Інформ-агенція «Чернігівський монітор»: Освіта http://monitor.cn.ua/ Інформ-агенція «Чернігівський монітор» http://monitor.cn.ua/i/sm-logo.png Чернігівський монітор http://monitor.cn.ua/ 14 випускників і випускниць шкіл Чернігова отримають матеріальну допомогу від міста http://monitor.cn.ua/ua/education/100130 Мова про випускників і випускниць з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які мають статус члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, буде надана матеріальна допомога у розмірі двох тисяч гривень. Освіта article Wed, 12 Jun 2024 11:43:00 +0300 Загальна сума допомоги – 28 тисяч гривень.

Відповідне рішення прийняте на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради 11 червня.

Нагадаємо, такі виплати з бюджету Чернігівської міської територіальної громади передбачені Програмою розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, попередження дитячої бездоглядності та безпритульності, соціальної підтримки сімей з дітьми у місті Чернігові на 2024-2028 роки, що затверджена рішенням Чернігівської міської ради від 31 липня 2023 року № 33/VIII-17.

Пресслужба Чернігівської міської ради

Головне фото ілюстративне авторства Віктора Кошмала

 

]]>
Відновлювати і розвивати освіту у місті допомагає один із найбільших партнерів Чернігова – «DEСIDE» http://monitor.cn.ua/ua/education/100127 Відновлювати та розвивати освітню сферу Чернігова нашому місту допомагають зовнішні партнери. Освіта article Wed, 12 Jun 2024 10:20:33 +0300 Серед них і швейцарсько-український проєкт DECIDE, співпраця з яким розпочалась у 2023 році і розвивається за кількома напрямками: відбудова школа №13, облаштування укриттів у п'яти школах зі створенням на їх базі освітніх хабів та можливість участі у проєкті «Шкільний громадський бюджет на дитячі мрії».

Зокрема, минулого року Чернігів відвідала гендиректорка Швейцарського агентства розвитку та співробітництва Патриція Данці.

Під час спілкування в.о. міського голови Олександра Ломако з пані Патрицією йшла мова про реалізацію вже запланованих проєктів, зокрема, таку важливу відбудову школи №13, яка потрібна для надання освітніх послуг мешканцям мікрорайону Подусівка, де в 2022 році російською армією було знищено дві школи №18 та 21.

Місто й сьогодні продовжує розвивати та зміцнювати співпрацю зі швейцарсько-українським проєктом, а також будує спільні плани для розвитку освітнього середовища у Чернігові.

 Шкільний громадський бюджет на дитячі мрії

Це партнерська ініціатива «DEСIDE» і громад-партнерів, яка передбачає співфінансування проєктів, розроблених шкільними командами. Минулого року переможцями серед чернігівських закладів освіти стали проєкти: «Шкільне кафе з лаунж-зоною "Taller de gusto"» – проєкт школи №35, «Облаштування шкільного подвір'я "Happy yard"»  – проєкт ліцею №32.

Проєкти вже реалізовані:

Шкільне подвір'я у ліцеї №32.

 
Шкільне кафе з лаунж-зоною у школі №35.

Нагадаємо, що весною 2023 року експерти проєкту «Шкільний громадський бюджет на дитячі мрії» провели серію тренінгів та хакатонів для шкільних команд, на яких вони вчилися писати та представляти власні ідеї. Метою ініціативи є не лише прагнення навчити дітей бути активними і відповідальними громадянами, вміти розробляти і втілювати в життя проєкти, що змінюватимуть життя класу, школи та громади. Проєкт також покликаний активізувати всіх громадян через участь в обранні шкільних проєктів і долучити їх до життя громади.

Після розробки проєктів їх було розміщено на платформі для голосування. Обрати можна було з-поміж 27 ідей, серед яких переможцями стали ідеї школи №35 та ліцею №32.
 
Облаштування укриттів


 Завдяки «DEСIDE» у п'яти школах (№13, 19, 22, 32, 34) Чернігова розпочато облаштування освітніх просторів в укриттях. Партнери на це спрямовують 16 млн грн.

У межах цієї ініціативи до процесу оформлення просторів також були долучені учні цих шкіл. Шляхом голосування вони обирали найбільш цікаву ідею, яку вже незабаром буде втілено у життя, повідомляє начальник управління освіти Василь Білогура.

Укриття будуть також забезпечені меблями та оргтехнікою.

 

 Відбудова школи №13

Робити у школі №13 вже розпочалися. Ними передбачено виконання капітального ремонту нового корпусу з утепленням фасаду, ремонтом покрівлі, класів та внутрішніх приміщень. А також придбання меблів та обладнання для класів. Крім того, буде облаштовано укриття зі створенням там освітнього цифрового простору. На цей напрямок залучено 40 мільйонів гривень від «DEСIDE», повідомив під час однієї із загальноміських нарад в.о. міського голови Чернігова Олександр Ломако.

Також триває робота над тим, аби партнери допомогли ще й відновити старий корпус цього освітнього закладу.

 
Пресслужба Чернігівської міської ради

Світлини зі сторінки у Facebook Василя Білогури

 

]]>
Про роботу навчально-практичних центрів на Чернігівщині http://monitor.cn.ua/ua/education/100113 На базі Ніжинського професійного аграрного ліцею діє 3 навчально-практичних центри: регіональний з підготовки кадрів у сфері громадського харчування, сучасних транспортно-будівельних та сучасних зварювальних технологій. Освіта article Tue, 11 Jun 2024 12:29:37 +0300 В останньому підвищує свою кваліфікацію випускник Прилуцького професійного ліцею Станіслав Науменко. Щоб працевлаштуватися, йому, зварювальнику 3-го розряду, потрібно отримати 4-й.

«На сьогодні на Чернігівщині на базі 9 закладів професійної (професійно-технічної) освіти функціонує 14 НПЦ, де доросле населення може підвищити свою кваліфікацію, пройти навчання або перенавчання, набути часткових кваліфікацій», – розповідає Юрій Музика, начальник Управління освіти і науки Чернігівської ОДА.

Із роботою навчально-практичних центрів у Ніжині ознайомилися директори закладів профтехосвіти Чернігівщини. Окрім цього, під час наради освітяни обговорили роль профтехів у реалізації стратегії старшої профільної школи та актуальні питання завершення 2023/2024 навчального року. Директор Прилуцького професійного ліцею Анатолій Дорошенко поділився досвідом участі в українсько-швейцарському проєкті «EdUP», а Юрій Єлізаров, в.о. директора Ніжинського професійного аграрного ліцею, – практикою створення кваліфікаційних центрів на Чернігівщині.

 

]]>
Європейський Союз та ЮНІСЕФ допомагають облаштувати укриття у 25 дитячих садочках Чернігівщини http://monitor.cn.ua/ua/education/100020 У 25 дитячих садочках області проведено капітальний ремонт і облаштування укриттів завдяки підтримці Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Європейського Союзу та Міністерства освіти і науки України. Освіта article Thu, 30 May 2024 14:48:16 +0300     «Створення безпечних умов для наймолодшого покоління українців є ключовим пріоритетом для розвитку дітей та подолання освітніх втрат, – зазначив голова Представництва ЮНІСЕФ в Україні Мунір Мамедзаде. – Укриття, відбудовані ЮНІСЕФ за фінансової підтримки Європейського Союзу та інших партнерів, – це не лише безпечний простір, а й простір, де діти можуть разом навчатися, гратися, відпочивати у спокійній, ненапруженій атмосфері – простір, де діти можуть залишатися дітьми».Ремонти й облаштування укриттів проведено у 25 дитячих садочках на Чернігівщині – у Чернігові, Бобровиці, Бахмачі, Борзні, Мені та в інших населених пунктах області. Це перші дружні до дітей укриття з-посеред 63 дитячих садків у Київській, Житомирській та Чернігівській областях, де облаштовують укриття в межах цієї ініціативи.

ЮНІСЕФ вже має досвід в облаштуванні дружніх до дітей укриттів за концепцією «Нумо розвиватися». Дружні до дітей простори містять елементи, які сприяють розвитку ключових навичок дітей від 2 до 6 років. Вони забезпечують якісне освітнє середовище, яке допоможе організувати перебування дітей в укритті з користю. Навчально-ігрові простори включають зону творчості, зону природознавства та інформаційно-навчальну зону. Частини укриття устатковані столиками і стільцями для навчання та настільних ігор, стелажами для книг, а одна зі стін може використовуватися як стіна-дошка для малювання крейдою.

Ремонтні роботи в 63 дитячих садках, здійснені за кошти Європейського Союзу, включають комплексні роботи з ремонту приміщень, облаштування вентиляції, гідро- та термоізоляції, освітлення. Окрім того, було покращено санітарні умови за кошти, виділені Королівством Бельгія.

За повідомленням Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні
 

]]>
Як студенти вивчають інновації для сталого відновлення міста? http://monitor.cn.ua/ua/education/99987 Студенти НУ “Чернігівська політехніка” відвідали 3 практичних курси на базі Центру стартапів та інновацій “Перемога”, де отримали навички з 3D моделювання та друку, роботи з CNC верстатами (з числовим комп’ютерним програмуванням) та ресайклінгу пластику типу HDPE та LDPE Освіта article Fri, 24 May 2024 15:16:00 +0300 Ці компетенції допоможуть майбутнім урбаністам, архітекторам та будівельникам створювати інноваційні рішення для сталого відновлення Чернігова.

Курси, які відвідали понад 40 студентів, були реалізовані громадською організацією “Еко Місто Чернігів” у рамках проєкту “Активізація молоді в Чернігові заради сталого відновлення”.

Курс з 3D моделювання

Організація відібрала 15 найбільш вмотивованих учасників, які відвідали 6 практичних занять. Усі тонкощі роботи для студентів розкрив Тимур Ганєєв - доцент кафедри технологій зварювання та будівництва НУ “Чернігівська політехніка”. На курсі студенти:
познайомилися з принципами видів моделювання;
розглянули різне програмне забезпечення;
створили дизайн-моделі;
навчилися працювати з ПО Blender та розглянули всі деталі дизайн-моделі.

Ось що говорить одна з учасниць практичного курсу:
“Я би хотіла займатися проєктами, що мають відношення до реконструкції нашого міста, полегшення життя в ньому, тобто до сфери урбаністики. Так само якимись проєктами, пов'язаними не лише з середовищем та архітектурою. Мене цікавить допомога Центру в реконструкції його будівлі”.

Курс з ресайклінгу

Пластик — матеріал, що можна переробляти безліч разів, і саме цьому мистецтву навчалися учасники практичного курсу. У сучасному світі пластик вже давно використовується, як інструмент для творчості та створення функціональних об’єктів, що зменшує рівень забруднення навколишнього середовища.

У рамках занять усі учасники отримали можливість попрацювати з обладнанням майстерні “Plastic Fantastic”.
Викладачами курсу були:
Іван Нестеренко — засновник майстерні ресайклінгу “Zelenew”,
Настя Лопатюк — засновниця апсайклінг-бренду “Metafora”,
Сергій Безбородько — керівник ГО “Еко Місто”.


Сергій Безбородько:
“Курс було побудовано таким чином, що ми починали його з глобального усвідомлення проблеми, яку становить пластик, а потім вивчали його маркування, типи й види, як його розрізняти, який можна переробляти, а який краще уникати”.

Іван Нестеренко:
“Ми працювали з трьома видами переробки пластику: за допомогою екструдера, термопреса та інжектора. Це обладнання дає найдоступніше розуміння на що годиться пластик та які є можливі способи його переробки”.

Настя Лопатюк:
“Ми займалися технікою ф’юзингу: переплавляли звичайні поліетиленові пакетики на надзвичайні артоб’єкти, що можуть слугувати як декором, так і виконувати якусь функцію”.

Що говорять про курс учасниці:

Катерина, студентка:
“Я вирішила подати заявку на курс із ресайклінгу, оскільки вважаю, що це дуже потрібно для нашого майбутнього, і хотілось би робити щось корисне з того, що ми зараз вже застосовуємо”.

Враження ще однієї учасниці:
“Було дуже цікаво послухати про маркування і тепер помічати, що оточує мене в магазинах і вдома. Тепер я почала сортувати, оскільки інформація була подана максимально зрозуміло, за допомогою презентації. Сподобалося працювати з обладнанням Центру, дуже здивували своїми можливостями сучасні технології. Вдячна за зустрічі з майстрами, що вже мають досвід. Під їхнім наглядом вийшли дійсно круті роботи, а далі — ще більше! Дякую!”


Курс із роботи з CNC верстатами

Під час серії занять студенти познайомились з видами CNC верстатів, принципами їх дії та сферами застосування. Ця технологія дає можливість детальної обробки матеріалів та створення інноваційних виробів. Учасники курсу отримали можливість попрацювати з 3D принтерами та змоделювати невеликі предмети, навчились оперувати лазерним різаком (різка та гравіюванням матеріалів), а також CNC фрезером (фрезерування фанери та дерева, робота з ландшафтом та 2D / 3D моделями).

Викладачами курсу були:
Сергій Безбородько — керівник ГО “Еко Місто”.
Костянтин Леоненко — засновник проєкту Tolocar.
Сергій Бойко — доцент кафедри деревообробки НУ “Чернігівська політехніка”.
Тимур Ганєєв — доцент кафедри технологій зварювання та будівництва НУ “Чернігівська політехніка”.

Всі курси є взаємодоповнюючими та націлені на розкриття можливостей майстерні Peremoha Lab у контексті виготовлення макетів, прототипів, концептів з відбудови та архітектурних проєктів для студентів-будівельників й архітекторів, а також активістів-урбаністів, які працюють з містом. Після курсів студенти підготують концепти міських просторів, архітектурних рішень, об’єкти предметного дизайну та ресайклінгу, що будуть представлені на форумі “City Makers”, який відбудеться наприкінці червня в НУ “Чернігівська політехніка”.

Проєкт “Активізація молоді в Чернігові заради сталого відновлення” організований ГО “Еко Місто Чернігів” за підтримки проєкту Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) “Зміцнення громадської довіри в Україні (UCBI)”.
 

]]>
Школи Чернігівщини отримають 150 мільйонів гривень держсубвенції на будівництво 5 та ремонт 2 протирадіаційних укриттів http://monitor.cn.ua/ua/education/99961 Серед відібраних комісією МОН України проєктів – Прилуцькі ліцеї № 2 та 14, Бахмацький ліцей № 1, Тупичівський ліцей і Корюківський ліцей № 2 (будівництво укриттів) та Сухополов'янський і Талалаївській ліцеї (капремонт укриттів). Освіта article Wed, 22 May 2024 11:07:00 +0300
   «Заклади обирались відповідно критеріїв, визначених Кабміном, зокрема, це відповідна кількість учнів (200 і більше), наявність проекту, що враховує вимоги до безбарʼєрності, співфінансування з бюджету громади (не менше 10%). Головний критерій – збільшення кількість учнів, які навчатимуться очно», – зауважила Жанна Шерстюк, заступниця голови ОДА.

Відбору підлягали заклади загальної середньої освіти, які працюють за дистанційною та/або змішаною формою навчання. Громади подавали свої проєкти через платформу підзвітного управління DREAM.

Таких шкіл на Чернігівщині 58: 22 потребують будівництва сховищ, 36 — капітального ремонту укриттів.

Також окремо майже 3 мільйони гривень субвенції буде спрямовано на завершення будівництва укриття Добрянського ліцею, розпочатого раніше.

Нагадаємо: наш регіон – один із 8 в Україні, який, відповідно до рішення Кабінету Міністрів України, отримає кошти від держави на облаштування безпечних умов у закладах освіти. Всього ж міністерська комісія відібрала 50 проєктів на ремонт і будівництво укриттів в основному у 8 прифронтових і прикордонних областях. Їхня загальна вартість — 2,19 млрд гривень.

Додаткові матеріали щодо розроблення проєктно-кошторисної документації, облаштування та фінансування укриттів можна знайти на порталі «Моя Фортеця». Окремо можна переглянути вже розроблені проєкти повторного використання та адаптувати під потреби закладу освіти. Деякі з цих проєктів громади вже використовували в межах подання на субвенцію.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
за інформацією Міністерства освіти і науки України
 

]]>
Клас безпеки – осередок отримання важливих знань та навичок http://monitor.cn.ua/ua/education/99946 З метою забезпечення високого рівня безпеки та формування культури безпечної поведінки у дітей різного віку, на Чернігівщині активно функціонують 198 Класів безпеки. Освіта article Mon, 20 May 2024 13:35:00 +0300 Заняття проводяться у вигляді лекцій, практичних занять, тренінгів та інтерактивних ігор.
У результаті навчання діти стають більш впевненими у своїх діях під час надзвичайних ситуацій, краще розуміють правила безпечної поведінки та можуть надати допомогу собі та оточенню у разі потреби.
Крім того, завдяки регулярним заняттям у Класах безпеки, спільноти шкіл та місцеві громади стають більш об'єднаними та підготовленими до можливих надзвичайних ситуацій, що значно підвищує загальний рівень безпеки на Чернігівщині.

 

 

]]>
На відновлення Михайло-Коцюбинського ліцею буде спрямовано 64 млн грн http://monitor.cn.ua/ua/education/99921 Відповідне рішення уряд ухвалив наприкінці минулого тижня. Кошти зібрані через платформу UNITED24 в межах благодійного футбольного матчу Game4Ukraine, який організували в Лондоні амбасадори цієї платформи Андрій Шевченко та Олександр Зінченко. Гроші надійшли на рахунок, відкритий Міністерством освіти і науки в Національному банку. Освіта article Wed, 15 May 2024 14:26:21 +0300     «Ліцей у Михайло-Коцюбинському є опорним у громаді й найбільш зруйнованим серед закладів освіти області внаслідок бойових дій. У серпні 2022 року обласна державна адміністрація подала звернення до МОН щодо виділення коштів на відбудову ліцею. Ми вдячні платформі United24 та українським футболістам за підтримку та допомогу, адже у найближчому майбутньому майже 400 дітей громади, які сьогодні навчаються у змішаній формі, зможуть повноцінно повернутися за парти», – прокоментував начальник Управління освіти і науки Чернігівської ОДА Юрій Музика.

Нагадаємо, що заклад потребує повного відновлення, оскільки потрапив під обстріл 4 березня 2022 року, коли селище було в окупації. Зокрема повністю зруйновані класи з найдорожчим обладнанням – кабінети фізики, хімії та інформатики.

Щоб повністю не втратити будівлю, жителі громади самотужки відновлювали дах ліцею у 2022 році. Частково матеріали та виконання інших робіт оплатили коштом місцевого бюджету та спонсорів. Завдяки цьому ліцей згодом зміг частково відновити очне навчання, але потребував значних коштів для повноцінного відновлення та створення безпечного освітнього середовища.

Завдяки зібраним коштам вдасться остаточно завершити відбудову – відремонтувати систему опалення, класні кімнати, обладнати сучасний комп'ютерний клас та облаштувати повноцінне безпечне укриття. Це дозволить усім учням Михайло-Коцюбинського ліцею повернутися до очного навчання.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної державної адміністрації.
На фото – Михайло-Коцюбинський ліцей, червень 2022 року
 

]]>
Яким має бути сучасне укриття, знають учні Чернігівщини http://monitor.cn.ua/ua/education/99907 Учні шкіл Чернігова та області долучаються до тренінгів із розробки проєктів з відбудови, що організовуються експертами Швейцарсько-українського проєкту DECIDE у межах ініціативи «DECIDE: ВІДБУДОВА». Освіта article Tue, 14 May 2024 09:29:46 +0300 Спортивні кімнати, зони харчування, тематичні зони відпочинку, ігрові простори, кінозали та хобі-класи – далеко не повний перелік того, що, на думку дітей, має бути в укритті.

До тренінгів долучилися понад 400 учасників з п’яти шкіл Чернігова та дев’яти громад області:

🔸Деснянської;

🔸Ріпкинської;

🔸Менської;

🔸Куликівської;

🔸Носівської;

🔸Коропської;

🔸Варвинської;

🔸Линовицької;

🔸Сухополовʼянської.

Серед понад 45 проєктних заявок, що розглянуть експерти DECIDE, учні кожної громади шляхом голосування оберуть одну, яка отримає грант.

Учні Чернігова вже голосують, у громадах області планують визначитися до кінця травня.

]]>
На старті – національний мультипредметний тест. Про найголовніше – на брифінгу в ОВА http://monitor.cn.ua/ua/education/99889 Менш ніж за тиждень – 14 травня – розпочнеться основна сесія національного мультипредметного тесту (НМТ). Освіта article Fri, 10 May 2024 09:03:48 +0300  Про конкретну дату, час та місце його проведення зареєстровані учасники та учасниці можуть дізнатися у персональному кабінеті, куди вже направлені відповідні запрошення. Зокрема, на Чернігівщині йдеться про 7177 зареєстрованих (на 300 осіб більше, ніж минулого року), з яких 5956 – випускники поточного року та 1221 – випускники минулих років.

Такі дані озвучила під час брифінгу в медіацентрі ОВА директорка Київського регіонального центру оцінювання якості освіти Світлана Сакаєва, нагадавши особливості проведення цьогорічного тестування.

    «Для проходження тестів створено 21 тимчасовий екзаменаційний центр в 11 населених пунктах Чернігівської області. Прагнемо, щоб всі вони задовольнили потреби учасників НМТ, які отримали найближчий пункт тестування до свого місця проживання. Скарг з цього приводу наразі немає», – зауважила Світлана Сакаєва.

Заступниця начальника Управління освіти і науки ОДА Олена Соронович повідомила, що учасників тестування готові прийняти пункти у містах Бахмач, Бобровиця, Мена, Ніжин, Носівка, Прилуки, Чернігів та селищах Козелець, Короп, Ріпки, Талалаївка.

    «Затверджену мережу ми попередньо опрацювали на місцях, дуже ґрунтовно і виважено підійшовши до цієї роботи. Врахували всі фактори. Перш за все, головна увага була зосереджена на створенні безпекових умов. Але й продумали логістику, щоб надати можливість кожному учаснику вчасно доїхати до пункту тестування», – зазначила Олена Соронович.

Що мають пам’ятати учасники НМТ-2024

Змінено кількість сертифікаційних предметів. Цьогоріч їх чотири: три – обов’язкові (українська мова, математика та історія України), один – на вибір (іноземна мова, українська література, біологія, географія, фізика та хімія). Тестування поділено на два блоки: перший – українська мова та математика, другий – історія України та обраний предмет на вибір.

Допуск у пункт тестування – з 9:30 до 9:50. Щоб до нього потрапити, при собі потрібно мати документ, що посвідчує особу; сертифікат НМТ 2024 року та запрошення. Останні два – у персональному кабінеті. Загалом всі документи можуть бути в електронному вигляді. Якщо мають бути створені спеціальні умови – відповідний медичний висновок.

Саме тестування триватиме понад чотири години. Передбачена 20-хвилинна перерва, коли можна перекусити і просто відпочити. На виконання завдань з кожного предмета відводиться 60 хвилин. Проте учасник зможе самостійно розподіляти час між предметами одного блоку (а це – 120 хвилин). Повертатися до завдань з попереднього блоку – не можна.

Заборонено приносити небезпечні предмети або речовини, порушувати правила виконання сертифікаційної роботи (в тому числі спілкуватися між собою), користуватися будь-якими гаджетами та паперовими посібниками, калькуляторами.

Вживатимуться додаткові заходи щодо забезпечення  порядку під час проведення тестувань, зокрема застосовуватимуться металошукач (перед входом у пункт), відеоспостереження, вбудовані або зовнішні вебкамери на комп’ютерах.

Нагадаємо: хто не встиг зареєструватися на основну сесію, зможе це зробити 10-15 травня для участі у додатковій, яка запланована на 11-19 липня.

І наостанок: спікерки закликали всіх учасників не розголошувати місце і дату свого тестування, адже йдеться про колективну безпеку.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
 

]]>
Чернігівський медичний коледж отримав навчальну літературу від латвійських партнерів http://monitor.cn.ua/ua/education/99871 Близько 200 підручників для навчання студентів Чернігівського базового фахового медичного коледжу передала сьогодні Юліана Китаєва, представниця Почесного консула Латвійської Республіки в місті Чернігові Олени Вишнякової. Освіта article Tue, 07 May 2024 15:17:32 +0300     «Медична професія важлива у всі часи, тим паче під час війни. Я дуже рада передати ці підручники. Сподіваюсь, що вони будуть корисні та полегшать навчальний процес як викладачам, так і студентам», – зауважила Юліана Китаєва.

    «Дякуємо за таку неоціненну підтримку. Ми звернулись до консульства Латвії з проханням придбати нам необхідну для навчання медичну літературу, якої не вистачає. І буквально за два тижні ми вже її отримали», – каже директор медичного коледжу Микола Конопацький.

Це підручники з таких актуальних дисциплін як медсестринство у внутрішній медицині, медсестринство у педіатрії, медична і соціальна реабілітація, фізіологія людини, інфекційні хвороби.

    «Для якісного навчання необхідні відповідні інформаційні матеріали. Ми довгий час працювали над тим, де знайти можливості для поповнення їх запасу. Сьогодні ми бачимо, які чудові сучасні підручники були придбані. Я впевнений, що ви завдяки цій літературі ви будете здобувати не тільки теоретичні знання, але й практичні навички, черпаючи звідти корисну інформацію», – звернувся до студентів начальник Управління охорони здоров'я ОДА Андрій Лінник.

    «Для нас це можливість отримувати якісні знання не тільки на лекціях, а й самостійно», – зазначила студентка медичного коледжу Марія Семко.

 

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
 

]]>
Заміна вікон, ремонт харчоблоків та укриттів – проєкти, що реалізуються у дитсадках і школах Чернігова http://monitor.cn.ua/ua/education/99843 Про роботу закладів освіти Чернігова й реалізацію проєктів щодо їх відновлення доповідав начальник міського профільного управління Василь Білогура на розширеній нараді в міській раді 30 квітня. Освіта article Thu, 02 May 2024 10:09:12 +0300 Ремонт харчоблоків у школах

Завдяки роботі фахівців управління освіти, вдалося досягти домовленостей щодо капітального ремонту харчоблоків у трьох школах, повідомив Василь Білогура.
    –  Це школа №13 – у рамках співпраці з «DICIDE», а також  №20 та 33 – з «ACTED». Передбачається не тільки капітальний ремонт харчоблоків, а й повне оновлення обладнання. Крім цього, у рамках співпраці з «ACTED» планується ще в дев'яти навчальних закладах точково, за їх запитом, оновити обладнання в харчоблоках.
Також профільне управління готує документи для участі в конкурсі на отримання державної субвенції для ремонту цих же приміщень  у школах № 1, 3, 11, 35.

– На рівні уряду прийняте рішення про виділення коштів на ремонт шкільних харчоблоків. Управлінням освіти розробляється документація для участі в конкурсі. Є питання про обов’язкове співфінансування (30%) за рахунок коштів громади міста. Ремонт харчоблоку із заміною обладнання є досить вартісним питанням. Приблизна вартість для одного харчоблоку, в залежності від розміру школи та його стану, може бути від 10 до 15 млн грн, – зазначив Білогура.

 Заміна вікон у трьох дитсадках
Проєкт реалізується благодійною організацією ADRA з фінансуванням від народу Тайваню. Планується замінити вікна у трьох ДНЗ – №35, 59, 69.

 
Відкриття дитсадка №68
У першій половині травня планується відновлення його роботи. Там, за підтримки UNICEF, завершуються роботи по облаштуванню найпростішого укриття. Також, за рахунок коштів бюджету Чернігівської тергромади, виконується поточний ремонт харчоблоку.

На сьогодні прийнято 70 заяв від батьків, які бажають виховувати своїх дітей у цьому закладі дошкільної освіти.

– Плануємо відкрити у цьому закладі дев’ять груп. Тому всі, хто бажає, можуть звернутися до завідуючої дитсадка. Загалом у дитсадках міста вільних місць – 1023, – додав керівник управління освіти.

Пресслужба Чернігівської міської ради

]]>
Подальшу долю Сновської гімназії обговорювали під час розширеної виїзної наради http://monitor.cn.ua/ua/education/99795 Минулого тижня голова обласної ради Олена Дмитренко відвідала Сновську громаду у зв’язку із тим, що постало питання доцільності функціонування комунального закладу «Сновська гімназія» Чернігівської обласної ради в контексті оптимізації мережі закладів освіти інституційного догляду та виховання дітей Освіта article Thu, 25 Apr 2024 15:23:11 +0300 Сьогодні ж до обговорення цього чутливого для колективу та місцевої влади питання долучилися заступник голови облдержадміністрації Жанна Шерстюк, Сновський міський голова Олександр Медведьов та депутати обласної ради: начальник управління освіти і науки облдержадміністрації Юрій Музика, Ігор Вдовенко та Олександр Якубін.

Під час наради наголошувалось, що процес формування оптимальної мережі закладів освіти, які розташовані на території Чернігівської області, необхідної для надання високоякісних освітніх послуг кожній дитині, з урахуванням використання наявних ресурсів, модернізації мережі, а також забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами на виховання і розвиток у сімейному середовищі та реалізації ними права на інклюзивну освіту передбачає скорочення певної кількості закладів інтернатного типу Чернігівщини.

Учасники зустрічі висловили власне бачення щодо доцільності продовження функціонування Сновської гімназії. При цьому наводилось обґрунтування як на користь ліквідації зазначеного закладу, враховуючи оцінку потреб здобувачів освіти, наповнення гімназії та аналіз зв’язків освітньої установи з місцевою громадою, так і контраргументи на підтримку його подальшої роботи в інтересах дітей та збереження колективу і існуючої матеріальної бази .

Консультації щодо пошуку найбільш оптимального варіанту розв’язання даного питання тривають.
Відділ інформаційного забезпечення
виконавчого апарату Чернігівської обласної ради
 

]]>
Допомогу за успіхи в навчанні отримають 104 учня та учениці шкіл Чернігова http://monitor.cn.ua/ua/education/99695 Допомога за успіхи в навчанні за результатами І семестру 2023-2024 навчального року буде надана 104 учням та ученицям закладів загальної середньої освіти із числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які мають статус члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України. Освіта article Thu, 11 Apr 2024 10:49:51 +0300
 А саме:

    у розмірі 3 196 грн – 19 учням;
    у розмірі 2 077,40 грн – 85 учням.

Відповідне рішення прийняте на засіданні виконавчого комітету Чернігівської міської ради дев’ятого квітня. Загальна сума допомоги за успіхи в навчанні становить 237 303 грн.

Серед цих учнів: 18 – мають статус дитини-сироти, 37 – позбавлені батьківського піклування, 49 – є членом сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України.

Виплати з бюджету Чернігівської міської територіальної громади здійснюються відповідно до Програми розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, попередження дитячої бездоглядності та безпритульності, соціальної підтримки сімей з дітьми у місті Чернігові на 2024-2028 роки, що затверджена рішенням Чернігівської міської ради від 31 липня 2023 року № 33/VIII-17. А новий розмір допомоги дітям і Положення про порядок таких виплат затверджені виконкомом міськради 28 лютого.

Пресслужба Чернігівської міської ради

]]>
До чернігівських рятувальників завітали школярі http://monitor.cn.ua/ua/education/99685 Сьогодні учні однієї із приватних чернігівських шкіл завітали на екскурсію до рятувальників. Освіта article Wed, 10 Apr 2024 14:34:13 +0300 Малечу дуже цікавило, як виглядає справжній пожежний автомобіль і що знаходиться всередині нього, які пожежі надзвичайники ліквідують та що потрібно вміти аби стати рятувальником.
Крім того, співробітники ДСНС нагадали дітям основні правила безпеки життєдіяльності, зокрема правила мінної та пожежної безпеки.
Наостанок усі охочі мали змогу загасити умовну пожежу, приміряти справжній бойовий одяг вогнеборців та посидіти за кермом пожежного автомобіля.

 

 

 

ГУ ДСНС України у Чернігівській області
 

]]>
51 ноутбук від Німеччини – шести освітнім закладам Чернігівщини http://monitor.cn.ua/ua/education/99674 Девайси отримали сьогодні Борзнянська, Семенівська, Сновська, Корюківська, Новгород-Сіверська та Остерська ТГ. Освіта article Tue, 09 Apr 2024 12:43:07 +0300 Ініціатива втілена в життя Міністерством науки, культури та європейської інтеграції землі Мекленбург-Передня Померанія у співпраці з німецько-українською ГО «Nord Haus UA e.V.».

Засновниця останньої, Оксана Шоорлеммер, вперше приїхала до обласного центру, щоб власноруч передати ноутбуки представникам освітніх закладів.

    «Земля Мекленбург-Передня Померанія – побратим Чернігівської області. І тому для нас важливо допомогти освітянам вашого регіону. Ми захоплюємося не тільки вашими вчителями, які продовжують навчання за будь-яких умов, а й взагалі системою освіти України. Адже при ковіді навчання в Німеччині зупинилося, а в Україні – продовжувалося онлайн», – наголосила представниця «Nord Haus UA е.V.».

Юрій Музика, начальник Управління освіти і науки ОДА додав, що отримані девайси допоможуть організувати навчання як онлайн, так і в змішаному форматі. Адже ті школи, які знаходяться в безпосередній близькості до кордону і знаходяться під постійними обстрілами, потребують особливої уваги та підтримки.

За словами ж освітян, увага іноземних донорів допомагає вирішити багато проблем і дає сили боротися та працювати навіть під час війни.

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
 

]]>
Знання, що рятують життя: на прикордонні поліцейські навчають школярів у мобільному класі безпеки http://monitor.cn.ua/ua/education/99561 Днями учнів освітніх закладів Коропської громади завітав мобільний клас безпеки. Працівники ювенальної превенції Новгород-Сіверського районного відділу поліції спільно з рятувальниками провели для дітей інтерактивне заняття, пояснивши їм у ігровій формі правила безпечної поведінки. Освіта article Fri, 22 Mar 2024 09:41:38 +0200 Використовуючи наочність, правоохоронці розповідали дітлахам про правила дорожнього руху, правила пожежної безпеки, навчили надавати першу домедичну допомогу, а також розказали що робити і куди звертатись при виявленні небезпечних або підозрілих предметів.

Крім того, поліцейські нагадали малечі правила безпечної поведінки в школі, побуті та серед однолітків.

Особливо яскраві емоції в учнів викликала можливість перевтілитись в поліцейських та рятувальників, примірявши елементи однострою.

Наприкінці зустрічі правоохоронці закликали учнів не нехтувати елементарними заходами безпеки та наголосили, що при виявленні будь-яких загроз чи небезпеки слід звернутися на лінію 102 або 101.

Відділ комунікації поліції Чернігівської області

]]>
Офіцери безпеки в школах Чернігова: поліція охорони просить знайти в міському бюджеті майже 14 млн грн на їх роботу http://monitor.cn.ua/ua/education/99554 Чернігівська територіальна громада не має фінансової можливості витрачати кошти на оплату праці офіцерів безпеки у школах міста. Про це повідомив в.о. міського голови Чернігова Олександр Ломако під час загальноміської наради 19 березня. Освіта article Thu, 21 Mar 2024 10:36:46 +0200 Він прокоментував звернення управління поліції охорони в Чернігівській області до міської ради, з пропозицією вирішити питання із забезпеченням офіцерів безпеки.

    – Те, що я і передбачав від самого початку. Пишуть (в листі – ред.), просимо передбачити кошти на оплату праці цих поліцейських в закладах освіти. Не може бути так, коли міністр анонсує програму, ставлять поліцейських, які місяць стоять, а потім просять з місцевої громади гроші. Якби зразу вони сказали, треба вам чи не треба, ми б сказали, що є прикордонні райони і громади, які більше цього потребують, а ми якось без цього жили, є охоронці в штаті і проживемо, очевидно, – прокоментував лист Олександр Ломако.
Робота офіцерів безпеки у школах коштуватиме бюджету Чернігівської міської тергромади більше 13 млн грн на рік. Відповідно до звернення поліції, на утримання поліцейського для одного навчального закладу загальної середньої освіти потрібно 36 тис. 380 грн на місяць.  У місті 31 школа, відповідно: 36 800,00 грн*31 ЗНЗ*12 місяців = 13 млн 690 тис грн на рік.

Враховуючи, що з міського бюджету вилучено військове ПДФО і надходження значно зменшилися, то при формуванні бюджету на 2024 рік основними статтями фінансування визначено підтримку ЗСУ та утримання міста, йшлося під час наради. Що стосується сфери освіти, то там є чимало інших пріоритетних питань для термінового вирішення, для яких згадані майже 14 млн грн з міського бюджету є більш важливими, ніж спрямувати ці кошти на оплату праці офіцерів безпеки, зазначає в.о. міського голови.

Зазначимо, що проєкт «Офіцер безпеки» реалізує Національна поліція України спільно з Міністерством освіти і науки.

Пресслужба Чернігівської міської ради 

]]>
Рекламний медіаринок Чернігівщини на третій рік війни: довга дорога до фінансової незалежності http://monitor.cn.ua/ua/education/99541 Чернігівський рекламний ринок відновлюється після падіння в 2022 році завдяки місцевому невеликому бізнесу, який, попри війну, продовжує свою роботу, кажуть чернігівські редактори. Освіта article Wed, 20 Mar 2024 11:25:57 +0200 Про можливості для заробітку локальних медіа говорили в Чернігові 16 березня під час консультаційної зустрічі «Як збільшити прибутковість локальних медіа в умовах війни», організовану регіональним хабом Інституту масової інформації «Медіабаза. Чернігів».

Як збільшити прибутковість чернігівським медійникам підказували медіаекспертки, засновниці видання Speka.Media Катерина Венжик та Юлія Даниленко, натомість представники чернігівських редакцій розказали про свій досвід та реалії рекламного ринку в регіоні. 

Катерина Венжик каже, що є два дієвих способи, як залучити читача до фінансової підтримки медіа. Зокрема, через підписку та донат. Підписка – стабільне фінансування, але більш дієва для всеукраїнських медіа, ніж для регіональних. А ось донат -  працює для локальних медіа.
«За новини платити ніхто не буде, але можна читачам запропонувати точкову покупку ексклюзивних матеріалів, як то інтерв’ю чи аналітика»,- розповіда Катерина Венжик.

Одним із ключових інструментів пасивного доходу для медіа також є банерна реклама на сайтах. Маючи півмільйонний трафік відвідувань в місяць, можна заробляти близько 500$, каже експертка. 

Також редакціям важливо мати окремого менеджера по рекламі, який, у кінцевому результаті, заробить гроші на розширення штату журналістів.

Юлія Даниленко розповіла, що локальні медіа можуть заробляти і на Youtube-контенті. За її словами, для привернення уваги більш ширшої аудиторії, з великих відеоматеріалів обов’язково треба робити shorts. Крім того, для монетизації Youtube і популяризації контенту важливо налаштувати максимально широку аудиторію.

Як штучний інтелект може допомогти економити ресурси

Нові технології зі штучним інтелектом можуть допомогти редакціям економити ресурси і вивільнити працівників для виконання більш творчих завдань. Наприклад, ШІ може допомогти зробити англійську озвучку для відео і тим самим український локальний контент матиме змогу побачити англомовна аудиторія.

Експертки поділися сервісами штучного інтелекту, які стануть у нагоді редакціям для збільшення прибутковості свого видання. Це інструменти для транскрибування Otter.ai, Freesubtitles.ai, Riverside, Notta, Vowel; інструменти для генерації зображень Midjourney, DALL-E; інструменти для генерування текстів WriteSonic, Jasper, Copy.ai, Frase.io  і генерування голосу Lovo.ai, Murf.ai.
Реалії медіаринку Чернігівщини

Після повномасштабного вторгнення в 2022 році багато  медіа були врятовані завдяки екстреній грантовій підтримці міжнародних фондів. В 2023 році грантова підтримка продовжилась, але стала іншою - більше вже виділялося  цільових грантів на створення певного контенту, а не просто на інституційну підтримку, розповідає Ярослав Сухомлин, керівник Чернігівської медіа груп.
Він впевнений, що і надалі грантове фінансування буде зменшуватись і ставати більш цільовим, тому редакціям слід навчатися заробляти та диверсифікувати свої надходження.

“Рекламний ринок в чернігівському регіоні, в порівняння з 2022 роком, пожвавився. За нашими оцінками, це почалося з літа 2023 року. Думаю,  люди перестали боятися нічого не робити і триматися на залишках коштів. Тому дрібний і середній бізнес активізувався, щоб вижити. Відповідно, за маленьким бізнесом потягнувся і рекламний ринок. Зрозуміло, що зараз ринок далеко не повернувся до воєнного стану, або навіть доковідних часів, але наближається і це дуже добрий тренд”,  - каже  Ярослав Сухомлин.

За словами директорки комунального телеканалу “Новий Чернігів” Наталії Левочко, ринок  повернувся не більше, ніж на 20 відсотків від показників до лютого 2022 року. Також вона відмічає, що замовники воліють витрачати кошти на дешевшу рекламу, а створення, наприклад, телевізійної реклами - це більш дорогий продукт з виготовлення.

“Хоча ми більше працюємо в телевізійному форматі, але вже багато років розвиваємо діджитал-платформи і намагаємось їх монетизувати. У нас зростає кількість підписників, кількість заходів та переглядів, але з монетизацією ситуація не зрушилася.   До широкої війни сайт приносив більше прибутку, оскільки був запит на розміщення статей та банерів. Але наразі ми лише поновлюємо цей напрям - це лише перші ознаки повернення до ринку, який існував до лютого 2022 року. Ми думаємо над запуском проєктів, які в майбутньому ми зможемо монетизувати”, - говорить Наталія Левочко.

На спільну думку учасників зустрічі. навчання з монетизації - це перші тренінги,  які мають бути під час роботи з медіа. Бо лише ті редакції,  які здатні самі себе профінансувати і отримувати прибуток для свого розвитку, формують інформаційний порядок денний в країні і регіонах. Адже з фінансової свободи починається і незалежність медіа.  

 
Павло Пущенко, регіональний представник Інституту масової інформації в Чернігівській області

Написання цього блогу стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проект USAID «Медійна програма в Україні», який виконується міжнародною організацією Internews. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО ”Інститут масової інформації” та необов’язково відображає точку зору USAID, уряду США та Internews.
 

]]>
У Чернігові відкрили новий набір на безкоштовний курс з вивчення правил дорожнього руху — як долучитися? http://monitor.cn.ua/ua/education/99513 У Чернігові на базі освітньо-культурного простору Гончаренко центр відкрили новий набір на безкоштовні курси з вивчення правил дорожнього руху. Після завершення навчання всі учасники зможуть самостійно скласти державний іспит з теорії ПДР. Освіта article Wed, 13 Mar 2024 14:51:59 +0200
За словами директора простору Олександра Ясенчука, з листопада українцям дозволили складати теоретичний іспит з правил дорожнього руху без відвідування автошколи, а вже в січні у Чернігові сформували першу навчальну групу курсу з вивчення ПДР.

«Ми отримали чимало позитивних відгуків від студентів першої групи курсу, тож вирішили запустити новий набір. Навчальний формат нашого курсу нічим не відрізняється від викладання у звичайних автошколах, а до теоретичного іспиту чернігівців готують справжні майстри своєї справи», — зазначають у просторі.

Навчатиме правил дорожнього руху викладач із 30-річним досвідом Віталій Лахтіонов. Після завершення навчання учасники курсів зможуть самостійно зареєструватися на складання теоретичного іспиту в сервісному центрі МВС.

«Крім того, якщо людина вже має водійське посвідчення, але хоче актуалізувати знання з ПДР, вона також може зареєструватися на наші курси. Жодних обмежень для участі немає: лише бажання навчатися та здобувати нові знання», — підкреслюють організатори.

Заняття будуть відбуватися тричі на тиждень: у понеділок, середу та п’ятницю з 12:00 до 14:00 за адресою вул. Шевченка, 9  (Гончаренко центр Чернігів). Для участі достатньо зареєструватися за цим посиланням.

Додамо, Гончаренко центр – найбільша недержавна всеукраїнська мережа безкоштовних освітньо-культурних та волонтерських просторів, заснована у 2021 році. Головна ціль проєкту – надихати та надавати необхідні знання людям будь-якого віку для покращення їхнього майбутнього. Важлива складова проєкту – платформа Гончаренко Центр. Онлайн, що пропонує безкоштовні уроки іноземних мов для всіх охочих.

 

]]>
Національний мультипредметний тест: на що варто звернути увагу цьогорічним учасникам http://monitor.cn.ua/ua/education/99469 Незабаром, 14 березня, стартує реєстрація для участі в основній сесії національного мультипредметного тесту (НМТ). Вона триватиме до 11 квітня включно. Упродовж декількох днів, до 15 квітня, можна буде внести зміни в персональному кабінеті. Передбачена й додаткова сесія (реєстрація – 10-15 травня), участь у якій зможуть взяти ті особи, які з поважних причин не пройшли тестування під час основної. Освіта article Wed, 06 Mar 2024 10:33:10 +0200
Тож уже зараз можна підготувати сканкопії чи фотокопії документів, які потрібно буде завантажити в персональному кабінеті, зокрема паспортного документа та довідки з місця навчання або свідоцтва про повну загальну середню освіту для випускників минулих років. Другий рік поспіль потрібно надавати і реєстраційний номер облікової картки платника податків (у разі відсутності – документ з поясненням).

Учасникам, які цьогоріч не планують вступати до закладів вищої освіти, реєструватися не варто. Адже наразі невідомо, чи будуть результати-2024 дійсними наступного року. На цьому наголосила сьогодні під час брифінгу в ОВА директорка Київського регіонального центру оцінювання якості освіти Світлана Сакаєва.

Загалом, за словами спікерки, на Чернігівщині очікується близько 7,5 тисячі учасників. Тестування відбуватиметься у тимчасових екзаменаційних центрах – спеціально обладнаних комп’ютерних аудиторіях визначених закладів освіти на територіях 11 населених пунктів області. Цього року НМТ мають провести в укриттях.

    «Безпека дітей – на першому місці. По-друге, неперервність процесу: не буде тих моментів, що змусять перенести сесію, – учасники один раз приїдуть, підготуються, переживуть певний стрес (а ми пам’ятаємо, що це переживання). Тому зараз ведеться робота зі створення близько 20 тимчасових екзаменаційних центрів в закладах освіти. Днями цей перелік буде затверджено, після чого перейдемо до безпосереднього їх облаштування для забезпечення всіх необхідних умов», – розповів начальник Управління освіти і науки ОДА Юрій Музика.

Про дату, час і місце проведення НМТ зареєстровані учасники основних сесій дізнаються з 8 травня, отримавши запрошення у персональні кабінети. Така інформація для учасників додаткових сесій буде доступною з 8 липня.

Тестування відбудеться у період з 14 травня до 19 липня. Тоді ж триватиме і вступна кампанія (єдине фахове вступне випробування (ЄФВВ) та єдиний вступний іспит (ЄВІ)).

    «Ми не говоримо, в які дні ці тестування відбуваються, ми не оголошуємо місце проведення. Просимо і самих учасників не розголошувати інформацію, адже від цього залежить і їхня безпека, і організаторів процесу», – зауважила Світлана Сакаєва. Вона звернула увагу на ще одну особливість – формат проведення: змінено кількість предметів (три – обов’язкові) і тривалість тестування.

Так, виконання сертифікаційної роботи триватиме 240 хв (було 180) в один день – двома блоками по 120 хв з перервою 20 хв: І блок – українська мова та математика, ІІ блок – історія України та один предмет на вибір (іноземна мова (англійська, німецька, французька або іспанська), українська література, біологія, географія, фізика та хімія). В межах блоку учасник тестування може самостійно розподіляти час між предметами. Повертатися до завдань з попереднього блоку – не можна.

Серед заборон – користування будь-якими гаджетами та паперовими посібниками, калькуляторами. Під час допуску учасників до аудиторії застосовуватимуть металошукач. Планується використання і вебкамер (вбудованих або зовнішніх на комп’ютері).

    «Хотілося б, щоб учасники правильно зрозуміли наші кроки: результати НМТ,  ЄВІ/ ЄФВВ мають бути «чистими». Кожному – свій результат, а в того, хто знає, він повинен бути кращим», – зазначила Світлана Сакаєва.

Щоб результати дійсно не розчарували, учасники можуть готуватися на визначених платформах.

Детальніша інформація про національний мультипредметний тест – на сайті Українського центру оцінювання якості освіти.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
 

]]>
Діти пільгових категорій за успіхи в навчанні отримуватимуть допомогу від міста. Збільшено розмір виплат http://monitor.cn.ua/ua/education/99445 У Чернігові діти з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей, які мають статус члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, двічі на рік, за результатами семестру, отримуватимуть допомогу за успіхи в навчанні в закладах загальної середньої освіти міста. Освіта article Thu, 29 Feb 2024 10:52:07 +0200 Виконавчий комітет Чернігівської міської ради 28 лютого затвердив новий розмір допомоги дітям і Положення про порядок таких виплат.
Тож, за результатами І /ІІ семестру:

    учням, які навчаються на 10-12 балів, або мають високий рівень результатів навчання, виплачуватиметься 100% прожиткового мінімуму для дитини віком від 6 до 18 років (станом на 1 січня 2024 року – 3 196 грн), встановленого законом на 1 січня відповідного року;
    учням, які навчаються на 7-12 балів, або мають достатній рівень результатів навчання, виплачуватиметься 65 % прожиткового мінімуму для дитини віком від 6 до 18 років, встановленого законом на 1 січня відповідного року.

Відповідно до Положення допомога призначається за рішенням виконавчого комітету Чернігівської міської ради за результатами кожного семестру.

Адміністрація закладу загальної середньої освіти, в якому навчаються діти зазначених категорій, подає до управління освіти:

    Витяг із протоколу засідання педагогічної ради про визначення дітей, які мають право на отримання допомоги із зазначенням прізвища, ім’я та по батькові, дати народження, назви закладу освіти, класу, домашньої адреси, прізвища, імені та по батькові законного працівника (опікуна, піклувальника, батьків–вихователів, прийомних батьків), матері/батька дитини, що має статус члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України.
    Копію довідки про присвоєння ідентифікаційного номера дитині або її законного представника.
    Копію документа, що підтверджує відповідний статус дитини.
    Копію табелю успішності, або довідки про результати навчання учня/-иці за відповідний семестр, яку завірено печаткою та підписом керівника закладу загальної середньої освіти.

Термін подання документів:

    за І семестр – до 1 лютого (за результатами І семестру 2023/2024 навчального року - до 1 березня 2024 року);
    за ІІ семестр – до 1 липня.

Відповідні виплати з бюджету Чернігівської міської територіальної громади передбачені Програмою розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, попередження дитячої бездоглядності та безпритульності, соціальної підтримки сімей з дітьми у місті Чернігові на 2024-2028 роки, яка затверджена рішенням міської ради від 31 липня 2023 року № 33/VIII-17. Загальний прогнозований обсяг фінансування таких заходів на 5 років становить 1,98 млн грн.

Пресслужба Чернігівської міської ради

]]>
У чернігівській гімназії № 31 коштом міжнародних благодійників відремонтували укриття http://monitor.cn.ua/ua/education/99431 Укриття у 31-й гімназії Чернігова відремонтували в межах всеукраїнського благодійного проєкту Freedom Space, який реалізує благодійний фонд «Допоможемо разом», а фінансує міжнародний донор – Freedom Holding Inc. Освіта article Tue, 27 Feb 2024 16:22:07 +0200
Оглянули його сьогодні заступниця голови ОДА Жанна Шерстюк, заступник голови обласної ради Дмитро Блауш та народні депутати Андрій Богданець (засновник проєкту) і Сергій Гривко.

    «Ми не просто штукатуримо стіни, а запроваджуємо нову філософію безпеки. Наша мета – повернути дитинство, вкрадене окупантами. Навіть під час тривоги діти повинні почуватися комфортно і продовжувати навчання. Крім того, вони можуть проводити тут дозвілля у позакласний час. А після війни укриття продовжать слугувати для навчання або розваг», – зазначив засновник проєкту Андрій Богданець та передав учням портативний проєктор.На ремонт приміщення витратили близько 3 мільйонів гривень та ще 800 тисяч – на облаштування: нові меблі, дитячі килимки, зручні крісла.

    «Безпека під час освітнього процесу наразі вкрай важлива. Завдяки таким проєктам діти отримують можливість навчатись у комфортних умовах незалежно від обставин», – зауважила Жанна Шерстюк.

    «Ми дуже вдячні. Діти заходять в укриття із задоволенням. Вони відчувають себе в безпеці. Тому можуть повноцінно навчатися, а учні початкових класів – ще й обідати під час повітряних тривог», – розповіла директорка гімназії Вікторія Овчаренко.

Довідково. Freedom Holding Corp. ― міжнародна інвестиційна компанія. Основний напрямок діяльності – американський фондовий ринок. Всього в межах благодійного проєкту Freedom Space облаштовується більше 30 укриттів у школах та дитячих садочках по всій Україні: від Тернополя та Хмельницького до Харкова та Запоріжжя.
 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

 
 

]]>
Молодь Чернігівщини запрошують до участі у "Школі молодого політика" http://monitor.cn.ua/ua/education/99390 Україна потребує молодих політичних лідерів та лідерок – і ви можете ними стати. Освіта article Wed, 21 Feb 2024 11:07:18 +0200 Міжнародний республіканський інститут оголошує конкурсний відбір серед молоді 15-17 років для участі у "Школі молодого політика".

Хто може взяти участь?  
Молодь віком 15-17 років,яка проживає у місті Чернігів.  

Що на вас чекає?

Найкращі тренери та експерти з політичного лідерства, комунікацій та особистісного розвитку.
Розуміння ключових понять та явищ в українські політиці, виборчих кампаніях, ефективних комунікаціях та публічних виступах, лідерстві.  
Не тільки розуміння, а і практичні навички.
Робота у команді та розробка проєктів.

Де проходитиме навчання?
м. Чернігів.

Навчання триватиме з 9 березня до 30 квітня 2024 року.

Умови участі:
Навчання безкоштовне, включно із харчуванням та навчальними засобами. Ми обов’язково подбаємо про вашу безпеку на всіх етапах навчання. За результатами навчання ви отримаєте сертифікат.

Буде відібрано 22 учасників на конкурсній основі. Для участі у конкурсі треба заповнити анкету з 20 лютого до 5 березня 2024 року.

«Школа молодого політика» реалізується Міжнародним республіканським інститутом (IRI) за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

]]>
AB InBev Efes Україна підтримала навчальний проєкт "Молодіжна бізнес-школа", спрямований на розвиток підприємництва у Чернігівській області http://monitor.cn.ua/ua/education/99389 Сьогодні економічний розвиток українських громад значною мірою підтримують місцеві суб'єкти підприємництва. Навіть стикаючись із постійними викликами, український бізнес навчився долати труднощі та адаптувався до нової реальності. Освіта article Wed, 21 Feb 2024 10:50:42 +0200 Підтримка та розвиток молодіжного підприємництва є запорукою не лише можливості реалізації ідей молоді, але й додатковим стимулом для створення нових робочих місць.

«Молодіжна бізнес-школа» – це навчальний проєкт, ініційований Агенцією регіонального розвитку Чернігівської області з метою підтримки прагнення молоді до створення власної справи, сприяння самозайнятості та залучення молодих людей до підприємницької культури Чернігівщині. Партнерами ініціативи виступили AB InBev Efes Україна та ДО «Регіональний фонд з підтримки підприємництва».

«Для нас великою радістю є те, що до наших ініціатив долучається соціально відповідальний бізнес. Це свідчить про те, що підприємства можуть бути не лише економічно успішними, але й відданими соціальному розвитку та підтримці молодіжного підприємництва в нашому регіоні», - наголосила Марія Руденко, керівниця Агенції регіонального розвитку Чернігівської області.

На відкриття навчання в «Молодіжній бізнес-школі» завітав Євген Ворожко, директор Чернігівської броварні компанії AB InBev Efes Україна. Він привітав учасників навчання та заохотив молодь вірити у свої сили на шляху до здійснення мрій.

«Ми раді продовжити співпрацю з Агенцією регіонального розвитку Чернігівської області та пишаємося можливістю підтримати бізнес-навчання для молоді, адже віримо, що це матиме свій позитивний вплив на збільшення кількості малих підприємств у регіоні», – зазначив Євген Ворожко.

Навчання в «Молодіжній бізнес-школі» відбувалося з 5 по 9 лютого. У проєкті взяли участь 30 майбутніх підприємців віком від 18 до 25 років, які є студентами закладів вищої освіти, коледжів і професійно-технічних училищ.

Протягом тижня учасники навчання обмінялися досвідом із підприємцями з різних сфер бізнесу та отримали практичні знання, необхідні для успішного започаткування власної справи. Зокрема, завдяки навчанню учасники:
●    покращили фінансову грамотність;
●    отримали навички створення бізнес-моделей і бізнес-планів;
●    розглянули етапи на шляху відкриття власного бізнесу в Україні;
●    дізналися про інновації та використання штучного інтелекту в бізнесі.

Після завершення навчання кожен учасник отримав сертифікат, що засвідчує успішне засвоєння знань.


 

]]>
Чернігівські кінологи та їх хвостаті помічники завітали до колегіуму http://monitor.cn.ua/ua/education/99379 Вчора кінологи пошуково-рятувального відділення Головного управління ДСНС зі своїми чотирилапими напарницями німецькою вівчаркою Зарою і бельгійською вівчаркою Лапою завітали до Чернігівського колегіуму №11. Освіта article Tue, 20 Feb 2024 14:41:28 +0200 Кінологи-рятувальники розповіли дітям про те, як несуть службу, особливості дресирування службових собак, про різні характери чотирилапих підопічних та їхню поведінку. Також кінологи зазначили, що їх хоробрі напарники завжди заступають на чергування, беруть участь у всіх пошукових операціях і готові прийти на допомогу в будь-який час.

Оскільки собаки це найвідданіші створіння, вони не залишають в біді, їх неможливо підкупити, і вони довіряють своєму кінологу-напарнику та людям. Чотирилапі помічники ДСНС допомагають надзвичайникам розміновувати території, шукати людей під завалами та в лісі.
Також дітям продемонстрували вміння своїх хвостатих вихованців, а ті в свою чергу з бездоганною чіткістю їх виконували. По закінченню виступу вражені та щасливі діти довго не бажали відпускати рятувальників, грали зі службовими собаками, фотографувались, задавали різноманітні запитання та висловлювали слова щирої вдячності.
А рятувальники в свою чергу надали всім присутнім друковану продукцію, розроблену ДСНС спільно з Unicef Ukraine.


ГУ ДСНС України у Чернігівській області

 

]]>
Рівень захворюваності на грип та ГРВІ вищий за епідемічний поріг на 52,7% http://monitor.cn.ua/ua/education/99293 Про це повідомив під час загальноміської наради шостого лютого генеральний директор міської лікарні №2 Владислав Кухар. Він зазначив, що рівень захворюваності продовжує зростати. Освіта article Tue, 06 Feb 2024 20:40:08 +0200 Протягом минулого тижня із симптомами цих захворювань до медзакладів міста звернулися 8 269 осіб, що на 14,5% більше, ніж протягом попереднього періоду. В тому числі, і на 18% більше серед пацієнтів дітей. А загалом вони становлять 45% від загальної кількості хворих.

    — Рівень епідзахворюваності складає 52,7% вище епідпорогу. Таким чином Чернігів перебуває на середньому рівні епідемічної захворюваності на ГРВІ, — сказав Владислав Кухар. — Що стосується захворюваності на COVID-19, минулого тижня було зареєстровано 93 випадки, що на 3,1% менше за показник минулого тижня.

Повністю на дистанційне навчання переведена школа №29 та навчально-реабілітаційний центр №2, а також окремі класи ЗНЗ №25 та №33, повідомив начальник управління освіти Василь Білогура. Решта закладів освіти працюють в офлайн режимі і, в залежності від рівня захворюваності, ситуативно прийматимуть рішення про переведення або окремого класу у формат дистанційної роботи, або всієї школи.

    — Щодо дитсадків — ситуація стабільна. Відвідуваність на рівні 50-55%. Всі заклади працюють, приймають дітей, — повідомив Білогура.  

Пресслужба Чернігівської міської ради

]]>
Війна не може зупинити наших вчителів: кращим освітянам Чернігівщини – вітання та відзнаки конкурсу «Учитель року – 2024» http://monitor.cn.ua/ua/education/99271 Переможців, лауреатів та дипломантів першого туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2024» вітали в обласному центрі. Освіта article Sun, 04 Feb 2024 11:19:40 +0200     «Ні війна, ні бойові дії – ніщо не може стати на перешкоді тих, хто допомагає нашим дітям йти впевнено в майбутнє», – звернувся до присутніх начальник Управління освіти і науки ОВА Юрій Музика під час урочистостей.

Вже 29 років поспіль проходить Всеукраїнський конкурс «Учитель року».

У першому турі взяли участь 77 вчителів, до фіналу дійшли 19 освітян з 14 громад. Переможці обласного етапу конкурсу будуть представляти Чернігівщину на всеукраїнському рівні.

Цьогоріч конкурс проходив в у номінаціях: «Географія», «Образотворче мистецтво», «Українська мова та література» та «Фізика».

    «Незважаючи на повітряні тривоги під час конкурсу (а їх було 11), педагоги змогли підготуватися належним чином, гідно показати свої знання, вміння, розкрити свій потенціал. І цим ми завдячуємо нашим військовим, які дають змогу проводити подібні заходи», – наголосив Юрій Музика.

Зібрання вшанувало полеглих захисників хвилиною мовчання.

До привітань кращих педагогів Чернігівщини долучилися перша заступниця голови обласної ради Ніна Лемеш, голова обласної організації Профспілки працівників освіти і науки Тетяна Матвеєва та ректор обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д.Ушинського Анатолій Заліський.

Переможцями обласного етапу конкурсу стали:

    у номінації «Географія» — Ольга Довбиш, учителька Сновського ліцею № 1 Сновської міської ради;
    у номінації «Українська мови та літератури» — Юлія Перещ, учителька Остерського ліцею № 1 Остерської міської ради;
    у номінації «Образотворче мистецтво» — Юрій Михальченко, учитель Коропської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів ім. Т.Г. Шевченка Коропської селищної ради;
    у номінації «Фізика» — Наталія Гавриленко, учителька Носівського ліцею № 1 Носівської міської ради.

Дипломами лауреатів нагороджено:

    у номінації «Географія» — Наталію Гапон, учительку Прилуцького ліцею №10 Прилуцької міської ради та Анну Черевко, учительку спеціалізованої  загальноосвітньої  школи № 2 І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням іноземних мов (м. Чернігів);
    у номінації «Українська мови та літератури» — Наталію Береговець, учительку Куликівського ліцею Куликівської селищної ради та Ірину Почерніну, учительку Ічнянського ліцею № 4 Ічнянської міської ради;
    у номінації «Образотворче мистецтво» — Валентину Гладиш, учительку Чернігівського колегіуму № 11 Чернігівської міської ради та Ірину Лапко, учительку Володьководівицького ліцею Носівської міської ради;
    у номінації «Фізика» — Наталію Литвякову, учительку Куликівського ліцею Куликівської селищної ради та Тетяну Ткаченко, учительку Гончарівського ліцею імені героя АТО Дмитра Степанченка Гончарівської селищної ради.

Серед нагороджених дипломантів:

    у номінації «Географія» — Сергій Талалай, учитель гімназії імені Пантелеймона Куліша м. Борзни Борзнянської міської ради та Галина Перчета, учителька Озерянського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Бобровицької міської ради;
    у номінації «Українська мови та літератури» — Людмила Філоненко, учителька Комунального закладу «Городнянський ліцей № 1» Городнянської міської ради та Анастасія Костюченко, учителька Чернігівського ліцею № 32 Чернігівської міської ради;
    у номінації «Образотворче мистецтво» — Неля Литвиненко, учителька Старобиківської гімназії (з дошкільним підрозділом) Новобасанської сільської ради;
    у номінації «Фізика» — Леніна Руленко, учителька Липівського закладу загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Талалаївської селищної ради та Олена Сич, учителька Прилуцького ліцею № 5 імені Віктора Андрійовича Затолокіна Прилуцької міської ради.

Окрім вітань та дипломів, переможці, лауреати та дипломанти отримають грошову винагороду – 10 тисяч,  8 тисяч та 3 тисячі відповідно.

 


Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

 

]]>
Розвиток профтехів спільно з надійними партнерами http://monitor.cn.ua/ua/education/99258 У рамках ініціативи "Модернізація профтехосвіти Чернігівщини для відновлення України", Ікалі Карвінен, заступник виконавчого директора фінської міжнародної неурядової організації Finn Church Aid (FCA), здійснив свій перший візит до України. Освіта article Fri, 02 Feb 2024 14:51:59 +0200 Він, разом зі Самантою Серкович, експерткою з розвитку освітніх програм в надзвичайних ситуаціях FCA, оцінили можливості Чернігівського професійного ліцею залізничного транспорту.

"Цей проєкт відкриває широкі перспективи не лише для молоді в Чернігові, але й для майбутнього всієї України," - зазначив Ікалі Карвінен.

Юрій Музика, начальник Управління освіти і науки Чернігівської ОДА, розповів Ікалі Карвінену про стан освіти області, зокрема – про профтехи. Разом з директором Чернігівського професійного ліцею залізничного транспорту, Максимом Поджарим, ознайомив фінських гостей з роботою закладу. Так, представники організації оцінили оновлені майстерні та сучасний навчально-професійний центр, який був створений за підтримки FCA.

Делегація детально оглянула нове обладнання та освітні простори, призначені для воркшопів, що покликані підвищити кваліфікацію учнів. Ікалі Карвінен зазначив, що надзвичайно приємно бачити на власні очі приладдя, придбане за кошти організації, і розуміти, що студенти навчаються безпосередньо на ньому.

Співпраця FCA з місцевими освітніми установами є ключовим елементом у підтримці української освіти та відновленні країни. Ця ініціатива не тільки зміцнює міжнародне партнерство, але й надає молоді необхідні навички для активної участі у відбудові та розвитку. Вдячні за співпрацю з Чернігівщиною!

Управління освіти і науки обласної державної адміністрації

]]>
Майже 5 тисяч планшетів від Франції – учням Чернігівщини http://monitor.cn.ua/ua/education/99235 Якщо точніше — область отримала 4939 девайсів. Наразі їх передають до 43 громад регіону: у заклади як загальної середньої освіти, так і професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої. Освіта article Wed, 31 Jan 2024 14:14:37 +0200 Допомога надійшла від французького регіону Іль-де-Франс через Асоціацію цивільного захисту Франції (Fédération Nationale de Protection Civile (FNPC). Остання і безпосередньо вже неодноразово підтримувала Чернігівщину під час повномасштабного вторгнення.

    «Допомога від наших партнерів з Франції регулярно вражає масштабами: якщо мости — то 6 штук, якщо планшети — то майже 5 тисяч. Дякую французькому народові за незмінну підтримку та допомогу з відновленням області», — наголосив начальник ОВА В’ячеслав Чаус.Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

]]>
«Медіабаза. Чернігів» організувала медіатренінг для молоді прикордонного Сновська http://monitor.cn.ua/ua/education/99163 Регіональний хаб Інституту масової інформації «Медіабаза. Чернігів» організував для представників Сновської молодіжної ради тренінг із майстерності інтерв’ю та основ медіаграмотності. Освіта article Thu, 25 Jan 2024 11:58:45 +0200 Спікером був продюсер новин Суспільне Чернігів Андрій Тіток.
Він наголосив на тому, що інтерв’ю – унікальний жанр, де наявність одного-єдиного джерела інформації допустима і безальтернативна.
Саме тому, за словами Андрія Тітка, це найважчий жанр у журналістиці, адже:
·       Відсутнє право на помилку
·       Це розмова з однією людиною з усіма плюсами і мінусами
·       Виключне значення має що, коли і як ви говорите та питаєте
·       Виключне значення має знання психології, великий багаж знань і підготовка
«Без підготовки інтерв’ю приречене на провал»,- підсумував Тіток. Отже, він радить дуже ретельно готуватися, знаходити та читати усю доступну інформацію про героя.
Для успішного інтерв’ю Андрій Тіток радить:
· Обирати місце для запису інтерв’ю, яке найкраще розкриває героя та сам формат інтерв’ю
· Намагатися розговорити героя до початку запису
·       Ніколи не починати «валити» на початку розмови
·       Завжди користуватися уточнюючими питаннями та уникати закритих питань
·       Уникати складно формульованих питань зі складними словами та термінами. Тобто говорити із героєм його мовою
Найголовніше, на чому наголосив Андрій Тіток, важливо бути собою.
Діяльність проводиться хабом “Медіабаза. Чернігів” за підтримки Посольства США в рамках реалізації проєкту “Підтримка діяльності локальних медіа Чернігівської області”.
 

]]>
У чернігівській школі № 35 облаштували сучасний простір http://monitor.cn.ua/ua/education/99131 Сучасний простір для педагогів і учнів, відремонтований і оснащений меблями та технікою, відкрили 19 січня у чернігівській школі № 35. Освіта article Sun, 21 Jan 2024 12:40:01 +0200 Це проєкт гуманітарного реагування «KOLO Clubs 2.0», впроваджений громадською організацією «Розвиток громадянських компетентностей в Україні» (ГО «DOCCU») за фінансової підтримки міжнародної неурядової організації Finn Church Aid (FCA) у 2023 році.

Подяку від Чернігівської міської ради за вагомий внесок у розвиток освітянської галузі, підтримку місцевих ініціатив, продуктивну співпрацю у реалізації даного проєкту зі створення сучасного освітнього простору, як майданчика психологічної безпеки та подолання освітніх втрат, представникам цих організацій вручила заступниця міського голови Вікторія Пекур.

— Дуже приємно, коли в наших освітянських закладах з'являються подібні сучасні простори. Реалізація таких чудових проєктів допомагає у цих складних умовах об’єднатися дітям, вчителям та директорам. Освіта за останні роки дуже багато пережила і саме така підтримка дає поштовх до розвитку. Сподіваюсь, що у нас буде ще багато кроків такої плідної співпраці, — підкреслила Вікторія Пекур.  

Начальник управління освіти міської ради Василь Білогура наголосив, що це один із позитивних прикладів плідної співпраці з партнерами, які варто продовжувати впроваджувати.

— Цей проєкт містить дві важливі складові: робота з дітьми, безпосередньо подолання освітніх втрат, і проведення більш якісних занять з дітьми, а також робота з вчителями — створення просторів, які на сьогодні вже реалізовані, і де проводяться заняття щодо комп’ютерної грамотності, психосоціальної підтримки, реагування на надзвичайні ситуації тощо. Зокрема, у безпекових тренінгах взяли участь близько 600 вчителів. Це говорить про те, що у освітян є запит — бути сучасними та обізнаними, адже вони розуміють важливість цього питання, — зазначив Василь Білогура.


Пресслужба Чернігівської міської ради   
 

]]>
Реформа шкільного харчування на Чернігівщині: від теорії до практики http://monitor.cn.ua/ua/education/99105 Ознайомитися з практичними аспектами впровадження реформи шкільного харчування, яка стартувала у 2020 році за ініціативи першої леді Олени Зеленської, мали змогу учасники Чернігівського регіонального форуму. Освіта article Wed, 17 Jan 2024 15:46:40 +0200 А це – представники ОВА та обласної ради, територіальних підрозділів ЦОВВ, районних (міської) військових адміністрацій, керівники громад, місцевих органів управління освітою, ректори/директори закладів освіти, установ та організацій.

Захід відбувся у змішаному форматі на базі Національного університету «Чернігівська політехніка» за ініціативи ОВА та підтримки проєктного Офісу реформи системи харчування.

    «Сподіваюся, кожен із вас уже відчуває її (ред.: реформа шкільного харчування) як свій власний проєкт, свою особисту справу. Тільки так і має бути, бо вона про піклування, про здорове майбутнє наших дітей. Зараз, під час війни, нагодувати дітей корисно й якісно не менш важливо, ніж зігріти чи облаштувати укриття. Це все – частина їхньої безпеки та впевненості в тому, що дорослі їх захищають», – звернулася до зібрання у відеозверненні дружина Президента Олена Зеленська.

Перша леді зазначила, що на шляху змін вже зроблено немало: розроблено та затверджено Стратегію реформи до 2027 року, оновлено законодавчу базу, збудовано першу в Україні фабрику-кухню (окреме підприємство, з якого страви в охолодженому стані доставляють до закладів освіти, оздоровлення й відпочинку; там їх потрібно тільки розігріти), триває модернізація кухонь та їдалень у школах і садочках. Не менш важливо – підвищення кваліфікації кухарів, запуск в роботу кулінарних хабів, розробка навчальних програми та інше. Втім, зараз розпочинається найважливіший етап – впровадження реформи на місцях.

    «Саме від вас – від громад, місцевого керівництва та керівництва шкіл – залежатиме, чи стануть такі важливі зміни реальністю, чи зможемо ми разом забезпечити нашим дітям однаковий доступ до поживної та якісної їжі і в маленькому селі, і в великому місті. Тому так важливо, щоб найближчим часом були розроблені та затверджені регіональні ваші власні програми реформи шкільного харчування. В них саме ви визначаєте пріоритети роботи, – наголосила Олена Зеленська. – Ще раз нагадую: ми готуємо не просто шкільні обіди, а сьогоднішню стійкість і здорове майбутнє. І не тільки для теперішніх школярів, а для всієї України, всього суспільства».

На важливості втілення ініціативи наголосив і заступник міністра освіти і науки України Андрій Сташків, долучившись онлайн. Він зазначив, що реформа у пріоритеті діяльності профільного міністерства, адже це – частина створення безпечних умов для дітей у процесі навчання. Такі цілі Стратегії, як фінансова спроможність громад, розвиток кадрового потенціалу та культура здорового харчування – на рівні з оновленням харчоблоків, на що цьогоріч передбачена субвенція у розмірі 1,5 мільярда гривень (на умовах співфінансування). Механізм розподілу коштів ще не затверджений.

    «Чернігівщина після деокупації направила максимум зусиль для того, щоб наші діти продовжили навчання саме офлайн. Розпочали, звісно, з відбудови пошкоджених закладів. Реформа шкільного харчування – наступний етап, який ми плануємо реалізовувати. Зараз відповідна обласна програма проходить громадські обговорення, тому всі зацікавлені сторони можуть висловити своє бачення і запропонувати відповідні зміни. Реформа шкільного харчування – це, перш за все, про здоров’я наших дітей і наш внесок у їхнє майбутнє. Дякую всім, хто підтримує цю ініціативу і допомагає втілити її у життя», – сказав перший заступник голови Чернігівської ОДА Костянтин Мегем і нагадав громадам про якість підготовки проєктно-кошторисної документації, яка буде потрібна для модернізації харчоблоків. Фахівці Управління капітального будівництва ОДА завжди готові допомогти у цьому процесі.

З проєктом Обласної програми реалізації Стратегії реформування системи шкільного харчування на період до 2027 року можна ознайомитися за посиланням https://cg.gov.ua/index.php?id=39843&tp=1.

Варто зазначити, що не всі громади фінансово спроможні самостійно реформувати систему шкільного харчування. Тут, за словами координаторки впровадження Стратегії реформ шкільного харчування по напряму взаємодії між центральними, обласними органами влади і місцевим самоврядуванням Проєктного офісу реформи Лесі Марталішвілі, важливу роль має вступ України до міжнародної глобальної Коаліції шкільного харчування, учасницями якої вже є 90 країн. Це дозволяє Україні користуватися міжнародною фінансовою і технічною підтримкою у процесі реформи.

    «Фактично ми можемо долучатися до міжнародного експертного середовища в межах реформи системи харчування. Але міжнародне експертне середовище зараз дивиться в наш бік, тому що тільки Україна має позитивний досвід організації харчування дітей під час воєнного стану. Тільки наша країна може розповідати, як харчувати дітей, коли обмежена кількість постачальників, коли звучать тривоги, коли проблематика з продуктами», – каже експертка.
Під час Форуму спікери оговорили всі цілі Стратегії та особливості їх реалізації.

Принагідно Чернігівський центр професійно-технічної освіти продемонстрував кулінарні вироби, приготовані за новими правилами та рецептами.

Оновлені харчоблоки закладів дошкільної та загальної середньої освіти обласного центру можна було оглянути під  час віртуальної екскурсії.
Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
 

]]>
50 тисяч євро від міста-побратима на обладнання для предметних кабінетів у ліцеях http://monitor.cn.ua/ua/education/99092 Чернігів отримав ці кошти від німецького Меммінгена. Заздалегідь визначено, що допомогу спрямують на придбання обладнання для предметних кабінетів, повідомив під час загальноміської наради 16 січня в.о. міського голови Олександр Ломако і подякував партнерам за цю підтримку. Освіта article Tue, 16 Jan 2024 15:13:07 +0200 Начальник управління освіти Василь Білогура більш детально пояснив про облаштування предметних кабінетів.

         — 50 тис. євро піде на закупівлю обладнання для предметних кабінетів у ліцеях. Також у бюджеті (міському — ред.) на цей рік затверджено 12 млн грн якраз на поліпшення обладнання предметних кабінетів.

    Прохання, якщо буде можливість, розглянути питання хоч якогось косметичного ремонту в цих кабінетах. Тому що встановлення нового обладнання плюс ремонт, як показує практика, зовсім по-іншому мотивують дітей до навчання, робить їх перебування там більш комфортним, — пояснив Білогура.

Продовжується також співпраця з Латвією. Наприкінці минулого року дитячі садки міста отримали ігрові майданчики та меблі, а зараз за підтримки цієї країни стартують ремонтні роботи у дитячому садку №19, розповів начальник управління освіти і додав.

    —  У рамках співпраці з UNICEF у п'яти садочках розпочато роботи з поліпшення стану укриттів. Це впливає на деякі організаційні моменти у роботі дитсадків. Керівництво ДНЗ провело роботу з батьками, якщо у них буде бажання на час, поки будуть проводитися ці роботи, перейти в інший ДНЗ — ми готові надати необхідну допомогу.

Зараз у дитячих садках міста вільними залишаються близько однієї тисячі місць.

Преслужба Чернігівської міської ради

 

]]>
Безпека учасників освітнього процесу у Чернігівській області: облаштування укриттів та оформлення паспортів безпеки http://monitor.cn.ua/ua/education/99023 Створення більш безпечних умов в освітньому середовищі обговорили сьогодні на нараді за участі заступниці начальника ОВА Жанни Шерстюк, представників Національної поліції, ДСНС, а також громад області. Освіта article Tue, 09 Jan 2024 08:48:28 +0200     «Безпека освітнього процесу – дуже широке поняття. Це будівництво укриттів і їх ремонти, облаштування пожежних сигналізацій, охорона та інше. Виконання зазначених заходів – наше спільне завдання», – зазначила Жанна Шерстюк.

Питання будівництва та облаштування укриттів не втрачає актуальності. Як розповів Юрій Музика,начальник управління освіти і наука ОДА, нині 87 % закладів освіти області мають укриття (95 % закладів середньої освіти та 78 % – дошкільної). Деякі укриття використовуються, проте не облаштовані належним чином і наразі там тривають ремонтні роботи. Ще 115 освітніх закладів – взагалі їх не мають.

Для облаштування укриттів у 2023 році державним бюджетом було передбачено більше 57 мільйонів гривень. Проте майже 23 мільйони гривень державної субвенції не були освоєні і тому повернуті у державний бюджет.

    «На 2024 рік державним бюджетом передбачено більше коштів – на область очікується близько 80 мільйонів гривень. Важливо підготувати якісно розроблені проєктно-кошторисні документації для будівництва, а також ремонту і облаштування укриттів. Оскільки це є передумовою своєчасного використання коштів державного бюджету», – зауважив Юрій Музика.

Особливістю цьогорічного використання субвенції є те, що все будівництво укриттів буде здійснюватися лише у закладах освіти, які внесені в систему DREAM.

Читати також: Цифрова платформа DREAM та Портал відновлення Чернігівщини – дієві інструменти у відбудові регіону

Про оформлення та верифікацію паспортів безпеки розповів заступник начальника ГУНП України в Чернігівській області Ігор Волокітенко.

Законодавством встановлено форму паспорта безпеки, який має бути створений закладом освіти. Надалі він передається до підрозділів ДСНС та Національної поліції та проходить відповідну верифікацію.

    «Основна мета – на підставі наданих паспортів  створити такі ж в електронній формі. Це надасть можливість відповідним службам, у разі реагування на нестандартну подію швидко отримати необхідну інформацію», – зазначив  Ігор Волокітенко.

Освітні заклади отримали завдання сформувати паспорти безпеки до кінця минулого року. Проте близько 75 % – не виконали його. У більшості випадків через використання застарілих бланків та некоректне введення даних. Тож робота в цьому напрямі продовжиться.

Як розповів заступник начальника Головного управління із запобігання надзвичайним ситуаціям ГУ ДСНС України у Чернігівській області Олександр Бобро, відповідно до законодавства до 15 лютого необхідно здійснити обстеження закладів загальної середньої освіти з метою верифікації даних, внесених до паспортів безпеки закладів загальної середньої освіти, зокрема щодо дотримання правил пожежної безпеки, облаштування захисних споруд цивільного захисту, функціонування охоронної сигналізації, наявності відеоспостереження огорож.

    «Наразі найголовніше – безпека дітей. Паспорт безпеки стає одним із найважливіших  документів у закладах освіти. Тож необхідно забезпечити співпрацю з підрозділами Національної поліції та ДСНС для внесення в паспорти безпеки достовірної інформації у визначений Урядом термін», – підсумувала Жанна Шерстюк.

 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
 

]]>
Дитячий садочок у Новобілоуській громаді вже може працювати офлайн http://monitor.cn.ua/ua/education/99011 Змінити формат роботи дозволяє сучасне укриття, яким від сьогодні вже можна користуватися. Його наприкінці минулого тижня оглянув начальник Чернігівської ОВА В’ячеслав Чаус під час робочої поїздки в Новобілоуську ТГ. Освіта article Mon, 08 Jan 2024 13:55:28 +0200
Споруду подвійного призначення із захисними властивостями протирадіаційного укриття для дитсадка побудували за кошти місцевого бюджету – понад шість мільйонів гривень – із залученням місцевого підрядника. У закладі виховується 49 дітей, планують набирати ще одну групу. Це дозволяє потужність укриття, площа якого перевищує 130 квадратних метрів.

А от для приведення у відповідність укриття у місцевому ліцеї, окрім власних коштів (близько мільйона гривень), громада залучила донора – UNICEF. Це укриття також оглянув начальник ОВА.

    «Принагідно обговорив з очільником громади та керівниками закладів поточні потреби. Роботи ще чимало, особливо з покрівлею в обох випадках. Шукатимемо шляхи вирішення разом», – прокоментував В’ячеслав Чаус.

На жаль, згадані навчальні заклади зазнали значних пошкоджень внаслідок повномасштабного вторгнення. Та завдяки проактивності громади, зокрема у залученні грантів та підтримки благодійних фондів, малюки та школярі вже можуть повернутися до звичного освітнього процесу.

Якщо в ДНЗ місць для дошкільнят достатньо, то ситуація в ліцеї бажає бути кращою: тут кількість дітей, які навчаються у дві зміни, майже втричі перевищує наявну потужність. Втім, у громаді працюють над розвантаженням закладу. Наразі разом з ULEAD розробляється спільний проєкт реконструкції з прибудовою, що матиме власне укриття, до будівлі ліцею. Орієнтовна вартість проєкту, де буде врахована повна термомодернізація наявного закладу, перевищує два мільйони євро.
 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації

]]>
Вихованці Березнянського навчально-реабілітаційного центру відтепер мають власний транспорт. http://monitor.cn.ua/ua/education/99004 Незважаючи на воєнний стан в Україні, спричинений збройною агресією російської федерації та несприятливі погодні умови, небайдужі люди продовжують дарувати радість вихованцям КЗ «Березнянський НРЦ». Освіта article Sat, 06 Jan 2024 14:19:13 +0200 Заклад давно потребував автомобіля, яким можна було б здійснювати перевіз дітей на медичні комісії, медичні обстеження, консультації, оздоровлення та реабілітацію. І ось, морозного і сніжного дня початку 2024 року, мрія здійснилась! Громадська Організація «Фундація допомоги захисникам LesiaUA» подарували мікроавтобус «MERCEDES BENZ 413». Дитячій радості не було меж. Вони вже мріють про те, щоб якнайшвидше закінчилась війна, наша країна перемогла і можна було безперешкодно і безпечно їздити на екскурсії та продовжувати пізнавати історію рідного краю.

Працівники закладу з нетерпінням чекають повернення після зимових канікул своїх вихованців в Центр, щоб побачити в дитячих оченятах вогники надії і віри в те, що про них піклуються, а отже ніякий ворог для нас не страшний!

Народна мудрість говорить про те, що зроблене для дітей добро приносить повагу і шану тому, хто це робить, а добре ім’я – це найбільше багатство і хто добро творить, тому Бог відплатить.

Чудово розуміємо, які непрості часи сьогодні всі переживають, але так хочеться вірити в те, що все зміниться. І діти, яким будувати нашу державу, оцінять те добро, яке для них зробили і будуть його примножувати.

Управління освіти і науки Чернігівської ОДА

]]>
Центр денного догляду створюється на базі Сосницького НРЦ http://monitor.cn.ua/ua/education/99002 Соціальна адаптація дітей – ось мета Центру денного догляду. У ньому надаватимуться послуги ерготерапії, сенсорної інтеграції й ізотерапії для дітей з порушеннями розвитку та, насамперед, зі складними порушеннями розвитку, які постійно потребують особливої уваги та догляду, віком від 3 до 18 років Освіта article Sat, 06 Jan 2024 13:04:54 +0200

Також, що не менш важливо, Центр зможе підтримати жінок, які хочуть розвиватися, займатися власною економічною діяльністю, здобути освіту, працевлаштуватися, але не можуть реалізувати свої наміри через навантаження обов’язками по догляду за дітьми, які цього потребують

Юрій Музика, начальник Управління освіти і науки Чернігівської ОДА, говорить, що в такому центрі діти будуть під наглядом та навчатимуться з педагогами та психологами. А для жінок це можливість розвиватись та втілювати свої ідеї в реальність.

Командою фахівців Сосницького навчально-реабілітаційного центру була сформована проєктна пропозиція на створення «Центру денного догляду» в Чернігівській області в рамках Програми «Забезпечення розширення економічних прав і можливостей жінок для відновлення та розвитку»(SEED),   що впроваджує ACTED за підтримки Global Affais Canada.

Ця пропозиція отримала схвальні відгуки від організаторів. Представники Програми відвідали заклад освіти та на засіданні комісії по визначенню найкращих проєктних пропозицій було визначено Сосницький НРЦ, як місце облаштування Центру!

Відкриття Центру денного догляду планується вже навесні! За проєктом термін роботи Центру – 1 рік, але позитивний досвід роботи та відгуки допоможуть його продовжити.Управління освіти і науки Чернігівської ОДА

 

]]>
Освітні заклади Чернігівщини отримали генератори від латвійського народу http://monitor.cn.ua/ua/education/98925 Латвійська Республіка надає масштабну підтримку Чернігівщині від початку повномасштабного вторгнення росії. Освіта article Thu, 28 Dec 2023 12:06:00 +0200 Вчора 32 дизельні генератори різної потужності від уряду Латвії отримали представники громад області.

Генератори допоможуть забезпечити безперебійне електропостачання у закладах освіти.

    «Така підтримка від латвійського народу особливо важлива в зимовий період, коли існує можливість відключення світла», – зазначив волонтер Дмитро Стригун.

Читати також: Латвійська Республіка запланувала для Чернігівщини 15 млн євро на наступні три роки

Латвійська делегація доставила на Чернігівщину 10 пасажирських автобусів

    «Сьогодні отримали генератор потужністю 18 кВт для дитячого садочку, в якому знаходиться 200 діток. Це дуже важливо для нас. Завдяки цій допомозі ми зможемо забезпечити роботу котельні та кухні. Тож приміщення закладу буде обігріватися, а  діти будуть повноцінно харчуватись навіть у разі відсутності електропостачання», – розповіла директорка Варвинського ЗДО «Джерельце» Дарина Галушка.

Згодом, за словами Юрія Музики, начальника Управління освіти і науки Чернігівської ОДА, очікується надходження і комп'ютерної техніки для закладів освіти від латвійських партнерів.
 

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
 

]]>
Участь учнівства Чернігівського обласного наукового ліцею у конкурсі «Олімпіс 2023 – Осіння сесія» http://monitor.cn.ua/ua/education/98838 Одним з провідних напрямків діяльності Чернігівського обласного наукового ліцею є залучення учнівства до участі у Всеукраїнських предметним олімпіадах та Всеукраїнському конкурсі-захисті учнів-членів МАН. А також у різних конкурсах, конференціях та турнірах. Освіта article Fri, 15 Dec 2023 13:57:30 +0200 Так, протягом листопада 2023 року учні й учениці ліцею узяли участь у Міжнародному дистанційному конкурсі «Олімпіс 2023 - Осіння сесія».
Учнівство ліцею долучилися до випробувань з п'ятьох тематичних напрямків та вибороли 12 дипломів.


Іван Лопата, учень 10 класу техніко-технологічного профілю здобув одразу 4 дипломи: диплом І ступеня з математики, диплом І ступеня з інформатики, диплом І ступеня з англійської мови, диплом ІІІ ступеня з біології та природознавства.
Перше місце з англійської мови з Іваном Лопатою розділила Катерина Богдан, учениця 10 класу природничо-математичного профілю. Вікторія Дем'яненко (10 клас суспільно-гуманітарного профілю) отримала також диплом диплом ІІ ступеня з англійської мови.
Дипломи ІІІ ступеня в конкурсі з української мови і літератури отримали Вікторія Дем'яненко та Олександра Прокопчук (10 клас економіко-правового профілю). Диплом ІІІ ступеня з математики отримав Артем Ананенко, учень 10 класу природничо-математичного профілю.
Результати конкурсу з біології та природознавства для учнівства ЧОНЛ виглядають так: дипломи ІІ ступеня мають Максим Тимошенко та Вікторія Бабич (10 клас природничо-математичного профілю), дипломи ІІІ ступеня отримали Олександра Прокопчук та Іван Лопата.
Загалом в цьому конкурсі взяли участь рекордна кількість учнів та учениць - майже 18 тисяч! Це спосіб перевірити свої знання та вміння застосувати їх на практиці. А ще - стати частинкою великої спільноти активних знавців та знавиць України.

Вітаємо переможців та учасників!

 

Управління освіти і науки Чернігівської ОДА

]]>
На Чернігівщині продовжує функціонувати мобільний клас із мінної безпеки http://monitor.cn.ua/ua/education/98818 Рятувальники на пересувному класі із мінної безпеки продовжують проводити роз’яснювальну роботу в районах області, які перебували в окупації і наразі постійно потерпають від ворожих дій. Освіта article Wed, 13 Dec 2023 10:27:08 +0200 Основна мета цих заходів полягає в тому, щоб пояснити населенню небезпеки з якими вони можуть стикнутися при виявленні вибухонебезпечних предметів.


Використовуючи 3D-макети боєприпасів, що розроблені ДСНС України у співпраці з UNICEF Ukraine, фахівці пояснюють алгоритм дій та за яким номером телефонувати у разі виявлення вибухонебезпечних предметів.


Окремо слухачам наголошують, що натрапити на небезпечну знахідку можна скрізь, адже вибухівка може бути замаскована в іграшки, яскраві пакунки, побутові речі тощо, тож необхідно бути максимально уважним і обережним.


Аби доведена інформація краще запам’яталася, рятувальники надали різну поліграфічну продукцію від Дитячого фонду ООН UNICEF Ukraine, а також гуманітарної організації "ACTED".

ГУ ДСНС України у Чернігівській області

 

]]>
Малокомплектні школи у громадах: загрози і маніпуляції, шанси і можливості http://monitor.cn.ua/ua/education/98778 Чи завжди якість освіти у селі неналежного рівня? Чи можливо зробити малокомплектний навчальний заклад успішним і потрібним громаді? Освіта article Thu, 07 Dec 2023 19:51:35 +0200 Зміни завжди даються важко. А якщо вони стосуються шкільної освіти, то тут народжуються міфи і маніпуляції. Мала кількість учнів для школи — це загроза закриття, а для учнів — низький рівень освіти. Погана демографія, низький рівень знань і безпорадність педколективу — ніщо в порівнянні із гаслом «закриють школу – помре все село».

Чи це правда і чи можливо щось тут змінити — дослідили разом з експертом U-LEAD Сергієм Дятленком учасники інформаційної сесії, пише U-LEAD.

«Ми не будемо говорити про те, як захистити малі школи. Ми будемо говорити, як малу школу зробити потрібною громаді. Розглянемо малокомплектну школу з точки зору освітньої, фінансової та соціальної, її критерії спроможності, за яких умов вона матиме шанс на успіх», — попередив учасників Сергій Дятленко.

Малокомплектна школа – це не професійне поняття, а «народне». До цієї категорії можна віднести освітні заклади, де в початковій школі навчається від 5 до 48 учнів, а у гімназії – від 40 до 108 учнів. І одразу застереження: відповідно до законодавства ліцей не може існувати в формі малокомплектної школи.

12% «стійких учнів»

Зазвичай результати ЗНО свідчать про те, що знаннями учні сільських шкіл дійсно поступаються тим, хто вчився у міських.

А дослідження PISA (2018р.) залежності успішності від соціально-економічного статусу учнів доводить, що учні із високим соціально-економічним статусом мають у 2-3 рази вищі шанси досягти високих показників у навчанні, ніж їхні однолітки з низьким соціально-економічним статусом. Максимальна різниця в успішності спостерігається між учнями, заклади освіти яких розташовані у великих містах, та тими, заклади освіти яких розташовані в селах: вона становить більше двох років навчання.

Дослідження також виокремлює категорію «стійкі учні». Їх рівень знань залишається досить високим попри низький соціально-економічний рівень. В Україні на національному рівні за підсумками тестування за трьома основними предметними галузями PISA, таких учнів у середньому – 12%. Тобто якщо є 100 учнів малокомплектної школи, то з них 12%, тобто по одному-двоє учнів в кожному класі, мають шанс досягнути високих результатів.

Якість освітніх послуг – це не тільки про рівень знань

Школа має навчити дитину застосовувати знання в реальному житті, оволодіти ключовими компетенціями. Це критерій, який вважається якістю освіти. Вміння співпрацювати, критично мислити, знати свої сильні сторони і розвивати їх, робота в команді – навички, які допомагають отримати роботу і бути успішним. Адже 15% успіху в кар’єрі залежить від професійних навичок, а 85% — це «м’які» навички.

На думку Сергія Дятленка, оцінка від вчителя не може вважатися вимірним результатом знань учня. Адже вчитель, оцінюючи учня, оцінює себе і свою роботу, тому він не може бути достатньо об’єктивним, щоб оцінити якісно.

Завдання школи і кожного вчителя – відшукати те, що в дитини є сильною стороною і посилити його до максимально можливого. Бо вона саме там досягне успіху.

Від чого/кого залежить якість освітнього процесу?

Директор, вчителі (педагогічний колектив), батьки та освітнє середовище – це ті, хто безпосередньо впливають на освітній процес. Сергій Дятленко назвав їх саме в такому порядку, хоча учасники інформаційної сесії, голосуючи, на перше місце «вивели» освітнє середовище.

«Директор формує педагогічний колектив та впливає на професійне зростання колективу. Робота вчителів в значній мірі залежить від взаємодії з директором. Освітнє середовище також залежить від нього», - пояснив експерт.

Впливаючи на якість освітнього процесу, кожен з названих може стати як каталізатором позитивних змін у малій школі, так і баластом.

Для вчителів важливо мати педагогічну автономію, входити до професійних спільнот, розвивати свої сильні сторони і нівелювати слабкі, сформувати для себе певні маркери «щодо своєї класності». Також важливі мотивація, конкуренція, гідна оплата праці.

Батьки є важливим учасником освітнього процесу, вони потребують комунікації та можливості впливати на його якість.

Якісне освітнє середовище характеризується як безпечне, комфортне, сучасне, до його планування та створення долучаються учні. Приміщення доступні для маломобільних груп населення. Школа має сучасне обладнання для здійснення навчального процесу, доступ до швидкісного інтернету.

Фінансова складова та економія ресурсів

Річний фонд оплати праці педагогічних працівників малокомплектної гімназії складає орієнтовно 2-2,5 млн гривень на рік. Малі школи завжди вимагають додаткового фінансування з місцевого бюджету.

Експерт порекомендував окрім інших джерел фінансування (залучені грантові кошти або благодійні) застосовувати ще й економію ресурсів: створення класів-комплектів, проведення об’єднаних уроків, «дружні» заміни та преміювання замість надбавок.

«Малокомплектна школа має показати, що вона також докладає зусилля для ефективного управління», - наголосив Дятленко.

Соціальна значущість малої школи у громаді

Якщо громада зможе перетворити малу школу на центр освіти, створити на її базі «точку» росту, то це може стати перспективою для розвитку. Тут можуть функціонувати дитячий садочок, позашкільні гуртки та клуби, проводитися навчальні курси для дорослих. А також осередком культурно-спортивного дозвілля: бібліотека, театр, спортивні класи.

В ході інформаційної сесії учасники ознайомилися з кращими практиками управління малокомплектною школою у Решетилівській громаді. До цього вони отримали рекомендації щодо оцінювання спроможності закладів освіти за п’ятьма критеріями: освітня діяльність закладу, професійна спроможність педагогічного колективу, взаємодія з батьками владою та жителями громади/села, фінансово господарська діяльність закладу, формування освітнього середовища.

]]>
Ще один дитячий простір з’явився в обласному центрі http://monitor.cn.ua/ua/education/98774 Запрацював він учора, в День Святого Миколая, на базі Чернігівського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді. Освіта article Thu, 07 Dec 2023 14:58:46 +0200 Ігрові зони, кімнати для роботи з батьками та дітьми, кінозона — усе це стало можливим завдяки міжнародній благодійної організації «Благодійний фонд «СОС Дитячі Містечка Україна».

Це вже другий дитячий простір, створений в Чернігові (перший запрацював в липні). Тут дітей чекають різноманітні розвивальні та арттерапевтичні заняття, а батьки можуть отримати емоційну підтримку, допомогу фахових спеціалістів щодо розвитку та виховання дітей.
І головне, всі активності – безкоштовні.
Загалом, мета такої ініціативи – допомогти внутрішньо-переміщеним особам швидко та ефективно адаптуватися на новому місці. Втім, як запевняють організатори, двері нових просторів відчинені для всіх дітей та їх батьків, шість днів на тиждень (крім неділі), з 9.00 до 18.00 год.
Довідково. «СОС Дитячі Містечка» – благодійна недержавна організація, що розпочала діяльність у 2003 році та працює задля попередження сирітства в Україні, розвитку сімейних форм виховання для дітей, без батьківського піклування, та підтримки молоді, яка вступає у доросле життя. Організація є членом міжнародної федерації SOS Children’s Villages International (SOS Kinderdorf), працює відповідно до конвенції ООН про права дитини та поширює її принципи.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
 

]]>
«Пліч-о-пліч Всеукраїнські шкільні ліги»: серед школярів області відбудуться змагання з чотирьох видів спорту http://monitor.cn.ua/ua/education/98769 Перше засідання організаційного комітету щодо реалізації на Чернігівщині у 2023-2024 навчальному році проєкту «Пліч-о-пліч Всеукраїнські шкільні ліги» відбулось сьогодні під головуванням заступниці начальника ОВА Жанни Шерстюк. Освіта article Wed, 06 Dec 2023 12:51:19 +0200 Серед учасників: представники профільних департаментів ОДА, районних державних адміністрацій та спортивних федерацій.

    «Через об’єктивні чинники – ковід та повномасштабне вторгнення росії – дитинство наших дітей, на жаль, не таке яскраве як хотілося б.  Але воно одне і його не можна відкладати. Тому ініціатива Президента по організації шкільних ліг дуже актуальна. Це те дозвілля і розрада, яка дозволить дітям знову згадати про мирне дитинство та ті можливості, які воно відкриває», – наголосила Жанна Шерстюк.

Як розповів начальник Управління освіти і науки ОВА Юрій Музика, у межах проєкту «Пліч-о-пліч Всеукраїнські шкільні ліги» відбудуться змагання з чотирьох видів спорту: баскетболу, волейболу, футзалу, спортивного орієнтування. Участь у них візьмуть учні закладів середньої загальної освіти області.

Змагання проводитимуть у п’ять етапів. Переможці кожного з них отримають можливість участі у наступному:

    Шкільний етап – формування збірних команд шкіл;
    Територіальний етап – визначення переможці змагань на рівні ТГ;
    Районний етап – змагання у районах області;
    Обласні змагання – визначення призерів та переможця змагань, який представить Чернігівщину на всеукраїнському етапі.
    Всеукраїнські змагання.

Перший етап спортивних змагань розпочнеться вже з 15 грудня.


Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
 

]]>
13 новеньких шкільних автобусів поїхало до громад http://monitor.cn.ua/ua/education/98763 Транспорт для закладів освіти придбали коштом державної субвенції на умовах співфінансування з місцевими бюджетами. Якщо детальніше, то це понад 28 мільйонів гривень – від держави і майже 11 мільйонів – від громад. Освіта article Wed, 06 Dec 2023 09:26:40 +0200 Ключі від автобусів сьогодні отримали представники Батуринської, Борзнянської, Новобасанської, Новобілоуської, Сухополов’янської, Талалаївської, Тупичівської, Козелецької, Корюківської, Киселівської, Куликівської, Любецької та Ріпкинської громад.

А передали їх та привітали з оновленням автопарку Жанна Шерстюк, заступниця начальника ОВА та Юрій Музика, начальник Управління освіти і науки ОДА.

    «У цьому році спільними зусиллями вдалося поновити обласний шкільний автопарк загалом 46 транспортними засобами, що значно покращило ситуацію з підвезенням учнів, а відтак доступністю навчання. Проте ще є куди рухатися. Продовжуємо співпрацю з донорами. Адже автобуси – це не тільки доступ до освіти. В умовах сьогодення – це і порятунок людей, і евакуація, і технічні засоби для Збройних Сил. Дякую вам, що знайшли ресурси. Сподіваюся на подальшу співпрацю», – наголосила Жанна Шерстюк.

До слова, понад 11 тисяч учнів шкіл області проживають поза межами пішохідної доступності та потребують організованого підвезення із 743 населених пунктів. Для їх підвозу розроблено 343 маршрутів, протяжність доріг яких – понад 20 тисяч кілометрів.

Якщо до початку повномасштабного військового вторгнення рф шкільний автопарк області налічував 296 автобусів, то внаслідок військової агресії їх кількість зменшилась на 36 одиниць. А станом на сьогодні для підвозу учнів в ТГ є 345 шкільних автобусів.

Департамент інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської обласної військової адміністрації
 

]]>
На Чернігівщині + 15 «Класів безпеки» http://monitor.cn.ua/ua/education/98737 У рамках Всеукраїнського проєкту в Чернігівському районівпродовж тижня відкрито 15“Класів безпеки”. Освіта article Fri, 01 Dec 2023 14:27:34 +0200 Під час перших уроків співробітники Чернігівського районного управління ГУ ДСНС України у Чернігівській області навчилиучасників освітнього процесу правилам безпеки життєдіяльності.
Особливу увагу приділили мінній безпеці, навчили учнів різновидам вибухівки. Нагадали, яку небезпеку в собі несе нехтування правилами поводження у разі виявлення вибухонебезпечних предметів, а також куди необхідно повідомляти про небезпечні знахідки.


Крім цього, присутнім довели основні правила пожежної безпеки, зокрема нагадали про заборону гри з сірниками, запальничками тощо. А також наголосили, аби діти не нехтували правилами безпеки під час сигналу «Повітряна тривога».
Насамкінець рятувальники надали учням тематичну сувенірну продукцію від Дитячого фонду ООН UNICEF Ukraine.ГУ ДСНС України у Чернігівській області

 

]]>
Відновлення школи №13, житло для ВПО та поповнення парку комунальної техніки: результат роботи Чернігівради з партнерами http://monitor.cn.ua/ua/education/98724 Попередній робочий тиждень був результативним для Чернігівської міської ради у питаннях співпраці з міжнародними партнерами. Освіта article Thu, 30 Nov 2023 15:12:40 +0200  Відкриття модульного містечка, підписання відразу кількох Меморандумів, візит президента Латвії та делегації Світового конгресу українців. Залучення зовнішньої допомоги — один із ефективних інструментів для відбудови міста. Нижче розповідаємо чого вдалося досягнути.

 

60 млн грн в освіту Чернігова вкладе «DECIDE»

Це швейцарсько-український проєкт, який допомагає нашому місту відразу за кількома напрямками в освіті. Наймасштабніший  — відновлення школи №13. «DECIDE» вкладе в роботи 40 млн грн, 20 з яких вже перераховані для їх старту. Відбудова цього ЗНЗ закриє питання доступу до освіти дітям з мікрорайону Подусівка, в якому армія рф зруйнувала відразу дві школи — №18 та 21.  
Ще близько 16 млн грн «DECIDE» виділяє для облаштування укриттів та створення на їх базі освітніх хабів у школах № 13, 19, 22, 32, 34.
І понад мільйон гривень спрямує на реалізацію двох ідей, з якими перемогли учні шкіл №32 та 35 в одній із ініціатив цього швейцарсько-українського проєкту: облаштування шкільного подвір’я (№32, роботи вже тривають) та шкільного кафе з лаунж-зоною (№35).
 
Ще 80 млн грн від «ACTED» на ремонт 10 шкіл
Стільки коштів французька неурядова організацію «ACTED» вкладе у відновлення закладів освіти Чернігова. Меморандум про співпрацю з представниками якої минулого тижня підписав  в.о. міського голови Олександр Ломако. Ця організація спільно з управлінням освіти відібрала у свій проєкт 10 ЗНЗ Чернігова (№2, 6, 14, 15, 20, 27, 28, 29, 33, 34) і протягом 2024 року виконає там ремонти. Акцент на термомодернізації будівель, інклюзивності приміщень, ремонті укриттів.
 
Модульне містечко на вул. Дрозда
Його будівництво завершено, люди почали заселятися в 112 повністю умебльованих квартир. Реалізувати цей проєкт вдалося завдяки співпраці Чернігівської міської ради та Національного комітету товариства Червоного Хреста.
Минулого тижня в.о. міського голови Олександр Ломако та представники українського, британського, австрійського Червоного Хреста відвідали модульне містечко та поспілкувалися з людьми, які там тимчасово мешкатимуть.
Червоний Хрест вклав кошти у будівництво та умеблювання квартир — до 157 млн грн, а Чернігівська міська рада займалася питаннями підготовки території під роботи, підведенням комунікацій та благоустроєм, спрямувавши з бюджету близько 75 млн грн.

    — Від імені громади Чернігова хочу подякувати Червоному Хресту і його підрозділам, які долучилися до будівництва містечка, в якому проживають, на жаль, не від гарних умов, люди, які втратили власне житло внаслідок варварської агресії рф. Те, що нас світ підтримує і фінансує такі проєкти, показує нашим мешканцям і всім українцям, що ми не самотні в цій боротьбі за демократію, свободу, незалежність, — говорить Олександр Ломако.

 Візит Президента Латвії Едгарса Рінкевичса

З ним Олександр Ломако зустрічався на вулиці В. Дрозда. Латвія виготовила і передала Чернігову модульні будинки, які встановлюють на території сформованого модульного містечка.
Разом з президентом Латвії Олександр Ломако дивився на процес їх монтажу, а також мав нагоду особисто подякувати за підтримку нашого міста. Кілька місяців тому в.о. очільника Чернігова зустрічався з їх міністром економіки, і вони досягли домовленостей про надання нам допомоги на загальну суму 2 млн євро. Перша частина якої — 12 модульних будинків, друга — меблі для дитсадків, які нам вже надійшли.
Крім того, зараз на шляху з Риги 10 вживаних автобусів, яке це латвійське місто передало Чернігову.

 
Допомога від Аахена
Німецьке місто-побратим передало КП «АТП-2528»  сміттєвоз, а пологовому будинку — обладнання, вартістю 15 тис. євро.
 
    — Мобілізувати зв'язки та можливості українців по всьому світу на підтримку Чернігова. Делегати Світового конгресу українців — потужний голос України в світі. З їх допомогою і наше місто може розраховувати в майбутньому на підтримку, — сказав про важливість цієї зустрічі Олександр Ломако.
В.о. очільника Чернігова зустрічався з делегацією Світового конгресу українців у неділю, 26 листопада. Серед її членів Президент СКУ Павло Ґрода, голова Місії Світового Конгресу в Україні Андрій Шевченко, Перший Віцепрезидент СКУ та Співголова Союзу Українських Організацій Австралії Стефан Романів.
СКУ має зв’язки по всьому світу і зацікавлена у залученні допомоги для Чернігова, йшлося під час зустрічі.

Також члени делегації відвідали школу №19, де завдяки  СКУ та БО «Energy Act For Ukraine Foundation» реалізовується проєкт зі встановлення гібридної сонячної станції.
 
Партнерство з Вайт-Плейнс
Олександр Ломако поспілкувався онлайн зі своїм американським колегою мером Томасом Роучем, обговоривши напрямки майбутньої співпраці. З цим американським містом Чернігів готується до укладання офіційного партнерства. Рішення затверджені Радами Чернігова та Вайт-Плейнс.

Міжнародну співпрацю посилюватимуть
Про це заявив під час загальноміської наради в муніципалітеті 28 листопада в.о. міського голови Олександр Ломако, аналізуючи цей напрямок роботи і на скільки він є ефективним для відбудови міста.
Налагоджувати співпрацю з партнерами у Чернігівській міській раді почали фактично як тільки припинилися бойові дії, розуміючи масштаби руйнувань і обмежені можливості міського бюджету. Сьогодні ж залучення зовнішньої допомоги ще є більш важливим, враховуючи вилучення військового ПДФО з бюджету громади. Для Чернігова це означає мінус 800 млн грн на рік, що дорівнює майже всьому бюджету розвитку. Тому під час наради Олександр Ломако доручив начальникам управлінь активніше налагоджувати комунікацію з партнерами.
— Це обсяг роботи тільки за минулий тиждень, не говорячи про десятки робочих питань, які забезпечують функціонування 300-тисячного міста. І тут хотів би наголосити наступне. Немає часу і бажання реагувати на провокації, якими займається міська військова адміністрація та особисто її керівник. Якщо йому хочеться не підписувати рішення сесії, а дуже хочеться підписати слово в слово власне, нехай. Чим би дитина не бавилась. Для мене результат важливіший за чиїсь хворі амбіції, —  зазначає Ломако.
 


Пресслужба Чернігівської міської ради

]]>
Французька організація «ACTED» профінансує відновлення шкіл Чернігова http://monitor.cn.ua/ua/education/98649 Відповідних домовленостей досягнуто 21 листопада під час зустрічі в.о. міського голови Чернігова Олександра Ломако з представниками французької неурядової організації «ACTED». Між сторонами підписано Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю. Організація реалізовуватиме на території міста проєкт, що передбачає відновлення закладів освіти, а також вирішення питання безбар'єрності та осучаснення освітнього простору. Освіта article Wed, 22 Nov 2023 10:52:04 +0200 Проєкт масштабний і його попередній бюджет більше 2 млн євро. Усі заплановані заходи планується реалізувати протягом 2024 року, йшлося під час зустрічі. Акцент на термомодернізації закладів освіти та інклюзивності приміщень, а також планується ремонт укриттів.

    — Підтримка сфери освіти для Чернігова дуже важлива. Діти, які повернулися і пропустили навчання через активні бойові дії, мають бути максимально забезпечені освітніми послугами. Зокрема, кошти на досить дороговартісні проєкти, пов'язані з утепленням, у міста будуть нескоро. Тому підтримка міжнародних партнерів, народу Франції, неурядових організацій для нас дуже важлива, і я дякую, що ви відгукнулися, — подякував під час зустрічі  Олександр Ломако.

Відбудова та модернізація сфери освіти — один із пріоритетних напрямків у роботі органів місцевого самоврядування. Під час активних бойових дій у місті було зруйновано та пошкоджено до 80% закладів освіти. Для відновлення очного навчального процесу виділялися кошти з міського бюджету, а також залучалася допомога держави та міжнародних партнерів. На сьогодні сфера освіти все ще продовжує потребувати посиленої уваги і фінансового ресурсу. Участь у цьому процесі організації «ACTED» дозволить місту вирішити низку питань, що було б неможливо без їх участі та в умовах браку ресурсів у міському бюджеті.

Представники цієї організації у співпраці з управлінням освіти вже визначили перелік закладів, які включені в загальний проєкт.

    — Це буде 10 шкіл, які вже попередньо обрані і ми з ними працюємо. Це №2, 20, 34, 14, 28, 6, 33, 27, 15, 29. Поточні ремонти передбачають заміну радіаторів опалення, енергоефективні заходи, освітлення, безперебійне енергоживлення. Також серед активностей проєкту — капітальний ремонт санітарних кімнат, відновлення пошкоджених покрівель та огороджуючих конструкцій, заміна вікон, утеплення, ремонт харчоблоків тощо, — говорить керівник проєкту з відновлення закладів освіти Чернігова Максим Вяхірєв.

За словами Вяхірєва, їх проєкт пов'язаний з Національним планом відновлення України, всі заходи в його рамках енергоефективні та орієнтовані на маломобільні групи населення.

Наразі продовжуються досліджуватися потреби, відбуваються технічні консультації та обстеження. Невдовзі розпочнеться виготовлення проєктно-кошторисної документації. Крім того, вже погоджене виконання робіт у школі №28.

Пресслужба Чернігівської міської ради

]]>
U-LEAD запрошує до участі у новій навчальній програмі «Кроки для спеціалістів. Адміністративна процедура» http://monitor.cn.ua/ua/education/98646 16 січня 2024 року стартує нова ініціатива від U-LEAD, покликана допомогти сотні посадових осіб місцевого самоврядування поглибити розуміння Закону України «Про адміністративну процедуру», а також сформувати їхні навички та уміння. Освіта article Wed, 22 Nov 2023 08:16:37 +0200

Що це?

«Кроки для спеціалістів. Адміністративна процедура» – це комплексна навчальна програма, покликана поглибити розуміння цілей і змісту Закону України «Про адміністративну процедуру», сформувати уміння і навички, необхідні для застосування адміністративної процедури в діяльності органів місцевого самоврядування.

Про що?

Про особливості впровадження Закону України «Про адміністративну процедуру» та його вплив на подальшу діяльність представницьких й виконавчих органів місцевого самоврядування, розвиток професійної компетентності для прийняття й виконання адміністративних актів, а також ефективного вирішення адміністративних справ.

Для кого?

Для 100 посадових осіб місцевого самоврядування (секретарі місцевих рад; заступники сільського, селищного, міського голови; керуючі справами виконавчих комітетів сільської, селищної, міської рад; інші посадові особи місцевого самоврядування, до повноважень яких належать підготовка та розгляд адміністративних справ та прийняття адміністративних актів) – представників громад із населенням до 50 тис., обраних шляхом відкритого відбору. До участі буде відібрано одного представника від громади.

Тривалість – 10 тижнів, початок 16 січня 2024 року.

За результатами успішного пройденого навчання учасники отримають сертифікати.

Як зареєструватися?

Для участі у відборі необхідно заповнити заявку та надіслати її на електронну адресу: regops.u-lead@giz.de до 18:00 8 грудня 2023 року, в темі повідомлення вказавши «Адмінпроцедура_Прізвище учасника_Область» у форматі MS Excel.

Дізнатися деталі участі у Навчальній програмі можна на Промо-заході, що відбудеться 1 грудня 2023 року о 10:00, взяти участь у якому можна за цим посиланням: ТУТ

]]>
Чернігівські поліцейські провели квест-гру зі школярами до Всесвітнього дня дитини http://monitor.cn.ua/ua/education/98632 Ювенальні поліцейські в ігровій формі розповіли малечі про їхні права і обов’язки, передбачені Конвенцією ООН про права дитини. Освіта article Tue, 21 Nov 2023 09:25:50 +0200 Також поліцейські влаштували для малюків квест-гру, де були питання не тільки про права, але й про обов‘язки маленьких громадян.
Під час заходу учасники проявляли ініціативу, кмітливість та зацікавленість до вивчення нового.


Поліція Чернігівської області оберігає кожну дитину, аби всі дітки відчували захист та піклування.

]]>