cn.ua/ua/education/88788 Спеціалісти Чернігівського управління Держпродспоживслужби у складі комісій, створених управліннями освіти органів місцевого самоврядування, взяли участь у перевірках стану готовності закладів освіти до нового навчального 2021-2022 року. Освіта article Fri, 13 Aug 2021 14:38:05 +0300 За період з 4 по 11 серпня було обстежено 155 освітніх закладів безпосередньо в обласному центрі та Чернігівському районі, у тому числі 76 дитячих садків, 74 загальноосвітні школи та 5 закладів професійно-технічної освіти.

У кожному перевіреному закладі складалась інформаційна довідка про стан дотримання вимог санітарного законодавства, законодавства про безпечність та якість харчових продуктів. За результатами обстежень до органів місцевого самоврядування готуються листи щодо усунення виявлених недоліків.

Основними проблемними питаннями, що потребують вирішення, є забезпечення виконання вимоги чинного законодавства щодо належного облаштування туалетних кімнат в санітарних вузлах закладів загальної середньої освіти; утримання харчоблоків освітніх закладів в належному санітарно-технічному стані; забезпечення закладів освіти, що використовують питну воду з підвищеним вмістом заліза, відповідними засобами для приведення показників безпечності води в межі норми; своєчасне проведення поточних ремонтів у сільських школах; приведення штатних розписів загально-освітніх закладів щодо забезпечення медичними працівниками у відповідність до Пункту 9 Постанови КМУ № 305; та Наказу МОН №1205.

Разом з тим необхідно відзначити належний рівень використання безпечних матеріалів, обладнання, устаткування, засобів, інвентарю, витратних матеріалів, що відповідають вимогам  Закону України  «Про загальну безпечність нехарчової продукції», відповідних технічних регламентів та санітарного законодавства, рівень організації простору занять спортом, забезпечення перевірених закладів миючими і дезінфікуючими засобами, організацію роботи закладів освіти із врахуванням протиепідемічних вимог в під час карантину, пов’язаного з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), підключення загальноосвітніх закладів до мережі Інтернет.

]]>
Національний конкурс «Молодіжна столиця України» шукає координаторів http://monitor.cn.ua/ua/education/88696 «Молодіжна столиця України» – всеукраїнський конкурс з відзначення найкращого міста для проживання та розвитку молоді. Освіта article Sat, 07 Aug 2021 10:45:00 +0300 Його щорічно проводять Міністерство молоді та спорту України спільно з громадською організацією «Український інститут міжнародної політики» та громадською спілкою «Національна молодіжна рада України» за підтримки Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України».

Мета конкурсу — узагальнення і поширення кращих європейських та світових практик у сфері молодіжної політики, обмін досвідом молодих людей із різних частин України, проведення тематичних заходів упродовж цілого року задля активного залучення молоді до усіх сфер життя на місцевому та регіональному рівнях.

Нині організатори конкурсу «Молодіжна столиця України» проводять набір регіональних координаторів.

Подати заявку можуть особи віком від 14 до 35 років, які бажають стати регіональними координаторами конкурсу. Набір триває до 23:00 год. 9 серпня 2021 року. Реєстрація за посиланням: http://surl.li/abnst .

Більше інформацію про конкурс ви можете дізнатися на офіційному сайті.

]]>
Відкритість, активізм, взаємодія: в Освітньому домі прав людини в Чернігові стартувала Міжнародна школа для молодих активістів http://monitor.cn.ua/ua/education/88654 В Освітньому домі з прав людини проводиться Міжнародна школа з прав людини для молодих активістів, яка стартувала 2 серпня 2021 року. 40 учасників з різних країн розділили на дві групи, які проживають окремо, проте мають багато спільних заходів.Про школу та відбір учасників розказала координаторка однієї з груп, Марія Цип'ящук: “Учасники є випускниками попереднього онлайн-компоненту, які проходили інтенсивне навчання з минулої осені до початку весни. Це було навчання основам прав людини, тому, як їх захищати, які механізми та інструменти існують для впровадження та захисту різних типів прав і свобод, також вони говорили про захист прав правозахисників. Саме ці чотири речі є пріоритетом Фонду Домів прав людини. На першу школу подалося понад 260 людей, найбільше їх було з України, дуже багато з Білорусі, Грузії, також були заявки з Вірменії, Сербії та Росії – тож зараз до нас приїхали учасники з цих шести країн. Вони пройшли онлайн-компонент, тобто лекції, успішно склали тести, які давалися до кожного з модулів і виконали додаткові творчі завдання. Після цього, коли ми оголосили конкурс на офлайн-компонент, вони на нього подалися і ми відібрали 40 найбільш мотивованих, детально вивчивши мотиваційні листи та заявки. Учасники школи будуть працювати разом 9 днів у різних форматах роботи, зокрема це панельні дискусії, воркшопи, виїзні сесії у Києві, де ми будемо зустрічатися з представниками органів влади, громадянського суспільства, громадських організацій. Також протягом школи молодь буде працювати над складанням спільної декларації, покликаної привернути увагу до питання захисту правозахисників, і також над розробкою міні адвокаційних кампаній, бо коли вони повернуться додому, їхнім завданням буде впровадження цих кампаній впродовж трьох місяців. Нашу школу підтримують Фонди прав людини, а також ми отримали фінансування від Бюро з демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ, окрім того програми розвитку ООН, які надають нам різні форми підтримки”. Костянтин Реуцький, виконавчий директор БФ «Восток - SOS», представник робочої групи та тренер школи розказав про подальші плани співпраці з молодими активістами. “Це не перша наша міжнародна школа, ми давно працюємо з білоруськими та російськими активістами. В рамках програми "Розуміємо права людини" ми працюємо з 2009 року. Звісно, ми зацікавлені у розвитку громадянського суспільства не тільки в Україні, а й сусідніх країнах. Ми вважаємо, що від активності людей у Білорусі, Росії та інших сусідніх з Україною країнах значною мірою залежить ситуація з правами людини в Україні, тому ми вчимо їх, а також допомагаємо активістам з різних країн формувати мережі і спільно діяти для покращення ситуації з правами людини в регіонах. Більшість наших випускників надовго залишаються в правозахисній сфері і продовжують спільно діяти, до чого ми їх мотивуємо. У нас в активі вже є проекти, які були реалізовані спільно учасниками з Росії, України, Білорусі, Грузії, і ми плануємо продовжувати розвиватися в цьому напрямку ". Початок роботи над стратегією для вирішення проблем Протягом школи молоді активісти проаналізують проблеми та виклики для прав людини в своїх країнах, а також спробують знайти відповіді і стратегії вирішення цих ситуацій. Вони зможуть оцінити ризики для правозахисників і описати їх в документі, надавши також рекомендації для громадянського суспільства, уряду і міжнародних організацій. Перші два дні школи учасники активно працювали з темами, що присвячені принципам та стандартам прав людини. Дві групи взяли участь у сесії з представником ОБСЄ/БДІПЛ Ніною Чантурією на тему "Права людини - голос молоді", під час якої, також розглянули шляхи сполучення демократичних інституцій, громадянської освіти та молодіжного активізму. На дискусію "Виклики та проблеми в області прав людини в сучасному світі" приїхали спікери: Роман Романов, директор програми «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження»; Сергій Окунєв, правозахисник; Дар'я Свиридова, Перший заступник Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим; Микита Трофименко, юристконсульт БО «100% Життя». Молоді активісти разом із представниками влади та міжнародних організацій обговорили важливі питання, зокрема забезпечення прав людини в умовах пандемії та їх обмеження заради національної безпеки. "Під час COVID-19 люди зрозумілі, что вони знаходяться в державах та безпосередньо залежать від влади. І владою є поліція, яка регулює наше перебування на вулиці, або прикордонники, які не випускають з країни. Тож світовій спільноті важливо знайти баланс між національними інтересами та загальнолюдськімі цінностямі ", - зазначив Роман Романов. Освіта article Thu, 05 Aug 2021 21:20:27 +0300 Про школу та відбір учасників розказала координаторка однієї з груп, Марія Цип'ящук: “Учасники є випускниками попереднього онлайн-компоненту, які проходили інтенсивне навчання з минулої осені до початку весни. Це було навчання основам прав людини, тому, як їх захищати, які механізми та інструменти існують для впровадження та захисту різних типів прав і свобод, також вони говорили про захист прав правозахисників. Саме ці чотири речі є пріоритетом Фонду Домів прав людини.

На першу школу подалося понад 260 людей, найбільше їх було з України, дуже багато з Білорусі, Грузії, також були заявки з Вірменії, Сербії та Росії – тож зараз до нас приїхали учасники з цих шести країн. Вони пройшли онлайн-компонент, тобто лекції, успішно склали тести, які давалися до кожного з модулів і виконали додаткові творчі завдання. Після цього, коли ми оголосили конкурс на офлайн-компонент, вони на нього подалися і ми відібрали 40 найбільш мотивованих, детально вивчивши мотиваційні листи та заявки.

Учасники школи будуть працювати разом 9 днів у різних форматах роботи, зокрема це панельні дискусії, воркшопи, виїзні сесії у Києві, де ми будемо зустрічатися з представниками органів влади, громадянського суспільства, громадських організацій. Також протягом школи молодь буде працювати над складанням спільної декларації, покликаної привернути увагу до питання захисту правозахисників, і також над розробкою міні адвокаційних кампаній, бо коли вони повернуться додому, їхнім завданням буде впровадження цих кампаній впродовж трьох місяців. Нашу школу підтримують Фонди прав людини, а також ми отримали фінансування від Бюро з демократичних інститутів та прав людини ОБСЄ, окрім того програми розвитку ООН, які надають нам різні форми підтримки”.
Костянтин Реуцький, виконавчий директор БФ «Восток - SOS», представник робочої групи та тренер школи розказав про подальші плани співпраці з молодими активістами.

“Це не перша наша міжнародна школа, ми давно працюємо з білоруськими та російськими активістами. В рамках програми "Розуміємо права людини" ми працюємо з 2009 року. Звісно, ми зацікавлені у розвитку громадянського суспільства не тільки в Україні, а й сусідніх країнах. Ми вважаємо, що від активності людей у Білорусі, Росії та інших сусідніх з Україною країнах значною мірою залежить ситуація з правами людини в Україні, тому ми вчимо їх, а також допомагаємо активістам з різних країн формувати мережі і спільно діяти для покращення ситуації з правами людини в регіонах. Більшість наших випускників надовго залишаються в правозахисній сфері і продовжують спільно діяти, до чого ми їх мотивуємо. У нас в активі вже є проекти, які були реалізовані спільно учасниками з Росії, України, Білорусі, Грузії, і ми плануємо продовжувати розвиватися в цьому напрямку ".

Початок роботи над стратегією для вирішення проблем

Протягом школи молоді активісти проаналізують проблеми та виклики для прав людини в своїх країнах, а також спробують знайти відповіді і стратегії вирішення цих ситуацій. Вони зможуть оцінити ризики для правозахисників і описати їх в документі, надавши також рекомендації для громадянського суспільства, уряду і міжнародних організацій.

Перші два дні школи учасники активно працювали з темами, що присвячені принципам та стандартам прав людини. Дві групи взяли участь у сесії з представником ОБСЄ/БДІПЛ Ніною Чантурією на тему "Права людини - голос молоді", під час якої, також розглянули шляхи сполучення демократичних інституцій, громадянської освіти та молодіжного активізму.

На дискусію "Виклики та проблеми в області прав людини в сучасному світі" приїхали спікери:
Роман Романов, директор програми «Права людини та правосуддя» Міжнародного фонду «Відродження»;
Сергій Окунєв, правозахисник;
Дар'я Свиридова, Перший заступник Постійного Представника Президента України в Автономній Республіці Крим;
Микита Трофименко, юристконсульт БО «100% Життя».

Молоді активісти разом із представниками влади та міжнародних організацій обговорили важливі питання, зокрема забезпечення прав людини в умовах пандемії та їх обмеження заради національної безпеки.

"Під час COVID-19 люди зрозумілі, что вони знаходяться в державах та безпосередньо залежать від влади. І владою є поліція, яка регулює наше перебування на вулиці, або прикордонники, які не випускають з країни. Тож світовій спільноті важливо знайти баланс між національними інтересами та загальнолюдськімі цінностямі ", - зазначив Роман Романов.

]]>
До чернігівських кінологів завітали ліцеїсти http://monitor.cn.ua/ua/education/88628 У вівторок, 3 серпня до співробітників пошуково-рятувального відділення Головного управління ДСНС України у Чернігівській області та їх чотирилапих вихованців завітали учні комунального закладу "Чернігівський ліцей" Чернігівської обласної ради. Освіта article Tue, 03 Aug 2021 20:20:26 +0300 Під час зустрічі дітлахи дізнались про робочі будні рятувальників та їх пошукових собак Тошу та Карму, як проходять їх тренування та до яких робіт вони можуть долучатися.

Розповіли про останні випадки з пошуків людей, які заблукали в лісі на території області, а також нагадали основні заходи безпеки під час перебування на природі.

Крім того, учнівська молодь переглянула показові виступи собак, а також мала можливість відчути себе у ролі кінологів та особисто позайматись з чотирилапими. Наостанок всі охочі мали змогу погладити Тошу і Карму та сфотографуватися з ними на згадку.

ГУ ДСНС України у Чернігівській області

]]>
В Остерській громаді формують спроможну мережу закладів освіти http://monitor.cn.ua/ua/education/88489 Спроможна мережа закладів освіти громади – це мережа шкіл та садочків, які надають конкурентну освіту дітям, мають сучасну матеріально-технічну базу та достатній кадровий потенціал. Саме таку мережу формують сьогодні в Остерській громаді. Освіта article Tue, 27 Jul 2021 15:59:05 +0300 В громаді є 11 закладів освіти із них 4 школи, 3 садочки та 4 заклади позашкільної освіти. Частина із цих закладів в управління міської ради перейшли лиш торік після приєднання до громади нових сільських територій.

Тому зараз громада шукає рішення для підвищення ефективності інвестицій в освітню сферу.

«Ми вже об’єднали садочок зі школою у новоприєднаних територіях. Тепер там один заклад, один директор, одна кухня. Так ми зменшили адміністративні витрати. Але досі маємо проблеми із матеріальною базою шкіл та оплатою праці технічних працівників», - наголосила Ірина Куран, заступниця Остерськоого міського голови.

Щомісяця фонд оплати праці технічних працівників освіти становить 500 тисяч гривень. Це значна сума, і тому громада шукає можливості зменшити такі статті видатків.

Як це зробити та які сьогодні є можливості у громад підвищити спроможність освітньої мережі допомагали знайти фахівці Чернігівського регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою» під час онлайн консультації «Управління освітою в громаді: законність, відповідальність, ефективність для Остерської громади».

«Освітня послуга повинна бути якісною. Це означає, що після закінчення навчання в школі дитина буде конкурентною при вступі у навчальні заклади та на ринку праці. На таких консультаціях ми допомагаємо громадам знайти необхідні рішення, аби досягти такого рівня якості освіти», - переконує Ірина Кудрик, керівниця Чернігівського регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою».

Олександр Мельник, радник із муніципальних фінансів та управління Чернігівського регіонального офісу Програми розповів про кроки, які можна здійснити аби підняти ефективність видатків на освіту. Зокрема, радник наголосив, що класів із малою наповненістю у спроможній мережі бути не може, а школи, де технічних працівників більше ніж педагогів, ніколи не матимуть ресурсу для поліпшення матеріально-технічної бази.

«Конкурентність освіти та фінансова спроможність громади взаємозалежні. Якщо видатки на школи, садки та позашкілля допомагають формувати якісну освітню послугу, то громада буде спроможна самостійно вирішувати й інші проблеми. Минулого року понад 60% бюджету громади йшло на освіту. Саме тут є потенціал для пошуку ресурсу на розвиткові проєкти», - вважає Олександр Мельник.

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.

]]>
Молодь Чернігівщини знає як вплинути на якість життя в громаді http://monitor.cn.ua/ua/education/88466 Активна молодь з Бахмацької, Городнянської та Ріпкинської громад підвищила свою обізнаність як краще брати участь в житті громади на інформаційних зустрічах, які провів Центр «Доброчин» 22 та 23 липня 2021 року. Освіта article Mon, 26 Jul 2021 17:13:11 +0300 З вітальними словами до молоді звернулися керівник проєкту Наталія Дрозд та Олександр Підгорний, експерт проєкту. «Молодь — майбутнє не тільки України, але й своєї громади. Долучайтеся до розробки та реалізації різноманітних молодіжних програм та стратегій, а ми вас у цьому всіляко підтримуватимемо», - зазначив Олександр Підгорний. 

Під час неформального спілкування за системою «рівний-рівному» з експертами з молодіжних політик Аліною Сірою, Владиславом Пархоменко та Денисом Семенцем, молодь озвучила основні проблеми, які її турбують, зокрема: 

 • Діяльність, що пропонує місцева влада, не відповідає зацікавленості та інтересам молоді;

 • Майже повністю відсутнє культурне дозвілля;

 • Молодь не знає які є варіанти взаємодії з владою;

 • Багато все ще пасивної молоді, яка не прагне до змін і їх майже все влаштовує;

 • Слабка комунікація місцевої влади з молоддю;

 • Молодь не знає, як просувати свої інтереси.

Як Молодіжна рада може допомогти вирішити вищезазначені питання та сприяти залученню молоді до життя в громаді - розповіли Аліна Сіра, Владислав Пархоменко та Денис Семенець. Вони поділилися власним досвідом та основними принципами функціонування Молодіжної ради. Зокрема, Аліна Сіра на прикладі Чернігівської молодіжної ради розповіла як крок за кроком можна досягти значних успіхів завдяки злагодженій співпраці активної молоді. 

«Не погоджуюсь з тим, що «один у полі не воїн». Це не так. Я два роки очолювала молодіжну раду в Чернігові. Спочатку було важко, але мені вдалося зібрати міцну команду та долучити молодь до вирішення важливих питань. Будьте тим «локомотивом», який власним прикладом змусить інших стати вашими однодумцями», - наголосила Аліна Сіра, звертаючись до молоді на зустрічах. 

Такий мотиваційний блок не залишав молодь байдужими. Учасники активно долучалися до дискусій та разом із експертами обговорювали питання, які стосуються молодіжної політики та створення Молодіжної ради. 

Всі зустрічі відбувались у невимушеній та довірливій атмосфері, в процесі яких були напрацьовані аспекти подальшої співпраці.

 

Діяльність проходить в рамках проекту Центру Доброчин «Розширення можливостей залучення молоді в Чернігівській області», що виконується за фінансової підтримки Європейського фонду за демократію.

]]>
Навчання для редакторів та журналістів локальних медіа http://monitor.cn.ua/ua/education/88448 У рамках проєкту «Підтримка локальних медіа у Чернігівській області» громадська організація «Асоціація регіональних ЗМІ» запрошує редакторів та журналістів місцевих ЗМІ регіону (друковані, он-лайн, радіо та ТБ-канали) пройти навчання із підвищення професійної майстерності. Освіта article Sat, 24 Jul 2021 18:06:33 +0300 Орієнтовна тематика:

 • огляд стану та перспектив медіа ринку у Чернігівській області;
 • просування ЗМІ на суміжних платформах;
 • пошук нового контенту;
 • як писати про децентралізацію та проєвропейські реформи;
 • як писати про місцевий бюджет та залучення громадян до управління справами на місцевому рівні.

За рахунок організатора покриваються такі витрати: проїзд до місця проведення тренінгу (Чернігів) і у зворотному напрямку (квитки на автобус, компенсація за пальне – за наявності підтверджуючих документів), харчування, проживання.

Навчання відбудеться 13-14 серпня 2021 року у Чернігові. Місце буде повідомлено додатково особисто кожному учаснику (електронною поштою чи телефоном), який пройде відбір.

УВАГА! Обов'язкова умова участі – по завершенню тренінгу підготувати 2 тематичні матеріали, тема узгоджується з ментором проєкту. Матеріали готують на гонорарній основі. У фіналі проєкту автори кращих матеріалів отримають цінні подарунки.

Для участі у тренінгу необхідно заповнити реєстраційну анкету за посиланням: https://forms.gle/pz8KYm4u4SsKyj9x9 

Більше про проект ТУТ.

* * *

Проєкт реалізується за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні. Матеріали, підготовлені у рамках проєкту, є відповідальністю ГО «Асоціація регіональних ЗМІ».

]]>
Першопрохідці «Нової української школи» http://monitor.cn.ua/ua/education/88442 Педагогічний колектив Прилуцького закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів № 7 (ліцей № 7) активно готується до впровадження Державного стандарту базової освіти (5-9 класи). Освіта article Sat, 24 Jul 2021 11:07:43 +0300 Тестувати його будуть пілотні школи, які є учасниками інноваційного освітнього проєкту всеукраїнського рівня за темою «Розроблення і впровадження навчально-методичного забезпечення для закладів загальної середньої освіти в умовах реалізації Державного стандарту базової середньої освіти».

 

Літня відпустка команди учасників Ліцею №7 проходить у режимі самоосвіти та онлайн навчаннях. Педагоги беруть участь у програмі підвищення кваліфікації керівників, шкіл-учасників інноваційного освітнього проєкту всеукраїнського рівня «Нова українська школа: перехід на наступний рівень», який складається з 6 модулів. Паралельно співпрацюють із регіональними тренерами Програми підтримки освітніх реформ «Демократична школа» та авторськими колективами, які працюють над створенням навчальних програм та розробленням матеріалів.

Які ж особливості має новий Стандарт? Він не містить поділу на предмети, натомість є лише освітні галузі. Це означає, що розробники освітніх та навчальних програм зможуть як втілювати певну освітню галузь через окремі предмети, так і комбінувати їх для інтеграції. Цими 9-ма освітніми галузями є мовно-літературна, математична, природнича, технологічна, інформатична, соціальна і здоров’язбережувальна, громадянська та історична, мистецька, фізична культура. Навчання здобувачів освіти проходитиме відповідно до модельних програм, які педагоги Ліцею вибирають самостійно.

На сьогодні затверджено 75 модельних програм. Для того, щоб краще зорієнтуватися у виборі програм, Прилуцьким центром професійного розвитку педагогічних працівників організовано інформування та проведення консультацій для шкільної команди Ліцею № 7. Перед педагогами Ліцею постало завдання: обрати модельні програми, а найголовніше – обрати ті програми, до яких розроблені посібники та календарне планування (методичний супровід).Тим паче, що вищезазначена кількість модельних навчальних програм не є остаточною, оскільки авторські колективи і в подальшому можуть розробляти такі програми для впровадження нового змісту базової середньої освіти в освітній процес закладів загальної середньої освіти. Саме в цьому питанні педагогам допомогають розібратися консультанти Центру. Світлана Чернякова, директор Центру, мала пряму телефонну лінію із Тетяною Засєкіною, кандидатом педагогічних наук, старшим науковим співробітником, заступником директора з науково-експериментальної роботи Інституту педагогіки НАПН України щодо підготовки повного комплекту навчально-методичних матеріалів для забезпечення реформи НУШ.

23 липня працівники Центру Світлана Чернякова, Дмитро Клугман і адміністрація Ліцею № 7 Володимир Зуб, Олена Бондаренко розглянули питання нової ролі адміністрації шкіл у контексті впровадження Нової української школи, основні елементи Державного стандарту базової середньої освіти, створення освітньої програми закладу та наступність ланок початкової та середньої освіти, обмінялися думками щодо роботи вчительських спільнот, підвищення кваліфікації та налагодження реальної взаємодії між учителями- предметниками, які будуть працювати в п’ятих пілотних класах; обговорили розроблений працівниками Центру проєкт професійного розвитку педагогів «Організаційно-методичний інструментарій для педагогів по впровадженню Державного стандарту базової середньої освіти на засадах Нової української школи» та план роботи за даним проєктом з травня 2021 року по травень 2022 року.

Світлана Чернякова та Володимир Зуб переконані, що така тісна співпраця Центру і Ліцею № 7 приведе до позитивної практики, яка може стати прикладом для інших закладів освіти, які готуються до запуску НУШ у 5-9 класах за новим Державним стандартом базової освіти з наступного навчального року.

]]>
Фахівці Головного управління ДСНС в області навчають ліцеїстів правилам безпеки http://monitor.cn.ua/ua/education/88395 20 липня до Головного управління ДСНС України у Чернігівській області завітали вихованці комунального закладу "Чернігівський ліцей" Чернігівської обласної ради. Освіта article Wed, 21 Jul 2021 11:40:25 +0300 Для дітлахів фахівці Служби порятунку провели цікаву й пізнавальну екскурсію по пожежно-технічній виставці Головного управління, під час якої діти дізнались про історію створення розвитку та сучасність пожежно-рятувальної служби Чернігівщини - від перших пожежних команд на кінно-діжкових ходах до оснащених сучасними зразками спецтехніки підрозділів. Крім того, учнівській молоді довели основні правила безпеки життєдіяльності у побуті, під час дозвілля, алгоритм дій у разі виникнення пожежі, виявлення вибухонебезпечних і підозрілих предметів. Нагадали рятувальники і про основні причини виникнення пожеж, їх негативні наслідки, застерегли школярів не бавитись з вогнем та іншими небезпечними предметами, а також перевірили знання номеру виклику Служби порятунку у випадку виникнення різного роду надзвичайних ситуацій і подій.

Після пожежно-технічної виставки учні відвідали пожежно-рятувальний підрозділ, де ознайомились з аварійно-рятувальною технікою та обладнанням. Всі бажаючі мали змогу посидіти у пожежному автомобілі, приміряти бойовий одяг і спорядження, загасити умовну пожежу та сфотографуватись на згадку.

Під час екскурсії у дітлахів виникало безліч запитань різного характеру, на які вони отримали від фахівця ДСНС вичерпні та ґрунтовні відповіді.

 

ГУ ДСНС України у Чернігівській області

]]>
Питання закриття школи в Дроздівці вивчатиме спеціальна робоча група http://monitor.cn.ua/ua/education/88386 Заступниця голови облдержадміністрації Жанна Шерстюк та керівник апарату облдержадміністрації Станіслав Робота зустрілися сьогодні з представниками громади села Дроздівка Куликівської ТГ. Освіта article Tue, 20 Jul 2021 20:47:15 +0300 Приводом для такої зустрічі стала незгода жителів села із закриттям школи. Ще у квітні поточного року Куликівська селищна рада прийняла рішення «Про ліквідацію Дроздівського закладу загальної середньої освіти І-ІІ ступенів», аргументуючи це необхідністю оптимізації освітньої мережі в громаді, відсутністю державної субвенції на утримання малокомплектних шкіл та складною демографічною ситуацією в селі.

Проте батьківський актив Дроздівської школи незадоволений таким рішенням, вважає його безпідставним та вимагає його скасування.

Оскільки звернення до Куликівської селищної ради, за словами активістів, бажаного результату не принесли, дроздівці приїхали шукати правди в облдержадміністрації. Вони переконані, що школу в селі варто зберегти. І для того запровадили ініціативу «Допомога сім’ям», за якою запрошують до села багатодітні родини, сподіваючись таким чином збільшити кількість дітей та молоді у Дроздівці. Кілька сімей вже скористалися таким запрошенням і дітей у Дроздівці справді побільшало.

Та чи вплине це на ситуацію зі школою? Відповідь на це та багато інших запитань і має дати робоча група, до якої увійдуть представники структурних підрозділів облдержадміністрації, Куликівської селищної ради (за згодою) та громадські активісти. На думку батьків дроздівських школярів, робоча група має також зробити перерахунок вартості навчання учнів у їхній школі, виходячи з нових реалій, та об’єктивно оцінити перспективність навчального закладу.

На сьогодні ж, за інформацією управління освіти ОДА, вартість утримання одного учня у Дроздівській школі перевищує 84 тисячі гривень, що значно більше норми. Понад половину класів у ній — малокомплектні, тобто там навчається менше п’яти учнів. Не всі навчальні предмети викладаються фахівцями, від чого не може не страждати як навчальний процес в цілому, так і рівень знань кожного конкретного учня.

Обласна державна адміністрація діятиме виключно у межах своїх повноважень, — наголосила Жанна Шерстюк. — Юридично питання вже вирішене — рішення про ліквідацію школи прийняте і тиснути на депутатів Куликівської селищної ради ми не маємо права. Законність такого рішення визначить суд, до якого звернулися дроздівці. Проте пріоритетом для ОДА є люди та їхні потреби. Тому робоча група буде створена, детально вивчить всі обставини справи та поінформує громадськість про результати.

Департамент інформаційної діяльності та
комунікацій з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації

]]>
40 фахівців громад Чернігівщини та Буковини вивчали особливості закупівель http://monitor.cn.ua/ua/education/88381 На базі Чернігівського регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою» завершився дводенний тренінг «Особливості здійснення закупівель в територіальних громадах. Використання системи ProZorro» для фахівців громад Чернігівської та Чернівецької областей. Освіта article Tue, 20 Jul 2021 20:23:48 +0300 «На семінарі фахівці громад отримали відповіді на численні питання, які виникають у процесі здійснення закупівель. Важливо аби це допомогло громадам поліпшити якість проведення закупівель», - наголошує Ірина Кудрик, керівниця Чернігівського регіонального офісу Програми «U-LEAD з Європою».

Експерти громадської організації «Центр громадського моніторингу та досліджень» Юрій Кузько та Мирослав Сімка детально розповіли про:
    • законодавство з питань публічних закупівель, їх основних змін;
    • роботу електронної системи ProZorro, її можливості, переваги та результати застосування на практиці;
    • практичні кейси щодо організації закупівельної діяльності та здійснення закупівель.

«Законодавство у сфері закупівель змінюється постійно, тому варто завжди тримати в полі зору всі процеси змін і оперативно їх вивчати. В іншому випадку ми ризикуємо наробити помилок. Крім того, сама система закупівельне є не простою, і нові працівники мають освоювати великий масив інформації. Такі семінари дозволяють проговорити зміни та поділитись досвідом», - наголосив Мирослав Сімка, голова правління громадської організації «Центр громадського моніторингу та досліджень».

Учасники навчань цікавились тонкощами роботи електронних систем закупівель, нюансами закупівель енергоносіїв, звітуванням за проведення закупівлі та процедурами спрощених закупівель.

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.
 

]]>
Куликівська громада виграла 270 тисяч гривень для створення коворкінгу http://monitor.cn.ua/ua/education/88322 Куликівська селищна рада отримає від Програми «U-LEAD з Європою» підтримку у реалізації проєкту з формування сприятливого бізнес-середовища у громаді, налагодженні діалогу з бізнесом та його підтримці. Освіта article Fri, 16 Jul 2021 08:40:32 +0300 На отримані кошти в громаді планують створити коворкінг для навчання та роботи підприємців. Бюджет проєкту складає близько 270 тисяч гривень, за ці кошти планують відремонтувати приміщення, закупити техніку та оплатити послуги експертів, які проводитимуть навчання.
«Нам важливо вибудувати сталу та взаємовигідну комунікацію із бізнесом. Крім того, ми будемо навчати своїх підприємців, які будуть працювати у громаді та платити податки до бюджету. Без активної роботи громади бізнес зростати не буде, тому ми шукаємо додаткові ресурси для розвитку», - наголошує Юлія Пастернак, Куликівський селищний голова.

Проєкт громади обрали для фінансування у рамках конкурсу «Громада, дружня до бізнесу». Проєктні заявки на конкурс мали можливість подавати лише ті громади, очільники яких успішно унікальну навчальну програму «Кроки для керівників».

«Стратегія конкурсу полягає у забезпеченні створення сприятливого бізнес-середовища та налагодженні діалогу з бізнесом. Розвиток відповідального підприємництва впливає не лише на надходження до місцевого бюджету, а й сприяє покращенню якості муніципальних послуг, притоку жителів і формуванню позитивного іміджу громади», - наголошує Ірина Кудрик, керівниця Чернігівського регіонального офісу Програми.

Реалізовуватиме проєкт громадська організація «Куликівська районна громадська організація «Агенція регіонального розвитку» протягом шести місяців. Старт проєктів розпочнеться орієнтовно у вересні 2021 року і буде завершений найпізніше 31 березня 2022 року.

Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає на потреби громадян, та розширює можливості громад.
 

]]>
Соціально-психологічні аспекти діяльності публічних службовців http://monitor.cn.ua/ua/education/88311 Як налагодити ефективне спілкування, уникати емоційного перевантаження, коректно критикувати чи хвалити своїх колег, розпізнати маніпуляції в повсякденних розмовах, попередити конфліктну ситуацію, – йдеться під час дистанційного навчання «Соціально-психологічні аспекти діяльності державного службовця та посадової особи місцевого самоврядування» (ділова етика, управління конфліктами, стресостійкість, професійне вигорання). Освіта article Thu, 15 Jul 2021 09:48:05 +0300 До участі у вебінарі запрошені працівники структурних підрозділів обласної державної адміністрації, районних державних адміністрацій, територіальних громад, виконавчого апарату обласної ради та районних рад.

Спілкування у форматі онлайн, що відбувається 13–16 липня, охоплює питання лідерства як соціально-психологічний феномену (лідерство та керівництво); культуру ділового мовлення як інструмент кар’єрного зростання публічного службовця.

На практичних прикладах учасники занять покращуватимуть свої навички щодо вербального та невербального спілкування; отримають практичні поради щодо дотримання норм та правил службового етикету, професійного іміджу посадовця.

Окрім цього, державні службовці та посадові особи місцевого самоврядування набуватимуть вмінь щодо вирішення конфліктів, подолання синдрому професійного вигорання та виходу із стресових ситуацій.

Чернігівський центр підвищення кваліфікації

]]>
Як організувати надання соціальних послуг в громадах? http://monitor.cn.ua/ua/education/88268 Децентралізація надала громадам повноваження та ресурси. І сьогодні важливо ефективно використовувати ці нові можливості для формування якісних послуг у громадах. Освіта article Tue, 13 Jul 2021 09:45:00 +0300 Про надання соціальних послуг нещодавно говорили на онлайн консультації "Надання соціальних послуг у громадах" для фахівців Менська міська рада, Ічнянська міська рада, Городнянська міська рада, Варвинська селищна рада та Парафіївська територіальна громада

Консультацію організувала команда ULEAD з Європою в Чернігівській області

Експертка Наталія Кузяк детально розповіла учасникам заходу про механізми організації надання соціальних послуг. Окремо, обговорили проблематику та успішні приклади громад у цьому процесі.

ULEAD з Європою в Чернігівській області

]]>
Ніжинські освітяни отримали сертифікат на суму 1 500 000 грн http://monitor.cn.ua/ua/education/88267 Ніжинські освітяни 12 липня отримали сертифікат на суму 1 500 000 грн для оснащення освітніх закладів новітнім обладнанням. Освіта article Tue, 13 Jul 2021 09:15:08 +0300 Нещодавно педагоги подали заявку на конкурс грантів Асоціації міст України спільно з ГО «Центр освітніх реформ Наші діти» і перемогли.  

У рамках проєкту «Подолання цифрової освітньої нерівності в Україні» виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан та радник виконавчого директора Євген Халімон вручили сертифікат міському голові Олександру Кодолі та начальнику управління освіти Валентині Градобик.

Мета проєкту – знайти рiшення для радикальних перетворень, якi задовольнятимуть потреби держави, органiв мiсцевого самоврядування, економiки та учасникiв освiтнього процесу.

Завдяки перемозі в даному конкурсі Ніжин отримав  фінансову можливість на обладнання сучасними електронними освітніми ресурсами 5-ти кабінетів початкової освіти, 5-ти кабінетів математики, 5-ти кабінетів початкової освіти для інклюзивного навчання, 5 закладів дошкільної освіти.  

Міський голова Олександр Кодола та виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан підписали меморандум про співпрацю з Всеукраїнською Асоціацією Міст України, об’єднавши зусилля в питаннях цифровізації навчальних закладів Ніжина. А це, в свою чергу, відкрило шлях реалізації проєкту «Подолання цифрової освітньої нерівності в Україні».

«Трансформація та осучаснення освіти є одним з головних пріоритетів в діяльності органів місцевого самоврядування. Реалізація даного проєкту сприятиме підвищенню рівня надання освітніх послуг в навчальних закладах Ніжина», - зазначив міський голова Олександр Кодола.

Відділ інформаційно-аналітичної роботи та комунікацій з громадськістю

]]>
Експерти навчали основам бюджетної прозорості фахівців і фахівчинь територіальних громад http://monitor.cn.ua/ua/education/88196 Тренінг «Прозорість бюджетного процесу та управління публічними фінансами в ТГ» відбувся в перших п’яти громадах четвертої когорти Чернігівщини. Освіта article Fri, 09 Jul 2021 10:10:40 +0300 Експерти Громадське партнерство "За прозорі місцеві бюджети" Микола Орлов та Олександр Мошнягул 6-7 липня навчали основам бюджетної прозорості фахівців і фахівчинь Лосинівської, Коропської, Сосницької, Новгород-Сіверської, Любецької територіальних громад.

Під час тренінгу з використанням практичних прикладів та вправ обговорили та закріпили знання про зміст  й інструменти забезпечення прозорості та відкритості бюджетного процесу територіальних громад.

За допомогою презентації та посібника «Бюджет громади людською мовою» команди напрацювали  та презентували перші концепції Бюджетів для громадян (БдГ), які після тренінгу стануть підґрунтям для розробки їх остаточних версій.

Цікавою видалася вправа «батл фінансистів та громадськості». Кожен із учасників зміг уявити себе по іншу сторону своєї оперативної повсякденної роботи з фінансовою тематикою.

Окремо у другій частині тренінгу пройшла презентація «Методології оцінювання рівня прозорості бюджетного процесу», оновленої експертами Громадського Партнерства «За прозорі місцеві бюджети!». Учасники й учасниці тренінгу виявили зацікавленість у проведенні такого оцінювання.

За планом реалізації проєкту вже у липні громади-учасниці почнуть самостійно здійснювати оцінювання рівня прозорості свого бюджетного процесу і спільно з експертами доведуть опитувальники до компромісного і верифікованого стану, підтвердженого лінками на офіційні документи та самими документами. Також повністю буде опрацьована концепція бюджету для громадян.

Громадське партнерство "За прозорі місцеві бюджети"

]]>
Журналісти та активісти півночі України зміцнили свій потенціал у протидії корупції http://monitor.cn.ua/ua/education/88193 Представники громадянського суспільства та медіа з Чернігівської, Сумської та Харківської областей пройшли навчання в Антикорупційній школі, яка проходила в м. Чернігові з 5 по 7 липня. Освіта article Fri, 09 Jul 2021 08:37:27 +0300 Метою школи є підвищення професійних навичок у проведенні антикорупційних розслідувань та здійснення громадського контролю над владою.

Протягом трьох днів з учасниками працювали професійні тренери з організації StateWatch: Гліб Канєвський, Артем Скрипник та Олександр Лємєнєв. Вони «озброїли» учасників ефективними інструментами боротьби з корупцією на місцевому рівні.

Всі дні роботи школи були насичені інтерактивними формами роботи. Учасники вчились виявляти корупцію, використовуючи електронні інструменти для корупційних розслідувань, та визначали основні джерела інформації про бюджетні витрати та управління державним майном.

Олександр Лємєнєв представив учасникам систему антикорупційних органів в Україні та детально пояснив, які органи в Україні розслідують корупційні злочини і як з ними співпрацювати.

Про особливості проведення ефективного журналістського розслідування детально розповів Гліб Каневський. Адже важливо заздалегідь знати про підводні камені та лайфхаки. Під час практичних вправ з громадського моніторингу учасники навіть моделювали корупцію в своїх містах.

Артем Скрипник навчав як формувати діджитал-стратегії просування інформаційного продукту. Якщо раніше антикорупційне розслідування завершувалось його публікацією, то сьогодні це лише половина шляху. Адже тепер від супроводу матеріалу після його оприлюднення залежить чи буде він помічений цільовою аудиторією. Надійним способом залучити аудиторію до прочитання розслідування є поширення у соціальних мережах, тому грамотне просування контенту є важливим.  

Школа підготувала фахівців, які опанували нові для себе навички, необхідні для проведення незалежних антикорупційних розслідувань.
Під час Антикорупційної школи панувала дружня атмосфера. Як організатори, так і учасники залишилися задоволеними результатами плідної праці та новим безцінним досвідом.

]]>
Чому існує безвідповідальне ставлення до появи дитини в родині та яким чином можна попередити розлучення дітей з батьками? http://monitor.cn.ua/ua/education/88086 Про це говорили під час навчального семінару з питань профілактики відмов від новонародженої дитини, формування засад відповідального батьківства, уміння розуміти власних дітей, який відбувся на базі обласного центру соціальних служб. Освіта article Sat, 03 Jul 2021 14:16:26 +0300 Методист обласного центру Юлія ВЕЛЬКО ознайомила учасників семінару з поняттям психологічної готовності до материнства. Особливим періодом у становленні материнства є період вагітності. Формування прихильності матері до дитини в цей період зумовлене психологічною історією самої жінки, її життєвими обставинами та особливостями стосунків з найближчим оточенням.

Відмова матері від дитини – це форма девіантної поведінки, в основі якої комплекс соціальних, психологічних, економічних, педагогічних причин, які спричиняють порушення механізмів формування материнства. Така різноманітність причин вказує на необхідність індивідуального підходу фахівців із соціальної роботи до жінки в кожному окремому випадку. І своєчасне виявлення ознак неадекватних стилів переживання вагітності має неабияке значення для профілактики відмов від дитини та порушення стосунків «мати-дитина».

Учасники семінару також отримали поради психологів, які допоможуть жінкам народити здоровою дитину та дарувати їй тепло і любов.

Чернігівський обласний центр соціальних служб

]]>